Acties artsen zijn nog niet van de baan BINNENLAND 2 Bush: Ik bezoek Limburg, niet Nederland Hoogbejaarde arts mag praktijk voortzetten msS. Sï B^51 ^alen Vijf procent leerlingen in vakonderwijs heeft wapen Boek over Exota-fles aangepast Verdacht pakketje voor Hirsi Ali Ondanks akkoord financiering Stinkende koffer vol met hasj Gelredome staat te koop Topman Golden Tulip bekijkt verpleeghuizen E m ^yen ergeren nswaard - Flitspalen jchdde weg blijven voor som- waaiweggebruikers een grote ,s ,s lis. Gisteren raakte een ,dpnige man uit Eindhoven eberjid toen hij een flitspaal in laatsnswaard wilde opblazen. ^°11asserdam slingerde de Sn iev dinsdagavond een 37-ja- plajan uit Ridderkerk op de gio mdat hij een stukje ge- ;°'s "jde paardenmest voor de de camera hield. De ™iie^ dacht dat de joggende ;J>n slaande beweging le mobiele flitsapparatuur "SÉe. De man verklaarde de ren «pen periode diverse keren It te zijn. Uit ergernis wil- ^|jde camera onklaar ma- pveld tegen ^'chauffeur: tbs osch - Het hof in Den heeft in hoger beroep tbs ïrpleging opgelegd aan 1-jarige man. die in sep- :r 2003 een Tilburgse bus- :eur levensgevaarlijk ver- Ie. Het neersteken van de verker van het vervoers- f BBA leidde destijds tot »ontane chauffeurssta- g» )e rechtbank in Breda elde in februari vorig jaar voormalige student een een psychiatrisch zie- f: is moest worden ge- Deskundigen beoorde- als 'zwaar contactge- donderdag 31 maart 2005 tie vindt ode geitjes amsterdam/gpd - De 81-jarige huisarts Nico van Hasselt uit Amsterdam mag blij ven werken. De Commissie Gelijke Behan deling heeft de al tijden voortslepende bezwaren van zorgverzekeraars dat hij te oud is voor het vak, van tafel geveegd. Gefeliciteerd. Bent u verrast? „Nee, niet verrast, maar ik ben wel erg opgelucht. Zorgverzekeraar Zorg en Ze kerheid had geen verweer. In elk geval een slordig verweer. Het gaat om de kwaliteit van wat ik doe en die is goed. Ik hoop nu op een con tract met ze. Over de laatste vijfjaar ben een kleine tienduizend euro misgelo pen, doordat ik geen geld kreeg voor zie kenfondspatiënten. Ik had er eerst twee honderd, van wie de verzekeraar er 175 heeft overgeschreven naar een andere huisartsenpraktijk. Vijfentwintig patiën ten zijn me trouw gebleven. Die heb ik gratis behandeld." Al een telefoontje gehad van de verliezer? „Nee, maar dat verwacht ik ook niet. Zorg en Zekerheid praat niet met mij. net als ziektekostenverzekeraar Agis. Ik heb ze wel eens benaderd. Als Ahold en Unilever samen om de tafel kunnen zitten om hun ruzie over de ge lijkenis van hun producten uit te praten, waarom zouden wij dat dan niet kun nen? Maar het gaat al jaren zeer onaan genaam. Via advocaten, hard tegen hard. Ook Agis toont zich een slecht verliezer. Ik krijg nog een half miljoen euro van Agis omdat ik geen nieuwe patiënten mocht aannemen." Wat maakt dat u, inmiddels hoogbe jaard. zo populair bent? ,,Ik heb thuis de praktijk en ben dus al tijd bereikbaar. Zeven dagen in de week, 24 uur per dag. Dat vinden mensen prettig." Hoe lang wilt u nog doorgaan? „Dat weet ik niet. Ik merk niet dat ik ou der word. Ik had toen ik 46 jaar geleden begon, een praktijk met drieduizend pa tiënten, nu zijn het er, gedwongen door wat er gebeurd is, nog tweeduizend. Van mij mogen het er best meer worden." Niet moe gestreden door het jarenlang procederen? „Soms dacht ik wel eens: barst! In 13,5 jaar zijn er acht rechtszaken geweest. Eerst zeiden de verzekeraars dat ik moest stoppen, toen mocht ik doorgaan, alleen niet voor ziekenfondspatiënten. Het werd vanzelf een principekwestie. Ik werd op grond van mijn leeftijd gediscri mineerd. maar met mij vele andere ou dere huisartsen. Dat kon ik niet toestaan, al helemaal niet vanuit het oogpunt van de patiënt. Dat is gelukkig goed uitgepakt." rag - Het Handhavings- fan de gemeente Den ïeeft vorige week bij de e Waldorpstraat vijfvuil- ken gevonden met daarin le geitjes. Dat heeft het gisteren aan de politie la ten. De diertjes waren is de politie ongeveer een )ud. Onderzoek door de neeskundige faculteit in it moet uitwijzen hoe de zijn gestorven. Ze zijn s vermist opgegeven. e naambord |r Nijmegen gen - Burgemeester Ter van Nijmegen heeft giste- fet eerste, roze plaats- pord van haar gemeente k'angst genomen. Op het uaat vermeld dat Nijme- e oudste roze stad van rland' is, een verwijzing het homovriendelijke kli- in de gemeente. Het bord opgehangen onder het hnde plaatsnaambord net ij de Waalbrug. Nijmegen Bit jaar het 2000-jarig be- Voor de stichting Roze lag, een organisatie voor seksuelen, was dat reden delijke Roze Zaterdag iet eerst sinds 1984 weer negen te organiseren. iven WW'ers er de loep rag Uitkeringsinstantie gaat strenger controleren IPers echt hun best doen lan de slag te raken. Op >ment beoordeelt de uit- er van de WW en de WAO doende of werklozen met itkering aan deze ver ing voldoen. Dat heeft het terie van sociale zaken en bekendgemaakt. Uit ipport van de Inspectie en Inkomen blijkt, vol- iociale Zaken, dat het tot nu toe vooral kijkt iet aantal keer dat een r solliciteert en minder icht besteedt aan de kwa- van de sollicitatie. voersbedrijf Ft in Noorden farden - Arriva-dochter dNed blijft de komende n jaar de lokale spoorver- ïgen in Groningen en and exploiteren. Het be- inder meer de verbindin- roningen-Leer, Harlingen n-Leeuwarden, Stavoren- varden en Leeuwarden- ngen. NoordNed rijdt al twee noordelijke provin- n mag dat door de nieuwe ssie nog zeker tot en met ilijven doen. xine in melk vet schapen dingen - De Voedsel- en ïautoriteit gaat het vet en 'Ik van de schapen in het laertgebied tussen Vlaar- n en Maassluis onderzoe- een teveel aan dioxine, ilieudienst Rijnmond is op laar de bron van de be ing. De koeien staan in de iden ten noorden van dingen nog op stal. Vol- een woordvoerster is het ner het vee pas naar bui- laten als het gras aan de en voldoet'. Schapen en etjes lopen al wel in de lit onderzoek is al geble- at het gras in het gebied dioxine bevat dan toege- den haag/anp - Vijf procent van de leerlingen in het middel baar beroepsonderwijs loopt 'incidenteel of geregeld' met een wapen of een voorwerp dat als wapen kan dienen, zoals een mes. Dat heeft het ministerie van on derwijs gisteren bevestigd. Het kreeg de cijfers uit de sector zelf, die een 'monitor sociale veiligheid' in beroepsonderwijs en volwasseneneducatie het licht heeft doen zien. De onderzoekers ondervroegen 25.000 leeringen over de eerste helft van het vorige schooljaar. Twee jaar ervoor constateerden zij een wapenbezit onder 7 pro cent van de leerlingen. Als reden voor wapenbezit wordt vrees voor de eigen vei ligheid opgegeven. Jongens lo pen veel vaker met wapens dan meisjes. Bij de technische op leidingen loopt 10 procent met een wapen, bij de scholen op het gebied van welzijn en zorg 2 procent. De koepel voor het beroepson derwijs denkt voor de aanpak van agressie aan kluisjes, veilig heidspersoneel en 'bevordering van gedragsverandering'. hilversum/anp - De auteur van 'Het grote boek van de kleine feiten', Peter Smit, gaat de pas sages in dit boek over flesjes Exota-ffisdrank aanpassen. Dit is de uitkomst van een schik king tussen de auteur en de VARA en haar oud-voorzitter Marcel van Dam. Deze hadden tegen de schrijver een kort ge ding aangespannen. Smit heeft de schikking gisteren bevestigd. In het boek staat een passage over de onthulling, in de jaren zeventig, van VARA-ombuds- man Van Dam dat de flesjes van het frisdrankmerk zouden kunnen ontploffen. Na de uit zending viel de verkoop van de frisdrank nagenoeg stü en be landde de priklimonadefabri- kant aan de rand van een faillis sement. Pas later bleken de beelden van de ontploffende li- monadefles in scène gezet en moest de VARA een schadever goeding betalen aan Exota. De tekst mag met de huidige woorden niet gebruikt of ver spreid worden. Smit moet op last van een dwangsom van 500 euro per overtreding de tekst van de passages aanpassen. den haag - Het verdachte pakketje dat gisteren werd aangetroffen in de postkamer van de Tweede Kamer, was volgens goedingelichte bronnen bestemd voor het WD-Tweede-Kamerlid Hirsi Ali. Ze zal aangifte doen bij de politie. Een woordvoerder van de Tweede Kamer kon om veiligheidsredenen niets over het incident zeggen. Ook een woordvoerder van de politie kon geen mededelingen doen over de geadres seerde op het poststuk. De politie meldde eerder wel dat in het pakketje een kookwekker zat. Medewerkers van de postkamer belden de po litie rond het middaguur, nadat ze het pakketje als verdacht hadden aangemerkt. De politie schakelde de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) in, ontruimde de postkamer en een aantal omliggende kamers. Ook het Binnenhof werd afgezet en ontruimd. Rond 13.00 uur kwam de EOD tot de conclusie dat het verdachte pakketje 'slechts' een kookwekker bevatte. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - De huisartsen, zorgverzekeraars en minister Hoogervorst (Volksgezondheid) hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een principe-ak koord bereikt over de financie ring van de huisartsen. De acties zijn echter niet van de baan, stelde voorzitter Vos van de Lan delijke Huisartsenvereniging (LHVO gisteren. De huisartsen en zorgverzeke raars moeten het akkoord met hun achterban bespreken. Hoogervorst moet er mee naar het kabinet. De minister liet weten tevreden te zijn met de plannen. Vos zegt dat de huisartsen op alle actie-eisen hun zin hebben gekregen. Volgens Vos was het akkoord er zonder acties niet gekomen. Hij vindt het echter nog te vroeg te vinden om met de acties te stoppen. Hij wil de uitwerking van de onderhande lingen, die tot diep in de nacht zijn gevoerd eerst op papier zien. „Als het zo op papier komt zo als wij denken dat het is afge sproken, denk ik dat geen huis arts in Nederland er tegen zal zijn." De voorzitter houdt een slag om de arm. Het is de afge lopen weken al eens eerder ge beurd dat het er op leek dat er een akkoord was en partijen achteraf andere ideeën hadden over de invulling daarvan. Voor Hoogervorst is vooral de nieuwe beloningsstructuur voor huisartsen belangrijk. Die is nodig voor de invoering van de nieuwe zorgverzekeringswet volgend jaar, waarbij het ver schil tussen ziekerffonds en particulier verdwijnt. Huisart sen zijn de enige medici die voor ziekenfonds- en particu liere patiënten een andere fi nancieringsstructuur hebben. Volgens het voorlopige akkoord krijgen de huisartsen volgend jaar een vast abonnementsta rief van 45 euro per patiënt, per jaar. Daarnaast mogen ze een consulttarief van ongeveer 7 euro per bezoek wagen. Het abonnementstarief heet for meel een inschrijftarief. Daarnaast kunnen ze extra toe slagen krijgen voor bijvoor beeld werken in achterstands wijken, het aanbieden van dia- beteszorg en praktijkondersteu ning. Hiervoor is in totaal 212 miljoen euro beschikbaar. On geveer 20 miljoen euro daarvan is extra geld dat de minister in de praktijkondersteuning wil steken. Hij hoopt dit te kunnen betalen door specialisten vaker generieke, in plaats van de duurdere merkmedicijnen te la ten voorschrijven. Verder staat in het principeak koord dat iedere Nederlander bij een huisarts ingeschreven moet staan. Zorgverzekeraars mogen de kosten van die in schrijving niet opnemen in het vrijwillig eigen risico, dat ze vol gend jaar ook mogen aanbie den aan voormalige zieken fondsverzekerden. Tot slot zijn er plannen ge maakt die moeten leiden tot harde afspraken over de finan ciering van de avond-, nacht en weekenddiensten, de op vang van het huisartsentekort in de toekomst en zaken als verzekeringen voorarbeidson geschiktheid. driebergen/anp - Een stin kende koffer aan boord van een trein bleek tien kilo hasj te verbergen. De stank van de koffer, afkomstig van rottende rauwe uien, was zo hevig dat treinpersoneel de Spoorweg politie waarschuwde uit angst dat in de koffer een brandbare vloeistof zou zitten. Bij door zoeking van de dichtgekitte koffer trof het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) ruim tien kilo hasj aan en een grote hoeveelheid amfetami ne. De eigenaar van de bagage bleek een 38-jarige Duitser. Niet alleen de koffer viel op, ook de man. Hij droeg een blonde pruik en zweette enorm. Hij was op weg naar Stuttgart, zo verklaarde hij la ter tegenover de politie. Daar zou hij de drugs voor 300 euro en methadon naar toe bren gen. De rottende uien moes ten voorkomen dat de drugs gevonden zouden worden. De man uit Esslingen werd maandag, Tweede Paasdag, al aan boord van een ICE-trein naar Duitsland aangehouden door de politie. Het voorval werd pas gisteren bekendge maakt. arnhem/anp - Wie minimaal 24 miljoen euro op tafel kan leg gen, kan multifunctioneel sta dion Gelredome - met uit- schuifbare grasmat en bewe gend dak - kopen van de ge meente Arnhem. In bouwdag blad Cobouw is een advertentie geplaatst, zo bevestigde een woordvoerder van de gemeente woensdag. De gemeente kocht het stadion en de omliggende grond in 2003, om zowel Gelredome als voetbalclub Vitesse van een faillissement te redden. De ge meente wil de opstallen niet houden, aldus de zegsman. Daarom is het gebouw met in totaal 23.500 m2 ontwikkelings- grond nu te koop. De rest van het terrein houdt de gemeente zelf om er in de toekomst mo gelijk te gaan bouwen. De gemeentelijke woordvoer der wijst er op, dat de gemeente al geruime tijd in onderhande ling is met zeer serieuze kopers. „Omdat we niet willen dat ons achteraf wordt verweten dat het stadion onderhands is ver kocht, hebben we de adverten tie geplaatst. Nu kan iedereen die ook interesse zou hebben zich tot 1 mei melden. En wie genoeg kan bieden wordt uitge nodigd voor een gesprek", al dus de zegsman. den haag/anp - Topman H. Kennedie van hotelconcern Golden Tulip gaat een onder zoek doen naar de oorzaken van de problemen in de Neder landse verpleeghuizen. Het on derzoek heeft plaats in op dracht van staatssecretaris Ross van Volksgezondheid. De eerste resultaten worden eind mei of begin juni verwacht. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport gisteren laten weten. Kennedie krijgt bij zijn naspeu ringen hulp van een team des kundigen. Ross verwacht dat Kennedie vanuit zijn 'sterk op kwaliteit en dienstverlening ge oriënteerde sector een deskun dig en onafhankelijk oordeel kan geven' over de problemen in de verpleeghuizen. De hotelkenner gaat de proble men niet alleen in kaart bren gen, maar komt ook met aanbe velingen. Hij zegt 'gaarne be reid' te zijn om samen met zijn commissie de verpleegsector vanuit de 'hospitality wereld' te bestuderen. „Golden Tulip is van mening dat het bedrijfsle ven en de overheid zoveel mo gelijk moeten samenwerken om bepaalde processen kwalitatief te verbeteren", aldus Kennedie. Ross wil onder meer antwoord op de vraag waarom de ene in stelling met hetzelfde budget wel goede zorg kan bieden en de andere niet. De bewinds vrouw wil verder weten of de tekortschietende kwaliteit aan de organisatie van de zorg ligt, aan de manier van zorgen, de kwaliteit van het personeel, lei derschap, wetgeving of aan fi nanciële armslag voor de ver pleeghuizen. Kennedie moet ook in kaart brengen wat de verschillen zijn met verpleeg huizen in andere landen. De commissie gaat verpleeg huizen bezoeken en krijgt hulp van deskundigen op het gebied van zorg, voeding, inrichting, organisatie, financiën, logistiek, personeel en opleidingen. sittard/gpd - „Ik bezoek Lim burg en niet Nederland." Met die woorden blijkt de Ameri kaanse president George W. Bush afgezien te hebben van het gebruikelijke protocol bij een bezoek aan een land. Dat besluit maakt zijn bezoek aan Margraten, Valkenburg en mis schien Maastricht op 7 en 8 mei mogelijk. Gastheer van president Bush tijdens diens bezoek aan Lim burg wordt hoogstwaarschijn lijk commissaris van de konin gin Van Voorst tot Voorst, en niet premier Balkenende. Van Voorst blijkt al jaren op de ach tergrond te lobbyen om de Amerikaanse president naar het Amerikaanse oorlogskerkhof in Margraten te halen. Daarmee is hij gestart in de re geerperiode van Bill Clinton. Maar die vond het niet gepast om het vaste protocol te nege ren. Dat schrijft onder meer eerst een bezoek aan de rege ringszetel of de hoofdstad voor, waardoor er in dit geval voor Bush te weinig tijd over zou 4. w ,v if '-Mm De Amerikaanse begraafplaats Margraten in Limburg. Archieffoto: ANP blijven om naar Zuid-Limburg door te reizen. „Bush heeft er echter geen pro blemen mee om niet bij de re gering op bezoek te gaan. Hij is daar gewoon wat makkelijker in", legt Van Voorst uit. „De president wil op weg naar Mos kou graag een bezoek brengen aan een Amerikaans ereveld in Europa, omdat in mei de zestig jarige bevrijding wordt her dacht. Hij koos direct voor Lim burg en bijvoorbeeld niet voor Normandië of de Ardennen. Op die manier wil hij namens Amerika dank uitbrengen aan de Limburgse bevolking. Want nergens in Europa wordt een Amerikaans ereveld onderhou den door de bewoners van de regio op basis van vrijwillig heid. Dat heeft hem enorm aangesproken. Hij liet daarom weten Limburg te bezoeken en niet officieel Nedadand.' De vriendschap dW Van Voorst al jaren onderhoudt met de VS- ambassadeur in Nederland, Clifford Sobel, is doorslagge vend geweest voor de komst van Bush. Sobel bezoekt regel matig de familie Van Voorst in Maastricht. Voor Van Voorst is het bezoek van de Amerikaanse president vlak voor zijn vertrek als commissaris in juni de kroon op zijn werk. „Het is in derdaad een hoogtepunt. Maar ik zie het toch meer als een eer betoon aan al die Limburgers die zich belangeloos inzetten voor het kerkhof. Zij hebben dit mogelijk gemaakt. De kans is groot dat een aantal van die vrijwilligers een persoonlijke ontmoeting met Bush krijgt." Momenteel wordt achter de schermen druk overleg gevoerd over het aangepaste protocol. Van Voorst sluit niet uit dat hij als gastheer moet optreden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5