Leiders EU Tegenslag voor ouders Terri, maar gevecht gaat door akkoord met regels tekort BUITENLAND Servische leger in Kosovo Dramaserie geeft kijkje achter de schermen van Duitse macht Schutter op school in VS 'Engel des doods' Prins Reinier (81) op intensive care Generaal ontkent zuivering Een bad in de rivier ten op 5 mei ar de stembus De Britse premier To- lair zal waarschijnlijk alge verkiezingen uitschrijven 5 mei. Blair zou koningin ;th op 4 of 5 april vragen it parlement aan het ein- diezelfde week te ont- •n. De Labour-premier tot nu toe geweigerd te ;en wanneer hij verkiezin- uitschrijft, maar de Britse 1 dei gokken al lange tijd op 5 .Hemelvaartsdag. nstreden imam litsland uit ]2 [UN - Een rechtbank in Ber- heeft in hoger beroep be- 8 ld dat de omstreden Turkse 4 m Y.T. het land moet veria- De 59-jarige geestelijke, die ids 1971 in de bondsrepu- 2 ;woont, wordt verweten o hij haat zaait door zijn lo- 5 ie opmerkingen over mos- stremisten die terreuraan- :n plegen. Duitsland kent 1 januari strengere wetten i7 ïitzetting van radicale reÜ- - ze figuren zoals deze Turk- iam eenvoudiger maakt. is tasis van dezelfde wet wer- vorige maand twee Egypti- 5 imams geweerd. '7 tiaar cel '3 fL»l ,0 ior afbijten oor isEL- De rechtbank van het Ise Charleroi heeft een in- er van die stad veroordeeld '0 es jaar celstraf voor het af- 22 i n van het oor van een vroe- 54 jeugdvriend. Ook moet de het slachtoffer een scha- rgoeding van 30.000 euro - len. Het slachtoffer heeft 59 ddels een prothese gekre- 79 i/oor het afgebeten oor. 30 igsbende in ui opgepakt 85 85 Ibruck - De politie in het 00 :nrijkse Tirol heeft 55 25 ien opgepakt op verden os van betrokkenheid bij de nationale smokkel van he- 95 ien cocaïne. Onder de ver- - ten zijn verscheidene 7(j Europeanen en Afrikanen. 67 ?ns het Oostenrijkse pers- - au APA was de bende on- 70 ïeer actief in Amsterdam. - iderlanders onder de ar- 7® nten zitten, is niet bekend akt. ,55 os Us hoeft niet pr ziekenhuis ^85 - - Paus Johannes Paulus II 27 opnieuw ademhalings- '10 emen gehad en zijn ge- ,25 heidstoestand is aan het ichteren, aldus Italiaanse '49 en dinsdag. Volgens zijn ■00 i hoeft de kerkvorst echter 0] ipnieuw behandeld te ,70 en in het ziekenhuis. eculaties over de gezond- ij70 van de paus overschadu- - Ie voorbereidingen van de 1,50 is-Katholieke Kerk voor de eWeek. woensdag 23 maart 2005 rburgvirus t Angola door onze correspondenten Hety van Rooij en Hans Gertsen brussel -De Europese regerings leiders hebben gisteravond zon der al te veel discussie inge stemd met een versoepeling van de Europese begrotingsregels, ofwel het Stabiliteits- en Groei pact. De ministers van financiën van de EU-lidstaten waren het daar zondagnacht al over eens ge worden. Kern van het pact "nieuwe stijl' is dat EU-landen ook in de toe komst een begrotingstekort van maximaal 3 procent van hun bruto binnenlands produkt mogen hebben. Maar lichte overschrijdingen van die norm worden voortaan niet meer be straft als het om een beperkte overschrijding gaat die boven dien van tijdelijke aard is. Bo vendien moeten 'zondaars' aannemelijk maken dat de overschrijding het gevolg is van lager dan verwachte groei of van buitengewone omstandig heden. Tegenover die versoepe ling van het oude stabiliteits pact staat dat landen in goede tijden meer moeten doen aan het terugdringen van hun be grotingstekort en hun staats schuld. De Italiaanse premier Berlusconi dreigde voorafgaand aan de top nog even niet in te stemmen met het akkoord. Tij dens een bijeenkomst van christendemocratische en con servatieve regeringsleiders zei Berlusconi dat het stabiliteits pact 'nieuwe stijl' te weinig ruimte laat voor grote investe ringen in de infrastructuur. Ita lië, dat de komende jaren een miljarden euro's kostende brug naar Sicilië bouwt, wil dat dat soort uitgaven als investeringen in de toekomst beschouwen die een tijdelijke overschrijding van de 3-procentsnorm rechtvaar digen. Maar Berlusconi kreeg nul op het rekest van zijn colle ga's. Die vreesden dat een nieu we discussie over het pact een 'doos van Pandora' zou ope nen. Het pas na zeer moeiza me, maandenlange onderhan delingen bereikte akkoord tus sen de ministers van financien zou dan in gevaar kunnen ko men en dat risico wensten de overige regeringsleiders niet te lopen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De ouders van Terri Schiavo zijn in hoger be roep gegaan tegen de weigering van een federale rechter in Flo rida om hun dochter opnieuw voeding te geven via een sonde. Na een uitzonderlijke hoorzit ting, mogelijk gemaakt door een ingreep van het Ameri kaanse Congres en president George Bush, oordeelde rechter James Whittemore dat Terri's zaak evenwichtig en afdoende door de rechtbanken was be handeld. De toediening van vocht en voeding werd vrijdag na zeven jaar procederen stop gezet. De zaak is nu in behandeling bij een federaal hof van beroep in Atlanta. De kwestie kan daar na opnieuw belanden op het bordje van het federale hoogge rechtshof, dat tot nu toe wei gerde om zich over de kwestie te buigen. De 41-jarige Terri Schiavo heeft vijftien jaar gele den een zware hersenbeschadi ging opgelopen. Daardoor is ze in een permanente vegetatieve staat beland. Haar ouders zeg gen dat haar toestand kan ver beteren met behulp van thera pie, maar de rechters in Florida stelden haar man Michael Schi avo de afgelopen jaren telkens in het gelijk. Schiavo betoogde dat Terri hem had verteld dat ze haar leven niet kunstmatig zou willen rekken. De familieruzie mondde een paar jaar geleden uit in een emotioneel publiek drama, compleet met wilde beschuldi gingen over financieel gewin en persoonlijke ingrijpen van echt genoot Michael om Terri een kans op herstel te ontnemen. Michael is een nieuwe relatie begonnen, maar weigert de voogdij over Terri over te dra gen aan haar ouders. Hij zegt dat het een principezaak is. Terri Schiavo op haar ziekbed in het Amerikaanse Gulfport.Foto: EPA Haar ouders betogen dat Terri leeft en wil blijven leven. Ze is katholiek, zeggen ze, en dat houdt in dat het haar grond recht is om in leven te worden gehouden zolang ze niet hon derd procent hersendood is. Omdat een deel van de hersen stam nog functioneert, beweegt Terri haar ogen soms, en lijkt ze te glimlachen. Dat zijn reflexen en geen bewegingen die door Terri zelf gestuurd kunnen wor den, aldus een neuroloog die Terri heeft onderzocht en tij dens de processen voor Mi chael Schiavo getuigde. Ook een door de rechtbank aange wezen specialist kwam tot die conclusie. Eerst bemoeide het Congres van de staat Florida zich met de zaak. Toen hun noodwet vorig jaar ongrondwettig werd ver klaard, riepen Bobby en Mary Schindler de hulp in van Was hington. Republikeinse kop stukken spanden zich voor de ouders in na het zien van vi deobeelden van Terri. De noodwet die in de nacht van zondag op maandag door pre sident Bush werd getekend, maakte het de Schindlers mo gelijk om naar een federale rechter te stappen. Dat deze rechter vervolgens in hun na deel besloot was een klap, ook voor het Congres en Witte Huis. Bush had graag een andere uit spraak gezien, aldus zijn woordvoerder gisteren. Terri Schiavo kan nog drie tot tien dagen blijven leven zonder voe ding en vocht. Ze voelt geen honger of dorst, volgens artsen. Zeventienjarige doodt 9 mensen new york-minneapolis/anp - De scholier die maandag in een indianenreservaat in de Ameri kaanse staat Minnesota negen mensen doodschoot, heeft zichzelf eerder op een internet site van neonazi's de 'Engel des doods' en 'Indianen-Nazi' ge noemd. De 17-jarige schutter zou op de internetpagina zijn bewonde ring van Adolf Hitler hebben uitgesproken, meldden Ameri kaanse 'jjhèjlia gisteren. De jongen schoot zijn grootva der, die politieagent was, en diens vrouw dood. Hij reed daarna in een politieauto en ge kleed in een kogelvrij vest naar zijn school en richtte daar een bloedbad aan. Bij een detectie poortje bij de ingang van de Red Lake High School doodde hij een bewaker, waarna hij het vuur opende in een klaslokaal. Onder zijn slachtoffers zijn vol gens de federale recherche FBI een 62-jarige leraar en vijf scho lieren. Veertien anderen raak ten gewond, van wie twee ern stig. Tijdens een schietpartij met de politie beroofde de jon gen zich daarna van het leven. De scholier schoot volgens ge tuigen met twee handvuurwa pens en een geweer lukraak om zich heen. Angstige leerlingen en medewerkers barricadeer1 den deuren van klaslokalen en belden de politie. Over de motieven van de dader is nog niets bekend, hoewel een medeleerling vertelde dat de jongen al een jaar geleden had gezegd stennis op school te wil len schoppen. De jongen zou een individualist zijn geweest die veel werd gepest. Een Indiër neemt een bad in de rivier Yumana bij New Delhi ter gelegenheid van de Wereldwaterdag. Ongeveer 57 miljoen Indiërs zijn afhankelijk van de rivier die ongeveer 70 procent van New Delhi van water voorziet. De rivier verlaat Delhi als een riool, gevuld met het biologische en chemische afval van de stad. Stroomafwaarts wordt de vervuilde ri vier de belangrijkste bron van drinkwater. Met de Wereldwaterdag willen de Verenigde Naties aandacht vragen voor de meer dan 1 miljard mensen die mondiaal schoon water missen. Foto: EPA/Harish Tyagi ia - Het zogenoemde urgvirus heeft de afgelo- 1 laanden in het noorden 50 ngola al aan meer dan ne- jq mensen het leven gekost. bi kinderen onder de vijf jn het slachtoffer van de ime aandoening. De ge- hen kampen met hevig n, bloed in de ontlasting 76 ge koorts, verschijnselen 54 ik bij een ebola-besmet- 1® pduiken. Het Marburgvi- at in 1967 in Europese la- 15 >ria opdook maar nu al- 54 1 Afrika voorkomt, is ver- 53 ian het ebolavirus. rftecijfer in 94 fur extreem 90 I 72 co - Het sterftecijfer in de |q parfur in Soedan ligt vier 14 keer hoger dan elders in 03 l In de tentenkampen, 33 pngeveer twee miljoen 90 pmden leven, sterven elke p duizenden mensen 50 jeweld, honger en ziekte. 10 Bat in een gisteren gepu- 77 td rapport in de Journal 'American Medical Asso- 01 h. Het sterftecijfer is aan- '|o p hoger dan één per tien- Iso ttd, de internationale bf voor een crisissituatie, t tot zes keer hoger dan ideld in Afrika. vonden bij reld Molukken |a - Bij sektarisch geweld Indonesische Molukken brtien mensen gewond 1. In Ambon gooiden on- den een explosief in een us. Naast tien mensen in raakten ook nog vier aders gewond. Drie jaar isterde geweld tussen nen en moslims Ambon iere delen van de Moluk- in februari 2002 een vre- oord van kracht werd. lisch blijft het sektarisch de kop opsteken en de ng tussen de geloofsge- chappen is nog altijd door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De gezondheidstoe stand van prins Rainier (81) van Monaco is dinsdag onverwacht verslechterd. Hij is overge bracht naar de intensive care- afdeling van de hartkliniek in het prinsdom. Zijn drie kinde ren zijn halsoverkop naar huis gekomen om bij hun zieke va der te zijn. Rainier was twee" weken gele den in de kliniek opgenomen vanwege een longontsteking. Na drie dagen achtten de be handelend artsen het verstan dig om ook een controle van de hartfuncties uit te voeren. Tij dens de herstelperiode na die controle manifesteerde zich evenwel een tweede longont steking waarna besloten werd tot opname op de intensive ca re. Rainier, de langst regerende monarch van Europa, tobt de afgelopen jaren zeer met zijn gezondheid. Hij werd herhaal- Prins Rainier van Monaco Foto: Reuters delijk voor nader onderzoek in ziekenhuizen in het prinsdom opgenomen. De laatste keer nog vorig jaar oktober vanwege hartklachten. De prins ver schijnt daarom nog maar wei nig in het openbaar. Vorige maand verraste hij zijn onder danen echter bij het Circusfes tival en een voetbalweddstrijd van AS Monaco. Afgelopen zaterdag tijdens het chique Rozenbal toonden pa leisfunctionarissen zich nog ui terst optimistisch over het her stel van de prins. Een van hen liet zelfs doorschemeren dat Rainier 'een dezer dagen' het ziekenhuis kon verlaten. Rainier besteeg op 9 mei 1949 de troon van het prinsdom na het overlijden van zijn grootva der Louis II. Uit Rainiers huwe lijk met de Amerikaanse film ster Grace Kelly werden drie kinderen geboren: Caroline, Al- bert en Stéphanie. Bij de erfop volging hebben jongens voor rang, maar in 2002 is de grond wet wel zo gewijzigd dat wan neer de ongehuwde Albert zon der kinderen blijft en geen kind adopteert, zijn zussen en hun kinderen voor opvolging in aanmerking komen. Wanneer de Grimaldi's geen erfopvolger hebben, vervalt Monaco op grond van een oud verdrag aan Frankrijk. den haag/gpd - Het Servische leger yvas niet be trokken bij etnische zuiveringen in Kosovo. Dit heeft generaal Gojevic, hoofd juridische zaken van de generale staf van het leger, verklaard bij het Joegslavië-tribunaal. Gojevic erkende dat er veel verhalen de ronde deden die het tegendeel aangaven. Het feit dat de procureur geen procedures terzake heeft gestart was volgens hem echter een aanwijzing dat er niets aan de hand was. „.Er was geen bewijs voor", aldus de getuige. Gojevic betoogde dat etnische zuivering ook wei nig zin gehad zou hebben gehad. „De Serviërs vormden tien tot vijftien procent van de bevol king in Kosovo. Wie had al die gebieden dan moeten gaan bevolken?" Legaal was er ook geen etnische zuivering moge lijk, stelde de generaal. De Servische grondwet verbood immers het verdrijven van anderen uit een bepaald gebied of plaats. Op de vraag waarom gevallen van etnische zuive ring die via de pers bekend werden niet waren onderzocht zei Gojevic: „Dat was onmogelijk. Het gebied was niet veilig." Verder verklaarde hij dat zijn mensen niet op alle 'veronderstellingen' af gingen. „In juridische termen was er geen sprake van etnische zuivering." Gojevic verweet UNMIK, de militaire missie van de VN die het vanaf juni 1999 voor het zeggen kreeg in Kosovo, onderzoeken te hebben geblok keerd. „UNMIK reageerde niet op onze verzoe ken", zei de generaal. Na juni moesten de Servi sche politie en het leger uit Kosovo vertrekken. Ze mochten daar ook niet meer zelfstandig ope reren. Op de vraag van aanklager Nice of de verzoeken aan UNMIK ook over gevallen van etnische zui vering gingen zei Gojevic „dat weet ik niet." De getuige verklaarde verder niet te weten wie lijken van vermoordde Albanezen uit Kosovo verplaatst had naar Servië. Gojevic: „Dat is niemand van het leger geweest. Er zijn geen documenten over." Nice wees er op dat Gojevic en de zijnen tot nu toe steeds geweigerd hebben documenten over de gang van zaken in Kosovo aan het Joegslavië- tribunaal te leveren. Dit wegens 'technische re denen'. Tegelijk wist men wel 8000 pagina's tekst te leveren over misdaden van het Albanese be vrijdingsleger KLA in Kosovo. 'Den Haag* of 'de hel' De Bosnisch-Servische rege ring is gisteren een publici teitscampagne gestart om burgers aan te sporen voort vluchtige oorlogsmisdadi gers te vinden. In een tv- spotje passeren negen ver dachten de revue. Daaron der zijn de Bosnisch-Servi sche oorlogsleider Radovan Karadzic en zijn militaire chef Ratko Mladic, die zijn aangeklaagd door het Joego slavië-tribunaal van de Ver enigde Naties in Den Haag. 'Of zij gaan naar Den Haag. of wij gaan naar de hel,' is de boodschap van het spotje. De regering van het Servi sche deel van Bosnië vreest dat het uitblijven van arres tatie van de oorlogsmisdadi gers de kansen voor toetre ding tot de Europese Unie en de Navo belemmert. Het spotje wordt op drie lokale tv-stations uitgezonden. 'Politkrimi' komt tegemoet aan de wens om spannende politiek door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - 'Eindelijk goede acteurs in het Kanz- leramt', kopte een Duitse krant ironisch. Van af vanavond is de Kanselarij in Berlijn, het luxe kantoor van de Duitse bondskanselier, onderwerp van een nieuwe, twaalfdelige tv- serie bij het ZDF. Bekende acteurs en gerenommeerde tekst schrijvers werken mee aan de 'Politkrimi' rond de fictieve kanselier Andreas Weyer. Zij spelen, volgens de makers van de dramaserie, in een 'science fiction'-achtige omgeving: de Bondsrepubliek in de nabije toekomst. De pr-campagne, die rond de nieuwe serie werd opgezet, is opvallend. Op muren in Ber- lijn-Mitte, de wijk in de hoofdstad waar de overheidsgebouwen zijn geconcentreerd, schreeuwen al weken reusachtige posters in grote letters: 'Der Kanzier kommt!'. De belangstelling voor een serie over het rei len en zeilen van de staf van de bondskanse lier, is exemplarisch voor de gepolitiseerde at mosfeer in Duitsland. Veel meer dan in Ne derland beheerst de dagelijkse (partij-)poli- tiek er de media en het publieke debat. Zo is op zondagavonden de politieke talkshow Christiansen, waar politici, experts en ande ren voornamelijk door elkaar heen kletsen, steevast Duitslands best bekeken program ma. Het grote, door Helmut Kohl goedge keurde en door critici als 'pompeus Kohl-os- seum' omschreven Bundeskanzleramt, leent zich mooi als modern decor van een politieke soap. Want een soap is de serie, volgens re censenten, uiteindelijk geworden. De politie ke inhoud verdwijnt gaandeweg ten faveure van de persoonlijke drama's in de staf van de kanselier. Hoofdrolspeler is Klaus J. Behrendt (45), ook in Nederland bekend als commissa ris uit de populaire serie Tatort. 'Kanzleramt' is feitelijk een kopie van de NBC-serie The West Wing, met Martin Sheen als de Demo cratische president Josiah Bartlet, die in de VS al sinds 1999 wordt uitgezonden. De makers van The West Wing vinden het een vereiste dat duidelijk is tot welke politieke groepering hun hoofdpersonen behoren. Anders zou je de angel uit de serie halen. De Duitse makers waren echter gedwongen om de politieke achtergrond van hun kanse lier in het vage te houden. Omdat de serie door de publieke omroep wordt uitgezonden, 'was iedere andere optie ondenkbaar', beken de Hans-Christoph Blumenberg, een van de scenarioschrijvers. Zelfs elke overeenkomst met nog levende of al gestorven ex-kanseliers moest worden vermeden. Klaus J. Behrendt speelt dus geen SPD of CDU-kanselier maar, zo schrijven commentatoren, een 'ZDF-kan- selier'. Critici vragen zich af of de serie niet te laat komt. Net als The West Wing veel glans heeft verloren, is Berlijn al enige tijd niet meer het bruisende hart van Duitsland waar een - vermeend - jonge, ambitieuze, energie ke en creatieve rood-groene regering het land moderniseert. Integendeel: Berlijn is de stad waar een vijfde van de bevolking werkloos is. En Schröders vermoeid ogende links-ecologische coalitie lijdt onder visa-schandalen en economische depressie en strijdt om haar overleven. 'Poli tiek heeft op het ogenblik geen goede naam', weet producent Ulrich Lenze. 'Maar de wens naar spannende politiek is onder het publiek des te groter'. Naast de kanselier staan de regeringswoord voerder, de tekstschrijver, de afdelingsleidster en de chef van de kanselarij in het middel punt. De problemen variëren van een gij- zeldrama in Zuid-Amerika, waarbij Duitsers zijn betrokken, tot een schandaal rond een straatvechtende minister en ergernis over de verhoging van de tabaksaccijns. Kanselier Weyer is vader én weduwnaar, hetgeen de makers de mogelijkheid bood liefde en ero tiek in te bouwen. In het echte Kanzleramt mocht niet worden gefilmd, dus werd in een fabriekshal in Berlijn-Siemensstadteen repli ca gebouwd. Alleen met het bouwen van deze locatie was al 700.000 euro gemoeid. De serie is duur en zelfs het ZDF spreekt zelf over 'waaghalzerij' wegens de huidige afkeer- van de politiek onder de bevolking. Maar de kijkers komen wel, herhalen de makers als een mantra in interviews. 'Óf de mensen kij ken wegens de bekende acteurs, óf ze wilden altijd al eens een kijkje nemen achter de schermen van de macht'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7