Bona verrast door komst Gymnasium REGIO 'D66 heeft niets meer te zoeken in dit Hart van Pechtold lag bij het lokale bestuur Redelijk bezet Rector denkt aan misverstand Spaar mee voor aantrekkelijke mgg korting bij. ■ff- Intratuin! uintratuin LEIDEN ijn TOrcrclci, mijn krant. I Ld h 'D bid 1 leiden - De bomen zijn nog kaal, de jassen moeten nog aan, maar de lente is toch echt sendag. Het terras op het Stadhuisplein was in elk geval al leuk bezet. JJ begonnen. Het leverde gisteren een mooie marktdag op en een heel redelijke terras- Foto: Theo Westra Landelijke sfeer uitstekend in eidse binnenstad icussieavond 6 in Einstein n - Boris van der Ham, »de Kamerlid voor D66, vanavond in café Einstein ogenaamde 'paasakkoord' Dit is het akkoord dat de itiepartijen afgelopen ceinde hebben gesloten om in het kabinet te houden, houdt een informele dis- ieavond over de vraag of de ij in het kabinet moet blij- De discussie begint om uur. donderdag 31 maart 2005 R1 Wethouder Ruud Hessing vindt dat geloofwaardigheid op het spel staat Janet van Dijk :n - De Leidse wethouder Ruud Hessing t dat D66 uit het kabinet met CDA en WD t stappen. Volgens Hessing staat de geloof- ^drdigheid van de partij op het spel. „We zijn cabinet ingegaan met twee belangrijke pun- >9 pp het gebied van bestuurlijke vernieuwing: Jekozen burgemeester en hervorming van het ^^stelstel. Nu die niet zijn binnengehaald, heb ..jat mij betreft niets meer te zoeken in het ka- IHIt." uze er nieuwe afspraken zijn gemaakt over de ge woon burgemeester kan Hessing niet overtuigen. )rlioemt die afspraken 'plichtmatig'. „Daar Jp ik niks voor." Bovendien wil hij de proef op ap jom wel eens nemen: als D66 uit het kabinet 9el,i|t zou pas echt duidelijk worden hoe belang- uinslde andere partijen dit onderwerp vinden, sing, oud-senator en voormalig Statenlid in 1-Holland, is evenmin onder de indruk van fspraken op andere terreinen (onderwijs, liseconomie, publieke omroep) die door de indslieden en de fractie in de Tweede Kamer 9^ gemaakt. „Het gaat mij erom dat we harde j ten hadden waarom we meededen. En die ^niet binnengehaald. Stel je voor dat de WD fit kabinet was gestapt onder de harde voor- 95 an vp4 waarde dat er niet getornd zou worden aan de hypotheekaftrek, en die zou worden afgeschaft. Dan kunnen zij toch ook niet zeggen: jammer, maar het is ons wel gelukt om de kerncentrale in Borssele open te houden." Maar de gekozen burgemeester is toch niet afge schoten door de coalitiepartijen, maar door de PvdA in de Eerste Kamer? En de PvdA vindt het als oppositiepartij natuurlijk niet erg als het kabi net valt. „Ik weet niet in hoeverre CDA en WD binnens kamers een binnenpretje hadden omdat de geko zen burgemeester niet doorgaat. Maar van het andere punt, de hervorming van het kiesstelsel, komt ook niets terecht. Het gaat mij overigens niet om de bestuurlijke vernieuwing. Als we twee jaar geleden alles op onderwijs hadden gezet, en om een minister van onderwijs hadden gevraagd, dan hadden we op dat punt consequent moeten zijn. Of je de PvdA op deze manier in de kaart speelt, zou moeten blijken bij nieuwe verkiezin gen. De vraag is of je je door dat soort overwegin gen moet laten leiden." Volgens de peilingen gaat D66 in elk geval nu geen grote winst halen. „Het is de vraag of de partij zich in het kabinet nu wel voldoende kan profileren. De grootste winst is toch voor het CDA. Die wil eigenlijk geen gekozen burgemeester, en CDA-minister Maria van der Hoeven kan mooie sier maken met het extra geld voor onderwijs. De afspraken over de publieke omroepen klinken wel stoer, maar dat is een heel vast bolwerk, dat niet zomaar is ge slecht." Hessing zou zijn voorganger Pechtold dan ook adviseren om niet in het kabinet te stappen. Dat de partijvoorzitter al naar voren is geschoven voordat het congres van D66 zich zaterdag uit spreekt, vindt de Leidse wethouder onverstandig. „Het lijkt misschien strategisch, maar het is niet fair tegenover het congres en tegenover de kandi daat." Uithuilen en opnieuw beginnen, is het devies van Ruud Hessing. En kijken of het mogelijk is om uit het kabinet te stappen en verder te gaan met een minderheidskabinet van CDA en WD dat door D66 wordt gedoogd. De Leidse wethouder van economie, verkeer, cultuur en onderwijs heeft er nog geen idee van welk standpunt het congres zaterdag zal inne men. Op het congres tellen de stemmen van alle D66-leden even zwaar. Dat partijoprichter Hans Ruud Hessing: „Nieuwe afspraken over gekozen burgemeester niet overtuigend." Archieffoto: Henk Bouwman van Mierlo zich tegen voortzetting van het kabi net heeft uitgesproken kan een behoorlijke in vloed hebben op de uitslag. Uit de partij stappen is wat Hessing betreft niet aan de orde: „Ik heb me altijd thuis gevoeld bij D66." 30 ■Ho )aarse stropdas die hij gis- 11 droeg, verwijzend naar paasakkoord van de coali- - artijen, dat is typisch Q^ander Pechtold. Zoals het sch Alexander Pechtold was in het begin van zijn po- ]ke carrière als fractiemede- ;er de 39 raadsleden een 'of sje wortelsap aanbood, als h< de op de kritiek dat D66 in en vooral uit forensende ambtenaren bestond, zon- ivortels in de stad. Na de pagne voor de vorige ge nteraadsverkiezingen, rbij D66 in Leiden tegen de lelijke trend in een zetel een winst die vooral op conto werd geschreven, :1de lijsttrekker Pechtold jk dat hij soms een pak :g - om WD-stemmers te een, en soms een leren jack PvdA-stemmers over te 0 was hij bijna het levende ijs van zijn eigen stelling -het in de politiek toch voor- n de verpakking gaat en minder om de inhoud. „Vi- leuk. Daadkracht is be- zei hij in zijn afscheidsin- ew in het Leidsch Dagblad, voor zijn vertrek naar Wa ngen. Met de benoeming Öurgemeester in het Gelder- »dje maakte hij zijn tweede «ode als wethouder in Lei- Iniet vol. „Ik verzet me er |n dat ik maar een keer in Alexander Pechtold: „Visie is leuk. Daadkracht is beter." Foto: ANP mag maken", zei hij toen nog, waarschijnlijk niet bevroedend dat zijn burgemeesterschap maar anderhalf jaar zou duren. Nu hij minister wordt, zijn de reacties uit politiek Leiden lo vend. Collega-raadsleden en -wethouders roemen zijn daad- en bestuurskracht. Toch maakte de wethouder met de jonge, studentikoze uitstraling niet alleen maar vrienden in de stad. Politieke tegenstanders stoorden zich aan zijn 'korte lontje'. ,Af en toe heb ik raads leden op hun nummer gezet op een manier waarvan ik nu denk: had dat zo gemoeten? Maar ja, dat is allemaal wijs heid achteraf', zei hij een jaar na zijn vertrek uit Leiden tegen een verslaggever van het Leidsch Dagblad. Die zelfreflectie leidde er ook tot dat hij zelf de conclusie trok dat hij in Leiden 'geen cultuur beleid' had gevoerd. Kritiek op zijn beleid kwam ook uit ande re hoeken. In de sportwereld was hij een vaak en veel gezie ne gast, hij zorgde in tijden van een bloeiende economie voor een tumhal, een vernieuwd zwembad De Zijl en verschei dene kunstgrasvelden, maar aan een echt sportbeleid was hij nooit toegekomen, klaagde de Leidse Sportfederatie. Kleine voetbalclubs, die onder lichte dwang waren gefuseerd, mop perden dat Pechtold zich nooit meer om hun problemen had bekommerd en al helemaal niet was teruggekomen op beloftes. Dat paste niet helemaal in het beeld dat hij van zichzelf schetste, toen hij zei tot een nieuwe generatie bestuurders te behoren: „Ik ben niet zo'n partijpoliticus. Ik ben liever concreet dan dat ik met visies kom, grote meeslepende din gen bedenk. Afspraken nako men, hoe kom ik over, dat vind ik belangrijk." Met bestuurlijke vernieuwing, onderdeel van zijn ministers portefeuille, hield hij zich in Leiden niet of nauwelijks bezig. Een jaar voor de verkiezingen van 2002 pleitte hij wel voor volksraadplegingen over be taald parkeren en het Aal door Marijn Kramp leiden - Het Bonaventuracollege weet niets van de komst van drie klassen van het Stedelijk Gymnasium volgend schooljaar. Rector Veerbeek las tot zijn gro te verbazing in deze krant dat de gemeente drie klaslokalen van de Bona-vestiging aan de Burg- gravenlaan vordert voor de gym nasiasten van het Stedelijk. De gemeente doet dit, zo meld de burgemeester Lenferink gis teren, omdat het Bona weigert mee te werken. Veerbeek is boos en hoopt dat dit nieuws niet klopt. Het Stedelijk Gymnasium komt volgend schooljaar weer loka len tekort, ondanks de depen dance aan het Noordeinde en de zes noodlokalen op het schoolplein aan de F ruinlaan. De overloop, zo heeft het colle ge van burgemeester en wet houder besloten, wordt in het Bona-gebouw aan de Burggra- venlaan geplaatst, want de ka tholieke middelbare school moet volgens de laatste cijfers drie van de ongeveer 140 loka len vrij kunnen maken. De beslissing valt Bona-rector Veerbeek rauw op het dak. On geveer een maand geleden heeft hij met een aantal ambte naren door de school gelopen en bekeken of het Stedelijk er een plek kon krijgen. .Aange zien er geen mogelijkheid is om een deel van het gebouw af te schermen en te voorzien van een eigen ingang, hebben wij aan de ambtenaren verteld dat we dit idee niet zien zitten. Ver volgens lees ik in de krant dat de gemeente onze lokalen gaat vorderen. Daar ben ik behoor lijk boos over. Zo ga je toch niet met elkaar om." Volgens gemeentelijk woord voerder Delemarre is er twee keer met het Bonaventuracolle ge gesproken. Tijdens het laat ste gesprek is aangegeven dat de gemeente de mogelijkheid heeft om klaslokalen te vorde ren. Het is overigens de eerste keer dat de gemeente dit recht ook daadwerkelijk gebruikt. Wethouder Hessing heeft hier toe besloten omdat hij het be lang van een goed onderkomen voor leerlingen voorop stelt. Dat het Bonaventuracollege niet op de klassen van het Ste delijk Gymnasium zit te wach ten, begrijpt hij. „Maar ik vind dat we de bestaande ruimte in Leiden zo goed mogelijk moe ten benutten." Veerbeek vindt het een onzalig plan. „Hoe kunnen wij voor de veiligheid van de leerlingen in staan als de gemeente zomaar leerlingen van een andere school in ons gebouw plaatst", vraagt hij zich hardop af. „We hebben het over jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Ze kunnen groepjes vormen die zich tegen elkaar keren. We hebben niet voor niets ooit met het Stedelijk afgesproken om de lestijden niet parallel te laten lopen. Op die manier voorko men we problemen in pauzes en voor en na schooltijd." Deze risico's worden nu volle dig genegeerd door het college meent Veerbeek en dat vindt hij gezien de discussie van de afge lopen jaren over veilige scholen uiterst onverstandig. Veerbeek vraagt zich af wie ver antwoordelijk is voor de gym nasiumleerlingen van het Ste delijk die op het Bona les heb ben. „Als er problemen zijn op de gang of op het schoolplein wie spreekt die leerlingen daar op aan? Dat is allemaal vol strekt onduidelijk. Je kunt mid delbare scholen toch niet zo maar door elkaar laten lopen. Wij bieden een rustige en veili ge school. Daar walst de ge meente zomaar doorheen met haar plannen." Daarnaast ziet Veerbeek tal van praktische problemen ontstaan. Onder andere door die verschil lende lestijden. „Bij ons mag je tijdens de lesuren niet over de gangen lopen. Maar hoe moet dat met de leerlingen van het Stedelijk. We hebben geen aparte uitgang voor hen." Bo vendien heeft het Bonaventura college met ingang van 1 okto ber officieel geen drie lokalen over maar twee lokalen. „Dit soort besluiten wordt geba seerd op de cijfers van 2004, de cijfers van 1 oktober 2005 geven aan dat wij het komend jaar weer wat groeien. Moet het Ste delijk na een maand dan alweer een klaslokaal inleveren?" IDE STELLING I D66 kan zich maar beter opheffen. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertentie) marktgebied, maar die kwamen er in zijn wethoudersperiode niet. Verontwaardigd was de wethouder toen twee wijkver- enigingen een referendum wil den over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn, dat voor een ge vaarlijke situatie zou zorgen op de Lammenschansweg. Een re ferendum was helemaal niet nodig, vond Pechtold, want hij had voldoende toezeggingen gedaan over de veiligheid van de lightrailverbinding. Dat 38 van de 39 raadsleden uiteinde lijk voor het traject van de snel tram door de stad stemden, be schouwde hij als een van zijn grootste politieke successen in Leiden. Hoewel Pechtold altijd heeft gezegd dat zijn hart bij het lo kale bestuur lag ('het is de kort ste lijn naar de mensen, naar de problemen en naar de op lossingen') was al in zijn Leidse tijd duidelijk dat hij zijn vleu gels wilde uitslaan. Na 6,5 jaar was de wethouderskamer in Leiden te klein geworden, on danks zijn bijbaan als voorzitter van D66. Burgemeester wilde hij worden, en in 2003 werd hij het, in Wageningen. Toen zei hij nog dat hij niet zo nodig naar Den Haag hoefde. Nu gaat hij toch, zijn ambitie en ijdel- heid kunnen de de lokroep van een partij in nood niet weer staan. Janet van Dijk Jrn HfT (ROiNf WAICNNUIS Leidsch ^Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I ^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 I Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) 1 Naam: DM V Adres Postcode/Plaats: 2 Ttelefoonnr: O vm bezorgcontrole) J Geboortedatum: I e-mailadres I I Bank-/girorekeningnummer* 1 I Handtekening I Uitsluitend bij automatische incasso bvp« J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, I8OO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservices hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl 1 Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ajt Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13