2 Debutant bewijst gelijk bondscoach Peter Pieters houdt de groep het liefst bij elkaar Armenië 'heel andere uitdaging voor Oranje' Ryan Babel bekroont sterke invalbeurt tegen Roemenië met doelpunt prijst Basten 3nultueuze "X-duels in ika en Azië Opmars bijna voltooid Ryan Babel heeft het Nederlands elftal vlak voor tijd op een 0-2 voorsprong gebracht tegen Roemenië. Foto: ANP/Marcel Antonisse hij. Wat de trainer na afloop zei? Niet zo veel, hij feliciteerde me met mijn doelpunt." Het haasje is binnen. Babel: „Het haasje...?" Je krijgt toch een haasje? Babel, lachend: „O, dat haasje, van de KNVB bij de eerste inter land? Haha, ja die krijg ik nu. Ach, in mijn geval kun je het wel een paashaasje noemen." Door het wegvallen van Robben mag Babel zowaar ook ver wachtingen hebben voor de in terland tegen Armenië, die Ne derland morgenavond in Eind hoven speelt. Babel: „Nee, nee. Daar denk ik nog niet aan. Ik ben nog even aan het genieten van mijn debuut. Dat hou ik nog even. Want mijn weekeinde kan niet meer stuk." Babel denkt dat hij voordeel heeft van zijn opleiding. De flair waarmee hij in het veld kwam is te danken aan de 'brutaliteit die je van kleins af aan leert bij een club als Ajax'. „Deze twee trainers, Van Basten en Van 't Schip, kenden me al zo goed van Ajax. Ze weten wat mijn kwaliteiten zijn. Ze weten ook dat ik alleen nog maar beter word. Toen ze weggingen bij het tweede elftal van Ajax, heb ben ze me allebei nog verteld aan welke punten ik moest gaan werken om me als speler verder te ontwikkelen." Grappig dat in Roemenië juist de jongste én de oudste veld- speler voor de punten zorgden. Want naast Babel speelde de 34-jarige Cocu een opmerkelij ke rol. Opgelapt en bijgesteld door de medische staf van Oranje haalde hij op het nip pertje de interland in Boeka rest. Met pas veertig seconden op de klok prikte hij vervolgens de 0-1 binnen, die hij toe schreef aan de 'prachtige hoek schop' van Arjen Robben. Cocu omschreef zijn treffer la ter als een fantastische binnen komer. „Want ik had niet echt een briljante voorbereiding ge had op deze wedstrijd. Het was ook niet makkelijk op het eind. Maar voor het elftal heb ik toch wat kunnen betekenen." De PSV'er had rekening gehou den met een zware avond. Na de vroege goal kon Nederland zich concentreren op het in stand houden van de organisa tie. „Het stond als een huis. Maar wat bij deze groep ook belangrijk is, is dat iedereen op een heerlijke manier meeleeft. Iedereen voelt zich erg betrok ken bij het elftal. Zelfs de jon- door Peter van Duyl eindhoven - Met de knappe zege op Roemenië (0-2) nog in het hart, maar met het ver stand alweer bij de volgende klus tegen Armenië hervatte het Nederlands elftal gisteren in Eindhoven de training. In Boekarest kon Oranje nog comfortabel op de eigen de fensie leunen, morgen zal het elftal van bondscoach Marco van Basten veel meer worden beproefd op eigen initiatief en creativiteit. „Een heel andere uitdaging", concludeerde de trainer. De opvallendste man in de Oranje-selectie was Jan Ven- negoor of Hesselink. Als ver vanger van de geblesseerde Arjen Robben maakte de bondscoach dit keer een keu ze die iedereen kon volgen. Mocht het Nederlandse aan valsplan morgen tegen de Ar meniërs haperen, dan zal de spits van PSV als breekijzer het veld in worden gestuurd. „Er waren niet zo veel moge lijkheden om een buitenspeler te selecteren", verklaarde Van Basten gisteren in Eindhoven. „En dit is ook wel weer gun stig. Als het tegen Armenië wat moeizaam zou gaan, kun nen we altijd nog de ballen hoog voor de pot gooien." 'Lange Jan' kreeg zondag avond een telefoontje van de bondscoach. Van Basten stel de de Tukker drie simpele vra gen. Of hij fit was, of hij zich bij Oranje wilde voegen en of hij kon. Vennegoor of Hesse link had maar weinig bedenk tijd nodig. „Hiervoor wilde ik graag mijn tweede paasdag opofferen. Sterker nog, hier voor mogen ze me altijd bel len." Vennegoor of Hesselink (26) is geen debutant. Onder Louis van Gaal mocht hij al een paar keer aan Oranje ruiken. Hij debuteerde in oktober 2000 tegen Portugal, zijn tweede en tot nog toe laatste interland dateert van februari 2001, thuis tegen Turkije. In beide duels viel de aanvaller 25 mi- gens die vanavond op de tribu ne moeten zitten. En dat is niet makkelijk als je alle wedstrijden hiervoor hebt gespeeld." ROEMENIË: Lobont; Ogararu, Radoi, Chivu en Marin; Petre, Munteanu, Ghioane (46. Plesan) en Ilie (86. Bu- cur); Pancu en Moldovan (70. Cristea). nuten voor tijd in voor Patrick Kluivert. Mede daarom gierden de ze nuwen de centrumspits van PSV niet door de keel, toen hij zich gisteren in het Philips- stadion meldde. Dat neemt niet weg dat hij zo verguld was als een kind met de invitatie vanuit Zeist. „Ik ben heel erg blij dat ik hier mag zijn", klonk het. „Je hoopt er altijd wel op, maar als je ziet over welke spitsen Nederland be schikt, dan weet ik precies waar ik sta. Daar ben ik heel reëel in. Ik heb al een paar keer in de voorselectie geze ten, dat de bondscoach nu ook aan me denkt, vind ik hartstikke mooi." Oranje staat morgen een heel andere wedstrijd te wachten dan het duel dat Oranje zater dag met zo veel succes in Boe karest afwerkte. Armenië is een voetbaldwerg pur sang en was zaterdag in eigen huis maar net wat sterker dan An dorra (2-1). „We hebben za terdag bewezen dat we verde digend goed staan. Nu moe ten we laten zien dat we ook een wedstrijd op de helft van de tegenstander kunnen be palen. Dat wordt het huiswerk voor de komende dagen", do ceerde Van Basten. De bondscoach zei niet van plan te zijn het Nederlands elftal op veel plaatsen te ver anderen. Arjen Robben werd zaterdag uitstekend vervangen door Ryan Babel, maar giste ren oefende Oranje toch kort stondig met het drietal Caste- len, Van Nistelrooij en Kuijt voorin. „Veel verschil tussen een voorhoede met Babel of Castelen is er niet", aldus de bondscoach. „Het kan alle bei." De enige Oranje-klant die gis teren apart trainde, was Joris Mathijsen. De verdediger van AZ heeft last van een knie. Volgens Van Basten komt zijn meespelen tegen de Armeni ërs niet in gevaar. De eerste Nederland - Armenië uit de historie begint morgen om 20.30 uur. NEDERLAND: Van der Sar. Krom kamp, Mathijsen. Boulahrouz en Van Bronckhorst; Van Bommel (73. Madu- ro). Landzaat en Cocu; Kuijt (90. Cas telen), Van Nistelrooij en Robben (23. Babel). Sport 3: Meer over Oranje en WK-kwalificatie SPORT dinsdag 29 maart 2005 ca e Dekker rikt van door Marcel van der Kraan 'gpd - Christian Chi- idde het Nederlands jaterdagavond met com- ten. Hij zei jaloers te zijn raliteiten van de spelers :co van Basten bij de se- Oranje heeft gehaald, emenië hadden we ho- 'achtingen van deze Ijd, want wij hebben best dige ploeg. We hadden el zelfvertrouwen, maar u weg", sprak Chivu, die weerzien met oude be- had gerekend, moeting met zijn oude akkers kwam er wel, as ver na afloop in een e bij de kleedkamers. Op 1 kwam hij negentig mi jeen speler uit het Ajax- in twee jaar terug tegen. 1 en Johnny had ik in de erwacht. Die zaten er- ip de tribune. Rafael liet eens het veld in als teler. Heel onwerkelijk Ivoor mij." ond dat het Nederlands n de verste verte niet ip het elftal lijkt dat een rir geleden in de halve fi- an het EK stond. „Hij liet zomaar wat jongens jeschoven. We hadden log in de groep over. Het llooflijk wie Van Basten thuis laat. Davids, Seedorf, Makaay. Maar Iers die tegen ons in het inden, hebben bewezen er in horen te staan en de klasse hebben om ederland uit te komen, itastische spelers." ealiseert zich dat de rol emenië in de WK-kwali- tiagenoeg is uitgespeeld, 'ordt heel moeilijk om jfeede te worden. Ons Jieft op dit moment niet ]ynten die Marco in Ne il wel heeft opgespoord, énd heeft opeens weer ïnptekend elftal. Dat vind cojwel mooi ook, want het tweede land. Ik kijk nog tv. Ik weet alles van de ien bij Ajax, de opkomst en de goede prestaties onder Hiddink. Er ont- niets." ^1a( nn/bamako/den Éhpd/reuters - WK-kwali- ■uels in Azië en Afrika de voorbije dagen voor lm uit gezorgd. Na Iran- cjkwamen zes supporters f !t leven bij het verlaten j^t stadion in Teheran. In I liep Mali-Togo uit de adat duizenden suppor- veld hadden bestormd, lanse persbureau IRNA zaterdag melding van len onder de 100.000 Iran - Japan (2-1) had- zocht. De fans werden ivond in het Azadi-sta- ider de voet gelopen, na- :enden fans op een af- uitgang waren gestuit. de veertig zwaarge- overleed later aan de n van een hartaanval, haalde Mali - Togo het einde niet, nadat iden fans het veld in Ba- hadden bestormd. De net[ters van het thuisland 0 Ji het niet verkroppen dat 3 de voorlaatste minuut iouleymane Cherif Ma- een voorsprong van 2-1 :omen. hoppers konden pas na :n van de politie uiteen gedreven. Daarbij werd pruik van de wapenstok tangas niet geschuwd. XJ het stadion gingen de 1 x»eldheden verder. Ne- Malinezen moesten in uizen worden behan- |een onbekend aantal jewond. een in Bamako, ook - Libië (4-1) werd ontre door supportersgeweld. i het WK-kwalificatieduel II Cairo de politie beko- Bij Kameroen - Soedan scheidsrechter belaagd ftemationals van het be lde land. De arbiter had isuretijd een omstreden ^van Kameroen goedge- boekarest - Het doelpunt van Ryan Babel in de slotfase van Roemenië - Nederland had een grote waarde. Het was zaterdag avond de genadeklap (0-2) en de kroon op het zoveelste aardige optreden van Oranje onder Mar co van Basten. Maar veel meer nog was het moment van de 18- jarige tiener de bevestiging van het beleid en de visie van een bondscoach die maling heeft aan de hele wereld. Nog net niet uitgelachen, wel bespot en beschimpt. Van Bas ten was, zo leek het een week lang, in de ogen van het Neder landse publiek een stapje te ver gegaan. Een paar groentjes van Ajax, die samen nog geen blau we maandag in Ajax 1 voetbal len, kon hij toch niet serieus se lecteren voor Oranje? En als ze er bij kwamen, dan zouden ze bij de wedstrijd op de tribune moeten zitten. Ryan Babel en Hedwiges Madu- ro hadden er waarschijnlijk voor getekend. Maar in Boeka rest zaten zaterdagavond heel andere gezichten tussen het publiek: Sneijder en Heitinga. En binnen twintig minuten stond de eerste van de twee de butanten in de selectie al op het veld. Babel trok het trainings pak uit toen Arjen Robben voor de zoveelste keer in zijn nog prille carrière op een geel matje tussen vier EHBO'ers richting kleedkamer verdween. Plankenkoorts? Babel kent het woord vermoedelijk niet eens. De Amsterdammer knalde uit de startblokken alsof hij aan de Panna knock-outkampioen- schappen van Nederland deel nam. Hij passeerde in de eerste helft en slalomde met een gran deur die alleen Robben bij Chelsea bezit. Na de rust moest Babel net als de andere spelers veel verdedigend werk opknap pen en stokten zijn solo's. Maar in de laatste minuten stond hij op de juiste plek om de mooiste Oranje-aanval af te ronden. Tussen de bedrijven door kwam Hedwiges Maduro Mark van Bommel aflossen. Ook dat ging van een leien dakje. Spe lers blij, bondscoach blij. Na het elimineren van Kluivert, Davids en Seedorf is de koers wijziging van Van Basten op eens een aardverschuiving ge worden. Ryan Babel, tekens in het haar geschoren en voetballend op glimmende oranje schoenen, trad daarna de wereld met een gulle lach tegemoet. „Ik pro beer er het beste van te ma ken", zei hij. „Ik ben fantastisch opgenomen in de selectie van Nederland. Dat helpt natuur lijk. Als linksbuiten mag je ac ties maken, zei de bondscoach. 'Probeer het waar het kan', zei noordwijkerhout - Wat bijna dertig jaar geleden in gang werd gezet, nadert zijn vol tooiing. WSB staat na de overwinning van gisteren op naaste concurrent sportclub Fey- enoord op de drempel van de hoofdklasse in het zondagvoetbal. De Noordwijkerhouters hebben door de 2-1 zege een comfortabele marge van zeven punten opgebouwd, met nog vijf wedstrijden te gaan. De club startte zijn geleidelijke opmars in het amateurvoet bal in 1977, met het kampioenschap in de vierde klasse. De krachtmeting met Feyenoord stond giste ren voor de vierde keer op het programma, omdat regen, vorst en sneeuw drie eerdere pogingen in de weg stonden. De wedstrijd trok ruim tweeduizend toeschouwers naar sportpark De Boekhorst. Zij zagen hoe inval ler Mark Ens (foto) een kwartier voor tijd de beslissing forceerde. Meer over de wedstrijd op pagina Sport 5. Foto: Mark Lamers los angeles/anp - Peter Pieters staat niet te springen om een commercialisering van de baanwielersport. De bonds coach weet dat Theo Bos, het afgelopen weekeinde weer goed voor een wereldtitel, een privé- ploeg ambieert maar gaat liever op dezelfde voet verder. „Ik zit er graag bovenop." Pieters beleefde in Los Angeles een uniek WK dat de baanwie lersport in Nederland naar een hoger niveau moet tillen. Theo Bos, op de kilometer tijdrit, en Mulder op het onderdeel keirin waren de gouddelvers aan de Amerikaanse westkust. De teamsprinters (Bos, Mulder, Veldt), de achtervolgingsploeg (Heimans, Mouris, Schep, Terpstra) en het koppel Slip- pens/Stam veroverden zilver. Brons was er voor Yvonne Hij- genaar (500 m tijdrit en keirin) en de pas 19-jarige Levi Hei mans op de individuele achter volging. „Ik denk dat we nu wel gewoon tot de toplanden beho ren", concludeerde Pieters na het behalen van acht medailles. „Maar we moeten zorgen dat we geen eendagsvlieg blijken. Vandaag gaat hij alweer naar een clubtraining van zijn doch ter. Zijn zoon fietst ook. op de baan en op de weg. En dus weet Pieters wat er na Peking nog allemaal kan gebeuren. „De junioren en nieuwelingen die nu op de baan rijden, heb ben een enorme voorsprong op deze generatie omdat ze al zo veel jonger met de baan in aan raking zijn gekomen. Er komen nog mooie tijden", keek de suc- cescoach zondagnacht al weer vooruit. Pieters had genoten, noemde - als hij dan toch iets moest noe men- de zilveren medaille van de achtervolgers iets aparts. „Omdat we daar zo lang mee bezig zijn, omdat er ook al zo veel teleurstellingen zijn ge weest, dat het weer misging." Hij vond ook genoegdoening in de manier waarop de groep de schaarse tegenvallers opving. „Theo Bos, die eruit vliegt op de sprint, Wim Stroetinga, die eigenlijk op het podium had moeten staan. Deze groep vangt dat geweldig met elkaar op." Alleen daarom al wil hij het liefst blijven werken zoals het nu gaat. En is een mogelijke af splitsing - Bos schermt met het opzetten van een commerciële ploeg - voor hem een serieuze bedreiging. „Vanuit de sporters kan ik het goed begrijpen. De gevestigde jongens worden er beter van, maar kijk eens naar het schaatsen. Zijn we daar nou zo veel beter geworden van de privé-teams? In hoeverre is de opleiding dan nog gegaran deerd? Of wordt dat nog de eni ge taak van de bond?" Het zijn vragen waarop Pieters het ant woord zondagnacht in LA ook niet had. Als het aan hem ligt blijft alles bij het oude. Met wat meer financiële steun uiteraard maar dat is een repeterend ver haal. „Ik zou het jammer vin den als ik de toppers alleen nog bij me heb kort voor een toer nooi en dat ze verder voor zich zelf werken. Dat*niet mijn ideaalbeeld. Ik wn er bovenop zitten. Een keer niet trainen, dan hang ik aan de lijn." Sport 2: Twee truien én een weeffoutje Peter Pieters met sprinter Theo Bos. Archieffoto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13