Alles is toevallig bij Henk Hofstede Doek valt voor CBKj in Alphenl KUNST CULTUUR Diamant schittert bedenkelijk voor camera Van Lohuizen Reisopera moet snijden in eigen vlee Kunst mag, maar zonder wape Cd-presentatie van Piet Maas leiden - De Leidse tenor Piet Maas presenteert zondag een nieuwe cd met Italiaanse liede ren: 'La Serenata'. Hij doet dat met een concert in het Room- burghtheater, Hof van Room- burgh 46 in Leiden. Tijdens het concert wordt de tenor begeleid door pianiste Willeke Mojet, die ook op de cd meespeelt. Maas heeft reeds vele concerten ge geven in binnen- en buiten land. De aanvang van het op treden in Leiden is 14.30 uur. CS&N op Arrow Rock lichtenvoorde - Het beroemde Amerikaanse drietal Crosby, Stills Nash (CS&N), bekend van sixties-hits als 'Almost cut my hair', 'Teach your children' en 'Woodstock', maakt het pro gramma van het Arrow Rock Festival dit jaar compleet. Begin februari gaven David Crosby en Graham Nash nog een concert in Paradiso. In totaal tien groe pen en artiesten treden zater dag 11 juni op in Lichtenvoor de: CS&N, Meat Loaf, Dream Theater, Styx, Kansas, Little Ri ver Band, Lou Gramm (The Voice of Foreigner), Survivor, Glenn Hughes en Thunder. Applaus en Rozen speelt Assepoes leiden - Toneelgroep Applaus en Rozen speelt woensdag het stuk Assepoes, geschreven door Heieen Verburg. De regie is in handen van Petra de Haan. De toneelgroep bestaat uit ouders en leerlingen van de Vrije School. De opvoering begint om 20.00 uur, in de Vrije School, Surinamestraat 1 in Lei den. Eerbetoon Hazes bevrijdingsfestival Amsterdam - André Hazes wordt tijdens het Amsterdamse bevrijdingsfestival op 5 mei ge- eerd. Verschillende zangers en zangeressen zingen nummers van de volkszanger, in hun ei gen muziekstijl. Hazes in een jasje van fado, tango, Suri naams of Afrikaans op het Am sterdamse Museumplein. Op het Museumplein zijn verder onder meer The Sheer, Relax, Thé Lau en DJ Roog te bewon deren. Ook de ska-band Roy Paci Aretuska en het zigeuner fanfareorkest Unza Unza Or- kestar spelen op 5 mei in Am sterdam. Het project 'Hazes: Wereldmuziek!' is behalve in Amsterdam ook te zien op het bevrijdingsfestival van Almere. Werken Brood en Corneille gestolen Amsterdam - Uit een galerie aan de Koninginneweg in Am sterdam zijn gisterochtend vijf kunstwerken van Herman Brood en een onbekend aantal van Corneille gestolen. Volgens de eigenaar zijn de kunstwer ken samen ongeveer 50.000 eu ro waard. Rond half zes in de ochtend ging het inbraakalarm van Gallery LL Worldwide af. Direct werden de politie en de eigenaar ingelicht, maar toen zij ter plaatse kwamen, waren de daders al met de buit ver dwenen. Brieven van Jan Cremer gebundeld Amsterdam - Jan Cremer blijkt een hartstochtelijk brie venschrijver. Aan de vooravond van de 65ste verjaardag van de auteur verschijnt 'Brieven 1956- 1996'. Cremer onderhield cor respondentie met de schrijvers Willem Frederik Hermans, Ge rard Reve en Simon Vinkenoog en zijn uitgever Geert Lubber huizen en journalist Ischa Meij er. Maar, zoals de uitgever gis teren liet weten, Cremer richt zijn 'hartekreten, smeekbedes en dreigende brieven' ook aan zijn vele vriendinnen, vrouwen advocaten, waar met wie hij vaak botste. Het boek, dat op 19 april verschijnt, telt liefst 1011 pagina's. Museum Utrecht kampt met tekort utrecht - Het Centraal Muse um in Utrecht kampt met een tekort van 1.371.000 euro. Daarvan is 640.000 euro te wij ten aan achterstallig onder houd. Het tekort komt deels omdat er het afgelopen jaar - sinds het vertrek van directeur Sjarel Ex - nauwelijks sponsor geld is binnengekomen en de tekorten hard opliepen. Daar naast springt de museumlei ding al jaren nogal losjes en slordig om met de budgetten. Dat blijkt uit een financiële analyse die op verzoek van de Utrechtse cultuurwethouder T. Gispen werd gemaakt. Ondanks de financiële malaise hoopt de wethouder eind volgende week met een kandidaat te kunnen komen voor het directeurs schap. vrijdag 25 maart 2005 l Kadir van Lohuizen: „Veel mijnwerkers krijgen niets betaald voor hun werk, ze krijgen alleen te eten", Foto: Kadir van Lohuizen Amsterdam - In ruim een jaar tijd leg de fotograaf Kadir van Lohuizen de weg van de diamant vast. Van de mij nen in zuidelijk Afrika tot de decolletés van de 'happy few' op een jetsetfeest in Londen. Van de duizenden euro's die de dragers voor de diamanten be talen, zien de mijnwerkers niets of nauwelijks iets terug. Diamond Mat ters is vanaf gisteren ruim twee weken te zien in Fotografiemuseum Amster dam (FOAM). „In de jaren negentig fotografeerde ik de conflicten in Afrika", zegt Kadir van Lohuizen. Hij was bij burgeroorlogen in Angola, Congo en Sierra Leone. „Ik ontdekte dat de diamantindustrie voor een belangrijk deel de financiers van de deze conflicten was. De oorlogen zijn nu officieel afgelopen en daarom ben ik teruggegaan." De diamantindustrie is ondertussen flink onder druk gezet. „Eind 2002 zijn certificaten ingevoerd voor conflict- vrije diamanten. De industrie is daar mee transparanter geworden, maar nog altijd niet makkelijk om in door te dringen", aldus Van Lohuizen. De certificering is ook geen garantie voor goede arbeidsomstandigheden. „Veel mijnwerkers krijgen niets be taald voor hun werk, ze krijgen alleen te eten", weet Van Lohuizen, „Wij noemen dat slavernij." Het maakt de verleiding groot een gevonden dia mant in eigen zak te steken, maar vol gens de fotograaf gebeurt dat weinig. „De sociale controle in de mijnen is enorm. De opbrengst van de gevonden diamanten komt alle mijnwerkers ten goede. Wie iets in eigen stak steekt, wordt bijkans gelyncht. De sfeer in de mijnen is vijandig. Iedereen let op ie dereen." Overigens zijn de meest waardevolle diamantmijnen, de zogeheten kimber- liet, volledig geïndustrialiseerd. De mijnwerkers die Van Lohuizen vastleg de zoeken in een uitgestrekter gebied rondom een vulkaan. Van de mijnge- bieden gaan de diamanten naar de hoofdstad. Vervolgens moeten de dia manten geslepen. Dat gebeurt vooral in India. „In India werkt een miljoen mensen in de diamantindustrie", zegt Van Lohui zen. Van de diamantindustrie in Am sterdam en Antwerpen is niet veel over, maar er wordt nog wel gehan deld. De diamantsteden blijven toeris ten trekken. Diamanten zijn lang niet voor iedereen weggelegd. Van Lohui zen legde de steenrijke dragers van de diamanten vast op een jetsetfeest in Londen van een puisant rijke Chinese zakenman. „Het was zo over-the-top. Een groter contrast met de mijnwer kers in Afrika is nauwelijks mogelijk", stelt de fotograaf. Dit contrast wakkerde de fascinatie voor diamanten bij Van Lohuizen aan. „Ook olie speelt een rol in conflicten. Maar olie komt tenminste nog ten goe de aan een groot deel van de bevol king. Diamanten zijn veel exclusiever. Evenwel net als bij olie heeft de indu strie er baat bij de schaarste in stand te houden." De fotograaf meent dat alleen druk van de internationale gemeenschap iets kan verbeteren aan de arbeidsom standigheden in de diamantindustrie. De tentoonstelling 'Diamond Matters' zal na Amsterdam ook in India en Afri ka te zien zijn. Werkers uit de industrie kunnen zo zelf iets zien van de eigen lijke waarde van de diamanten. Van Lohuizen wilde talloze keren de moed opgeven, erkent hij vlak voor de opening van de tentoonstelling. Maar als hij de eerste foto's ziet in FOAM, blijkt zijn doorzetten de moeite waard te zijn geweest. Trots toont hij het fo toboek 'Diamond Matters', een bijzon der kleinood voorzien van een 'dia mant'. Het papier in het boekje loopt op van ruw tot hoogglans. Het maakt de reis van armoede en uitbuiting naar rijkdom en schone schijn niet alleen zichtbaar, maar ook voelbaar. den haag - De Nationf Reisopera ziet zich om nanciële redenen geno zaakt het aantal produci volgend seizoen terug brengen van zes - in het dige seizoen - naar vijf. die vijf wordt er één, 'Le van Puccini, niet scèni f uitgevoerd maar in conc vorm. Het enkele jaren geleden 7g onrustbarende tekort bij f| Nationale Reisopera is w< waar ingelopen, maar he Enschede gevestigde tuut ziet de ontwückelinjL de komende jaren in fina v eel opzicht somber in, confronteerd als het wA^ met stijgende kosten ove .a héle linie en een subsii korting van drie proc Vanwege de in de afgelo l0 jaren al doorgevoerde be [j( nigingen binnen de org e| satie kan de Reisopera all nog geld weghalen bij budget voor programmei jg Een probleem is volg Guus Mostart, intendant de Nationale Reisopera, sommige Nederlandse tl ters wel operavoorstellin willen hebben, maar nie nauwelijks de noodzakel uitkoopsommen kunnen talen. Den Bosch heeft a )a gehaakt. Goed nieuws is er daare gen uit Enschede, de th haven van de Reisop Daar komt nu definitief theater, met dit gezelsc als belangrijkste besp Behalve in Enschede ve zen nog in enkele an< steden in Nederland the; die ruimte scheppen voo j. Reisopera, namelijk H lem, Zwolle en Almere 'Het is een enorme kick iets vast te leggen waar je normaal gesproken aan voorbij zult lopen' door Sandra Put den haag - Eigenlijk gaat het heel zijn leven al zo. Zanger, gi tarist, tekstschrijver en kunste naar Henk Hofstede (53) rolt van het ene in het andere project. Al is de rode draad in zijn leven al tijd de Nits gebleven - de pop groep die middenjaren tachtig nationaal en internationaal suc cessen behaalde met onder meer de hit 'In the dutch mountains'. Vorig jaar ging hij solo langs de theaters met het programma 'Het draagbare huis'. Dat was ontstaan als gevolg van het eer ste gelijknamige Nederlandsta lige soloalbum van de 53-jarige zanger. En dat was op zijn beurt weer ontstaan nadat Hof stede in 2001 door een Franse museumdirecteur - die hem weer kende als de zanger en de maker van de videoclips van de Nits - was gevraagd een audio visuele installatie te maken voor de Biënnale in Lyon. Zelf noemt hij de aaneenscha keling van projecten 'toevallig heden', maar het is uiteindelijk wel steeds een gevolg van hoe Hofstede er zelf mee om is ge gaan. Zo buitte hij op eigen ini tiatief de audiovisuele installa tie van de Biënnale in Lyon uit. Onder de titel 'The portable house' werden in het Musée d'Art Contemporain op vier grote schermen beelden ver toond die hij thuis had vastge legd met een videocamera. De nummers die hij daarbij had gebruikt, nam hij opnieuw op. De teksten herschreef hij in het Nederlands. Het solo-debuut 'Het draagbare huis' was gebo ren en leek in het geheel niet op de Nits. Hofstede klonk intie mer, poëtischer en ook minder makkelijk. Aan dat repertoire voegde hij niet veel later onbe kender Nits-materiaal toe, als 'Giant normal dwarf en 'Three sisters'. Wat weer resulteerde in het theaterprogramma 'Het draagbare huis'. Die muzikale solovoorstelling deed hij tussen de optredens met de Nits in onder andere Frankrijk, Zwitserland en Fin land door. In mei sluit hij zijn tournee officieel af in Amster dam. Maar deze zomer brengt hij de voorstelling nog een keer op een festival in Frankrijk en er schijnt meer belangstelling in het buitenland voor 'Het draagbare huis' te zijn. Dat op treden in Frankrijk is overigens ook weer 'toevallig' en 'via via' geregeld. Net zoals een museum in Düs- seldorf interesse heeft voor zijn audiovisuele installatie van de door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Het CBK in Alphen aan den Rijn bestaat niet meer. Het gelijknamige ge bouw in het Alphense stadshart staat er nog wel, maar de orga nisatie is ter ziele, nu de coalitie partijen in de Alphense gemeen teraad de bezuinigingsplannen van wethouder Van Wersch heb ben goedgekeurd. „Geen exposi ties van hoog niveau meer in de stadsgalerie. De beeldende kunst in Alphen aan den Rijn verliest zijn glans", treurden de liefheb bers. Met het bezuinigingsplan van Van Wersch kan het CBK naar eigen zeggen niet overleven. De organisatie heeft 130.000 euro per jaar nodig om te kunnen bestaan en haar taken netjes uit te voeren. Van Wersch heeft een constructie bedacht waar mee hij nog maar 50.000 euro besteedt aan beeldende kunst. Voor het bestuur van het CBK zit er daarom niets anders op dan 'de stekker eruit te trek ken'. Aan het besluit ging gisteren een ruim twee uur durend de bat vooraf. D66-fractievoorzit- ter Ed de Leest probeerde de coalitie ervan te overtuigen dat er niets klopt van het verhaal van Van Wersch. De Leest heeft zelf cultuur in zijn portefeuille gehad toen hij een paar jaar ge leden nog wethouder was. Peke Hofman, directeur van het CBK, verliet geëmotioneerd de raadszaal nadat de klap was ge vallen. „Tien jaar is gewerkt om het CBK op te bouwen. Tijd, geld en energie is erin gestopt. Wat een vernietiging. Van 19 Wersch heeft van alles, geen visie", klonk het terd. Hofman en twee medewerkers krijgen bi kort van het bestuur eei slagbrief thuisbezorgd, andere medewerkers krij| horen dat ze de uren inleveren die ze voor hi volmaakten. De voltallige oppositie gisteravond voor het van het CBK. „Maar bij litiepartijen ontbreekt gewoon", zuchtte ffactii zitter Ank de Groot van A Een (Al). Haar collejGEI Schriek van de SP had een motie van afkeuring deeld aan Van Wersch. die wordt toch niet aan n 'i men, dus ik bespaar mez moeite." Hoewel de collegepartije tn.\ bezuinigingsplan van N Wersch hebben geslikt, st nog veel vragen open. Zo duidelijk wie het wachtge de medewerkers moet ga! talen. Is dat toch de gem zoals De Leest benadruk kost dat ook veel geld. nog niet duidelijk hoe het gaat lopen wanneer am hreci ren weer taken krijgen deeld die eerst waren o,fdr( dragen aan het CBK. De oppositie vindt het grijpelijk dat de collegep het allemaal 'voor zoete ntc> slikken' terwijl het volge tr<- partijen 'zo klaar als een 1Pos1 is' dat Van Wersch geen 1 euro bezuinigt zoals in h ,l6e. legevoorstel staat. Schrie i08 even snel uitgerekend met een beetje geluk wordt bespaard. „Meer niet." Henk Hofstede: „Ik ben officieel kunstenaar van beroep." Foto: GPD/Thomas Schlijper Biënnale. Het feit dat hij zich zowel op het gebied van mu ziek als beeldende kunst kan ui ten, maakt van hem een blij man. „Ik ben officieel kunste naar van beroep", verklaart hij zijn gemoedstoestand. Hofstede studeerde af aan het Rietveld en de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Am sterdam maar besloot, toen het met de Nits goed begon te lo pen, te kiezen voor een muzika le carrière. „Vooral het sociale gebeuren van de muziekwereld sprak me aan. Als kunstenaar ben je best eenzaam, zit je maar in je eentje in een atelier." Maar voor de Nits maakte hij videoclips en ook privé vond hij met filmen zijn oude vak terug. Duizenden filmpjes moet hij sinds 1980 hebben gemaakt, op 8-millimeterfilm, vhs-banden en later digitaal. „Het geeft mij een enorme kick dat ik iets vastleg waar je normaal gespro ken zomaar aan voorbij zult lo pen." Zo zag hij onlangs in Hel sinki vanuit zijn hotelkamer een dansschool. Tien minuten heeft hij voor hem onbekende dan sende paren gefilmd. In Bern kwam hij, noem het toevallig, weer een dansschool tegen. Het leverde minutenlang beeld op van dansende schimmen achter een raam. „Zulke opnamen zijn voor mij cadeautjes." Tijdens zijn theatertournee was hij ook al weer bezig met iets nieuws. Zo maakte hij de mu ziek voor de film 'De mysterie Vein de Sardine' van Erik van Zuylen die in april uitkomt: hij werkte samen met de Finse groep Varttina en hij is bezig met een theaterprogramma met andere Nederlandse muzi kanten. „En mijn tweede solo plaat ligt eigenlijk ook klaar." Maar die plaat moet nog even wachten, vindt hij, want eerst moet hij nog met de Nits in Pa rijs een dvd'tje opnemen - en het is tijd voor een Nits-album. Tilburg - De Tilburgse politie heeft deze week een neppistool in beslag genomen op een ex positie van Punct in Tilburg. Het pistool was onderdeel van een installatie van kunstenaar Edward Erasmus uit het Bra bantse Schijndel. Erasmus had het wapen, een kunststof replica van een com bat commander.45, in België gekocht. De kunstenaar krijgt zijn imitatiewapen waarschijn lijk niet terug. „We voeren een strikt beleid tegen nepwapens. Mensen kunnen mensen mee bedreigen 0 vallen mee plegen", ze| politiewoordvoerder. De politie trad op na kif van voorbijgangers. Het jtei 36 werd vastgehouden dot /|CE pop die met een muts w,| tooid en in de etalage stol i Punct, een centrum voor kunstenaars in Tilburg. Erasmus heeft zijn install i(aii vaker getoond. Maar noo f eerder heeft de politie ac )ie 0I dernomen. amat ItSgf 075- tailh reau

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14