REGIO 'Liever een goede sfeer dan één topattractie' <o uN Schelden en wildplassen? Dat moet kunnen! Jen rell is zeker geen bron' Rick heeft een spreekverbod GERECHT VRAAG staat de naam Duinrell eigenlijk voor? Bij het attractiepark zijn ?Hig- Op de website staat te lezen: „Duinrell, zo'n 500 jaar voor fcus ontstaan op een strandwal die toen gevormd werd. Omdat in de duinen veel water zit, dat ook voor ons drinkwater zorgt, is de naam Duinrell verzonnen. 'Rell' betekent namelijk 'bron' en 'Duinrell' dus 'bron in de dui- Klopt dat, vroegen we aan JAN VAN KUILENBURG (66), gepen- :rd leraar Nederlands uit Oegst- I? u het woord 'rell'? althans niet in deze betekenis :t deze spellingswijze. Normali- inen wij in het Nederlands geen ibbeling van de medeklinker aan nde van een woord. Dat komt al- voor in eigennamen, zoals ook in rell. Verder zie je het alleen in den die hun oorsprong in het En- inden, zoals jazz. 'ge' iet ooit uit een buitenlandse J :ijn afgeleid, zoals well of quelle? ind nee. Je moet nooit op klank af- dat is levensgevaarlijk in de ety- Ie verklaring van de naam ireil klopt niet? ik niet. Als je echte zekerheid Aioet je in het WNT kijken, het denhoek der Nederlandsche Dat bevat alle woorden die sinds iddeleeuwen zijn gebruikt. Ik heb H xemplaar op een schijfje. Heb je een momentje?" minuten later) woord rel staat er in zes betekenissen in. Eén daarvan luidt: rloop' of 'geul'. Het WNT meldt dat het terugkomt in een d toponiemen en verwijst daarbij ook expliciet naar Duinrell. »r is rel in deze betekenis een versteend woord, wij gebruiken liet. En het komt dus wel in de buurt, maar het is zeker geen Maarten Dekker archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN donderdag 31 maart 2005 1955, Donderdag 31 Maart E - In de laatste jaren betekent de opening van de nationale bioe- entoonstelling Keukenhof te Lisse het begin van de lente in Hol- 1 bloementuin tussen Haarlem en Leiden. Als gevolg van de late ^verwacht hardnekkige winter van dit jaar klopt het niet helemaal Ae traditie, dat vandaag de Commissaris van de Koningin in Zuid- nd mr L. A. Kesper de zesde Keukenhofexpositie voor een pu- van naar verwachting vele honderdduizenden zal openstellen, ente is immers nog zo goed als niets te bespeuren, of het moesten haarse en verlegen crocusveldjes zijn, die de bollenstreek thans iidisch een tintje geven. Toch is reeds vastte stellen, zoals wij tij een gisteren gehouden persconferentie konden constateren, dat enhof dit jaar nog schoner en feeërieker voor de dag zal komen n de voorgaande reeds bijzonder geslaagde jaren. De Keukenhof namelijk tal van uitbreidingen in terrein, verbeteringen in aanleg rruimingen van de service ondergaan, die een bezoek nog waar- Ier maken. 1980, maandag 31 maart JRSCHOTEN - Het voormalige kindertehuis Nieuw Voororp aan tidseweg in Voorschoten wordt binnenkort gesloopt. Volgens de _e eigenaar valt er niks meer te restaureren. Sloop en later wbouw in dezelfde stijl wordt als oplossing aangeboden. 1: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Using 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 06 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Kh Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie. hdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl DKANTOOR Ireltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Jres Postbus 54,2300 AB Leiden, ningstijden van de receptie zijn: bag tot en met donderdag I30 -16.30 uur ïvan 08.30 -12.30 uur ie fax 071-5356415 entie fax 071-5 356 325 «richten overlijden, geboorte, jubilea re familieberichten, desgewenst met 'of afbeelding, vla www.hdcmedia.nl of nail familieberichten@nhd hdc.nl n e-mail fax 072-5196696, tel. 072- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen, uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. Geen kikker „Ik wil die kikker hier niet zien", zegt een meisje uit Amsterdam dat voor het eerst attractiepark Duinrell bezoekt. Zij doelt op Rik de Kikker, de verklede me dewerker die in kikkerpak gasten verwel komt. Het meisje heeft geluk, want Rik doet net zijn middagtuk. De groep waarvan het meisje deel uit maakt, verheugt zich vooral op de wa terglijbaan in het Tikibad. Middelpunt van het Amsterdamse gezelschap is Os car, die vanwege zijn negende verjaar dag vrienden en vriendinnen op een middagje pretpark trakteert. „Waarom Wassenaar?", herhaalt zijn moeder. „Omdat Duinrell in tegenstelling tot an dere kinderattracties nog enigszins in de buurt van Amsterdam ligt. Zo simpel kan het soms zijn. Verziekte' paasdagen De middag is nog maar net begonnen als Monique Olsthoom uit Stompwijk zich aan de kassa van Duinrell meldt. Met man en drie kinderen kan zij bijna niet wachten tot de toegangskaarten in de knip zijn. „Met Pasen zijn de kinde ren ziek geweest, dus dit geldt als een herkansing. We gaan ook naar het Tiki bad. Maar stoor me nu niet langer, want ik vind het toch al aan de late kant." Oma als oppas „Ik doe het voor de kleinkinderen", zegt oma Noels uit Oosterhout. De Efteling heeft voor haar geen geheimen meer, maar Duinrell is nieuw voor haar. „Ik kom niet voor de attracties, maar om op de kleine te passen. We gaan ook naar het Tikibad, maar ook daar fungeer ik als oppas." Lammetjes dartelen in de wei, vogels bouwen hun nes tje, hyacinten staan in bloei en in het Tikibad dobbert een kluwen kikkerdril. Niet letterlijk natuurlijk, want de glazige eitjes zouden in het met chloor doordrenkte zwembadwater geen lang leven beschoren zijn. Toch zijn de lentekriebels ook doorgedrongen tot de fauna in Duinrell, meer in het bijzonder tot kikker Rick, de mas cotte van het park. Volgens directeur Philip van Zuylen van Nijevelt zijn er plannen voor gezinsuitbreiding. „We overwegen om Rick gezelschap te geven, in de vorm van een vrouw en kinderen. Maar een definitief besluit daar over is nog niet genomen." TENTI EVERKOOP nties m.b.t: 072-6813661 nd goed: 023-5150 543 el: 075-6813677 e detailhandel: 071-5 356 300 ebureaus kunnen contact opnemen 5-6813636 ERVICE 17» (gratis) 072 - 5196800 EMENTEN jitbetaling (acceptgiro) uo (alleen aut ine) 6.70 p/j €216,90 es die ons een machtiging verstrekken lutomatisch afschrijven van het mentsgeld ontvangen €0.50 korting bling AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Woorden doen geen pijn, meent een Noordwijkse bloemenexporteur van tegen de vijftig. Iemand op zijn tijd de huid vol schelden moet kunnen. Je frustraties uiten lucht immers op en dat is bui tengewoon gezond. Mensen die aanstoot ne men aan zijn beledigen de woordenstroom, vindt de zelfverzekerde man maar treurig en kleinzie- lig- Daarbij zijn de verwen singen in de meeste ge vallen lang niet zo slecht bedoeld, benadrukt de verdachte vanochtend vergoelijkend in de rechtszaal. Met zijn hand in zijn zij en beide benen stevig op de grond, pro beert de man de aan klacht van de officier, het beledigen van een poli tieambtenaar in functie, te nuanceren. Het is een roerige uit gaansavond in november als de Noordwijker en een politieagent in het dorp eikaars pad kruisen. De man heeft dan al een paar drankjes op en is in opperbeste stemming. Uitgelaten zoekt hij bui ten rustig door naar een plekje om zijn blaas te le gen. Van zich even stille tjes terugtrekken in de duisternis komt echter bar weinig terecht. De agent laat dat niet toe. De man is immers in over treding en wordt zonder pardon op de bon geslin gerd voor wildplassen. Dit vindt de Noordwijker zo verschrikkelijk kinder achtig en onterecht dat hij de diender alsnog en plein public uitmaakt voor zowel het mannelijk als het vrouwelijk ge slachtsorgaan. Daarom staat hij vandaag terecht. Tot zover klop pen de gegevens uit het dossier, moet de bloe menexporteur schoor voetend op de zitting toegeven. Maar bij nader inzien had de politie agent de ordinaire scheldpartij die avond ook wel een beetje ver diend, verklaart hij. De reprimande voor het wildplassen roept name lijk tot de dag van van daag bij de man verba zing op: „Vooral omdat ik mijn gulp nog dicht had. Feitelijk deed ik nog niets verkeerd." De Noordwijker vindt daarbij dat iedereen zijn blaas moet kunnen legen waar en wanneer het hem uitkomt. „Ik zei nog tegen die agent: morgen sta ik hier weer met mijn hond. Die plast altijd te gen paaltjes aan maar die geef je geen prent. Rond drie uur 's nachts in de kou staat de agent echter niet te springen om met de aangeschoten en ge vatte bloemenexporteur nog uitgebreid een dis cussie aan te gaan. De opstandige man wordt daarom in de boeien ge slagen en moet die nacht in de cel doorbrengen. „Voor zoiets kleins", zegt de verdachte vandaag hoofdschuddend. „Het was gewoon te zot voor woorden." Zeker een po litieman moet toch tegen een stootje kunnen, meent hij. De agent had die beledigingen toch he lemaal niet persoonlijk hoeven opvatten? „Het floepte er gewoon uit. Ik had hem net zo goed voor rotte vis kunnen uit maken." Op het gezicht van de rechter breekt een lach door: „Rotte vis was misschien beter geweest dan vuile... en kale..." Ach, waar hebben we het vandaag in vredes naam over?", vervolgt de man. De boete voor het wildplassen heeft hij im mers allang betaald. Al leen de belediging rest nog. „Dit is zo'n vreselij ke futiliteit!" Toch is de man hier wel degelijk met een missie: hij wil zijn gelijk halen. „Deze vrije ochtend kost mij meer dan die hele boete voor belediging maar ik vind dat ik niet alles over mijn kant hoef te laten gaan." En dat is nu ook precies wat de politie agent die nacht dacht toen hij werd uitgeschol den, werpc de rechter te gen. Die hoeft onder werktijd ook niet alles te slikken. De Noordwijker kijkt hem onbegrijpend aan. Erg gerust dat de bloe menexporteur in het ver volg het schelden wel zal laten, is de rechter daar om niet. „Ik denk dat u wel een steuntje in de rug kunt gebruiken bij het voornemen niet meer te schelden." De vloek- grage Noordwijker krijgt daarom 120 euro van de 220 euro in totaal voor waardelijk opgelegd. Morrend, maar zonder een scheldwoord in de mond te nemen, legt de verdachte zich bij de uit spraak neer. Floor Ligtvoet Duinrell-directeur handelt in pret voor het hele gezin „Ons sausje blijft ons sausje." Graaf Philip van Zuylen van Nijevelt gaat het recept van Duinrell niet verande ren, nu concurrent Walibi World in Biddinghuizen - voorheen Six Flags - op de familietoer gaat. „Gezinnen de den wij al", zegt Van Zuylen van Nije velt, die met zijn broer Roderick de scepter zwaait over het Wassenaarse attractiepark. Over gezinnen kan Philip van Zuylen van Nijevelt, vader van vier kinde ren, meepraten. „Een bezoek aan een attractiepark", zegt hij met zijn rug naar de entree in de voorjaars zon, „moet een ongelooflijk leuke dag zijn. De herinnering daaraan draag je vaak jarenlang mee. Vraag het maar aan de kinderen. Dan gaat het niet zozeer om één leuke topat tractie, maar om een goede sfeer." Die filosofie prent de graaf ook zijn personeel in. Met de honderden me dewerkers die Duinrell rijk is, staat of valt een dagje pretpark. Van Zuy len van Nijevelt is blij met de lichting nieuw geworven seizoenskrachten, die op hem een gemotiveerde indruk maakt. Daarnaast draagt het uiterlijk van het park volgens hem bij aan de sfeer. „Je moet niet vergeten dat Duinrell nog altijd een landgoed is. De lantaarnpalen bij de ingang vind ik er niet zo bij passen. Die moeten dus weg. Ook moet de bestrating be staan uit klinkers in plaats van as falt." Attractieparken, Van Zuylen van Nijevelt staat ermee op en gaat er mee naar bed. Als zoon van de oude en inmiddels vutgerechtigde graaf („mijn vader woont nog op het park") kreeg hij de liefde voor pret parken met de paplepel ingegoten. ,,Ik denk dat ik met mijn vader wel honderd parken heb bezocht", zegt de Duinrell-directeur. „Ik zie hetzelf de ook bij mijn kind eren. Thuis hebben wij het natuurlijk vaak over mijn werk. Vooral de oudste van elf houdt al in de gaten of alles in het park wel klopt. Als er bij wijze van spreken een lamp twee dagen kapot is, krijg ik dat van haar meteen te ho ren. De liefde van de graaf overstijgt de grenzen van zijn eigen park. Be roepshalve, maar zeker ook uit inte resse bezoekt hij regelmatig een at- tractieparkenbeurs in het verre Or lando. „Dan word ik zelf weer kind. Sommige attracties - zoals een rond gebouw met een vliegtuigmotor waar één of twee mensen met overal flappen als het ware rondvliegen - vind ik prachtig, maar die zou ik hier nooit willen hebben. Mijn kinderen waarderen vooral de splash en de rodelbaan." Om alle bezoekers op zorgeloos en veilig vertier te trakteren, laat de Duinrell-directie alle apparatuur da gelijks nakijken.Als er eens wat misgaat, gebeurt dat vaak juist in de speeltuin bij de schommel en de wip. Daarvoor zijn nu richtlijnen." Ook zijn de medewerkers bedacht op allerlei ongerief, zoals wespenste- ken. „Het gaat om heel veel mensen, want soms hebben we wel 7500 sla- pers op de afdeling verblijfsrecreatie. Voor een andere vorm van vei ligheid zorgen 'uitsmijters' in het Ti kibad. Die 'grote en getrainde mede werkers' zijn volgens de graaf mede op hun postuur geselecteerd. Zij moeten ervoor zorgen dat de sfeer in het bad goed blijft. „Ouders waarde ren dat toezicht. Je kunt zo'n zwem bad goed vergelijken met een disco theek." Wie zich misdraagt, zegt de graaf vastberaden, moet eruit. „Groepen die willen zieken, komen niet meer naar Duinrell. Vroeger was dat wel anders. Sinds ik kinderen heb, besef ik beter hoe bijvoorbeeld voordrin gen in een rij de sfeer voor hen kan bederven. Dat moeten we niet heb ben, want wij verkopen een lange herinnering en die moet goed zijn." Een toegangskaartje Duinrell (in clusief 2 uur Tikibad) kost 16,00 euro. Tim Brouwer de Koning Redacteuren van het Leidsch Dagblad rijden met hun Citroënbus wekelijks door de streek op zoek naar interessante verhalen en leuke nieuwtjes. Gisteren stond de bus bij de entree van attractiepark Duinrell in Wassenaar. JCor Perdijk (54) uit Reeuwijk: „Sinds vrijdag werk ik in Duinrell, voor drie dagen per week. Het is een zeldzame kans voor iemand van mijn leeftijd om nog aan een baan te komen. Ik heb een hele tijd thuis gezeten, nadat ik twee keer een tia had gekregen. De eerste keer was in de auto, op de Afsluitdijk. Waarschijnlijk heb ik in mijn onderbewust zijn de auto naar de kant van de weg gestuurd, want ik her inner me er niets van. Toen ik thuis kwam, heb ik de au tosleutels meteen aan mijn vrouw overhandigd. Ik was vroeger koerier, zat uren op de weg, naar Duitsland, Bel gië en Noord-Frankrijk. Dat zit er niet meer in. Naast mijn werk in Duinrell pro beer ik een eenmansbedrijfje van de grond te krijgen dat bedrijven adviseert over tele communicatie." Ellen van Es uit Leiden, heeft zoontje Joeri bij zich: „Wij komen onze abonne menten ophalen. Ze hebben nu een aanbieding: voor 37,50 kun je een jaar lang het park in. Vroeger hadden we altijd een abonnement, maar de afgelopen jaren even niet. De kinderen raakten een beetje verwend en ik vond dat Duinrell een beetje stil stond in zijn ontwikkeling. Er was te weinig vernieuwing. Toen zijn we naar andere pretparken geweest, zoals Drievliet en de Efteling. Nu waren we weer toe aan Duin rell. Mijn kinderen en ik gaan ongeveer een keer per week, en in het hoogseizoen zelfs nog vaker. Dan komen we hier samen met een vriendin van mij en haar dochter. Vandaag ga ik ook een abon nement voor mijn moeder aanvragen. Die lijkt het ook gezellig om mee te gaan. Al leen mijn man blijft thuis." Met de honderden medewerkers die Duinrell rijk is, staat of valt een dagje pretpark. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17