Dieselmotor stiller door BP Ultimate Polo krijgt nieuw gezicht voor verjaardag Nieuwe markt voor kleine auto Aston Martin Vantage V8 'Britse 911' 5Hummers gaan via Nederland Europa veroveren Weg Wiel vrijdag 25 maart 2oo5 redactie: Peter Lodewijks ommobiel Is um van 'sneu voorbij liservice r doven - Wegenwacht-tegen- Route Mobiel is een rvice gestart voor doven hthorenden. De alarm- Ie is geschikt gemaakt om Iroepen te ontvangen via I de zogeheten Buddy. De jis een soort teksttelefoon p in combinatie met een it gebruiken. Telfort en [enplatform Signaal wer- le aan het initiatief. Info: ilfort.nl/doven ey in zeilrace jie wereld - Het entertainment- van Walt Disney ver- iind dit jaar aan de start ierjaarlijkse race om de ook wel Volvo Ocean loemd. Het Amerikaan- iementsbedrijf neemt 1 'piratenschip' deel aan joudingsproef over ruim zeemijl. Walt Disney wil e maken voor deel 2 van Pirates of the Caribbean, Uli 2006 moet uitkomen, plspeler is opnieuw Depp. Voorlopig heb- fen teams zich inge- |n voor de mondiale zeil- aaronder twee Neder- ploegen van hoofdspon- fl Amro. De start van de Itappe is op 12 novem- ipanje. iwe Peugeot scoort al - De gloednieuwe Peu- )7 heeft onlangs de score ooit gehaald t gaat om bescherming nzittenden. Het wagen- van de EuroNCAP in larvoor 36 punten, ofte- pterren. ere camper rijbewijs B Wet een 1-daagse cursus mag binnenkort elke be- jn een rijbewijs B een Irauto besturen van b. Tot nu toe ligt de Ij 3500 kilo. De Neder- kampeerauto Club van een grote vooruit- De huidige grens be- i uitvoering en het laad- en van de gemiddelde irauto erg. Een zwaarde- leerauto vereist het be- Ijbewijs C. Het halen l is voor velen niet weg- zowel vanwege de prak- Üs de theoretische ei- e verandering geldt voor irauto's en ook voor aties, zoals auto's met s. Als de cursus met Mg is doorlopen, pt rijbewijs 'opgewaar- liet een aantekening, opees Parlement heeft swijziging aangenomen (ïogelijk maakt. door Peter Lodewijks De Volkswagen Polo viert dezer dagen zijn 30ste verjaardag. Als cadeautje krijgt het kleine zusje van de Golf een nieuw uiterlijk van zijn fabrikant. Na de nieu we Passat is de Polo het tweede model dat het herkenbare fami liegezicht van VW meekrijgt. De nieuwe voorkant met V-vormi- ge grille maakt de Polo een stukje markanter. Ook de kop lampen zien er geheel volgens de laatste mode uit: een trape ziumvorm met cirkelvormige schijnwerpers. De achterruit heeft onderaan een V-vormige uitsnede en ook de achterlich ten zijn opvallend anders ge worden met cirkelvormige ele menten. De Polo bleef even breed en hoog, maar werd door de nieu we neus wel ietsje langer, 2 centimeter om precies te zijn. Daar zal niemand wakker van liggen. Hij is weer te koop met 3 of 5 deuren -beide versies met een eigen karakter- en stan daard zijn abs, vier airbags, snelheidsafhankelijke stuurbe krachtiging, vier luidsprekers en drie hoofdsteunen achter. Begin mei staat de nieuwe Polo bij de dealer voor een prijs die begint bij 13 euro-mille. Vanaf het prille begin heeft de Polo een grote rol gespeeld in het drukbezette compacte seg ment. De afgelopen twee jaar was hij de nummer 11 op de ranglijst van best verkopende modellen in Nederland. De kleinste Volkswagen (tot de Lu- po op het toneel verscheen) heeft traditioneel veel te bie den, in gebruiksmogelijkheden en aankleding, maar zeker ook qua aantal motorversies. Hij is er in de basisversie met 1.2 liter 55 pk 3-cilinder en als zuinige 1.4 liter 70 pk 3-cilinder TDi diesel. In totaal is er keus uit vijf benzinemotoren en vier diesels. De jongste generatie Polo kent daarbij drie uitrustingsniveau's: Trendline, Comfortline en Sportline. capelle a/d ijssel/gpd - BP is be gonnen met de verkoop van BP Ultimate, een tegenhanger van Shells V Power en verkrijgbaar als ongelood 98 en diesel. Dankzij het hogere octaangetal (98 i.p.v. 95) en de reinigende eigenschappen van BP Ultimate ongelood 98 (dat Super Plus Loodvrij gaat vervangen) kan de nieuwe brandstof volgens BP het vermogen van de motor vergroten en de acceleratie ver beteren. BP zegt, dat vergelij kende testen hebben aange toond dat de nieuwe brandstof dankzij betere verbranding een brandstofbesparing tot 3 pro cent levert. Ook leidt de nieuwe benzine volgens BP tot een ver mindering van de uitstoot van schadelijke stoffen. BP Ultimate Diesel is voortaan te koop naast de standaard die sel. Behalve reinigend vermo gen heeft de nieuwe diesel een hoger cetaangetal (gegaran deerd minstens 55 in plaats van 51 bij standaard diesel) dat tot minder bezinksel in de motor leidt en een betere verbranding. Dat rijdt soepeler en geeft meer vermogen. Ook de nieuwe die sel leidt tot vermindering van de uitstoot van schadelijke stof fen. Daarnaast vermindert Ulti mate volgens BP het lawaai van dieselmotoren. Nederland is het negende land in Europa waar BP Ultimate wordt geïn troduceerd, na Griekenland, Groot-Brittannië, Spanje, Por tugal, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Polen. Volgens BP zou het qua uitstoot 750.000 auto's schelen, als ie dereen in Nederland overstapt op het gebruik van Ultimate. Nou vraagt de oliemaatschapp- pij wel iets meer geld voor de nieuwe brandstof. Al zouden die extra kosten gecompen seerd worden door het vermin derde verbruik. genève - De Salon de l'Automobile in Ge- nève staat traditioneel tjokvol prototypes en supersportwagens. Wie naar de auto tentoonstelling in Zwitserland afreist, doet dat doorgaans niet om naar alle daagse modellen als de Golf, Focus of 307 te gaan kijken. 'Genève' is het jaarlijkse vuurwerkfestijn van de automobielindu strie. Ook dit jaar was de oogst indruk wekkend. In de afdeling 'overdaad' noteerden we de Maybach 57S. Kennelijk was de VI2 turbomotor van de normale versie niet voldoende, want hij krijgt een 612 pk sterke AMG krachtbron mee. Plus aan gepast onderstel en dikkere wielen om de waanzinnige trekkracht van 1000 Nm (zes maal modaal) op de weg te kunnen overbrengen. Wie met dezelfde kracht vooruit wil, maar met minder budget, kan ook kiezen voor de Bentley Conti nental Flying Spur. Hij kost 'maar' de helft, men rijdt ook in stijl en met zijn 552 pk 12-cilindermotor met turbo's moet 305 kilometer per uur haalbaar zijn. Waarom toch die haast in dergelijke superlimo's die vooral gemaakt lijken voor het ultieme rijcomfort? Over V12's gesproken: bij Aston Martin zijn die bijna gewoon, maar in de splin ternieuwe Vantage V8 kiezen ze juist voor vier cilinders minder. De auto is ook wat compacter dan gebruikelijk, de Vantage V8 valt in de klasse van de Por sche 911, waar het Britse merk nog niet eerder actief was. Het wordt de tot nu toe belangrijkste auto in de historie van het merk en tevens de meest betaalbare. Maar betaalbaar is een relatief begrip want deze auto moet in Nederland, na dat alle belastingen er bij zijn opgeteld, ongeveer anderhalve euroton kosten. Het mag dan de eerste 'kleine' sportcou- pé van Aston Martin zijn, hij meet nog altijd 4,38 meter in de lengte en ook die vier cilinders minder zullen niet echt als een gemis worden ervaren. De 4,3 liter V8 levert 380 pk en heeft een maximum koppel van 410 Nm. De sprint van 0-100 km/u volbrengt hij in 5 seconden en hij bereikt een top van 280 km/u. Aston Martin bouwt de op een Jaguar V8-blok gebaseerde krachtbron net als zijn V12- motoren in het Duitse Keulen. Er is veel veranderd sinds Ford eigenaar werd van Aston Martin. Kwamen er een dikke 10 jaar geleden jaarlijks slechts en kele tientallen auto's uit de fabriek, te genwoordig kunnen ze er rond de 5000 verstouwen, en allemaal met de hand. De firma hoopt jaarlijks ongeveer 3000 V8 Vantages te verkopen. De V8 Vantage is de tweede Aston uit de afgelopen 50 jaar die buiten Newport Pagnell wordt gebouwd. De DB9 ging hem voor. Beide types worden in de spiksplinternieuwe fabriek te Gaydon vervaardigd, terwijl de Vanquish S uit Newport Pagnell blijft komen. De Vanta ge komt eerst op de markt als Coupé. In een later stadium volgt een open variant onder de bekende Aston-noemer Volan te. De veelbesproken nieuwe coupé was misschien wel de mooiste auto in Genè ve, en Ferrari en Porsche hebben er dui delijk een probleem bij. Want er schijnt al een aanzienlijk aantal 'compacte' As tons verkocht te zijn. genève/gpd - Kleine en in ge bruik goedkope auto's worden steeds populairder in Europa. De naar verwachting aanhou dend hoge olieprijs versterkt die consumentenvlucht alleen maar. Dat is de reden dat het Japans-Europese samenwer kingsverband van Toyota en PSA (Peugeot en Citroën) vol vertrouwen is dat de gezamen lijke nieuwe kleine auto (3,60 meter)waarvan zij er vanaf dit jaar 300.000 per jaar willen bouwen in het Tsjechische Ko- lin, een succes wordt. De eerste exemplaren lopen sinds deze maand van de band. Toyota zal begin april de Ne derlandse verkoopprijs van het nieuwe voertuig bekend ma ken. Die zal tussen de negen en tienduizend euro liggen. Aan het begin van de Autosalon in Genève wilden woordvoerders van de fabrieken, noch van de importeurs, iets zeggen over de consumentenprijs. Maar bron nen binnen de branche spreken over een bedrag dat om en na bij de 9250 euro ligt voor het basismodel met een 1.0 liter benzine-motor. Er komt ook een dieseltje van 1.4 liter. Deze richtprijs geldt voor de Toyota Aygo, de Citroën Cl en de Peugeot 107, auto's die voor 92 procent uit dezelfde onder delen bestaan, maar met een ander neusje bedoeld zijn om merkgerichte klanten te trek ken. Tijdens de autoshow van Genè ve verklaarden Fujio Cho na mens Toyota en Jean-Martin Folz van PSA dat zij vertrouwen hebben in het nieuwe samen werkingsverband. „Wij hebben er sinds 2001 1,4 miljard euro in geïnvesteerd. Wij verwachten marktaandeel te veroveren, maar ook een nieuwe markt aan te boren. Namelijk die van jonge mensen die nu wachten, of eerst een tweedehands willen kopen." (advertentie) AUTO HEEMSKERK Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER <0 SHIFT .«.(wctatwn leioen: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 roelofarendsveen: AÜCEMAI^LAAN 1. 2371 EX TEL.: 071-331 28 66 BLIK IN HET VERLEDEN e' Hummer voor Europa heet H3 en meet 4,40 in de lengte. Foto: Kroymans Hummer Br Lodewijks m - Het vierde model de compacte H3, is Europa te veroveren, uwe 'suv' uit Amerika doen vanuit Nederland Europese distributeur is s in Houten. Het Amerikaanse automerk Hummer staat bekend als fabri kant van dikke suv's (sports uti lity vehicles), oneerbiedig ook wel 'PC Hooft-tractoren' ge noemd. In de VS zijn ze vooral geliefd bij film- en popsterren. Op de onlangs gehouden Auto sdon van Genève was de Hum mer H3 te zien, die binnenkort in productie gaat. De verkoop in Europa start na de zomer. Tot voor kort richtte Hummer zich alleen op de thuismarkt Noord-Amenka. General Mo tors kocht het merk in 1999 van AM General dat de militaire versie van de Hummer Hl (be kend geworden in de Golfoor log) civiliseerde tot een straat auto. De verkopen stegen sindsdien van 1000 auto's in 2000 naar 30.000 Hummers in 2003. De oer-Hummer Hl is niet be schikbaar voor export naar Eu ropa. Van de Hummer 2, een iets kleinere variant, zijn in 2004 buiten Noord-Amerika niet meer dan 1600 exemplaren verkocht, waarvan enkele tien tallen in Nederland en Duits land. De nieuwste Hummer, de H3 dus, gaat in vergelijking tot zijn voorgangers door het leven als 'kleine' Hummer. Klein bete kent in dit geval 4,40 meter lang, 1,90 meter breed en 1,83 meter hoog. Daarmee is hij 43 centimeter korter, 15 cm lager en 17 cm smaller dan de H2. Compact voor een Hummer maar nog altijd een heel be hoorlijke auto dus. De H3 wordt aangedreven door een nieuw ontwikkelde 3.5 liter 5-cilinder lijnmotor die goed is voor 220 pk. Een 4-traps auto maat is standaard, een handge- schakelde 5-bak moet als extra besteld worden. Speciaal voor Europa wordt nog aan een die selmotor gewerkt. Hoewel het interieur 'op zijn Hummers' (lees: sober) is uitge voerd wordt de H3 volgens de fabrikant de comfortabelste Hummer tot nu toe. Maar hoe wel hij er niet vaak zal komen, zijn de prestaties in het terrein niet vergeten. De bodemspeling bedraagt bijna 23 centimeter, de aanrijhoek voor is 40 graden en achter 37 graden. En met een flinke plas water heeft de Hummer geen enkele moeite. Distributeur Kroymans is niet alleen met Hummer actief op de Europese automobielmarkt, maar heeft nog een hele rij merken onder zijn beheer, te weten Cadillac, Chevrolet, Cor vette, Saab, Ferrari, Jaguar, As ton Martin, Kia en SsangYong. Dezer dagen overleed op 80-jari- ge leeftijd John Z. DeLorean, de man die furore maakte als ont werper van extravagante sport wagens. Hij begon zijn carrière op 24-jarige leeftijd bij Chrysler. Later stapte John Z. over naar General Motors (GM). Voor dat bedrijf ontwierp hij een aantal succesvolle modellen van het merk Pontiac. Op zijn 44ste was DeLorean hoofd van de enorme Chevrolet-afdeling van GM. Hij werd getipt als toekomstige top man van de Amerikaanse auto gigant maar in 1973 besloot DeLorean, die bekend stond als iemand die grote risico's niet schuwde, zijn eigen bedrijf op te zetten. Het verbaasde niemand dat hij de sportwagen die hij daarvoor ontwierp, zijn eigen naam gaf. Groot-Brittannië stak geld in de bouw van de autofa- briek en hoopte daarmee een wapen in handen te krijgen in de strijd tegen de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger. De fa briek kwam in Belfast te staan, waar grote werkloosheid heerste en waar de IRA veel van haar mensen vandaan haalde. Met het scheppen van werkgelegen heid hoopten de Britten de IRA- activiteiten te ondermijnen. De futuristische sportwagen van onbewerkt aluminium, met naar boven openslaande deuren, flop te echter jammerlijk. Er waren niet meer dan 8.333 exemplaren ?;emaakt toen de fabriek in 1983 ailliet ging. De DeLorean DMC12 werd niettemin wereldberoemd als 'tijdmachine' in de filmreeks Back to the Future. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19