SL dwarsboomt Duitser naar bergen in plaats van bollen ein in Randstad rdA stapt na knallende ruzie ït Mooi Alkemade uit college D66 wil nu referendum terug te H 11-130 lenbaan langs Leiden mogelijk uitgesteld Leidsch ^Dagblad -\ Pim wacht op een plekje Man komt om bij vechtpartij moskee Zeist Dodelijk virus bereikt Luanda VOORDEEL ^'WEKEN Tot €250,- korting op onze fauteuils CHAIRS+CHAIRS vrijdag 25 maart 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 REGIO Lentekriebels een heerlijke volksziekte Haagwegbuurt tekent massaal tegen opvang Dagblad Weken van de waarheid breken aan voor UVS Alles is toevallig bij kunstenaar Henk Hofstede Overwegend LjT droog Ug I van Schoonhoven/CPD De Nederlandse Spoor- komen terug op hun plan nen in de Randstad vaker rijden. Dat betekent mo at ook de 'Stedenbaan' ikomstig systeem van chtige stoptreinen in Hand) in het gedrang jkt uit het nog vertrou- rapport 'De bouwste- de dienstregeling raaruit het maandblad ine citeert. Ingrijpen- re dienstregelingen met 'frequentie zijn te jnstateren NS, Prorail on in het rapport. "len intercity's in 2007 iren tot sneltreinen. De in stoppen op meer sta- intercity's en zijn daardoor langzamer. De aan passingen zijn een gevolg van de komst van de Hoge Snel heids Lijn (HSL). Reizigersorganisatie Rover is verbijsterd over de plannen. „De reiziger wordt de dure HSL in gedwongen. Dat is chanta ge", zegt een woordvoerder. „Het hele plan ademt de sfeer dat de HSL geld zal moeten op brengen ten koste van de reizi ger. Als de reiziger niet wil rei zen met de HSL, wordt die ver oordeeld tot het gebruik van stoptreinen en overstappen in Haarlem en Leiden." De Spoor wegen zijn grootaandeelhouder van de HSL. Het idee achter de Stedenbaan is om na de intrede van de HSL van het bestaand spoor een soort Randstedelijk metronet te maken met nieuwe stations - waaronder Sassen- heim en mogelijk Leiden-Me- renwijk. Bedoeling is dat op de stations langs de Stedenbaan elke tien minuten een trein ver trekt die op alle stations stopt, zodat dienstregelingen minder belangrijk worden. NS-directeur Aad Veenman schreef vorig voorjaar in het blad Spoor aan zijn vaste klan ten over 2007 dat „we vaker gaan rijden, met meer Interci ty's en sprinters. Dat betekent elke paar minuten een trein naar de meest gangbare be stemmingen." Maar in 'De bouwstenen voor de dienstre geling 2007' staat dat het 'in het algemeen niet rendabel is de kwaliteit (frequentie) van de reizigersdienst flink te verho gen'. Dat betekent slecht nieuws voor het Stedenbaan- project, waaraan behalve de NS ook de provincie en de ge meenten meebetalen. jprieta Kroft - De PvdA in Alkema- het college van burge en wethouders gestapt. Ier Frans Schoonder- lanciën) kon zich niet enigen met het beleid 1 twee collega-wethou- 1 Mooi Alkemade (VMA) en de fractie van VMA. Een 'gedegen verantwoord en financieel beleid voeren' was niet mogelijk meer, zo gaf hij in een emotionele verklaring in de met spoed belegde raadsverga dering gisteravond aan. Schoonderwoerd had een was lijst aan voorbeelden waaruit zijns inziens bleek dat veel te (advertentie) cht aan onze lezers en adverteerders Directie en medewerkers van het Leidsch Dagblad wensen u prettige paasdagen. Onze kantoren stuiten vandaag om 16.00 uur. De afdeling lezersservice is wel tot 17.00 uur bereikbaar op 0800 - 1711 en voor mobiele bellers op (072) 5196 800. www.nhd.nl COMMENTAAR LOTERIJ katwijk/noordwijk - De grote paasdrukte in de Duin- en Bol lenstreek blijft uit. Hotels in Noordwijk en Katwijk hebben te maken veel minder boekin gen dan vorig jaar. Bij de VW Holland Rijnland houden ze wel moed. VW-directeur Carla Kieft denkt dat vandaag nog veel Duitse toeristen alsnog af reizen naar de kust. Een van de hotels waar het aan tal boekingen tegenvalt is Hotel Zee en Duin aan de Katwijkse Boulevard. „Normaal gespro ken zit ik hartstikke vol met Pa sen", zegt eigenaar John War- menhoven. „Nu heb ik nog vijf kamers vrij." Begin deze week zag Warmen- hoven het helemaal somber in wat betreft de bezettingsgraad met Pasen. Toen waren nog twaalf van de achttien kamers niet bezet. „Dat wordt niks meer", veronderstelde hij, maar de afgelopen dagen heeft Zee en Duin toch boekingen kun nen noteren. De resterende vijf kamers hoopt de hotelier nog te slijten aan bezoekers die op de bonnefooi naar de kust komen. Volgens Warmenhoven zijn er twee oorzaken voor de tegen vallende stroom toeristen: de invoering van de euro en het feit dat Pasen vroeg valt. „Ik moet het hebben van Duitsers. Er ligt daar nog sneeuw in het zuiden. En ook in Oostenrijk. Duitse gasten die ik nu heb, hebben me verteld dat heel veel mensen nog een weekje gaan skiën." Warmenhoven merkt ook dat veel geld wordt uitgegeven en er te weinig inkomsten tegen over staan. „Ruim voor de be grotingsbehandeling kwam ik al in gewetensnood." Toch was een mailtje van de wethouder woensdagavond aan de vier fractievoorzitters en ver volgens een knallende ruzie in het college gisterochtend, de directe aanleiding voor Schoonderwoerd om tot zijn besluit te komen. In deze e- mail waarschuwde Schoonder woerd voor een dreigend finan cieel debacle in het bouwplan De Bloemen op het veilingter rein. Hij stelde zijn collega-wet houder Kees Uit den Boogaard van VMA hiervoor verantwoor delijk. Uit den Boogaard, die door zijn fractievoorzitter Van Brussel, op de hoogte is gesteld van de inhoud van de mail, voelde zich zo in zijn functioneren bescha digd, dat hij gisterochtend tij dens het collegeoverleg dreigde op te stappen. Wethouder Reijnders, ook van VMA, gaf aan het voorbeeld van Uit den Boogaard te zullen volgen. „Op dat moment was er nog geen sprake van dat Schoonder woerd zou opstappen", gaf Uit den Boogaard aan. „Omdat er een onwerkbare situatie dreig de te ontstaan als er twee wet houders zouden opstappen, schorsten we de collegeverga dering. Pas na die schorsing kondigde Schoonderwoerd zijn vertrek aan. Als ik niet had ge dreigd op te stappen, had Schoonderwoerd er nog ge woon gezeten." miljoen deelnemers aan ote loterijen gaan onge- leebetalen aan het jubi- eau voor koningin Bea- rumoer dat daarover is in, richt zich vooral op t dat wie niet mee wil Jen grijpstuiver moet be an te voorkomen dat er ordt geïncasseerd. Dat is niet het belangrijkste, ir Donner had i nooit toe ging mogen ge- zo'n idiote cii. het ko- js(iüs ook is, vor- bedragen worden er niet aid bij inzamelingsacties familie. Voor het Natio- luwelijksgeschenk voor Willem-Alexander 7lses Mdxima stortten de la&nen alles bij elkaar )r200.000 euro. De rest van H]rag van 3,6 miljoen euro eiit allerlei fondsen. Ijk om een herhaling van ec te voorkomen, hebben tcodeloterij, Bankgirolo- i Sponsorloterij gekozen n andere vorm: bij iedere ner wordt 5,25 euro afge- Wie daar van af wil, moet een betaald telefoonnum mer bellen. Onder druk van consumentenorganisaties en een boze Tweede Kamer heeft Donner bereikt dat de loterijen daar een gratis belnummer van maken. Maar het principe van ongevraagd deelname aan het eerbetoon staat voor Donner niet ter discussie. Dat is een enorme misser. Ko ningin Beatrix wordt door voor- en tegenstan ders van de monarchie hogelijk gerespecteerd. Haar regeerstijl oogst soms de kritiek dat ze te afstandelijk is, maar dwingt tegelijkertijd bewonde ring af omdat ze niet zoekt naar goedkope populariteit. Menig staatshoofd kan daar jaloers op zijn. En inderdaad: te veel staatshoofden compenseren het gebrek aan sympathie dat ze ontmoeten met een afgedwon gen eerbetoon. Voor koningin Beatrix is dat niet nodig. Sterken ze heeft het niet verdiend dat het cadeau dat ze krijgt nu al zo in diskrediet is gebracht. Peter de Vries sassenheim - Tussen de kranen op het terrein van Maarten Verschoor in Sassenheim wacht het standbeeld van Pim Fortuyn op een definitieve plek. Het beeld, dat bij het transport naar het huis van Fortuyn in Rotterdam werd onthoofd door een viaduct, is inmiddels gerestaureerd door de kun stenares. Het is de bedoeling dat het een plekje krijgt bij de ingang van de Pim Fortuynzaal in het Tweede Kamergebouw in Den Haag. Maar wan neer dat gebeurt, is nog niet bekend. Maarten Ver schoor van het gelijknamige kraanbedrijf wacht het ondertussen rustig af. „Pim staat mij niet in de weg. Ik wens hem elke dag goedemorgen en ik hoor wel wat ze in Den Haag beslissen. Ik heb wel met een omhooggevallen Sjaan (dame) gesproken, maar uiteindelijk beslist eigenaar Harry Mens over de plaats van het beeld." Om het beeld in afwach ting van de besluiten in Den Haag alvast een pro minente plek langs de Sassenheimse Rijksstraat weg te geven, ziet Verschoor niet zitten. „Nee, daar ben ik te voorzichtig voor. Stel je voor dat er wat gebeurt met het beeld." Foto: Hielco Kuipers de Duitsers na de invoering van de euro voorzichtiger met hun geld omgaan. Hij krijgt steeds minder boekingen vooraf. „Daardoor pak ik alles wat ik pakken kan", legt de hotelier uit. „Vorig jaar hield ik met He melvaart nog een paar kamers achter de hand omdat ik dacht dat er toeristen voor een lang weekeinde naar Katwijk kwa men. Dat doe ik niet meer, wie langskomt kan bij mij een ka mer huren." zeist/anp - Voor de ingang van een moskee is gistermiddag in Zeist een vechtpartij uitgebro ken tussen twee groepen Ma rokkanen. Een man kwam daarbij om het leven en twee anderen raakten gewond. De twee groepen gingen elkaar met stokken en knuppels te lijf. Op de parkeerplaats van een winkelcentrum werd het dode lijk slachtoffer nog door hulp verleningsdiensten gereani meerd, maar hij overleed ter plaatse. De twee gewonden zijn niet in levensgevaar, maar ze zijn wel overgebracht naar het ziekenhuis. De politie denkt dat het motief voor de vechtpartij in de rela tionele sfeer gezocht moet wor den. „Wij vermoeden dat de groepen elkaar kennen", aldus een woordvoerder. Het gaat vermoedelijk om twee families met ruzie. Vier verdachten die met een auto de plaats van de vechtpartij hebben verlaten, worden nog gezocht. luanda/anp - Het dodelijke Marburgvirus, dat de afgelopen maanden in het noorden van Angola aan minstens 98 men sen het leven heeft gekost, is opgedoken in de hoofdstad Luanda. Daar zijn al twee men sen aan de ziekte bezweken. Het Marburgvirus is verwant aan het bekendere en zeer ge vreesde ebolavirus. Het dook in 1967 op in Europese laborato ria, onder meer in het Duitse Marburg. Verscheidene weten schappers werden ziek nadat zij in contact waren gekomen met geïnfecteerde apen uit Uganda. Tegenwoordig komt het virus alleen nog in Afrika voor. Voor zover bekend was de jongste uitbraak in 1998 in de Demo cratische Republiek Congo. De getroffenen, doorgaans voorna melijk kinderen, kampen met hevig braken, bloed in de ont lasting en hoge koorts. Deze symptomen zijn ook ken merkend voor een besmetting met het ebolavirus. (advertentie) 160 FAUTEUILS MET MEER DAN 1000 MOGELIJKHEDEN Fauteuilerie/Chairs Chairs vindt u in Amsterdam, Beverwijk, Breda, Den Haag. Didam/Zevenaar, Groningen, Hazerswoude. Heerenveen, Heerlen, Leiderdorp, Nijmegen, Utrechten Zwolle ♦m.u.v. lopende acties en n.v.t. op eerdere bestellingen van voor 17 maart 2005 V den haag/gpd - D66 wil het re ferendum nieuw leven inblazen en een extra staatssecretaris (onderwijs) in het kabinet. Vol gens betrouwbare bronnen zou D66-leider Boris Dittrich deze nieuwe wensen gisteravond in een overleg met zijn collega's van CDA en WD op tafel heb ben gelegd. De drie fractielei ders zoeken naar een oplossing voor de politieke crisis die is ontstaan door het vertrek van Thom de Graaf als minister van bestuurlijke vernieuwing. Pre mier Jan Peter Balkenende pro beert de crisis snel achter zich te laten. „De wil om er uit te ko men is gebaat bij tempo", zei hij. De fractievoorzitters van de re geringsfracties spraken na hun onderonsje tot na middernacht op Balkenendes ministerie met leden van het kabinet. Daar werd ook uitvoerig van gedach ten gewisseld over de toekomst van de gekozen burgemeester en het kiesstelsel Een oplossing voor de problemen lijkt nog ver weg. Balkenende zei niettemin „optimistisch" te zijn over de voortgang van de gesprekken. Dittrich sprak over „lastige punten". Er is zijns inziens „geen crisisdreiging". De wens van D66 om een refe rendum in te voeren komt niet geheel uit de lucht vallen. Ne derland heeft vijf jaar op proef een raadgevende volksraadple ging gekend. De wet die dat mogelijk maakte liep 1 januari jongstleden af. Het was de be doeling dit experiment voort te zetten en uit te bouwen, maar WD-coryfee Hans Wiegel hielp dit plan in 1999 in de Eerste Ka mer om zeep. Balkenende zei zich te kunnen voorstellen dat veel Nederlan ders van de woelige politieke De Vlieger voor Franse rechter parijs - De Nederlandse zaken man Erik de Vlieger is voor een Franse rechtbank gedaagd. De Franse Justitie verdenkt hem van gesjoemel bij het faillisse ment van de Franse luchtvaart maatschappij Air Lib in 2003. Bij de poging dit bedrijf over te nemen, zou De Vlieger boven dien overheidsgelden hebben misbruikt en vliegtuigen heb ben verduisterd. Extra drukke vakantiespits den haag - Mensen die Pasen gebruiken om een lang week einde weg te gaan, hebben gis teravond een extra drukke avondspits veroorzaakt. Tegen de avond stonden er vijftig files met een totale lengte van 250 kilometer, veel meer dan nor maal, meldt de ANWB. Volgens de organisatie gaan ongeveer een half miljoen Nederlanders een lang weekeinde weg. Ook komen er tienduizenden bui tenlandse toeristen naar Neder land. Alphense Ciooo wint webcamzaak alphen aan den rijn - Edwin ten Brink van de Alphense C1000 supermarkt aan de He renhof heeft in een rechtszaak tegen de Consumentenbond zijn gram gehaald. De Consu mentenbond verweet de super markt een in de winkel ge plaatste webcam te gebruiken om naar klanten te gluren. Daar was de rechter het niet mee eens en hij tikte de consumen tenbond flink op de vingers. De Consumentenbond moet haar uitlatingen over de webcam rectificeren. Pagina R3 Castelen vervangt Martijn Meerdink noordwijk - Bondscoach Mar co van Basten heeft Romeo Castelen opgeroepen als ver vanger van Martijn Meerdink. De speler van Jong-Oranje voegt zich vandaag in Boekarest bij de selectie van het Neder lands elftal omdat Meerdink tij dens de laatste training op Ne derlandse bodem voor de WK- kwalificatiewedstrijd Roemenië - Nederland met een zware knieblessure uitviel. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! week „een rommelig beeld" hebben overgehouden. „.Maar dit soort lastige momenten ho ren ook een beetje bij de poli tiek. En het hoort er ook bij dat je dan vervolgens de neuzen weer in dezelfde richting krijgt." Slapeloze nachten heeft de pre mier er niet aan overgehouden: „Ik heb de afgelopen dagen uit stekend geslapen." Als de on derhandelingen de komende dagen slagen, zullen ze vrijwel zeker uitmonden in een aan passing van het regeerakkoord - het zogenoemde hoofdlijnen akkoord. Het onderhandelings resultaat zal dan waarschijnlijk tijdens een partijcongres wor den voorgelegd aan de leden van D66. Pagina Binnenland i: 'Niet meer scoren met staatkundige vernieuwing' Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M V Naam: Adres: Postcode: Plaats: ttelefoon: Geboortedatum A-mail- Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij de envelop naar l HUURHUI afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 gratis i f hdc nl of surf I vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1