alaris van uon-baas ekt woede KNIP WINTERSPORT ^uzzelmarathon randaagin de UIT Nederlandse wiettelers wijken uit naar België KMNK .eidsch ÉS Dagblad Legertop denkt aan terugkeer groetplicht :omen stijgt met 42 procent 'Vechten voor je gezondheid' BIG ADVANTAGE! 20% korting op elke fles whisky Op die kuld- en make-up producten -zondags Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Japanse drums als donderslagen in de Leidse Schouwburg Veel zon ■TTT" O 3/4 aag/anp-gpd - Tweede leden zijn verontwaardigd b hoge beloning die het ebedrijf Nuon geeft aan n L. van Halderen. Zij von- iteren minister Brinkhorst onomische zaken aan hun lij wil dat de aandeelhou- in Nuon, bestuurders van nten en provincies, het tot de orde roepen. alderen zag zijn inkomen 004 met 42 procent stij- aar 815.195 euro, vooral ij bonussen. Kamerleden ten dat tijdens een over- er de belabberde afhan- van de energienota's e energiebedrijven, ciale Staten van Gelder grootaandeelhouder van lergiebedrijf, hebben Ge- :erde Staten gisteren op- jen de kwestie tijdens de jlgende aandeelhouders ering van Nuon aan de e stellen. De Staten spra- mieuw hun afkeuring uit kwestie. treme beloning van de topman is geen uniek ge- Vereniging van Effecten- ;rs CVEB) schrijft in haar n verschenen jaarverslag bonussen van topbe- ers niet in verhouding tot de geleverde presta- Tolgens de belangenver- l zijn de bonussen nau- gerelateerd aan de re- n, terwijl dat volgens de "abaksblat wel moet. Die voor dat bonussen pas n uitgekeerd als meetba- (advertentie) COMMENTAAR MACHTIGE PARIA aar geleden woei er een wind door de Alkemadese Vol elan ging Mooi Al de verzuurde verhou- in de gemeente te lijf. De beloofde de bevolking het bestuur van de ge- e te betrekken. De achter- van waaruit Alkema- was bestuurd, zou- opengebroken, de j het grofvuil n gezet. En belangrijk: be er een ge- e van te ma in tijdens de vergadering gemeenteraad - op basis rgumenten - van stand- e veranderen, e beloften van weleer is ïel meer over. De nieuw- s in de gemeentepolitiek in ieder geval niet of nau- in geslaagd om in de le door henzelf zo vurig tte open discussie te voe- )e oorzaak daarvan ligt een belangrijk deel bij dat steeds meer gewone partij is gaan lij- en partij met zo rijn eigen zoals het adagium dat is ook groen moet Dat uitgangspunt en het vasthouden eraan lag aan is van het drama dat afge- week twee wethouders de kop kostte. De dogmatische in stelling van Mooi Alkemade is niet alleen pijnlijk omdat die in strijd is met de uitgangspunten van de partij die zichzelf liever als 'politieke beweging' riet. Het valt ook erg op doordat de kie zer de nieuwkomers drie jaar geleden de loden last van de ab solute meerderheid heeft mee gegeven. Mooi Alkemade heeft het in haar eentje voor het zeggen in de ge meentepolitiek en is de afgelopen jaren te vaak gezwicht voor de ver leiding om de macht van het getal te laten spreken. De partij heeft daar door zo veel krediet verloren dat ze inmiddels de machtige paria van de Alkemadese politiek is geworden. De grote vernieuwers begonnen drie jaar geleden aan hun werk vanuit het idee dat ze zichzelf in acht jaar overbodig konden ma ken. Tegen die tijd moesten ook de andere partijen zich het ge dachtegoed van Mooi Alkemade hebben eigen gemaakt. Dat idee kan nu nauwelijks meer serieus genomen worden. En niet alleen omdat er een grote kans is dat de kiezer al eerder een eind maakt aan het politieke avon tuur. Ruud Sep brussel/gpd - De Belgische po litie stuit steeds vaker op pro fessionele hennepplantages in leegstaande boerderijen en loodsen in de Belgisch/Neder landse grensstreek. Volgens Justitie gaat het om een relatief nieuw fenomeen: Nederlandse wiettelers die onder druk van het strengere, Nederlandse op sporingsbeleid uitwijken naar België om daar illegaal hun winstgevende plantjes te kwe ken. Vooral in de districten Hasselt en Turnhout floreert de wietteelt. In Turnhout werden vorig jaar 44.000 planten in beslag geno men, twee keer zoveel als het jaar daarvoor, zo blijkt uit ant woorden van de Belgische mi nister van justitie Laurette On- kelinx op vragen van de chris ten-democratische senator Hu- go Vandenberghe. Hij wil dat Nederland en België nauwer gaan samenwerken om deze vorm van criminaliteit aan te pakken.De hennepteelt in de grensstreek, constateert Van denberghe, wordt steeds pro fessioneler. „In Tongeren wer den in 2003 33 plantages ont manteld. In 2004 waren het er dertig, maar die waren wel dub bel zo groot. Met alle overlast en gevaar voor de omgeving vandien", zegt Vandenberghe. Zo werden met Pasen twee can- nabisplantages ontdekt in Opg- labbeek en Kinrooi, in Belgisch- Limburg. Dat gebeurde nadat de loodsen waarin de planten werden geteeld, vlam vatten als gevolg van kortsluiting. „Het gaat niet alleen om Neder landse criminelen die in België een wietplantage beginnen. Vaak stellen ze alleen maar de knowhow beschikbaar, of het materiaal", zegt Vandenberghe. In sommige gevallen betalen de Nederlanders de hele investe ring, in ruil voor de eerste drie of vier oogsten. Volgens Onkelinx wordt er op dit moment gewerkt aan het in kaart brengen van het pro bleem en is het de bedoeling dat een Belgische justitiemede werker, die momenteel in Has selt wordt ingewerkt, binnen kort twee a drie dagen in de week gaat meelopen met de po- re doelen zijn gehaald. Om de beloning van de bedrijfstop in zichtelijker te maken, heeft de VEB de website bestuursvoorzitter.nl opgezet. Volgens VEB-directeur Peter Paid de Vries geen openbare schandpaal, maar een kwestie van transparantie. Op het salarisstrookje van Phi- lips-topman Gerard Kleisterlee is duidelijk te zien waar hij in 2004 zijn 'winst' heeft behaald. Zijn vaste salaris bleef nage noeg gelijk, maar zijn bonus steeg met maar liefst 277 pro cent. Ook zijn optie- en aande- lenregelingen leverden hem meer geld op. De topvijf haalt Kleisterlee echter niet. Die ranglijst wordt aangevoerd door Crispin Davis van Reed El sevier, die vorig jaar maar liefst 11,5 miljoen euro verdiende. De code-Tabaksblat, die voor behoorlijk ondernemersbestuur moet zorgen, zou een dergelijke website eigenlijk overbodig moeten maken. De Vries: „He laas merken we dat 'Tabaksblat' op dit punt selectief wordt na geleefd. Zo krijgen bestuurders nog steeds forse beloningen voor benedengemiddelde pres taties, wordt in vertrekregelin- gen de code omzeild en ont vangen scheidende bestuurders lange optieregelingen. Het is triest dat we bijna acht jaar na de uitspraak van Wim Kok over de exorbitante vergoedingen nog steeds over het onderwerp moeten praten. De website kan daar misschien verandering in brengen." leiden - Uppercut, knock-out en een rechtse directe. Het kon gistermiddag allemaal in de hal van Leiden Centraal waar voormalig bokskampioen Arnold Vanderlijde een boksdemonstratie gaf. De winnaar van bronzen medail les op de Olympische Spelen van 1984,1988 en 1992 ver richtte daarmee de aftrap van de Nationale Sportweek die gisteren begon en die wordt ondersteund door de Nederlandse Spoorwegen. Doel is onder andere om men sen meer te laten bewegen. Het (kick)boksen neemt in Nederland toe in populariteit. Mede met dank aan de vechtsportgala's op Eurosport. En dus stond de opge schoten jeugd in de rij om een rondje met Vanderlijde te sparren, te schaduwboksen of gewoon de warming-up te doen. Jas uit, bokshandschoenen aan", commandeert de meester en de jongeren doen precies wat hij zegt om vervolgens aan een training te beginnen. „Bij de boks- training gebruik je al je spieren", doceert Vanderlijde. „En trainen en bewegen is de basis voor een goede ge zondheid. Mensen die niet in de ring willen of durven, kunnen stoten tegen een boksbal of een bokszak of touwtje springen. Ik zeg altijd bewegen moet en vechten mag. Maar alleen als het voor een goede gezondheid is." Foto: Henk Bouwman (advertentie) eindhoven - Tot in de hoogste militaire kringen wordt serieus ge discussieerd over een herinvoering van de militaire groetplicht. Maar het zal nog wel even duren voordat er een besluit over valt, meldt de woordvoerder van de minister van defensie. Een van de discussiepunten is of de groetplicht alleen moet gelden in het bui tenland of ook in de kazernes in Nederland. Buiten de grenzen opereren Nederlandse eenheden vaak met buitenlandse legeron derdelen voor wie de groetplicht nog wel geldt. Roland Boom, voorzitter van de BBTV, de vakbond van BBT'ers (beroeps bepaal de tijd), spreekt zich in het jongste nummer van het vakbondsblad XRcise uit tegen de herinvoering van de groetplicht. „Vaak wordt als argument aangehaald dat wij in internationale samenwerkings verbanden een slecht figuur slaan door schijnbaar gebrek aan dis cipline. Maar de praktijk is dat wij ons gewoon uit eigen beweging aanpassen aan de waarden en normen van de buitenlandse leger eenheden met wie we samenwerken. Zo is bij ons de haardracht vrij en mogen de militairen ook sieraden dragen. Maar wanneer we met Amerikanen en Britten werken, doen we die oorbellen uit", zegt Boom in een reactie. Het feit dat de groetplicht weer moet worden ingevoerd, in de hoop dat 'uit het streven naar uiterlijke discipline, innerlijke disci pline voort zal vloeien', noemt Boom een illusie. (advertenties) Van donderdag 31 maart tot en met zaterdag 2 april GALLGALL www.intersport.nl Op - op. Geniet, maar dr Genieten Genieten Tijdens de Wilde Whisky Dagen vervallen onze ar M mei de bon op pagina 3 00C70G7 ÖGO donderdag 31 maart 2005 dagenJ litie Maastricht. De Hasseltse procureur Mare Rubens pleit intussen voor een hardere aanpak van de ver huurders van de drugspanden. Vaak gaat het om oude, ver waarloosde gebouwen. De eige naar is allang blij als hij er nog iets aan kan verdienen. Hij knijpt een oogje dicht, of wil niet weten wat er zich binnen afspeelt. Volgens Rubens moet ook de verhuurder zich ervan bewust zijn dat hij het risico loopt strafrechtelijk te worden vervolgd. Komende zaterdag presen teert deze krant de geheel nieuwe weekendbijlage ZONDAGS. Dit wekelijkse kleurenmagazine verschijnt in hetzelfde prettig leesbare formaat als UIT, die u van daag bij uw dagblad aan treft. In het eerste nummer van ZONDAGS staat het ou derschap centraal. Een be roemde vader is Herman van Veen. Volgende week staat hij met een nieuw pro gramma in het Amsterdam se theater Carré. Over zijn tournee en nieuwe CD, waarin hij het vaderschap bezingt, een uitvoerig inter view. Dit en veel meer vanaf 2 april - elke zaterdag - in ZONDAGS. Coniferenhater is weer actief bodegraven - Na een paar maanden zonder branden, heeft dinsdagavond in Bode graven de pyromaan met aver sie tegen coniferen opnieuw toegeslagen. Bij een woning aan de Meerval is een conifeer in de brand gestoken. Een buurman ontdekte het vuur en wist de vlammen te doven. De politie heeft de brandstichting in onderzoek. Vorig jaar gingen in Bodegraven tientallen meters conifeer en bosschages in vlammen op. Man gewond bij opblazen flitspaal valkenswaard - Een 23-jarige man uit Eindhoven is gister nacht gewond geraakt toen hij een flitspaal in Valkenswaard wilde opblazen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen met verwondingen aan handen en gezicht. De flitspaal werd bij de explosie niet beschadigd. De explosie was zo hevig dat bij een nabijgelegen woning een ruit sprong. Nederlands elftal wint eenvoudig eindhoven - Zonder te excelle ren heeft het Nederlands elftal gisteravond met 2-0 gewonnen van Armenië. Door de zege blijft Oranje in groep 1 van de kwalificatie voor het wereld kampioenschap voetbal op de eerste plaats staan. Nederland kwam al na drie minuten op voorsprong door een goal van Romeo Castelen. Ruud van Ni- stelrooij maakte in de 34ste mi nuut de 2-0. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/Q V 1 Naam: I Adres: Postcode I - Plaats: Tblefoon: Geboortedatum: e-mail: Bank/ giro* Handtekening: Uitfluitend bij automatische Incasso Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) E-mail lezersservices hdc.nl of surf naar www.Ieuischdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens tn het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1