LEIDE Zorgen over 'onwerkbare situatie' in De Zijl illii Politieregio veiliger, maar de burgers vinden van niet m (JM Nieuw Leyden is geen dure Prullenbakken 'zoveel mogelijk op één lijn' Haagwegbuurt tekent massaal tegen opvang REGIO Onvoldoende toezicht tijdens lesuren Medewerkers berispt na handtekeningenactie Nieuw: de Batavus Greenfarks I tttratain Leidsch Dagblad vrijdag 25 maart 2005 R1 Oranje kijken sportpark euw-Zuid Nagels van issiek tot jgerprint lanuensis Jos' door Erna Straatsma leiden - Medewerkers en klan ten van zwembad De Zijl maken zich zorgen over een 'onwerkba re situatie'. Tijdens lesuren komt het regelmatig voor dat er on voldoende toezicht is, zeggen ze. Een aantal medewerkers zou niet over de vereiste papieren beschikken. Sportbedrijfdirecteur Bert Paauw is verbaasd over de klachten. „Ik heb nooit signalen gekregen dat er te weinig toe zicht is." Sinds het zwembad over een groot nieuw bad beschikt komt het regelmatig voor dat onge kwalificeerd personeel toezicht houdt tijdens lesuren. Er zou den medewerkers zijn die geen EHBO-papieren hebben en geen reanimatie-aantekening. Dat is onverantwoord, zeggen diverse personeelsleden die anoniem willen blijven, uit angst voor disciplinaire maatre gelen. Eerder deze week zijn twee medewerkers door de lei ding van het Sportbedrijf be rispt na een handtekeningenac tie onder zwemmers. „We heb ben de zaak intern al verschil lende malen aangekaart bij de locatiemanager, maar hij zegt gewoon dat hij geen extra per soneel heeft. Maar als er straks iets gebeurt, is het te laat." Vol gens het 'toezichtplan' is het verplicht dat bij elk bad mini maal twee toezichthouders aanwezig zijn. „Zeker niet te veel, want er zwemmen hier veel ouderen en mensen die een hartoperatie achter de rug hebben. Het is de afgelopen ja ren meerdere malen voorgeko men dat we moesten reanime ren of iemand uit het water moesten halen." Een van de vaste zwemmers, Clara Dirkse, is inmiddels een actie begonnen om het zwem badpersoneel te steunen. Ze heeft een brief gestuurd naar sportwethouder Ruud Hessing en Sportbedrijfdirecteur Bert Paauw. Daarin verwoordt ze haar zorgen over de sfeer in het zwembad en het gebrek aan toezicht. „Sinds er een locatie manager is aangesteld, is er ge knoei", zegt Dirkse, die al vijf tien jaar lang elke dag naar De Zijl gaat. „De laatste tijd is het conflict op de spits gedreven. Vorige week liep iedereen bijna te huilen." Dat was het geval toen Paauw bekendmaakte dat de voormalige bedrijfsleider van het zwembad, Ruud Nolet, is overgeplaatst naar de 3 Okto- berhal. Woede daarover leidde tot de handtekeningenactie on der zwemmers. „Een stuitende actie", zegt Dirkse over het ge dwongen vertrek van Nolet. „Anderen blunderen net zo goed en mogen blijven. Hoe kan het dat stagiaires worden ingezet om toezicht te houden? De begeleiding bij de baden is regelmatig niet in orde." Bert Paauw reageert verbaasd op de zorgen over een tekort aan toezichthoudend perso neel. „Ik heb het idee dat dat er nu ineens met de haren wordt bijgesleept. Het lijkt mij een boude bewering dat er te wei nig toezicht is. Noch door zwemmers, noch door mede werkers is daar met mij het af gelopen jaar over gesproken." Paauw benadrukt dat het de lo catiemanager van De Zijl zelf is geweest die het toezichtplan heeft opgesteld en ingevoerd. „Ik ga er vanuit dat er volgens dat plan wordt gewerkt. De pro vincie houdt regelmatig contro les en daar komt steeds uit dat we het goed doen." Paauw ziet geen reden om weer in gesprek te gaan met de onte vreden zwembadmedewerkers. „We zijn continu bezig om de sfeer in De Zijl te verbeteren. Sinds ik een jaar geleden direc teur ben geworden heb ik on evenredig veel tijd en energie gestoken in dit zwembad. Ik had meteen al in de gaten dat het niet lekker liep in De Zijl. Daarom heb ik vorige week ook maatregelen getroffen en ie mand overgeplaatst." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en nttng de eerste 2 weken gratis! al. automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M OV (prorekeningnummer* kening: Itend bij automatische Incasso. BVP4 le bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, ...irdnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) 5 'lezersservice® hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. 2<nbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad nickelodeon i- 'Amanuensis Jos' komend weekeinde een iet 'Jimmy Neutron ind' op het kindernet Nic- ion. Leidenaar Jos van oek is auteur van het Wetenschappelijke expe- ten voor huis, tuin en i', dat afgelopen zomer een. Met 'Professor Chri- en drie kinderen voert nuseum Naturalis proef- die in zijn boek beschre- tan. De uitzending is op ag te zien om 8.12,10.02 19 uur en op zondag om .57 en 11.54 uur. In het leven is Van den Broek :hapsvoorlichter van de [it der Wiskunde en Na- tenschappen. Isting zelf line berekenen Op de site van het mraadschap van Rijn- iedereen sinds giste- uitrekenen wat hij of zij aan waterschapsbelas- et rekenprogramma is te op www.rijnland.net le button 'loket voor In het programma Ionder meer de postco- aantal bewoners en de larde van de woning ingevuld. Rijnland wil de service aan burgers ren. Het programma is ^chikt voor professionals otarissen. Zij hoeven J ier naar het Hoogheem- J ïap te bellen om de za- asten van hun cliënten ten rekenen. STELLING hiphol mag niet rt verder groeien. Geef uw mening J ww.leidschdagblad.nl Sloopwerkzaamheden op het voormalige EWR/Slachthuisterrein, waar de woonwijk Nieuw Leyden moet verrijzen. Wethouder Hillebrand: „Ik zeg niet dat het een tweede Pieterswijk wordt, maar je moet het ook niet met een vinexwijk vergelijken." Archieffoto: Hielco Kuipers Wethouder Hillebrand betwist hoge grondprijs door Erna Straatsma leiden - De grondprijzen in de wijk Nieuw Leyden zijn niet hoog, zegt wethouder Ron Hil lebrand. „Voor de gevraagde prijs krijg je heel veel kwaliteit, op een unieke locatie. Jammer dat ik eindverantwoordelijk ben voor het project, anders zou ik er heel graag zelf gaan wonen." De wethouder (ruimtelijke or dening) reageert op uitlatingen van een aspirant-koper, die is geschrokken van de hoogte van de grondprijzen. Voor een kavel van 90 vierkante meter betaalt een koper 80.000 euro. De aan schaf van twee parkeerplaatsen is verplicht en kost 20.000 euro. Inwoners van Leiden-Noord krijgen een korting van 10.000 euro. Hillebrand had het eerder over een grondprijs van 60.000 euro, inclusief parkeerruimte. Die prijs is zonder BTW en blijkt niet inclusief parkeerruimte te zijn. Toch moeten belangstel lenden hier niet van schrikken, betoogt de wethouder: „Bij de prijs is van alles inbegrepen, zoals een fundering. Als je dat zelf moet betalen ben je daar zeker 10.000 euro aan kwijt. En een eigen garage kost je ook ze ker 15.000 euro extra. Als je die zelf bouwt. Nu krijgen kopers een kant en klare parkeerbak bij hun huis. Wij kiezen verreweg de goedkoopste oplossing." Dat sommige belangstellenden afhaken, betreurt Hillebrand, maar goedkoper dan nu kan het niet, zegt hij. „Er zijn men sen geweest die dachten dat ze voor heel weinig geld een huis konden bouwen. En dat is niet zo, dus die mensen haken af. We hebben in het begin wel op lagere grondprijzen gezeten, maar dat was niet haalbaar. Om uit de kosten te komen zijn ze enigszins omhoog gegaan." Dat een zelfgebouwde woning in Nieuw Leyden alleen haal baar is voor tweeverdieners met een flink salaris, betwist de wet houder. „Ik ga er vanuit dat je voor 248.000 euro een sobere woning kunt bouwen. Dat is voor een bewoner van een huurwoning wel een forse stap, maar aan de andere kant: wat koop je in Leiden voor 248.000 euro? Ik zeg niet dat Nieuw Ley den een tweede Pieterswijk wordt, maar je kunt het ook niet vergelijken met een vinex wijk. Nieuw Leyden wordt ge bouwd op een unieke locatie, op vijf minuten van de binnen stad." Woningcorporatie Por taal liet eerder weten dat een 'sober huis' minimaal 280.000 euro kost. niets meer te verbergen. Dove introduceert een nieuwe dagcrème, Dove Face Natuurlijke Glans Bescherming, waarmee je de dag letterlijk en figuurlijk stralend begint. Deze nieuwe crème van Dove bevat namelijk ingrediënten die de huid niet alleen intensief verzorgen en beschermen, maar ook optimaal -gebruik maken van het licht en de reflectie daarvan waardoor iedere schoonheid van binnenuit straalt. Geniet van een stralende huid zonder make-up. Nieuw van Dove Face: Dagcrème met Natuurlijke Glans en Bescher ming zodat je de hele dag schittert. tijdvoorechteschoonheid.nl Universiteit Leiden gaat tegenstelling onderzoeken Met uniek Batavus arrangement bij Landal GreenParks met de GreenParks zijn nieuwste recreatiefiets. Buitengewoon comforta bel en altijd de perfecte zithouding. De GreenParks is een fiets om heerlijk te genieten en heeft daarvoor alle ingrediënten in huis Bij aankoop van een Batavus GreenParks ontvangt u nu tot 150,- korting op een uniek Batavus arrangement bij Landal GreenParks Voor deze aanbieding geldt op=op. Ga snel naar uw Batavus dealer of check www.batavus.com leiden - Minder geweld en min der woninginbraken, meer aan houdingen en meer opgeloste zaken. Maar toch is er een toe nemend gevoel van onveilig heid bij de bewoners van Hol lands Midden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de politie over 2004 dat gisteren in het stad huis van Alphen aan den Rijn is besproken door de burgemees ters van de 35 gemeenten in de ze politieregio. De Universiteit Leiden gaat onderzoeken hoe het komt dat mensen zich on danks deze positieve resultaten van de politie toch onveiliger voelen. „Het is een tegendraadse bewe ging die moeilijk te verklaren is", aldus korpschef Jan Stik- voort. „Vandaar ook dat onder zoek. Het is denk ik een combi natie van heel veel factoren. In sommige gevallen zit de ver moedelijke dader eerder thuis dan dat een slachtoffer aangifte heeft gedaan. Maar het heeft ook te maken met het politieke klimaat dat er momenteel in Nederland heerst. In Den Haag geldt een afrekencultuur, men sen nemen dat over dus wordt er vaker met de beschuldigende vinger naar de politie gewezen. Goed communiceren over wat wij doen kan voor de politie bij dragen aan een oplossing." Een tweede opvallend punt in het jaarverslag is de afhande ling van zaken: die duurt te lang. Momenteel wordt in ruim de helft van de gevallen een doorlooptijd van 30 dagen ge haald. Dat is de tijd tussen het opmaken van een proces ver baal en het aanbrengen van de zaak bij het Openbaar Ministe rie. „Dat betekent dus dat een kleine 50 procent van de afhan delingen meer dan 30 dagen in beslag neemt en dat is te lang. Betere afspraken met onze partners moeten daarin veran dering brengen." Het aantal woninginbraken daalt gestaag. Sinds 2000, waar in nog 4376 keer werd ingebro ken, is het aantal jaarlijks ge daald. In 2003 werd in 3124 wo ningen ingebroken, in 2004 nog 2457 maal. Met 159 aanhoudin gen in 2004 werden 9 verdach ten minder aangehouden dan het jaar daarvoor. Het oplos singspercentage is echter met ruim twee toegenomen naar 11,2 procent. De doelstellingen voor contro les op snelheid en door rood licht rijden, zijn vorig jaar ruim schoots gehaald. De doelstel ling voor rood licht was 8000, er werden 11.681 bekeuringen uit geschreven. De doelstelling voor snelheid was 135.000. Er werden 178.983 bonnen uitge deeld. leiden - Circa 350 bewoners van het Haagwegkwartier hebben een bezwaarschrift onderte kend tegen de komst van een dagopvang voor daklozen in de Leonarduskerk. Volgens de omwonenden van de voormalige rk-kerk worstelt de wijk al met veel problemen en kan een daklozenopvang er niet mee bij. In hun bezwaar schrift wijzen ze erop dat er in de omgeving van de Haagweg al een Sociaal Pension voor daklozen en een opvanghuis voor vrouwen staat. Bovendien wonen er 'veel psychiatrische patiënten en alcoholisten' en zou sprake zijn van 'blowende hangjongeren', drugspanden leiden - Twee van de 24 nieuwe prullenbakken die vorige week door ambtenaren van Milieu en Beheer op de Breestraat in Lei den zijn neergezet, zijn alweer verplaatst. De stalen bakken die bij Comtessa en de voormalige vestiging van Giraffe stonden, hebben een andere plek gekre gen na kritiek van de winkeliers. De ondernemers willen graag dat de 'containers' zoveel mo gelijk op één lijn langs de stoepranden komen te staan. „Dat is ook het streven van de gemeente, maar dat kan niet al tijd", aldus woordvoerster Het- te Quispel. Vorige week werden de oude afvalbakken op de Breestraat, die te snel vol waren, vervangen door nieuwe exemplaren op dezelfde plekken. Door de gro tere uitvoering - met een in houd van 120 liter - werd de aandacht daama meer dan voorheen gevestigd op de ma nier waarop ze gesitueerd zijn op de trottoirs. Sommige staan aan de stoeprand, andere dicht bij de gevels en weer andere naast de bushokjes. 'Er zit geep lijn in en dat valt nu extra op in deze straat van sty ling en verzorging', betogen de ondernemers. „En de kritiek was ook dat dit zonder overleg was gebeurd", aldus centrum manager Robert Strijk en Ton Elderhorst van de winkeliers vereniging van de Breestraat. „Maar na een telefoontje met het verantwoordelijke stadsdeel midden, werd dat meteen op- Ruim twee weken geleden werd de eerste prullenbak in de Breestraat neergezet. Wethouder Rogier van der Sande laat zich informeren. Archieffoto: Henk Bouwman gelost. Ambtenaren van het stadsdeel zijn met vertegen woordigers van de winkeliers vereniging over de Breestraat gelopen om te kijken welke bakken verkeerd stonden en waar ze beter zouden kunnen staan." Zo'n rondje is inmiddels ook gemaakt met de winkeliers van de Nieuwe Rijn en de Beesten markt waar binnenkort nieuwe prullenbakken worden ge plaatst. Op de Breestraat leidde het wandelingetje achteraf tot twee conclusies van Elderhorst: „Dat het goed is dat er een cen trummanager is en dat het be ter was om twee exemplaren te verplaatsen. Dat is meteen ge beurd." Mogelijk volgen er meer ver plaatsingen, nadat Milieu en Beheer overleg heeft gevoerd 'met verkeer en vervoer en ste denbouw'. „De paar kleinere bakken die nu nog op de Bree straat staan, verdwijnen in elk geval", zegt Hette Quispel na mens de gemeente, „en waar mogelijk worden de nieuwe op één lijn aan de stoeprand ge plaatst. Dat kan niet altijd in verband met de blinde geleide- stroken die over de trottoirs lo pen, maar waar het met enige aanpassingen wel kan, gebeurt het ook. In het andere geval blijven ze bij de gevel staan." (advertentie) en veel zwerfvuil. De sociale sa menhang in de wijk is 'gering'. De bewoners zijn bang dat veel daklozen in de wijk blijven han gen als de dagopvang zijn deu ren sluit. „We verwachten dat de wijk zal verloederen en dat crimineel gedrag (zoals dron kenschap, agressiviteit en dea len) in de wijk zal toenemen." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11