Ondernemers voelen zich vaak onveilig Teldersschool rent en stempelt voor speelplaats Ook extra noodlokalen voor Gymnasium REGIO 'Alexander is een vreselijke boef en dus kan hij het' vj intratuin Uw hond in de hoofdrol! Leiden stapt naar de rechter voor bankjes en voethekjes UW HQND IN PE HOOFPKOL Initiatief voor collectieve beveiliging ide stellingi Leidse afdeling van D66 nipt voor paasakkoord met WD en CDA LOC Al SCENE. PATE, KOM MET UW HOND NAAR INTRA TUIN. DAN KRIJG-T UW HOND DE HOOFDROL IN ZIJN EI&EN PEPÏ&-R6E COMMERCIAL. HET GROENE WARENHUIS iterdag 2 apnl agazijnverkoop ile artikelen met ra hoge kortingen! Zaterdag 2 april 2005 Kom met uw hond naar Intratuin Voorschoten, want dan krijgt uw hond de hoofdrol in de 'PEDIGREE' commercial. Wij heten u tussen 10.00 en 16.00 uur van harte welkom. Uw hond wordt gefilmd door een professionele cameraman en u krijgt direct de nieuwste PEDIGREE® film met uw hond in de hoofdrol mee. 5RSCH0TEN, Leidseweg 518, 071-5322203, donderdag en vrijdag koopavond. door Marijn Kramp leiden - Behalve de drie lokalen die de gemeente heeft gevor derd op het Bonaventuracolle- ge, rekent het Stedelijk Gymna sium ook nog op drie extra noodlokalen in de tuin. Deze extra lokalen zijn nodig om het alsmaar groeiend leerlingen aantal van het Stedelijk Gymna sium op te vangen. Rector Thomassen gaat er van uit dat zij volgend schooljaar de beschikking heeft over zes extta lokalen. Drie daarvan lijken ge regeld nu de gemeente heeft besloten drie klassen in de Bo- na-vestiging aan de Burggra- venlaan te vorderen voor het Stedelijk Gym. De andere drie komen in noodgebouwen in de tuin. Deze aanvraag is echter nog niet ingewilligd, omdat omwonenden bezwaar hebben gemaakt tegen deze uitbrei ding. In de tuin voor het schoolgebouw aan de Fruin- laan staan al zes noodlokalen. Met nog eens zes exUa lokalen verwacht Thomassen een einde te kunnen maken aan de lange schooldagen van met name de bovenbouwklassen. Deze leer lingen hebben vanwege het lo- kalentekort waarmee het gym nasium al tijden kampt, veel tussenuren en andere impopu laire constructies in hun les rooster. Rector Thomassen gaat er van uit dat zij volgend schooljaar de beschikking heeft over drie extra noodge bouwen in de tuin. Voor het schoolgebouw aan de Fruinlaan staan op dit moment al zes noodlokalen. Foto: Dick Hogewoning Het tuinpaviljoen, zoals de noodgebouwen worden ge noemd, het gastverblijf bij het Bonaventuracollege en de al langer bestaande dependance van het gymnasium aan het Noordeinde, zijn tijdelijk. Een 'Geen veiligheidsrisico op Bonaventuracollege' Stedelijk Gymnasiumrector Thomassen vreest niet voor de veiligheid van de leerlingen in de Bona-vestiging aan de Burggravenlaan. Thomassen denkt dat de komst van Stede lijk Gym-leerlingen op een Bo na-vestiging geen risico met zich meebrengt. Haar Bona- ventura-collega Veerbeek is bang dat leerlingen groepjes gaan vormen die zich tegen el kaar keren. Ook vraagt Veer beek zich af wie er verant woordelijk is voor de gastleer- lingen van het Stedelijk. Tho massen ziet dit niet zo somber in. Zij begrijpt dat het Bona venturacollege niet gelukkig is met de vordering van drie klaslokalen door de gemeente, maar ze denkt dat dit gastge bruik geen problemen hoeft op te leveren. Ook verwacht ze geen weerstand van de leerlin gen en htm ouders. De Bona- tweede vestiging van het Stede lijk Gymnasium, in Leiden- Noord, moet een einde maken aan de versnippering in het aantal lesplekken van het gym nasium. Thomassen hoopt in het schooljaar 2008 - 2009 les te vestiging op de Burggraven- laan is op loopafstand. ,,Dus wat de afstand betreft is het minder problematisch dan on ze dependance aan het Noord einde. Bovendien is het niet zo dat we drie klassen permanent in het Bona-gebouw gaan on derbrengen. De bedoeling is dat daar een paar vakken wor den gegeven. De leerlingen volgen dus de meeste lesuren in onze eigen gebouwen." leiden - De rechter moet eraan te pas komen om de plaatsing van nieuwe bankjes en voethekjes mogelijk te maken in het Plantsoen in Leiden. Door het ontbreken van de voethekjes langs de randen van het park, kunnen buurtbewo ners op dit moment hun auto's deels op het gras van het park parkeren. Maar de gemeente mag niets aan het park doen. Vorig jaar oktober verleende de gemeente een monumenten- vergunning voor het stadspark aan de Zoeterwoudsesingel, waarmee onderhoud aan het monument mogelijk was. Maar Plantsoenbewoner Pier Terwen tekende beroep aan tegen deze vergunning. Met als gevolg dat de Haagse bestuursrechter de verleende vergunning op schortte. En sindsdien mag de gemeente niets veranderen aan het park. De gemeente wil nu via de voorzieningenrechter deze op schortende werking ongedaan laten maken. Volgens burge meester en wethouders is het namelijk 'dringend gewenst' om het meubilair en de voethekjes nog voor de zomer te plaatsen. „Het meubilair ver hoogt de gebruikswaarde van het park. En door het ontbre ken van voethekjes ontstaat bo vendien schade aan het park", aldus het college. (advertentie) kunnen geven in deze nieuw bouw aan de Gooimeerlaan in Noord. Het Bonaventura krijgt dan zijn lokalen terug, het tuin paviljoen wordt dan afgebro ken, en de Boerhaave-depen- dance leeggeruimd, want wet houder Hessing heeft besloten dat het gymnasium niet groter mag groeien dan het oude ge bouw aan de Fruinlaan en het nieuw gebouw in Noord aan leerlingen kunnen herbergen. En dat zullen er in totaal onge veer 1600 zijn. Momenteel heeft het Stedelijk Gymnasium dat de afgelopen jaren fors groeide, 1534 leerlin gen. Volgens wethouder Hes sing kan het Stedelijk Gymnasi um nog vijftien jaar vooruit voordat het maximum van 1600 leerlingen is bereikt. Hij tekent daarbij aan dat deze verwach ting is gebaseerd op prognoses en dat die niet altijd uitkomen. IATERPAG- a APRIL aoos BIJ UW INTRATUIN PRODUCTION Doze i 'Jöriek verschijnt in alle titels vi i/ooi informatie over ariverteren in deze ds van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min ex leze rubriek, e-mail naar infoinrp nl o.vv NGVU! vrijdag i april 2005 door Wilfred Simons leiden - Ondernemers op de Leidse bedrijventerreinen De Waard, Merenwijk en Roomburg voelen zich vaak onveilig. Ze vre zen vooral het slachtoffer te worden van inbraak en van ver nielingen aan hun bedrijfspand. Dat blijkt uit een onderzoek van het in Roelofarendsveen geves tigde bedrijf Facility Portal Ne derland. Uit eerder onderzoek van de gemeentelijke afdeling Econo mische Zaken blijkt dat veel Leidse ondernemers belang stelling hebben voor collectieve beveiliging. Ondernemers scha kelen dan samen een beveili gingsbedrijf in om 's nachts op de terreinen te patrouilleren, camera's op te hangen of te reageren op een elektronisch alarm. Het opzetten van collec tieve beveiliging is primair de verantwoordelijkheid van de ondernemersverenigingen, die sinds kort actief zijn op de twaalf bedrijfsterreinen die Lei den heeft. De daadwerkelijke uitvoering van het plan is in handen van Facility Portal Nederland. Dat bedrijf peilt in bedrijfsterreinen De Waard, Merenwijk en Roomburg de concrete bereid heid om mee te doen en brengt de beveiligingsmogelijkheden in kaart. Uiteindelijk moet dit ertoe leiden dat de onderne mersverenigingen aan Facility Portal Nederland de opdracht geven om een beveiligingsbe drijf te zoeken. Hierin zit de winst voor het Veense bedrijf: de beveiligers betalen om de opdracht te mogen uitvoeren. De Leidse bedrijfsterreinen zijn voor het merendeel al wat ou der. Ze hebben donkere en af gelegen plekjes, die een onveilig gevoel geven. Daarnaast vrezen bedrijven de gevolgen van in braak: bedrijfsprocessen liggen stil, orders kunnen niet worden uitgevoerd. Daardoorkunnen zij klanten verliezen. Volgens onderzoekster Mary van der Veer, die in opdracht van Facili ty Portal Nederland de belang stelling onder 172 ondernemers peilt, kan een bedrijf door een inbraak zelfs failliet gaan. Een tweede probleem is dat de Leidse bedrijven nauwelijks we ten wie er nog meer op hun ter rein gevestigd zijn. Dat geeft ondernemers het ongemakke lijke gevoel dat zij overal alleen voorstaan, zegt directeur René Koenen van Facility Portal. „Zelfs op kleine bedrijfsterrei nen als De Waard, waar maar 46 bedrijven zijn, kennen zij hun buurman vaak niet", zegt hij. Hij probeert bedrijven bij een te brengen, waardoor de sociale controle verbetert. Ook de bedrijfsprocessen kunnen door meer en betere sociale contacten verbeteren. „De een zoekt een pallet, de ander heeft er een over, zo gaat het", aldus Koenen. Een ondernemer die toetreedt tot een collectieve regeling, be taalt 'als richtlijn' ongeveer 2500 euro. Zoals steeds in Lei den bestaat het gevaar van 'freeriders': bedrijven die niet willen betalen, maar die toch profiteren van het initiatief van hun buren. Dit is een bedrei ging voor de collectieve beveili ging, want die kan alleen door gaan bij '100 procent deelna me', zegt Koenen. Mocht Facility Portal Neder land er niet in slagen alle Leidse bedrijven te laten meedoen, dan richt hij zich op andere ge zamenlijke initiatieven, waarbij freeriders geen kans hebben. Te denken valt aan gemeenschap pelijke energie-inkoop, afval verwerking, schoonmaakdien sten en drukwerk. D66 kan zich maar beter opheffen. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl n wereld, mijn krant. I Leidsch^ Dagblad LEIDEN door Wilfred Simons leiden - De Leidse afdeling van D66 zal het paasakkoord van de coalitie CDA, WD en D66 niet in de weg staan. Tij dens een peiling bleek een meerderheid van de ruim vijftig partijleden gister avond in café Einstein aan de Nieuwe Rijn de coalitie te steunen. Van harte ging het niet. Veel leden vinden dat D66 uit de coalitie moet stappen en de geko zen burgemeester tot inzet van nieuwe nieuwe verkiezingen moet maken. Bo vendien vinden veel leden de benoe ming van Alexander Pechtold tot minis ter van Bestuurlijke Vernieuwing en Ko ninkrijkszaken 'op het randje van onfat soenlijk'. „Wie van ons kan tegenste- men, als wij daarmee zijn persoonlijke en politieke toekomst op het spel zetten? was een vraag vanuit de zaal. D66-kamerlid Boris van den Ham was vanuit Den Haag naar Leiden afgereisd om het paasakkoord van afgelopen za terdag te verdedigen. Kernpunt in zijn verdediging is dat D66 bestuurlijke ver nieuwing niet inruilt voor onderwijs en een nieuw mediabestel. D66 staat in zijn ogen voor individuele ontplooiing, 'het beste halen uit mensen dat erin zit'. De overheid vormt voor burgers 'een hin dermacht' waaraan een einde moet ko men. Dat kan gebeuren door bestuurlij ke vernieuwing, maar ook door de ma nagers- en bestuurderskaste weg te snij den uit het onderwijs en de zorg. Ook dat is voor hem een vorm van bestuurlij ke vernieuwing. Van den Ham ontkent dat Pechtold op Binnenlandse Zaken weinig te doen krijgt. Er komt een nieuw kiesstelsel waarbij voorkeursstemmen zwaarder wegen dan nu. Ook moet Pechtold op nieuw werken aan een grondwetswijzi ging, dit keer met de bedoeling een ge kozen burgemeester expliciet in de grondwet te krijgen. Gemakkelijk zal hij het daar niet bij krijgen, weet Van den Ham. „In Den Haag heet hij nu al de consensusminister. Hij moet iedereen mee zien te krijgen, een hell of a job voor Alexander Pechtold." Fractievoor zitter Paul van Meenen denkt dat de voormalige Leidse wethouder toch een goede keus is. „D66 is een keurige partij en Thom de Graaf is een keurige man. Misschien is het ons om die reden niet gelukt. Wees gerust: Alexander is niet keurig. Hij is een vreselijke boef en dus kan hij het." Van den Ham moest venijnige kritiek pareren, zoals 'onzichtbaar' milieube leid, te weinig inzet voor asielzoekers en ongewenste nieuwbouw in het Groene Hart. Het paasakkoord bevat vooral punten die D66 tóch al kon krijgen in bijvoorbeeld de Voorjaarsnota of in de begroting voor 2006. Reden genoeg voor velen om uit de coalitie te stappen, maar ja, stel dat de PvdA de aansluitende ver kiezingen wint? Een 'versplinterd' D66 kan zich alleen al om die reden niet bij een coalitie met de PvdA aansluiten. Ook vreest Van Meenen dat de kiezers D66 decimeren. „Dan worden we als de SGP, van wie de staatkundige inbreng en principes steevast worden geprezen, maar die ook meewarig wordt bekeken. We kunnen beter over twee jaar sterk en verenigd de verkiezingen ingaan." door Tessa de Wekker e- iniversiteit gjjjelkleuriger veeltaliger leiden - „Kom op Mathilda, nog een rondje", roept meester Ro bert Delforterie door de micro foon. Het meisje heeft al vier stempels op haar stempelkaart- je staan. Ze liep gisteren samen met alle andere kinderen van de Teldersschool een sponsor loop om geld op te halen om het schoolplein op te knappen. De school wil zogeheten plein plakkers aanschaffen. „Daar mee kun je bijvoorbeeld een hinkelbaan maken", zegt Del forterie. „Die dingen kosten honderden euro's. Het is nu de nationale sportweek en daarom hebben we gekozen voor een sponsorloop. We hadden ook een bingo kunnen doen, maar nu zijn de kinderen lekker in beweging." Om een stempel te verdienen, moeten de leerlingen een rond je van 250 meter om de school rennen. Een volle kaart telt vijf entwintig stempels. „Dat redt niemand in een half uur hoor", lacht Delforterie. De meeste kinderen lopen tussen de tien en vijftien ronden. Op de klan ken van 'rock around the clock' rennen ze tot ze er bijna bij neervallen. Aan de achterkant van de school staan de meiden van groep acht de jongere kinderen aan te moedigen. Ze zijn net echte cheerleaders, compleet met pompoms en een yell. Straks moeten ze zelf aan de bak, als de leerlingen van de hogere groepen hun rondjes gaan lopen. „Ik ga voor mini maal tien stempels", lacht Jina. Voorlopig wacht haar eerst de Leerlingen van de Teldersschool rennen zich rot voor een mooie speelplaats. „De kinderen waren zeer fanatiek", zegt meester Robert Delfor terie. Foto: Mark Lamers taak om de andere kinderen over de finish te schreeuwen. „Ze lopen beter als we ze aan moedigen", denkt ze. Even later gaan de groepen zes, zeven en acht van start. Na een goede warming-up spurten de kinderen weg. Ook meester Ro bert loopt mee. Hij doet fana tiek zijn best, maar hij maakt er ook een beetje een grapje van. Stiekem probeert hij twee stem pels te krijgen voor één rondje. De moeder die bij de stempel- tafel staat, trapt echter niet in zijn plannetje. „Loop jij nog maar een rondje voor je stem pel." Na een half uur komen alle kin deren bezweet weer bij de in gang van de school. Op naar de welverdiende limonade in de klas. Delforterie vond de eerste sponsorloop een succes. „Ik weet nog niet wat de opbrengst is, maar het was een leuke och tend. De kinderen waren zeer fanatiek. Ik ben trots op ze." Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en at vang: de eerste 2 weken gratis! Uitsluitend bij automatisohe incasso q tuur de bon in een ongefr ankeer de envelop naar Leidsch Dagblad, ntwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). |-maü: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. 3 aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de ut vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) |ree: igbstcode Plaats: tlefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) Ij Bboortedatum: mailadres: ank-/girorekeningnummer" andtekening: dell bonnen bij heidscontroles ^f.1- De politie heeft de af in dagen flink wat ver- ;n loetes uitgedeeld in Lei- l Voorschoten. Van de ge- f leerde voertuigen reden 5 Ite hard. De flitspalen aan smanlaan en Churchill- i Leiden betrapten bo- 11 ?n 117 automobilisten die ^jood reden en 329 snel- |°®vertreders. lelij uiper steelt ii (tronica ;al I - Een 23-jarige bewoon- in de Hooigracht, stond e ojdagavond rond elf uur ling oog in oog met een r. De man bedreigde wilde geld. Toen hij dat eg, pakte hij een tas, ar een laptop, mobiele i en portemonnee in en zich uit de voeten. De ichuwde politie hield een man aan die ar aan het signalement nsluiper voldeed, maar 3t de inbraak te maken (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13