LEIDE Ptpti Park Sail tuft rustig naar de binnenstad 'Gemeente houdt halve inspraak' Deining op Gerecht over overlast studenten IKANTIEHUIS IN BRAZILIË? REGIO TNODIGING! .1ENSDAG 30 MAART VANAF 19.00 Weer meer bellers naar telefonische hulpdienst l Spaar mee voor !Wï, Intratuin! Leidsel,®Dagblad keerverbod =uidhoven - Om parkeeroverlast in <c Zuidhoven - tussen de T**in en de Boshuizerkade - ossen voert de gemeente 1 irkeerverbod in. In speci- I Ortoe aangewezen vakken L£.eren nog wel toegestaan. uiten geldt het verbod, j 1 jet voorkomen dat auto's 1der in de smalle straten n neergezet. Brandweer, .ances en vuilniswagens n de afgelopen tijd pro- n om in de wijk te ko- ïrs Us de parkeerverbodszo- do(j feit is, legt de gemeente V\jee fietspaden aan, op 'k Jjs'k van de bewoners. s in horeca tal Herman De Universiteit Leiden de mogelijkheid om van stier Herman op het i van Naturalis 'om niet' ee£ nemen. Sinds de dood nzierman in april 2004 staat Mi leeg. Het museum on- acbht de mogelijkheid om ifé-restaurant in de stal te kt en, maar ziet daarvan af ij hes dat zo'n voorziening c \itaande restauratie con- vaitie aandoet. Het college van de universiteit tigt gebouwtje gebruiken vestiging van een cen- Diformatie- en ontmoe- s dunt voor het Bio Science öe Stuurgroep 'Life Meets te' heeft daar om ge- )ij«. De bouw van de stal na227.000 euro. dinsdag 29 maart 2005 R1 gQi wereld, mijn krant. ^Leidsch^' Dagblad door Eric-Jan Berendsen leiden - Geschokt, verontwaar digd en ook een beetje boos. Dat zijn de studenten uit de studentenhuizen Gerecht 5 en 12. Zij worden in twee brieven van bewoners van de Pieters- wijk beschuldigd van het ver oorzaken van allerlei overlast. De brieven zijn onlangs afge drukt in de wijkkrant. „Er wordt selectief geklaagd, wij krijgen alles in onze schoenen gescho ven, maar er zijn ook omwo nenden die nooit klagen. Bo vendien heeft het bestuur van de wijkvereniging ons nooit om een reactie gevraagd. Die brie ven zijn namelijk erg eenzij dig", aldus Diederick de Mos namens de bewoners van de twee genoemde studentenhui zen. Negentien bewoners van het Gerecht en omgeving hebben hun nood geklaagd in twee brieven. „Op verschillende plaatsen in de Pieters- en Aca- demiewijk ondervinden bewo ners overlast van studentenhui zen. Het Gerecht, een van de mooiste pleinen in Leiden, is een in dit opzicht zwaar getrof fen gebied", aldus één van de brieven. Volgens de briefschrij vers wordt de overlast veroor zaakt door Minerva-studenten in de panden op nummer 5 en 12. „Ze praten zo luid dat je het ei genlijk roepen of schreeuwen moet noemen en dat gebeurt overdag, 's avonds en 's nachts naar elkaar en in hun mobiel tjes. Bij mooi weer zitten ze 's avonds in groepsverband vaak urenlang te roepen en te schreeuwen op het meubilair dat ze voor hun huizen hebben neergezet. Op zoveel geluids overlast is het plein niet bere kend. Het is gebouwd in een driehoek en het geluid wordt dus weerkaatst. Bovendien hebben de huizen vaak een- steensmuren en geen geluids isolatie. We worden frequent getrakteerd op dronkemansgel- Volgens een aantal bewoners van het Gerecht en omgeving veroorzaken twee studentenhuizen aan het plein overlast. Foto: Henk Bouwman al en geschreeuw op straat, ook 's nachts. Harde muziek door open vensters, feestjes voor de deur, voetbalpartijen op het plein, vuilbekkerij tegen meisjes en vrouwen en andere verve lende zaken." Volgens de klagende omwo nenden is er meerdere keren geprobeerd de studenten op hun gedrag aan te spreken. „Maar het probleem is dat zij vinden dat ze het volste recht hebben hun lawaai te maken. Ze hebben het over 'ons' plein tje en zeggen tegen andere be woners 'u wist dat u op een plein met studentenhuizen kwam te wonen' of: 'man, we leven in de binnenstad' alsof dat geen reden is om juist met elkaar rekening te houden. Ook komt men wel met het woord generatieconflict. Daarmee heeft de situatie niets te maken, want mensen van alle genera ties hebben last van het lawaai. Ook leeftijdgenoten van de her rieschoppers klagen erover. Het plein lijkt eerder een filiaal van sociëteit Minerva dan een nor male woon- en leefomgeving." Volgens Diederick de Mos krij gen de bewoners van de num mers 5 en 12 'alles' op hun dak. „Over het Gerecht lopen heel veel mensen. Niet alleen leden van Minerva, maar ook van an dere verenigingen. Daarnaast is er hier in de buurt veel horeca. De klagers kijken niet wie er overlast veroorzaakt, maar zeg gen meteen: dat zijn de jongens van het Gerecht weer." De Mos geeft als voorbeeld een incident van afgelopen weekeinde. „Toen waren er tegen diverse ramen van huizen aan het Ge recht eieren kapot gegooid. Ik zag de bui al hangen en heb meteen contact opgenomen met de bewoners van die hui zen om te zeggen dat wij er niets mee te maken hadden." De Mos zegt dat de bewoners van 5 en 12 niet zitten te wach ten op problemen. „Integen deel, wij willen hier graag in harmonie met de buren wonen. Wij willen dan ook graag met de buurt praten. We voetballen nu al op het Pieterskerkplein en tonen zo onze goede wil. Het is overigens opvallend dat er ook mensen zijn aan het Gerecht die nooit klagen en dat een deel van de ondertekenaars van de brief niet eens aan het Gerecht woont. Maar er zijn mensen die al boos worden als je iets an ders doet dan ademhalen of ge woon praten." (advertentie) www.pipa-brasil.nl °)SSERIE PARK DIEPENINGENLAAN 2 LEIDERDORP IN SAMENWERKING MET SUNRISETRAVEL.NL door Marijn Kramp leiden - Het aantal mensen dat belt met SOS Telefonische Hulpdienst is het afgelopen jaar wederom gestegen. In totaal kreeg de hulpdienst bijna 11.000 telefoontjes. Er belden vooral veel mensen met psy chosociale problemen. Het ko mend jaar wil de Telefonische Hulpdienst ook hulp gaan bie den via internet. De vrijwilligers van SOS Telefo nische Hulpdienst Zuid-Hol land Noord voerden gemiddeld dertig gesprekken per dag met mensen uit de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en Al phen en omgeving. Het aantal gesprekken steeg ten opzichte van het jaar ervoor met bijna 3 procent. Dat wijkt af van de landelijke ontwikkeling. Over het hele land genomen nam het aantal gesprekken in 2004 juist af met 6 procent. De meeste bellers zijn van mid delbare leeftijd en alleenstaand. Tweederde van alle bellers belt met enige regelmaat. Bijna de helft van alle gesprekken ging over psychische problemen. Iets meer dan 40 procent van alle bellers is in behandeling bij de geestelijke gezondheidszorg. Het onderwerp dat daarna het meest aan bod kwam is een zaamheid. Ongeveer een kwart van alle gesprekken ging over dat thema. Dat is minder dan het jaar ervoor, toen bijna een derde van alle gesprekken over eenzaamheid ging, maar meer dan in 2002. De telefonische hulpdienst is 7 dagen per week 24 uur per dag bereikbaar op het nummer 0900-0767. De gesprekken zijn anoniem. Het komend jaar wil SOS Telefonische Hulpdienst ook hulp gaan bieden via inter net. Een aantal hulpdiensten in Nederland is hier al mee gestart onder de naam SOS Hulp. De afdeling in deze regio sluit zich IDE STELLING Schiphol mag niet verder groeien. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl laarten van Wijk - Naast de bekende 'Park heeft Leiden er sinds dit eekeinde ook een 'Park errein bij. Vanaf het vori- and geopende terrein van :hting Stadsparkeerplan Groenoordhallen voeren ten een pendeldienst e Haarlemmertrekvaart e Beestenmarkt. Een in- leve oplossing in de strijd het parkeerprobleem? laarvoor tuften de bootjes _en veel te langzaam naar "Tnenstad. Maar leuk en annend is het wel. utomobilisten ervan af te Bn om meteen door te rij- aar een parkeerstekkie le deur, dient men vol le meeste verkeerskundi- zorgen voor een geoliede japmachine, een perifeer ^erterrein met razendsnel- Jbinding naar de binnen- jiefst om de vijf minuten. Jyt uitgestorven terrein bij oenoordhallen is daarvan jpen zaterdag geen sprake. .,es staan er ook niet. Een gevoel van onrust dringt Jp: het was toch wel hier? 3. speurzin is geboden. Er bootjes zijn, dus op jiaar het dichtstbijzijnde .Ti kleine wandeling over jlem de Zwijgerlaan doe- ^elukkig mannen met ka- ppetten op langs de Haar- Jerweg. Daar zal het zijn. er haalt de langbebaarde per Peter Labruyère zijn opgeluchte overstappers biiv- nenboord en biedt ze een paas eitje en pakje Taksi aan. La bruyère is tevens initiatiefne mer van de stichting De Leid- sche Rederij, die de boottoch ten verzorgt. Die onduidelijkheid bij het ter rein, dat gaat allemaal verande ren, vertelt Labruyère, terwijl hij tussendoor zijn roerganger Ad van der Holst aanwijzingen geeft. („Het is zijn eerste keer.") Er komen grote borden met pij len, en daarnaast gaan golfkar retjes, of misschien wel riksja's, de bezoekers naar de aanleg plaats van de boot brengen. Want de Park Sail moet een blijvertje worden, voor in de Tegenstanders uitbreiding school boos door Erna Straatsma leiden - Tegenstanders van uit breiding van de Woutertje Pie- terse-school aan de Houtlaan vinden dat burgemeester en wethouders doen aan 'pseudo- inspraak'. Ze hopen dat de ge meenteraad vanavond vraagt om alsnog een formele inspraak procedure. De gemeenteraad stemde vorig jaar al in met de uitbreiding van acht lokalen. Het college van burgemeester en wethouders legt een advies van de gemeentelijke inspraak commissie naast zich neer. De commissie pleit vóór het hou den van een formele inspraak procedure; B en W stellen die liever uit tot een verkorte bouwprocedure is afgerond. Als de uitbreidingsplannen in een vergevorderd stadium zijn, is een inspraakprocedure zinvol ler, luidt hun stelling. Boven dien is er volgens hen geen sprake van een 'grootschalig project', dat een formele in spraakprocedure zou recht vaardigen. Bewoners van de Houtlaan en omgeving, die tegen de bouw plannen zijn, hekelen de gang van zaken. „Een onjuiste rede nering", zegt Marina van der Horst, die samen met enkele andere buurtbewoners een brief naar de gemeenteraad heeft gestuurd. Ze hoopt dat de fracties het voorstel van B en W niet volgen. „Het gaat wél om ruimtelijke plannen die in strijd zijn met het gemeentelijk beleid voor de Leidse Hout. In 1990 heeft de gemeente de belofte gedaan dat de Leidse Hout niet verder aangetast zou worden." De gemeente heeft omwonen den van 1 november tot en met 13 december wel gelegenheid gegeven om te reageren op de bouwplannen, maar neemt de 'bezwaarschriften' nu niet ver der in behandeling. Van der Horst: „Dat is dus een soort halve inspraak, ofwel pseudo- inspraak. We hebben brieven geschreven, maar krijgen daar op geen antwoord. Onze stand punten worden niet openbaar gemaakt, zoals in een formele inspraakprocedure wel het ge val is. Dat vinden wij niet klop pen. Je kunt dan wel zeggen dat je later alsnog een inspraakpro cedure wilt beginnen, maar dat gebeurt dan op het moment dat de bouwvergunning al is afge geven." De discussie over het al of niet uitbreiden van de Woutertje Pieterse-school duurt al gerui me tijd. Vorig jaar maart stem de de gemeenteraad met een nipte meerderheid in met de bouw van acht extra lokalen. Een groep bewoners uit de Raadsherenbuurt is fel gekant tegen de bouw, omdat hierdoor een stuk park verdwijnt. Ook zou uitbreiding tot verkeerspro blemen in de buurt leiden. (advertenties) hier het komend jaar bij aan en gaat al chattend en via e-mail hulp bieden. Ook wil de hulpdienst meer be kendheid krijgen bij allochto nen. Samen met de Stichting Meander wordt een project op gezet om dit te bewerkstelligen. Tegelijkertijd zet de stichting zich in om allochtone vrijwilli gers te werven. De telefonische hulpdienst probeert ook de po litie en de huisartsen te ontlas ten. Met de politie is eind 2003 afgesproken dat zij mensen die verlegen zitten om een luiste rend oor, kan doorschakelen naar de hulpdienst. Dat gebeur de het afgelopen jaar 58 keer. Ook de huisartsen zijn onlangs door de stichting met subsidie van de provincie aangeschre ven en geattendeerd op het be staan van de hulpdienst. aantrekkelijke korting bij weekenden althans. De komen de drie weekenden blijft de veerdienst nog gratis; daarna moet er vijf euro betaald wor den voor de combinatie van parkeren en varen. En elke week wil Labruyère iets 'erbij' verzinnen: „Een gitarist op de boot, een accordeonist, iets leuks voor de kinderen." Na een kwartiertje varen bereikt de boot de Beestenmarkt, waar de gebruikelijke zaterdagdrukte heerst. Op de terugweg is er geen teken van de parkeerboot naar de Groenoordhallen, geen dienst regeling uiteraard, geen infor matieborden. Café Catwalk te genover de aanlegplaats biedt uitkomst bij het wachten. Een Zuid-Europees gevoel van ont- haasting overvalt de passagier vervolgens, terwijl hij achter zijn cappuccino rustig wacht op een bootje,.waarvan hij geen idee heeft hoe laat het komen zal. Het wachten duurt niet lang: na tien minuten legt een sloep aan die hem rustig weer terugvaart naar zijn auto. De ervaring is absoluut een aanrader, maar aan wie geen prijs stelt op dit rustmoment in zijn jachtig bestaan, biedt Stadsparkeerplan ook nog de bekende pendelbusjes, zoals die nu vanaf de Haagweg rij den. Dat zijn er echter voorlopig voor de Groenoordhallen pas drie. Het risico bestaat dat er op het terrein geen busje is te vin den. In dat geval kan de boot toch nog sneller zijn. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356521 tijdens kantooruren. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Het Fiom-bureau houdt mor genmiddag van 14.30 tot 17.00 een bijeenkomst voor vrouwen die in het verleden afstand heb ben gedaan van hun kind. U kunt zich telefonisch aanmel den bij Marie-Anne Engels, 071-5226199. Plaats: Haven 32, Leiden. De Vrije School nodigt ieder een uit voor de voorstelling 'As sepoes' op 30 maart. De toe gang is gratis. Aanvang: 20.00. Plaats: Surinamestraat 1. Big Band Ripon Grammar School geeft op donderdag 31 maart om 14.30 uur een con cert in zorgcentrum Groenho ven. De Engelse band speelt liedjes in Glenn Miller stijl. De toegang is gratis. Plaats: Witte Rozenstraat 21. Op vrijdag 1 april houdt wijk vereniging ACTIEF een kaart en sjoelavond. De avond begint om 20.00 uur. Plaats: Berlage- straat 2, Leiden. Regio Holland Rijnland houdt vrijdag van 13.0^ot 17.30 uur de eerste regioiminifestatie 'Holland Rijnland in actie'. Er zijn workshops over actuele ontwikkelingen in de regio. Af sluitend vindt een debat plaats over het profiel van de Holland Rijnland. Plaats: ROC-Leiden, Lammenschanspark 1-5. Voor meer informatie: www.hol- landrijnland.net. Iedereen die zijn verzameling postzegels, telefoonkaarten, si garenbandjes, enzovoorts wil uitbreiden, is vrijdag welkom in buurthuis het Spoortje. Daar houdt de Leidse Ruilvereniging Koningskerk van 19.00 tot 21.45 uur een ruilavond. Entree: 75 cent. Plaats: Bernhardkade 40. Stichting Dienstverlening Lei den is op zoek naar enthousias te vrijwilligers die af en toe tijd^ over hebben en iets voor de ou dere medemens willen beteke nen. Voor meer informatie: Sandra Fleur, 071-5231063, of Karin Verheij, 071-5315152. Het bootje van de Groenoordhallen naar de binnenstad is niet erg snel, wel leuk en ontspannend. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7