REGIO 6 Mooi Alkemade nu enige collegepartij 'Heeft u daarboven God Vkor^gef Stompwijkse krabbels blijven onberoerd liggen Eerste grutto-ei van de streek ontdekt in Zoeterwoude R3 Extra snel Rocks sparen! 4.14/4.59 n 99 3.24/3.49 Graag gedaan. voor Beatrix Onthulling Poort van Voorschoten donderdag 3i maart 2005 (advertentie) esi ek Dreft Fijnwasmiddel donkerwas of fijnwas veilig r0q flacon 750/1000 ml l eij of compact "^1 pak 18 scoops Bij 2 verpakkingen ade >aa Sun D(l Vaatwastabietten in )erj 3 in 1 of normaal •rst) pak 60/90 stuks OP=OP Bij 1 verpakking a 500 gram Super de Boer Kipbraadsticks naturel of gekruid per 500 gram Elstar Appelen Holland, klasse 2 zakken a 1.5 kilo Super deBoer 'Alkemade kan met twee wethouders bestuurd worden' door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Het ver trek van twee wethouders bin nen een week laat burgemeester Meerburg van Alkemade com pleet verrast achter. Nu de PvdA de coalitie vorige week verlaten heeft, is Mooi Alkemade opeens de enige politieke partij die ver tegenwoordigd is in het college. Dit is zeldzaam, zo niet uniek in Nederland. Ook moet de gemeente het voorlopig met twee wethouders doen in plaats van drie. Maar de burgemeester zit niet bij de pakken neer. „Alkemade kan prima met twee wethouders bestuurd worden. Dat was in het verleden ook het geval." PvdA-wethouder Schoonder- woerd stapte vorige week op, omdat hij zich niet langer kon vinden in het financiële beleid van Mooi Alkemade, de partij met de absolute meerderheid in de raad. Dinsdagavond gooi de ook Mooi Alkemade-wet houder Reijnders het bijltje er bij neer. „Ik ben volkomen ver rast door het vertrek van Reijn ders", reageert burgemeester Meerburg. Met zijn overgebleven wethou der Kees uit den Boogaard en de deze week aangestelde An gela van der Plas heeft hij de rollen binnen het college giste ren opnieuw verdeeld. Uit den Boogaard krijgt naast ruimtelij ke ordening de portefeuilles openbare werken en milieu van Schoonderwoerd erbij. Van der Plas stort zich op de posten fi nanciën - eveneens van Schoonderwoerd - en op wel zijn, die Reijnders achterlaat. Een college geleid door slechts een politieke partij hoeft vol gens de burgemeester niet per se voor problemen te zorgen in het gemeentebestuur. Meer burg legt zich er in ieder geval bij neer. „Het is nu eenmaal de situatie." door Loman Leefmans stompwijk - Ze liggen nog steeds onberoerd bij een van de bestuursleden in de kast. En de 1059 handtekeningen die zijn opgehaald door actie groep Vrienden van Stompwijk blijven daar voorlopig oolê Ge deputeerde Jeltje van Nieu- wenhoven heeft voor de twee de keer een afspraak voor de overhandiging uitgesteld. De kans bestaat nu dat als de aan bieding eenmaal een feit is, de reden voor deze symbolische actie is achterhaald. Bij pro vinciale staten tekent zich na melijk een meerderheid af te gen de bouwplannen in Stompwijk. De Vrienden begonnen hun campagne als protest tegen de plannen van de gemeente Leidschendam - Voorburg. In een van de Stompwijkse pol ders moesten 350 nieuwe hui zen verrijzen. Van de op brengst kon een aantal ver snipperd gelegen glastuin bouwbedrijven worden gecen traliseerd. De bewoners van Stompwijk vreesden dat het kleinschalige karakter van hun dorp ter ziele ging en bij 80 procent van de plaatselijke huishoudens werd een krabbel opgehaald. Die lijst met na men wilden de Vrienden van Stompwijk overhandigen aan Van Nieuwenhoven. De pro vincie is bij het plan betrokken omdat toestemming moet worden verleend aan Leid schendam - Voorburg voor het bouwen van een woonwijk in een polder. Een eerste poging om de handtekeningen in te leveren, ging eind vorig jaar de mist in toen de gedeputeerde een werkbezoek aan Stompwijk af zegde. In plaats daarvan werd een afspraak gemaakt met Van Nieuwenhoven op het Haagse provinciehuis op 5 april. Daar ziet de politica van PvdA-huize nu opnieuw vanaf, zo bleek gisteren. Ze wil eerst met de gemeente Leidschendam - Voorburg om de tafel. In de tussentijd slinkt de kans dat het bouwplan onverkort doorgaan. Na een aantal klei nere partijen heeft ook de PvdA-fractie bij de provincie zich tegen de bouw gekeerd. Een nieuwe datum is nog niet geprikt. Astronaut Kuipers als held in Oegstgeest door Saskia Stoelinga oegstgeest - Zijn beroep spreekt nog steeds tot de ver beelding. Zijn leeftijd, dik over de veertig, deert geen kind. Ze hebben gewoon een heuse held op bezoek. In zijn snelle blauwe ruimtevaartoverall probeert as tronaut André Kuipers onder luid gejoel een presentatie uit zijn laptop te toveren. De man die de ruimtetechniek als geen ander beheerst, krijgt het aard se apparaat echter niet aan de praat. Misschien wel een beetje geluk voor de leerlingen van de Montessori School in Oegst geest, die nu kennismaken met zijn improvisatietalent en di dactische kwaliteiten. Hoe krijgt astronaut Kuipers na zijn falend technisch optreden de aandacht terug? Gewoon door te vertellen dat het eten van een boterham met hagel slag of een beschuit met muis jes niet handig is in de ruimte. „Omdat je voortdurend zweeft vallen die korrels alle kanten op. De volgende vraag voelt hij aankomen. Dus antwoordt hij zelf vast: „Naar de wc gaan is ook zoiets. De afvoer regel je met een stofzuiger, anders gaat die troep ook zweven. Douchen kan ook niet, want er is geen stromend water. Dat lossen we op met vochtige doekjes en de kleren worden na drie dagen weggegooid. Noem het maar kamperen." De toon is gezet. Tijdens Kui pers' verhaal zonder lichtbeel den mocht van alles worden ge vraagd. Zo leerden de inmid dels aandachtige leerlingen dat het heelal meer sterren telt dan de aarde zandkorrels heeft. Dat de raket in 528 seconden op 200 kilometer hoogte zit. En dat Kuipers die op 19 april 2004 met de Sojoez meeging. Dat hij toen nog 200 kilometer verder moest om aan boord te kunnen gaan van het ruimtestation, is een nog indrukwekkender feit. „400 Kilometer boven de aarde, wooouhw", roept de laatste rij, met heftige jongentjes die snel allerlei berekeningen proberen te maken over de snelheid. „Met een raket ben je in een 'split second' op school", meldt er één blij. Inmiddels maakt Kuipers ken baar dat hij heeft genoten van zijn ruimteavontuur. Zijn ge wichtloosheid stelde hem in staat om voor het eerst van zijn Floris Stokkers uit groep 7 krijgt een handtekening van astronaut André Kuipers.Foto: Henk Bouwman leven prachtig uitgevoerde kop rollen te draaien. En dat water druppels hem zo zouden kun nen boeien tijdens de reis had hij vooraf niet voor mogelijk ge houden. „Verder is het er koud, er is geen lucht, je kunt er niet zonder zuurstofflessen ade men. Je ziet de zon zestien keer per dag opkomen en zestien keer per dag ondergaan. Je ziet dat je rond de aarde draait." Het is even stil. De leerlingen denken: hoe zat dat ook weer met die draaiende aarde? En dan komt de vraag 'of hij God heeft ontmoet' wel uit de lucht vallen. Niet voor Kuipers overi gens. Hij reageert direct en be nadert de vraag wetenschappe lijk. „God zit in de hemel. Je kunt daar niet zomaar heen. Hij heeft geen deur. Ik kwam niet verder dan het heelal. Ik heb geluisterd naar de sterren, maar geen bericht teruggekregen. Ik heb gekeken naar leven op Mars. Geen mens, zelfs geen bacterie ontdekt." Toch is de tweede Nederlandse astronaut tevreden over zijn reis. „Het is spannend, ver moeiend en nuttig. Er zijn daar boven zoveel mooie dingen te zien." Helemaal tevreden over zijn Godsbewijs is de astronaut niet. „God zit natuurlijk ook een beetje in je hoofd", meldt hij daarom nog even terloops aan de leerling die inmiddels alweer met een heel ander onderwerp bezig is. Hoe word je nu eigen lijk astronaut? leiderdorp - De Internationale Korenontmoeting Leiderdorp is opgenomen in het officiële feestprogramma rond het jubi leum van koningin Beatrix Dat heeft de stichting Nationaal Co mité Zilveren Regeringsjubile um Koningin Beatrix laten we ten. De vijfde korenontmoeting heeft plaats tussen 28 juni en 3 juli. In Leiderdorp worden bij gastgezinnen koren onderge bracht uit Slowakije, Polen, Ser vië, Rusland en Canada. Ze ver zorgen diverse optredens en concerten, onder meer bij de lokale zorginstellingen. Uit Lei derdorp doen het koor Appas sionato en Vocaal Ensemble Pur Sang mee. Leimuiden levert shantykoor De Marconisten. De circa 250 zangers geven samen een slotuitvoering in de Leidse stadsgehoorzaal. De Neder landse koorleden hebben daar voor de eerste repetitie achter de rug. voorschoten - Het immense kunstwerk bij station Voorscho ten wordt woensdag 6 april offi cieel onthuld door wethouder Carabain. Het beeld dat luistert naar de toepasselijke naam de Boog werd een maand geleden geplaatst en dat ging niet zon der moeite vanwege het forse gewicht. De Boog is ontworpen door kunstenaar Nout Visser. De onthulling wordt opgeluis terd met een voorstelling van toneelgroep Voorschoten. Het kunstwerk is twintig meter breed, zes meter hoog en kostte 42.000 euro. De Boog moet vol gens de maker en de opdracht gever het idee geven dat er een toegangspoort tot Voorschoten bestaat. Een stalen constructie met aan weerszijden twee gra nieten stenen waarvan er één de vorm van een huisje heeft. Op dat blok staat 'hier' en op de ruwe steen 'daar'. Visser liet bij de introductie van zijn object weten geïnspireerd te zijn door het liedje 'Heen en weer' van Drs. P. In 1997 gaf de gemeente Voorschoten op dracht voor het maken van het kunstwerk waaraan de provin cie meebetaalt. 'Wat is de natuur toch mooi, hè' anbiedingen geldig t/m 3 april 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of itverkocht voorbehouden. In de Super de Boer winkels 'ordt de Rocks' spaarkaart uitgegeven en kunt u Rocks' sparen. door Judy Nihof zoeterwoude - Het zijn net Aardappeltjes. De twee grutto eieren die vogelwachter Ad Kluiters dinsdag aantrof op het land van boer Huub Duiven voorde in Zoeterwoude liggen onopvallend in het gras. Een leek zou ze zo vertrappen. „Ter wijl de nesten nu nog vrij mak kelijk te vinden zijn", zegt de 67-jarige Zoeterwoudse vogel wachter. Als het gras hoog is, wordt het veel lastiger. Dan buigt de grutto de grassprieten over zijn nest heen." Kluiters ontdekte het eerste grutto-ei 's ochtends om 9.00 uur. Toen hij drie uur later bij het nest terug keerde, lag er eentje bij. „Wat is de natuur toch mooi, hè." Het ei dat Kluiters om 9.00 uur vond, was het eerste grutto-ei in het land van Wijk en Wou den, het platteland dat ligt in geklemd tussen Zoetermeer, Leiden en Alphen. De boeren in dat gebied stellen alles in het werk om nesten van weidevo gels te beschermen. Vrijwillige vogelwachters markeren de Burgemeester Bloemen en vogelwachter Ad Kluiters houden ieder een grutto-ei omhoog. Volgens Klui ters kan het geen kwaad om de eieren even uit het nest te halen. Foto: Henk Bouwman nesten zodat de boeren erom heen kunnen maaien. De ont dekking van het eerste grutto-ei symboliseert de start van het beschermseizoen Om de gebeurtenis een officieel tintje te geven, had de Vereni ging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer (VANL) Wijk Wouden de Zoeterwoudse burgemeester Bloemen ge vraagd om het nest in kwestie te markeren met een nestbe schermer, een ijzeren hekwerk je. De grutto maakte dat hij wegkwam, toen de burgemees ter gistermiddag kwam aange lopen met een groep verslagge vers en fotografen in haar kiel zog. Toch is Kluiters niet bang dat de vogel voorgoed is gevlo gen is. „Het is anders als ze al aan het broeden zijn. Dan ligt het gevoelig en moet je ze met rust laten. Maar ze broeden nu nog niet. Ze leggen een ei en zijn de hele dag weg." In Friesland wordt traditioneel naar het eerste kievitsei ge zocht. De VANL Wijk Wou den riep vier jaar geleden een eigen traditie in het leven, rond de ontdekking van het eerste grutto-ei. Een van de redenen om voor deze weidevogel te kiezen, is dat de grutto meer is bedreigd dan de kievit. „Het gaat slecht met de grutto, maar in het land van Wijk en Wou den gaat het relatief goed", zegt Theo van Leeuwen, voorzitter van de VANL Wijk Wouden. „De nestdichtheid ligt hier ho ger dan in de rqft van het land." Ad Kluiters en zijn maat Jan Brouwer ontdekten vorig jaar in totaal 54 nesten van verschil lende soorten vogels op het 29 hectare grote land van boer Duivenvoorde in de Oostbroek polder. Daar zat ook een nest bij van de zeldzame zomerta- ling. Dankzij de inspanningen van de twee vrijwillige vogel- wachters konden kieviten, slob eenden. tureluurs, grutto's en andere weidevogels ongestoord broeden. Ad Kluiters vind het altijd weer een kick om het eer ste nest te vinden van een be paalde vogelsoort. Hij had niet verwacht zo vroeg al grutto-eie ren te vinden. „Het is vrij vroeg, zeker omdat het gras nog zo kort is. In de Oostbroekpolder hebben we nog nooit in maart een gruttonest gevonden. Dat gebeurt altijd pas in de eerste week van april.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15