ECONOMIE Berekening CPB bedreigt voorstel WW 'Liever geen akkoord dan slecht akkoord' 'CAO-akkoord bouw eind april' Banca Antonveneta vooral sterk in het rijke Noord-Italië Pensioen breekpunt in overleg CAO-metaal Surseance voor Air Exel Connexxion: Steden moeten OV verkopen ABN Amro biedt 6,3 miljard op Antonveneta Hengelsportbeurs van start js diesel ier omhoog haag - Marktleider Shell t gisteren de adviesprijs diesel verhoogd van 99,5 99,9 eurocent per liter. De oging volgt op de stijging penzineprijzen. Die gingen Bg naar recordhoogtes. De lopen tijd is ruwe olie flink (der geworden. Niet alleen intwückeling is bepalend de brandstofprijzen aan de ook de toekomstige e speelt ccn rol. nimumloon br 13-jarigeti haag - De overheid stelt inrechte geen minimum- vast voor 13- en 14-jari- die al sinds 1996 wettelijk werk mogen verrichten, heeft het gerechtshof in (Haag bepaald in een door f en CNV-jongeren aange- men rechtszaak. De recht - bepaalde in 2002 al dat de heid het argument mis- rt dat het niet moet worden jemoedigd dat deze kinde- le schoolbanken verlaten jit daarom geen minimum- moet worden vastgesteld. donderdag 3i maart 2005 sPierson en dos samen |cht - MeesPierson gaat sa- Lverken met de Triodos op het gebied van duur- p bankieren. Beide banken fen daarvoor een gezamen- onderneming opgezet. jiPierson, de privé-bankier Fortis, en het op duurzaam tieren gerichte Triodos, achten de komende jaren rerdere toename van duur- vermogensbeheer. Het kaam beheerde vermogen keide banken samen is in met ruim 50 procent ge ld. ffet aan de id gevoeld york - De Amerikaanse irdair Warren Buffet zegt petrokken te zijn bij een euze transactie met de fikaanse verzekeraar AIG. n verklaring liet hij weten in detail informatie te len ontvangen over de lenkomst. Dinsdag werd nd dat Buffet door de rikaanse autoriteiten aan nd zal worden gevoeld in lader van een onderzoek (AIG, dat verdacht wordt )mvangrijke boekhoud- le. Buffet is de baas van pvesteringsmaatschappij. pectie bij 1100 itaalbedrijven haag - Bedrijven in de me- pctor krijgen het komende par bezoek van de arbeids lef ie. Het ministerie van lie zaken kondigde gisteren lat de inspecteurs bij 1100 ijven controles gaan uit- !n. De Arbeidsinspectie be- pf de werknemers van de albedrijven veilig werken machines en beschermd egen schadelijk geluid. Vo- ar bleek dat driekwart van (inspecteerde bedrijven de S overtrad. its product wild in Europa Iaden - Europa blijft veruit |elangrijkste afzetgebied IDuitse producten. Duits exporteerde in 2004 voor taal 733,5 miljard euro aan leren, waarvan 74,4 procent |4 miljard euro) naar Euro landen ging. Dat blijkt uit is van het Duitse bureau tde statistiek in Wiesbaden, ins het bureau was Frank- e belangrijkste export - t. Het tweede belangrijkste ;ebied voor Duitse goede- Öjn de Verenigde Staten. rhitte batterij Apple iBook mond - Apple neemt een ttcend aantal oplaadbare li- n-ionbatterijen terug die in Irste helft vorig jaar we- rijd zijn verkocht voor ge- !in de 15-inch PowerBook otebook. De batterijen (en oververhit raken en in d vliegen. Bij Apple zijn ran vier meldingen bin- fekomen. De gebruikers 11 ongedeerd. Apple raadt pn aan de batterij niet te gebruiken en via de ite kosteloos een vervan- e batterij te bestellen. en ledenwinst verzet bonden aag - Het verzet tegen de etsplannen afgelopen na- eeft de vakbonden nau- s extra leden opgeleverd, grootste vakbond FNV ïiljoen leden) hebben zich N jfduizend leden aange- maar de christelijke vak- üe CNV (600.000 leden) ruim tweeduizend afmel- n gekregen. Dat blijkt uit hderzoek van Zeggen- 100een tijdschrift over ar- 'erhoudingen. door Sylvia Marmelstein utrecht - Jongeren worden de dupe van de plannen voor een nieuwe WW. Daarom dreigt FNV Bondgenoten tegen het advies te stemmen dat vakcen trales, werkgeversorganisaties en kroonleden hebben afgeslo ten in de Sociaal Economische Raad (SER). Als de grootste vak bond van Nederland tegen stemt, is de kans groot dat de hele FNV het zwaar bevochten plan moet verwerpen. „Liever geen akkoord dan één dat niet deugt", vindt voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondge noten. Een van de voornaamste bezwa ren van het hoofdbestuur is dat werknemers minder snel recht krijgen op WW. Namelijk als ze 27 van de 39 weken vooraf gaand aan het ontslag hebben gewerkt. Nu is dat 26 weken. Wat maakt die week uit? Van der Kolk: „Veel. Door het recht te verschuiven vallen pre cies alle mensen die een half jaar hebben gewerkt buiten de boot. Jaarlijks gaat dat om 5000 tot 10.000 personen. Dat zijn vooral jongeren want die wer ken veelal met tijdelijke con tracten. De inzet van FNV Bondgenoten was juist om in Volgens voorzitter FNV Bondgenoten worden jongeren de dupe de nieuwe WW de rechten van jongeren te verbeteren. Het grote pluspunt van het ak koord, dat jongeren recht krij gen op een hogere WW-uitke- ring, vervalt grotendeels door aan de wekengrens te tornen. Jongeren hebben niks aan het recht op een hogere uitkering als ze sowieso niet in aanmer king komen voor WW. Ze wor den blijgemaakt met een fop speen." Wat kan FNV Bondgenoten be reiken met verzet tegen het SER- plan? Het advies is met veel moeite tot stand gekomen. Zo wel werkgevers, werknemers en kroonleden lijken niet bereid nog iets te veranderen. „Dat betekent niet dat we dan maar moeten instemmen met een advies waar we niet achter staan. De SER heeft bovendien de definitieve versie van het WW-voorstel nog niet af. Zo lang de scheidsrechter niet ge floten heeft is het spel nog niet afgelopen en kan de stand nog veranderen." Het is toch niet reëel om daar vanuit te gaan? „FNV Bondgenoten is met bijna een half miljoen leden de Voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten. Foto: GPD/Cees Zorn grootste vakbond en dus een belangrijke speler. Wij zijn de gene die in de praktijk onder handelen over sociale plannen en moeten de reïntegratie van ontslagen werknemers uitvoe ren. We kunnen dus niet zo maar worden genegeerd. Toch is dat een paar jaar gele den wèl gebeurd. Toen was FNV Bondgenoten als enige FNV- bond tegen het SER-advies over een nieuw WAO-stelsel. De an dere FNV-bonden stemden vóór. Daardoor kon de FNV het SER- Rotterdam - „We moeten opboksen tegen de beroepsvisser. Op zee vangen ze alles wat in hun net komt. Het IJsselmeer is door hen het meest overbeviste meer van Europa." O. Terlouw van de Nederland se Vereniging van Sportvissers had op de visbeurs Visma in het Rotterdamse Ahoy weinig goede woor den over voor de beroepsvisserij. Wat Terlouw betreft zijn de verhoudingen ook in omzetten scheef. In de sportvisserij gaat jaarlijks 700 miljoen euro om, de beroepsvissers in de binnenwateren hebben een omzet van tussen de 15 en 20 miljoen. Tot en met zondag zullen tienduizenden sportvissers de beurs be zoeken. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De CAO-onder- handelaars in de bouw moeten uiterlijk eind april een principe- akkoord bereiken. Die oproep doet voorzitter Eelco Brinkman van werkgeversorganisatie Bou wend Nederland aan de werk gevers en de bouwbonden FNV, CNV en Het Zwarte Corps. Vol gens de werkgeversvoorzitter moeten de onderhandelaars snel aan tafel gaan om te praten over één moderne CAO voor de hele bouw. De bouw kent verschillende collectieve arbeidsovereenkom sten voor uitvoerend en tech- nisch-administratief personeel en voor personeel op de bouw plaats. Die moeten worden sa mengevoegd tot één CAO voor de hele branche. Vorige week zijn de bonden en werkgevers begonnen met ver kennende gesprekken om uit de impasse te komen in de CAO-onderhandelingen. Die zijn twee keer eerder vastgelo pen. Het overleg is steeds weer vast gelopen op de premieverdeling voor vut en vroegpensioen en flexibilisering van arbeid. padua/anp - Met de Banca An tonveneta wil ABN Amro de lu cratieve Noord-Italiaanse markt ontsluiten. De bank is bereid voor dat perspectief diep in de buidel te tasten. Het bod dat de Amsterdamse grootbank giste ren heeft uitgebracht waardeert Antonveneta op 6,3 miljard eu ro. ABN Amro is al enige tijd de grootste aandeelhouder met een belang van 12,7 procent in de Italiaanse bank. Antonveneta is de op zes na grootste bank van het land, ge meten naar het balanstotaal van ruim 45 miljard euro van eind vorig jaar. De bank, met 1004 vestigingen, is goed verte genwoordigd in het welvarende noorden van Italië. „Daar zit de rijkdom. Daar wonen de welge stelde burgers die Antonveneta bedient met zijn bankzaken voor particuliere beleggers en vermogensbeheer", aldus hoofd research Van der Zande van effectenbank Stroeve. Banca Antonveneta, waar To- masso Cartone de scepter zwaait, kwam in juni 1996 voort uit een fusie tussen twee in Pa- HL BANCA KI ANTONVENETA 8 i Op zes na de grootste bank van Italié i Balanstotaal van ruim 45 miljard euro eind 2004 i Nettowinst in 2004:283 miljoen euro in 2003 een verlies van 843 miljoen i Aantal werknemers 10.480 anp bron: Banca Antonveneta dua gevestigde banken, Banca Antoniana en Banca Popolare Veneta. Daarop volgde in 1999 de overname van Banca Nazio- nale dell'Agricoltura (BNA) en van tal van andere kleinere advies ondertekenen tegen de zin van jullie leden in. Dat dreigt nu ook te gebeuren, want de andere bonden lijken voor het WW-plan te stemmen. „Ik wil daar niet op vooruit lo pen. Het parlement van FNV Bouw moet zaterdag nog stem men. Dat is een grote bond wier stem zwaar weegt. Daarna zien we wel hoe de vlag erbij hangt." Bent u bekend met de geluiden binnen het parlement van FNV Bondgenoten om de bond af te splitsen van de FNV? Ontevre den leden vinden dat ze binnen de FNV niets voor elkaar kun nen krijgen omdat ze zich steeds moeten schikken naar de andere bonden? „Ja, maar binnen elk grote fa milie zijn wel eens meningsver schillen. Maar afsplitsing van de FNV is geen serieuze discus sie binnen FNV Bondgenoten. Wel is het zo dat de emoties soms hoog oplopen bij onze le den. Dat begrijp ik goed. Het zijn erg betrokken mensen die niet bang zijn hun nek uit te steken. Bij de acties tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet waren het ook onze leden die de kar trokken. Tegelijkertijd realiseren we ons dat het niet zo is dat FNV Bondgenoten binnen de FNV niks te zeggen heeft. Ook al stemmen we uit eindelijk tegen het WW-plan. Er zitten ook goede punten in die mede door ons gerealiseerd zijn. Dat er ook ontevredenheid heerst, daar moeten we niet in gewikkeld over doen, maar juist flink over discussiëren. Dat zul len we vrijdag, als het parle ment van onze bond definitief stemt over het WW-plan ook zeker doen." zoetermeer/gpd - De CAO-on derhandelingen voor de bedrij ven in de metaal en de electro- techniek (160.000 werknemers) zijn gistermiddag tamelijk on verwacht afgebroken. Breek punt was de aanpassing van het (vroeg-) pensioensysteem in de sector aan de nieuwe fiscale re gels die vanaf 1 januari gelden. FNV Bondgenoten, CNV Bedrij- venbond en De Unie (aangeslo ten bij de MHP) gaan nu de le den raadplegen over acties, die al morgen zouden moeten be ginnen in de bedrijven. De bonden menen dat de werk gevers onverwachts terugvielen op reeds uitonderhandelde standpunten. Werkgeversorga nisatie FME-CWM daarentegen zegt volstrekt verrast te zijn door het opstappen van de bonden: „Nog voor het formeel onderhandelen begon, verlie ten zij het pand", aldus werkge versonderhandelaar Arie Kraaijeveld. De standpunten liggen mijlen ver uit elkaar. Volgens Unie-on derhandelaar Han ter Halle had het pensioenfonds in de metaal eergisteravond en gistermorgen nog praktisch en financieel haalbare plannen voor repara tie van het vroegpensioen aan gedragen, maar wilden de werkgevers er niet aan. Kraaije veld daarentegen zegt dat wat de bonden willen, financieel volstrekt onbetaalbaar is. De bonden zijn diep teleurge steld dat de metaalwerkgevers niet hebben willen kijken naar andere grote CAO's als die van staalbedrijf Corus en wasmid delen- en voedingsconcern Unilever. „Daar is ook een be taalbaar vroegpensioen in stand gebleven en was er ruim te voor een redelijk behoud van koopkracht. Maar men wilde gewoon niet", aldus Ter Halle. Kraaijeveld: „Ons pensioensys teem is nu al onbetaalbaar aan het worden. Een duur vroeg pensioen vanaf 61 jaar voor alle huidige vijftig-plussers zal straks helemaal onbetaalbaar zijn." maastricht/anp - De rechtbank van Maastricht heeft de nood lijdende luchtvaartmaatschap pij Air Exel gisteren surseance van betaling verleend. Dat heeft de maatschappij bekendge maakt. Het uitstel van betaling maakt een doorstart van het be drijf mogelijk. Door de reorga nisatie komen 69 werknemers van Air Exel op straat te staan. Air Exel maakt onderdeel uit van ExelAviationGroup (EAG) van Erik de Vlieger. De maat schappij verkeert al enige tijd in financiële nood. De directie heeft een investeerder gevon den die het bedrijf weer op de been wil helpen. De naam van de investeerder wil de directie nog niet prijsgeven. Door de financiële injectie kan de onderneming onder een nieuwe naam in afgeslankte vorm voortbestaan. Voor die doorstart moeten wel de schul den worden gesaneerd. Daar voor heeft Air Exel surseance van betaling aangevraagd. Alge meen directeur Harm Prins schetste begin maart al dit sce nario als mogelijkheid om de maatschappij in de lucht te houden. Het nieuwe Air Exel zal naar verwachting vanaf april lijn diensten vanuit Nederland en Frankrijk verzorgen. Volgens commercieel directeur P. Jan maat begint de nieuwe organi satie met drie vliegtuigen. In Nederland vliegt Air Exel vanaf Eindhoven en Maastricht. De vloot van de maatschappij wordt door de reorganisatie in gekrompen met vijf vliegtuigen. De afslankoperatie treft voorna melijk het vliegend personeel. den haag/gpd - Het WW-ak- koord, dat is bereikt in de SER, levert onvoldoende bezuinigin gen op. Dat blijkt uit berekenin gen van het Centraal Planbu reau. In het compromis worden nieuwe uitkeringen voor oude re werklozen geïntroduceerd, waardoor de totale opbrengst van de nieuwe WW-regeling slechts een bezuiniging van 37.000 uitkeringsjaren oplevert. Het kabinet eist een besparing van 43.000 uitkeringsjaren. Het kabinet dreigt zo 180 mil joen euro aan bezuinigingen mis te lopen. Zonder de kosten van de nieuwe uitkeringen wordt de door het kabinet ver langde bezuinigingsdoelstelling wel bijna gehaald, zo stelt het CPB vast. De SER, het belang rijkste adviesorgaan van de re gering, wacht nog met het uit brengen van het WW-advies zo lang onduidelijk is hoe de FNV zich opstelt. De FNV is intern zwaar verdeeld over de nieuwe werkloosheidsregeling. Op verzoek van werkgevers en werknemers zal Minister de Geus (sociale zaken) over enke le dagen aangeven welke bere kening hij richtinggevend vindt. In de SER-commissie sociale zaken ontstond maandagavond laat beroering over de getallen uit de CPB-notitie, toen de ver tegenwoordiger van de minister niet kon aangeven welk aantal geaccepteerd zal worden. In het sociaal akkoord is na drukkelijk afgesproken dat een nieuw plan van de sociale part ners tenminste eenzelfde be zuiniging op het aantal uitke ringen moet bevatten als het oorspronkelijke kabinetsvoor stel, anders wordt dat doorge drukt. De vakbonden trekken nu de conclusie dat dat het ge val is. Maar de werkgevers wil len afwachten of De Geus dat ook zo ziet. Zo niet, dan is het SER-compromis waardeloos geworden. Uit de nog vertrouwelijke CPB- notitie blijkt dat de beperkin gen in de WW die de SER voor stelt 42.000 uitkeringsjaren be sparen. Daarbij moeten nog de effecten worden opgeteld van de inspanningen voor preventie en terugkeer. Deze zijn niet goed te berekenen, maar de vakbonden gaan er van uit dat die altijd wel wat opleveren. Dan liggen SER-plan en kabi netsvoorstel praktisch op de zelfde lijn. Maar als de verzachtingen die de SER voorstelt (bij voorbeeld het niet opeten van het eigen huis, of niet meerekenen van inkomen van de partner) wor den gezien als nieuwe ver volguitkeringen op de WW, daalt het saldo naar 37.000 uit keringen minder per jaar. Dan zou De Geus kunnen zeggen dat de sociale partners maan den hebben kunnen nadenken over een eigen plan, maar dat nu duidelijk is dat het kabinet geen keus heeft dan zelf harder in te grijpen. hilversum/anp - De vier grote steden moeten hun gemeente lijke vervoerbedrijven verko pen. Die oproep deed bestuurs voorzitter Kortenhorst van Connexxion gisteren. De op brengst kunnen de steden ge bruiken om te investeren in de infrastructuur, zodat de bereik baarheid verbetert. Het kabinet heeft afgelopen donderdag besloten dat Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht het busvervoer ui terlijk in 2009 en het railvervoer (tram en/of metro) in 2017 moeten hebben verkocht. Als de gemeenten willen, kun nen ze hun vervoerbedrijven nu al van de hand doen. Korten horst hoopt dat de wethouders deze kans aangrijpen. In dat ge val staat Connexxion vooraan om een bod uit te brengen. „De steden hebben nu de mogelijk heid om het OV-netwerk op een hoger plan te brengen. Zo kun nen ze de toegankelijkheid ver beteren." Uitbreiding in de grote steden is voor Connexxion van groot belang. Door aanbestedingen loopt het bedrijf het risico een deel van het regionale open baar vervoer te verliezen. Al enige tijd wordt het OV in ver scheidene regio's in Nederland aan de hoogste bieder gegund. Daardoor moet de concurrentie toenemen. Het is de bedoeling dat de reiziger daarvan profi teert. Afgelopen jaar is 35 procent (137 miljoen euro) van de totale omzet van de divisie openbaar vervoer van Connexxion aanbe steed. Het grootste deel daar van (97 miljoen euro omzet) heeft het bedrijf in handen ge houden. Dit jaar wordt ongeveer de helft van de omzet aan de hoogste bieder gegund. „De aanbeste dingen zullen een grote druk uitoefenen op de winstmar ges", zei financieel directeur F. Janssen. „Daarom is het zo be langrijk dat we de ingezette kostenbesparingen doorzet ten." Connexxion wil de kosten omlaag brengen door bijvoor beeld de bussen en chauffeurs efficiënter in te zetten. Ook door het onderhoud en de dienstregeling beter op elkaar af te stemmen denkt het bedrijf minder geld kwijt te zijn. Mede door de aanbestedingen verwacht het vervoerbedrijf over 2005 een sterk lager resul taat te boeken dan over 2004. Ook de taxi's en touringcars van Connexxion opereren op een lastige markt met hevige concurrentie. Vorig jaar steeg de nettowinst 2 miljoen euro tot 23 miljoen. De omzet daalde licht van 948 tot 916 miljoen euro. Afgelopen jaar was bijzonder lastig en de groei van de nettowinst was on verwacht, aldus Kortenhorst. Hij was bovendien te spreken over de groei van het aantal rei zigers met 1,8 procent. „De af gelopen jaren is er flink bezui nigd, waardoor de reizigers wegbleven." Topman Rijkman Groenink ziet groot groeipotentieel in Italië banken. Sinds 15 april 2002 heeft de bank een notering aan de effectenbeurs in Milaan. Banca Antonveneta heeft 1,5 miljoen klanten. Een zwak punt van Antoveneta noemt Van der Zande de winst gevendheid. „Die is niet om over naar huis te schrijven." Het rendement op het eigen vermogen is 'niet geweldig' en de solvabiliteit, het vermogen om aan al haar verplichtingen te voldoen 'niet sterk'. Banca Antonveneta (10.480 werknemers) behaalde in 2004 een nettowinst van 283 miljoen euro tegen een verlies van 843 miljoen het jaar ervoor. Het re sultaat was de hoogste winst die de bank in haar bestaan heeft geboekt. Antonveneta schrijft de winst vooral toe aan de groei van de inkomsten, die toenamen tot 2,23 miljard euro. De stijging bedroeg krap 5 pro- cenf ten opzichte van het moei lijke jaar ervoor. In 2003 moest de onderneming voor bijna 2 miljard euro afboeken aan af schrijvingen en voorzieningen voor slechte leningen. amsterdam/anp - ABN Amro wil de Italiaanse bank Anton veneta volledig overnemen. Daartoe brengt de bank een bod van 6,3 miljard euro in contanten uit op de branchege noot uit het Noord-Italiaanse Padua. Dat heeft ABN Amro gisteren bekendgemaakt. Om de overname te financie ren, zal ABN Amro maximaal 135 miljoen nieuwe aandelen uitgeven. Afgezet tegen de slot- koers van het aandeel dinsdag levert die emissie 2,7 miljard euro op. Daarnaast laat de bank een plan om eigen aandelen in te kopen, varen. Daarmee maakt ABN Amro nog eens 0,5 miljard euro vrij. De rest van de overnamesom wordt met ge leend geld betaald. Bestuursvoorzitter Rijkman Groenink verwacht veel van de overname. „Italië is een zeer in teressante markt. De penetratie van bankdiensten is belangrijk lager dan in andere landen. Dat biedt een uitstekend groeipo tentieel." Volgens Groenink kan Antonveneta extra winst gene reren door zijn klanten meer Topman Rijkman Groenink (rechts) tijdens de persconferentie van ABN Amro. Foto: Reuters/Maartje Blijdenstein verschillende bankproducten te verkopen. ABN Amro heeft al een belang van 12,7 procent in Banca An tonveneta. De bank had be hoorlijk veel inspraak bij de Ita lianen via een pact met andere aandeelhouders, die samen een belang van 30 procent in An tonveneta hebben. Dat aan- deelhoudersverbond loopt hal verwege april af en zal niet wor den verlengd. De ABN-topman zei dat hij nog lange tijd heeft geprobeerd om een nieuw pact te sluiten, voordat het besluit viel om Antonveneta in te lij ven. ABN Amro zal zijn bod pas volgende maand kunnen uit brengen, als het huidige aan- deelhoudersverbond afloopt. De acquisitie zal vanaf 2007 jaarlijks een kostenbesparing van 160 miljoen euro opleve ren. Om die besparing te reali seren, zal ABN Amro een reor ganisatie doorvqpen. Daarvoor legt de bank 2OT miljoen euro opzij. Als het bod slaagt, zal An tonveneta na een jaar bijdragen aan de winst per aandeel. ABN Amro zet het overname bod door als meer dan de helft van de aandelen wordt aange meld. De bank haalt Antonven eta van de beurs in Milaan als meer dan 90 procent van de aandelen in handen is. Voorlo pig verwachten de Nederlan ders geen andere overnames te doen. Groenink wilde in een toelich ting op de overnameplannen niet te veel aandacht besteden aan een mogelijke mislukking van het bod. „Ik ga ervan uit dat ons bod slaagt." Mocht dat toch niet lukken, dan geeft ABN Amro de opbrengst van de emissie terug aan de aandeel houders. De topman van het bankbedrijf verwacht dat hij dan ook zijn belang in Anton veneta zal afstoten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9