Het gaat vooruit met de brommobiel WEG WIEL 2 Waterstof heeft toekomst als energiebesparende brandstof Favoriet is 'gewoon veel meer auto' Lüwe werkgroep doet aanbevelingen enslange o-keuring istoel kan kken beter ALENDER ra fabriek indai India lUIo kan en moet Ihoner worden' l/gpd - Auto's kunnen iten veel schoner wor- de Europese auto-in- moet daarbij een voor- srol vervullen. „Meer in- n in milieutechnologie is een broodnodig, maar p den duur ook. Als Eu- bedrijven veel schonere fêjpp de markt zouden °=^n, zou dat een concur- foordeel opleveren", ^orette Corbey (PvdA), al jaren lid van de mi- nmissie van het Euro (EP), probeert Ustrie daarvan te overtui- jde door haar opgerichte Group on Clean ir Europe'. Het is een hep waarin naast enkele H 'ran het EP en diverse mi- janisaties, ook de auto- 5 |ie vertegenwoordigd is. frtal informele brain- essies waarvan de eerste jen week heeft plaatsge- 1, moet uitmonden in t aanbevelingen aan de !se Commissie, het dage- stuur van de EU. Want volgens Corbey snel engere eisen voor de tstoot van auto's komen. 1 dan 30 miljoen Europea- bben ernstige gezond- achten door luchtver- Natuurlijk zijn niet al- Wo' s daarvoor verant- ïlijk, maar ze spelen wel angrijke rol. Technolo- Ijn veel schonere en energiezuinigere auto's moge lijk, maar de industrie moet daartoe wel geprikkeld wor den." Europa zou volgens Cor bey een voorbeeld moeten ne men aan de VS. „Op de auto- beurs van Detroit is onlangs een 'zero-emission'-auto gepre senteerd; een auto die helemaal geen vervuiling meer uitstoot. De Amerikaanse industrie dreigt op milieugebied een technologische voorsprong te nemen", waarschuwt ze. De naam van de werkgroep is er een met een knipoog. Het is een tegenhanger voor de 'High Level Group on Cars 21', een prestigieuze werkgroep onder voorzitterschap van Europees Commissaris Günter Verheu gen. Die groep, waarin de Euro pese auto-industrie op het hoogste niveau vertegenwoor digd is, stelt aanbevelingen op die de concurrentiekracht van de Europese auto-industrie moeten verbeteren. „Ook in die groep praat men over milieu aspecten, maar men legt daar heel andere accenten. Fabri kanten zeggen dat ze wel iets aan het milieu willen doen, maar niet meer dan de concur rentie omdat ze anders met meer kosten worden opgeza deld", zegt Corbey. Ze vindt dat een verkeerde opstelling. „Je moet niet wachten op wat de concurrentie van buiten Euro pa doet, maar proberen ze een slag voor te zijn." nol-rijk - Autoverkopers ts te gek om klanten te i n. Een groeiend aantal en werkt al met vaste ta li voor een onderhouds- Nissan start nu met 'apk Sb': wie een auto van dat koopt, krijgt de hele le- Juur van het voertuig een iperiodieke keuring (apk), drie jaar jaarlijks ver- is. De service is gekop- tan de auto, dus blijft ook rkoop gelden. iG - Veel autostoelen en iteunen bieden bij een van achteren nog niet Jdoende bescherming [de gevreesde whiplash, ijkt uit een crash-test, die heeft uitgevoerd met den van negen automer- is keer was het testresul- elijk, eenmaal matig en :er goed. Autostoelen it kreukelzones, intelli- 'eiligheidsgordels en air- ïlangrijk voor de veilig- ior inzittenden. In een torium zijn de autostoe- een slede gemonteerd en a onderworpen aan ach- jotsingen met verschil- snelheden. 23 ®200S BRationale Oldtimer statie, Prins Bernhard- Zuidlaren. '18 888. www.pbh.nl 'aasraces, opening aceseizoen, Circuitpark rt. 023 5740 750. |ircuit-zandvoort.nl oord-Hollands irfestival, Venhuizen. 2 500. |ldtimer.club.tip.nl jr: redactie Weg Wiel, [507, 2003 PA Haarlem, pail-, hdwegenwlel@hdc.nl (liging onder verantwoording etreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- en of gewijzigde data. aatste informatie: bel het ver- lefoonnummer of ga naar het ide internetadres. Wat rijdt daar nou? Een brommobiel is geen gehandicaptenvoertuig. Het is een vierwielige bromfiets voor twee personen, herken baar aan een 45km-sticker achterop. Oorspronkelijk werden de wagentjes gebouwd voor ge pensioneerde Franse boeren die nooit anders dan tractor hadden gereden. Dat ver klaart Franse merken als Aixam, Ligier, Microcar en Bellier. Vroege exemplaren hadden 50cc bromfietsmo tortjes waarmee zo'n Franse boer met een noodvaart de berg afdenderde maar waar mee hij met moeite boven kwam. De 2-cilinder diesel motoren van nu gaan om hoog en omlaag even hard. Hij wordt gezien als een personenauto, maar auto (snel)wegen zijn verboden terrein. N-wegen ook wan neer die een verbodsbord la ten zien voor tractor, brom mer en fiets. Bestuurders dienen tenminste 16 jaar te zijn en in het bezit van een bromfietscertificaat. Anders is een rijbewijs noodzakelijk. De gordel is verplicht De verzekering kan eisen dat de beoogde bestuurder eerst rijles neemt. De gemid delde leeftijd van bestuur ders is vrij hoog, risico's en dus premies houden daar mee gelijke tred. Aanschafprijzen: ca. 9.000- 13.000 euro. Ze zijn zo duur omdat relatief kleine aantal len worden gebouwd. Er bestaan ook vrachtwa gentjes (o.a. de Ligier X-Pro) met 200 kg laadvermogen. Brommobiel: maximum gewicht 350 kg, maximale af meting: 1 x b x h: 4,00 x 2,00 x 2,50 meter, vermogen: 4,5 pk (diesel), max. snelheid: 45 km/uur. De Ligier X-Too komt het best uit de praktijktest. Foto: Ligier Speciaal voor deze krant reden Willy en Nelly Mathijssen in drie brommobielen voor een vergelij kende test. Zelf hebben ze een vier jaar oude Aixam. Maar wel ke nieuwe zouden ze kopen: de Ligier, de Aixam of de Microcar? Aixam Net als werkelijk iedereen gaan onze 75-jarige testpiloten alleen al plat voor het uiterlijk van de Aixam. Het wagentje heeft een guitig neusje en een rode kleur waardoor het zo lijkt weggere den uit een stripverhaal van Donald Duck. Nelly vindt hem vriendelijk, Willy vindt hem vooral ruim en groot ogen. Het interieur is verzorgd, het dash board doet volwassen aan. Ple zierig is ook de dieselmotor, een 400 cc Kubota, hij produ ceert een aangename roffel die ook op lange ritten niet ver veelt. Waar Willy moeite mee heeft is het stuurkarakter. „Je moet in een bocht flink draaien anders raak je de stoep", zegt Willy. De remmen lijken wat te 'glijden' waardoor de kuitspieren flink aan de slag moeten. Dat is geen prettig idee. Nelly vindt de Aixam prachtig maar is niet blij met de lage zit. De achterklep doet slap en gammel aan, je zou bang zijn dat-ie een keer afbreekt als je hem openzet. Volgens de importeur is hij niettemin sterk genoeg. En de achterkant 'slaat' als je door een kuil in de weg rijdt Microcar De Microcar smoelt niet bijzon der aantrekkelijk, vindt het test duo, misschien ook een beetje vanwege de saaie grijze kleur van het testexemplaar. In de brochure zie je kleuren die hem leuker staan. Wel maakt hij een stevige en veilige indruk, de zichtbare kooiconstructie bij de voorruit en de meegeleverde airbag helpen daar natuurlijk aan mee. Microcar schermt graag met veiligheid. Maar ook rijdt, remt en stuurt deze brom mobiel precies goed. Daarom is het des te spijtiger dat de test wagen een nogal spijkerend diesellawaai voortbrengt waar je je na een poos aan gaat erge ren. Willy en Nelly zijn niet groot van stuk, en toch zijn voor hen de stoelzittingen al te kort. Het instrumentenpaneel ziet er keurig uit, maar ook hier kleine foutjes: de handrem zit te ver weg, net als de aan/uit knop voor de binnenverlich- ting. Ligier De Ligier springt qua postuur boven zijn soortgenoten uit. De grotere hoogte biedt een mak kelijke instap en dat is iets wat de Mathijssens missen bij hun eigen Aixam. Hierdoor hoeven ze ook niet zo ver te bukken on der de achterklep als ze bood schappen inladen bij de Cl000. Het model vinden ze erg mooi. „Het is gewoon veel meer au to", vindt Nelly, die wel gefluit hoort bij haar rechteroor en misgrijpt op een dashboard kastje. In plaats daarvan heeft de Ligier een schuifla onder de bestuurdersstoel, maar daar kun je onder het rijden dus niet bij om even een ramensponsje te pakken. Niet handig. Ook kan Willy zijn linkervoet tijdens het rijden moeilijk kwijt vanwege een opdringerige wiel kast. De stoelen zitten fijn, de motor trekt lekker fel op en het geluid is alleszins acceptabel. Ligier claimt het motorlawaai met 5 decibel te hebben terug gebracht, maar daarmee lijkt het wagentje nauwelijks stiller dan de Aixam. Bij de koude start staat de Ligier opvallend te stuiteren op zijn bandjes. Zodra de motor warm is wordt dit minder. Het sturen gaat tame lijk zwaar maar ook erg precies. De schakelpook van de auto maat in voor- of achteruit zet ten was in de gloednieuwe Li gier een crime. Die had gewoon nog afgesteld moeten worden, verontschuldigde de importeur zich. Conclusie Het echtpaar Mathijssen gaat voor de Ligier. Van alle drie is de instap, het zitten en rijden bij deze X-Too het best voor el kaar. De buitenkant is mooi, de binnenkant functioneel, ruim en niet te rumoerig. Méér auto, vinden ze. Alleen dat schakelen kan zo niet, zegt Willy. door Jeroen Akkermans Aan het begin van de vorige eeuwwisseling stond de elektri sche auto er goed voor. De op batterijen rijdende auto van Ca- mille Jenatzy, La Jamais Conten te, hield het snelheidsrecord van meer dan 100 kilometer per uur, het wagenpark was vrijwel gelijk verdeeld in elektrische en ver brandingsmotoren en in New York reden aardig wat taxi's op batterijen rond. Een eeuw geleden was de elek trisch aangedreven auto bijzon der populair. Elektriciteit was een geduchte concurrent van de verbrandingsmotor: de mo tor stonk niet, maakte nauwe lijks geluid en was zeer be trouwbaar. Bovendien zwaaide elektriciteit sinds kort overal de scepter: in de fabrieken, woon kamers en keukens. Die idylle duurde kort, een de cennium later domineerde de verbrandingsmotor het straat beeld. Stinkend en lawaaierig, zeker, maar wel een stuk lichter en daardoor stukken beter heu velopwaarts. „Dat is de reden van de misluk king: de zware batterij. Natuur lijk speelden ook de vondsten van grote hoeveelheden olie een rol. Daarnaast is de actiera dius beperkt: een elektrische auto moet vaker tanken," aldus Gijs Schimmel, die onlangs promoveerde op een onderzoek naar de toekomst van waterstof. Eigenlijk is er een eeuw later weinig veranderd. Waterstof als drager van elektrische energie wordt een formidabele toe komst toegedicht. „We hebben echter nog steeds geen goede oplossing voor het opslaan van grote hoeveelheden energie, ook niet in waterstof. Het op slaan van waterstof in beperkte volumes en gewichtseenheden is de bottleneck." Waterstof is in feite een opslag medium voor elektrische ener gie. Waterstofgas reageert in een zogenaamde brandstofcel met zuurstof. Hierdoor ontstaat er een elektrische spanning waarmee een elektromotor is aan te drijven. Uit de uitlaat stroomt waterdamp. Tot zover is iedereen gelukkig: dit is een stuk beter dan fossiele brand stoffen. Probleem is alleen dat water stofgas niet in zuivere vorm op aarde voorkomt en gewonnen moet worden uit aardgas of wa ter. Aardgas is geen optie: dat raakt langzaam maar zeker op en bovendien wordt er dan C02 geproduceerd, een broeikasgas. Waterstof moet dus uit water geïsoleerd worden. Via elektrolyse kan water ge splitst worden in twee water stofatomen en een zuur stofatoom. De energie die na derhand vrijkomt in de brand stofcel moet er eerst in gestopt worden. Dat gebeurt nu nog grotendeels met kolen, olie en gas en is dus weinig duurzaam. Optimisten voorspellen dat wind-, water- en zonne-energie de fossiele brandstoffen in de toekomst vervangen. Het grootste obstakel op het De op batterijen rijdende auto van Camille Jenatzy, La Jamais Contente. Foto: GPD pad naar de waterstofeconomie is de opslag. Waterstofgas neemt erg veel volume in be slag: de energiedichtheid per eenheid van massa is hoog, per eenheid van volume zeer laag. Zomaar waterstofgas in een tank pompen werkt dus niet: enorme reservoirs zouden inge bouwd moeten worden. Een oplossing waarvan drie Amsterdamse brandstofcelbus sen gebruik maken is zeer hoge druk: dan kan er veel meer wa terstof mee. De waterstoftank op de bussen heeft een druk van 350 keer de luchtdruk. Vol gens Schimmel werkt dat niet voor auto's. „Je bent dan met een soort bom onderweg. Bij lpg-tanks is men al bang voor drukken ho ger dan tien keer de luchtdruk." Vloeibaar maken door onder koeling is voor de auto ook geen optie: voor het onderkoe len is een temperatuur van min 253 graden nodig en dat vereist een dure en zware installatie. Delftse onderzoekers presen teerden vorig jaar een oplossing die volgens Schimmel wel veel belovend is. De'onderzoekers willen het waterstofgas opslaan in speciaal 'ijs'. Hierin zitten grote poriën waarin het gas kan worden opgesloten. Normaliter kan dat ook alleen onder hoge druk, maar de aanwezigheid van een bepaalde stof doet de druk dalen tot honderd keer de luchtdruk. Volgens de onderzoekers is het mogelijk met 120 liter van deze vriesstof zo'n 500 kilometer af leggen. Schimmel: „Dat is veel belovend, want er is geen ge wichtsprobleem. Een bijko mend voordeel is dat de water stofatomen niet vast zitten. De druk is voor auto's nog wel hoog, wat de acceptatie kan be moeilijken". Een oplossing waar Schimmel aan heeft gewerkt is opslag in metalen als magnesium, omdat je daarvoor geen hoge drukken nodig hebt. De waterstofato men worden vastgeplakt aan magnesium dat een vrij licht metaal is. Doordat er per ge wichtseenheid magnesium be hoorlijk wat waterstof gebon den wordt, is er geen gewichts probleem en hoeft er niet om de haverklap getankt te wor den. Ook deze oplossing kent echter zijn eigen problemen. Hierbij is veel warmte, dus energie, nodig om de waterstof vrij te maken: de binding tussen waterstof en magnesium is zeer sterk. De oplossing ziet Schimmel in de warmte die vrijkomt bij de ver branding in de brandstofcel. „Er komt 40 procent warmte vrij die gewoon wegstroomt. Die kun je gebruiken om water stofvrij te maken." Daarvoor moet de temperatuur in de hui dige brandstofcel flink omhoog: anders stroomt de warmte niet naar de tank met waterstof, maar naar buiten. „De tank- temperatuur is rond de 250 gra den en de huidige cellen wer ken niet bij 250 graden. Als die cellen ontwikkeld worden, is opslag in magnesium een goe de kanshebber." - Hyundai gaat een fabriek in India bou- [et model Atos wordt nu geproduceerd, de op komt vanuit het nieuwe !x in Chenai vanaf 2007. i verwacht in de nieuwe jaarlijks 150.000 auto's ren. De totale productie is in 2007 dan 400.000 In 2003 werden 650.000 in India verkocht. Vorig iren dat er al 800.000. ntal verkochte auto's 005 wordt geschat op en in 2007 op 1,15 mil let Koreaanse merk heeft in de VS een water- eg ikstation in gebruik ge- Pl 1. In de buurt van Los !S rijden vijf Hyundai's 1 met brandstofcel rond n geüsts. Over een jaar of 10 !urenterstof als voertuigbrand ei gebruikt worden. jac Modelautobeurs, 3 Expo Center, Houten. ,07 054. www.namac.nl door Joop van der Pol Je ziet er steeds meer, achter volgd vaak door tandenknarsen de automobilisten: brommobiel- tjes. En nee, ze horen echt niet op het fietspad. Deze week alles over dit oprukkende fenomeen plus een trio-test. Toen hij nog bij Daf werkte, manoeuvreerde Willy Mathijs sen met twee vingers in de neus splinternieuwe trucks over het fabrieksterrein. Maar een auto rijbewijs, och, dat had-ie niet nodig. Met zijn Nelly fietste hij overal heen en samen bleven ze er gezond bij. Ook na zijn pen sionering. Maar een paar jaar geleden viel Nel van de trap. Haar knie was kapot en voor het fietsen betekende dat over en sluiten. Het stel nam een kloek besluit en schafte een brommobiel aan, zo'n wagentje dat je zonder rijbewijs mag rij den. Je kunt er mooi met z'n tweeën in en je zit droog en warm. Nu zijn ze allebei 75 jaar en met grote regelmaat starten ze het 2-cilinder dieseltje. Voor de boodschappen, een ritje naar de kleinldnderen of ge woon omdat de zon schijnt. Ze mijden de spits en liefst ook het duister, bij gladheid blijven ze lekker thuis, al is dat niet echt nodig. Sinds Europese wetgeving in 1996 de poort openzette, gaat het vooruit met de brommo biel. De vloot van 45 km-voer- tuigjes groeit gestaag. Inmid dels tuffen er in ons land zo'n 14.000 rond. Die 14.000 zijn een schatting, want een registratie bestaat vooralsnog niet, de kar retjes hebben alleen een brom fietsplaatje. Vanaf oktober ver- Parkeer drie brommobielen bij de school en de klassen gaan collectief uit hun dak. Van links naar rechts: de Microcar, de Aixam en de Ligier. Foto: GPD/Marc Bolsius andert dat, want dan gaan brommobielen net als alle scooters en brommers een ei gen kenteken krijgen. Mensen bestempelen de brom mobiel vaak als 'invalidenwa gentje'. Dat is het niet. Wel is het zo dat de meeste bestuur ders om de een of andere reden geen auto (meer) kunnen of mogen besturen. Zoals Mathijs sen. Of de autorijdende partner is overleden, of mensen hadden een brommer waar ze vanwege de bronchitis niet meer op mo gen rijden. Mindervaliden ook, voor wie het voertuig moet worden aangepast. Af en toe kom je 16-jarigen te gen in een brommobiel. Begrij pelijk, want zo'n speelgoed-au tootje is natuurlijk veel stoerder dan een scooter, en je mag er in rijden met een bromfietscertifi caat. Daarbij hebben de model len het stadium van 'sneue ufootjes' nu wel achter zich, de vormgeving is modern en soms zelfs buitengewoon aanspre kend. Open daken, mp3-spe lers, parkeerhulp, alles koop je erin. We ondervonden het zelf: parkeer drie van zulke Disney- wagentjes bij een middelbare school en klassen IA tot en met 5G gaan collectief uit hun dak. Gelukkig hebben de pittige aan schafprijzen, tussen de 9.000 en 13.000 euro, een sterk remmen de werking op de kooplust. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid heeft trouwens al voorgesteld om de minimumleeftijd te ver hogen naar 18 jaar. De babyboomers van na de Tweede Wereldoorlog daaren tegen vergrijzen snel en er zul len dus alleen maar meer ron kende Microcars, Ligiers, Aixams, JDM's en Belliers voor uw auto opduiken. Dus went u er maar beter aan, in plaats van naar het voorhoofd en het fiets pad te wijzen. Sterker nog, voor u het weet rijdt u er zelf mis schien wel in. Onze generatie GTi/TDi hecht nogal sterk aan haar automobiele vrijheid, zo als het openbaar vervoer al een paar decennia ondervindt. Als straks de haargrens volledig is geweken en de rijbewijskeuring een probleem wordt, zullen ve len eerder kiezen voor het com fort van een micro-wagentje - vrij van wegenbelasting!- dan voor een tochtig NS-perron of een vochtige buurtbushalte. De beweerde onveiligheid is geen criterium. Fabrikanten gooien kooiconstructies, bui tentemperatuurmeters, airbags en parkeersensoren in de strijd. Brommobielen zijn niks onvei liger dan een fiets of scooter, al kun je wel stellen dat de door snee bestuurder een groter risi co vormt voor verzekeraars. En het kleintje met zijn carrosserie van polycarbonaat of acryl is nu eenmaal kwetsbaar. Om een le verancier te citeren: „Je rijdt zo'n ding al total-loss tegen een bloembak".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21