Kabinet blijft bij plan voor aanschaf JSF BINNENLAND 1 D66 heeft veel uit te leggen, kritiek neemt toe Broer en zus ruziën het vaakst om erfenis 'Syrische spil Hofstadgroep niet te pakken' Een duik in de geschiedenis Chronische pijn bij kind vaak angst of depressie Kamer achter wet op cameratoezicht Snelle beëdiging Pechtold wekt alom verbazing Linkse oppositie wil onderzoek Rijk creëert met opzet files AID speurt naar illegale nicotine in pluimvee »n overweegt isdale-verbod r Het gemeentebestuur den overweegt een ver- p het dragen van Lons- deding om de gemoede- het dorp tot bedaren te ;en. Ook een alcoholver- 1 de openbare ruimte be- tot de mogelijkheden. In staan de verhoudingen ierp, nadat dit weekeinde e tweede keer brand ;esticht bij de islamitische chool Bedir. Vooral tus- itochtone en Turkse jon- zijn grote spanningen. id gestoken inuffelen rdam - Een jonge, speelse eiler heeft het snuffelen n andere hond gister- in Amsterdam met een messteek moeten beko- le Rottweiler zag in een in de Bijlmermeer een achtige hond en wilde spelen en eraan snuffe- eigenaar van die hond aar niet van gediend en 1 Rottweiler neer. De ge- hond werd met een die- ibulance naar een dieren- irvoerd. De Rottweiler :n snijwond van elf centi- De ongeveer 50-jarige wist met zijn beige vier- te vluchten. I. rapt tijdens euroefening Irdam - Rapper Ali B. ver- i april in de Amsterdam een lunchconcert voor scholieren en studenten derdeel van de crisisoefe- lonfire. Het voetbalstadi- rdt het doelwit van een raanslag. Bonfire is de Ite crisisoefening ooit ge- tn in Nederland en kost 1 in euro, liet het ministerie Innenlandse zaken giste- Het ministerie orga- de oefening met Am- en de ArenA. omobilist door ;el geraakt rdam - Een automobilist ;rmiddag in Amsterdam door een andere au- Het 26-jarige slacht- in zijn keel geraakt, zei van de poli- n toestand is niet levens- ïgend. De schutter is in ito gevlucht en is nog oos. De politie gaat uit n ruzie tussen twee cri- slaat veel ipvaccin in lAc - Om voorbereid te gen een agressieve, le- ïdreigende griepgolf uit iat de overheid een klei- miljoen vaccins inslaan. aanschaf van het griep- (Tamiflu genaamd) is vijftig miljoen Op dit moment ministerie van volks- iheid slechts 220.000 do tter de hand. Die worden kt om hulpverleners in te leren eisen I na detentie jizen - Drie kinderen ei- rt schadevergoeding van rheid omdat ze in af- ng van een behandel- in een psychiatrische kli- iaandenlang hebben in een jeugdgevan- Poortman van (14 en 15 jaar oud) gisteren aangekon- zou een iding dienen tegen het erie van justitie. Dinsdag a ze ineens overgeplaatst en behandelcentrum en :t spoedeisende belang zaak verdwenen. gezonder der galblaas t - Mensen met galste- nnen beter hun galblaas erwijderen. Dat voor- en acute alvleesklieront- waaraan 600 Nederlan- jaar sterven. Dat blijkt van het Universi- Centrum (UMC) t en het St. Antonius Zie- s in Nieuwegein. Van de 5 miljoen Nederlanders stenen hebben, krijgen :n alvleesklierontsteking, de tien overlijdt. ers gevonden, itoffer zoek dam - Terwijl twee ver- ra van een steekpartij un zonden overdenken olitiecel, zoekt de politie srdam nog naarstig naar Dat liet het weten. De steek in de naqht van za- zondag plaats in het n. Een getuige zag hoe htoffer werd benaderd ree mannen en door een werd gestoken. De po- esteerde de twee man aar kon het slachtoffer nog niet achterhalen. donderdag 31 maart 2005 den haag/gpd - De top van D66 spant zich tot het uiterste in om een dreigende kabinetscrisis af te wenden. Tot en met zaterdag trekken voormannen van de Democraten het land in om het 'paasakkoord' en de benoe ming van Alexander Pechtold tot minister uit te leggen. Op die manier tracht de top steun te verwerven voor een voortgezette deelname aan het centrum-rechtse kabinet. „We gaan met zijn allen het land in. Afdelingen hebben daar ook om gevraagd", verklaarde D66- fr actievoorzitter Dittrich. Alexander Pechtold, die van daag wordt beëdigd door ko ningin Beatrix, gaat ook de boer op. Hij zal zich met name rich ten op het 'omturnen' van D66- oprichter Hans van Mierlo, zo kondigde hij gisteren aan. „Hij is partijlid nummer één. Ik zie het als eerste uitdaging hem te overtuigen." Van Mierlo wees gisteren het paasakkoord als te mager van de hand. Het steekt Van Mierlo met name dat wordt voorge- den haag/gpd - Justitie wist dat de voortvluchtige Syrische lei der van het terroristische Hof stadnetwerk rond de moord op Theo van Gogh in Nederland was, maar liet hem om juridi sche redenen lopen. Dat schrijft justitieminister Donner in een brief aan de Tweede Kamer. Rechtsgeleerden menen dat de man die al sinds 2002 bekend stond als potentiële terrorist en eerder als illegaal het land was uitgezet, wel degelijk opgepakt had kunnen worden. Deze krant meldde eerder dat de terroristenleider Redouan al I., in 2004 eenvoudig kon wor den gearresteerd tijdens visites aan zijn vrouw en kind in de Haagse Moerwijk. De spirituele mentor van onder andere Mo hammed B., de vermoedelijke moordenaar van Theo van Gogh, was illegaal in Neder land. Justitie, inlichtingendienst AIVD en politie kende het adres. Donner schrijft in een reactie op Kamervragen dat na inten sief overleg tussen de betrokken instanties is geconcludeerd dat er geen 'succesvolle en effectie ve actie' mogelijk was tegen de man. Er zou strafrechtelijk en vreemdelingenrechtelijk geen basis zijn voor een aanhouding, aldus Donner. Experts op het vlak van vreem delingenrecht vinden de uitleg van de minister ongeloofwaar dig. Aangezien de Syriër eerder als illegaal het land was uitge zet, kon hij op het moment dat hij zich toch weer vertoonde in Nederland gewoon worden op gepakt. „Het is heel vreemd dat Donner iets anders beweert", zegt hoogleraar vreemdelingen recht Kalmthout. „Het zal wel bedoeld zijn om Kamerleden met een kluitje het riet in te stu ren." Ook Piet Boeles, hoogle raar Europees migratierecht, zegt dat 'de normale handeling zou zijn geweest de man op te pakken en weer uit te zetten'. Redouan al I. wordt sinds de moord op Van Gogh op 2 no vember internationaal gezocht. Pechtold op weg naar premier Balkenende om te praten over zijn mi nisterschap. Foto: GPD/Harmen de Jong steld de rechtstreekse verkie zing van de burgemeester in de Grondwet vast te leggen. Om dat de PvdA daar mordicus te gen is, zou op die manier 'een aanloop worden genomen naar een voortzetting van de coalitie met CDA en WD'. Dittrich bestrijdt dat hij zijn ziel en zaligheid aan CDA en WD heeft verkocht. „De verkiezin gen gaan over veel meer zaken en er is dus geen sprake van dat wij voor een volgende coalitie voorsorteren. Van Mierlo heeft dat verkeerd begrepen." Dit trich nodigde gisteren Van Mierlo uit zaterdag zijn bezwa ren voor het congres uiteen te zetten, opdat een goede discus sie kan volgen. „En na afloop zeggen de leden ja of nee, zo gaat dat." Overigens kozen gis teren meer D66-prominenten de kant van Van Mierlo. Boele Staal, commissaris van de koningin in Utrecht, noemde het akkoord een 'lege huls' en verklaarde tegen te zullen stem men. Oud-minister Hayo Apo theker vindt dat Dittrich te wei nig heeft binnengehaald op het punt van de directe democratie. „Dan gaat het niet om het kabi net, maar om de essentie van D66." Volgens oud-fractievoorzitter Gerrit Jan Wolffensperger be grijpen mensen niet meer waar D66 voor staat. „Ik heb geen zin een bijwagen van de WD te worden", zei hij in het tv-pro- gramma Netwerk. Het D66-partijbestuur besloot gisteren dat ook nieuwe leden, die zich na de 'burgemeesters- crisis' hebben aangemeld, stemrecht hebben op het con gres. Aanvankelijk was besloten deze nieuwe leden stemrecht te ont houden, omdat via de website Geenstijl.nl was opgeroepen via een 'nee' stem op het D66-con- gres het kabinet-Balkenende ten val te brengen. „Het kan zijn dat nieuwe leden zaterdag toch nog niet blijken te zijn in gevoerd, maar dat lossen we dan ter plekke op", aldus woordvoerder Patrick Harms. Het risico dat tegenstanders van het kabinet nog snel even lid worden om tegen het ak koord te kunnen stemmen, neemt de partij daarmee voor lief. Partijvoorzitter Pechtold werd gisteren na een gesprek met premier Balkenende voorgedra gen als opvolger van Thom de Graaf als minister van Bestuur lijke Vernieuwing en Konink rijksrelaties. Pechtold (39) heeft zijn functie als burgemeester van Wageningen meteen neer- gelegd. „Daarmee neem ik wel een risi co," zei hij gisteren. Als het D66-congres het akkoord af wijst, staat Pechtold op straat, zonder wachtgeld. „Maar ik geloof in eigen kracht." den haag - Prins Willem-Alexander keek gisteren in Den Haag rond op de zojuist geopende tentoonstelling over 1000 jaar vaderlandse ge schiedenis. De expositie De Verdieping van Nederland kwam tot stand door de samenwerking van de Koninklijke Bibliotheek en het Natio naal Archief en biedt een blik op goed bewaarde geheimen uit de geschiedenis. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Meer dan de helft van de kinderen met onverklaarbare chronische pijn blijkt een psychiatrische stoornis te hebben. In de meeste gevallen gaat het om angst of depressie. Dat blijkt uit een onder zoek van Yvette Konijnenburg van het Uni versitair Medisch Centrum in Utrecht. De kinderarts in opleiding onderzocht 145 kinderen tussen de 8 en 18 jaar die al lang durig kampten met onbegrepen chronische pijnklachten. Vaak klaagden ze over spier- of gewrichtspijn, buikpijn of hoofdpijn. Ko nijnenburg stelde bij zestig procent van de patiëntjes een psychiatrische stoornis vast. Ongeveer tweederde van de kinderen zei problemen te ervaren met sporten. De helft verzuimde door hun klachten regelmatig van school en eenderde kampte met slaap problemen. De arts is verrast door de uitkomsten van het onderzoek. „Dat achter veel onbegre pen chronische pijn bij kinderen sprake is van een psychiatrische stoornis, was wel bekend. Zelf had ik dat percentage veel la ger ingeschat." Een kwart van de Nederlandse schooljeugd heeft regelmatig chronische pijn. Slechts een deel van hen komt daarvoor terecht bij de kinderarts. Bij ongeveer een kwart die daar wel op het spreekuur belandt, is spra ke van onbegrepen chronische klachten. In de praktijk wordt eerst de lichamelijke den haag/anp - Broers en zus sen maken het vaakst ruzie als er een erfenis valt te verdelen. De laatste jaren leiden nalaten schappen bovendien vaker tot strijd. Dat blijkt uit een onder zoek van het Notariaat Magazi ne onder 102 notariskantoren, die in 2004 in totaal ruim 6900 nalatenschappen afwikkelden. Als reden voor de onenigheid worden lossere familiebanden het meest genoemd, gevolgd door mondiger burgers, het va ker voorkomen van stiefrelaties, meer geld in de erfenis en het ontbreken van een testament. „Bij een nalatenschap komen geld en emotie bij elkaar en dat is een explosief mengsel", aldus kandidaat-notaris Van Leth uit Ouderkerk aan den IJssel. Na de broedertwist, zijn stief kinderen het meest betrokken bij de ruzies, dan de halfbroers en -zussen. Het gaat vaak om oud zeer in de familie; om (stiefkinderen die zich achter gesteld voelen of elkaar verwij ten dat ze al iets van hun ou ders gekregen hadden. Ruzies gaan ook over de te ver delen inboedel, sieraden, de waarde van een te verkopen huis. Verder is er gedoe als de kinderen het niet eens zijn met de nieuwe relatie van de overle dene. De langstlevende en de neven en nichten mengen zich het minst in de strijd. Driekwart van de kantoren gaf aan dat het een trend is dat er vaker ruzie is. Zij onderbouw den de stijging evenwel niet met cijfers. De vergrijzing kan een beetje meespelen, zodat er meer'erfenissen zijn. Maar toch wordt de verruwing overal ge voeld. Elf notarissen meldden dat in meer dan de helft van de erfenissen die zij behandelden, heibel voorkwam. Bij de helft van de kantoren gebeurde dat bij 10 tot 20 procent van de na latenschappen. Het gekibbel leidt vrijwel altijd tot vertraging, oplopend tot drie jaar. „Die tijd hebben mensen nodig om tot het in zicht te komen dat ze elkaar toch ergens moeten treffen om tot afronding te komen", zegt Van Leth. De notarissen vinden het fami lierecht en erfenissen deson danks een dankbare klus, om dat zij een bliksemafleider zijn en tegelijk een balans moeten vinden bij de nabestaanden zonder de schijn van partijdig heid te wekken. De notaris mag niet teveel aan dacht aan de tegenstribbelende partij geven maar ook weer niet te weinig anders sleept het pro bleem zich voort. De overige erfgenamen kunnen de notaris dan weer scheef aankijken. „Heb je eindelijk een ruzieboe del afgesloten, krijg je proble men over de rekening", aldus een van de notarissen. den haag/anp - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met een wettelijke regeling van het ca meratoezicht op openbare plaatsen binnen de gemeentegrenzen. De wet geeft het gemeentebe stuur de bevoegdheid om in het belang van de handhaving van de openbare orde plekken of ge bieden aan te wijzen waar camera's mogen wor den geplaatst. De regeling biedt gemeenten voorts de mogelijkheid om via gezichtsherken ning gebiedsverboden voor hooligans of stalkers af te dwingen. En ook kunnen op basis van de den haag/gpd - Staatsrechtge leerden verbazen zich over de snelle beëdiging vandaag van Alexander Pechtold tot minister van bestuurlijke vernieuwing. Als het D66-congres zaterdag het paasakkoord afwijst, kan Pechtold bij de koningin alweer zijn ontslag indienen. Dat plaatst het staatshoofd in een lastig parket, vinden experts. „Ik sta paf!", reageert D66- staatsrechtgeleerde Jan Vis. „De vraag is: hoe serieus neemt men het D66-congres eigenlijk? Want door Pechtold zo over haast te benoemen, wordt vooruitgelopen op goedkeuring door het congrés. Het is op zijn minst een eigenaardige gang van zaken. Peter Rehwinkel, PvdA-burge- meester te Naarden en tevens staatsrechtdeskundige, verbaast zich over de 'voortvarendheid' waarmee de beëdiging wordt afgewerkt. Rehwinkel: „Waarom niet tot na zaterdag gewacht? Want het is nog helemaal niet zeker dat het congres deze plannen goed keurt." De Groningse hoofddo cent staatsrecht H. Warmelink is zo mogelijk nog meer veront waardigd. „Deze beëdiging wordt gebruikt als politiek mid del om de zaak op het congres onder druk te zetten. Ik vind dat erg dubieus. Door deze weg te bewandelen wordt Hare Ma jesteit in een lastig parket ge bracht. Het enige wat blijkbaar telt is: hoe blijven we aan de macht? Dan is het staatsrecht van ondergeschikt belang. In deze strategie zou het kabi net zich nog lelijk kunnen ver slikken, meent D66'er Vis. „Er is geen enkele reden om die be noeming zo snel te doen. Het gaat hier nota bene om een mi nister zonder portefeuille! Dus de ware reden moet zijn: we zetten het congres voor het blok. Nou, dan kennen ze de partij slecht, want volgens mij gaat dat averechts werken. oorzaak van de pijn onderzocht. Als dat niets oplevert wordt pas gekeken naar een mogelijke psychologische of psychiatrische oorzaak. Konijnenburg pleit ervoor direct naar zowel lichamelijke als psychische as pecten te zoeken als het gaat om onbegre pen chronische pijn. Op die manier kan dan zo snel mogelijk aan de juiste behan deling begonnen worden. Het behandelen van angst of depressie bij kinderen is goed mogelijk. Konijnenburg: „Maar de kans dat deze stoornissen weer terugkeren is altijd groot. De stoornissen zijn in de meeste gevallen na de geboorte ontstaan. Waardoor die precies worden veroorzaakt is niet bekend." den haag/gpd - Het kabinet is niet van plan uit het ontwikke lingsproject voor het Amerikaan se gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter te stappen. Ook is het nog steeds van plan volgend jaar 85 JSF-toestellen te bestellen ter vervanging van de verouderde F- 16's. „We zouden wel achterlijk zijn als we het niet deden", al dus staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) gisteren in een debat met de Tweede Kamer. De linkse oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks willen dat er op korte termijn een on afhankelijk onderzoek komt van de Algemene Rekenkamer waarin wordt nagegaan of Ne derland door het hele JSF-pro- ject niet afstevent op een finan cieel debacle. Ze zijn geschrok ken van een recent rapport van de Amerikaanse rekenkamer. Daaruit bleek dat de kosten voor de JSF sinds het project in 1996 van start ging met 80 pro cent zijn gestegen. Het kabinet noemt de kritiek van de Amerikaanse rekenka mer achterhaald. „Zij baseert zich op gegevens uit 1996", al dus Van der Knaap. „Toen Ne derland in 2002 besloot aan het project mee te doen, was er al veel veranderd." De Nederlandse regering zal in totaal zo'n 800 miljoen dollar bijdragen aan de ontwikkeling van het vliegtuig. In ruil daar voor krijgen Nederlandse be drijven voor zo'n 8 miljard dol lar aan opdrachten voor de ont wikkeling en bouw van het toe stel. Maar die orders komen nog niet van de grond, vinden de oppositiepartijen. Tot nu toe hebben ze pas voor 2,3 miljard gekregen. Het kabinet houdt echter goede hoop. „De bouw van de JSF is nog niet begon nen", aldus staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken). „Veel bedrijven hebben ingete kend voor de uiteindelijke pro ductie van het toestel en die moet nog beginnen." Hoe duur de Joint Strike Fighter precies wordt, is echter nog niet duidelijk. Veel hangt af van de vraag hoeveel er uiteindelijk wereldwijd worden besteld. Die schatting is al eens naar bene den bijgesteld van 6000 tot 4500 toestellen. Volgens SP-Kamerlid Van Bom mel begint het JSF-project op de Betuwelijn te lijken. „De kosten lopen steeds verder op, de prognoses worden steeds la ger en er is straks geen weg meer terug. Dit kabinet wil hoe dan ook de JSF." Volgens minister Zalm (Finan ciën) gaat die vergelijking niet op. „De overheid schiet er bij deelname aan de ontwikkeling van de JSF niet bij in, omdat de Nederlandse bedrijven hoe dan ook de 800 miljoen dollar in 2008 aan ons terugbetalen." beelden horecagelegenheden worden aangepakt die de sluitingstijden aan hun laars lappen. De wet is echter niet bedoeld voor de opsporing van voortvluchtige criminelen. Tot verdriet van voor al PvdA verplicht de wet gemeenten niet ge zichtsherkenning of nummerplaatherkenning aan het camerasysteem te koppelen. Dat mag iedere gemeente zelf bepalen. Volgens PvdA-woordvoerder Van Heemst wordt het daar door lastig om gebiedsverboden voor notoire lastpakken landelijk te controleren. (advertentie) utrecht/gpd - Rijkswaterstaat creëert met opzet files op snel wegen in midden-Nederland. Zo kan het verkeer op belangrij ke knooppunten rond Utrecht doorstromen, want als het ver keer op zo'n kruising van ver keersaders vast staat, leidt dat tot nog veel méér files. Een proef bij knooppunt Everdin- gen, waar de A27 en de A2 el kaar kruisen, heeft aangetoond dat de methode werkt. Rijkswa terstaat maakt daar expres een file vóór het knooppunt. Dat verbetert de doorstroming óp het knooppunt. Rijkswaterstaat regisseert de fi les nu nog incidenteel. Maar als de A2 (Amsterdam-Utrecht) is verbreed en alle spitsstroken in de provincie Utrecht zijn aan gelegd, bepaalt Rijkswaterstaat waar wél en absoluut géén files mogen ontstaan. De vuistregel is: geen file op een verkeers knooppunt, anders slibben ook andere snelwegen dicht. Op stoppingen mogen alleen ont staan op delen van een snelweg zonder oprit, meestal vlak voor een verkeersknooppunt. Het creëren van een file is vrij eenvoudig. Rijkswaterstaat ver mindert simpelweg het aantal rijstroken. Ook speelt de dienst met plannen voor verkeerslich ten op snelwegen, vergelijkbaar met toeritdoseringen. Rijkswaterstaat zal in de toe komst in heel Nederland met opzet files doen ontstaan, ver wacht verkeersmanager Van der Veen van Rijkswaterstaat in de regio Utrecht. Prognoses geven aan dat er over vijf jaar 10 procent meer auto's rijden. Dat betekent dat files niet alleen langer worden, maar dat ze ook langer blijven staan. De ochtendspits zal pas om elf uur afnemen, terwijl de avondspits zich rond drie uur 's middags al weer begint. kerkrade/anp - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw on derzoekt het illegale gebruik van nicotine in de pluimvee houderij. Eerder deze maand zijn een leverancier en drie pluimveehouders betrapt op handel en gebruik van het mid del, zo maakte de inspectie dienst gisteren bekend. Nicotine is een zeer giftig mid del. Pluimveehouders gebrui ken het om de venijnige para siet bloedluis bij kippen te be strijden, maar dat mag niet. De afgelopen jaren zijn enkele an dere middelen tegen bloedluis verboden, waardoor de sector nu naar de verboden nicotine lijkt te grijpen. Het middel vervliegt snel, waar door het ook gevaarlijk kan zijn voor de mensen die ermee wer ken. Welke bijwerkingen het gif op de kippen heeft, is nog niet bekend. Ook is onduidelijk of het gebruik van nicotine gevol gen heeft voor het vlees en de eieren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3