REGIO Kees Havik na veertig jaar weg bij Stompwijkse basisschool 'Brandweerman was geen jeugddroom van mij' Katwijkers op de brc voor dolende padde Franssen schrapt bijbaan ADO-stadion Zesduizend eieren zoeken in Duinrell dinsdag 29 maart 2005 Wout van Leersum, de laatste vrijwillige brandweercommandant van de Rijnstreek, neemt afscheid door Marieta Kroft jAcoBswouDE - Een foto van een grote uitslaande brand van een woonboerderij aan de Vieram- bachtsweg in Woubrugge hangt in de Woubrugse brandweerka zerne. „Dit vind ik nou een mooie brand", zegt scheidend brandweercommandant van het korps Jacobswoude, Wout van Leersum (55). „De rieten kap is verloren gegaan, maar het an tiek op de benedenverdieping en het huis ernaast hebben we kun nen behouden." Veel branden en ongelukken staan van de 33 jaar dat Van Leersum aan de brandweer was verbonden, nog op zijn netvlies gegrift. Donderdag gaat de laat ste vrijwillige brandweercom mandant van de Rijnstreek met functioneel leeftijdsontslag. door Erna Straatsma den haag - De Zuid-Hollandse commissaris van de koningin, Jan Franssen, trekt zich terug als lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Stadionont wikkeling van ADO Den Haag. Na kritiek van de fractievoorzit ters in provinciale staten staakt Franssen zijn bijbaan voor het nieuwe ADO-stadion. De functie bestond weliswaar al enige tijd, maar had in de prak tijk nog geen invulling gekre gen, aldus Franssen. Hij is des tijds op het verzoek om toetre ding tot de raad van toezicht in gegaan, omdat hij 'als bestuur der een goede ontwikkeling van het betaald voetbal in Den Haag toejuicht'. Franssen stelt dat hij de nevenfunctie meteen heeft gemeld bij provinciale staten. Franssen ligt al langer onder vuur vanwege zijn vele neven functies. Het weekblad Elsevier bracht enige tijd geleden aan het licht dat hij als commissaris van de koningin koploper is met in totaal dertig bijbanen. Hoeveel Franssen hiermee bij verdient wil hij niet zeggen. 'In ons land geldt geen openbaar heid van inkomsten', ant woordt hij op vragen van de SP- statenfractie. 'Voor commissa rissen van de koningin gelden in dit opzicht geen andere re gels dan voor elke andere belas ting betalende burger'. De SP vraagt zich af of er sprake is van belangenverstrengeling bij een andere nevenfunctie van Franssen: zijn lidmaat schap van de raad van commis sarissen van grondspeculant RoosdomTijhuis. Het bedrijf is een van de grootste grondspe- culanten van vinexbouwgron- den, verspreid over Nederland. Franssen zegt niets te weten over het Zuid-Hollands grond bezit van Roosdom Tijhuis. 'Grondaankopen van afzonder lijke vennootschappen van de holding komen in de raad van commissarissen niet ter spra ke'. Het meest tragische dat hij meemaakte, was wel het onge luk in Hoogmade waarbij een moeder en twee kinderen om kwamen. „De datum, 10 sep tember, zal ik nooit vergeten. Net als dat 11 september ook altijd een dag met een lading blijft." Van Leersum maakte heel wat ongelukken mee. „Ik heb bij de vrijwillige brandweer meer doden moeten bergen dan tijdens mijn werk bij de be roepsbrandweer op Schiphol." Ook over zijn meest spectacu laire brand hoeft hij niet na te denken. „Dat was de grote uit slaande brand bij het caravan- bedrijf van Hulsker in Leimui- den in 2000. Vanuit de lucht, in een politiehelikopter, mocht ik de mensen aansturen." Van Leersum kwam in 1972 bij de brandweer van Woubrugge. Hij werkte op de jachtwerf van Van Wijk, waar ook de toenma lige ondercommandant werk zaam was. Zoals het vaak werkt bij de brandweer, zo werkte het nu ook: Van Leersum werd ge vraagd zich bij het korps aan te sluiten. „Brandweerman wor den was geen jeugddroom van mij. Maar toen ik eenmaal bij het korps Woubrugge zat, vond ik het zo leuk dat ik er twee jaar later mijn beroep van maakte." Van Leersum werd in 1995 commandant van het inmid dels gefuseerde korps van Wou brugge en Leimuiden. Dat bleef hij officieel tot 14 januari jongstleden, toen de korpsen van Jacobswoude en Alkemade fuseerden en Hans Lippens de leiding overnam. De scheidend commandant heeft veel zien veranderen in de afgelopen ruim dertig jaar. „De brandweer vandaag de dag kun je niet meer vergelijken met de brandweer van de jaren zeven tig en tachtig." Hij vertelt met glinsterende ogen over het blussen van de brand begin ze ventiger jaren bij de maalderij van Van der Vaart. „Met zak doeken voor onze mond waren we aan het blussen. Adem- luchtapparatuur kregen we pas in 1974." Tegenwoordig zijn branden of andere rampen hef tiger dan vroeger. „Elke dag is er wel een grote brand op SBS te zien." Maar ook moet de brandweer veel meer beducht zijn voor gevaar. Van Leersum noemt als voorbeeld de hulp verlening bij de alarmering van poederbrieven, het opruimen van restanten van xtc of het ontruimen van illegale labora toria. „Je moet rekening hou den met boobytraps of deuren die onder stroom staan. Het is ons nog niet overkomen. Maar je hoort het van andere ge meenten. Morgen zouden ook wij ermee te maken kunnen hebben." Steeds vaker nemen beroeps krachten de leiding van de vrij willige brandweer over, zo ook in Jacobswoude. „Een prima ontwikkeling. Maar als iemand zegt dat zo'n korps er professio neler op wordt, dan heb ik daar problemen mee. De eerste de beste die zegt dat wij niet pro fessioneel waren, kan met mij een goed gesprek verwachten." De veranderingen bij de brand weer gaan verder. Van Leersum vertelt over een proef in de Rijnstreek die er waarschijnlijk gaat komen. Eén brandweer commandant en een staf daar omheen gaan alle korpsen van de Rijnstreekgemeenten aan sturen. „Eerst schrok ik toen ik ervan hoorde, maar toen we er dieper op doorgingen, zag ik toch wel de voordelen ervan in. Vrijwilligers moeten oefenen en uitrukken, die moet je niet be lasten met het organiseren van bijvoorbeeld oefeningen en brandpreventie. Dat zijn taken voor het brandweercomman do.'' In elk geval maakt Van Leersum senior dat niet meer mee. Hij gaat zijn zeeën van vrije tijd vullen met de hulp aan zijn zoon Wout die behalve brand weerman pontbaas is op het Wout van Leersum: „Wij werkten Paddegat. Afgelopen donderdag nam Van Leersum senior afscheid van zijn collega's op Schiphol. Don derdag vanaf 17.00 uur volgt het afscheid bij de brandweer van Jacobswoude in het ge meentehuis in Rijnsaterwoude. Ook brandwacht Van Wagenin- gen uit Woubrugge neemt dan na ruim dertig jaar afschj Van Leersum: „Ik zie bes! beetje tegen het afscheid111, tien jaar is de brandweer?. een beetje je kindje gewtr^° lerz nip kt 1 n 'dej lie wassenaar - „Allemaal klaar? Zoeken maar!" Op dit signaal sprinten tientallen kinde ren zondagmiddag als aasgieren de bossen van Duinrell in Wassenaar in om zoveel mogelijk paaseitjes van chocola te verzamelen. De paashaas heeft het de kinderen niet al te moeilijk gemaakt. De eitjes, maar liefst 6000 stuks, liggen door bos in de buurt van de rodelbanen her en der op de grond. Al leen de stapels bladeren die er nog liggen vormen soms een hindernis. De driejarige Chantal trapt daarom driftig al die blaadjes opzij en met succes. Al snel zit haar plastic tasje vol met eitjes. De even oude Lindsey zoekt het ergens anders: ze kijkt fanatiek tussen de boomstronken en ook daar liggen er een hoop. Een voor een verdwijnen de eitjes in de capuchon van haar jas, tot die vol zit. Het zoeken gaat snel, want binnen een half uur is het Wassenaarse bos zo goed als leeg. Sandra Dijkstra van het recreatieteam in Duinrell kijkt tevreden naar het schouwspel van de zoekende kinderen. „We laten met opzet de jongste en de oudere kinderen in verschillende stukken bos zoeken", zegt ze. „Anders kapen de grotere kinderen alles voor de neus van de kleintjes weg." Die verschillende vakken in het bos zijn de hele dag zorgvuldig afgezet door het Duinrell-personeel, maar dat mocht niet altijd baten. „Veel mensen stappen toch over de linten heen als ze de eitjes zien liggen", zegt Dijk stra. „We hebben de hele dag vier bewakers nodig gehad om de bezoekers eruit te houden." Foto: Henk Bouwman door Krik Wanschers katwijk - „Ken je het gevoel dat wanneer je ergens intensief mee bezig bent, je er ook over gaat dromen?" Trijntje van Duijn uit Katwijk licht voor de zevende keer een putdeksel op en haalt er voor de vierhon derdste keer een verdwaalde pad uit. „We zijn nu ongeveer twee weken bezig. We rapen padden van de Westerbaan en zetten ze terug in de sloot. Maar toch zie je dat ze in de Zanderij terechtkomen. Daar vallen ze vervolgens vaak in de afvoer putten." Haar vriend Jan Kraayenoord, die af en toe op een putdeksel tikt om te luisteren naar gelui den van een verdwaalde pad, vertelt dat padden nauwelijks te stoppen zijn in hun trek vanuit de duinen naar de Zanderij- Westerbaan. Padden hebben de onverzettelijke eigenschap om altijd terug te keren naar hun geboorteplaats. Op de 'automa tische piloot' willen ze juist daar hun eitjes leggen waar ze ooit zelf zijn geboren. In het ge val van de Zanderij-Westerbaan lijkt die eigenschap desastreus uit te pakken voor de amfibie- en: padden zijn aan het dwalen geslagen op zoek naar water waar ze eieren in kunnen afzet ten. Als ze tenminste levend de Westerbaan zijn overgekomen. De massale paddentrek vanuit de duinen naar de Zanderij viel Trijntje van Duijn twee jaar ge leden, voor de ingebruikname van de Westerbaan, al op. Maar toen hadden de padden nog niets te vrezen van voorbijra- zend verkeer. Honderden pad den, zo vertellen bewoners, huppelden door de Zanderij op zoek naar plaatsen waar zij hun eieren konden leggen. „Bij sommige bewoners", zo weet Van Duijn, „sprongen de pad den door keukens en woonka mers. Een invasie van padden op zoek naar hun geboorte grond." Van Duijn, die zich het lot van de amfibieën persoonlijk heeft 'Niet het idee dat ik maar op één school heb gewerkt' door Judy Nihof STOMPWiJK - De leerlingen schreven nog met kroon tjespennen toen Kees Havik als onderwijzer begon op de Stompwijkse Maerten van den Veldeschool. Morgen neemt hij na bijna veertig jaar afscheid. Veel mensen moeten er niet aan denken om ergens zo lang te blijven hangen. De bijna 61-jarige schooldirecteur kijkt daar anders tegenaan. „De school heeft zich telkens ver nieuwd. Er zijn nieuwe leer krachten gekomen, nieuwe leerlingen, andere lesmethodes en nieuw meubilair. Ik heb he lemaal niet het idee dat ik al die tijd maar op één school heb ge werkt." Havik vindt 61 jaar een mooie leeftijd om te stoppen. „Ik vind het prettig om eens iets anders te gaan doen. Een van die din gen is het maken van een hele lange fietstocht. Nu kan dat nog. Maar ik wil er ook nog iets bij blijven doen in het onder wijs." Balckerszoon Kees Havik groei de op Stompwijk. Een ding wist hij op jonge leeftijd al zeker: hij zou zijn vader niet opvolgen. „Mijn vader moest zo vroeg op en zo ontzettend hard werken. Hij bakte niet alleen, maar bracht het brood ook nog rond. Dat wilde ik niet." Omdat Havik goed kon leren, ging hij naar de mulo. Hij besloot om daarna naar de kweekschool te gaan. De sportieve Stompwijker dacht er aanvankelijk over om gymleraar te worden. Als hij zijn lesbevoegdheid had ge haald, zou hij zich verder speci aliseren op gymgebied. Dat is er nooit meer van geko men. Toen Havik de kweek school had afgerond en in mili taire dienst was geweest, bood het toenmalige hoofd van de Maerten van den Veldeschool hem een baan aan. Dat gebeur de in de wandelgangen, langs de lijn van het voetbalveld. „Ik heb nooit een sollicitatiege sprek gehad. Vandaag de dag zou dat ondenkbaar zijn." Nadat hij een tijdje adjunct-di recteur was geweest, werd hij in 1992 directeur. Van een volledi ge vrijstelling was geen sprake, zodat Havik het lesgeven moest combineren met het directeur schap. Dat viel hem zwaar. „Als directeur komt er zoveel op je af. Op twee fronten bezig te moeten zijn is lastig. Dat mer ken de kinderen ook aan je." Hij is blij dat hij zich de laatste tijd wel volledig aan het runnen van de school kon wijden. Al miste hij het lesgeven soms wel. „Het leuke aan kinderen is dat ze graag iets willen leren. En ik vind het leuk om hun iets te le ren. Ik vind het ook jammer dat ik niet genoeg gebruik heb kun nen maken van de nieuwste lesmethodes. Er zijn methodes waarmee ik graag had willen werken." Havik vond het directeurschap 'interessant', al had hij moeite met sommige aspecten ervan. „Budget bewaken, daar ben ik niet goed in. Het is moeilijk om een goed overzicht te krijgen van wat je wel en niet kunt uit geven. Dit jaar is er bijvoor beeld meer personeel aangeno men dan we eigenlijk kunnen betalen." Dat betekent dat het personeelslid in kwestie niet op de Maerten van den Velde school kan blijven. Van ontslag is volgens Havik geen sprake, omdat een andere school die onder hetzelfde rooms-katho- lieke bestuur valt nog een plek heeft. Havik heeft geen spijt gehad van zijn beslissing om het on derwijs in te gaan. „In het on derwijs bekijk je wereld niet al leen door je eigen ogen, maar ook door die van kinderen. Toen ik aan de zesde klas les gaf, hield ik bijvoorbeeld alle nieuwe muziekstijlen bij. Door kinderen blijf je jong." Kees Havik: „Als directeur komt er zoveel op je af. Op twee fronten bezig te moeten zijn is lastig. Dat merken de kinderen ook aan je." Foto: Mark Lamers aangetrokken, had de gei al gewaarschuwd voor hG». den platgereden padden' I Westerbaan, toen er nog^jj auto over het nieuwe asfi de ontsluitingsroute hadic - den. Katwijk deed echteiharl aan het dreigende gemislen veilige oversteekplaatsen gi zo'n twee weken geleden we paddentrek daadwerkelijd 1 gon en tientallen bewono kc de Zanderij in de avondualv padden van de weg opra, pri en een veiliger onderkonillo voor ze zochten. „Daar zjedJ veel kinderen bij. Voor h|: th het 's avonds met al die an (- gevaarlijk worden." (-9, Helemaal zeker weet Vancer het niet, maar na dat laafe va lefoontje, waarin ze ook rijst tussen neus en lippen dq-oci aanstipte dat het wel om beschermde diersoort er voorbij wordt gegaan flora- en faunawet - ondjf de gemeente actie: de W< baan is tussen zeven uun, -1 avonds en zeven uur 's c*uw tends afgesloten voor veiws Een oplossing die nogal be door de bocht is, vindt peeft deskundige Joop van Bu&re „Padden steken toch wehmi op zoek naar hun geboot na plaats om eieren te leggded Voor ze dat hebben afgeli he er op zijn minst vijf jaar leef bij." Van Buuren raadt egt ei rastering langs de Westeiws en de Cantineweg aan. Iijyer zo'n vijfhonderd meter ljp ei „Het moet voorkomen dregi padden tevergeefs de wijgd huppelen. Maar dan mofedr; in de duinen wel poelen maakt worden waar de p de gelegenheid krijgen oi eieren te leggen.3 f Tot die tijd blijft het beh( voor Van Duijn en KraawNC donk. 's Avonds hekken fdei sen op de Westerbaan enUjai den, dood of levend, vangai weg af pikken. Inmiddelxaai gen ze wel hulp van andvan woners maar van een gecha] seerde beweging is nog gloo sprake. „Ik denk erover (jarti politieke partijen een brilt in schrijven, zij zijn er tenslbijei voor ons." iop Inpassen dreigt volgens vi. Buuren voor de padden 1 ramp: een hele population, verloren gaan. Iets wat vf hem nooit zou gebeuren 04 neer het pakweg om konj zou gaan. „De pad stoncbRK vooraan bij het uitdelen vaal schoonheid. Ze zijn nietldin baar. Maar wel ontzetteiierr tig. Padden vreten dageUgva hun lichaamsgewicht aaiee delijke insecten." pud In hi Md LD-bus morgL naar Duinrell fe De Leidsch Dagblad-busp morgen naar attractiepaiC01 Duinrell in Wassenaar. Ef®n mobiele redactielokaal zfhe twee verslaggevers op zoP10 plaatselijke kwesties en r311 dotes en ook naar reacti^er bezoekers. Verder beantren den ze vragen over de krP..a< blauwe Citroën doet WaP'8' aan tussen 10.00 en 13.3^"' leta 7 n

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10