Woonsdag! Veiligheid staat voorop bij de burger BINNENLAND Kabinet lijkt gered Het vertrouwen is helemaal weg in Uden Vijftien miljoen dagtochtjes D66-congres kan zich geen 'Nee' veroorloven Tt Vrouw moet ergernis over rijgedrag met dood bekopen morgen is het de héle dag Waardering overheid zeer laag Gratis peuterspeelzaal remt criminaliteit af hh 351 krijgt eerste iten vangrail ;em - Automobilisten ma- I de loop van dit jaar ken- et een nieuw fenomeen: titen vangrail. De hard- h geleiderails komen als Jiangs de A50 te staan bij jl. De geleiderails zouden ir zijn voor het verkeer t stalen exemplaar. ^straling reem hoog ik - Het Rijksinstituut olksgezondheid en milieu heeft de afgelopen week m hoge ultraviolette stra- jmeten. De straling is veel dan wat gebruikelijk is leze periode in het jaar. VM wijt dit aan de extra ik van ozon door de zeer je winter in de poolgebie- Joe minder dik de ozon- hoe makkelijker schade- /-straling van de zon de ikan bereiken. omobilisten ;ht in theorie sum - Vier op de vijf Ne- iders scoren onvoldoen- ze opnieuw moeten op- voor het theoriegedeelte oteBt rijexamen. Van de deel- e4s aan het Nationale Ver- atljxamen beantwoordde e 21 procent zeker 44 van ^nmenvragen goed, meldde leintraal Bureau Rijvaardig- !n bewijzen (CBR) gisteren 'enuitzending op SBS6. 'tjs Wiebenga u>) overleden ^e|M - Hans Wiebenga, de fractievoorzitter van in de Tweede Kamer, is T^lg na een kort ziekbed in Hekenhuis in Arnhem op °?Lge leeftijd overleden, jjnga was afkomstig uit het .wijs en was actief in de (^beweging. Hij werd in jd van de Tweede Kamer je Pacifistisch-Socialisti- 'artij (PSP), die later met ft, CPN en EVP opging in =qLinks. ders werft nerleden aac - Het onafhankelijke le-Kamerlid Geert Wil- rerft in een advertentie op ebsite mensen die na- de partij die hij binnen- aat oprichten, in de Ka- pllen zitten. Hij zoekt 'ge il teamspelers met rele- jlevenservaring en geloof (ïoodzaak van hervormin- i Den Haag'. Politieke er- J is geen must, onbespro- ïdrag wel. :ie vraagt p met sms - De politie van Tilburg steren met smsjes de in 774 bewoners van het leel Reeshof ingeroepen |i zoektocht naar een ge- Side inbreker. De Tilbur- zfregen op hun mobiele te- het signalement van de de verschillende ie bij de politie binnen es]en, is de man niet gevon- ©jïet is de eerste keer dat "(geheten sms-alert wordt 'P^t om een inbreker op te P- wé sefvliegtuig rgestort !M - Bij vliegveld Teriet is ivond een zweefvliegtuig jstort. De twee inzitten- jjn met schrammen en Ebroken been naar een tuis gebracht. Het vlieg- is in een bos terechtgeko- idalarm r paasvuren t|jK - Honderdenveront- ®Nederlanders hebben gis- itend de politie en brand- gebeld omdat zij een Öucht roken. Die geur i van paasvuren in het ri en noorden van het land Duitsland. Mensen boven Den Haag - Roermond m de vuren ruiken omdat Inig wind was. In het zui- an het land hadden bewo- een last. ilijke fout identificatie isum - Hel Rampen Iden- Je Team (RIT) heeft vanuit [nd het verkeerde lichaam k en slachtoffer van de ui naar nabestaanden in iland gestuurd. ,,We heb- limmers verwisseld en dat jen we onszelf aan", ver- |e het hoofd van het RIT, Irsinga gisteravond in f Binnen anderhalve dag i e administratieve fout [ld. Het totaal aantal Ne- idse slachtoffers van de ivdng in Azië staat op 27. rden nog ongeveer tien (landers vermist die ten fan de ramp in het getrof- Ibied waren. FLYTTA ro Ito fel RVS. 60x45 cm 4 90 cm hoog. winofIZuut MYSA mane dekbed Synthetisch. 150*200 cmvooa'17uu' 16.95 ©"Hb.0 restaurant- aanbiedingen, w den haac/cpd - De overheid moet zich vooral bemoeien met de veiligheid, vindt de burger. Het milieu heeft geen prioriteit meer. De tevredenheid over de regering is behoorlijk laag. Dat zijn enkele conclusies die het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) trekt in een analyse van trends en meningen in de afge lopen 25 tot 30 jaar. In cijfers uitgedrukt heeft nog maar 35 procent van de bevol king waardering voor het func tioneren van de overheid. Dit lage percentage ontstond na mei 2002, of na de moord op Pim Fortuyn. Kort daarvoor, in 2000, stond 77 procent nog po sitief tegenover de regering. Het vertrouwen is volgens het SCP nog steeds niet hersteld. De hang naar veiligheid die in de peilingen naar voren komt, ontstond volgens het SCP rond 1992. In dat jaar zei net iets meer dan de meerderheid van de Nederlanders dat misdaad bestrijding het belangrijkste is dat de overheid kan doen. Ongeveer 45 procent noemde toen ordehandhaving het be langrijkste punt. Dat laatste is inmiddels opgelopen tot 58 procent. De roep om orde en misdaad bestrijding lijkt ten koste te gaan van typische thema's uit de jaren tachtig, zoals werk loosheid en de bestrijding van de milieuverontreiniging. Nog maar een kwart van de mensen hecht belang aan het milieu. Een derde noemt werk loosheidsbestrijding van be lang. Beide thema's haalden begin jaren negentig nog per centages van boven de vijftig. Een thema dat altijd populair blijft zijn de sociale verzekerin gen. „Een ruime meerderheid van de bevolking verwacht dat de overheid voorzieningen in ruime mate aanbiedt," zegt on derzoeker Jos Becker van het SCP. „De steun voor de belang rijkste uitkeringen van de socia le zekerheid is zelfs nog toege- woerden - Gratis toegankelijke peuterspeelzalen voor alle kin deren van twee tot vier jaar kunnen in combinatie met op voedingsondersteuning voor ouders veel problemen op late re leeftijd voorkomen. Ook moeten consultatiebureaus kinderen minstens tot hun twaalfde volgen om psychische, lichamelijke en opvoedingspro blemen te signaleren. Dat zei J. Hermanns, adviseur op het gebied van jeugdzorg en deeltijdhoogleraar opvoedkun de aan de Universiteit van Am sterdam, zaterdag. Hermanns is lid van de zogeheten Invent - groep, die staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) heeft inge steld om te adviseren over op sporing en aanpak van gedrags problemen bij kinderen. Amerikaans en Canadees on derzoek heeft uitgewezen dat die combinatie ertoe bijdraagt dat kinderen op latere leeftijd minder crimineel gedrag verto nen en het beter doen op school. De benodigde investering van enkele honderden miljoenen euro verdient zich volgens Her manns zesvoudig terug in de vorm van minder criminaliteit, minder speciaal onderwijs en minder schooluitval. Ongeveer 60 procent van de kinderen tussen twee en vier gaat naar de peuterspeelzaal. Juist voor (allochtone) kinderen in achterstandsituaties, die er het meest baat bij zouden heb ben, is de speelzaal vaak te duur. Aparte voorzieningen voor die groep hebben volgens Her manns een averechts effect om dat ze tot 'zwarte' peuterspeel zalen leiden die de eventuele achterstand van kinderen eer der versterken dan verhelpen. (advertentie) Miljard extra voor onderwijs den haag/gpd - De partijtop van D66 heeft besloten niet uit het kabinet Balkenende II te stappen. In ruil daarvoor zijn de regeringspartijen CDA en WD aickoord gegaan met een hervorming van het omroepbe stel en een miljard euro extra voor onderwijs en innovatie. De leden van D66 moeten zich nog uitspreken over het ak koord, maar prominente D66'ers en de meeste regionale afdelingen hebben al gezegd voor te zullen stemmen. Op het ministerie van premier Balke nende bereikten de drie partij en zaterdag na elf uur vergade ren een akkoord over voortzet ting van het kabinet. D66 zal deze week een nieuwe minister van bestuurlijke ver nieuwing bekend maken. Frac tievoorzitter Boris Dittrich voert overleg met drie kandidaten. De belangrijkste gegadigde lijkt D66-partijvoorzitter Alexander Pechtold te zijn, die zaterdag ook bij de onderhandelingen werd betrokken. Aanstaande zaterdag zal het partijcongres van D66 in Den Haag stemmen over het ak koord. Prominente partijleden als Jan Terlouw en Roger van Boxtel en de meeste provinciale afdelingen hebben inmiddels hun steun uitgesproken. Ook de Jonge Democraten zijn te vreden met het onderhande lingsresultaat. Vooral de miljard euro extra voor onderwijs en innovatie valt goed bij de achterban. Min der tastbaar zijn de toezeggin gen die WD en CDA hebben gedaan op het gebied van be stuurlijke vernieuwing. De opvolger van de vorige week opgestapte Thom de Graaf zal onderzoek moeten doen naar een 'brede agenda van bestuur lijke vernieuwing'. Volgens Bal kenende erkennen alle partijen dat de relatie tussen kiezer en gekozene versterkt moet wor den. „Het kan heel goed zijn dat er nog deze kabinetsperiode voorstellen worden gedaan door de nieuwe minister om die relatie te verbeteren", aldus Balkenende. Een eerste verandering is het vergroten van de invloed van voorkeurstemmen bij de verkie zingen. Kandidaten kunnen daardoor makkelijker in het parlement komen zonder dat ze door hun partij hoog op de kieslijst zijn gezet. De regering wil ook in de grondwet laten opnemen dat de burgemeester rechtstreeks wordt gekozen door de bevol king. I^dA-leider Wouter Bos kondigde zondag in het televi sieprogramma Buitenhof al aan dat zijn partij tegen zal stem men. „Het is een zelfmoord strategie", aldus Bos. De PvdA leidde vorige week de kabinetscrisis in door tegen de gekozen burgemeester te stem men. Minister De Graaf stapte op toen er vervolgens binnen het kabinet weinig animo be stond om een nieuw kiesstelsel door te voeren, een andere be langrijke doelstelling van D66. Het kabinet besloot zaterdag het westvoorstel voor dat kies- stelstel definitief in te trekken. „Er was te weinig draagvlak voor", aldus Dittrich. Voor alle aanbiedingen geldt: alleen geldig op 30 maart '05 OPrOPen max. 3 p.p. 0900-235 45 32 |0.10/min.) woonsdag.nl honselersduk/gpd - Een 20-jarige vrouw uit Waterin gen is zondagmiddag in het Zuid-Hollandse Honse- lersdijk overreden nadat zij en een vriend een autobe stuurder hadden aangesproken op zijn rijgedrag. De dader reed daarna weg en is nog steeds voortvluchtig. De vrouw overleed aan het begin van de avond aan haar verwondingen. De vrouw en haar 24-jarige vriend uit 's-Gravenzande ergerden zich aan de bestuurder van een auto die voor hen reed op de Middel Broekweg. De bestuurder reed dan weer snel, dan trapte de man weer op de rem, ver telde de vriend van het slachtoffer achteraf aan de poli tie. Ter hoogte van de Zwethlaan reed de vriend de vreemd rijdende auto klem. Het stel stapte uit om de bestuur der tekst en uitleg te vragen over zijn vreemde rijge drag. Een van tweeën zou tijdens dat gesprek tegen de auto hebben geschopt. Wellicht is de bestuurder daar van geschrokken, feit is dat hij over de vrouw heen is gereden en daarna is gevlucht. Niemand van de omwonenden heeft het incident zien gebeuren. Het ongeluk gebeurde recht tegenover het huis van de familie Zwinkels. Zij belden 112 kort nadat de vrouw was overreden. „We zagen dat er iets mis was", zegt mevrouw Zwinkels. Ook bij overbuurman Verbeek werd direct de telefoon gepakt toen ze het ge gil van het slachtoffer hoorden. „Ik ben direct de weg opgelopen en zag haar liggen. Haar vriend bekommerde zich erg om haar, probeerde haar te helpen en te troosten. Ik heb dat meisje nog in de ogen gekeken. Dat vergeet ik niet snel. Andere om wonenden hebben de auto gezien van de dader: een rode Honda Civic." Het gebrek aan getuigen maakt het onderzoek voor de politie lastig. Die kan het onderzoek enkel baseren op de verklaringen van de man en de uitkomst van het uitgebreide onderzoek waarvoor de straat enige tijd werd afgesloten. Vlakbij de plek waar de vrouw werd overreden lagen gisteren enkele boeketten. Gisteravond legden vrien den van het slachtoffer bloemen bij de plek van het on geluk. Ook staken zij kaarsjes aan. De schade van de nieuwe brandstichting in de islamitische basisschool Bedir in Uden bleef beperkt tot twee stoelen, maar de schok was er niet minder om. Foto: ANP/John Schouten uden/gpd - Wat is er aan de hand in Uden dat er in vijf maanden tijd twee aanslagen worden gepleegd op de islami tische basisschool Bedir? Na de verwoestende brand van 9 no vember kon je met wat goeie wil nog de mogelijkheid van een 'uit de hand gelopen kwa jongensstreek' open houden, maar die vlieger gaat nu niet meer op. De Turkse gemeenschap in Uden is woedend, machteloos ook. „Hoe leg ik mijn dochter van zeven uit dat er nu wéér brand is gesticht op haar school?", zegt Halil Cesur. Op nieuw met een zelfgemaakte brandbom: een plastic colafles vol met benzine en een lap stof als lont. „Het vertrouwen is he lemaal weg. Je denkt alleen nog: wanneer proberen ze het voor de derde keer?" In de school laat directeur Jean ne van der Voort op maandag morgen twee bestuursleden zien wat de schade is. Dankzij de snelle tussenkomst van de brandweer is die beperkt geble ven tot twee zwartgeblakerde bureaustoelen. „Maar de im pact is enorm. Je moet nogal wat lef hebben om dit te doen." Van der Voort heeft zich er aan gestoord dat er na de eerste brand gesproken werd van kwajongens werk. „Het is duide lijk dat er spanningen zijn tus sen verschillende groepen in de samenleving. En dat is niet al leen in Uden, dat is overal zo. Ik ben bang dat de gemeente dat onderschat. Ze hebben ons goed geholpen, maar dat is maar een pleister op de wonde. We hebben nog steeds een stuk of tien leerlingen die slecht sla pen, die bang zijn: daar komt nu nog een schepje bovenop. Het probleem is echt veel groter dan dat groepje jongens dat na de vorige brand is opgepakt. Ik hoor ook kleine kinderen spre ken over criminele Marokka nen. Daar zit de kern, want van wie pikken ze dat soort teksten op?" Binnen de Turkse ge meenschap is - behalve verbijs tering - ook een groeiende irri tatie waar te nemen over de op stelling van de gemeente. „We willen dat ze de problemen on derkennen, dat ze hardop zeg gen dat we het hier niet meer hebben over kwajongensstre ken of over incidenten,', zegt Ahmed Polat, bestuurslid van de Suleymaniye Moskee. Hier werd op 6 november ook al een poging tot brandstichting ge daan. „Als dit zo doorgaat, komt het niet meer goed, zegt Behcet Sahin, wiens 7-jarige dochter op Bedir naar school gaat. „Die jongeren blijven met vooroordelen over moslims rondlopen, ze besmetten ook anderen, ze jutten elkaar op." Drukte bij tuincentra en woonboulevards Rijswijk/ANP - Ongeveer 850.000 buitenlandse vakantie gangers hebben het afgelopen paasweekeinde Nederland be zocht. Dit is iets minder dan vorig jaar. Het was tweede paasdag opvallend druk bij veel woonboulevards en tuincentra. Het verkeer kende weinig pro blemen. Circa 325.000 Neder landers gingen in eigen land op vakantie. Het toerismebureau schat dat er ongeveer vijftien miljoen dagtochtjes zijn ge maakt. Vooral de attractiepar ken, dierentuinen en musea waren populair. Tuincentra en woonboulevards hadden op tweede paasdag te maken met een grote toeloop van kopers en kijkers. Doordat het weer niet zo mooi was, besloten ve len er met de auto een gezins uitje van te maken. Dat leidde tot grote drukte op de parkeer plaatsen. De Megastores in Den Haag telde alleen gisteren al ruim 20.000 bezoekers en Alexandrium III in Rotterdam 16.000. In Rotterdam waren er dat 3000 meer dan vorig jaar. Villa Arena in Amsterdam kreeg 11.000 man binnen. Home Center Woonboulevard in Wol- vega was het in vijf jaar nog niet zo druk geweest. Intratuin Utrecht constateerde dat de klanten 25 tot 30 procent meer geld uitgaven dan in de afgelo pen drie, vier jaar met Pasen. „De mensen hadden duidelijk voorjaarskriebels en gooiden gretig hun karretjes vol", aldus bedrijfsleider Tom Lancee. In de woonboulevards liepen meer kijkers dan kopers rond. Mensen komen daar vaak later terug om een aankoop te doen. door Ap van den Berg den haag - Onmiddellijk na afloop van de elf uur durende marathonzitting met de voormannen van CDA en WD keek D66-leider Boris Dittrich zaterdagavond alvast een weekje vooruit. Zaterdag moeten de 'gewone' Democraten zich op een speciaal congres van hun partij uitspreken over het akkoord dat hij zo juist met bloed, zweet en tranen uit het vuur had gesleept.Als het een uiteinde lijk 'nee' wordt, dan heb ik een serieus probleem", realiseerde Dittrich zich. Om er in één adem aan toe te voegen: „Ik wil geen druk uitoefenen. Ik heb er alle vertrouwen in." Minister-president Jan Peter Balkenende was niet te benauwd om Dittrich in ver baal opzicht een handje te helpen. „Er zijn drie winnaars en dat zijn de drie co alitiepartijen." Niet alleen D66 werd dus uitgeroepen tot winnaar. Terecht, want ook CDA en WD hadden niets te win nen bij een val van het kabinet-Balke nende II en de daaruit voortvloeiende vervroegde verkiezingen. En de premier persoonlijk al helemaal niet. Na dan twee mislukte kabinetten en een geheide verkiezingsnederlaag - de opiniepeilingen zijn onverbiddelijk - zou zijn politieke carrière ongetwijfeld aan gruzelementen liggen. WD-aan voerder Jozias van Aartsen stond er der halve ook weer lachend bij. „Dit is een impuls voor de komende twee politieke jaren", benadrukte de liberaal. Daarmee kwam (voorlopig) een einde aan het tumult dat dinsdagavond los barstte, toen de PvdA-senaatsfractie het kabinetsplan voor de gekozen burge meester torpedeerde. Een dag later trad verantwoordelijk D66-minister Thom de Graaf van bestuurlijke vernieuwing af en begonnen de rituele dansen om te on derzoeken of het politieke verbond tus sen CDA, WD en D66 bestand zou zijn tegen een donderende onweersbui. D66-leider Dittrich heeft aan de onder handelingstafel uiteindelijk het maxi maal haalbare voor mekaar gekregen. Niet op het gebied van bestuurlijke ver nieuwing, want op die kroonjuwelen van D66 zijn de grote broers zo'n beetje uitgekeken. Om die reden kwam er geen mooie refe- rendumwet of een stevige hervorming van het kiesstelsel. Maar nog wel een brede oriëntatie op de positie van de premier, de rol van Eerste Kamer en Raad van State, op referenda en burger initiatieven. Er komt ook nog een grond wetsherziening voor de door het volk ge kozen burgemeester, maar die lijkt van wege de tegenstand in linkse kringen op voorhand kansloos. Links ziet liever dat de burgemeester voortaan door de ge meenteraad wordt gekozen. D66 krijgt verder de vrije hand om wat stevige bestuurlijke reorganisaties door te voeren in omroepland. En Dittrich kreeg de zuinige minister van financiën Gerrit Zalm zover dat hij een miljard eu ro wil uittrekken voor onderwijs (onder andere vmbo), wetenschappelijk onder zoek (kenniseconomie) en informatie technologie. Al met al heeft 'Klein Duimpje' toch nog aardig wat afgedwongen bij CDA en WD. Dat vindt niet aUeen partijleider Dittrich. Ook de Kamerfractie en het partijbestuur van Alexander Pechtold, de beoogde opvolger van De Graaf, heb ben er hun goedkeuring aan gegeven. Kortom, als het D66-congres zaterdag onverhoopt met een 'nee' zou eindigen, dan loochenen de leden hun complete partijtop. Zo ver zal de aanhang van het 'Redelijk Alternatief het waarschijnlijk niet laten komen. Want dat staat gelijk aan politie ke zelfmoord. Maak kans op een IKEA cadeaupas

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3