Verplichte taalcursus voor 20.000 moeders I X-TRA BINNENLAND 2 'Hooggevoelige is geen janker Slechte naleving regels rond alcohol en drugs Weinig vertrouwen in regering n Rotterdam pakt inburgering allochtone vrouwen aan Naar Kabul Jeugd-artsen tegen genitale controle kind Proef: slimme camera's tegen stenengooiers TUO&&- I-lasten er omlaag - Het ministerie van de kosten op het de- it verder omlaag bren- ler vaak de vloeistof- xen keuren, meer rijven bij de algeme- - regels onderbrengen xnere technologie om ns op te slaan leveren a kostenbesparing van ien euro op. Het kabinet linistratieve lasten rijk met een kwart te gen. Met extra besparin- ^ken minister Dekker 114 )M en staatssecretaris :1 van Milieu dat doel loots te halen en uit te restai t>p een vermindering en hiprocent, lieten de bei- ndslieden gisteren we efooi de Tweede Kamer. toils nkpillen in ig genomen - De Voedsel en Wa- riteit (VWA) heeft vele ;n verboden afslankpil- ilag genomen. De pil- ;n niet worden ver- ndat ze stoffen van de cactus uit Zuid-Afrika i. Hoodia remt de eet- is uit dierproeven geble- of de stof van deze ezelfde effecten op heeft zonder schadelij- rkingen is niet bekend, roor andere ingrediën- vensmiddelen moet odia eerst vast staan veilig is. Pas dan mag oducten voor de Euro- rkt verwerkt worden, stemming heeft Hood- nog niet. vrijdag 25 maart 2005 la breidt ra's uit >ee - Domeinen van het ie van financiën en de tandelijk Gebied (DLG) ministerie van land- loeten gezamenlijk op één rijksvastgoeddienst. [)en beide ministeries bekendgemaakt. De lanisaties werken nu sa- Verschillende terreinen, p is een vervolg op die 'erking die het vast- eid van het rijk moet (jnen. terdammer (greve dood |am - Pleitbezorger van jerdamse binnenstad rinkgreve is woensdag nge leeftijd in zijn jats overleden. Dat ivereniging Vrienden imsterdamse binnen- eren bekendgemaakt, jve zat jarenlang in het van de vereniging, ive was bijna tien jaar teraadslid voor de KVP. |e op toen de raad in toord ging met het [n van ABN in de Vijzel- te vereniging prijst hem igrijkste inspirator in de or behoud en herstel Imsterdamse binnen- ie militair aal op expo ht - Meestal staan de fers, de vernietiging van het verzet en de ver- jvan steden centraal gstentoonstellingen. sarchief Dordrecht anders en belicht van- >ril de gewone Duitse ichtige militair en zijn ■lijke beleving van de r Wereldoorlog. De ten- ing in de Kunstkerk in (it is samengesteld om- p vijf mei zestig jaar Is dat Nederland werd rotterdam/anp - Rotterdamse allochtone moeders die het Ne derlands gebrekkig beheersen, moeten vanaf volgend jaar ver plicht een taalcursus volgen. Het gaat om 20.000 vrouwen die van de gemeente een aanbod voor een cursus krijgen om bin nen vijfjaar de taal te beheer sen. Maken ze de opleiding niet af, draaien ze op voor de kosten van ongeveer 6000 euro. Dit heeft wethouder L. Geluk van onderwijs en integratie gisteren bekendgemaakt. Volgens Geluk gaat het niet al leen om het leren van Neder lands, maar trekt Rotterdam de inburgering veel breder. Op voedingsondersteuning, ouder participatie op scholen, oriën tatie op de maatschappij en de voorbereiding op scholing en werk vallen er ook onder. De kosten van het ambitieuze pro ject bedragen 160 miljoen euro. Rotterdam hoopt op een extra financiële bijdrage van het Rijk van 10 miljoen euro per jaar om de aanpak te bekostigen. Dit bedrag komt boven op de 17 miljoen euro die Rotterdam al jaarlijks krijgt voor inburgering en educatie. Volgens Geluk wil verantwoordelijk minister Ver donk daarop bezuinigen, maar met een gerichte lobby in Den Haag zal Rotterdam het belang van de aanpak onderstrepen. „We lopen met dit project voor op, want we voeren het nieuwe inburgeringsstelsel van Ver donk versneld uit", aldus de wethouder. Rotterdam heeft de meeste van de 20.000 vrouwen die Neder lands moeten gaan leren en moeten gaan inburgeren, in beeld. De moeders worden be naderd via de consultatiebu reaus, via vrouwenorganisaties of buurtmoeders. Allochtone vrouwen die nauwelijks buiten komen, krijgen bezoek thuis. Het stedelijk inburgeringsloket zal het taalniveau van de moe ders gaan beoordelen om ze een cursus te bieden die op dat niveau is afgestemd. Volgens Geluk verzorgt de ge meente de cursus niet zelf, maar doen de regionale oplei dingscentra Albeda en Zadkine dat. De deelnemers moeten vooraf een contract tekenen om de cursus af te maken. De eigen bijdrage is 270 euro. „We verwachten dat de moe ders massaal gebruik gaan ma ken van het aanbod. Het is een aanbod dat ze niet kunnen weigeren", zei Geluk. Het project 'Meer dan taal al leen' sluit aan bij het nationaal actieplan van de commissie Pa- VEM om alle 240.000 zoge noemde vrouwelijke oudko- mers in 2010 Nederlands te la ten spreken. den haag/gpd - HSP is geen nieuwe ziekte. Het is iemand met een flinke handicap. Een Hoog Sensitief Persoon, die dermate overgevoelig is, dat hij of zij soms maar moeilijk kan functioneren. Morgen is er een congres over in Utrecht. Bij de film Schindlers List hield hij het op een bepaald moment niet meer droog. „Mijn vrien den keken me aan met een blik van: wat krijgen we nou?" Bang voor de hoon van zijn omge ving begon Harro Bos zich af te zonderen. „Ik had sterk het ge voel dat niemand me snapte." Tot hij hoorde van HSP, een be naming voor hooggevoelige mensen. Ze hebben moeite om alle prikkels in hun omgéving goed te verwerken en als ze niet voldoende rust nemen, raken ze snel over hun toeren. „Het is voor mij de ommekeer in mijn leven geweest", vertelt Bos. „Ik zou bijna zeggen: ik kwam uit de kast. Het geeft mij rust te weten wat er aan de hand is. Sindsdien heb ik geleerd dat so ciale contacten niet eng zijn." HSP staat voor Hoog Sensitief Persoon en is geïntroduceerd door de Amerikaanse psycholo ge Elaine A. Aron. In haar prak tijk kwam ze zoveel mensen te gen die zwaar overprikkeld wa ren, dat ze er onderzoek naar deed. Ze kwam tot de conclusie dat er een groep mensen is die veel gevoeliger is dan gemid deld, net zoals er mensen intel ligenter zijn dan gemiddeld. Volgens haar heeft één op de vijf mensen er last van. Een HSP is gevoeliger voor in drukken van de buitenwereld dan gemiddeld, neemt subtieler nuances waar en raakt sneller overprikkeld. Een HSP heeft meer tijd dan gemiddeld nodig om al die indrukken te verwer ken. Hooggevoeligen willen zich daarom terugtrekken en als ze die kans niet krijgen, ra ken ze snel over hun toeren. „Wij huilen sneller, omdat we sneller ontroerd zijn, maar we zijn geen jankers", zegt Harro Bos. „Wij hebben de innerlijke drang om zeer intens te leven. Ik ga bijvoorbeeld heel erg op in kunst, in muziek en films vooral. Ik zie dat als een gave, Gouda breidt het ca- :icht in de stad fors uit. :es van camera's bij het ;n grote parkeerterrei- iben burgemeester en Iers doen besluiten gro- van de binnenstad aan ide gebied toe te voe- lieuwe camera's wor- itober geplaatst. Dank- ieratoezicht zijn in it nu toe 118 aanhou- 'erricht, blijkt uit een xapport. Op de grote irreinen is het aantal iraken met 57 procent :el( De criminaliteit ver- jzich niet. erdief actief iningen - Groningen heeft te iet pet een nieuw crimi- omeen: de waterdief. erbedrijf in de provincie I de politie aangifte ge- 1 diefstal van water en tar brengen van de mdheid. Dat heeft een rder van het bedrijf \gemeld. Een medewer- en aannemingsbedrijf ;nsdagavond in het se Haren betrapt, toen uit de hoofdleiding er zijn tankwagen illen. Domeinen lenst DLG volkel - Vier F-16 gevechtsvliegtuigen zijn gisteren vertrokken van vliegbasis Volkel naar Kabul in Afghanistan. In principe worden de F- 16's voor een jaar ter beschikking gesteld aan de veiligheidsmacht IS- AF. Nederland zal de komende twee tot driejaar zeker actief blijven in Afghanistan om de regering te steunen in de strijd tegen terroris me, tegen armoede en voor de opbouw van de democratie, gisteren toegezegd in gesprekken met de Afghaanse regering. Voor minister Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwerking) is in de Nederlandse bij drage de combinatie van ontwikkelingshulp (Nederland gaf vorig jaar 52 miljoen euro aan Afghanistan) en de bijdrage met Nederland se militairen aan de veiligheid in het land cruciaal. Op dit moment zijn al ruim driehonderd Nederlandse militairen in Afghanistan ac tief. Nu worden de Apache-helikopters die deelnemen aan de ISAF afgelost door Fi6-gevechtsvliegtuigen. Foto: ANP/Bert Jansen als een positieve eigenschap, die los staat van elke stroming of religie. Het is ook beslist geen paranormale bedoening." Hooggevoelige mensen merken wel snel kleine nuanceverschil len op in bijvoorbeeld kleuren, kleding of sfeer. Ze kunnen an dere mensen goed aanvoelen en denken vaak na over de die pere dingen van het leven. Juist door die eigenschappen lopen ze het gevaar zich te verliezen in de emoties van een ander; ze weten dan niet meer of die emoties nu van zichzelf zijn of van de ander. Hooggevoeligheid is geen ziekte en ook geen psychologische stoornis. Wel slikken sommige HSP'ers medicijnen om er beter mee te kunnen leven, veelal an tidepressiva. In bijna alle geval len is hooggevoeligheid erfelijk. Op internet (www.hooggevoe- lig.nl) is het mogelijk diverse tests te doen om te zien of ie mand HSP is. Deze gaan uit van 100 vragen. Wie zich in veer tien of meer herkent, is waar schijnlijk een HSP. den haag/gpd - De vereniging van jeugd-artsen is tegen het plan om alle kinderen bij de schoolarts genitaal te onder zoeken, zoals de commissie te gen meisjesbesnijdenis woens dag voorstelde. Volgens de commissie komen met een ge regelde inspectie van de ge slachtsdelen behalve besnijde nissen ook andere vormen van mishandeling aan het licht, zo als seksueel misbruik. De jeugdartsen zijn bang dat juist de meisjes waar het om gaat bij de schoolarts weg blij ven, als genitaal onderzoek standaard wordt en artsen ver plicht zijn een besnijdenis te melden. De bezoeken aan de schoolarts bestaan nu groten deels uit een gesprek over school en de thuissituatie. Ieder kind krijgt zo'n gesprek drie keer aangeboden, in groep twee, zeven en in de tweede klas van het voortgezet onder wijs. In veel gevallen zijn de ou ders daar bij. „Vooral voor ou dere meisjes is genitaal onder zoek heel belastend", zegt Wike Lijs, voorzitter van de Artsen vereniging Jeugdgezondheids zorg Nederland (AJN). „Ze moeten hun onderbroek uit en met hun benen wijd op de on- derzoeksbank. Dat roept weer stand op." Het is volgens Lijs niet zeker of seksueel misbruik op deze manier opgespoord kan worden. Het onderzoek kan daardoor ook tot valse beschul digingen leiden. Volgens een schatting van de Commissie Bestrijding Vrouwe lijke Genitale Verminking wor den jaarlijks zeker vijftig in Ne derland wonende meisjes be sneden. (advertentie) den haag/anp - De Nederland se autoriteiten zien nogal wat door de vingers en burgers ma ken daar dankbaar gebruik van door te sjoemelen. Daar-begin nen ze, blijkens het rapport Handhaven en Gedogen van de Algemene Rekenkamer, al vroeg mee. Zo zeggen de meeste jon geren dat ze drank of sigaretten kunnen kopen, zonder dat htm gevraagd wordt naar een docu ment dat aangeeft dat ze min stens zestien jaar zijn. Het toezicht ligt bij de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA), maar die kan slechts 71 contro leurs inzetten voor 60.000 ver kooppunten. De VWA schreeuwt dan ook om meer den haag/anp - Het ministerie van verkeer en waterstaat be gint proeven met slimme came ra's tegen stenengooiers die vanaf viaducten passerende au tomobilisten belagen. Deze ca mera's kunnen 'afwijkend ver- keerspatroon of gedrag' signa leren en doorzenden naai' een centrale. Dat heeft minister Peijs (verkeer) gisteren aange kondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Aanleiding is het dodelijk incident van 9 ja nuari, toen een automobiliste op de A4 bij Rijswijk een stuk tegel door de voorruit kreeg. Rijkswaterstaat onderzocht daarna de risicovolle viaducten, waarvan er 995 zijn. De minis ter laat weten dat er bij zo'n 300 objecten maatregelen komen. mankracht. Bovendien zien ge meenten veel te weinig toe op naleving van de drank- en hore- cawet. Schattingen van het aantal ille gale hennepkwekerijen in ons land lopen uiteen van 5000 tot 20.000 en de georganiseerde misdaad lijkt er steeds meer greep op te krijgen. Het buiten land kijkt er met scheve ogen naar, want nederwiet is een niet onbelangrijk exportproduct. De aanpak van de hennepteelt is verscherpt, maar volgens de Rekenkamer vooral om overlast tegen te gaan. Professionele teelt in loodsen en op indu strieterreinen wordt minder be langrijk gevonden. Strenge handhaving van het verbod op hennepteelt zal vol gens de Rekenkamer wel als ge volg hebben, dat de coffee shops niet meer bevoorraad worden. Daarmee wordt ook het gedoogbeleid rond het ge bruik van soft drugs de nek om gedraaid. Niet alleen de burgers, maar ook de overheid neemt het niet altijd nauw met de regels. Zo stelt het Rijk strenge normen aan het vervoer van gevaarlijke stoffen, maar kunnen gemeen ten in de praktijk gewoon hui zen bouwen bij de wegen en de spoorlijnen die daarvoor ge bruikt worden. De gemeente Amsterdam ging nog een stapje verder door met het Rijk een af spraak te maken over de ont wikkeling van nieuw stedelijk gebied langs de Zuidas. Daar door wordt overschrijding van veiligheidsnormen „in feite bij voorbaat gedoogd", aldus de Algemene Rekenkamer. De onderzoekers bevelen het Rijk aan om bij het opstellen van regels al goed na te denken over de mogelijkheden om de naleving te handhaven. Daarbij zijn drie soorten van proble men: gebrek aan capaciteit bij de toezichthouders (verkoop aan jongeren), strijdigheid van beleid (softdrugs) en onduide lijkheid over de strengheid van de regels (gevaarlijke stoffen). den haag/anp - Nederlanders blijken weinig geloof te hebben in de regering. Vorige zomer had 32 procent van de bevol king vertrouwen in de regering. „Het vertrouwen is gering in verhouding tot andere instan ties zoals de media, grote on dernemingen en vakbonden." Dat concludeert het kabinet uit een onderzoek dat gisteren is gepubliceerd. Volgens het kabinet geldt het lage verüouwen overigens ook voor de overheid in het alge meen. Zo heeft 38 procent van de Nederlanders vertrouwen in de gemeenten. De Europese Unie scoort 33 procent. Bovendien wijkt het vertrouwen van burgers in de regering „niet echt af van het vertrouwen in de ons omringende landen", al dus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. Vol gens hem komen daar lagere waarderingen voor. Uit de zogeheten Belevingsmo nitor blijkt verder dat de rege ring het meeste aandacht moet schenken aan de bestrijding van de criminaliteit. Ook de staatsfinanciën, de koopkracht en economie en de werkgele genheid scoren slecht. Binnen de criminaliteitsbestrijding moet de middelen vooral ge richt zijn op risicojongeren en veelplegers, wil de bevolking. Het kabinet pakt veelplegers sinds 1 oktober strenger aan. Zij kunnen maximaal twee jaar in een inrichting voor stelselmati ge daders (ISD) worden ge plaatst. In 2007 moet Neder land duizend ISD-plaatsen tel len. Het meest tevreden zijn Nederlanders over het interna tionaal beleid van de regering. Met het periodieke belevings- v.' onderzoek wil de regering pei len hoe de bevolking het over heidsbeleid beleeft. Nederlan ders blijken harder optreden te wensen op het gebied van on derwijs, verkeer, vreemdelin genbeleid en de controle op so ciale voorzieningen. Het inkomen, de eigen gezond heid, de opvoeding en oplei- dingskosten van kinderen en het milieu zien burgers als hun eigen verantwoordelijkheid, blijkt uit het onderzoek. „Maar voor maatschappelijke problemen voelt men een be perkte verantwoordelijkheid. De bereidheid om een salaris verhoging in te leveren, langere werkweken te maken of later met pensioen te gaan om de economie te stimuleren of de sociale voorzieningen veilig te stellen, is beperkt", schrijft het kabinet. KIA PICAIMTO VANAF 8.695,- Tijdelijk komt Kia met een unieke Picanto 1.0 LXE X-tra. Een Picanto in speciale kleurstellingen: zwart of oranje met oranje bekleding of blauw met blauwe bekleding. Hij is standaard uitgerust met electrisch bedienbare ramen voor, centrale portiervergrendeling, ABS en EBD. bestuurders- en passagiersairbag én heeft daarnaast lekker veel sportieve extra's zoals: mistlampen voor. achterklepspoiler en stoere dorpelverbreders. De Picanto X-tra heeft een speciale prijs van slechts 9.995,-. Tijdelijk voordeel: maar liefst 1.000,-! Wat je ook wilt, de Picanto heeft het lekker alle maal. Er is al een Kia Picanto vanaf 8.695.- of 39,- per maand*. Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300 KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE usief BIW/BPM, exclusief metallic lak. kosten ri|klaai maken, leges en verwi|deringsbl|drage Getoond model kan atwi|ken van standaarduitvoermgen. Actie loopt tot en met 31 let geldig in combinatie met andere acties Het gemiddeld btandstofvetbruik varieert van 5.1/100 km- Hop 19,6 km tot S.8VI00 km tl op 17,} km CO} uitstoot van |}3g/km st 136 g/km -Financiering. De maandtermijn van 39. Is gebaseerd op bovenstaand rekenvoorbeeld. Kredietgever Kia Financial Services te Vianen. Toetsing en registratie t»| B K R Tiel Vraag 'n. vvi|iigingen en draklouten voorbehouden E-mail inloOkia.nl. Ki|k voor meet informatie en dealeradressen op www.kia.nl ol bel 0347 374 300

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5