Veiligheid voorop bij komst Bus BINNENLAND 2 Lege dop voor eierboeren Soldaat raakt groene Marokkaanse moskeeën in gesprek met COC baret nu alweer kwijt Het Friese land verzakt en verzilt door zoutwinning Zadelrob in Pieterbun Zware maatregelen in Limbi Rechtbank legt bedrijv Petten €25.000 boete c| amsterdam/gpd - De voorzitter van de Unie van Marokkaanse moskeeën in Amsterdam, Achmed Marcouch, wil een ontmoeting organiseren tussen het COC en de Marokkaanse moskeeën. Hij zegt: „De islam heeft een standpunt over homoseksualiteit, maar hoe je met mensen omgaat, is een ander punt. En daar wil ik het in de moskeeën over heb ben." Volgens Marcouch 'wringt er heel wat' in de samenleving: „En als homo's zich in een hoek gedreven voelen, moet je toch minstens gaan kijken wat er aan de hand is. Het wordt tijd voor een kennis making. Zoiets begint met een ontmoe ting." Marcouch zei dat na een gezamenlijke bijeenkomst van het Amsterdamse COC met Marokkaanse buurtvaders, stads deelraad, politie en Marokkaanse orga nisaties, in Amsterdam-Oost. Daar is een eerste aanzet gedaan om gezamen lijk het pesten van homo's door buurt genoten - niet zelden Marokkaanse jon geren - aan banden te leggen. De bijeen komst in Oost verliep zo positief dat het COC komende maanden ook in andere wijken dergelijke bijeenkomsten wil or ganiseren. Aanleiding voor de bijeenkomst was een groeiend aantal meldingen van homo's die thuis door buurtgenoten stelselmatig worden gepest en uitgescholden. Vooral in wijken met veel allochtonen hebben homo's het moeilijk. Steeds vaker hoort het COC dat homo's pas in het stads centrum weer hand in hand durven lo pen en het liefst naar de binnenstad zouden verhuizen. Barkhout: „Lang niet iedereen meldt dit soort zaken bij het meldpunt discriminatie. Ze lossen het zelf op, of ze zwijgen om de boel niet er ger te maken dan het is". Marcouch ziet voor de moskee-en een opvoedkundige taak weggelegd: „Ook ouders moeten hun kinderen leren dat we in dit land de ruimte te hebben om te kiezen wie je bent en dat je dat moet respecteren. We moeten niet naar elkaar kijken als homo's of Marokkanen, maar als men sen. Mijn boodschap is: moslim zijn is één, Nederlandse moslim zijn is wat an ders. Het moet een mengelmoes zijn van geloof en de Nederlandse cultuur. Moslims weten dat in dit land homo's mogen trouwen, dat homo's zoenen en dat dat nooit mag leiden tot geweld. Moslims willen dat ook niet ten aanzien van vrouwen die hoofddoeken dragen." Marcouch is er 'niet op uit om van mos lims homo's te maken', maar hij stuurt aan op humaniteit. Hij heeft daarom ook contact gelegd met het opvanghuis voor Arabische homo's: „Want afkeer, dat moet je niet hebben." Het COC heeft in Amsterdam tweedui zend leden, van wie er tweehonderd in Oost wonen. Op de bijeenkomst waren zeventig man. Barkhout: „Ik heb daar ook een brief voorgelezen van een lesbi sche vrouw die niet durfde te komen, uit angst later alsnog problemen te krij gen." De plaatsvervangend korpschef heeft beloofd klachten van homo's serieuzer op te vatten en dat hij zijn mensen op een anti-discriminatie-cursus gaat stu ren. In i dag uitsluitsel over longkanker Amsterdam - Mensen die naar een ziekenhuis zijn doorverwe zen omdat ze mogelijk long kanker hebben, kunnen bin nenkort binnen één dag uit sluitsel krijgen. Het Nederlands Kanker Instituut - Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis (NK3- AVL) in Amsterdam opent daar toe op 4 april een speciale poli kliniek. Het NKI-AVL wil daar mee de onzekere en spannende tijd voor de patiënt verkorten en ook eerder kunnen begin nen met de behandeling. Vol gens het instituut is de kans op genezing het grootst, als de tu mor in een zo vroeg mogelijk stadium wordt ontdekt. Artsen stellen jaarlijks bij circa 9000 mensen longkanker vast. Kogelbrief voor kievitseieren Leeuwarden - Plaatsvervan gend voorzitter H. Niessen van de Faunabescherming heeft donderdag een kogelbrief ge kregen omdat zijn organisatie mede heeft afgedwongen dat het rapen van kievitseieren in Friesland dit jaar is verboden. Na een rechtszaak van de Fau nabescherming en de Vogelbe scherming verbood de Leeu warder bestuursrechter op woensdag 16 maart het rapen van kievitseieren. Dit tot grote woede van veel Friezen/De ko gelbrief die Niessen heeft, refe reert aan de emotie in Fries land. 'Die Friezen zijn kogels, wij waarschuwen niet maar schieten meteen', zo staat in het Fries in de brief te lezen. Spaarpunt voor goede huurder enschede - Woningcorporatie Domijn in Enschede gaat huur ders die zich inzetten voor de buurt, belonen met spaarpun ten en cadeaus. „Wie zich bij voorbeeld inzet voor het orga niseren van een buurtfeest of wijkactiviteiten begeleidt, krijgt punten. Die kunnen bij vijf winkels worden verzilverd en geven recht op korting bij on der meer de aankoop van cd's en speelgoed", zei directeur P. Rutgers van de corporatie giste ren. Domijn hoopt dat het sys teem ertoe aanzet dat meer huurders zich inzetten voor de leefbaarheid in hun wijk. Aanhoudingen bij controle in A'dam Amsterdam - De politie heeft donderdagavond en -nacht ruim zeventig mensen aange houden bij een grootschalige controle in Amsterdam-Oost. De politie controleerde bijna 3500 voertuigen op de weg en 2000 personen in de metro en bezocht 150 veelplegers op hun huisadres. De politie haalde en kele honderden verkeerszon- daars van de weg, automobilis ten wier kenteken bij de politie bekend was omdat zij iets op hun kerfstok hadden. Bij pre ventieve fouilleeracties troffen agenten één vuurwapen aan. Zij controleerden in totaal vier honderd personen. Vier verdachten schietpartij vast Amsterdam - De politie heeft in Amsterdam vier verdachten aangehouden voor een dodelij ke schietpartij, waarbij een 33- jarige Amsterdammer in febru ari voor een café aan de Agatha Christiesingel werd doodge schoten. De verdachten komen uit Amsterdam en zijn van 26 tot 34 jaar oud. Ze zitten vast, aldus de politie gisteren. De aanleiding voor het incident was een woordenwisseling om een biljartbal. Afgelopen maan dag besteedde Opsporing Ver zocht aandacht aan de zaak. Spookrijder neemt sigaretten-route oss - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 27-jarige Ossenaar aange houden, omdat hij op de A50 (Oss-Den Bosch) bewust tegen het verkeer inreed. De man was een pakje sigaretten gaan ko pen en nam de kortste weg te rug naar huis. Agenten zagen de man op zich afkomen toen zij in Oss de A50 opreden. Hij negeerde het blauwe zwaailicht op de politieauto en bleef door rijden. De politie kon de 27-ja- rige man even later in zijn wo ning aanhouden. Taakstraf voor ex-gedeputeerde arnhem - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren ex-gede puteerde W. Scheerder van de provincie Gelderland veroor deeld tot een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maan den wegens valsheid in ge schrifte. Het hof acht de ex-ge- deputeerde (PvdA) schuldig aan het schrijven dan wel onderte kenen van een valse brief. Hij werd niet schuldig bevonden aan het schrijven van een twee de brief en het aannemen van smeergeld. door Gitte Brugman De zoutwinning in de oude put ten van Barradeel I gaan door, want de maximale daling van 35 centimeter is nog niet bereikt. Dus kan er nog wel tweehon derdduizend ton zout opgezo gen worden, zegt de Friese gede puteerde Piet Bijman. Provinciale Staten zijn daar niet van over tuigd, zeker niet na een bezoek aan het wingebied rond Sexbie- rum. sexbierum - Wat voor Michael Uijttenbroek een rustige werk dag zou worden, verandert in een mediaspektakel. De land meter van Oranjewoud treft op de oevers van de Sexbierumer Vaart een groep statenleden, journalisten en boeren, die bui tengewoon geïnteresseerd zijn wijchen/gpd - Nederland zoekt en tikt met Pasen weer massaal eieren. De eierboeren worden er niet veel wijzer van. Door overproductie is de traditionele paaspiek uitgebleven. Boeren zijn op zoek naar nieuwe in komsten: bijvoorbeeld een sky- box in de stal voor mensen die willen volgen hoe een ei wordt gelegd. Pluimveehouder Hans van Santvoort kent de winkelprijzen op z'n duimpje. En hij kent zijn eigen kostprijs: 6 cent. „Daar moet dus geld bij, dat kan niet anders", zegt de Wychenaar die 30.000 scharrelkippen houdt. Ze zijn goed voor 750.000 eie ren per jaar. Van Santvoort en de overige achthonderd grote leghenhouders in Nederland (met gezamenlijk 25 miljoen dieren) profiteren niet van de gebruikelijke paaspiek. Andere jaren veerde de eierprijs in aan loop naar Pasen op. Maar het beeld is veranderd. Jan Wolleswinkel uit Renswou- de, voorzitter van de Neder landse Organisatie van Pluim veehouders (NOP) legt uit: „Toen wij hier in 2003 vogel pest hadden, is Spanje sterk op geklommen als eierleverancier op de Duitse markt. Dat is de in zijn werk. „Hoe laag is het hier nou?" Hij legt geduldig uit hoe zijn apparatuur werkt. Met een mobiele telefoon in zijn rugzak houdt hij verbin ding met het basisstation even verderop. Hij wijst op een gele paal in een akker aan de over kant van de vaart. „Dat station geeft constant gegevens door en corrigeert mijn metingen", vertelt hij. Zelf loopt hij met een lange steel, met bovenop een soort schoteltje en in het mid den een bedieningspaneel. Hij drukt op wat toetsen en toont aan dat het gemaaltje waarop hij staat zo'n 10 centimeter on der NAP ligt. Op verschillende plaatsen, on der meer in dit gemaaltje, zitten zogeheten peilbouten. Daarvan is nauwkeurig het peil vastge legd en de daling of stijging van de vaste punten is met de satel liet nauwkeurig te meten. Wat Uijttenbroek vervolgens doet is markt waar Nederland zeventig procent van zijn eieren ver koopt. Daardoor waren de prij zen vorig jaar met drie cent per stuk historisch laag. Veel pak- stations hebben de eieren vast gehouden in de hoop dat de prijzen zouden stijgen. Nu brengt een kooi-ei vier cent op en een scharrelei 5 cent. Je kunt kijken hoe hoog de insteek is. De rand van akker of weiland langs het water. Het Wetterskip heeft hiértoe een opdracht ge geven. „Hoe nauwkeurig is dit ding?" De vraag brandt op de lippen van de aanwezigen. „Zo'n 3 centimeter meer of minder." De boeren zien hierin een be wijs voor de verschillende uit komsten van bodemmetingen. „Nee hoor", zegt Uijttenbroek. „Het basisstation corrigeert dat." Wel hangt het er natuur lijk van af waar je de peilstok in de grond zet. Het gezelschap dat de man on dervraagt, is juist vandaag op pad om zich te laten voorlich ten over de gevolgen van de zoutwinning. Bodemdaling, verzilting en vernatting zijn mogelijk veroorzaakt door de boringen van Frisia. Boer Gerke Hofstra laat de statenleden het water proeven dat uit de drai- nauwelijks van een Paaspiek spreken." Van Santvoort begon opnieuw na de vogelpest (tussen februari en augustus 2003). Hij schakel de, door de hoge opbrengstprij- zen, over op leghennen. Maar Van Santvoort sloeg nieuwe we gen in. Er kwam een eierwin- keltje aan huis, een eierauto- maat op het erf. Handig voor de bewoners van de nabijgelegen nieuwbouwwijken van Wychen. „En we leveren aan horecabe drijven in Nijmegen, Wychen en Grave." Aan de huidige eierprijzen ver dienen de boeren niets. Wolles- winkel:„Ze krijgen de voerkos ten, rentelasten en afschrijving vergoed. En wat er dan nog overblijft, is hun loon." Hans en Paula van Santvoort staan voor een nieuwe afwe ging: of meer kippen houden, of andere activiteiten erbij ne men. De keus valt op het laat ste. Er komt een minicamping en een skybox in de stal. Zodat passanten en kampeerders kunnen zien hoe de eieren wor den geproduceerd. „Want als je eieren koopt in de supermarkt, weet je niet wat erachter zit. Ei genlijk is het gewoon een zwart gat." nagebuizen stroomt. Hij heeft het bij het waterschap laten doormeten. Er zit 4800 milligram natrium in, vier keer het toegestane maximum. „Bij 1200 milligram is het water niet meer bruik baar", legt Freek Jukema uit. De voorzitter van de actiegroep 'Laat het zout maar zitten' licht toe, dat beregening van het land met slootwater dan niet meer kan. Ook de koeien drin ken dit niet. De statenleden zien de ernst van de situatie wel in. Dat geldt ook bij een woning in de Ade- lenstrjitte in Sexbierum. Hier zijn bakstenen in de gevel dwars doormidden gescheurd. „Er heeft een bouwkundige naar gekeken en dit kan volgens hem alleen door bodemda- ling." De woning van Ad en Dieuwke de Ruiter achter recreatiepark Aeolus neemt een uitzonderlij- den haag/anp - De Koninklijke Landmacht schaft de groene baret ruim een jaar na invoe ring ervan weer af. Alle militai ren krijgen in plaats daarvan een blauwgroene (petrol) baret, zodat die duidelijk te onder scheiden is van de groene baret van de commando's. Dat heeft bevelhebber luite nant-generaal M. Urlings van de landmacht besloten, zei een woordvoerder van het ministe rie van defensie gisteren. Onge veer 36.000 baretten worden de komende maanden geleidelijk vervangen. Daarmee is een be drag van circa 200.000 euro ge moeid, aldus de zegsman. Wat er met de oude baretten gebeurt, is nog niet helemaal duidelijk. Ze gaan waarschijn lijk in de verkoop, zoals dat al tijd met overtollig materiaal van Defensie gebeurt. Het kan vol gens de woordvoerder ook zo zijn dat de baretten worden ge schonken aan bijvoorbeeld het nieuwe leger in Irak. Het Korps Commandotroepen en de Stichting Redt de Groene ke positie in. Architect Wietze van der Zee bouwde het huis in 1992 voor zichzelf. Hij plaatste het precies op NAP, een beetje verscholen in het land. Het echtpaar De Ruiter dat het huis overnam, had de afgelopen ja ren twee keer wateroverlast. De tweede keer, op 13 augustus vo rig jaar, stond er een meter wa ter op de benedenverdieping. Opnieuw ging de parketvloer verloren, ondanks aanpassin gen aan de waterhuishouding in de sloten rondom. Onderzoeksbureau Adonin in Harlingen deed satellietmetin gen om verzakking vast te stel len. Het huis bleek niet 10 cen timeter te zijn gezakt, zoals het waterschap aanneemt, maar 26 centimeter. De verzekering ver klaarde de woning total loss. „Herstel is mogelijk, maar het waterschap geeft geen garantie dat dit nooit meer gebeurt", zegt De Ruiter. Baret, die zich in de nieuwe kleurschakering kunnen vin den, hebben zich altijd verzet tegen de bredere invoering van de groenkleurige baret. De stichting begon vorig jaar een bodemprocedure tegen het ministerie van Defensie om het groene hoofddeksel exclusief voor commando's te behou den. Maar die zaak was volgens de woordvoerder van het de partement niet de aanleiding om de kleur aan te passen. In de praktijk bleek het kleur verschil tussen de groene baret ten van de landmacht en die van de commando's namelijk niet zo evident te zijn als ge dacht. Vooral in het volle zon licht was het moeilijk het on derscheid te maken, aldus de woordvoerder. De groene baretten hebben de gemoederen in militaire kring de afgelopen jaren flink bezig gehouden. Wijlen prins Bern- hard, die in 1992 tot erecom- mando werd benoemd, kwam tijdens het laatste défilé van ve teranen in Wageningen (5 mei) Hoofddeksel in de verkoop zaterdag 26 maart 2005 Statenleden, journalisten en boeren tonen hun interesse in het werk van de landmeter van Oranjewoud. „Hoe laag is het hier nou?" Foto: GPD/Catrinus van der Veen Archieffoto: ANP pieterburen/anp - De Zeehon dencrèche in Pieterburen ver zorgt sinds donderdagavond een volwassen mannelijke za delrob. Het dier werd totaal uit geput op de Maasvlakte aange troffen en zal de komende twee weken in het Groningse dorp aansterken. Lenie 't Hart van de zeehondenopvang heeft dat la ten weten. Zadelrobben komen normaliter alleen in de zeer koude zeeën rond Canada en Groenland voor. Lenie 't Hart vermoedt dat het donkerbruine dier te ver afgezakt is op zoek naar vis. „De IJszee is overbevist en dan zakken deze dieren naar het zuiden." Hier raakte het dier zo uit de koers dat het de rug niet kon vinden. k 1 Het uitgedroogde en verid dier kan in PieterburenLn aansterken, 't Hart hoof,ns dier al over twee weken tl nen uitzetten. Het zal daft, een helikopter van de r™ macht zeker 200 mijl uit (Lp worden vrijgelaten. „Def ring leert ons dat de dieriN zelf de weg terug vindenjLa rugzwemmen", zegt 't Hal fi Tot deze week was in 198LI het laatst in Nederland delrob gevonden. Het gaJtte om een zeer zeldzame g[m| tenis. De gestrande robLn 130 kilo, is ongeveer l,80fren lang en is aan het verharelm maastricht/anp - De politie be reidt „zware veiligheidsmaatre gelen" voor bij het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Limburg in begin mei. Dat heeft de politiecommandant voor veiligheidsmaatregelen voor het bezoek van Bush, G. van Klaveren, gisteren gezegd. Van Klaveren gaat er vooralsnog van uit dat Bush in het weekein de van 7 en 8 mei Limburg zal aandoen. De politie hoorde pas twee da gen geleden dat de president zou komen en begint direct na Pasen met het opzetten van een draaiboek om zijn veiligheid te garanderen, zei Van Klaveren. Dan bezoeken ook enkele agen ten Brussel, waar Bush onlangs op bezoek was, om daar kennis op te doen. Vooralsnog gaat de politie er van uit, dat de Amerikaan over nacht in Chateau St. Gerlach in Valkenburg en een bezoek brengt aan het Amerikaanse oorlogskerkhof in Margraten. Deze plaatsen zullen speciaal beveiligd moeten worden, al dus Van Klaveren. „Dit kunnen we in elk geval al leen niet af, we hebben maxi male bijstand van politiekorp sen nodig uit heel het land", zegt Van Klaveren. „Het hele circus komt nu in ganü gaan inventariseren maatregelen nodig zijn. gaan we mensen screen'VOi accrediteren en de effect* eventueel te nemen maan^( len onder de loep nemenjj g( De politie zal verkeersnL^ gelen moeten nemen, onf kronkelende weg dooL^ Zuid-Limburgse heuve schap naar het oorlogsh in Margraten snel overvol!" 1 „Elke plek waar Bush moet extra worden beven aldus Van Klaveren. En (L tekent dat de politie LiFV Zuid na Pasen „op volle L s' gaat draaien". Bush begint zijn bezoeLt Europa in Letland, waar gesprek zal hebben met Lgl ders van dat land en van?n f wen en Estland. _jee Hij zal daarna naar NecT komen. Behalve een bezotg Margraten staat een aan! sprekken op de agenda. L bezoek aan Nederland JCl president naar Moskoi*a om daar deel te nemen F** herdenking van de TweeL reldoorlog. Ook zal Bu^ge gesprek voeren met de L,ei sche president Poetin. jn De Amerikaanse leider slL^ reis af met een bezoek a|e]d lisi, de hoofdstad van Gerf alkmaar/anp - De rechtbank in Alkmaar heeft drie in de duinen bij Petten gevestigde bedrijven vrijdag elk een boete van 25.000 euro opgelegd. De bedrijven hebben zich schuldig gemaakt aan een groot aantal milieu overtredingen. Het Openbaar Ministerie had een boete van een miljoen euro, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist. De Nucleair Research Group (NRG), het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) en Mallinckrodt Medical bleken bij controles door milieu-p n teurs losjes om te spring de in verschillende mi gunningen gestelde ei9 waren gevaarlijke stofferll3; onder ook radio-actief aal, onveilig opgeslagen.|u Andere overtredingen bMê opslagruimtes zonder vl(ats dichte vloer, ruimtes ngin vaarlijke stoffen die te!8er voorschriften in vrij to^g® lijk waren en chemicaFU1 niet gescheiden van elka^ei den bewaard. 1 P° eeni .«-I. Wijlen prins Bernhard zette tijdens het laatste défilé van vetep.. in Wageningen (5 mei) nog een groene baret op en toonde zi<c* mee solidair met de (oud-)commando's. Foto: ANP/Vincent Ja; nog voor de commando's op. Hij zette toen een groene baret op en toonde zich daarmee so lidair met de (oud-) comman do's die hun groene baret ex clusief voor zichzelf wilden houden. De zeer verheugde Stichting Redt de Groene Baret, waarbij (oud-)commando's zijn betrokken, zal de procedure te gen de Staat direct stoppen, zei voorzitter W. Wentink. „Het siert de bevelhebber dat hij tot het voortschrijdende ipiTY gekomen om in het belfecl velen dit onderscheidinisch op waarde te schatten", n ni De rechter in Den H^n d overigens in septembfens bepaald dat de kleur grcij in uitsluitend voorbehoujftie aan baretten van het; FB Commandotroepen en /ijs i fensie die kleur ook vooi dat deksels bij andere lege act delen mag gebruiken, fïng

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6