Oppositie grijpt macht in Kirgizië BUITENLAND Duitsers klagen overheid aan wegens luchtvervuiling Hooggerechtshof weigert comazaak-Schiavo weer 'Slachting Kosovo zaak Albanese terroristen' jf: Immuniteit ochet blijft President Akajev waarschijnlijk land uit gevlucht Parlement in Moldavië kiest voor EU VN: Seksueel misbruik door blauwhelmen harder straffen Dodental explosie raffinaderij in Texas loopt op tot vijftien Acht mogelijke opvolgers Lubbers in verrijkt in't ieim uranium' iington - Een Iraanse ban- g heeft gezegd dat Iran in ias gebouwde ondergrond- orziening in Parchin hei- k uranium verrijkt voor ge in nucleaire wapens. De- ireza Jafarzadeh zei zich te ren op 'hooggeplaatste nen binnen het Iraanse re- Teheran heeft steeds ;nd nucleaire activiteiten rchin te ontplooien. In onthulde Jafarzdeh het ian van een verborgen in- itie voor de verrijking van ium in Natanz en een rwaterfabriek in Arak. Iran het bestaan van beide la- rgebiecht bij het atoombu- in Wenen. wgo - Het Chileense hoog- htshof heeft gisteren ge- ;rd om Pinochet zijn on- ïdbaarheid te ontnemen, door kan de ex-dictator erechtstaan in een proces de moord in Argentinië op ïileense generaal Prats, werd samen met zijn vin 1974 vermoord, nadat t Chili was gevlucht aan de ivond van de staatsgreep inochet. Met de uitspraak besluit van het hof van •p van Santiago, dat de im- teit ophief, vernietigd. De ige Pinochet wordt be- digd van tal van schendin- an mensenrechten. con carne t stukje vinger )se - Een Amerikaanse v heeft deze week haar n gezet in een afgereten inger. Het lichaamsdeel, leet met een lange gelakte zat in een portie chili con Volgens The Los Angeles is nog onbekend hoe het vinger in de maaltijd van istfood-restaurant in San- terecht is gekomen. uwensmokkel ir seks in Israël uem - Enkele duizenden dandse vrouwen zijn de pen jaren Israël binnen- jkkeld en gedwongen zich stitueren. De vrouwen- :1 levert criminele organi- jaarlijks miljoenen op, zo uit een onderzoek door van het Israëlisch parle- De afgelopen vier jaar )00 tot 5000 vrouwen ille- iraël binnengekomen en :ht als 'seksslaaf. Pooiers den 8000 tot 10.000 dollar e vrouwen en lieten ze 18 uur per dag werken. !se agent schiet okrijder dood den haag - Britse politie- en hebben een man die pnd met een Samurai 'd tegen de rijrichting in- ip de snelweg A63 bij Huil ischoten. De 26-jarige s volgens zijn ouders 'ogen christen en hulp- ler die net terug was uit L De politie wist de bestel- i tot stoppen te dwingen, hij daarna met het zwaard hand naar de agenten toe- I schoten ze. De politie- hn gebruikten eerst rub- jgels. Murden zakte daar- )p de weg maar stond )p. Daarna schoten de fn met scherp. li-archief over il vrijgegeven m - Na een jarenlange ju ke strijd hebben de Duitse feiten gisteren documen- p de Stasi, de voojmalige he dienst van de DDR, hd-bondskanselier Kohl teven. De stukken zijn retenschappelijke doel- opvraagbaar. De autori- hebben twee mappen iker 1000 pagina's over de politicus beschikbaar ge- Persoonlijke informatie !ohl blijft geheim. Ook ge- die de Stasi heeft verkre- i afluisterpraktijken niet openbaar gemaakt, erzette zich jarenlang te- it vrijgegeven van de do- ïten maar liet dit verzet dag plots varen. de na boete 1200 kamelen li - De Murule-clan in compenseert de rivalise- pane-clan met 1200 ka- of 130.000 euro voor een op 15 maart waardoor asen omkwamen. In ja- haakten leden van beide ifspraken om het onder- pweld een halt toe te roe pt geven van kamelen als fding' voor slachtoffers iveld was daar één van. id van een man wordt met honderd kamelen, in en kinderen zijn vijftig in waard. De clans heb- ti geschil over de aan- op water en weidegrond nabij de Somalische vrijdag 25 maart 2005 Twee demonstranten van de prolife-organisatie. Foto: EPA Washington/ANP - Het federale Hoog gerechtshof in de VS maakte gisteren be kend geen oordeel te vellen over het lot van comapatiënte Terri Schiavo. De sonde waarmee zij kunstmatig voedsel en vocht kreeg toegediend, werd vorige week vrijdag op last van een lokale rech ter verwijderd. Haar ouders voeren sindsdien een race tegen de klok om haar leven te redden. Schiavo's ouders wendden zich tot het Hooggerechtshof in Washington nadat de federale rechtbank in Tampa en het federale Hof van Beroep in Atlanta hun eis hadden verworpen. Beide tribunalen schaarden zich achter de uitspraak van de lokale rechtbank in Florida. Het was de vijfde keer dat het Hooggerechtshof een verzoek afwees om in te grijpen. Ook de laatste hoop van Terri's ouders ging gisteren in rook op. Rechter George Greer in Florida verwierp een verzoek van de gouverneur Jeb Bush om haar onder staatstoezicht te plaatsen. De uit spraak kwam niet als een verrassing. Greer houdt zich al jaren met de zaak bezig en stelde altijd Terri's echtgenoot in het gelijk. Jeb Bush voerde 'nieuw bewijs' aan. Hij kwam met een neuroloog op de prop pen die zei dat bij Schiavo mogelijk een verkeerde diagnose is gesteld. Volgens de arts verkeert zij niet in een 'blijvend vegeterende toestand', zoals andere me dici zeggen, maar in een minder ernstige 'minimaal bewuste toestand'. Greer ging echter opnieuw niet door de knieën. De 41-jarige vrouw wordt al 15 jaar met kunstmatige voeding in leven gehouden. Zij liep zwaar hersenletsel op als gevolg van een hartstilstand. Haar echtgenoot en wettelijke voogd, Michael Schiavo, vecht al zeven jaar voor het recht van zijn vrouw op een waardige dood. Hij ziet geen mogelijkheid op herstel en stelt dat zij op deze wijze niet verder zou wil len leven. De ouders bestrijden dat. Zij willen hun dochter in leven houden en hopen nog op een wonderbaarlijk herstel. Ze kre gen de afgelopen week bijval van de conservatief christelijk pro-lifebeweging, die fel tegen euthanasie en abortus is. Ook president George Bush behoort tot deze beweging. Terri Schiavo heeft nu al ruim zes dagen geen water en voeding meer gekregen. Volgens artsen zal zij binnen enkele da gen sterven. De zaak is al een week lang het gesprek van de dag in de VS. bisjkek/anp-gpd-afp-rtr - Dui zenden demonstranten in Kirgi zië hebben gisteren het belang rijkste regeringsgebouw in de hoofdstad Bisjkek ingenomen en oppositieleider Feliks Koelov uit de gevangenis bevrijd. President Askar Akajev is spoorloos. Vol gens onbevestigde berichten heeft hij ontslag genomen en is hij het land uit. Het parlement koos gister avond Isjenbaj Kadirbekov als voorzitter. Hij zal bovendien fungeren als interim-president. Koelov is aangesteld als hoofd van alle veiligheidsdiensten. Ook zijn twee oppositieleden benoemd aan het hoofd van het ministerie van binnenlandse zaken. Dat meldde Koerman- bek Bakijev, een andere opposi tieleider. Bakijev beloofde eerder op de dag de orde in de voormalige sovjetrepubliek te herstellen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De vorige stembus gang, waarvan de tweede ronde eerder deze maand werd ge houden, werd volgens de oppo sitie en internationale waarne mers ontsierd door fraude en omkoping. De onrust die daar op volgde, leidde tot de huidige crisis. Het hoogste rechtscollege in Kirgizië heeft gisteren de uitslag van de parlementsverkiezingen geschrapt. Na de stembusgang was de oppositie nauwelijks meer vertegenwoordigd in het parlement. Vrijwel alle zetels in de nieuwe volksvertegenwoor diging waren in handen van bondgenoten van Akajev. De oppositie vreesde dat die die positie wilde misbruiken om langer aan te blijven. President Akajev zei de afgelo pen dagen herhaaldelijk niet te zullen toegeven aan de eisen van de demonstranten. Die hadden afgelopen weekeinde al de zuidelijke steden Osh en Dzalal-Abad ingenomen en eis ten zijn vertrek. De situatie es caleerde snel nadat de nieuw benoemde minister van bin nenlandse zaken Kenesjbek Doesjebajev woensdag impli- chisinau/den haag/gpd - Alle partijen in het parlement van Moldavië kiezen voor een toe nadering van het land tot het Westen en de EU. Dit blijkt uit een verklaring die het parle ment unaniem heeft aangeno men. Opsteller van het stuk was parlementsvoorzitter Lupu, oud-minister van economische zaken. Lupu (39) werd door de communistische partij als ka mervoorzitter naar voren ge schoven al is hij geen lid van die partij. In de verklaring spreken de po litieke partijen, ondanks hun verschillen, uit dat zij zich geza menlijk inzetten voor het natio naal belang. Behalve de toena dering tot het Westen gaat het dan om het opzetten van een onafhankelijk rechtssysteem, economische en sociale ont wikkeling. De parlementsleden willen ook het conflict in Transdnjestrië - het oostelijk deel van het land dat zich in 1992 met Russische steun onafhankelijk verklaarde - oplossen. Rusland heeft daar nog steeds troepen en militair materieel. Andere prioriteiten zijn: het beter beveiligen van de grenzen en het promoten van gebruik van de eigen taal, dus niet Russisch of Roemeens. Het parlement besloot op 4 april een nieuwe president te kiezen. De ambtstermijn van het huidige staatshoofd, de pro westerse communist Voronin loopt op 7 april af. Hij heeft zich herkiesbaar gesteld. De communisten hebben 56 van de 101 zetels in het parlement, niet genoeg om Voronin herbe noemd te krijgen. Het opposi tionele Democratisch blok is echter uit elkaar gevallen. Acht leden daarvan hebben een ei gen Democratische partij ge sticht. new york/anp-rtr - Frankrijk stelt de stemming in de VN-Vei ligheidsraad over een resolutie om Sudanese oorlogsmisdaden door het Internationaal Strafhof (ICC) te laten berechten, uit tot volgende week. Dat heeft de Franse VN-ambassadeur De la Sablière gisteren gezegd. Als de stemming was doorge gaan, hadden de VS, die fel te genstander zijn van het Straf hof, moeten kiezen tussen hun veto uitspreken of het gehate tribunaal in Den Haag accepte ren. De la Sabrière zei te heb ben toegestemd in uitstel van de stemming op verzoek van enkele delegaties die meer tijd nodig hadden om de tekst te bestuderen. De Veiligheidsraad probeert al maanden te komen tot een sa menhangende resolutie over heel Sudan. De vraag waar da ders van de wreedheden in de regio Darfur moeten worden berecht, was steeds het pro bleem. Om de knoop door te hakken, had Frankrijk opgeroe pen gisteren te stemmen over zijn ontwerpresolutie, waarin de gevallen van wreedheid in Darfur voor het ICC worden ge bracht. De resolutie wordt aangeno men als ten minste 9 van de 15 leden van de Veiligheidsraad voor het voorstel stemmen. Di plomaten hebben gezegd te verwachten dat zeker 10 landen de ontwerpresolutie zullen steunen. Negen leden van de raad hebben het verdrag tot op richting van het Strafhof gerati ficeerd. Dat zijn Argentinië, Be nin, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Groot- Brittannië, Roemenië en Tanza nia. Voor het regeringsgebouw in Bisjkek staken demonstranten een auto in brand. Foto: EPA/Yuri Kochetkov ciet dreigde met geweld. De bewindsman probeerde de crisis gisterochtend nog te be zweren door de betogers op te roepen tot kalmte. Hij zei dat de politie nooit geweld zou ge bruiken tegen vreedzame de monstranten. Toch kwam het in de straten van Bisjkek tot een confrontatie tussen de aanhan gers van de oppositie en rege ringsgetrouwen. De politie slaagde er niet in de ongere geldheden onder controle te krijgen, waarna de betogers op trokken naar het regeringsge bouw. Bij de bestorming raak ten enkele tientallen mensen gewond. De oppositie wist ook het ge bouw van de nationale televisie in handen te krijgen. Leider Koelov maakte daarvan gebruik door president Akajev in het openbaar op te roepen zijn functie neer te leggen. Ook riep hij de bezetters van het rege ringsgebouw op kalm te blijven. Koelov, de voormalige vice-pre sident, zat sinds 2002 vast we gens corruptie en machtsmis bruik. Zijn veroordeling zou po litiek gemotiveerd zijn geweest. Hij was voor zijn opsluiting Akajevs voornaamste rivaal. Akajev regeerde Kirgizië sinds de Centraal-Aziatische repu bliek zich veertien jaar geleden losmaakte van de Sovjetunie. Sindsdien heeft hij geleidelijk steeds meer macht naar zich toe getrokken. Hij geniet de steun van Moskou, waarmee het land een veiligheidsverdrag heeft. Rusland, dat in de buurt van Bisjkek een militaire basis heeft, besloot echter zich afzijdig te Kirgizië new york/anp - Militairen die zich tijdens vredesmissies van de Verenigde Naties schuldig maken aan seksueel misbruik moeten veel harder worden aangepakt. De betrokken mili tairen moeten worden berecht door een krijgsraad in het land waar de daden zijn begaan, hun soldij moet worden ingetrokken en er moet een fonds komen voor vrouwen en meisjes die zwanger zijn gemaakt door blauwhelmen. Dat staat in een rapport dat door VN-baas Kofi Annan ter beroordeling aan de Algemene Vergadering is voorgelegd. Het rapport is in opdracht van An nan opgesteld door de Jordaan se ambassadeur bij de VN in New York. Hij deed onderzoek naar beschuldigingen van sek sueel misbruik door VN-solda- ten tijdens missies in onder meer Congo, Bosnië, Kosovo en Oost-Timor. Het onderzoek richtte zich specifiek op Congo waar tegen VN'ers meer dan 100 beschuldigingen zijn geuit wegens seksueel wangedrag te gen vooral jonge meisjes. De VN kunnen formeel in dit soort zaken niet optreden tegen blauwhelmen of ander VN-per- soneel dat onder de vlag van de volkerenorganisatie een op dracht uitvoert. De deelnemen de landen die de militairen uit zenden, moeten daar zelf voor zorgen, maar vaak komen de daders er ongestraft mee weg. De krijgsraden die in het voor stel staan, moeten dan ook door de deelnemende landen worden opgezet in het land van het vergrijp. Getuigen zijn dan makkelijker te horen. houden in de politieke crisis. Rusland botste eerder nog met de Europese Unie, die volgens Moskou het conflict in Kirgizië anp bron: krt, atp zou aanwakkeren door openlijk vraagtekens te plaatsen bij het omstreden verloop van de ver kiezingen. den haag/gpd - Serviërs heb ben in Racak (Kosovo) geen Al banese burgers vermoord. De 45 lichamen die werden gevon den waren van strijders van het Albanese bevrijdingsleger voor Kosovo, KLA. Racak was een re gionale machtsbasis voor de KLA. Dit heeft rechter Marinko- vic die het drama-Racak in ja nuari 1999 onderzocht, bij het Joegoslavië tribunaal verklaard. Racak was voor het Westen aanleiding Servië te bombarde ren en een troepenmacht naar Kösovo te zenden. Er werd van uitgegaan dat Serviërs onschul dige Albanese burgers die met traktoren en wagens probeer den weg te komen, hadden ver moord. Oud-president Milose vic van Joegsoslavië en Servië, wordt mede verantwoordelijk gehouden voor de gebeurtenis sen in Racak. Marinkovic verklaarde dat de lijst van slachtoffers in de aan klacht tegen Milosevic niet klopt. Op basis van onderzoek dat zij liet doen naar de lijken stelde zij dat er 13 verschillen zijn. De rechter wees erop dat de familieleden van alle slacht offers bij haar hun geliefden hadden geïdentificeerd. De rechter zei zelf naar Racak te zijn gegaan, samen met een on derzoeksteam. Ze kon pas drie dagen na het drama de plaats bereiken. In voorafgaande da gen was haar groep herhaalde lijk door onbekenden bescho- Boskovski uitgeleverd ten, wat hen dwong het gebied te verlaten. Marinkovic zei in Racak het hoofdkwartier van de KLA te hebben gevonden net als wa pen- en munitievoorraden, een grote voedselvoorraad, dienst roosters en uniformen. In de buurt waren overal loopgraven en bunkers aangelegd. Volgens haar waren er ongeveer 100 KLA-strijders in Racak gestatio- Kroatische autoriteiten hebben gisteren de Macedonische oud minister van binnenlandse zaken Boskovski uitgeleverd aan het Joegoslavië-Tribunaal. Het VN-hof klaagt hem aan voor moord, moedwillig verwoesten van steden en dorpen en onmenselijk behandelen van personen in 2001. Aanhangers van de aange klaagde Servische generaal Pavkovic hebben gedreigd dat ze de militair met een 'menselijk schild' zullen beschermen, als ge poogd wordt te arresteren. Pavkovic wordt ervan beschuldigd in 1998 en 1999 een groot deel van de etnisch Albanese bevolking in Kosovo te hebben willen verdrijven. Het Servische tribunaal voor oorlogsmisdaden liet gisteren de banktegoeden bevriezen van 13 Serviërs die door het Joegoslavië-Tribunaal zijn aange klaagd. Onder wie oud-legerleider Mladic. neerd. Over de gevonden lijken zei de magistraat: „Ze hadden burgerkleding aan maar het was opvallend dat ze ook bijna allemaal dezelfde militaire broeken, riemen en schoenen droegen. Bovendien hadden ve len onder hun burgerkleding andere kleding aan." Marinkovic verklaarde dat alle doden van grote afstand waren beschoten, kennelijk vanuit een hinderlaag. Wat er exact ge beurd was wisten volgens haar alleen de KLA-strijders zelf. Ge bouwen hadden geen schade door kogels of tankgranaten. Eenheden van het Servische le ger of de politie waren niet in de buurt. De rechter wees erop dat KLA- strijders al sinds eind 1998 in het betrokken gebied Servische burgers lastig vielen, mensen ontvoerden, mishandelden of ombrachten en vrouwen ver krachtten. Tegelijk waren er ge regeld aanvallen op de Servi sche politie. houston/anp/rtr - Het doden tal door de enorme explosie in de BP-olieraffinaderij in de Amerikaanse staat Texas is op gelopen tot 15. Meer dan 100 mensen raakten gewond, van wie er 70 bij de raffinaderij werkten. De situatie van enkele gewonden is kritiek, aldus een woordvoerder van BP. De explosie, mogelijk het ge volg van een fout tijdens onder houdswerkzaamheden, had plaats in Texas City, 50 kilome ter ten zuidoosten van Hous ton. Bij de raffinaderij werken 800 mensen. Het getroffen complex is de op twee na groot ste raffinaderij van Noord-Ame- rika en is goed voor 3 procent van de totale Amerikaanse ben zinevoorziening. Na de explosie ging de olieprijs omhoog omdat er in de VS brandstoftekorten zouden kunnen ontstaan. In de elektronische handel no teerde een vat Amerikaanse olie voor levering in mei 54,32 dol lar, een stijging van 51 dollar cent. Volgens BP-topman Browne is de vrees voor proble men in de brandstofvoorzie ning ongegrond. De voorraden zijn zo groot dat de explosie niet zal leiden tot tekorten, zei hij gisteravond. new york/anp-rtr - De Ver enigde Naties hebben gisteren een lijst gepubliceerd van acht personen die in aanmerking komen om Ruud Lubbers op te volgen als Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Op de lijst staat Gareth Evans, de Au stralische oud-minister van buitenlandse zaken. De andere niet-Europeaan is de huidige assistent Hoge Commissaris Kamel Morjane uit Tunesië. De zes Europeanen zijn: de Ita liaanse Emma Bonino, voorma lig eurocommissaris voor men senrechten en nu lid van het Europees Parlement: Hans Dahlgren, de Zweedse onder minister van buitenlandse za ken en oud-ambassadeur bij de VN; oud-premier Antonio Gut erres van Portugal; de Deense leider van de VN-missie in Kos ovo, Sören Jessen-Peterson; de Fransman Bernard Kouchner, oud-minister van volksgezond heid en oprichter van Artsen zonder Grenzen; Mark Ver- wilghen, de Belgische minister van economie, erergie en bui tenlandse handel. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Per jaar sterven in Duitsland 65.000 men sen door luchtvervuiling. Burgers uit München en Berlijn zijn die vervuiling beu. Zij stapten deze week naar de rechter om bij de autoriteiten maat regelen af te dwingen tegen fijnstof, veroorzaakt door roetdeeltjes van uitlaatgassen en stof van slij tende autobanden. De overheid moet er voor zor gen, vinden de klagers, dat het verkeer, vooral ver vuilende dieseltrucks zonder roetfilters, wordt om geleid. Ook in andere steden dreigen assertieve burgers met actie. De klagers baseren zich op een Europese richt lijn. Die stelt dat per 1 januari 2005 de grens waarde voor fijnstof - die ligt bij 50 microgram per kubieke meter - niet vaker dan 35 dagen per jaar mag worden overschreden. Grote Duitse ste den zondigen ruim tegen deze norm. Overigens wordt de norm in de Benelux-landen, Italië, Frankrijk en elders net zo ruim overschreden. De Europese Commissie kan miljoenen aan boe tes opleggen als landen de afspraak schenden. En de burgers wordt opgeroepen te klagen. Ringo Müller is een van de klagers. De 25-jarige student woont aan de drukke Frankfurter Allee in voor malig Oost-Berlijn. Met enkele medestanders klaagde hij de Berlijnse Senaat aan. Met zijn oom, die in de bouw werkt en veel met een dieselauto zonder roetfilter onderweg is, voert Müller heftige debatten. Net als met critici die vinden dat niemand hem dwingt om aan de Frankfurter Allee te wonen, de verkeersader die dagelijks zo'n 82.000 auto's te verstouwen krijgt. Al 20 dagen werden voor Müllers woning dit jaar de EU-normen voor fijnstof overschreden. Een probleem is dat Duitsland een klassiek autoland is. En veel van de vervuiling komt door auto's. Om de concentratie fijnstof in de lucht te ver minderen zou een nieuwe, auto-onvriendelijke verkeerspolitiek moeten worden ingevoerd. Dat is in de Bondsrepubliek hetzelfde als vloeken in de kerk. „Wie dat probeert is politiek zo goed als dood", schreef Der Tagesspiegel. De krant herin nerde aan de dolwoeste reacties op een oude eis van De Groenen om de prijs van een liter benzi ne te verhogen tot 5 mark. Zelfs voorstanders van een snelheidslimiet op de Autobahn moeten vrezen voor hun politieke overleven. Duitsers willen nu eenmaal in grote auto's met 200 kilometer per uur over de snelweg kunnen razen. Roetfilters in dieselauto's zouden uitkomst kunnen bieden. De Bondsregering en de deelstaten discussiëren over plannen om de filters fiscaal aantrekkelijk te maken. Maar men is het oneens over wie dit moet betalen. Voor Ringo Muller duren deze discussies veel te lang. „Ik vind dat de overheid de plicht heeft om zijn burgers voor milieuvervuiling te bescher men", zei hij tegen de Berliner Zeitnng. Maar eenvoudige oplossingen zijn er niet. Specialisten zijn het er bijvoorbeeld niet over eens in welke mate het autoverkeer schuldig is aan de concen tratie van fijnstof. Groenen-minister van milieu zaken, Jürgen Trittin, schat 49 procent. Maar zijn Beierse tegenspeler Werner Schnappauf (CSU) zegt 25 procent. Aan verhuizen denkt Ringo Müller ondanks de luchtvervuiling niet. „De stad, en ook deze straat, is er tenslotte om in te wonen." Darmstadt wil nu een stadstol invoeren. Maar de Vereniging van Gemeentes ziet niets in zo'n maatregel. Niet al leen zou de fijnstof er niet door worden geredu ceerd, ook worden er automobilisten door belast die in 'schone auto's' rijden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7