'Je moet altijd afrekenen' Ook de vrouw doet het zelf Acht miljoen kijkers wil hij, maar hij past zich er niet voor aan. Het licht ontvlambare, het ongeremde, het getoeter, het rancuneuze, ze horen bij tv-presentator Prem Radhakishun (43). Als je aan m'n vrouw of kinderen komt dan vermoord ik je hele gezin, je vader, je moeder, je nichtjes, alles. Zo ben ik ook, rancuneus. Het enge aan mij is dat het me nog lukt ook." door Monique de Knegt er^is m n hobby. Ik ^0 heb nog nooit een wt werkweek gehad van minder dan tachtig uur. Even kijken hoor, of ik niet lieg. Ik wil niet liegen." Oprechtheid is zijn grootste deugd. Dus antwoordt hij zijn kinde ren dat-ie ook wel eens heeft gedob beld, marihuana gerookt en een mes getrokken. „Weet je, ik ben nu 23 jaar met mijn vrouw en ik heb nog nooit met een andere vrouw ge zoend." Hij wil het eigenlijk niet gezegd heb ben maar zijn gedachten hebben woorden gekregen voordat hij het beseft. „Mijn extraverte kant heeft ook een zieligheid. Iemand die zijn ziel en zaligheid laat zien aan hon derdduizenden krantenlezers. Ik ben een extraverte lui die daarop kickt. Geldingsdrang, dat is het." De florissante kijkcijfers van zijn programma Premtime zijn dan al vijf keer langsgekomen. 223.000 Kijkers in de herhaling op zondag! Hij kan er niet over uit en schenkt nog een rum-cola in. Zijn vrouw en kinderen reageren volstrekt nuchter op zijn wapengekletter. „Zij zijn mijn enige klankbord. Vooral mijn kinderen ge ven mij ongezouten kritiek." Zachtjes en bedachtzaam praat hij als het gesprek over hemzelf gaat en luidruchtig als het de politiek betreft. ZATERDAG 26 MAART 2005 ER BIJ Prem Radhakishun. Foto: GPD/Koen van Weel Prem Radhakishun kent geen berusting „Ik vergroot mijn mening altijd uit. Dat is duidelijk en het ligt me ook. Ik ben niet de man van de subtiliteit, maar van de overkill. Als je de bal kaatst, krijg je hem driehonderd keer harder terug." Dat sommige mensen hem een schreeuwlelijk vinden, zal hem worst zijn. „Zo ben ik, ik ga me niet aan passen om mensen te behagen." Dus houdt hij staande dat het Sin terklaasfeest een racistische achter grond heeft en de rol van zwarte pie ten doorwerkt op kinderen. „Ik ben stronteigenwijs." Wat niet wil zeggen dat hij zijn stelli ge meningen nooit bijstelt. „Mijn kijk op de islam is veranderd. Ik had kennis van een vredelievende islam. Door de afslachting van Theo vanuit een geitenneukende frustratie heb ik ontdekt dat er ook een moordlustige islam is." Alerter Hij knijpt zijn ogen stijf dicht en kan de tranen nog net bedwingen. „Ik huil nog vaak om Theo als ik achter de computer zit om te schrijven. De moord heeft me niet bang gemaakt, maar ik ben wel alerter, süm en agressiever geworden op mensen waarvan ik het vermoeden heb dat ze me op m'n bek willen slaan." Hij wordt regelmatig bedreigd en al leen al tijdens het interview belt er twee keer een stalker. Soms neemt zijn vrouw op of een van de drie kin deren. Prem wil van geen geheim nummer weten. „Zoals ik zei, ik ga me niet aanpassen. Ik zou zo'n stal ker het liefst op z'n bek slaan. Mijn handen zijn geboeid als advocaat. Ik ben al eens tegengehouden door zware criminelen toen ik iemand er van langs wilde geven." „Ik heb één code: als je aan m'n vrouw of kinderen komt, dan ver moord ik je hele gezin, je vader, je moeder, je nichtjes, alles. Ik vermink ze. Zo ben ik ook, rancuneus. Het enge aan mij is dat het me nog lukt ook." Een sympathisant van eerwraak? Biografie Geboren in Suriname in 1962, in 1982 gevlucht naar Nederland, getrouwd en vader van drie kinderen. Opleiding: VWO in Paramaribo. Rechten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Werk: Presentator van Premtime, advocaat, columnist voor Het Parool en BNR Nieuwsradio. Hij begon zijn loopbaan bij het radiostation van zijn ouders in Paramaribo en was vanaf eind 1983 tot eind 1984 medewerker van radiopiraat Kankantrieain Amsterdam en vanaf 1985 medewerker van Migranten Televisie Amsterdam. „Eerwraak in de zin dat de eer van de familie geschonden is, is belache lijk, maar het bijbelse oog om oog, dat Amerika laat zien in de buiten landse politiek en Sharon als ant woord op zelfmoordaanslagen, on derschrijf ik." „Als iemand weet dat jou pijn doen, zijn leven kan kosten en dat van zijn geliefden, dan denkt hij wel twee maal na. Het gevaar is natuurlijk dat de ander hetzelfde bij jou doet en dan wordt het zo'n ouderwetse fa milievete die honderden jaren voort duurt, maar ach, dan is mijn primai re reactie bevredigd. Daarna komt er wel een Gandhi." Berusting is hem vreemd. „Je moet altijd afrekenen." Het liefst nog start hij vandaag een parlementaire en quête tegen voormalig minister Jan Pronk die in zijn ogen Suriname heeft verkwanseld. „Pronk weigert zelfs om met mij in debat te gaan. Zijn drank- en hoerengedrag is altijd met de mantel der liefde bedekt ge weest terwijl Lubbers is afgemaakt vanwege vaag gedoe van een vrouw. Het zal me niet verbazen als Pronk het rapport over Lubbers heeft ge lekt." Als we dan toch bezig zijn met afre kenen: „Alle slaven en horigen heb ben recht op smartengeld vanwege hun onderdrukking! Het was power to the monarch, en nu is het power to the peopleV' Zijn stem galmt in middels door de huiskamer die eens zo groot is geworden sinds hij het huis van zijn 'wittebuurman' erbij heeft gekocht. In vlammen Hij groeide op met het radiostation van zijn ouders in Paramaribo. Toen Bouterse het radiostation op 8 de cember in vlammen liet opgaan, vluchtte hij naar Nederland. Hij ging rechten studeren en werd advocaat voor de machtelozen. Optredens bij Barend en Van Dorp maakten hem bekend bij het grote publiek. Als bekende Nederlander kwam ik plotseling in programma's waar ik altijd op kickte: in Nova, Buitenhof, bij Jeroen Pauw, Ruud de Wild. Alles is me overkomen. Het leven legt me steeds een keuze voor." Toen de NPS hem vervolgens vroeg een programma te gaan presente ren, moest hij kiezen tussen een ta melijk anoniem bestaan als advocaat en dat van een televisiepersoonlijk heid. „Ik ben een betere advocaat dan presentator", bekent hij. Toch koos hij ervoor zijn bloeiende advo catenkantoor terug te brengen van vijf medewerkers naar een eenmans zaak en een ton per jaar in te leve ren. Hij glundert, aarzelt en zegt dan: „Mijn geheime recht tewor- VCrgrOOt den. Ik heb 1 1 mateloze be- meninealtid wondenng O J voor rechters. Het zijn de slimste mensen op de aardbodem. Misschien ben ik wel een machtswellusteling. Een goede rechter is een introvert persoon en een mediapersoon juist extravert." „Ik kick erop om in de rechtbank te schitteren, m'n stem te horen op de radio en m'n smoel te zien op televi sie. Ik ben ijdel en erg tevreden met mezelf. Het mooie van mijn werk voor de media is dat ik het maat schappelijke debat kan beïnvloeden. Ik weet zeker dat van de 16 miljoen Nederlanders, zeker 8 miljoen Prem time willen zien." Hij schakelt de televisie aan van het formaat huisbioscoop en zoekt op teletekst nogmaals de kijkcijfers op. „Zie je, 223.000 in de herhaling. Tel daar de 310.000 bij op van dinsdag avond en dan zit je toch op meer dan een half miljoen kijkers." mijn uit' Doe-het-zelvende vrouwen? Het is uit de tijd om te beweren dat het niet kan. Er is speciaal vrouwengereedschap op de markt. En er zijn steeds meer boekjes en cursussen die zich richten op dames met twee linkerhanden. Wie de smaak te pakken heeft, kan naar een vakopleiding voor vrouwen en uiteindelijk als professioneel klusvrouw aan de slag. door Anja Sparidaans De bouwmarkt is traditioneel het domein van mannen. Maar als het aan gereed schapsfabrikanten ligt, komt daarin verande ring. Steeds vaker proberen ze vrouwen over de streep te trekken. Zo heeft Black Decker 'consumentvriendelijke' schuurmachines en profileert Bosch zigh met een 'vrouwvrien delijke' accuschroevendraaier. Bosch kiest bovendien samen met vrouwenblad Viva jaarlijks de klusvrouw van het jaar. Praxis had tot eind vorig jaar MyTools in het assortiment. Een gereedschapsset voor de vrouwenhand, dus minder groot en zwaar. Ook de verpakking is navenant; de koffer oogt als een beautycase. De sets waren vol gens Praxis niet aan te slepen; er zijn dui zenden exemplaren verkocht. Maar betekent dit nou ook dat vrouwen meer zijn gaan klussen? „Harde cijfers zijn er niet, maar er zijn meer vrouwelijke singles. Als je alleen woont, moetje meer zelf doen", zegt Nienke Oosterbaan, auteur van het boek Klusboek voor de Handygirl. In haar boek beschrijft ze 25 klussen in en om het huis. „De selectie ontstond met be hulp van mijn netwerk; vriendinnen tussen de 25 en 35 jaar. Bovendien heb ik alle klus sen zelf uitgeprobeerd." Haar meest gehate klus is het aansluiten van een dimmer, de meeste voldoening haalt ze uit schilderwerk. „Vrouwen doen het liefst klussen waarmee ze snel optimaal resultaat kunnen behalen. En ze zijn trots als ze een klus goed geklaard hebben." Volgens Oosterbaan brengt ze met haar boek geen gloednieuwe informatie. „Ik heb me gebaseerd op vele handleidingen en websi tes. Maar die beschrijven klussen vaak erg technisch; dat spreekt vrouwen minder aan. Met als gevplg dat ze een klus eindeloos vooruit schuiven. Ik heb deze informatie op vrouwen toegesneden om ze over de drem pel te helpen." Maar niet alle vrouwen heb ben genoeg aan zo'n boek. Die kunnen dan weer terecht bij kluscursussen die speciaal voor vrouwen georganiseerd worden. Voor vrouwen die aan de slag willen als klusvrouw heeft het Albeda College Techniek in Rotter dam een vakopleiding 'klussen in en om het huis'. Deze is speciaal gericht op vrouwen. Ze leren de basisvaardigheden van timme ren, schilderen, elektrotechniek en installa tietechniek en behalen het Veiligheidscertifi caat. Na de opleiding kunnen ze aan de slag bij een allround klusbedrijf, de servicedienst van een woningbouwvereniging, bij zorgin stellingen of bouwmarkten. Inmiddels zijn zestig vrouwen begonnen aan de opleiding. Een aantal heeft alle deelcerti ficaten behaald en er zijn al een aantal vrou wen die met klussen hun brood verdienen. „De opleiding slaat aan omdat deze breed en praktisch is", denkt projectleider Marlou Hol. Wel had ze verwacht dat meer vrouwen een eigen klusbedrijf zouden willen begin nen. „Maar door de economische teruggang durven vrouwen dat nu niet aan." Jannetta van Gelder (47) uit Amsterdam ver dient haar brood al negen jaar lang met klus sen. „Ik doe alles; slopen, verlaagde plafonds maken en elektra aanleggen. Soms is het wel vermoeiend, maar ik krijg zo genoeg bewe ging. Dankzij dit werk hoef ik niet te spor ten." Haar éénvrouwsbedrijf Elekfra Nova heeft aan werk geen gebrek. Nieuwe klanten krijgt ze vaak via via. „Mensen kiezen voor mij, juist omdat ik een vrouw ben." Ze vult haar werk dan ook anders in dan mannen in de bouw. „Ik ga nooit weg zonder op te ruimen; dat is prettig voor mij en voor de bewoner. Die leeft in het huis. Bovendien investeer ik energie in een prettig contact met de klant." Ze heeft veel contact met andere klusvrou- wen, maar erkent dat ze nog steeds zeld zaam zijn. „Het zal altijd wel een mannenbe roep blijven." Jannetta van Gelder heeft aan werk geen gebrek. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7