'We hebben het een beetje laten lopen' REGIO 'Wij zijn geen nazi's of zo, echt niet' Burgemeester Meerburg en politieteamchef Oppelaar kijken terug op de kwestie Alzubaydi Bedankt vriend imertiid is dit jaar had een lansweekem- uisloos begonnen nieuwe ritme te komen. dinsdag 29 maart 2005 VRAAG Ze noemen zichzelf 'De Groep'. De elf jongeren die zijn opgepakt voor het terroriseren van de Iraakse fami lie Alzubaydi zijn vrienden en staan elke avond op dezelfde plek in Roe- lofarendsveen. Maar discrimineren doen ze niet, zo zeggen ze zelf. „Het was een uit de hand gelopen grap, meer niet. Zoiets begint als katten kwaad, niet als discriminatie. Wij zijn geen racisten en al helemaal geen skinheads." Maar wat voor denkbeelden hebben deze kinderen - de meeste van hen hebben de leeftijd van 18 nog niet bereikt - dan wel? Vraag het andere jongeren in de buurt en zij hebben hun antwoord klaar. „Wij willen in ieder geval helemaal niks met ze te maken hebben. Hun manier van denken klopt gewoon niet." De 16- jarige Bram van der Veer staat zoals altijd met een grote groep vrienden bij 'de bankjes' bij het sportpark in Roelofarendsveen. Op een goede avond telt zijn groep wel twintig man. Stuk voor stuk hebben ze een hekel aan 'dat extreem-rechtse stel letje'. „Het zijn gewoon allemaal suf ferds", reageert Martijn uit de groep verontwaardigd. „Ze hebben van die kisten aan, met witte veters. Dat wil zeggen dat ze een hekel hebben aan iemand met een donkere huids kleur. Maar die Achmed, de hoofd verdachte, komt zelf uit Irak en is donker. Waar slaat dan dan op?" Aandachtig luisteren zijn vrienden mee. „Het is dom als je tegen je ei gen volk bent. Wij noemen ze in plaats van neo-nazi's, maar gek scherend neo-ali's", lacht één van hen. Een paar honderd meter verderop roken Angela, Linda en Martin rus tig hun sigaretje. Ze zijn rond de 17 jaar oud en lid van 'De Groep'. Twee van hen zijn daadwerkelijk opgepakt door de politie. „Ja, maar dat sloeg eigenlijk nergens op, want wij hebben niks gedaan", zegt Linda fel. „Ik heb alleen gezien dat de ka bel van die schotelantenne is door gesneden." Martin valt haar bij. „En ik heb een verklaring bij de politie moeten afleggen omdat een vriend van me in de bak zat. Ik moest dus wel. Wij zijn geen nazi's of zo, echt niet." Op de vraag wie zich dan wel actief met het terroriseren van het Iraakse gezin heeft beziggehouden, hebben ze wel een antwoord. „Achmed, een 18-jarige jongen uit Irak die sinds z'n tweede in Nederland woont, is het felst", zeggen ze eensgezind. Angela: „We noemen hem ook wel bounty', naar die chocola. Oftewel, hij is zwart van buiten, maar blank van binnen. Dat is echt zo. Die jon gen is ontzettend vernederlandst." Het drietal noemt liever geen ach ternaam. „Roelofarendsveen is al zo klein, dus iedereen weet dan gelijk wie er wordt bedoeld." De 17-jarige Martin zegt wel geschrokken te zijn van de media-aandacht die het ter roriseren van de Iraakse familie heeft opgeleverd. „Iedereen is erop gedoken. Landelijke kranten en tv- mensen. Ik kan ze ook geen ongelijk geven. Want het is natuurlijk wel opmerkelijk. Zeker als één van de daders zelf van Iraakse afkomst is", vertelt hij. De drie vrienden zeggen dat ze vaak worden nagekeken door mensen op straat. „Kijk, we zijn nogal herken baar, want we kleden ons op een bepaalde maliier. Dragen bijvoor beeld Nike Air Max en sommige van ons hebben het haar kortgeschoren. We zijn zeg maar gabbers. Dat schrikt mensen af. Dan gaan ze ge lijk de politie bellen als we bij ze in de straat staan bijvoorbeeld. Heel vervelend is dat." Martin zegt dat hij wel racistische vrienden heeft. „Met sommige jon gens kan ik wel goed opschieten, ja. Die hebben dan wel die 'vreemde' denkbeelden, maar zijn verder best oké." De twee meiden zijn meer te rughoudend daarin. „Ik snap niet waarom al die gasten Hitier zo goed vinden. De meeste van die racisten doen dan de Hitler-groet, steken hun hand op, maar weten volgens mij nog niet eens wat het betekent. Dat is toch best triest eigenlijk." Marieke den Boer om, zijn er dan veel oudenvetse horloges te koop? ien revival van het ouderwetse polshorloge, vooral in het e segment'. De mensen willen weer een 'stukje techniek' om >ls. Zij willen een horloge horen tikken." luivkeurig zijn de 'onderivetse' horloges van 2005? jn net zo nauwkeurig als de modellen uit de jarenl967- )aarna kwam het kwartshorloge en is de oude techniek niet eranderd. Dat betekent een ahvijking van één tot enkele se- 1 per etmaal. Na een maand moet je je horloge bijstellen, ben je zuur." mist ingegaan tijdens de overgang naar zomertijd of tijd? naar wat wil je. Mijn winkel, die al een jaar of vijfden be ling altijd op DCF-tijd. Dan loop je geen risico op misver- n. Daar kun je de klok op gelijkzetten." Tim Brouwer de Koning archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 1955, Dinsdag 29 Maart - Na ruim anderhalf uur van discussie heeft de Leidse Raad ddagvergaderingen geprolongeerd. Een besluit, waarbij de ngslijn door vrijwel alle fracties liep. Met 18 tegen 14 stemmen e Leidse Raad gistermiddag het voorstel van de heren Van Dijk 3ree (beiden K.V.P.) om de raadsvergaderingen bij voorkeur in id uren te houden, verworpen. - Bewoners van Noord, de Kooi en Groenoord zijn vanaf lag een nieuwe bibliotheek rijker. Het filiaal Noord van de lare Bibliotheek Leiden, gelegen aan de Bernardkade naast het itrum is klaar. Zo'n 26.000 boeken staan op lezers te wach- 1: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden._U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad pirectie: T. Klein en H. de Wit mail: directle.hdcuz@hdc.nl lofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg e-mail: redactie.ld@hdc.nl |wr00r ■jstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 cjj: Postbus 54,2300 AB Leiden van de receptie zijn: jtot en met donderdag >-16.30 uur _an 08.30 -12.30 uur ^ax 071-5356415 Jie fax 071-5 356 325 ■richten: overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met -J afbeelding, vla www.hdcmedia.nl of -jl: familieberichten@nhd hdcnl. tn e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- Sjti everkoop m.b.t A2-6813661 -«goed: 023-5150 543 58i 3677 ailhandel: 071-5 356 300 eaus kunnen contact opnemen 3636 die ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het entsgeld ontvangen €0,50 korting 'g verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr- 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187 auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Hoe kon het zo uit de hand lo pen in Roelofarendsveen, dat een grote groep jongeren maandenlang een Irakees kon terroriseren? Waarom duurde het zo lang voordat er iemand voor de familie in de bres sprong, en waarom duurde het vervolgens nog weken voordat de politie de schuldigen in de nek kon pakken? Was wat de familie Alzubaydi overkwam een incident, of is er meer aan de hand? Burgemeester Meer burg en teamchef Oppelaar van de Alkemadese politie kij ken terug op een zaak waar mee Alkemade deze maand in eens landelijke aandacht kreeg. Is de afkeer van buitenlanders misschien iets dat ingebakken zit in de mentaliteit van de nog altijd vrij gesloten kwe kersgemeenschap? Meerburg: „De geslotenheid is al veel minder dan twintig jaar geleden. Er zijn veel men sen van buiten komen wonen, en we hebben nu natuurlijk een vestiging van het Bona. Maar er is altijd onderhuids wel een eigen gevoel geweest. Vroeger was het in het week einde altijd vechten tussen de Rippers en de Veenders." Oppelaar: „Het is een wij/zij cultuur." Meerburg: „Maar in dat op zicht verschilt de Veen niet veel van dorpen in de omge ving. In Ter Aar en Hoogmade kom je hetzelfde tegen." Je zou dus kunnen zeggen dat er een structureel probleem is. Meerburg: „Ik weet het niet. We kijken nog of het meer was dan een heel vervelend incident. Je kunt zeggen dat we op dit moment in een situ atie van verhoogde waak zaamheid zitten. Ik moet zeg gen dat ze op het Bona wel merken dat leerlingen makke lijker iets roepen tegen alloch tone leerlingen. Sinds de dood van Van Gogh zijn bij veel leerlingen alle remmen los. Maar het lijkt erop dat het niet erg diep zit. Het is vooral gewoon pubergedrag. Ik krijg van de school niet de indruk dat er hier structureel iets mis Maar het feit blijft dat de pes terijen wel heel erg langen erg heftig konden doorgaan. Oppelaar: „De sociale contro le heeft inderdaad niet ge werkt. Die kinderen zijn on voldoende gecorrigeerd. Kijk, Burgemeester Meerburg. Foto: Hielco Kuipers als de politie moet optreden omdat het heeft kunnen ge beuren dat die jongeren daar een aantal keren een ruit heb ben ingegooid, dan hebben we het als inwoners een beet je laten lopen." Meerburg: „Mensen willen er niet bij betrokken zijn, bang dat ze zelf sores krijgen. Die neiging zie je overal steeds sterker: als het moeilijk wordt, willen mensen zich er het liefst buiten houden. En dat is ook niet zo raar. Vroeger werd het door iedereen geaccep teerd wanneer je een verve lende buurjongen in de nek pakte. Nu kun je erop wach ten dat de ouders verhaal ko men halen." Oppelaar: „Je moet eens we ten hoeveel ellende we heb ben gehad toen er pas een pak sneeuw lag. We hebben met zijn allen een veel lagere acceptatiegraad gekregen. Het heeft allemaal te maken met Teamchef Oppelaar van de Alkemadese politie. Foto: Dick Hogewoning de individualisering. Meerburg: „En dat heb je niet alleen hier, dat gebeurt over al." Toen de politie zich er mee ging bemoeien heeft het nog heel lang geduurd voordat er eindelijk verdachten werden aangehouden. Oppelaar:Als er één keer een ruit wordt ingegooid denk je: het is waarschijnlijk een inci dent. Je zorgt dan wel dat er uitgebreid aandacht wordt besteed aan de familie. Pas na de tweede keer ga je echt ca paciteit inplannen om die jongens te pakken. Je weet van tevoren dat er veel tijd gaat zitten in zo'n onderzoek, dus je moet dat wel organise ren. Wijkagenten zijn vrijge maakt van hun taak in de wijk om met de jongeren in ge sprek te gaan en informatie te verzamelen. Op 10 februari resulteerde dat in de eerste aanhouding. De laatste ver dachte is eind februari of be gin maart aangehouden." Maar dat gebeurde pas nadat een overbuurman op een paar hangjongeren had ingeslagen toen er voor de derde keer een steen door de ruit was gegaan. Pas daarna gingen mensen namen noemen. Oppelaar: „De eerste aanhou dingen stonden al gepland. Toen hadden we op zondag morgen dat incident waarbij overbuurman Dirk van den Berg bij ons te gast was omdat hij een klap had uitgedeeld aan die jongeren." Meerburg: „Het is wel zo dat door die klap ook anderen het idee kregen dat de grens in het treiteren bereikt was. Kijk, het is niet zo dat de familie Al zubaydi helemaal alleen stond. Maar voordat mensen actief bij de politie gaan klik ken - want zo wordt daar toch tegenaan gekeken - moet er meer gebeurd zijn." Hoe gaat dit aflopen Oppelaar: „Wij hebben het dossier inmiddels ingeleverd bij het openbaar ministerie. Volgens ons zit er genoeg be wijskracht in om tot veroor delingen te komen. Maar het is aan de officier van justitie om te bepalen hoe dit verder wordt afgehandeld. Ik consta teer in ieder geval dat we sinds de aanhoudingen geen signalen meer hebben gekre gen van spanningen. De jeugd is niet meer aanwezig bij de familie. Dat is in ieder geval winst." Meerburg: „En we zijn na tuurlijk gestart met ons pro ject 'Contact!' Daarbij zijn we nog aan het kijken welke initi atieven we op korte termijn kunnen realiseren die ook ef fect sorteren. We hebben een eerste bijeenkomst gehad waar activiteiten als samen koken werden geopperd. Maar je hebt natuurlijk niet veel aan activiteiten waar al leen maar mensen op af ko men die toch wel open staan voor andere culturen. Ik denk dat we het moeten zoeken in sportactiviteiten. Daarnaast hopen we natuur lijk dat effect van het politie optreden verder strekt dan de bestraffing van die jongeren. Tien jaar geleden ging het er hier met de jaarwisseling heel erg wild aan toe met vernie lingen van bushokjes maar ook het ingooien van winkel ruiten. De politie heeft daar toen heel veel tijd in gestoken met als gevolg dat er die zo mer dertig verdachten voor de rechter zijn verschenen. Zo iets slaat in. Daarna is het heel lang rustig gebleven in het dorp." Ruud Sep LEIDEN, 16.15 UUR De funshoppende moderne mens moet zich af en toe veel laten welgevallen. Zeker op zaterdag, de drukste en gezelligste funshopdag van alle dagen. Het is druk, heel djruk. Maar toch raak je aan de mensendrukte gewend, zeker als je in je genenpakket behept bent met een gemid delde dosis geduld. Natuurlijk zijn oudere mensen wel eens niet zo snel, en natuurlijk bewegen niet alle babywagens zich soepel door een zaterdagse mensenmassa. Maar om daarvoor je geduld te verbezen is vers twee. Dat doe je niet, shoppen is fun. Toch kent ook geduld zijn grenzen. Die grenzen liggen bij de vrobjke jongens en meisjes die de nietsvermoedende winkelen de mens confronteren met al het goeds dat goede doelen als Amnesty International, het Wereld Natuur Fonds en Greenpeace voor de wereld betekenen en kunnen betekenen 'als u ook een bijdrage levert'. Het zijn schatten van kinderen, parels aan de kroon van opvoedend Nederland. Ze verdoen hun tijd niet aan hangen voor de tv of de spel computer of aan het onveihg maken van uw buurt. Ze doen iets goeds, voor de wereld, voor iedereen en voor u. Zeg daar maar eens nee tegen. Nou, doe het dan. Kom op. En toch lukt dat. Het lukt zelfs steeds mak kelijker. Wie op zo'n zaterdag zo'n doodgewone win kelstraat een keer op en af loopt merkt dat de vaardigheid om nee te zeggen toeneemt. 'Nee, dank je' wordt via 'nee, sorry" of 'nee, geen tijd' gewoon 'nee'. En die opgebouwde hardheid neem je mee naar de volgende za terdag. Bijvoorbeeld naar de parkeerplaats waar een dakloze zijn krant staat te verkopen. Hij spreekt elke voorbijganger aan en elke auto- mobüist, die zijn auto vlak daarvoor in het net iets te kleine parkeervak heeft gewurmd. „Wilt u mijn krant? Het is een speciale krant, die bedoeld is voor permanente op vang in Leiden." „Nee." En de automobihst loopt naar de parkeer automaat. Die stuk is. Shit, het is ook altijd raak. Hij kijkt om zich heen, maar er staat geen andere automaat. Wie weet raad? Het is de dakloze, een veertiger met halflang grijs haar. „Dat ding werkt niet. Je moet daar zijn. Verderop is een automaat die werkt. Zie je hem niet? Daar bij die bomen." De automobilist aarzelt, maar het Ujkt in derdaad zo te zijn. Hij loopt naar de auto maat bij de bomen. Op zijn terugweg kijkt hij in zijn portemon nee. Er zit nog wat in. Hij loopt op de daklo ze af. „Hier, het is niet genoeg voor een krant, maar houd maar." De man pakt de muntjes aan. „Hé, bedankt vriend." De automobihst beseft dat hij weer van vo ren af aan moet beginnen met de vrobjke jongens en meisjes van Amnesty Internatio nal, het Wereld Natuur Fonds en Green peace. Gerard Baas nertijd is inmiddels net zo ingeburgerd als oud en nieuw of Ko nedag. Dit jaar viel het vooruitzetten van de klok bovendien gunstig, want iedereen •11 de de tijd om in het Voor de Leidse 'juwelier oger' ROB VAN GERNER was er nog wel wat werk aan de win- eeft u gemerkt van de zomertijd? mij kwam het dit jaar als een complete verrassing. De media in er nauwelijks aandacht aan besteed. Nee, nu even serieus: inderdaad weinig aandacht voor de klok, maar dat komt iedereen inmiddels ver- 1 is met het verschijnsel tijd. Bovendien viel hij dit instig, in het lange paas- inde. De overgang naar de tijd is geruisloos verlo- el werk betekent het voor ille uuriverken weer up to •krijgen? dokken zijn DCF-gestuurd, zeggen dat zij vanaf een al punt in Frankfurt auto- :h constant de juiste tijd i aangeleverd. Tien procent e klokken bestaat uit DCF- ïgers, dus iedereen heeft er n in de buurt. Mijn buiten- in de gevel bijvoorbeeld rt daartoe, want ik kan het aken om de verkeerde tijd geven. Daarnaast heb ik at ouderwetse horloges in de zaak en die moet ik allemaal ïatig bijstellen. Het kost wat tijd, maar ik doe het graag."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9