ECONOMIE FNV Bondgenoten tegen WW-akkoord Verzekeraars worden aan alle kanten getild Unilever wil einde aan 'imitaties' Albert Heijn E Geheim ultimatum aan hoofdbestuur: minimaal 4 jaar Shell gaat samenwerken met Q8 ABN bundelt hypotheekactiviteiten Titanic opnieuw te water Pleidooi voor harde actie tegen Noorse zeevissers Files kosten bedrijven 480 miljoen Megaboete voor baby-artikelen InBev opent nieuwe aanval op Nederlandse biermarkt Ambtenaren massaal in de VUT Donor worden? Laat het weten! IB: Koopkracht 06 in de plus woensdag 23 maart 2005 haag - De koopkracht van houdens stijgt volgend jaar imiddeld 0,5 procent. Dat iet Centraal Planbureau in isteren gepresenteerde raai Economisch Plan, dat er uitlekte. Dit jaar loopt de ikracht nog terug met 1,25 ent. Het CPB verwacht dat ederlandse economie na jantal mindere jaren er in top van 2005 beter voor te staan. De groei blijft dit nog beperkt tot 1 procent, schiet in 2006 door naar procent. Ook de investe- :n en de werkgelegenheid en aan en het begrotings- t loopt flink terug. Het te- komt dit jaar uit op 2 pro voor 2006 is dat 1,7. De loosheid komt in 2005 verwachting uit op 100, volgend jaar op n. liphol krijgt ieuwkomers hol - Als zondag de zo- lienstregeling ingaat stijgt chiphol het aantal lucht- maatschappijen, bestem en en vluchten. Zeven naatschappijen beginnen ie diensten: Korean Air itiepartner van Air Fran- M) met de bestemming Phuket Air (naar Bang- VLM Airlines (Londen), galia Airlines (Porto) en de echters Air Berlin (Berlijn) ling.dk (Kopenhagen) en :otland (Glasgow). Het 1 bestemmingen neemt lier toe tot 251. De hoe- eid vluchten groeit met 3,5 int tot 3770 per week. B: Dumping iet snel stoppen ht - Aan het verkopen van lieten onder de kostprijs een einde komen. Minis- linkhorst (economische zou de Nederlandse Me- gingsautoriteit (NMa) tij de opdracht moeten ge- at te bestempelen als mis- van de economische tspositie. Dat zei voorzit- irmans van de werkge- ganisatie MKB Nederland en bij de opening van de van de Ondernemer in ht. Veel ondernemers in tailhandel zijn volgens n de financiële proble- jekomen door de prijzen- die supermarkten heb- ntketend. jwerker voelt vaak onveilig Ruim driekwart van de erkers beleeft gemiddeld ïaand wel een angstig int als het verkeer voorbij "lijna een op tien voelt rekelijks niet veilig tijdens Dat blijkt uit gisteren liceerd onderzoek onder 20 wegwerkers van de en Bouwbond CNV. inderhandelaar Lokhorst de situatie zorgwekkend, is hem is een strengere aving en controle nood- k op trajecten waar aan wc!, 5 wordt gewerkt. zineprijzen «der omhoog iag - De benzineprijs richting een record. Shell >gde gisteren de advies- 1 van super plus en euro ij met 1 cent. Euro onge- ost nu 1,295 euro. In ok- >004 werd de hoogste Dit gemeten: 1,315 euro. dIus ligt met 1,349 euro 2 ider de hoogste prijs. De in diesel bleef 99,5 cent, cent minder is dan de e prijs ooit. British Air- erhoogt.maandag de ke- oeslag op zijn tickets. Op 'luchten gaat de toeslag in enkeltje van 10 naar d (23 euro). Op de korte :n gaat die toeslag van 4 pond (9 euro). of Ireland: banen weg - Bank of Ireland de komende vier jaar in de ruim 17.000 banen, ering, die een jaarlijkse ïng van 120 miljoen euro pleveren, is ingegeven Bn felle concurrentie- 3 de thuismarkt. Voor de e zette de bank 210 mil- ro opzij. te klanten interminal Idam - De hypermoder- ir tot nu ongebruikte fclamse haventerminal jndelijk zijn eerste klan- Igens de Amsterdamse Jder Van der Horst be- lin juni vanuit Azië de [eguliere transporten. Jgaan om 100.000 con- ler jaar, volgens het ha- fijf goed voor zo'n 40 1. In Londen sloten de |>tste containerrederijen licipeakkoord over het |van de terminal door nseNYKf. utrecht/gpd - De grootste vakbond FNV Bondgenoten dreigt het akkoord te verwerpen dat de vakcentrales en werk geversorganisaties hebben bereikt over de toekomst van de WW. Daarmee is de kans groot dat de vakcentrale FNV het akkoord niet kan ondertekenen. Het ka binet zal dan de ontslagvergoedingen die werknemers meekrijgen voortaan aftrekken van de WW-uitkering. Boven dien wordt de WW nog verder beperkt. Ingewijden bij FNV Bondgenoten gaan ervan uit dat de bondsraad (het hoog ste orgaan van de vakbond) het ak koord verwerpt. In het diepste geheim hebben de leden van de raad half maart een ultimatum voorgelegd aan het hoofdbestuur van de vakbond, in clusief voorzitter Henk van der Kolk. De raad zegt daarin onder andere te gen elke afspraak te zijn waarin de maximale WW-uitkering onder de vier jaar komt. In het akkoord is er een compromis uitgerold van drie jaar en twee maanden. „Het lijkt dus in de verste verte niet op wat wij willen," zegt bondsraadlid Herman de Haas. „Ik merk dat de bondsraadleden en ook sommige bestuurders zich gene geerd voelen. De raad heeft onderhan delaar Ton Heerts van de vakcentrale FNV immers met een aantal eisen de onderhandelingen ingestuurd. Maar daar is niets van terechtgekomen," zegt bestuurder Egbert Schellenberg. Gistermiddag zijn de voorzitters van de vakbonden ingelicht over de pre cieze inhoud van het akkoord. Op 1 april stemt de bondsraad van FNV Bondgenoten officieel of ze voor of te gen stemt. Vervolgens komen de voor zitters van alle FNV-bonden 4 april bij een in de federatieraad waar alle FNV- bonden stemmen. De federatieraad bepaalt uiteindelijk het standpunt van de FNV. FNV Bondgenoten kan de FNV in een lastig pakket brengen door tegen te stemmen. De vakbond vertegenwoor digt met een half miljoen leden bijna de helft van de totale FNV (1,2 mil joen). Als nog een andere grote bond tegen is, kan de FNV het akkoord niet meer ondertekenen. Hoofdbestuurder Anja Jongbloed van Bondgenoten wil niet op de zaken vooruitlopen. „De precieze inhoud ken ik nog niet en de bondsraad ook niet. Ik begrijp dat er ook positive af spraken zijn gemaakt, zoals over jon geren die eerder in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Uiteindelijk stemmen we over het geheel aan af spraken," zegt ze. De bondsraad van de in grootte twee de oganisatie van de FNV, de AbvaKa bo, besloot gistermiddag het akkoord te accepteren. Het is weliwaar een 'vermindering van een verslechtering', aldus een woordvoerder, maar een voldoende verbetering van de oor spronkelijke kabinetsplannen om ac ceptabel te zijn. Voorzitter Edith Snoey heeft de afgelopen weken gehamerd op een goede korte WW-regeling voor jongeren. Die zit in het pakket. De federatieraad van de FNV, waarin de aangesloten bonden zitten, heeft gistermiddag het akkoord besproken. FNV-bestuurder Heerts gaf uitleg ge geven over het verloop van de onder handelingen. De stemming was rustig, aldus een aanwezige. den haag/anp/rtr - Shell en zijn Koeweitse branchgenoot KPI, vooral bekend onder de naam Q8, bekijken op welke manieren zij wereldwijd kunnen samenwerken. De alliantie richt zich op het traject dat loopt van de verwerking van olie tot verkoop aan de pomp. De olieconcerns maakten gisteren bekend dat zij wereld wijd samen willen optrekken, maar in eerste aanleg ziet Shell voor al mogelijkheden in het Verre Oosten. De samenwerking richt zich niet op het zoeken en winnen van olie. Q8 kan via de alliantie gebruik maken van het wereldwijde netwerk waarover Shell beschikt. De kracht van het Koeweitse olieconcern ligt vooral in de exploratie en exploitatie van olievelden. Maar KPI wil zich meer manifesteren in het hele traject dat een olieproduct doorloopt. Shell vindt in Q8 een partner waarmee het kosten en risico's kan delen die het moet maken om nieuwe markten open te leggen. Vooral China en Zuidoost-Azië, waar de vraag naar olie en oliepro ducten explosief toeneemt, zijn gebieden die de komende jaren vele miljoenen aan investeringen vragen. Analisten vermoeden dat Shell ook graag nauwere banden met de Koeweitse partner aan knoopt omdat die op termijn mogelijk toegang bieden tot de om vangrijke oliereserves waarover het Golfstaatje beschikt. rotterdam/anp - Unilever daagt Albert Heijn voor de rechter. Het supermarktbedrijf zou met zijn huismerk bewust merkproducten van Unilever imiteren. Hetvoedings- en was middelenconcern wil daar via een kort geding een einde aan maken. Unilever eist dat Albert Heijn van de gewraakte producten, die de supermarktketen onder zijn AH-huismerk verkoopt, de verpakking aanpast. Tot die tijd moeten de producten uit de schappen worden gehaald. Het gaat om ijsthee, pindakaas en margarines. Unilever voert deze producten onder de merkna men Lipton, Calvé, Becel, Cro- ma, Blue Band en Bertolli. Albert Heijn verkoopt deze pro ducten ook als huismerk, in een verpakking die volgens de woordvoerder wat betreft 'vorm, kleur, lettertype en woordkeus' precies lijkt op de A-merken van Unilever. De verpakkingen van ijsthee en pindakaas waren Unilever al langer een doom in het oog. Maar de druppel was toen Al- bert Heijn vorige week ook met 'margarine-imitaties' kwam, al dus de woordvoerder. „Terwijl het echt gaat om verschillende producten, met andere grond stoffen en eigenschappen." Unilever is marktleider op het gebied van margarines. Unilever beperkt de rechtszaak, die 12 april dient voor de recht bank in Haarlem, tot de zes ge noemde A-merken. Maar ook rond de rookworsten van Uni levers merk Unox is verwarring. Zo kwam de vrouw van de mar ketingdirecteur van Unilever Nederland onlangs thuis met een rookworst van het AH-huis merk. Ze werd zich pas bewust van haar vergissing toen haar man uitriep: 'Wat heb je nu ge kocht?' „Albert Heijn wil blijk baar dat de klanten misgrijpen. Wij willen dat niet", aldus de woordvoerder. Albert Heijn zegt in gesprek te zijn met Unilever over de kwes tie. „We doen over de inhoud van gesprekken met onze leve ranciers nooit mededelingen", zei een woordvoerder van het supermarktbedrijf. Hij wees er later op dat Unile ver een dominante speler is die 60 tot 70 procent van de markt voor dit soort producten in handen heeft. „Het is dan lo gisch dat je als kruidenier je klanten goede alternatieven aanbiedt onder het eigen huis merk. Daarbij is het ook logisch dat je via de verpakkingen aan geeft aan de klant dat het om een alternatief gaat voor het A- merk", aldus de woordvoerder van Albert Heijn. „Wij vinden overigens dat de verpakkingen niet te veel op elkaar lijken." Gewraakte AH-producten naast de A-merken van Unilever. Foto: ANP/Toussaint Kluiters amsterdam/anp - ABN Amro voegt zijn hypotheekactiviteiten en die van zijn volledige doch teronderneming Bouwfonds sa men. Daardoor ontstaat vol gens de bank het op twee na grootste hypotheekbedrijf in Nederland. Het nieuwe bedrijf wordt on dergebracht bij het onderdeel Business Unit Nederland van ABN Amro. Een woordvoerder van de bank kon nog niets zeg gen over de gevolgen voor de werkgelegenheid. Volgens de bank blijven de huidige hypo- theekmerken bestaan. Dat geldt ook voor de distributiekanalen. Door de samenvoeging van de hypotheekactiviteiten kan Bouwfonds, een van de grotere vastgoedondernemingen van Nederland, zich concentreren op zijn kernactiviteiten. De dochteronderneming is natio naal en internationaal actief in het ontwikkelen, financieren en managen van vastgoed. Rabobank is momenteel markt leider in hypotheken. De twee de positie wordt ingenomen door bankverzekeraar ING, dat hypotheken verkoopt via onder meer de dochterbedrijven Post bank, ING Bank en Nationale Nederlanden. gingst - Een 12-meter lang model van het legendarische cruiseschip 'Titanic' wordt met een heftruck te water gelaten in het themapark in Gingst op het Duitse eiland Ruegen. Het vier hectare grote park, dat sinds 2000 geopend is, herbergt ruim 100 originele modellen uit de hele wereld op een schaal van 1:25. De toeristische attractie werd gisteren weer voor het publiek geopend. Foto: EPA/Stefan Sauer Korter recht op WW Elke werkloze krijgt volgens het SER-plan straks WW als hij in de voorafgaande 39 weken minimaal 27 weken heeft gewerkt. In de eerste twee maanden krijgt hij/zij 75 procent van het laatst ver diende loon, gevolgd door een maand lang 70 procent. Heeft men voor het ontslag langer gewerkt dan drie jaar. dan volgt een maandelijkse uitkering van 70 procent. Voor elk gewerkt jaar een maand WW. Bij elkaar maxi maal drie jaar en twee maan den. Het korten van ontslag vergoedingen op de uitke ring is van de baan. Het plan omvat voorts een beperking van de sollicitatieplicht voor 60-plussers, alsmede een be scherming tegen het moeten opeten van het eigen huis voor 50-plussers. Het kabi net eist dat het plan leidt tot 43.000 minder WW-uitkerin- gen per jaar. zoetermeer/anp - Files hebben het Nederlands bedrijfsleven afgelopen jaar 480 miljoen euro gekost, een toename van 73 miljoen euro vergeleken met 2003. Dat hebben verladersor ganisatie EVO en Transport en Logistiek Nederland (TLN) gis teren bekendgemaakt. In augustus gingen beide be langenverenigingen nog uit van een economische schade van 513 miljoen euro. Dankzij de aanleg van een aantal spitsstro- ken was het bedrijfsleven op enkele trajecten minder kwijt dan aanvankelijk gedacht. Het gaat om de A2 bij Eindhoven en tussen Oudenrijn en Everdin- gen en om de A50 tussen Ewijk en Grijsoord. De spitsstroken geven volgens EVO en TLN lucht, maar de op lossing is tijdelijk. De extra ruimte op de weg is lang niet voldoende om de verkeersgroei op te vangen. ijmuiden - Europa moet veel harder onderhandelen met Noorwegenover de visvangst, vinden de europarlementariërs Maat (CDA) en Mulder (WD). Want terwijl Europa de visserij beperkt, vergroot Noorwegen die nu juist voor Atlanto haring. Noorwegen, geen lid van de Eu ropese Unie, kan zijn gang gaan. Eurocommissaris Borg (visserij) probeert het probleem aan te kaarten als Noorwegen bereid is te komen praten, zei zijn woordvoerster deze week. Een recent gesprek heeft niet tot re sultaten geleid. De afgelopen jaren onderhandelen Noorwe gen en de EU over de verdeling van de vangstquota van vis soorten als blauwe wijting en de Atlanto haring, een haring achtige die is te vinden tussen Noorwegen en IJsland. Nederlandse reders zien met le de ogen aan hoe de Noren het overleg frustreren. Zo heeft de Noorse overheid onlangs op ei gen houtje het vangstquotum van de Atlanto haring verhoogd en zijn vooral Noorse vissers buiten alle afspraken om meer blauwe wijting gaan vangen. Begin deze maand trok de Re dersvereniging in Brussel aan de bel en eiste harde acties te gen het land. Zoals het verho gen van de vangsthoeveelheid van Atlanto haring voor de Ne derlandse reders, het verbieden van de toegang tot EU-havens voor Noorse vissersschepen tot handelssancties en een strenge controle op de Noorse visserij. De europarlementariërs vinden ook dat Brussel hard moet op treden. „Het is politieke luiheid om dit over onze kant te laten gaan. Daarmee doet de euro commissaris onze vissers en de vissen tekort" vindt Maat, lid van de visserij commissie van het Europees Parlement. WD-europarlementariër Mul der vindt het ook onacceptabel dat Europa alle beperkingen op zich neemt. De vissers reageren zo fel omdat hun sector steeds meer onder druk staat. Na ja renlange vangstbeperkingen hangt de binnenvisserij en de platvisvloot een fikse sanering boven het hoofd. washington/anp-afp - De Amerikaanse Consumer Pro duct Safety Commission heeft de babyartikelenfabrikant Gra- co een recordboete opgelegd van 4 miljoen dollar wegens het niet terugroepen van schadelij ke babyproducten. Graco infor meerde de overheid niet tijdig over de meer dan 12 miljoen producten die een gevaar kon den vormen voor jonge kinde ren. Het ging hier om zaken als kinderwagens en autozitjes. Volgens de CPSC was het be drijf tussen 1991 en 2002 op de hoogte van honderden inciden ten en verwondingen die hun producten veroorzaakten, maar geheim hielden. Graco maakte gisteren bekend 1,2 miljoen kinderbedjes terug te roepen waarin kinderen met hun arm of been beklemd raken tussen de spijlen of de bodemplaat. amsterdam/gpd - De grootste bierbrouwerij ter wereld, InBev uit het Belgische Leuven, on derneemt een nieuwe aanval op de Nederlandse markt. De brouwer haalt het Braziliaanse biermerk Brahma van stal om marktleider Heineken op eigen terrein te lijf te gaan. Brahma wordt in de eerste week van april als 'luxe premi um pils' in de markt gezet, met een iets hogere prijs dan ge woon bier. InBev mikt vooral op vrouwen en 25- tot 30 jari gen die nog geen bier drinken. Het nieuwe pilsje heeft geen bittere smaak, zo legt een woordvoerder van de brouwerij uit. „De smaak is fris en frui tig" Het biertje komt in een getail leerd 33cc-flesje. Het nieuwe biermerk vindt zijn weg naar de consument voornamelijk via de horeca, die 3 euro per flesje gaat rekenen. Verder zetten Al- bert Heijn en Konmar het in het schap. De introductie vindt we reldwijd plaats en gaat gepaard met een grote reclamecampag ne met slogans als 'creatief, 'passie' en 'raffinement'. Volgens de woordvoerder moet Brahma binnen twee jaar 30 miljoen euro omzet halen bui ten Brazilië. „In Nederland wil len wij eind dit jaar 2300 ver kooppunten in de horeca heb ben." In Nederland heeft In- Bev-dochter Interbrew een marktaandeel van 17 procent, met kleine biermerken als Beck's, Dommelsch, Hertog Jan, Hoegaarden, Jupiler en Leffe. (advertentie) den haag/gpd - Pensioenfonds ABP heeft becijferd dat het aantal vervroegde uittreders onder de rijksambtenaren het afgelopen jaar is verdrievoudigd tot 4913. Ongeveer de helft had onvoldoende rechten opgebouwd en kreeg een aanvulling op de uitkering. Mi nister Remkes (binnenlandse zaken) kreeg voor die regeling toe stemming van de Kamer. Wel beloofde hij uiterst terughoudend om te gaan met het laten afvloeien van 57-plussers. Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0.10 p/min). NIGZ tilburg/gpd - Zorgverzekeraar CZ krijgt van een klant een reke ning van een behandeling in een Egyptisch ziekenhuis. De mede werker die de nota onder ogen krijgt, ziet dat het bedrag in eu ro's is, en niet, zoals te verwach ten, in Egyptische ponden. De declaratie gaat naar het 'bijzon dere bureau onderzoek' van de verzekeraar, die met een detec- tieapparaat geknoei met venwijs- briefjes en rekeningen zichtbaar maakt. De klant valt door de mand. Hij heeft het Egyptische ponden-tekentje veranderd in een euro-teken. „Jaarlijks lopen zo tientallen verzekerden tegen de lamp, die proberen meer geld te vangen dan ze aan de buitenlandse dokter betaalden", zegt Marie- José. van Gardingen. Maar ook dicht bij huis wordt er volop ge sjoemeld. „Wat vind je van een declaratie van een klant, die zijn hondje heeft laten instralen bij een alternatieve genezer? Of een rekening van een centrum dat acupunctuur doet, maar te vens kappers- en schoonheids beurten geeft, en alles onder het mom van zorg in rekening brengt? Een uitzendbureau, waar 50 mensen staan inge schreven op één vals paspoort? Je kunt het zo gek niet beden ken of het gebeurt." In 2004 is alleen al bij CZ voor 300.000 euro misbruik aan het licht gebracht, een forse stijging (met 35 procent) ten opzichte van 2003 toen het in totaal om 221.000 euro ging. Ook VGZ/I- ZA heeft meer bedriegers be trapt, in 2004 - or 434.000 eu ro, tegen 361.000 euro in 2003. Voor een kwart toe te rekenen aan de zorgverleners, de rest is fraude door verzekerden. Vol gens woordvoerder Bert Rensen zijn Bij VGZ/IZA drie mensen fulltime met fraudebestrijding bezig. Hij spreekt van een 'kip- ei-verhaal': „Is er meer fraude? Of ontdekken we meer omdat we alerter zijn? Zijn het toevals treffers en zit er onder het topje nog een complete ijsberg? We weten het niet. Zeker is dat de medewerkers die zich ermee bezighouden zich dubbel en dwars terugver dienen. „De vrijgegeven getal len zeggen niks over de werke lijke omvang van de fraude", zegt ook Van Gardingen. „Het betreft puur wat we boven tafel hebben weten te halen. Van de ruim 3 miljard euro aan declaraties bij CZ is 6,5 procent, oftewel 192 miljoen euro afge wezen omdat er geen recht was op vergoeding. Omdat de zorg niet binnen de verzekering viel, de maximumvergoeding bereikt was of omdat kosten reeds ver goed waren aan de zorgverle ner. De Tilburgse verzekeraar vorderde 11 miljoen euro terug, geld dat dubbel of verkeerd was gedeclareerd. Fraude is een immens pro bleem, onderkent Zorgverzeke raars Nederland, met flinke ge volgen voor de zorg en de pre miestelling. Volgens de koepel organisatie is er in 2003 voor 1.7 miljoen euro niet uitgekeerd wegens bewezen fraude. Voor 3.4 miljoen is teruggevorderd, waarmee de aangetoonde frau de op 5.1 miljoen euro uitkomt. Er is voor ruim 40 miljoen aan onterechte declaraties opge spoord. Eind april komt ZN met een nieuwe rapportage. Het totale fraudebedrag zou zo maar eens fors hoger kunnen liggen, denkt woordvoerder Walter Annard, omdat meer verzekeraars actiever speuren naar fraude. „We hebben een convenant, door alle leden on dertekend. Dat verplicht zorg verzekeraars werk te maken van fraude." Klanten die hun zorg verzekeraar doelbewust om de tuin leiden vliegen uit de verze kering en komen op een zwarte lijst. Zorgverleners die de fout ingaan, krijgen eepreprimande. of, als ze het al te bont maken, wordt hun contract verscheurd. Afhankelijk van de zwaarte van de fraude wordt aangifte ge daan bij de politie of de Econo mische Controle Dienst. CZ wil dit jaar gebruiken om declaratierisico's per zorgverle- nersgroep in kaart te brengen. „Want waar het gemakkelijk is om te sjoemelen, gebeurt het ook meer," weet Van Gardin gen. „Iedere categorie zorgver leners heeft zijn eigen risico's. En niet alles is even gemakkelijk te controleren. Als een tandarts tandsteen verwijdert, is dat dan een beetje, gewoon of veel? Bij fysiotherapeuten komt het voor dat huisartsen negen zittingen opschrijven, waarvan er vervol gens maar twee echt plaatsvin den. De overige zeven worden soms wel gedeclareerd. Deze vormen van fraude pakken we aan door klanten vragen te stel len."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9