Uitzendbranche krijgt keurmerk ECONOMIE Sportwagenfabrikant Spyker blijft verliezen Smaak van product pas later relevant Veiligheid op spoor faalt bij goederentrein Verbetering systeem octrooien op komst Boete drukt resultaat bouwer BAM Groep Kamer wil controle op malafide praktijken Bereidheid tot acties bij Albert Heijn jaagt op identiteit am - Uitkeringsinstan- heeft bij een landelijke gsactie dertien men- esteerd wegens fraude titeitsbewijzen. Daar- 67 dienstverbanden t, waarbij het UWV .de dat vervalste sofi- irieven werden ge- n alle dertien gevallen e werknemer op de ek opgepakt. Bij dienst- iden die al beëindigd wa- te het UWV 25 vervalste nmers uit de administra- 1 li vergoeding Thomas Cook 5 dam - De touroperator Cook krijgt voorlopig hadevergoeding van ze- miljoen euro voor het rond de luchtvaart- 7 happij Holland Exel. Dat 5 e rechtbank in Amster- 5 steren bepaald. Thomas 2 eeft naar eigen zeggen joen euro schade gele- 5 iordat de touroperator 2 ïtract met Holland Exel opzeggen. De reisorgani- oest snel vervangende in regelen voor haar pas en was veel geld kwijt ïuleringen. De tourope- ste een schadevergoe- w zeker 2,5 miljoen euro. valler voor iland Bank rden - Friesland Bank !t afgelopen jaar 37 pro eer winst geboekt. De inst steeg tot 72,3 mil- i iro, voornamelijk door oop van een belang in De investeringstak van heeft vorig jaar aande- et telecombedrijf met ozienlijke boekwinst' it. Hoeveel het belang eeft opgeleverd, wilde id Bank niet prijsgeven, rsvoorzitter A. Offringa bank erkent dat de jdrage eenmalig is. Maar valler illustreert de van de participatiedoch- Friesland Bank, aldus de h containers Amsterdam dam - Rederij P&O Ned- niet van plan zijn sche- ir de Amsterdamse Ce- ninal te laten varen. Van iraak over de komst van Iduizend containers Amsterdamse terminal ns de betrokken reders irake. Vorige week zei Tadamasa Ishida van mse NYK Line, mede-ei- van de Ceres-terminal, indelijk een akkoord ir de komst van de zoge- irand Alliance naar Am- Maar deze groep con- iderijen ontkent nu de i. men wordt missaris TPG dam - TPG heeft J. Hom- kozen als voorzitter van van commissarissen, t M. Tabaksblat op, die naand aankondigde als thouder bij het post- en ce bedrijf te zullen ver- Dat heeft TPG bekend- t. Hommen, die bin- afscheid neemt als fi ll bestuurder bij elektro- ïcem Philips, is sinds van de raad van com- ssen van TPG. CWM wil r CAO-overleg heer - FME-CWM wil de ipen onderhandelingen n nieuwe CAO in de me- elektrotechnische indu- ittrekken. De werkge- anisatie doet op vier ge nten met de vakbonden ij de wijn en nodigt hen een gesprek. Dat heeft WM gisteren gezegd. it gelijk bij lerWessels iam - Het bouwbedrijf Vessels heeft het afgelo- een nettowinst gereali- 62,1 miljoen euro te- miljoen euro in 2003. tweede achtereenvol- werd het resultaat door een voorziening ites in verband met de lude. Vorig jaar ging het bedrag van ruim 23 euro tegen 19,4 miljoen 1003. ris topman li ter discussie dam - De provincie Gel- I heeft als grootaandeel- van Nuon met 'veront- kennis genomen van salaris van topman L. leren van het energie- "an Halderen zag zijn h in 2004 met 42 pro- jgen naar 815.195 euro. tclusief een eenmalige pstorting van 599.000 vrijdag 25 maart 2005 zeewolde/anp - Sportwagen- maker Spyker heeft over 2004 een nettoverlies moeten schrij ven van bijna 5 miljoen euro. Dat was ongeveer gelijk aan het verlies in 2003. Vooral de fabri- cagekosten stegen fors. Zij kwa men 1,7 miljoen euro hoger uit op ruim 6 miljoen euro. Desondanks is de fabrikant op timistisch. De omzet nam toe van 2,9 miljoen euro naar 4,2 miljoen euro. Volgens het be drijf heeft de beursgang vooral in de tweede helft van het afge lopen jaar positieve effecten ge had. Volgens topman Victor Muller is de geloofwaardigheid van het bedrijf toegenomen. Spyker kreeg in mei een beurs notering. De koers is na de in troductie echter ruim 50 pro cent gedaald. Een aandeel is nu 9,72 euro waard, waarmee het bedrijf een marktwaarde verte genwoordigt van 23,4 miljoen euro. Analisten spraken eerder van een mislukte emissie. Voor dit jaar verwacht het be drijf veel van de overeenkomst met het Duitse Wilhelm Kar- mann GmbH. Dat bedrijf gaat het chassis en koetswerk leve ren voor de C8 Spyder, Spykers seriemodel waarvan er 350 uit de assemblagefabriek in Zee- wolde moeten komen. Met be hulp van de Duitse fabrikant kunnen de productie- en de le- veringstijd omhoog en de kos ten omlaag. Een dergelijke auto kost in Nederland 350.000 euro. In 2004 zijn 31 luxe sportwa gens gemaakt. Daarvan zijn er vijftien geleverd aan klanten. Bij het begin van de beursgang had Muller op 45 gerekend. Het aantal orders is toegenomen van 54 tot 99. De kostenstijging hangt volgens het bedrijf samen met de uit breiding van de fabriek in Zee- wolde. Mede hierdoor nam het aantal werknemers toe van veertig tot 63. Voor dit jaar ver wacht Spyker meer omzet en minder verlies. Vooral de Amerikaanse markt is een trekker. Spyker heeft on langs toestemming gekregen om zijn auto's in de VS te laten rijden. Eerder was het alleen maar mogelijk om de Neder landse luxe-auto's in de show room te zetten. Inmiddels rij den er volgens Muller al tien rond aan de overkant van de Atlantische Oceaan. De be stuursvoorzitter zegt dat 70 procent van alle geproduceerde auto's is bestemd voor particu lieren en dealers in de VS. den haag/anp - De Tweede Ka mer wil dat er een soort APK- systeem komt om de uitzend branche op malafide praktijken te controleren. CDA-Kamerlid Bruis diende gisteren tijdens een debat met de staatssecretaris sen Van Hoof van sociale zaken en Wijn van financiën daartoe een motie in, die de steun heeft van coalitiepartijen WD en D66 en oppositiepartij PvdA. De Kamer wees eerder deze maand nog het voorstel van de bewindslieden af om een ver gunningstelsel in te voeren voor de uitzendbranche. Vol gens Bruis kunnen de huidige problemen met illegale arbeid beter worden aangepakt door zelfregulering in de branche. Volgens het CDA moet het mo gelijk zijn nog dit jaar de be staande keurmerken van de uitzendkoepels ABU en NBBU en inleners als land- en tuin bouw, slachterijen en vleesver werkers samen te voegen. Ver volgens zou de overheid, net als het APK-systeem bij auto's, een periodieke keuring ver plicht moeten stellen. De con trole moet in handen komen van een onafhankelijke stich ting. Voor 1 september ver wacht de Tweede Kamer geïn formeerd te worden over de vorderingen met het APK-sys- teem. Beide bewindslieden ontraden het APK-systeem. Volgens Van Hoof gaat de motie-Bruis na drukkelijk een andere kant uit dat het kabinet wil. Wijn stelde dat hiermee de harde aanpak van illegale arbeid die het kabi net voorstaat, wordt tegenge gaan en 'het getraineer van de uitzendbranche' tegen de ver gunningsplicht beloond. Vooral Wijn maakte duidelijk weinig vertrouwen te hebben in het zelfregulerend vermogen van de uitzendsector. 'De beste voorspeller voor de toekomst is het gedrag in het verleden' en dat is volgens hem niet al te best. Hij ziet dan ook met 'de nodige scepsis' de voorstellen uit de branche tegemoet. Bruis en zijn collega Bussema- ker van de PvdA hekelden de houding van Wijn. „Het is niet de bedoeling dat u achterover gaat leunen. Er wordt van de overheid een ondersteunende rol gevraagd", aldus Bruis. Bussemaker benadrukte dat de uitzendbranche 'een laatste kans' krijgt om zelf praktijken van uitbuiting en fraude tegen te gaan. Als deze „waarschu wing" niet gehoord wordt, dan komt wat haar betreft 'het paardenmiddel' van een ver gunningstelsel weer in beeld. Bovendien diende zij gesteund door regeringspartijen CDA, WD en D66 een motie in op de pakkans te vergroten. Volgens de PvdA valt of staat welk be leid tegen illegale arbeid dan ook met betere handhaving. wageningen/anp - Wie in een supermarkt voor het eerst een nieuw artikel koopt, laat zich verleiden door vormgeving, kleur of prijs. De smaak van een product komt pas thuis aan de orde bij het eten ervan. „Smaak neemt in belang toe naarmate een consument zo'n artikel vaker koopt", meent Bob Cramwinckel, directeur van het Centrum voor Smaakonderzoek in Wage- ningen. Juist om de vormgeving en de kleur van de verpakkingen gaat een ruzie tussen voedingsmiddelenfabrikant Unilever en Al- bert Heijn. Unilever vindt dat de nieuwe verpakkingen van het huismerk van de grootgrutter te veel lijken op die van ijs thee, pindakaas en margarine van de on derneming zelf. Unilever wil dat de super marktketen de verpakkingen verandert. Daartoe dient binnenkort (12 april) een rechtszaak. Volgens Cramwinckel speelt merkbeleving een belangrijke rol. „Nog niet zo lang gele den hebben we bij vijfhonderd studenten de smaak van Coca-Cola, Pepsi en Giant getest. Bij de blinde testen bleek dat de cola Vein Giant het best goed deed. Bij de testen waarbij we de cola uit de fles inschonken was er een zeer groot verschil tussen het gebruik van de grote merken en het klei ne." De onderzoeker maakte het mee dat men sen amper verschil proefden tussen Coca- Cola en B-merken. „Maar toen de flessen op tafel stonden dronk iedereen opeens Coca-Cola en de andere flessen bleven over. Dat zegt wat over de merkbeleving." De verpakking, kleur en het uiterlijk van een product zeggen iets over de verwach ting. Smaak is volgens het Centrum voor Smaakonderzoek 'een dynamische reflec tie'. Iets kan lekker zijn als het vroeger bete kenis had, bijvoorbeeld in de jeugdjaren. Bij smaak gaat het volgens het centrum blijkbaar om de interpretatie van waarge nomen eigenschappen. Een nieuw product is niet lekker, maar wordt lekker gevonden omdat het bijvoorbeeld een herinnering oproept. Volgens Cramwinckel doet smaak rare din gen. „Zo kan het gebeuren dat mensen iets heel lekker vinden, maar het toch niet ko pen. Chips bijvoorbeeld. Maar ze kopen wel elke dag aardappelen." Bij de ontwikkeling van nieuwe producten kijken fabrikanten eerst naar de doelgroep. „Dat geldt eigenlijk voor alles behalve wa ter, want dat gebruikt iedereen", zei Cram winckel. „Dan komen vragen op als wat mensen willen en hoe het er dan uit moet zien." Blauwe appelmoes heeft volgens Cram winckel weinig kans. „Wellicht in het uit gaansleven, want mensen daar houden wel van iets aparts." Hij ziet een grote groep consumenten zoiets echter nog niet kopen. Dat hangt samen met het feit dat zo'n pro duct niet is wat mensen verwachten, want appelmoes moet groen zijn. Zo bracht ketchupfabrikant Heinz in 2001 groene en blauwe ketchup op de markt. Een jaar later verdwenen deze producten weer uit de schappen. Het was volgens het Amerikaanse bedrijf een aardigheidje, waar de Nederlanders uiteindelijk niet aan toe waren. Maar ook de prijs van een product speelt daar volgens Cramwinckel een rol in. „Als een product heel goedkoop is, dan denken consumenten dat het onmogelijk is om iets tegen zo'n prijs aan te bieden. Dan kan het niet wat zijn." den haag/anp - Het veiligheids systeem op het Nederlands spoor schiet tekort voor zware goederentreinen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van de Onderzoeks raad voor Veiligheid. Het zogenoemde ATB-systeem geeft aan wanneer een trein te hard rijdt, maar daarbij wordt alleen gekeken naar de maxi mumsnelheid die op een be paald baanvak geldt en niet naar het type trein. Zo kan het gebeuren dat een goederentrein gevaarlijk hard rijdt zonder dat het systeem reageert. Goederentreinen mogen 95 ki lometer per uur rijden. Op veel baanvakken is echter voor trei nen van de Nederlandse Spoor wegen een maximumsnelheid van 130 kilometer per uur toe gestaan. Het ATB-systeem Staatssecretaris komt met nieuw beleid den haag/gpd - Staatssecre taris Karien'van Gennip van economische zaken heeft beleid aangekondigd waar mee het octrooisysteem moet worden verbeterd. Zij wil proberen de kosten van een octrooiaanvraag terug te dringen en de regels eenvou diger maken. De staatssecretaris presen teerde het nieuwe beleid in Den Haag tijdens het eerste Octrooicongres, dat was ge organiseerd door het Oc trooicentrum Nederland, voorheen het Bureau voor Industriële Eigendom. Van Gennip komt met de voor stellen tegemoet aan de kri tiek die er is op het octrooi systeem. Veel bedrijven we ten niet precies wat ze aan een octrooi hebben. Ook we ten ze niet welke kennis al beschikbaar is. De staatsse cretaris wil via internet meer voorlichting geven. Van Gennip constateerde ook dat het voor veel mid den- en kleinbedrijven onbe taalbaar is een octrooi aan te vragen en in stand te hou den. „Het in stand houden van een octrooi in Neder land kost veel meer dan in andere Europese landen. Een Nederlands octrooi wordt gemiddeld zeven jaar in stand gehouden. Dat kost 839 euro. Dat is 65 procent meer dan het gemiddelde van de oude EU-landen. Van Gennip wees ook op twee subsidieregelingen voor ken nisoverdracht. De staatsse cretaris stelde vast dat de kennis van universiteiten slecht wordt opgepikt door het bedrijfsleven. Ze pleit daarom voor een ander sys teem. „Bij ons mag een on dernemer een octrooi tegen een bepaald bedrag van de universiteit overnemen, ter wijl de ondernemer nog niet weet of hij er succes mee gaat hebben. Dat werkt dus niet. Op de universiteit van Stanford in de Verenigde Staten mag een ondernemer een octrooi van de universi teit gebruiken. Pas als hij er succesvol mee is, moet hij voor dat gebruik betalen. Dat heeft Stanford veel opgele verd. „Voorafgaand aan de presentatie van Van Gennip uitten verschillende andere sprekers veel kritiek op het huidige octrooisysteem. Piet Schalkwijk, voorzitter van de commissie industrieel eigen dom van werkgeversorgani satie VNO- NCW was kri tisch. „Het systeem is te duur, te ondoorzichtig en te gecompliceerd en octrooien worden soms te gemakkelijk verleend. Hoe moet een on dernemer in dit specialisti sche labyrint zijn weg in vin den? Dat is ondoenlijk. Schalkwijk was desondanks blij verrast door de plannen van de staatssecretaris. In de Europese Unie worden vol gens de staatssecretaris po gingen ondernomen om de regelgeving in Europa te ver eenvoudigen. „Helaas gaat dat langzaam." Het Bouwhuis, een van de bouwprojecten van de BAM Groep. Foto: ANP Nettowinst door geldstraf van Mededingingsautoriteit onder druk bunnik/anp - Een boete van 40 miljoen eu ro opgelegd door de Mededingingsautori teit heeft de nettowinst van bouwbedrijf BAM Groep vorig jaar onder druk gezet. Onder de streep bleef een bedrag over van 56 miljoen euro. Dat is net zoveel als in 2003, toen de boete met ruim 27 miljoen euro een stuk lager uitviel. Dat meldde de bouwer gisteren. BAM Groep is een van de bedrijven die be trokken was bij de bouwfraude. Medewer kers van de onderneming moeten zich voor de rechter verantwoorden wegens verbo den prijsafspraken. De omzet van het bedrijf kwam uit op 7,5 miljard euro tegen 7,2 miljard een jaar eer der. Het bedrijf spreekt van goede resulta ten in alle sectoren. BAM Groep is actief in Groot-Brittannië, Ierland, België en de Ver enigde Staten. Alleen in Duitsland verging het de onderneming iets minder goed. In de utiliteitsbouw werd een verlies geboekt dat mede werd veroorzaakt door een reor ganisatie, waarbij 180 banen verloren gin gen. De Duitse utiliteitsbouw is al tien jaar in mineur, aldus BAM Groep in een verkla ring. Het bedrijf wist vorig jaar in zijn alge meenheid te profiteren van kostenbespa ringen en een betere commerciële slag kracht. Dat had te maken met de overname van branchegenoot HBG in november 2002. De omzet klom op eigen kracht met ongeveer 3 procent. Uit de bouw en het vastgoed komt iets meer dan de helft van de omzet. In Neder land leverde de onderneming vorig jaar on geveer 7000 woningen op tegen 6500 een jaar eerder. Woningontwikkeling biedt goe de groeikansen voor de komende jaren, al dus de onderneming. BAM Groep heeft grondposities om ongeveer 25.000 wonin gen te kunnen ontwikkelen. Uit infra-activiteiten haalt BAM Groep iets minder dan de helft van de omzet. In Ne derland liepen deze activiteiten goed. Een aantal grote projecten liep af, maar dat werd gecompenseerd door de verwerving van nieuwe opdrachten. De leidingbouw BAM Inffatechniek was verlieslatend. Bij dit bedrijfsonderdeel zijn maatregelen ge nomen om de winstgevendheid te verbete ren. Het dieptepunt in de markt is volgens de onderneming echter gepasseerd. BAM Groep verwacht dit jaar net zoveel omzet te boeken als vorig jaar. De netto winst komt uit tussen de 90 en 100 miljoen euro, aldus de onderneming. houdt alleen rekening met dat maximum. De Onderzoeksraad eist van spoorvervoerder Rai lion dat er een technische aan passing komt van het ATB-sys teem. Ook moet de onderne ming de machinisten scherper in de gaten houden. zaandam/gpd - De actiebereid heid onder de werknemers van de distributiecentra van Albert Heijn is over het algemeen groot en het personeel kiest voor hardere actievormen. Dat zijn de conclusies die FNV-be- stuurder Jos Broeken trekt na de poortacties van gistermor gen bij de centra in Geldermal- sen, Nieuwegein, Pijnacker, Til burg, Zaandam en Zwolle. Bestuurders en kaderleden van FNV Bondgenoten deelden bij alle centra van zes tot acht uur actiekaarten uit, waarop de werknemers hun voorkeur kon den invullen: geen actie, zach tere vormen van actie zoals handtekeningen verzamelen en hardere actievormen, bijvoor beeld werkonderbrekingen. „Uit een eerste blik op de bin nengekomen formulieren blijkt dat de werknemers de voorkeur geven aan hardere acties", zegt FNV-bestuurder Jos Broeken. „Ze hebben er genoeg van om meer dan een jaar te moeten wachten op een nieuwe CAO en vinden dat er na zeven keer op schorting van de onderhande lingen nu eens een akkoord moet komen. Er is volgens Broeken wel een verschil in actiebereidheid tus sen de centra. „In sommige centra zoals Zaandam en Til burg speelt niet alleen de CAO, maar gaat het ook om arbeids omstandigheden. Daar is de ac tiebereidheid groter. Van het centrum in Pijnacker zijn veel mensen naar de grote demon stratie op de Coolsingel in Rot terdam geweest." Op 31 maart gaat de bond de resultaten beoordelen. Bij de zes distributiecentra werken sa men 4000 mensen. De C8, het seriemodel van Spyker, waarvan er 350 uit de assemblagefabriek in Zeewolde moeten komen. De C8 kost in Nederland 350.000 euro. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9