Huishoudbeurs blijft domein vrouw f GESPREK VAN DE DAG Ook Frankrijk verhoogt trouwleeftijd naar 18 jaar Ships that pass in the night DAGELIJKS LEVEN PAT pot OD BE-TEJ^.* MENSELIJK Frankrijk heeft als een van de laatste landen in de EU de minimumleeftijd waarop vrouwen kunnen trouwen verhoogd tot 18 jaar. De Senaat nam dinsdagavond met algemene stem men een voorstel in die zin aan. Al leen de Assemblee moet de wetswij ziging in tweede instantie nog goed keuren, maar een meerderheid daar voor is gegarandeerd. De wetswijziging is met instemming Wieslaw Brudzinski Eenzijdig denken is ook een specialisatie begroet door mensenrechtenorgani saties die al jaren actie voeren tegen gedwongen huwelijken van meisjes onder de 18 jaar. Hun aantal wordt in Frankrijk geschat op 70.000, vrij wel allemaal moslimmeisjes die door hun ouders op vroege leeftijd zijn uitgehuwelijkt. De meesten zijn van Noord-Afrikaanse afkomst en zijn met hun ouders en bruidegom naar Frankrijk geëmigreerd. Volgens de VN-organisatie voor kinderen Unicef zijn er in Frankrijk vorig jaar 1200 van dergelijke gedwongen huwelij ken gesloten. De wetswijziging werd door Franse parlementariërs als amendement toegevoegd aan een wet die geweld in het huwelijk strafbaar stelt. Minis ter van justitie Dominique Perben streeft ernaar de nieuwe wet nog voor het zomerreces van kracht te la ten worden, gpd De Nieuw-Zeelandse autoriteiten hebben Oscar winnares HILLARY SWANK een boete opgelegd voor het ILLEGAAL invoeren van een APPEL en een SINAASAPPEL. De actrice moet 200 Nieuw-Zee landse dollar (bijna 118 euro) betalen, maakte een functionaris van het ministerie van landbouw giste ren bekend. Een rechtbank heeft het bezwaar afge wezen dat de ster van de film Million Dollar Baby had ingediend, aldus het ministerie. Ze weigerde de boete meteen te betalen op 15 januari. Doordat haar bezwaar is afgewezen moet ze ook de ge rechtskosten van 30 dollar betalen. Foto: AP Een rechtbank in het Amerikaanse Los Angeles heeft een 87-JARIGE man ver oordeeld tot 20 JAAR gevangenisstraf omdat hij het voornemen had op de Fili- pijnen seks te hebben met minderjarigen. De bejaarde werd in november al schuldig bevonden aan het vergrijp maar had nog geen straf opgelegd gekregen. De autoriteiten grepen de gedaagde in oktober 2003 op het vliegveld van Los Angeles toen hij op het punt stond naar de Filipijnen af te reizen. Hij is de eer ste verdachte die wordt veroordeeld op basis van de Protect Act van 2003 tegen sekstoerisme. Volgens die wet kan ongeacht waar het seksuele misdrijf heeft plaatsgehad een Amerikaan daarvoor altijd in de VS worden vervolgd. Acteur GEERT HOES en zijn vriendin Manuela hebben een ZOON gekregen. Het jongetje, Ro bijn Tiamo, werd vrijdag geboren. „De kersverse ouders zijn dolge lukkig met de telg", laat het ma nagement weten. Het is het eerste kind van het stel. Hoes is momen teel te zien in de BNN-serie Costa! Hij werd bekend als Morris in de soap Goede Tijden Slechte Tijden. De Vlaamse zanger HELMUT LOTTI gaat SCHEIDEN van zijn echtgenote Carol Jane Poe. De manager van Lotti liet weten dat het stel, dat in 2001 trouwde, de beslissing „in alle vriend schap" heeft genomen. Het paar wil de scheiding ,,in serene stilte" verwerken, aldus de manager. Voor Lotti, wiens echte naam Helmut Lotigiers luidt, is het zijn tweede scheiding. Uit zijn eer ste huwelijk heeft hij een dochter. Een van de advocaten die in het moordproces tegen OJ. SIMPSON een centrale rol speelde bij de verdediging, JOHNNIE COCHRAN, is dinsdag OVERLEDEN. De raadsman overleed aan de gevolgen van kanker. Cochran (rechts op de foto) begon zijn carrière als bevlogen voorvechter voor de burgerrechten voor zwarten. Hij richtte zich daarbij met name op zaken waarin de politie buitensporig ge weld zou hebben ge bruikt. In 1995 werd hij aangesteld als lid van het team dat O.J. Simpson moest verdedigen. De film en football- ster werd beschul digd van een twee voudige moord be gaan op 12 juni 1994. Hij zou zijn ex-vrouw Nicole Brown Simpson en haar vriend Ronald Goldman hebben vermoord. Simpson werd in een uiterst omstreden vonnis vrijgesproken. Een man van zesenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 29. Toen Sara net was geboren en ik dat meldde in dit feuil leton, kreeg ik van tal van lezers een kaartje met de felici taties. Zelfs vanuit het verre Soest, die stad in de slagscha duw van het oude koninklijke paleis, bereikte mij een be richt per e- mail. Erg aardig en meelevend, maar ik moet hier iets bekennen, lezers: dit feuilleton werd al in 2003 geschreven en pas zo'n jaar later gepubliceerd. De reali teit is dat Sara in juli al tivee jaar wordt en al bijna net zoveel babbelt als haar vader. En ik moet nog iets anders onthullen: ze heeft er inmid dels een zusje bij. Janna. De gemarmerde geboortekaart jes zijn al verzonden en ik loop wederom door het huis met handdoeken te wapperen, als een toreador zonder stier. Twee weken geleden, op de Dag des Heren, op het tijdstip dat de gelovigen God danken voor de spruiten met draadjesvlees en het bibberende puddinkje na, is Judith bevallen, 's Middags om drie uur kwamen de weeën en zo tegen zeven uur begon het persen. Nauwelijks een uurtje later glibberde het kind al op haar buik en ken ik de na velstreng doorknippen. Een meisje met veel zwart haar en een leep koppie. Een linkmiecheltje. 'Ziet ze ons nu al? vroeg ik aan de verloskundige. 'Niet echt', antivoordde ze. 'Ze ziet je als een vlek.'Zo, dacht ik. Dan ben ik dus een oude vlek, zo'n vlek die pas na jaren uit haar leven gaat. Ja, ja, we gaan vrolijk voorwaarts, reisgezellen. Janna drinkt goed, maar sukkelt tijdens het drinken - na zo'n geeuw waarin een tennisbal past - vaak in slaap. Het gevolg is dat er melk achterblijft in Judith's borsten, wat heeft geleid tot een borstontsteking. Voortdurend moet ze kolven. Meerdere malen per dag hoor ik het ap paraat hier zo'n halfuur lang snorren. Over de gezondheidszorg in Nederland wil ik van nu af aan geen kwaad woord meer horen. Nadat Judith's moe der was vertrokken en ons met de kracht van een wervel wind de eerste dagen had helpen doorkomen, diende zich een kraamhulp aan die, als ik het voor herzeggen had, een koninklijke onderscheiding verdient. Een Florence Nightingale op het slagveld dat nieuw ouderschap heet. Wia heette ze, ze kwam uit Groningen en is er het levende bewijs van dat men in die provincie nog wel wat anders kan dan plaggen steken en kanalen graven. Een dame die niet alleen zeer gedecideerd optrad maar ook nog eens erg liefdevol. In een mum van tijd bracht ze structuur aan in ons leventje, er kwam rust, tijd om te genieten van het kleine wicht daar in de box, tijd om het wonder te ver kennen. Eindelijk kon ik eens goed naar dat gezichtje kij ken, dat zo beweeglijk is, bijna van rubber, en dat me al tijd weer doet denken aan die stokoude, tandeloze mens jes die je wel eens in televisieprogramma's ziet en die in staat zijn om met hun onderlip een broodkruimel uit hun wenkbrauw te plukken. Met een brok in de keel zag ik hoe Wia Judith, bij wie de kraamvrouwentranen over de wangen biggelden, tegen zich aantrok en troostte. Een vrouwenzaak, waarin je je als man maar beter niet kunt mengen. Ze hielp haar bij het aanleggen van het kind, dompelde Janna in een zorg zaam geparfumeerd badje, speelde en passant spelletjes met Sara, kortom: ze was overal, we hadden een beetje vakantie metz'n vieren. Ze zorgde dat alles piekfijn in or de was, ze gaf raad, ze werkte veel langer dan ze hoefde te doen. Toen we op eerste paasdag 's middags afscheid van haar namen, was het alsof we iemand die we al jaren lang kenden uitzwaaiden. Wia is een herintreder. Je hebt van die vrouwen die op zo'n moment met de breipennen onder de oksels gaan zitten. Net skiërs die ineengedoken, met hun skisrokken onder de armen, aan de laatste afdaling naar de dood beginnen. Maar bij Wia ligt dat even anders. Zij bekom mert zich om de toekomst van nieuwe generaties. Jam mer dat ze niet meer bij ons is. Ships that pass in the night. Ook voor Digna, de verloskundige, hier niets dan lof. Ze zag meteen hoe laat het was toen ze Judith toucheerde, gaf de juiste adviezen bij het persen, kortom: een betere gids kan een kind zich bij het begin van het leven niet wensen. Voor Wia hebben we een presentje gekocht. Voor Digna nog niet, maar dat komt. Wia kreeg overigens nog een prachtig blijk van waardering van de overheid: een be keuring van 40 euro toen ze de eerste dag dat ze hier was haar auto verkeerd parkeerde. Als men daar in Leeuwar den nog enig fatsoen in zijn donder heeft, wordt haar die bekeuring meteen kwijtgescholden, al was het door ko ningin Beatrix persoonlijk. Judith dekt Janna toe in de box. Ze vouwt het dekentje in de vorm van een frietzak, zodat haar kleine hoofd er net bovenuit steekt. Haar zwarte haartjes liggen nog een beetje geplakt op haar hoofd. Ze moet uit een stil en avondlijk meer zijn opgedoken. Sara is gelukkig niet erg jaloers, al zijn haar liefkozingen soms wat ongecoördineerd en moeten we uitkijken dat ze Janna daarmee geen pijn doet. 's Avonds, als ze in haar bedje ligt, zien we telkens haar hoofdje boven het raam verschijnen en de huiskamer in kijken. Ze wil zien wat De vrouw is al 6o jaar nummer één op de Huishoudbeurs. Archieffoto's: ANP haar mama allemaal met de kleine baby doet. Hoe vaak ik haar ook neerleg in haar bedje, telkens verschijnt die kndlenkop weer voor het raam. We hebben besloten om niet kwaad te worden en dat lukt. Zachtjes neerleggen, strelen, het tingeltangelapparaat met 'Die kleine Nacht- musik' aan en slof, slof, weer terug naar de televisie, waar de norse, altijd slecht gehumeurde, Morse net zijn derde moord aan het oplossen is. Judith ligt in een oude trainingsbroek op de bank, is be zig met het kolven van haar borsten, die nu maatje Dolly Parton zijn. Ik heb een gemene pijn in mijn rug van het gewichtheffen met Sara. Van het bukken in het park, van het oprapen van takjes en steentjes, die ik, als Sara even niet kijkt, in de vuilnisbak mik. Ze wil het hele park wel meenemen naar huis. Alles is interessant, zelfs de oude schapen die hun afkeurende bèh laten horen als we voor bijkomen. Een kind van twee en een baby - ik kan u vertellen dat het hard werken is. De een is nog niet uitgehuild of de ander begint. Het is een vreemde mengeling van vreugde en verdriet die ik ervaar. De gedichtenbundel die ik heb geschreven, moet worden gestructureerd, herschreven, be ter gemaakt, maar het komt er niet van. Nou ja, dan leest u mijn laatste roman 'Zo'n vader' maar. Wellicht staat die nog ergens klem in de een of andere boekhandel. Al mag het niet meer van Gerrit Komrij, ik wil een ge dicht over de lente schrijven, over de eerste narcissen die ik eenzaam bij een kilometerpaaltje langs de snelweg zag staan en waarbij ik in eerste instantie een schok kreeg en dacht: daar is een kind doodgereden, gf maar waarbij ik me later realiseerde dat het 8 nieuwe seizoen nu echt ging doorzetten. Maar ach, misschien heb ik met Sara en Janna en mijn twee zoons wel het mooi ste gemaakt waartoe ik in staat ben. Kijk eens hoe perfect hun twee benen rijmen op elkaar, hun twee ogen, hun twee oren - dat krijg je op papier nooit voor elkaar. Ik til Janna uit de box, ze weegt zo licht als een doos kerstballen. Met haar kleine snaaivingertjes grijpt ze mijn pink vast. Sara klimt in mijn broekspijp, kijkt omhoog. Nu mijn tiuee zoons er nog bij. Hier komt de man met de tien armen'. Een acroba tisch nummer voor gevorderden. Hoor ik daar het circusorkest 'Mein Papa' inzet ten? Gaan met die banaan! Tot de lich ten doven en het stil wordt in de piste. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site Man en vrouw hebben thuis dan alles steeds beter geregeld, samen naar de Huishoudbeurs in de Am sterdam Rai is toch een exclusivi teit voor dames. Na zestig edities blijft het percentage mannen al ja ren steken op ongeveer 15. Het con sumentenevenement gaat morgen van start en duurt tot en met 10 april. Er worden ongeveer 250.000 mensen verwacht. Iedereen kent het beeld: mannen in het stadscentrum die buiten bij een winkel -vooral bij de ty pisch vrouwenzaken- staan te wachten terwijl 'moeder de vrouw' binnen aan het shoppen is. Zo erg is het bij de Huishoud beurs niet, maar dol zijn mannen er niet op. „Het is niet zo dat de Huishoudbeurs verboden terrein is voor mannen, maar ze zijn ook weer geen corebusiness. Het is toch vooral een lekker dagje uit voor de vrouwen", licht woord voerder P. van Houten van Am sterdam Rai toe. Het zal wel nooit wat worden tus sen de Huishoudbeurs en de man. Onderzoek van Maurice de Hond toont aan dat 13 procent van de Nederlandse mannen het echt ziet zitten naar dit evene ment te gaan. Voor Amstel Bier is dit aanleiding voor de eerste keer een stand te openen die alleen mannen, meegesleurd door hun vrouw, een plekje moet bieden. Het gaat om een zogeheten 'bal- lenbar', de vrijplaats voor man nen, waar ze een biertje kunnen drinken. Wat er nog meer is te doen, laat Amstel een 'verras sing'. Zoals de vrouw wordt aangetrok ken door typische vrouwendin- gen, wordt de man dat door mannendingen: dan is het al gauw bier, voetbal en vrouwen. Toch is de Huishoudbeurs in al die 60 jaar veranderd; staan niet de noviteiten meer centraal zoals de uitvinding van het schuur sponsje, de nylon handschoenen of het schuimrubber matras. Het zal wel nooit iets worden tussen „Het entertainment en het 'dagje genieten' is nu veel belangrijker geworden", aldus Van Houten. Sterren stralen dan ook volop op de Huishoudbeurs. Het is niet alleen meer Lee To wers, Gerard loling en Anita Meijer. Xander de Buisonjé, Gor don, René Froger, Rob de Nijs, Jan Smit, Wolter Kroes en uiter- aard een mystery gast zijn gecon tracteerd voor de dames. De en- tertainmentelementen op de beurs zijn ook aantrekkelijk voor de Huishoudbeurs en de man. Voor Amstel Bier aanleiding een speciaal 'mannenplekje' in te richten. Foto: Afen mannen, als is de verhouding zangeressen en zangers nog niet helemaal eerlijk verdeeld. De or ganisatie wil het niet te aantrek kelijk maken voor mannen. „Het wordt anders een heel breed con sumentenevenement en dat is niet de bedoeling." De vrouw blijft nummer één op de Huishoudbeurs. Van Houten vertelt dat de beurs vooral aan trekkelijker is gemaakt voor de nieuwe generatie vrouwen, „die zoeken naar een balans tussen werken, sociaal leven en kinde ren". Daardoor zijn er vooral pro ducten die helpen het de moder ne vrouw gemakkelijker te ma ken. Het gaat niet meer alleen om het huishouden of de keuken, maar om wonen in het algemeen, vakantie, uitgaan, mode, cosme tica en gezondheid. De organisatie kiest dit jaar voor een aantal belevingen in de vorm van feesten. Zo is er het kookfeest waar bezoekers tegen de trend van slow food in wordt getoond hoe je in 15 minuten een 'feein lijk gerecht' kunt klaarmakenpt het groenfeest staat de groenft 1 leving centraal, waar je met vur nig en goedkope materialen fi of balkon kunt opfrissen. Nai^ lijk geen Huishoudbeurs zon/ het onderwerp beauty. Er is dj om een speciaal Beautyfeest/ waar de vrouw kan meedoenjni verscheidene workshops en Ier hoe een metamorfose zondeiot artsen is te regelen. oil anp s j

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2