Weg vrij voor ontruiming Gaza-strook BUITENLAND Verlorengewaand 'ketters' Judas-evangelie opgedoken w In Atjeh probeert iedereen tegelijk te vluchten Veilig in Nederlands weeshuis Tragische playback-paus bij paaswens in Rome Nieuwe leider Kirgizië krijgt steun parlement Strijd om Terri Schiavo gaat door na haar dood Uitstapje in de ruimte De paasdagen op de wc Premier Sharon redt kabinet Veiligheidstroepen zitten al-Zarqawi op de hielen E igbelasting ,n\ Afrika' ■PP De Franse president fipieeft gisteren een speci- voorge- aarvan de opbrengst ten noet komen aan het lidemieën getroffen Afri- >r kerosine en tickets te maken, kunnen vol- ac jaarlijks meer dan |joen levens worden ge- Chirac, die de oproep lens Duitsland deed, le belastingheffing eind ordt ingevoerd. Hij het plan „de eerste in- tnale solidariteitsbelas- kerosine en vliegtic- laarvan betalen we de jen aids en de andere lieën die Afrika teiste- en zetten voet _anden aan - Australische artsen El geslaagd een voet en anden weer aan te zet ten 10-jarige jongen. Dat m*n woordvoerster van kenhuis in Perth zondag - De jongen was de lede- 69 kwijtgeraakt bij een bas- Volgens de cjc 'oerster hing de jongen basketbalring toen het at was vastgemaakt aan cgoot, naar beneden ■^€en team van 25 medici gd uur bezig geweest met ^H'atie. De toestand van de is stabiel. -iirnr$ hele nacht v. oeltjeslift 14 •ry - Twee skiërs hebben keinde de nacht nood- igen doorgebracht in eltjeslift, vijftien meter ie grond. De bedieners lift bij Les Arcs waren j gewoon vergeten. De n (26 en 36 jaar) hebben uur in het stoeltje geze- de temperatuur tot let vriespunt daalde. De ■fcken bij hun bevrijding alleen wat on- In arresteert milten in Darfur - Sudan heeft voor de militairen en veilig- iambten gearresteerd oorlogsmisdaden in de jj^rfur. Volgens de minis- Ali Mohamed Yassin, worden zij be- Jgd van verkrachting, V [en het platbranden van De VN-Veiligheidsraad lar verwachting morgen Franse resolutie om ïrnationale Strafhof in dinsdag 29 maart 2005 ig de oorlogsmisdaden te laten onderzoeken, tegen die resolutie, de VN zijn de afgelo- lerhalf jaar zeker mensen gedood in de idanese regio. rs komen om uitstrooien as I O ijkje in iszak ngladbach - Spelende }n hebben gistermorgen |E(|viertje de Niers bij e|engladbach, niet ver van J5j)nd, het lijkje gevonden 1 pasgeboren baby. Het jk overschot zat in een meldde de Duitse gaat om een jonge- geen week oud. Hoe k dode kind in het water j heeft, weet de politie it. Sectie moet uitwijzen pasgeborene om het le- 1 tenpost spoelt li jaar aan iagen - Een 4-jarig meis- land heeft een fles met efje erin gevonden die n jaar geleden bij Groen- jzee was gegooid. Dat Deense kranten giste- field. De boodschap was imer van 1987 gestuurd p groep jongeren die 1 boot naar het zuiden Genland voer om er een wedstrijd bij te wonen, ^keinde vond het Ijs- meisje de fles op een Jn een fjord nabij Reyk- |50 kilometer van de plek in zee was gegooid. De Jjvan het meisje wil via de I ambassade de afzen- te vinden, peknd hoort bij Denemar- door onze correspondente Step Vaessen Jakarta - Het was menens. Al snel was duidelijk dat dit niet een van de vele naschokken was die Atjeh sinds 26 decem ber bijna dagelijks heeft ge voeld. „Het was de zwaarste beving sinds de tsunami", vertelt stu dent Davi vanuit Banda Atjeh, „alles schudde heen en weer. Met zijn allen zijn we ge vlucht." Zonder enige waarschuwing van de autoriteiten renden de getraumatiseerde Atjeeërs let terlijk voor hun leven uit vrees dat er een nieuwe tsunami zou volgen. Velen sprongen in hun auto en reden zo hard ze kon den naar hoger gelegen gebied. Met de ramp nog vers in hun geheugen wisten ze precies waar ze naar toe moesten. Veel Atjeeërs namen hun toe vlucht tot moskeeën omdat ze wisten dat een groot aantal van de gebedshuizen de ramp in december hadden doorstaan. „Het was schokkend om te zien," vertelt Ingrid van der Velpen van de hulporganisatie Novib vanuit Banda Atjeh. „Ie dereen probeerde tegelijk weg te komen en mensen renden koggala/anp - Tientallen buitenlandse toeris ten, onder wie zeker twintig Nederlanders, heb ben na het tsunami-alarm in Sri Lanka een veilig heenkomen gezocht in een Nederlands wees huis in de zuidelijke plaats Koggala. „Het wees huis ligt op een heuvel en hier zijn we veilig", al dus de Nederlandse Marjolein Meerburg. Aan het project werken al maandenlang Nederland se vrijwilligers die een werkvakantie houden in Koggala. Hun hotel ligt wel direct aan zee en ook Meerburg, die het project coördineert, heeft er een kamer. „We werden allemaal gewaarschuwd door het hotelpersoneel dat we weg moesten. „Op straat liepen veel mensen weg van het wa ter. Er werd op straat ook heel hard gereden. Wij besloten naar het weeshuis te gaan en uiteinde lijk kregen we een busje dat ons bracht. Nu zijn hier zeker twintig Nederlanders en ook veel Duitsers, Japanners en ook het hotelpersoneel. Het klinkt misschien gek, maar het is hier wel gezellig, Iemand heeft zelfs een gitaar meegeno men!" elkaar letterlijk onderste bo ven. We hoorden gebouwen instorten door de aardbeving, het licht viel uit en we maakten dat we wegkwamen." Toen na een uur het zeewater niet leek te stijgen, riepen de autoritei ten mensen op om rustig te worden en terug te gaan naar huis. Er zou geen nieuwe tsunami komen, schalde het door luidsprekers in de stad. Maar ondanks de oproepen van de autoriteiten waren de mensen er niet gerust op. Ve len brachten de nacht door in de openlucht in hoger gelegen gebieden. „Niemand durft te gaan slapen", vertelt Van der Velpen, „ze zitten allemaal angstvallig bij elkaar uit angst wat er nog komen gaat." Het Vaticaan weerspiegelt in de bril van een gelovige die op het Sint Pietersplein in Rome tevergeefs wacht op de zegen die de paus altijd op tweede paasdag uitspreekt. Foto: Reuters .J- Twee broers zijn om in gekomen toen ze aan m®van de Canarische Ei- as uitstrooiden van trieden familielid. De fa- ^as zondag op Las Pal- om de van een overle uit te strooien. De fan de tiener, die door kte was overleden, wer- luifstrooid vanaf een klif ""^Atlantische Oceaan. Een 52i 6 meter hoog greep de )tr323 en 36 jaar) en een 2t: De laatste kon in veilig- dulDrden gebracht. door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Het werd, zoals te ver wachten was, een tragische paasviering voor de paus. Verbijstering en medelij den streden om de voorrang bij tiendui zenden pelgrims op het Sint Pietersplein toen de kerkvorst na de paasmis zondag probeerde enkele woorden te spreken vanuit het raam van zijn vertrekken in het Vaticaan. Van zijn Urbi et Orbi, de zegen voor de stad Rome en de wereld, was slechts enig gereutel hoorbaar. Goed zichtbaar was het wanhoopsge baar dat Johannes Paulus maakte. Voor het eerst in jaren geen 'Bedankt voor de bloemen' voor de Hollandse bloemisten. „Verschrikkelijk, wat moet die man lij den, Ik heb een enorme bewondering voor hem", zegt Dona Roccola, een huisvrouw uit Salerno die al jaren geen paasmis in Rome overslaat. Dat gevoel delen velen: als de paus voor het venster verschijnt weerklinkt eerst ovationeel applaus. Daarna wordt het stil. Minu tenlang. Pas als een hand de microfoon voor de paus wegtrekt en kardinaal An- gelo Sodano de pauselijke paasbood- schap - met wensen voor de vrede, voor al in het Midden-Oosten - voorleest volgt er weer applaus. Terwijl Sodano spreekt is de paus in beeld. Je ziet zijn lippen bewegen, zodat de indruk ontstaat dat voor het eerst in de geschiedenis een playbackende paus is te zien. Zijn 'optreden' duurt niet lan ger dan twaalf minuten. Maar die zijn na zijn operatie begin februari - waarbij om ademhalingsproblemen te verhelpen een buisje in zijn keel is aangebracht - kennelijk teveel van het goede geweest. „Hij heeft, zeker psychisch, teveel van zichzelf gevergd", is de teneur van de commentaren in de Italiaanse media. Zijn medische staf zou hem zelfs verbo den hebben om op tweede paasdag op nieuw voor zijn venster te verschijnen. Inderdaad sloot de paus gisteren de stil le week niet af met de zegening van de gelovigen, zoals hij dat sinds zijn aantre den 26 jaar geleden altijd op paasmaan dag deed. Volgens een zegsman in het Vaticaan is er geen sprake van een ver slechtering van de conditie van de 84-ja- rige paus. Maar toch: tweede paasdag „werd overschaduwd door bezorgdheid over de gezondheid van Johannes Pau lus II", meldde de officiële radiozender van het Vaticaan. bisjkek/anp-rtr-afp - Het nieu we parlement in Kirgizië heeft gisteren Koermanbek Bakijev benoemd tot waarnemend pre sident en premier. Het oude parlement had hem vorige week al aangewezen als tijdelijk leider van de Centraal-Aziati- sche republiek„Nadat het volk mij deze verantwoordelijkhe den heeft gegeven, heb ik alle steun nodig bij dit werk", zei Bakijev in een toespraak tot het parlement na zijn nieuwe be noeming. Bakijev maande de Kirgizische bevolking tot orde en rust. De 56-jarige Bakijev speelde als oppositieleider een hoofdrol in de massale burger- protesten die vorige week leid den tot het opstappen van pre sident Askar Akajev en diens re gering. Nadat Akajev met onbe kende bestemming was ver trokken, benoemde het zittende parlement, dat vijf jaar geleden was gekozen, Baldjev tot waar nemend president en premier. Het parlement noemde 26 juni als datum voor nieuwe verkie zingen. Directe aanleiding voor de volksopstand vorige week was het gesjoemel rond de parle mentsverkiezingen, die eind fe bruari en begin maart in twee rondes werden gehouden. In het nieuwe parlement zaten vrijwel alleen partijen die loyaal waren aan Akajev. Na het vertrek van Akajev brak een machtsstrijd uit tussen het oude en het nieuwe parlement. Beide parlementen kwamen in het weekeinde bijeen om te la ten zien dat zij de legitieme volksvertegenwoordiging wa ren. Aan de politieke impasse lijkt een einde te zijn gekomen na dat de nationale kiescommissie gisteren officieel bekend maak te dat het nieuwe parlement rechtsgeldig is. Volgens kies commissie was de fraude rond de parlementsverkiezingen te kleinschalig om de uitslag van de verkiezingen ongeldig te ver klaren. Bakijev heeft gisteren gezegd dat hij zijn voorganger Akajev „garanties" heeft gege ven, als hij terugkomt naar Kir gizië. Akajev is al bijna een week niet in het openbaar ver schenen, maar hield vol nog al tijd president te zijn. moskou - De Russische kosmonaut Salkizjan Sjaripov klust aan het 'docking station', waar een vracht capsule moet aanleggen om de eerste bevoorrading naar het ruimtestation ISS te brengen. Hij en zijn collega Leroy Chiao vertoefden gisteren 4,5 uur buiten het internationaal ruimtestation. De twee hebben ook een satelliet gelanceerd. Dat gebeurde volgens het commandocentrum in Moskou door het apparaat „simpelweg als een basketbal in de lucht te gooien". De satelliet wordt gebruikt om informatie te verza melen over aardbevingen, vloedgolven en branden. Foto: Reuters berlijn/anp-afp - Een Duits stel heeft Pasen doorgebracht op de toiletten van een parkeerplaats. Volgens de politie van Friedrichshafen hebben de man en vrouw er zeker 24 uur opge sloten gezeten. Het stel was zaterdagmiddag op het damestoilet per ongeluk ingesloten door schoonmaakpersoneel. De volgen de dag hoorde een toeriste geschreeuw om hulp. Zij belde de politie. Die wilde gisteren uit privacyoverwegingen niet zeggen wat de twee op het damestoilet deden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische politiek heeft het afgelopen weekeinde de weg vrijgemaakt voor de mi litaire terugtrekking uit de Gaza- strook en de ontruiming van alle nederzettingen in dat gebied. Met ruime meerderheid ver wierp de Knesset, het parlement, gisteren een voorstel om via een referendum over de terugtrek king te beslissen. Rechtse tegenstanders van Sha- rons 'losmakingsplan' - met de terugtrekking uit Gaza en een klein deel van de Westoever als kern - hebben er tot het laatste moment alles aan gedaan om de politiek te beïnvloeden. Maar het referendum-voorstel werd uiteindelijk met 72 tegen 39 stemmen verworpen. Het parlement heeft het losma kingsplan al eerder aanvaard. Een referendum was voor de te genstanders de laatste moge lijkheid om het plan ongedaan te maken. Onder de voorstem mers voor een referendum wa ren zes ministers van Sharons eigen Likud, onder wie Benja min Netanyahu (financiën) en Silvan Shalom (buitenlandse zaken). Joodse kolonisten dreigden na de stemming over het referen dum met een burgeroorlog. „Premier Sharon heeft de kan sen verbruid om het terugtrek kingsplan voor een beslissing aan het volk voor te leggen en zo een gewelddadige confron tatie en een burgeroorlog te voorkomen", aldus de organi satie van kolonisten Yesha. Het zit de Israëlische regering sowieso mee: afgelopen zater dagavond al wist premier Ariel Sharon de oppositiepartij Shi- nui ertoe over te halen zijn be groting voor het jaar 2005 te steunen. Dat betekent dat de aanvaarding daarvan nu zo goed als vast staat. Als dat niet voor donderdag zou zijn gelukt, had de regering volgens de wet haar biezen moeten pakken. De Knesset stemt vanavond over de begroting. tallahassee/anp - De juridische strijd om Terri Schiavo lijkt ook na haar dood te zullen door gaan. Op de tiende dag na het staken van de voeding van de comapatiënte bleek gisteren dat Michael Schiavo zijn vrouw wil laten cremeren. De familie van de vrouw wil volgens Ameri kaanse media echter dat ze wordt begraven. De familie deed gisteren op nieuw een beroep op Jeb Bush. „Bob en Mary Schindler sme ken gouveneur van Florida om in te grijpen en de voogdij over Terri te nemen", zei een woordvoerder van de ouders. De wanhopige poging heeft weinig kans van slagen, omdat de broer van president George Bush al te kennen heeft gege ven dat zijn mogelijkheden zijn uitgeput. De familie leek zich eerder gisteren nog bij het na derende einde van Terri Schi avo te hebben neergelegd, na een week waarin allerhande Amerikaanse instanties tot de president toe zich hebben be moeid met het staken van de voeding. De familie riep de monstranten voor het verzor gingshuis waar Schiavo wordt verpleegd, op zich waardig te gedragen. Twee demonstranten werden gearresteerd omdat ze probeerden door de politie- blokkade te breken met een glas water voor de terminale vrouw. Schiavo ontving zondag de communie voor Pasen, waarbij een druppel wijn in haar uitgedroogde mond werd gegeven. De juridische strijd over het leven of sterven van Terri Schiavo heeft zeven jaar geduurd. De vrouw vegeteert, sinds ze vijftien jaar geleden een hartstilstand kreeg waar door er geen zuurstof bij haar hersenen kon komen. bagdad/anp-rtr-afp - De Iraak- se minister van binnenlandse zaken Falah al-Nakib heeft gis teren gezegd dat Iraakse veilig heidstroepen de terrorist Abu Musab al-Zarqawi hebben om singeld. Al-Zarqawi is leider van al-Qaeda in Irak. „Hij is in een bepaald gebied omsingeld en wij hopen het beste", zei al-Na- kib over al-Zarqawi. De minis ter zei verder dat de opstand in Irak ten einde loopt. „Ik denk dat die erg snel in elkaar zal storten." Bij gewelddadigheden in Irak zijn gisteren zeker zeventien mensen omgekomen, onder wie vijf politiemannen en een soldaat. Dat hebben de politie en artsen meegedeeld. Zeven mensen kwamen om toen een zelfmoordenaar ten zuiden van Bagdad zijn auto opblies bij een menigte sji'itische pelgrims. Verder waren er tal van inci denten in het land. Het Iraakse leger en politie heb ben gisteren in Salman Pak ten zuiden van Bagdad ruim ne gentig vermoedelijke opstande lingen gearresteerd. De veilig heidstroepen vielen met Ameri kaanse steun een kamp aan. In het kamp zijn veel wapens, mu nitie en explosieven gevonden. Salman Pak staat bekend als een verzetshaard. Op 20 maart doodden de Amerikanen er bij een confrontatie 24 opstande lingen. In het zuiden van Irak, bij de stad as-Samawah, is in de nacht van zondag op maandag op de voormalige Ned#!andse basis Camp Smitty een mortiergra naat ingeslagen. Britse troepen namen daar op 7 maart de vei ligheidstaken van de Nederlan ders over. amsterdam/anp-gpd - Een Zwitserse stichting heeft een manuscript van het verloren ge waande evangelie van Judas in haar bezit. De vroeg-christelijke tekst is door de kerk fel be streden. Judas komt er niet, zoals in de bijbel se evangeliën, als verrader in naar voren, maar als held. Het in het Koptisch geschreven evangelie werd volgens voorzitter Mario Roberty van de Zwitserse Maecenas Stichting vermoedelijk in de jaren vijftig of zestig in Egypte gevonden en vervolgens het land uitgesmokkeld. Tot het einde van de jaren negentig lag het manu script in een Amerikaanse bankkluis. Een ga1 leriehoudster in Genève kocht het aan en bracht het onder in de Maecenas Stichting. Die werkt aan een vertaling. Het evangelie is een zogeheten gnostische tekst, waarin de innerlijke kennis centraal staat die de mens kan verenigen met God. Bovendien meenden de gnostici dat dat de mens in zijn diepste wezen goddelijk was, een overtuiging die hen tot vijanden maakte van de hoofdstroom in de prille christelijke kerk. Die heeft deze religieuze leer, die in de eerste eeuwen van het christendom snel terrein won, steeds afgedaan als ketterij. Het bestaan van het Evangelie van Judas was bekend. De kerkvorst Irenaeus, waarschuwde in het jaar 178 al voor het „godslasterlijke werk" in zijn geschrift Adversus Haereses, of wel Tegen de Ketterijen, waarin hij de leer van het gnosticisme „weerlegt en ontmas kert." Dr. G. Quispel, emeritus hoogleraar geschie denis van het vroege christendom aan de Universiteit Utrecht en kenner van de gnos tiek, betwijfelt of Judas werkelijk de schrijver van de tekst is. Ook betwijfelt Quispel of het manuscript een nieuw licht zal werpen op Je zus. „De grote vraag is natuurlijk of het ver haal over Judas in de bijbel juist is. Het is zui ver hypothetisch, maar ik geloof van wel." Toch acht hij het Judas-evangelie van groot historisch belang. „Voor wetenschappers zijn alle evangeliën gelijk. Wij maken geen onder scheid tussen echt en vals." De Amerikaanse koptoloog (kenner van het Koptisch) Stephen Emmel vindt de ontdek king van het Judas-evangelie vergelijkbaar met de vondst van een verzameling christe- lijk-gnostische geschriften bij Nag Hammadi in Egypte in 1945. Tot die verzameling be hoort het door Quispel in 1952 aangekochte evangelie van Thomas. Het Zwitserse exemplaar van het Judas-evan gelie is niet compleet. Voor een compleet exemplaar moet je volgens Mario Roberty van de Maecenas Stichting bij het Vaticaan zijn. „De kerk heeft indertijd om politieke redenen besloten om de evangeliën van Lucas, Mar cus, Mattheus en Johannes op te nemen in de bijbel. De overige evangeliën werden in de ban ge daan. Het is niet meer dan logisch dat de'ka tholieke kerk vervolgens een exemplaar van die verboden evangeliën heeft bewaard. He laas wil het Vaticaan hierover geen ophelde ring geven. Het beleid is altijd hetzelfde: Geen commentaar", aldus Roberty.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5