GESPREK VAN DE DAG Frans Bauer tekent voor het goede doel Lentekriebels, een heerlijke volksziekte L F Kroonprins en Maxima niet naar huwelijk Charles wb Mijn burgemeester D vrijdag 25 maart 2005 DAGELIJKS LEVEN E.&M BE-ET^E. HEPDE/ ,s" H6T EA1Ic;E W/»T IK. VIÏAAC? MENSELIJK <3Ë Het uitbrengen van de nieuwe single van Mirjam Timmer van het voorma lige duo TWARRES is uitgesteld tot in of na de zomer omdat de Friese zangeres haar arm heeft GEBRO KEN. De zangeres uit Wergea viel ruim twee weken geleden van de trap en liep daardoor een dubbele breuk op aan haar linker bovenarm. Naar verwachting zal ze pas eind mei weer aan de slag kunnen, al zit gitaarspelen er dan nog niet in. Foto: GPD CARLO BOSZHARD is het komende jaar opnieuw te zien bij RTL. De presentator verlengt zijn contract met RTL Nederland met een jaar en nog eens een optie voor drie jaar. Op dit moment presenteert Boszhar Li fe Cooking, Wint't In't en Staatsloterij Live. Carlo Boszhard is blij dat hij met de verlenging van het contract een mooi programma pakket kan combineren met zijn theaterwerk. Vanaf oktober is hij te zien als Lumière in de Disney/Van den Ende-musical Beauty and the Beast (Belle en het Beest). De VPRO bereidt een televisiedrama voor over de perikelen rond de verlo ving van prins FRISO en MABEL Wisse Smit en de rol van premier Jan Peter Balkenende daarbij. Dat is in Amsterdam bekend gemaakt bij de voorvertoning van de televisie film De Kroon, die handelt over de gebeurtenissen voorafgaande aan de verloving van prins Willem-Alexan- der en Móxima Zorreguieta. De voor bereidingen voor het televisiedrama over Mabel en BALKENENDE, die uit woede over het verzwijgen van details uit haar verleden besloot geen parlementaire toestemming te vragen voor haar huwelijk met Friso, bevinden zich nog in een pril stadi um. Foto: ANP De Amerikaanse zangeres Whitney Houston is opnieuw opgenomen in een AFKICKKLINIEK. Dat verklaar de haar woordvoerster. Vorig jaar verbleef Houston in een kliniek om van haar drugsverslaving af te ko men, maar zij verliet deze al na vijf dagen. De zangeres ontkende lange tijd dat zij drugs gebruikte, maar vertelde tijdens een interview in 2002 dat zij cocaïne, pillen en ma rihuana had gebruikt. In 2000 is zij op het vliegveld van Hawaï aange houden, omdat ze geprobeerd had marihuana te smokkelen. In een buitenwijk van LONDEN is opschudding ontstaan, omdat een man be weert aangevallen te zijn door een groot KATACHTIG dier. Het beest, dat vol gens het slachtoffer zeker 1,80 meter lang is, besprong hem en takelde hem toe met zijn klauwen. Dat vertelde hij aan een Londense radiozender. De politie heeft extra manschappen ingezet om het agressieve roofdier op te sporen. Ook zijn buurtbewoners opgeroepen huisdieren binnen te houden. Het is niet duide lijk waar het beest vandaan komt. De afgelopen jaren zijn vaker grote katachti- gen gesignaleerd in Engeland. Prinses Laurentien en prins Con- stantijn zijn de enige leden van het Nederlandse koninklijk huis die zijn uitgenodigd voor het huwelijk van de Britse kroonprins Charles op 8 april. Kroonprins Willem- Alexander en prinses Méxima, die Charles wel hadden uitgenodigd Evangelist Lucas En Jezus riep met luide stem: Vader, in uw handen leg ik mijn geest. Toen blies hij de laatste adem uit voor hun huwelijk, hebben geen invitatie gekregen. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren gezegd. Het hofprotocol schrijft voor dat 'gelijken in rang' worden uitgeno digd voor dergelijke hoogtijdagen. Een uitnodiging voor de Neder landse kroonprins en zijn vrouw zou daarom voor de hand hebben gelegen. Het Britse hof kan dit keer echter van het protocol afwijken, omdat de 56-jarige Charles voor de tweede keer trouwt. Charles scheidde in 1996 van zijn eerste vrouw Diana, die een jaar later door een auto-ongeval om het leven kwam. In april trouwt Charles met de eveneens geschei den Camilla Parker Bowles, met wie hij al jaren een verhouding heeft. anp Zanger Frans Bauer roept alle Ne derlanders op om goede doelen te steunen. Hij deed zijn noodkreet woensdag in Villa Pardoes, het va kantieverblijf voor zieke kinderen in Kaatsheuvel waarvan hij am bassadeur is. Volgens de volks zanger hebben goede doelen te lijden onder de massale inzame lingsactie voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. „Het is natuurlijk heel goed dat er zoveel geld is ingezameld voor de slachtoffers van de tsunami, maar we moeten niet vergeten dat er in eigen land ook heel veel goede doelen zijn die onze steun hard nodig hebben", aldus Bauer. „Daarom vraag ik iedereen het doel waar ze achter staan niet te vergeten." Bauer voegde meteen de daad bij het woord door een tekeningen actie aan te kondigen voor zijn Villa Pardoes. Woensdag 30 maart maken bekende Nederlandse ar tiesten en hun (klein) kinderen in het vakantiehuis tekeningen, die worden gebruikt voor het decor van het 'Muziekfeest in de Am sterdam ArenA' op 15 mei. „Ik wil alle kinderen vragen een tekening te maken en die op te sturen, zo dat we ook die tekeningen in de ArenA kunnen ophangen", aldus de ambassadeur. De zanger hoopt zoveel tekenin gen te verzamelen dat een plaatsje in het Guinness Book of Records wordt behaald. „Het zou mooi zijn als we het hele stadion kun nen vullen met tekeningen en zo een record neerzetten." De mooi ste tekening komt op de kerst kaart van Villa Pardoes te staan, waarvan de opbrengst naar het vakantieverblijf gaat. Ook de op brengst van het muziekfeest, waar ongeveer 25 artiesten optreden, komt hieraan ten goede. De ambassadeur zet zich in voor het goede doel omdat hij iets po sitiefs wil doen met zijn bekende Nederlanderschap. „Je moet als artiest goed met je vak bezig zijn, maar ook iets extra's doen. Ik heb veel succes, maar ik ken ook een andere kant: ik heb ook sterfge vallen in mijn directe omgeving meegemaakt. Daarom zet ik me in voor zieke kinderen en hun gezin, die in Villa Pardoes gratis vakantie kunnen vieren. Ik hoop dat de rest van Nederland dat ook doet voor een goed doel." anp Kindervriend Frans Bauer in Villa Pardoes, een vakantieverblijf voor kinderen. Foto: ANP/John Schouten Als de zon warmer wordt en de narcissen bloeien, springt het hart van mens en dier op al ne Lentekriebels, bij- I na iedereen heeft ze op het moment. I Maar waar die on- stuitbare drang tot op- ruimen, poetsen, werken in I de tuin of flirten vandaan komt, is niet bekend. Er is nauwelijks wetenschappe- lijk onderzoek naar de in- I vloed van het weer of de wisseling van seizoenen op het gedrag van de mens. Bij vogels is het eenvoudig. De lente heeft direct effect op hun gedrag. Zodra de dagen gaan len gen en het zonnetje begint te schijnen, maken de mannetjes meer testosteron aan. Onder in vloed van dat hormoon ontwikke len ze territoriumdrift en zoeken ze naar een goede boom voor het maken van een nest. Als dat een maal klaar is, lokken ze met hun gefluit een leuk vrouwtje dat daar haar eitjes wel in zou willen uit broeden. Dit seizoensgebonden ritueel herhaalt zich elk jaar. Makkelijk zat. Nu de van de natuur vervreemde, moderne mens. Die zit veilig in zijn goed geïsoleerde nieuw bouwwoning en heeft een baan in een kantoor met airco. De sei zoenen hebben geen vat meer op hem. Zou je denken. Maar dezer dagen is er op de werkvloer toch meer vrolijkheid te bespeuren. En in menige Vinexwijk is een opval lende bedrijvigheid waarneem baar. "Het lijkt wel alsof alle man nen met elkaar hebben afgespro ken dat de auto hoognodig weer eens moet worden gepoetst. On dertussen storten de vrouwen zich vol overgave op de tuin of het opruimen van het huis. En als bij toverslag krijten alle kinderen de stoeptegels vol vrolijke kleuren. Het zijn allemaal symptomen van de lentekriebels, een heerlijke volksziekte - van het woord alleen word je al vrolijk. Iedereen weet waar we het hier over hebben, maar wetenschappelijk bewijs voor dit fenomeen is er niet. Er is überhaupt nog maar nauwelijks serieus onderzoek gedaan naar de invloed van de seizoenen, het weer of de stand van de maan op de mens. Gerard Kerkhof, van de faculteit psychologie aan de Universiteit van Amsterdam, moet een beetje lachen als hem wordt gevraagd naar het hoe en waarom van len tekriebels. Hij weet alles over de biologische klok, maar aan de in vloed van de lente op het mense lijk gedrag.durft hij zijn vingers niet te branden. „Nee, dan moet ik gaan gissen en veronderstellen en daar ben ik geen wetenschap per voor geworden." Maar hij moet wel erkennen dat hij zelf vrolijker is sinds de lente in de lucht zit. Pietemei Kölling, psychiater van het Medisch Spectrum Twente in Enschede, heeft geen weten schappelijk onderzoek nodig, zij merkt het effect van de wisseling van de seizoenen op haar patiën ten heel duidelijk. „Vooral men sen die manisch depressief zijn, reageren daar sterk op. Als de blaadjes komen of vallen dan ra ken ze uit het lood. Dat komt vooral door de toe- of afname van de hoeveelheid zonlicht. Daar voor zijn mensen die manisch de pressief zijn, gevoeliger." Maar ook 'gewone' mensen rea geren op die veranderingen in de natuur. Kölling: „In de lente zijn er allerlei zintuiglijke prikkels. Geuren, warmte, heldere kleuren. Die prikkels werken in de herse- Wetenschap en weer Harry Geurts van het KNMI dook in de geschiedenis van de mete orologie en kwam tot de ontdekking dat het aan het begin van de achttiende eeuw vooral artsen waren die zich verdiepten in het weer. Geurts: „Met name de arts Herman Boerhaave was erg ge ïntrigeerd door het weer. Samen met de waterbouwkundige Cru- quius en de uitvinder van de thermometer Fahrenheit deed hij baanbrekend onderzoek. In 1705, dus nu driehonderd jaar gele den, begonnen ze voor het eerst het weer te meten." Dat deden die wetenschappers niet omdat ze wilden weten of ze konden gaan picknicken, maar omdat ze een verband vermoedden tussen weersomstandigheden en ziekten. Geurts: „Daarbij ging het voor al om epidemieën, die toen nog veel slachtoffers maakten. Ook bij extreem weer vielen er toen veel doden. In de strenge winter van 1708 bijvoorbeeld. Er stierven toen zo veel mensen, dat het maat schappelijke leven bijna stil kwam te liggen. De grafdelvers en lijkkistenmakers konden het werk gewoon niet aan." nen op het limbisch systeem, dat zijn de 'oerhersenen' waarmee we emotioneel en instinctief op om standigheden reageren. Ook het gebied in de hersenen dat de lust regelt, wordt beïnvloed. En dan bedoel ik niet alleen de seksuele lust, ook de eetlust krijgt bijvoor beeld een oppepper. Mensen worden gewoon actiever." Ook van bepaalde weersomstan digheden wordt gezegd dat ze in vloed hebben op de mens. het gedrag van kinderen zoi merken zijn of er storm op is. Op school is dat altijd goi merkbaar. „Met stormachtii zijn de klassen gewoon moelng: in bedwang te houden. Er gejkoi ren meer ongelukjes, kindera vai zijn minder geconcentreerd.|dur ja, het is allemaal psychologiphti de koude grond natuurlijk", Gerard van Rij, directeur v; Haagse Maria Montessoriscl Applicatiebeheerder Wim dt merkt de wisseling van de si nen altijd goed. „In de lente herfst heb ik het gewoon Dan hebben mensen meer blemen met hun computer, gramma's lopen vast, er woi meer fouten gemaakt. Simpi omdat mensen afgeleid zijn. Id ai Ze zijn er niet helemaal bij nters hun hoofd. Hebben last van je ki kriebels, voorjaarsmoeheid herfstdepressie. Ach, als je hjen bekijkt is er elk seizoen eigeijle p wel wat." Floor de Booys Een statige man was het, een heer. Toen inmiddels oud-burgemeester, dat vooral. Hij was ook mijn opa, maarzo wilde hij niet genoemd worden. En dus was hij mijn grootvader, met al het respect dat bij zo'n term komt kijken. Ik ging wel eens logeren, bij mijn grootvader en groot moeder, die eigenlijk mijn echte oma niet was. Ze wa ren streng, maar een verblijf had zo z'n voordelen. De oude hoeve, iets buiten Zweeloo, in de gemeente Wes- terbork, lag aan de rand van een bos, dat deels bij het huis hoorde. In de onbegrensde tuin lag een klein meertje en de kippen liepen los. Ik kreeg dan mijn ei gen kamertje, waar een serviesje stond en je écht thee en koffie kon zetten. Ze hadden twee porseleinen pop pen met moeilijke Engelse namen en een antiek kin derwagentje. Ze hadden ook een skelter en een hele lange oprit, dwars door een aardappelveld. Logeren bij mijn grootvader was een stapje terug in de tijd en dan ook nog vanuit de randstad naar het platteland. Altijd een beetje eng, ik ging dan ook meestal samen met een nichtje of met een zus. Grootvader kon heel boos worden. Met name die keer toen ik aan tafel met een vork naar mijn zus wees. Dat had ik niet moeten doen. Twee kleine meisjes hebben zich trillend en vol komen lamgeslagen de rest van de avond opgesloten in de wc. Grootmoeder jengelde door het sleutelgat dat we ons niet zo aan moesten stellen en gewoon even netjes excuses maken aan Grootvader. Dat was lastig, wat later op de avond, want de man trok zich dan terug in zijn studeerkamer, waar de ontzagwek kende burgemeesterstoel achter het bureau uittoren de. Daar keek hij 's avonds televisie. Voetbal en tennis. Om acht uur keek hij het nieuws voor doven en slechthorenden en dan moesten wij stil zijn. Ik vraag me nu pas af waarom. Mijn moeder, tantes en ooms vonden hem geloof ik ook een beetje onvoorspelbaar. Er ging weinig liefde van hem uit en stiekem hoopten ze het toch te krijgen. Mijn oma niet. Die ging weg, in de grote stad wonen, toen mijn moeder net wilde gaan puberen. Als oudste dochter kreeg ze die kans niet. Scheiden was in die tijd niet zo vanzelfsprekend als nu en zeker niet voor een burgervader met een voorbeeldfunctie. Die voorbeeld functie was hoe dan ook moeilijk te bewaken, aange zien de vijf kinderen er onder andere plezier aan be leefden op zondagochtend in hun nakie tikkertje te spelen in de voortuin, die op de route lag van de kerk gangers. Ze hadden het niet van een vreemde. Groot vader was verzot op sauna, er is er zelfs één naar hem vernoemd, en nam iedere dag in zijn blote togus een duik in de waterplas in de tuin. Dat vonden wij maar gek en, wat betreft dat natuurlijke meertje met al z'n beestjes, waterplanten en rode modder, ook een beetje vies. Lekker, daarentegen, was dat je iedere ochtend ontbijt op bed kreeg van grootvader. Een beschuit met kaas en een beschuit met hagelslag. Geen variatie, ook niet voor grootvader, die iedere dag een gekookt eitje at. En dat was een attractie. Min of meer ook een ver plichting om hem je leeg gelepelde eierdopje zo non chalant mogelijk als nieuw ei voor zijn neus te zetten. Dan ging je in de gehaktmolen! Dan werd hij zoge naamd boos, wat een stuk minder angstaanjagend was, want hij had duidelijk plezier als je de kietel- dood kreeg. Na het eten kreeg je vla. Niet zomaar vla. Een paard in de wei. Grootvader kon bijzonder goed paarden maken van chocoladevla, die vervolgens werd bedolven onder gele vla. De truc was het paard terug te vinden. Voorjaarsvakantie had extraatjes, dus daar moest je als kleinkind op tijd op inschrijven. Mijn zus won het meestal, vooral omdat zij niet bang was om in haar eentje te gaan. Ze voelde zich won derwel thuis op 'de Schorrepiep'. Het feit dat de hoeve was vernoemd naar een niet nader te omschrijven muizig beestje, die daar volgens grootvader en groot moeder ook ergens huisde, geeft de kern weer van mijn herinneringen. De toverlantaarn, die 's avonds wel eens tevoorschijn kwam was net zo mysterieus. In de voorjaarsvakantie werd het verblijf opgevrolijkt met pas geboren lammetjes bij de buren en bovendien kreeg grootvader als oud-burgermeester de eerste kie vitseieren aangeboden. Ja, ja, dat kon nog en het was één van z'n favorieten. En het mooie was dat jè die eitjes, nadat ze gekookt waren, ook nog 's kon platdrukken in je hand. Onbegrijpelijk en bij zonder, net als grootvader. Grootvader was van een andere tijd. Zo veel is duidelijk. Tenslotte zou een blote oud-burgemeester die verzot is op kie vitseieren in het licht van de huidige ontivikkelingen voorpaginanieuws zijn. Hij moet het doen met de herinnerin gen van een kleinkind, dat vijftien jaar na dato, na bovenstaand schrij ven tot de conclusie komt dat ze haar grootvader eigenlijk helemaal niet goed gekend heeft. De beelden die ik heb van hem, wandelend met de hond doorzijn bos, springend in de vijver, mediterend in een sauna van 95ÈC, deftig rokend in zijn stoel, zijn leren handtas, z'n ongetemde wenkbrauwen, of de mokken in de keuken, de reeën op het land, het tot speelhuisje verbouwde kip penhok, zijn net zo ongrijpbaar, curieus en indrukwekkend als de plaatjes van die toverlantaarn. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com tc mei pde [Va mei bcal iSei ihc iag &n met lam' pbri Batr zoi iegt ichti 5. H jesti mii Eui |clai

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2