Oranje kijken op Nieuw-Zuid REGIO Ondoorgrondelijke ooievaar jcntbruin brood is met ta™ het i togehik alternatief 00pi«er- VRAAG vrijdag 25 malrt 2005 Een oranje zonnetje verwarmt sportpark Nieuw-Zuid in Kat wijk. Het is een gewone door deweekse dag, elf uur 's mor gens, en toch staan er mensen naar een voetbalveld te kijken. Het Nederlands elftal van Mar co van Basten traint bij Ouick Boys, in voorbereiding op de wedstrijden tegen Roemenië en Armenië. Camera's klikken als de spe lers het veld op komen. De camera's zijn van professio nele fotografen, met journa listen de enigen die op de tri bune naast het veld mogen komen. Geïnteresseerde toe schouwers moeten genoegen nemen met een plekje tien meter hoger, aan de kop van het veld. Maar vanaf daar is het allemaal ook goed te zien. Dirk Kuijt senior (57), de va der van de Feyenoordspits, is op de fiets naar Nieuw-Zuid getogen om de verrichtingen van zijn zoon en diens colle ga's gade te slaan. Hij ziet ju nior niet zo vaak, zegt hij. „Dirk heeft natuurlijk zijn da gelijkse verplichtingen. Bij de club en thuis."Hij is sinds kort de trotse grootvader van Noël- le, die in de maxi-cosi door haar moeder naar het veld is gereden. „Zondagmiddag is Dirk nog wel even een kopje koffie ko men drinken", zegt vader Kuijt. „Daar was toevallig de gelegenheid voor.Voor Dirk is trainen bij Quick Boys het zelfde als thuiskomen. Hij groeide op bij de club uit Kat wijk aan Zee. Ook zijn vader is een Quick-Boysman, zegt hij. „Ik kom hier al vijftig jaar. Toen ik zes was, ben ik gaan voetballen. Op mijn dertiende ging ik naar zee, maar als ik eens thuis was, kwam ik altijd wel kijken.Dat was niet zo vaak: de eerste zestien jaar zat Kuijt in de visserij. Dat bete kende tivee weken op zee, twee dagen thuis en dan weer weg. „Daarna heb ik 28 jaar op een opleidingsschip gevaren, toen was ik elk weekeinde thuis." Hij kijkt met een glimlach naar zijn kaatsende, rennende en scorende zoon. „Ik zag het ergens wel aankomen dat hij het heel verzou schoppen", zegt de trotse vader. „Hij was altijd met een bal be zig." Het Nederlands elftal speelt op deze training allemaal partijtjes vier tegen vier. De jongere Kuijt jaagt heen en weer, scoort, moet meteen weer verdedigen. Edwin van der Sar ranselt een schot van Kromkamp schitterend uit zijn doel, maar komt even la ter niet bij een diagonale schuiver van Arjen Robben. J.C. van der Plas (78) heeft de korte wandeling naar het voetbalveld weer eens ge maakt. De Kativijker woont op de Laan van Nieuw Zuid, te genover het complex van Quick Boys. „Al een jaar of 48", zegt hij. „En zo lang kom ik hier ook kijken. "Zijn klein zoon Jaap voetbalt in de Al van de blauwwitten. „Die heeft wel talent, hij kan links lopen, rechts lopen. Hij is een paar keer uitgenodigd voor KNVB-selecties. In de jeugd kreeg hij plotseling de groei in zijn benen, toen heeft hij een jaar nauwelijks kunnen spe- Ook op een doordeweekse ochtend trekt detraining van het Nederlands elftal op sportpark Nieuw-Zuid nog veel bekijks. Foto: Dick Hogewoning /en."Zijn grootvader voetbal de vroeger ook, maar niet bij een club. „Het geld was er niet. Het kostte een kwartje per maand om lid te worden, dat konden we niet opbrengen", vertelt Van der Plas. „Dus zijn we in de duinen op een veldje gaan ballen.Hij was in betere tijden 21 jaar lang vrijwilliger bij Quick Boys. „Het Neder lands elftal komt hier nu on geveer zeven jaar trainen. Het is de ideale plek, zo tussen de duinen heb je op het veld wei nig last van wind. En er ligt een goed veld. Ik vind het mooi voor de club dat dit hier plaatvindt. De reclameborden om het hoofdveld van de amateur landskampioen zijn afgedekt met oranje zeil. Er komen beelden van op tv en foto's in de kranten, de sponsors van het Nederlands efltal willen liever zelf in beeld komen. Stanley Menzo schiet een balletje over met John van 't Schip. Rob Witschge met Kees Jansma. De spelers krij gen in de tussentijd uitleg van de bondscoach. Wim Peters (59.) uit Zoeter- meer staat het te bekijken in zijn hemdsmouwen, naast Van der Plas. Het is prachtig weer, Peters is speciaal voor deze training naar Katwijk af gereisd. Dat doe ik wel vaker. Maar de wedstrijden volg ik alleen via de televisie. Erheen gaan kost veel geld en op tv zie je het beter.Maar zo'n training pakt hij graag mee. Zeker op Nieuw-Zuid. „Ik voetbalde bij JAC. Dan hadden we wel eens een toer nooi bij Quick Boys, voor je ge voel was het alsof je naar De Kuip moest. Het is een schitte rende entourage.Bij het Ne derlands elftal vindt hij het vooral interessant om te zien hoe de informele dingen ge beuren. „Op tv zie je hoe die jongens voor een camera staan te praten, dan zeggen ze nooit iets. Als je staat te kijken, zie je ze ook lol hebben met elkaar of af en toe behoorlijk schel den. Ik zat in Nyon toen Oran je zich voorbereidde op het EK. Daar kon ik echt heel dicht bij de spelers ko men. Ik belde mijn zoon op: 'Ik zie nu hoe bij het tafelten nissen de stand is tussen die en die'. Hij vloog zowat door de telefoon. Na een uurtje of anderhalf is de training voorbij. Plukjes voetballers liggen in de zon op het gras uit te puffen en na te babbelen. Ruud van Nistel- rooij gaat in het doel staan, Arjen Robben schiet een bal. Via de paal, zijn voet en op nieuw de paal flippert de bal vol in het gezicht van Van Ni- stelrooij. Die blijft even staan navloeken, Robben ligt in een deuk. Twee voetballiefhebbers uit Wateringen staan erbij te la chen. Matthew Simons (22) en Tom van der Burg (23) voetballen bij Velo. „Wezijn een dagje vrij", zegt Tom. Leuk om dan hierheen te ko men. Alleen jammer dat er zo veel Ajacieden bij zitten.Mat thew: „Nu sta je naar gasten te kijken die nog niks hebben ge presteerd. Tom: „Maar het is toch wel gaaf. Moet je kijken, die Robben.Matthew: „We wisten niet zo goed waar Quick Boys was. Dus toen we Kativijk binnenreden, zagen we bordjes naar twee verschil lende sportparken. Hebben we de bordjes naar De Krom ge volgd." Tom: „Daar zaten we toch echt verkeerd. De toegestroomde pers wordt losgelaten op het veld. Maar de journalisten moeten wel achter het lint blijven, terwijl ze de voetballers die door perschef Jansma hun kant op worden gestuurd aan de tand voelen. Middenvelder Madu- ro, middenvelder Van Bom mel, middenvelder Sneijder, middenvelder Van der Vaart, middenvelder Cocu staan al lemaal een microfoon, came ra of notitieblokje te woord. Middenvelder Seedorfis er niet bij. Tot groot ongenoegen van Sybren Eppinga (19) uit Lei den. Hij staat naar de training te kijken en heeft voor de gele genheid een AC Milanshirt aangetrokken met de naam Seedorf achterop. „Ik wds vooral Oranjefan, ik ben nog steeds Seedorf-fan zegt hij. „Ik hoop dat Nederland het redt met deze jonge gasten, dat wel. Ik had best goede hoop toen Van Basten bondscoach werd, maar hij slaat een beetje door. En het is echt onbegrij pelijk dat Seedorf zo genegeerd wordt. Dat is nu echt een vrije voetballer. Bij Milan speelt hij links op het middenveld, doet daar zijn taak, maar hij kan af en toe ook verrassend uit de hoek komen en houdt van een trucje op zijn tijd. En hij heeft een geweldig schot in zijn be nen. Volgens mij is Seedorf ge woon een goeie jongen. Hij lijkt arrogant, maar ik heb zijn autobiografie gelezen en dan krijg je een ander beeld. Het Nederlandse volk houdt nu eenmaal niet van natuur lijk leiderschap. Seedorfis een heel ander type dan de rest van die eenheidsworst." Gertrude Kuijt, de echtgenote van Dirk, is met dochtertje Noëlle in de maxi-cosi ook komen kijken naar de jonge vader. Nadat hij zijn aan ver plichtingen bij de persmen sen heeft voldaan, komt de blonde spits even gedag zeg gen. Kusje voor Gertrude, kusje voor Noëlle, grote glim lach op zijn gezicht. Camera ploegen komen aanrennen om dit privé-moment tussen de Katwijkse duinen vast te leggen. Ook na de training worden de voetballers van Oranje nog bekeken. Anton Diedrich Het Nederlands elftal r.iius Hiddink was bonds- ?oacht-" het Nederlands elftal voor het eerst de vel den van Quick Boys ge bruikte. In 1998 betrok Oranie het complex op Sv-Zuid. Een hiaat viel in de tijd dat bondscoach Louis van Gaal naar derloo verkaste, maar daar- na eins de ploeg weer loge rentahotel Huister Duin in Noordwijk en ook weer trai- nen in Katwijk. te Quick Boys is met de eerste voetbalclub ir 1. Mn/lorlanf IS uiei ut voetbalclub in de regio waar het Nederlands elftal neer strijkt. Ooit verkoos Rinus Michels Huis ter Duin ate onderkomen voor het trai ntagskamp. en de trav een werden afgewerkt op de velden van w Noordwijk Tijdens de eerste regeerpe riode van Dick Advocaat bleef dat zo. Maar in 1993 kwam er onejugheMtussen W Noordwijk en KNVB. om dat kinderen te makkelijk op in de regio het veld konden komen om handtekeningen te Pgcn. ne club vond anderzijds de risen van Advocaatte ver gaan. Hij wilde alnjdhet hoofdveld gebruiken, en de keepers moesten traineri tn het beste doel. Dati schom Noordwijkers in het verkeer de keelgat omdat clubs van de KNVB geen vergoeding kriieen als het nationale SSp hun veld traint Advocaat week uit naar SIC, ook in Noordwijk. De relatie leek uitstekend, maar daar maakte Hiddink eeneinde aan Hij vond het veld van SIC te slecht. Oranje verkas te naar de velden van het ÏÏtdete oranje, wKatwajk. Aan De Krom was de sa- ^rkingnog^kont, re duur dan bi) SJC. Katwjx wilde niet de toezeggen dat het Nederlands team altijd het eerste veld zou mogen gebruiken. De club wilde als •goed beheerder van het terrein optreden. Op naar Blauw-Zwait m Wassenaar. Daar tramde het Nederlands elftal invoorbe iMESgK Uit het niets viel daar in tórfd» voetbalbtmd opgaf om het terrein aan de Dr. Mans veldkade niet meer te ge- bruiken, was dat de feciM"" ten voor de pers met vol doende waren. Bij Quick Boys kwam twee een nieuwe grasmat neerg leed. Quick Boys blij, KNVB blii en ter compensatie ^rdtnueindeUjk een toe- zeeging die dateert uit 199b eestand gedaan: Quick Boys gupeen wedstrijd tegen he Nederlands elftal. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Terwijl ik fiets hoor ik een geluid dat ik herken, maar niet onmiddellijk kan thuisbrengen. Het is een doordringend ge klepper. Ik stop en kijk rond. Een ooievaar op de schoorsteenpijp van een woning. Dat kan in Sala manca in Spanje, maar niet aan de Loevestein in Leiderdorp, flitst het door mij heen. In de zon doet hij zijn lokroep. Een moment van aarzeling. Moet ik de fotograaf bel len voor een plaat in de krant? Gefascineerd kijk ik hem aan: zitten blijven jongen, ik heb je nodig. Terwijl ik het nummer laat overgaan, vliegt hij zomaar weg. Mooier dan een reiger spant hij zijn witte vleugels. Zijn oran jeachtige poten gaan in een vloeiende lijn naar achteren. Zijn snavel fier vooruit. Prachtig. Ik kijk hem na en wens hem een goede reis. Het ooie vaarsnest in Oegstgeest is nog leeg, bedenk ik als ik weer op de fiets stap. Het leven met warmte is mooi. Toch is de om* schakeling groot. Mijn fa milie is er nog niet aan gewend. De zorgen zijn anders. Sinds de zon schijnt, vraagt iedereen in ons huis zich af wat ze aan moeten. Elke och tend krijg ik vragen over het weer. Blijft het zo? hoe warm wordt het? kan ik al zonder jas? Zelf im proviseer ik ook maar wat. Kraag omhoog in de ochtend, ontblote hals in de middag. Bij zon horen ook de discussies over de nieuw aan te schaffen garderobe. De meiden hebben al een hele lijst klaar. Met de modekleu ren groen, oranje, roze denken ze veel leuke combi's te kunnen ma ken. Of het budget hun wensen toelaat, blijft bui ten beschouwing. Ik maak me daar niet meer druk over sinds de invoe ring van kleedgeld in ons huishouden. Ze zoeken het maar uit. Het is voor de eerste keer dat de jongens ook open lijk nadenken over hun kleding. Olivier die nog niet in onze huiselijke zelfstandigenregeling valt, geeft te kennen dat hij wat nieuwe broeken en shirts nodig heeft. In derdaad, hij heeft net een flinke groeispurt achter de rug en alles zit hem wat krap rond lijf en le den. Misschien dat hij met Sam wat kan doen, zegt hij zelf. Hiermee geeft hij diplomatiek aan dat de tijd is aangebro ken dat hij niet meer door zijn moeder aan de hand wil worden geno men. „01, we gaan op zoek naar twee broeken voor de prijs van één", meldt zijn lieve broer, die hem wel op sleeptouw wil nemen om de duiste re kledingwereld te ver kennen. Ook dat pro bleem is opgelost. Soms vallen onze kinderen erg mee. Onze druif staat zich in de zon op te warmen. Hoewel keurig volgens de regels in december te ruggesnoeid, zie ik nog helemaal geen leven. Het hout voelt wat taai aan. Ik krijg een unheimisch gevoel. De geïmporteer de druif uit Frankrijk moet en zal het altijd doen, anders ga ik een beetje dood. Hoe zat dat vorig jaar rond deze tijd? Met zo'n opmerking stap ik in mijn eigen valkuil. Het drietal dat zich met schoolboek in de groen uitgeslagen houten bui- tenstoelen heeft genes teld, weet het precies. „Uitbundig groen met heel veel beginnende trossen druiven. Dat weet je toch nog wel. Op moederdag begonnen we met druiven uit eigen tuin." Dat waren de aardbeien sukkels. De tijd van landerigheid is aangebroken. Ik weet nu wel weer hoe de komen de schoolmaanden gaan verlopen. Veel gezellig- heid en veel vrolijkheid terwijl het schoolwerk er volledig bij inschiet. Ik waarschuw vast dat ik deze houding dit jaar niet zal dulden. Pas eind juni is het vakantie. Ze nemen er nog een glaasje cola op en richten hun gezichten weer op de zon. Ik ga door met mijn tuin- inspectie. Trek mijn broekspijpen wat om hoog. Wit verkreukeld week vlees. Hoe krijg ik die benen ooit weer aan trekkelijk? Ook de trui gaat uit. Als ik een hoog dor blad uit de klimop grijp, zie ik mijn buik. Het is behoorlijk con fronterend. Ik voel dat de drie scholieren mij gade slaan. Ze zeggen wijselijk niets. Wat zouden ze nu van hun bijna 50-jarige moeder denken? Ik wil het weten, maar ook weer niet. Ze kunnen zo meedogenloos zijn. Theo stelt mij even later ge rust. Toen hij de catal- pa's vorig jaar april had gesnoeid dacht ik ook dat er nooit meer een knop aan zou komen. Elke ochtend liet ik hem dat fijntjes weten. Tot ik op een dag in juni uitgilde dat de takken barstten van geluk. Bij de druif verwacht hij ook zoiets. Hij ziet geen wit vlees al leen maar tafels en stoe len die moetH worden geschuurd. Misschien is dat iets voor het paas weekeinde? De kinderen verlaten spontaan de stoelen en mompelen iets van huiswerk maken boven. Ze willen niet be trokken worden bij de plannen van Theo. Voor schuren in de zon maken ze zich maar al te graag uit de voeten. De eerste lenteles heb ik erop zitten: vertrouw op man, natuur en kinde ren. Ik wacht op een tele foontje uit Oegstgeest over de komst van mijn ooievaar. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.sloelinga@hdc.nl rote bakkerijorganisaties willen Tarvo nieuw leven inblazen, rood was in 1933 een vinding van molenaar, Vos wiens naam in 1980, dinsdag 25 maart legGEEST - Bij wijze van examenstunt hebben leerlingen van het ds Lyceum in Oegstgeest vannacht hun school bezet. Leerlin- leraren die vanochtend de school wilden betreden werden al- t opmerkzaam gemaakt op spandoeken met de teksten 'Sta ar n 'Uitbuiting.' Foto: archief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na bg.€ 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ljf Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan n het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad ml hrectie: T. Klein en H. de Wit mail: directle.hdcuz@hdc nl 0 ofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl !P !t< NTOOR ge traat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden gstijden van de receptie zijn: ot en met donderdag 16.30 uur 08.30 -12.30 ui »ef" <071-5 356415 1 fax 071-5 356 325 Khten- overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met afbeelding, via www hdcmedia.nl of familieberichten@nhd hdc.nl 1 e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. riEVERKOOP m.b.tj 0 1-6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 tailhandel: 071-5 356 300 kliireaus kunnen contact opnemen ?t I813636 101 VICE w (gratis) tOIl-5196800 'rlENTEN «taling (acceptgiro) 1 (alleen aut ine.) nO 0 p/j €216,90 lie ons een machtiging verstrekken Dmatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 1 1 1 1 samenhang 1-Ê O fenomeen V J Hp Tarvn te ruin van kleur, heeft een zachte korst en er zitten geen korrels jes in. Vooral kinderen schijnen het lekker te vinden. ROB VAN 1EEST (op de foto), eigenaar van de Friese bakker Us Bertus op "^oenhazengracht in Leiden, bespeurt een tendens. - denkt u aan bij de naam Tarvo? L is niet wit en het is niet bruin. Het is het net niet. Dat geldt ens ook voor de k. Die is het ook et." top Us Bertuséén Ie betere ambach- 51) e bakkers van n, ook Tarvo? nl 'consument in de iai an het Polder- l> de Tariveknip, m oerbrood en het 'e aans Ansjovis- S1 wel te wachten iets simpels als Tarvo? 10 zou best wel eens kunnen. Albert Heijn heeft laatst een soort- lichtbruin op de markt gebracht en ik moet zeggen dat dat r8 lehoorlijk van smaak is. Kinderen vinden per definitie wit- I het lekkerst. Maar moeders willen dat hun kids gezond leten, dus bruin. Dan is zo'n heel lichtbruin mogelijk het al- let" Jij 11 arvo nieuw leven inblazen past in dat plaatje? ggrijpen naar vroeger is weer helemaal in. Je ziet het ook in tobranche. Retro heet dat toch." w lu teen succes wordt, gaat u dan mee?' ce' lijn klanten brood met gaten willen, krijgen ze dat. Je volgt ?n rkt. Ik ben geen filantropische instelling. De tijden zijn niet a lakkerijen stoeien momenteel flink om de gunst van de con- ït. Dus als heel lichtbruin straks is wat de klant wil, dan kan rf it ook bij ons krijgen. Vanzelfsprekend." th Ad van Kaam archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1955, Vrijdag 25 Maart N - Met een prachtige collectie kwaliteitsvee - een eerste lus- ering waardig - presenteerden zich vandaag de meesters uit Lei- lijde omgeving op de paasveetentoonstelling, die op een afge- en terrein van de Leidse veemarkt werd gehouden. Terwijl de et critische blikken het aangevoerde vee „onder de loupe" nam, 1 café-restaurant 't Schuttershof de officiële opening van deze etentoonstelling plaats. uder van der,Kwaak, die de opening verrichtte, liet een optimis- eluid over de Nederlandse veehouderij horen. De Nederlandse pel groeit namelijk en omvat momenteel 5.537.000 runderen, sen schapen. Het uitvoercijfer van vleesproducten geeft thans :ordcijfer aan van 437 millioen gulden aan. Daarnaast sprak de ider de hoop uit dat de boer vandaag een goede prijs, de slager ede koe en de consument straks een goed stukje vlees mocht

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15