SPORT Arjen Robben mag even weg uit het circus Triest afscheid Meerdink van Oranje 'Die man is al een tijdje gek' Paard van sjeik bij WK endurance betrapt Romeo Castelen vervangt zwaar geblesseerde AZ-speler Japan laat Fischer vrij ijlen Michels vrijdag 25 maart 2005 _jorti museum .burg - Het voetbalmuse- jvliddelburg, dat in het Lr van 2007 wordt ge- j krijgt de voetbalnalaten- 1 Rinus Michels. De dig bondscoach, trainer x en Barcelona en oud- itional overleed drie we iden op 77-jarige leef- rtjournalist Matty Ver- t, initiatiefnemer van 'jtbalmuseum, is deze jenaderd door de familie. re Ferrari I in Bahrein - De nieuwe Ferrari zal e week tijdens de Grote n Bahrein zijn debuut )lDe F2005 is uitgebreid loor zevenvoudig we- 'hpioen Michael Schu ren daarbij zijn de tech- Jt op problemen gestuit. (keLijk zou de Italiaanse ,de F2005 pas tijdens de (Spanje, in mei, introdu- Mede door de tegenval- 'ssultaten is het debuut iiieuwe auto vervroegd. jtrong toch ibantse Pijl Lance Armstrong it zondag wel degelijk tart van de Brabantse ïerikaanse wielren- |de Belgische eendags- irt Zaventem, finish van zijn programma ipt na zijn ziekte in de ein Parijs-Nice. Arm- ttyil zich in de Brabantse ïereiden op de Ronde ideren, een week later. Ier van Discovery Chan- I dinsdag ook nog in Pa- lembert. Wich - FC Den Bosch enor het eind van de hemaatregelen treffen om bjheid in stadion de ;htverbeteren. Als dat niet Idoende gebeurt, ver- ie irgemeester T. Rom- wedstrijd tegen Fey- at die op 6 april op het eama staat, wd maakt lers rijk il Frans elftal c - Julien Escudé is op- voor het Franse elftal, ach Raymond Domen- t de Ajacied gevraagd '°°>g naar Clairefontaine a, waar de Haantjes op de WK- ^tiewedstrijd tegen Ujnd. De wedstrijd ieT>rgen gespeeld in Sta- il kiest Angola Oud-Ajacied Nando left als international mVoor het nationale enl Angola. De aanvaller ha BSC heeft dit aan m]ich Luis Oliveira Gon- Rafaël, die tiers verloor in de bur- 1 verliet Angola op ne- M leeftijd met een oom. a in Nederland de I jigenstatus. Rafael r jde jeugdopleiding van r vertrok in 2002 naar iaa kenners talifornië ^.es - De internationale ender wordt in 2006 1 ti met een nieuwe, 'se etappewedstrijd in jgde Staten. In februari ^et eerst de Tour of Ca- verreden. Het /vordt vanmiddag tij - IVK baanwielrennen en geles officieel bekend- 1 tin aanwezigheid van ident Hein Verbrug- s'1 tooö start ^atsburg 'Pl^ 93ste editie van de lts^i Frankrijk start vol zin Straatsburg. De 1 ul van de Elzas was pas ierder startplaats van Bouclé'. Dat was in nir de Fransman Loui- als etappewinnaar. Oranje is een oase van rust in vergelijking met Chelsea door Marcel van der Kraan NooRDWUK - Marco van Basten heeft hoge verwachtingen van de terugkeer van Arjen Robben in het Nederlands elftal. De Groninger in Londense dienst moet in de beslissende fase van de WK-kwalificatie het verschil gaan maken voor Oranje. Dat wil hij zelf ook, want Robben heeft nog wat in te halen. Sinds Marco van Basten het roer overnam bij het Neder lands elftal, kwam de naam van Arjen Robben slechts één keer in beeld. In de minst belangrij ke interland van allemaal, die tegen Andorra uit, stond hij in de basis. Alle andere keren zat hij thuis of keek hij vanaf de tri bune toe. Met zijn voet in de kreukels, tot twee keer toe zelfs, kon de jon ge international nauwelijks iets voor het vaderland betekenen. De pijn, buiten het ongemak van zijn gebroken midden voetsbeentje, leek 'm vooral bij zijn club te zitten. Maar Robben blijkt net zo'n groot hart te heb ben voor de nationale ploeg als voor Chelsea. „Frustrerend, heel erg frustre rend", noemt hij de periodes die hij dit seizoen buitenspel stond. „Het overkomt je en je kunt er niks aan veranderen. Maar als ik mag kiezen, dan ben ik er liever nu bij. Ik heb een flink stuk gemist, maar de komende maanden worden de prijzen verdeeld. Met Neder land kunnen we een stap zetten naar het WK en bij Chelsea heb ik nog de landstitel en de Champions League om voor te strijden." Hij wil het niet te veel over Chelsea hebben. Hij is even weg uit het circus. Robben is blij in de sfeer van Oranje maatjes te zijn. Maar ongewild draait het gesprek voortdurend naar de broedplaats van chaos, conflicten en de controverse rond zijn lichtelijk overspannen trainer. Over zijn lippen komt geen woord van kritiek op ma nager Jose Mourinho. Hij kijkt wel uit. Maar het gedrag van de omstre den Chelsea-coach ligt mijlen ver van het nuchtere poldermo del dat Robben aanhangt. De speler is trots op de ploeg waar in hij speelt, maar hij voelt dat de hele wereld tegen Chelsea is. Krijgen hij, Frank Lampard en de onverschrokken aanvoerder John Terry het respect dat ze verdienen? Arjen Robben houdt een balletje hoog in Katwijk. Foto: Hans van Weel Robben: „Het negatieve rond het elftal en de club heeft met andere dingen te maken. Dat heeft niets met de prestaties of het voetbal te maken. Kijk eens naar onze positie in de compe titie. We staan elf punten voor. We zitten nog in de Champions League, we hebben de League Cup gewonnen. Aan het voetbal ligt het niet..." Wel aan zijn trainer dus. Mour inho is in alle .opzichten door geslagen. Robben, lachend: „Volgens mij kan het niet hecti- scher worden. We hebben alles wel meegemaakt in de afgelo pen periode." Robben prijst de spelersgroep van Chelsea, die onverstoor baar zijn werk blijft doen. De verleiding is groot om te den ken dat met de vele nationali teiten en miljonairs de eenheid moeilijk te bewaren is. „Dat wij nog zo goed presteren, is te vooral te danken aan de Engel se jongens, die de kar trekken. Frank Lampard en John Terry zijn fantastische profs, die de boel bij elkaar houden. Hun uitstraling is belangrijk voor het hele elftal. Volwassen? Nou, ik denk dat we vooral laten zien dat we als geen enkel ander team met druk kunnen om gaan." Robben weet dat zijn club een zware straf van de UEFA boven het hoofd hangt. Mourinho is te ver gegaan in zijn oorlog met Frank Rijkaard en Barcelona. „Wij worden niet uit het Cham pions League-toernooi geknik kerd. Dat kunnen ze niet ma ken en daar ga ik ook niet van uit", zegt de speler, die beide duels met Barcelona met sa mengeknepen billen bekeek. Behalve dat hij de twee duels bloedstollend vond, speelde |rt - Als het Duitse elftal Ijaar in eigen land de fel voetbal pakt, krijgen rs ieder een premie van ïteéuro. Dat is het resul- 1 nmaandenlange onder- ïgen tussen de Duitse )ond DFB en een dele- de spelers. Die gingen Dord met eerdere voor- w&n 150.000 en 250.000 lid van de Mann- he|e premie is ruim drie ■nsioog als het bedrag dat itije spelers hadden ge- ;t pdien ze in 2002 de ïn jen hadden verslagen, iliji ;;:;»tie Escudé door Peter van Duyl NOORDWUK - Feyenoorder Ro meo Castelen vervangt Martijn Meerdink in de selectie van het Nederlands elftal, dat morgen avond in Boekarest tegen Roe menië speelt. Meerdink raakte gisteren tijdens de training in Katwijk ernstig geblesseerd aan de knie. De aanvaller van AZ, die voor het eerst was uitgenodigd voor Oranje, is maanden uitge schakeld. Van der Sar weer de aanvoerder Edwin van der Sar is morgen avond in Boekarest aanvoer der van het Nederlands elftal in de WK-kwalificatiewed- strljd tegen Roemenië. De er varen doelman, die toe is aan zijn 97ste interland, draagt de band voor de tweede keer in successie, omdat de vaste captain Edgar Davids niet is geselecteerd Hij komt te weinig aan spelen toe bij zijn club Inter. Het is niet de be doeling dat Van der Sar vanaf nu de vaste aanvoerder van Oranje is. Ongeacht de vraag of de situatie van Davids in Milaan verbetert, heeft bondscoach Marco van Bas ten een voorkeur voor een veldspeler met de band om de arm. „Het is geen groot probleem", aldus Van Bas ten. „Maar in de toekomst zal er een nieuwe aanvoerder worden aangewezen. We streven naar iemand met een goed contact met ons, die begrijpt wat we willen. Meerdink liep de blessure op bij een onschuldig ogende actie tijdens een partijspel. De rechtsbuiten van AZ bleef eerst minutenlang op het veld liggen en strompelde toen met behulp van anderen naar binnen. Uit onderzoek in een ziekenhuis in Amsterdam bleek dat de kruis band van de rechterknie is afge scheurd. Naar verwachting neemt de revalidatie zeven tot negen maanden in beslag. Bondscoach Marco van Basten noemde het wegvallen van Meerdink 'jammerlijk', maar hij aarzelde niet om direct een ver vanger op te roepen. Roy Makaay was de eerste optie, maar de spits van Bayern Mün- chen is nog altijd niet helemaal hersteld van de spierblessure die hij een paar weken geleden opliep. Vervolgens viel de keuze op Ro meo Castelen, die gisteren al met Jong Oranje naar Roeme nië reisde. De rechtsbuiten van Feyenoord speelde tot nog toe vijf interlands, maar viel dit keer buiten de selectie. Overi gens onthulde Van Basten gis teren dat Meerdink tegen de Roemenen niet in de basis zou hebben gestaan. De rechtsbui tenpositie is normaal gespro ken vergeven aan Dirk Kuijt. Mark van Bommel, die kampte met knieklachten, sloot zich in Katwijk bij de groep aan. Zo ver is Phillip Cocu nog niet. De PSVer heeft een hamstringbles sure en beperkte zich tot een aantal loopoefeningen. Cocu zei zelf op de goede weg te zijn, maar het is nog altijd niet hele maal zeker of de middenvelder in actie kan komen. Van Basten is in elk geval bereid lang te wachten op de strateeg Martijn Meerdink schreeuwt het uit, nadat hij zichzelf op de training aan de knie heeft geblesseerd. Foto: Hans van Weel uit Eindhoven. „Phillip is een ervaren speler", zei de bonds coach. „Hij zal ook zelf moeten inschatten of hij kan spelen of niet. Als hij tot de wedstrijd niet voluit zou trainen, maar zich capabel genoeg voelt om een goede invulling aan zijn taak te geven, kunnen wij daar wel mee leven." Het is nog altijd niet helemaal duidelijk hoe het middenveld van Oranje er morgenavond uit komt te zien. Het trio Cocu-Landzaat-Van Bommel ligt voor de hand, maar ook Rafael van der Vaart maakt nog altijd kans op een basisplaats. De bondscoach zei een behou dend Roemenië te verwachten, hoewel de Oost-Europeanen thuis spelen en eigenlijk alleen gebaat zijn bij een overwinning. „We hebben op band een stuk van de 5-1-overwinning op Duitsland gezien. We verwach ten dat ze wat teruggetrokken zullen spelen, maar als Roeme nië vol op de aanval speelt, vind ik het ook best", glimlachte Van Basten. voor Robben de toekomst mee. „Ik zat alleen maar te denken: als ik straks weer fit ben, moe ten we nog wel in de Cham pions League zitten." Onbe wust droomt hij van de finale in Istanboel. „Ik heb al een finale gemist, die van de League Cup tegen Liverpool. Dat vond ik jammer. Maar misschien kan ik nog een paar andere prijzen pakken." Nu is Robben bezig met Oranje. Hij zegt zonder vrees uit te kij ken naar het duel in Boekarest. Hij voelt zich fit, ondanks zijn schamele achttien minuten in de Premier League, en hij vindt het niveau van het huidige Ne derlands elftal erg hoog. „De vergelijking met Chelsea gaat niet op. Het zijn appels en peren. Maar het zit goed met Oranje." Rel over tickets Roemenië, een land dat van criminaliteit aan elkaar lijkt te hangen, heeft er weer een schandaal bij. De kaartver koop voor de interland tegen Nederland, morgenavond in Boekarest, blijkt in handen te zijn gevallen van de zwarte markt. Van de 17.000 entreebewij zen die de bond dinsdag naar drie verkooppunten stuurde, kwamen er precies 2000 aan; de rest werd onderschept en is nu tegen woekerprijzen op de zwarte markt te koop. De Roemeense voetbalbond is inmiddels een onderzoek gestart. „En de eerste resulta ten zijn er al", aldus een bij na juichende woordvoerder gisteravond. De voetbalfans worden er niet wijzer van. Het goed koopste kaartje, dat officieel 75.000 lei kost (2,5 euro), moet nu een half miljoen lei opbrengen. Het duurste tic ket kost ineens drie miljoen lei, ongeveer 100 euro, een half maandsalaris voor de ge middelde Roemeen. De selectie van bondscoach Victor Piturca trainde gister avond in het intieme Giusles- ti-stadion, waar morgen avond wordt gespeeld. Dat kleine stadion, niet 19.000 plaatsen, is gekozen omdat daar de beste grasmat van het land ligt. Roemenië maakte zich in het recente verleden enkele keren te schande door in grote stadi ons te spelen met een veld als een akker. De internationals hebben na dien afgedwongen dat alleen nog op de beste grasmat van Roemenië gespeeld wordt, die toevallig in het kleine Gi- uslesti-stadion van Rapid Boekarest ligt. narita/gpd - Oud-schaak- kampioen Bobby Fischer is gisteren vertrokken naar IJs land. Het 62-jarige schaakge nie is vrijgelatén door de Ja panse autoriteiten. Dat ge beurde nadat IJsland hem een nieuwe nationaliteit had aangebonden. Een uitleve ring aan de VS was daardoor onmogelijk geworden. Met een basketbalpetje op en een lange witte baard, die hij in de cel had laten groei en, vertrok Fischer uit zijn cel in een auto van de IJs landse ambassade naar het vliegveld van Narita. Zoals te verwachten logen zijn eerste uitspraken er niet om. „Dit was geen arrestatie, maar een ontvoering. Koizumi (premier van Japan, red.) en Bush zijn misdadigers. Ze zouden opgehangen moeten worden. De excentrieke ex-schaker en nu ook ex-Amerikaan was vorig jaar zomer op verzoek van de VS geïnterneerd na dat hij geprobeerd had met een ongeldige Amerikaanse pas Japan te verlaten. Fi scher werd door de Amerika nen gezocht omdat hij in 1992 in het voormalige Joe goslavië een tweekamp tegen zijn oude rivaal Boris Spasski uit de toenmalige Sovjet- Unie had gespeeld. Joegosla vië, dat later uiteen viel in verschillende staten, stond destijds op een internationa le zwarte lijst en contacten met het land waren verbo den. De VS hebben de Ja panners meerdere malen om zijn uitwijzing gevraagd, maar steeds nul op het re kest gekregen. door Wilko Voordouw den haag - „Het is er met hem niet beter op geworden", zegt Jan Timman met gevoel voor understatement. „Meestal wor den mensen milder, naarmate ze ouder worden. Maar bij Bob by Fischer is het omgekeerd. Die man heeft zo veel onver werkte agressie in zijn lijf zit ten." Hans Böhm, die Fischer in 1972 in Reykjavik wereldkampioen zag worden tegen Boris Spassky: „Hij is al een tijdje gek. Het is een zonderling, zo ziet hij er op televisie ook uit. Je kon toen al geen fatsoenlijk gesprek met hem voeren buiten het schaken. Het is er sindsdien na tuurlijk niet beter op gewor den." Enkele uren na de vrijlating van Bobby Fischer uit de Japanse cel, is de vraag gerechtvaardigd wat grootmeester en oud-we reldkampioen in zijn nieuwe vaderland IJsland gaat doen. Zowel Böhm als Timman ver wacht niet, dat de in 1943 gebo ren tot IJslander genaturaliseer de Amerikaan, snel achter het schaakbord terug te vinden zal zijn. „Tenminste, niet voor een wed strijd klassiek schaken", legt Böhm uit. Volgens hem vond Fischer het gewone spel al ten tijde van de omstreden revan che in 1992 - op het Joegoslavi sche eiland Sveti Stefan - nau welijks meer interessant. En hij denkt dat dit in de voorbije ja ren niet is veranderd. Fischer staat bekend als de uit vinder van het spel met de naam 'Fischer random chess'. Dit betekent dat de schakers een stelling krijgen, waar ze zich niet in hun studeerkamer op hebben kunnen voorberei den. Zij krijgen dus geen kans om een wedstrijd te beginnen vanuit de gewone beginstelling met torens op de hoeken en ko ning en dame in het centrum op de startlijn. Er moet dus veel meer worden geïmproviseerd. „Toen Fischer tussen '92 en '95 regelmatig bij de Hongaarse fa milie Polgar logeerde, speelde hij alleen maar random", aldus Böhm. „Hij vond dat er in het klassieke schaak iets van treu righeid schuilde. Partijen, en daar heeft hij natuurlijk wel ge lijk in, gaan in het algemeen pas leven na pakweg de twintig ste zet." Timman vergelijkt het Fischer random chess met een partij voetbal, waarbij het buitenspel is afgeschaft of een tennis match zonder de mogelijkheid om voor de tweede keer te ser veren. Maar de twee groot meesters waarderen de variant van Fischer verschillend. Tim man: „Ik vind het nogal gekun steld. Het beginspel hoort er gewoon bij. Ik denk eerlijk ge zegd dat Fischer 'random' speelt om niet klassiek te hoe ven spelen." Böhm zou juist graag zien dat de wereldschaakbond Fide gaat experimenteren met 'Fischer'. „De genialiteit keert dan weer terug. Je kunt als schaker nu te veel leren, mede door de schaakcomputer. Waardoor het verschil tussen een modale en een topschaker wegvalt." Timman ziet nog een ander probleem als het gaat om een eventuele comeback van Bobby Fischer. „Het is volgens mij bij na niemand die ouder is dan 60 jaar gelukt om op een hoog ni- UITSLAGEN PRIJSVRAGEN WIELRENNEN Uitslag Lucky Day 3663, 24 maart Ronde van Normandië, derde etappe Elbeuf - 3.22.28.35.36 40.41.44.47.49. Fiers: 51.53.55.61.63.69.70.74.75.80 1. Pétilleau (Fra) 201 km in 5.05.50 (39,433 Onder voorbehoud van typefouten km/uur), 2. Reus (Ned), 3. Legrix (Fra) 0.41. 4. Haddou (Fra). 5. Karpatsjev (Rus). 6 Del- TENNIS pech (Fra); 8. Dekkers, 10. Rooijakkers, 11. Lucassen, 16. Van Schalen. 19. De Maar, 21, Miami. Heijboer, 36. Elijzen. Mannen, eerste ronde: Mayer (Dui) - Burg- Algemeen klassement: 1. Reus 13.30 53. 2. smüller (Dui) 6-2 6-3, Olivier Rochus (Bel) - Pétilleau 0 08, 3. Garrido Mayorga (Arg) 0 37, Karlovic (Kro) 5-7 7-6(5) 7-6 (3), Mello (Bra) - 4 Hei|boer (Ned) 0.45. 5. Elijzen (Ned) 0.46: Ventura (Spa) 6-0 1-0 opgave. Minar (Tsj) - 9- De Maar 0 52. 12. Dekkers. 17 Van Scha- Monaco (Arg) 4-6 6-3 6-3. Fish (VSt) - Zib 'en 0 57. 30 Rooijakkers 1.05. 43 Hermes (Tsj) 7-6 (2) 6-7 (3) 6-3. Lisnard (Fra) - Young 1 14. 47. Mohlmann 1.15. 50. Lucassen (VSt)6-4 7-5, Phau (Dui) - Calatrava (Spa) 7-6 1-19. (7) 6-0. Internationale Wielerweek, derde etappe Fina- Vrouwen, eerste ronde: Clijsters (Bel) - Kloesel 'e Emilia - Finale Emilia; (Dui) 6-0 6-1, Voskoboeva (Rus) - Uberoi (VSt) 1 Napolitano (Ita) 184,1 km in 4 37.05 6-4 6-2, Parra (Spa) - Tatisjvili (Geo) 6-3 0-6 (39,865 km/uur). 2. Chicchi (Ita), 3. Bongior- 6-2, Ruano Pascual (Spa) - Kc.etoezova (Oek) no (Arg), 4. Pozzato (Ita), 5. Svorada (Tsi), 6. 6-3 7-5, Perebiynis (Oek) Marrero (Spa) 6-3 Marcato (Ita); 147, Moerenhout. 2-6 6-3, Kirilenko (Rus) - Tsjakvetadze (Rus) Algemeen klassement: 1. Pellizotti (Ita) 7-5 6-3, Morigami Uop) - Kirkland (VSt) 6-2 6- 12.30.4047, 2. Facci (Ita) 0.04, 3. Mazzanti 2, Linetskaja (Rus) - Sucha (Slw) 6-1 6-4, (Ita) 0.24; 52. Moerenhout 10.30. Vento-Kabchi (Ven) - Schaul (Lux) 6-3 6-1. Catalaanse Week, vierde etappe Baga - Palau- WATERPOLO SoliU i Plegamans; 1. Hunter (ZAf) 162 km in 3.58.14, 2 Corioni Palermo. LEN Trophy vrouwen, halve-finale- (lta)' 3 Edo (SPa). 4- Blleka ^ek), 4 Righi ronde, tweede dag: (Ita), 6. Jufre (Spa) Lumio Het Ravijn (Ned) - Mediterrani Barcelo- Algemeen klassement: 1. Contador (Spa) na (Spa) 7-2 (2-2 0-0 2-0 3-0). 16.56 17, 2. Arreitunandia XSpa) 0.07, 3. Koldo Gil (Spa) 0.13 veau terug te komen." Maar dan de hamvraag: zou het tweetal graag zien dat Fischer ooit weer achter een schaak bord plaatsneemt? „Ja natuur lijk, iedereen zou graag zien dat een genie als Fischer weer gaat spelen", zegt Timman. Böhm: „We zijn aan het kijken of we hem hier naar Amsterdam kun nen uitnodigen voor een toer nooi met Fischer random." luaanne/gpd - De internationa le hippische federatie (FEI) heeft deze week officieel beves tigd dat Hachim, het paard van sheikh Hazza bin Sultan Al Na- hyan, op doping is betrapt. Welk middel het paard is toege diend maakte de FEI nog niet bekend. Binnen twee weken, voor 8 april, heeft de contra-ex pertise plaats, zo meldt de FEI. Hachim werd gecontroleerd op 27 januari in Dubai, nadat hij het WK endurance had gewon nen. Ter plaatse, in de Verenig de Arabische Emiraten, werd duidelijk dat doping in het spel was. Althans volgens de organi satoren, want niet de sjeik, maar de Frangaise Barbara Lis- sarague werd tot veler verras sing als wereldkampioene ge huldigd. Al Nahyan tekende onmiddel lijk protest aan tegen de gang van zaken, want het is gebrui kelijk dat een sporter pas gedis kwalificeerd wordt als ook de contra-expertise positief uitvalt. De organisatoren van het WK waren kennelijk echter zo zeker van hun zaak dat ze besloten ruiter en paard uit de uitslag te schrappen. Bobby Fischer komt aan op het vliegveld van Tokyo, naar IJsland vertrekt. Foto: EPA/Kennedy Brown

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17