Hele Schotse stad onder sloophamer! GESPREK VAN DE DAG Inwoners van Urk gulste gevers bij collectes LEVEN Dianas broer wil incasseren met verhuur slaapkamer 'Meest deprimerende oord op aarde' voor tv-serie genomineerd om te worden The Big Boss zaterdag 26 maart De broer van de in 1997 om het le- ven gekomen Britse prinses Diana is van plan haar slaapkamer op het ouderlijk landgoed Althorp te gel de te maken. Hij prijst het vertrek, waar Diana tijdens haar tienerja- Anonymus Pasen is niet alleen het verhaal van hazen en eieren; het is ook het verhaal van sterven en opstanding ren sliep en waar zij na haar huwe lijk met prins Charles ook nog met haar man overnachtte, aan als de belangrijkste attractie van Althorp, dat hij voor 30.000 pond (bijna 45.000 euro) per nacht te huur aanbiedt, meldde de Britse krant The Daily Mirror vrijdag. Voor die 30.000 pond per nacht kunnen groepen tot dertig mensen na de zomer, waarin het landgoed geopend is voor publiek, terecht op Althorp. Alleen het eilandje waar Diana begraven ligt, mogen zij niet betreden. Overigens is niet iedereen welkom. Alleen houders van de exclusieve Centurion Card van American Ex press kunnen huurder worden, 'voor een nacht, een weekend of langer'. MENSELIJK BARNEY MARTIN, die in de popu laire Amerikaanse comedy Seinfeld de vader speelde, is OVERLEDEN aan kanker. Hij was 82 jaar. Martin was de tweede acteur die de rol van Jerry Seinfelds vader Morty speelde. Hij nam de rol tussen 1991 en 1998 in 23 afleveringen op zich. In de jaren '80 en '90 verscheen Mar tin in sitcoms als Major Dad, Full House, Golden Girls, The Wonder Years, Murphy Brown en in series als 21 Jump Street en Hill Street Blues. De Britse komiek Rowan 'MR BEAN' Atkinson (50) is uitgenodigd voor de BRUILOFT van prins Charles en Camilla Parker Bowles. Dat meldt The Daily Mail. Ook het echtpaar Hazel en Joe Relph mag komen. Het stel heeft een pen sion waar Charles al enkele malen verbleef. ,,lk was sprakeloos, helemaal spra keloos toen ik de uitnodiging kreeg", zei Hazel Relph. 'w/VT VIWO 3JJ WOU VElS-DOMMÊ- za MOOI rtAN Dir SCHIUJERUJ Het Lied van de Vrijheid, speciaal voor BEVRIJDINGSDAG geschreven door zanger en componist THÉ LAU moet op 5 mei in heel Nederland te horen zijn. Arrangementen van het lied zijn te downloaden van de inter netpagina www.liedvandevrijheid- .nl. Popbands, koren, fanfares, ca rillons en iedereen die het maar wil kan het Lied van de Vrijheid op zijn reportoire zetten. Het Nationaal Co mité 4 en 5 mei heeft tot doel om dit lied op 5 mei in heel Nederland te laten horen. Nederland herdenkt dan dat het zestig jaar geleden werd bevrijd. De Amerikaanse actrice SANDRA BULLOCK heeft een eigen STER ge kregen in de Hollywood Walk of Fa- me. De 40-jarige actrice werd be kend door Speed (1994) waarin zij, naast held Keanu Reeves, een door terroristen bedreigde bus op snel heid moest zien te houden. Daarna speelde ze in onder meer The Net, Hope Floats en While You Were Sleeping. Momenteel draait het ver volg van Miss Congeniality, opnieuw een hoofdrol voor Bullock. Foto: EPA In Urk: 48,70 euro per huishouden aan goede doelen. Foto: Archief ne de The Big Boss is gisteren vierentachtig geworden. Ja renlang was ze bij ons in Halfiveg de schaduwburge- meester. Niemand in onze buurt kocht iets van be lang zonder eerst The Big Boss te raadplegen. Van kanten zakdoekjes tot motorfietsen en alles wat daar tussen lag, kende zij prijs, kwaliteit, kortitig en win kel in kwestie. Zij had up-to-date archieven met ad vertenties, folders en brochures. Een soort éénmans consumentenbond in een tijd dat internet nog geen gemeengoed was. Een koopjeskoningin. Toen Ikea uit de Amsterdamse binnenstad naar de Bijlmer ver huisde, wachtte zij tot de hele winkel leeg gekocht was. Toen ging ze naar de manager en zei:Wat doet u nou met de vloerbedekking hier?" Even later ston den haar man en ik het parket uit de vloer te wrik ken. Voor zeven gulden de meter. Haar specialiteit was de veiling. Ik type deze column aan een tafel die zij daar voor ons gekocht heeft. En mijn vrouw en ik slapen in een bed verkregen dank zij haar bemiddeling. Als alle vaste veilingbezoekers heeft ook Fien, The Big Boss heet Fien, haar succes verhaal. Dat gaat over een fluit. Een zilveren dwars fluit. „Ik kocht hem op de veiling voor achthonderd gulden", vertelde ze aan haar verjaarsvisite. Dat wis ten wij want we kenden allemaal het verhaal van de zilveren dwarsfluit, maar The Big Boss onderbreekt men niet. „De man naast me zegt nog: Mevrouw, dadelijk bre ken uw benen. Want mijn knieën knikten vreselijk, zo nerveus was ik. Zo'n veiling kan met je op de loop gaan hoor. Ik heb meegemaakt dat twee vrouwen te gen elkaar opboden tot tweehonderd gulden voor een lullig keukentrapje. Nou mensen, een prachtfluit was het. Geen krasje, niet ddt. Jaren op gespeeld. Maar soms wil je ineens iets anders. Ik dacht: ik verkoop hem. Laten taxeren: viereneenhalfduizend gulden! Lees ik een advertentie, want ik lees altijd alle adver tenties: Muziekstudent zoekt dwarsfluit'. Meteen te lefoonnummer. Ik bellen. Ik zeg: 'Meneer ik heb een zilveren fluit, een Marumatsu met open kleppen, dus dan weet u het wel'. Die jongen komt bij me thuis. Helemaal uit Groningen. Hij speelt een stukje: geen geluid! Niks! Ik zeg: we nemen eerst eens een lekker kopje thee. Want met vettige lippen kun je niet bla zen, hè. Kopje thee gedronken, probeert hij het weer: prachtig. De koop werd gesloten. Hij zegt: Mevrouw ik laat hier een cheque achter. U controleert of hij gedekt is en dan kom ik de fluit halen.Ik zeg: „Neem jij hem maar rustig mee jongen. "Mijn kinderen verklaarden me voor gek. Maar ik had die jongen van boven tot onder bekeken: zat ook geen krasje op. Die cheque was gedekt hoor." „Nooit spijt gehad van een aan koop", vroeg ik. „Welnee, hooguit spijt dat ik soms niet doorgeboden heb. Er was ooit een schilderij te koop van een pleintje uit Oude Schild op Tessel. Kom ik vandaan hè. Ik herkende alles. De huizen van onze buurt, de paaltjes met stangen er tussen waar we als kind om heen buitelden. Ik had er mijn zinnen op gezet. Biedt er een vent tegen me op. Bij honderdvijftig piek dacht ik: genoeg, stop pen. Had hij het. Daar denk ik nog vaak aan. De steentjes, de gevels, de ramen, al les klopte op dat schilderij. Soms als ik 's nachts wakker word, denk ik: honderd vijftig gulden. Had ik daar nou niet een schepje bovenop kunnen doen?" De Amerikaanse acteur BEN AF FLECK gaat zijn geluk beproeven als REGISSEUR. Filmmaatschappij Walt Disney maakte bekend dat hij de re gie van de thriller 'Gone, Baby, Gone' op zich neemt, aldus de nieuwssite ElOnline. Affleck, die te zien was in films als 'Pearl Harbor' en 'Good Will Hunting' begint komende herfst met de verfilming van de roman van Den nis Lehane. Samen met zijn vriend Matt Damon won hij in 1997 een Os car voor het beste script voor de film 'Good Will Hunting'. Foto: Reuters Inwoners van Urk waren in 2003 het gulst bij collectes. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) over 420 gemeenten. Gemiddeld gaven Ur- kers 48,70 euro per huishouden. Collectanten haalden het minst op in Den Haag: gemiddeld 63 eu rocent per huishouden. Urk staat al sinds 2000 aan de top als het gaat om vrijgevigheid. Bur gemeester D. Schutte (Christen- Unie) is niet verbaasd over de we derom geconstateerde gulheid binnen zijn gemeente. „Men is hier gul", weet de burgervader. Volgens hem is de kleine 50 euro die gemiddeld aan landelijke doe len wordt gegeven, nog maar een bleke afspiegeling van de plaatse lijke generositeit. Hij wijst op col lectes in december en januari die altijd veel opbrengen. „Ik schat dat in die wintercollectes bij el kaar 500.000 euro wordt opge haald. En dat voor een plaats met 17.000 inwoners." Schutte verklaart de vrijgevigheid door de, mede door het geloof, in gegeven gemeenschapszin en de historie van zijn gemeente. Daar bij is Urk nog een gemeente waar de collectant rond etenstijd niet Toen Britse programmamakers een tv-serie bedachten waarvoor ze kij kers uitnodigden het lelijkste ge bouw van Groot-Brittannië te no mineren voor de sloophamer, kon den ze niet bevroeden dat een hele stad werd voorgedragen. Cumber nauld, 20 kilometer boven het Schotse Glasgow, mag van zijn 52.000 bewoners finaal worden platgegooid. „We wonen op steenworp afstand van de stad die zijn eer haalt uit de architectuur van Charles Ren- nie Mackintosh. Die kerel moet zich in zijn graf omdraaien, van wege het gedrocht dat tegen zijn geliefde Glasgow aan schurkt", al dus Cumbernaulder Alice McColl (54). „Wie voet zet in Cumber nauld, aanschouwt het meest de primerende oord op aarde." De 79-jarige Tom Myles beaamt dat. „De stad heeft geen hart en dat is zonde, omdat Cumbernauld zoveel goeds voorspelde toen het net was gebouwd." Kevin McCloud, presentator van het nieuwe programma met de toepasselijke titel 'Demolition', reageerde verrast toen in plaats van een gebouw, een hele stad werd getipt. „Het lijkt erop dat ze de hele stad willen uitwissen, zo dat planologen helemaal opnieuw kunnen beginnen. Dat is een tik keltje verder dan we voor het pro gramma willen gaan." Cumbernauld werd gebouwd in de jaren vijftig met hetzelfde doel als de Nederlandse vinexwijken: bewoners van een stad die uit zijn voegen barst opvangen. Glasgo- wers die uitweken naar de nieuw- bouwstad vonden het een verade ming, terwijl planologen architect Geoffrey Copcutt bejubelden. De gebouwen zijn stuk voor stuk op palen gezet en opgetrokken uit Het brandpunt van Cumbernauld werd het eerste Britse overdekte winkelcentrum. In de jaren zeventig won het de prestigieuze architectuurprijs Reynolds Award. Nu bestempelen bewoners het stadje als zielloos en deprime rend. Foto: GPD beton. Brandpunt van de stad werd het allereerste overdekte Britse winkelcentrum. In de jaren zeventig, hoogtij van de stroming 'Brutaiisme', was Cumbernauld het toonbeeld van moderne stadsontwikkeling. Het won de prestigieuze Reynolds Award van het Amerikaanse Insti tuut van Architecten als 'meest veelzeggende bijdrage aan de kunst en wetenschap van stedelijk ontwerp in de westerse wereld'. Vandaag de dag komen architec ten naar het Schotse stadje om te zien hoe het niet moet. De binnenstad oogt als een afge dankte hoop betonblokken vol graffiti en zwarte vegen van het autoverkeer. De kozijnen zijn roestig door de vele regen- en sneeuwval. Ingeslagen ruiten wor den niet vervangen, afgebladerde verf niet bijgewerkt. Het is alsof niemand meer heil ziet in een op knapbeurt. „Onze stad is zielloos, een Kaf- kaanse nachtmerrie", zegt de 51- jarige Alex Massie. „Alles oogt moe en gedateerd, en moet com pleet worden heroverwogen." Volgens raadslid Gordon Murray lijkt het stadscentrum al zeven jaar op een bomkrater. „Er zijn geen sociale gelegenheden, de bioscoop, bowlingbaan en restau rants zijn allemaal verdwenen en het centrum is in verval geraakt." In 2003 werd Cumbernauld al ge kozen tot ergste woonplaats van Groot-Brittannië. En het jaar daarvoor ontving het de titel 'Stad met het grootste aantal gedumpte winkelwagentjes'. Een bedrijfs blad gaf het de 'Karbonkel Prijs', een jaarprijs voor de grootste schandvlek op de Britse land kaart. Lange tijd werd de stad al leen door buitenstaanders bekriti seerd, inmiddels beginnen ook steeds meer inwoners te klagen dat Copcutt gedwongen had moe ten worden er zijn leven lang te wonen. „Cumbernauld is een plek met enorme problemen", zegt archi tect James Simpson uit Edin burgh. Het was een utopisP11 stad, maar nooit succesvol, fp- sief, overweldigend, onvrierrj?1 Mensen haten de plek. Toenp project werd gerealiseerd wre de huisvestingsnormen laagpe( al werd het als een uitdaginlet. zien, was de bouwkwaliteit s isolatie ontbrak en ruiten vi£ simpelweg uit." Schotlands 'architectuur-ts# Sebastion Tombs weerspreei alles. Hij ziet in Cumbernauj beste moderne huisvesting ir periode', en streeft naar mojj mentale bescherming. „Hetfl pere initiatief yan de Britse I nieuwbouwsteden trok topcr"? werpers aan. Ze pionierden p voetgangersgebieden en woie?' ven. Cumbernauld wordt sl^11 geassocieerd met het winker e( trum en dat is eerlijk gezegd0" een flater. Maar de huisvestfj1 mag nog altijd succesvol hel0?1 Een VN-afdeling voor cultuiP111 erfgoed onderstreept TombPei en noemde Cumbernauld vj schatbare waarde voor de 2(jct? eeuwse architectuur. r^1 Daarmee lijkt sloop ten beh 'n 1 van een tv-show uit den bos Maar Tombs en de VN-func rissen vergeten dat j aarlijks V middeld 193 mensen zich h van het leven beroven, één xe moord op elke 270 inwonen pijnlijke realiteit van Cumbr0 naulds bedompte uitstralinfer „De lokale krant meent dat rP stadsgenoten beledigd zijn d de sloopnominatie", zegt be°r ner Alan O'Brien. „Ik gelooft1 11 niet. j>en Met een paar collega's ben i[ou zoekactie begonnen naar de °f 'aangeslagen stadsgenoten'r e' die bestaan dus niet. We sprco 119 mensen, van wie 102 mf r' erkenden: gooi dit alsjeblieft" plat." Esther Gotink Urk: al sinds 2000 tevergeefs aanbelt: bijna iedereen is dan thuis, in tegenstelling tot veel mensen in de grote steden. Als het niet om gemeenten, maar om provincies gaat, geven de Frie zen met 11,10 euro gemiddeld het meest. Noord-Brabant staat in dit rijtje met 5,48 euro op de laatste plaats. In totaal haalden collec tanten in 2003 ruim 36,5 miljoen euro op. Gemiddeld gaf een huis houden in Nederland 6,77 euro aan een collecte voor een goed doel. Van de opbrengst ging het groot ste deel (74 procent) naar goede doelen op het gebied van gezond heid. Verder was 17 procent be stemd voor organisaties op het gebied van welzijn (mensenrech ten, kunst etc.), 5 procent voor in ternationale hulp en 3 procent voor natuur en milieu. De cijfers van het CBF vertekenen enigszins doordat kleinere meenschappen met veel gr worden vergeleken. In kleii plaatsen zijn veel minder o tanten nodig om alle adres: langs te gaan en daarmee h plaatselijke gemiddelde op ken. anp aan de top als het gaat om vrijgevigheid. Foto: Freddy Schinkel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2