Orgaandonoren staan nu in de rij €3- r« ïL» BINNENLAND 2 Veiligheid van kwartkampeerboerderijen onvoldoende INCREDIBLE! s Leven met een laag bewustzijn of de dood? K KIE Golf aanmeldingen 'nog lang niet genoeg' De wonderen van Dorothea Visser 1 KORTING Zeldzame monniksgier in Oostvaardersplassen Elektrische kousenhulp tegen belasting thuiszorg Prostitutie soms 'passend' werk ANWB en Route Mobiel: gesprek met mes op tafel personeel [iphol gesloten Schiphol heeft een doorgang die werd ge- jdoor luchthavenperso- iloten. „De maatregel deel uit van de algehele erping van de veilig- laatregelen. De deur is oon permanent dicht", een woordvoerster. Op P hol werden de afgelopen honderden personeelsle- etrapt op mensensmokkel Be; t doorsluizen van illegale jen. Volgens de woord- ter ligt de onlangs afgeslo- Beigi >rsoneelsdoorgang aan de nd Boulevard, een lange i idingsgang tussen pieren. i Bomen ir Maastricht tRiCHT - De gemeente 1 tricht gaat ongeveer zes- i erd bomen die vorige zo- ijdens een hevig nood- skoa ineuvelden, vervangen. In mdj raakten in de nacht van iv. vi 18 juli ongeveer 8100 van )0 bomen in stadsdeel M 1-West beschadigd. De ge kifte heeft door een extra :urt 7500 bomen kunnen len, zeshonderd bomen •indelijk gerooid. Dat iral laanbomen en al- ide bomen met een •re waarde. De storm voor ruim 800.000 euro aan. De herplanting be- dit voorjaar. ingenisteam competitie p uizen - De directie van de ntiairinrichtingVeenhui- eft het voetbalteam van ii genis Norgerhaven uit de ■competitie gehaald. Di- r Kievitsbosch van het se gevangeniscomplex lit besluit genomen om ir het Rijk opgelegde be ing op het gevangenis- t te kunnen realiseren, rhaven speelde in de vier- sse van het reserve zater- ïtbal en was voor zover directie bekend nog het jevangenisteam dat in titieverband voetbalde. woensdag 23 maart 2005 )efi !Di gerookte muizen den haag/gpd - Een kwart van de gebouwen in Brabant en Limburg die voor enkele dagen logies bieden aan scholen en sportverenigin gen, is onveilig. Vluchtwegen ontbreken of de ventilatie is niet in orde. Ook is er risico op le- gionellabesmetting. Dit bleek vorig jaar bij een onderzoek van de inspectiedienst van het ministerie van volkshuisvesting. Het onderzoek vond plaats aan het eind van het seizoen en inmiddels zijn de gebouwen, die vooral te vinden zijn bij voormalige boe renbedrijven in Brabant, in samenwerking met de gemeente aangepast; tweehonderd zijn nog niet geïnspecteerd. Geblokkeerde deuren zijn niet langer gebarri cadeerd en waar deuren ontbraken zijn ze aangebracht. Zo kunnen deze accommoda ties toch de poorten openen voor het nieuwe seizoen, aldus een woordvoerster van het mi nisterie. Ook de risico's op koolmonoxidever giftiging en legionellabesmetting zijn in de kiem gesmoord door het aanbrengen van ventilatoren en aanpassing van de voorzie ning voor heet water. Geen van de bedrijven heeft de poorten hoe ven sluiten doordat ze de investeringen niet konden betalen. Volgens de inspectie waren de meeste ondernemers die op de vingers werden getikt geen lid van de brancheorgani satie VeKaBo. Deze club reageert opgelucht. „Wij hanteren interne kwaliteitseisen. Bedrij ven die daar niet aan voldoen, kunnen geen lid worden." Slechts één VeKaBo-lid scoorde 'erg slecht' bij het onderzoek. De inspectie maakt zich zorgen over de exploitanten die niet bij een organisatie zijn aangesloten. Zij zijn om die reden moeilijk bereikbaar om in formatie over te dragen ter verbetering van de bedrijfsvoering. Er zijn in de onderzochte re gio nog zo'n 200 van deze accommodaties die niet door de inspecteurs zijn bezocht. Ter verduidelijking maakt de VeKaBo-woord- voerder onderscheid tussen kampeerboerde rijen waar mensen een tent achter het huis kunnen zetten en daar vakantie houden en dit type accommodaties, die gevestigd zijn in gebouwen die voorheen onderdeel waren van een boerenbedrijf. Veel boeren in de provincies Brabant en Lim burg die zich bezighielden met de intensieve veehouderij zijn naar deze sector overgestapt als gevolg van dierziekten. Zij zagen andere gebruiksmogelijkheden voor hun schuren en stallen. Dat is niet zo vreemd, omdat het in agrarisch Brabant al gebruik was dat boeren hun schuren in de zomermaanden beschik baar stelden aan scholen en sportverenigin gen. Ze mochten hun gebouwen voor ten hoogste honderd dagen op die manier exploi teren. iam - De Algemene In- idienst van het ministerie ïdbouw, natuur en voed- liteit heeft gisteren op arkt in Amsterdam Zuid- B dode gerookte vleer- in beslag genomen. De rmde dieren werden roffen in een kratje dat groente en fruit stond, s de dienst zijn de dieren stig uit Ghana. In Afri- landen worden vleer- gebruikt als medicijn istma en bronchitis. Om- ermuizen een infectie- unnen zijn, zijn de bees- nietigd. dtastelijke itherapeut ag - Tegen een 28-jarige erapeut is gisteren voor ïtbank in Den Haag an- jaar gevangenisstraf ge- verdenking van seksueel S ik van drie patiënten in ■neer. Volgens de vrou- Ht de man hen onnodig gedeeltelijk uitkleden, hij hun borsten en ^ïij bij een van hen ook ia aan. Ook zou hij ero- [esprekken hebben ge- De man ontkent de be gingen. Het aanraken borsten zou in een aan dien onderdeel van de e zijn geweest. imbtenaar harddrugs Een topambtenaar gemeente Heerlen is be- het bezit van een 'ge- shoeveelheid' hard- let openbaar ministerie a een strafrechtelijk on besloten de man een igsvoorstel aan te bie- leveel geld het dienst- noet betalen om vervol voorkomen, is niet be ien woordvoerster van eente Heerlen bevestigt imbtenaar verdacht een strafbaar feit, niet zeggen of de man it is. j wil verder IjZuiderzeelijn - Minister Peijs (ver- p doorgaan met de Zui- 1, maar op kousenvoe- |st gaat ze 'nut en nood- ii de snelle spoorlijn Schiphol en Groningen v onderzoeken. Daar- mt ze tegemoet aan kri- ide Tijdelijke Commis- astructuurprojecten isie-Duivesteijn). Dat :en brief die Peijs giste- jirde aan de Tweede Ka- minister blaast de g af. Dat is de aanzet nbesteding, waaruit lijken of het bedrijfsle- investeren in een zweef- Ibinding of een hoge- Islijn. utrecht - Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, bezegelde gisteren de installatie van een diocesane rechtbank, die onderzoek gaat doen naar een wonderbaarlijke genezing op voorspraak van Dorothea Visser (1819-1876). Dora Visser was een dochter van een dagloner uit het Gelderse Gendringen. Ze bracht haar tijd hoofdzake lijk door met bidden en vasten. Ze deed voorspellingen en kreeg her haaldelijk spontane bloedingen op plaatsen waar Christus aan het kruis gewond raakte. Volgens de overlevering verrichtte ze ook ge ladvertentie) 1 VAN W «AKHtS VAN NNMNO NWO I TIipiT.- .nl f( 1 Alleen vandaag ■liiimma woensdag 23 maart op DVD of video! Exclusief bij: nezingen, zelfs nog lang na haar dood. De rechtbank gaat nu een op merkelijk voorval uitzoeken: zes jaar geleden kon een geregelde be zoeker van haar graf bij het uitstappen uit zijn auto opeens weer lo pen. Een medische verklaring voor de genezing is niet voorhanden. Als er volgens de rechtbank inderdaad sprake is van een wonder, dan is de weg vrij voor een procedure tot zaligverklaring. Een stichting heeft hiervoor inmiddels de aanvraag ingediend. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Spanwijdte roofvogel ruim drie meter lelystad/anp - De zeldzame monniksgier is gesignaleerd in de Oostvaardersplassen in Fle voland. Dat maakte Staatsbos beheer gisteren bekend. De grote roofvogel met een spanwijdte van ruim drie me ter, is sinds 1800 nog maar drie keer eerder in Nederland ge zien, vertelt een woordvoerder van de natuurbeheerder. De laatste keer was in 2000 toen een exemplaar enkele maanden de gemoederen onder de vogel liefhebbers bezighield. De vogel werd onder andere gesigna leerd op de Maasvlakte bij Rot terdam en op plaatsen in Fries land en Noord-Holland. De monniksgier komt normaal gesproken voor in Zuid-Europa en Azië. Vogelaars ontdekten het beest tijdens een excursie door het natuurgebied in Lely stad. „Hoe hij hier is terechtge komen, weet ik niet. Hij vindt hier in elk geval rust, ruimte en voedsel. Uiteindelijk zal hij wel weer weggaan, vermoed ik. Het is zeg maar een tijdelijke top per", legt de zegsman van Staatsbosbeheer uit. Volgens Staatsbosbeheer zijn er nog maar ongeveer duizend monniksgieren op de wereld. De gast in de Oostvaardersplas sen is niet gemakkelijk te vin den. Het gebied is 6000 hectare groot en de roofvogel leeft veel op de grond. „Als hij vliegt, zie je hem meteen. Hij is zo groot. Maar op de grond is hij moeilijk te traceren." den haag/gpd - Circa tiendui zend mensen hebben zich de af gelopen twee weken aangemeld als orgaandonor. Dat is tien keer zo veel als normaal. Dat heeft het Donorregister berekend. Oorzaak van de toename is de discussie over een nieuw sys teem voor orgaandonatie. De in voering van dat systeem, waar bij iedere Nederlander verplicht donor is, tenzij hij daar bezwaar tegen maakt, werd twee weken geleden door de Tweede Kamer verworpen. Dat betekent dat het oude systeem overeind blijft: mensen die donor willen wor den, moeten zich zelf registeren. Volgens een woordvoerster van het Donorregister zijn er sinds het Kamerdebat op 8 maart in totaal tienduizend donorfor mulieren binnengekomen. Man naar rechter om kwestie van handen schudden den haag/anp - De Haagse man wiens uitkering gekort zou zijn omdat hij medewerksters van de sociale dienst weigert de hand te schudden, stapt naar de rechter. Dat heeft zijn advo caat J. Plokker gisteren gezegd. Zijn bezwaar tegen de korting is onlangs na een hoorzitting on-i gegrond verklaard. Wethouder Heijnen (onder an dere Sociale Zaken) stelt dat de weigering vrouwen een hand te geven niets te maken heeft met het feit dat de man in februari helemaal geen geld heeft ont vangen. Hij zou vijf maanden niet heb ben gesolliciteerd, afspraken niet zijn nagekomen en te wei nig informatie hebben ver schaft. Tussen 2002 en 2004 nam de sociale dienst zes maat regelen tegen de man. Raadsman Plokker verbaast zich over deze uitleg. „Tijdens de hoorzitting is uitgebreid ge sproken over het handen schudden en ook in documen ten staat zwart op wit dat het weigeren van een hand aan vrouwen consequenties kan hebben." De advocaat legt uit dat de sociale dienst dan be middeling kan weigeren, waar door het veel moeilijker wordt om aan een baan te komen. Dat zijn cliënt maandenlang niet solliciteerde, was omdat hij meende dat hij arbeidsonge schikt was. Inmiddels krijgt Plokkers cliënt weer geld uitgekeerd, de maat regel gold alleen voor de maand februari. De procedure bij de bestuursrechter in Den Haag duurt volgens de raadsman naar verwachting een maand of drie. Comadeskundige: Leven in 'vegetatieve staat' betekent niet automatisch ernstig lijden den haag/gpd - Een ding staat vast: de 41-jarige Terri Schiavo uit Florida, al vijftien jaar bui ten bewustzijn en nu speelbal van de Amerikaanse politiek, ligt niet in coma. „Een belang rijk kenmerk van een coma is dat de patiënt de ogen dicht heeft. Zo'n periode duurt nooit veel langer dan een week of vier. Dan is de patiënt overle den, of gaan de ogen open", zegt comadeskundige en ont- wikkelings- en neuropsycho- loog Henk Eilander. Eilander onderzoekt en behandelt in re validatiecentrum Leijpark in Tilburg patiënten als Schiavo. Als de ogen eenmaal open zijn wil dat niet zeggen dat de pa tiënt bij bewustzijn is. Maar al te vaak verkeert hij in een zoge heten 'vegetatieve staat'. Daarin werkt alleen de hersenstam nog, die de patiënt in staat stelt om een aantal basisfuncties te vervullen, zoals ademen en het op peil houden van bloeddruk en lichaamstemperatuur. De patiënt toont geen emoties, rea geert niet op prikkels en be weegt niet. Hooguit wordt een enkele keer met de ogen ge knipperd, of er is sprake van een reflex van de oogpupillen. Het komt natuurlijk voor dat mensen uit hun schemerwereld ontwaken - hoe dat kan is trou wens onbekend - maar velen overlijden binnen een jaar of vijf. „Patiënten in een vegetatie ve staat die tien jaar overleven zijn zeer uitzonderlijk", zegt Ei lander. Wie na lange tijd weer wakker wordt, zal nooit meer de oude worden. Amerikaanse rechters hebben herhaaldelijk uitgesproken dat Terri Schiavo in een permanen te vegetatieve staat verkeert. Ei lander spreekt van een vorm van 'laag bewustzijn' waarbij behalve de hersenstam ook on derdelen van de tussenherse- nen nog wat functies verrich ten. „Op televisiebeelden was duidelijk te zien dat de vrouw gericht naar haar moeder keek, je zag het ook aan haar bewe gingen. Ze reageerde duidelijk op haar moeder". Wat iemand in een dergelijke staat precies hoort, voelt, ruikt, proeft en waar hij of zij zich bewust van is, is onduidelijk Nederland heeft in de vorige eeuw een vergelijkbare kwestie gekend. Het betrof Ineke Stinis- sen die begin jaren zeventig in coma raakte en daarna zestien jaar vegeteerde, voordat een rechter toestemming gaf haar behandeling te stoppen, waar na zij overleed. Ook in het geval Stinissen was het de familie die haar in leven wilde houden en waren het de artsen die de be handeling wilden stoppen. Sindsdien is de regelgeving in Nederland verder uitgekristalli seerd, legt juridisch adviseur J. Legemaate van de landelijke artsenvereniging KNMG uit. Omdat niemand in Nederland tegen zijn wil een behandeling hoeft te ondergaan, bestaat de mogelijkheid om een wilsver klaring op te stellen, waarin is vermeld dat men niet wil wor den behandeld als men in co ma of in vegetatieve staat komt. Een arts dient zo'n wilsverkla ring doorgaans te respecteren. De meeste mensen beschikken echter niet over zo'n papiertje. In Nederland geldt in dergelijke gevallen in grote lijnen dat de artsen kunnen (maar niet hoe ven) beslissen tot het stoppen van de behandeling als zij tot de conclusie zijn gekomen dat verdere behandeling medisch zinloos is. Dat kan het geval zijn als vaststaat dat herstel uitge sloten is. Doorgaans zal zo'n besluit ge nomen worden in overleg met naasten, maar uiteindelijk heb ben de arten het laatste woord. Legemaate: „Blijkbaar zijn de artsen van Terri Schiavo ook tot een dergelijke conclusie geko men". Henk Eilander neemt het op voor de familie Schiavo, die hun dochter en zuster in leven willen houden. „Ik ben jaren lang werkzaam geweest in de gehandicaptensector, en daar kom je nogal wat patiënten te gen met een vergelijkbaar laag bewustzijn als dat van Terri Schiavo. Bij die mensen wordt de behandeling doorgaans ook niet gestaakt". Volgens Eilander is er, bij een liefdevolle en stimulerende be handeling doorgaans geen sprake van ernstig lijden. „Dat wordt natuurlijk anders als er complicaties als longontsteking en pijnlijke doorligplekken op treden, maar ik heb niet de in druk dat bij Schiavo het geval is". „Een kleine duizend per dag dus. Normaal zijn dat er circa honderd." Volgens de woord voerster gaat het niet alleen om nieuwe registraties, maar ook om keuzewijzigingen. Niet ie der telefoontje of donorformu lier betekent dus ook dat er een nieuwe donor bijgeschreven kan worden. Hoeveel mensen zich daadwerkelijk als donor hebben laten registreren is nog niet bekend, maar volgens de woordvoerster van het Donor register gaat het wel om een grote meerderheid. Het verwerpen van het nieuwe donatiesysteem leidde tot grote teleurstelling bij onder meer de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS) en de Nierstich ting. De laatste begon een cam pagne om nieuwe donoren te werven. Toch zegt een woord voerster van de Nierstichting dat 'we niet staan te jubelen'. „Tienduizend nieuwe donoren is mooi, maar je kunt ook zeg gen dat zoveel publiciteit 'slechts' tienduizend aanmel dingen oplevert. En dat terwijl Nederland acht miljoen niet- geregistreerden telt. Dat zet het wel even in perspectief." Directeur Bernadette Haase van de Nederlandse Transplantatie Stichting zegt 'uiteraard blij' te zijn met de tienduizend nieuwe aanmeldingen, al is het volgens haar 'lang niet genoeg'. „Met het nieuwe systeem hadden we een honderd procent score be haald. Met het huidige systeem zit dat er niet in. Waarschijnlijk is dit een tijdelijke opleving na alle publiciteit. Het blijft dus nodig om campagnes te voe ren." utrecht/anp - De elektrische kousenhulp is een nieuwtje dat de problemen in de thuiszorg moet verminderen. Het is een apparaat dat steunkousen kan uittrekken. Dat is een handeling die een cliënt van de thuiszorg vaak niet alleen kan verrichten. ,jln Nederland dragen ongeveer 250.000 mensen steunkousen. Het apparaat spaart werkzaam heden van de thuishulp uit, is de gedachte van het College ta rieven gezondheidszorg/de Zorgautoriteit in oprichting. Het college wil vanaf juli dit in novatieve experiment onder steunen. Ook zorg op afstand (via televisie of computer) kan door het CTG worden gefacili- teerd. Sinds 1 februari kan CTG/ZAio dergelijke experimenten onder steunen, een aanpassing van de Wet tarieven gezondheidszorg die daarvoor ruimte geeft. den haag/anp - Prostitutie kan beschouwd worden als 'passen de arbeid', maar een prostituee in de WW wordt niet gedwon gen dit werk opnieuw te gaan doen. Dat blijkt uit een brief van minister De Geus (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer. Sinds de afschaffing van het bordeelverbod en de legalise ring van de prostitutie zijn Tweede-Kamerleden bezorgd dat werklozen verplicht zouden kunnen worden dit werk te gaan doen om hun uitkering niet te verliezen. Volgens minis ter De Geus mag het UWV, dat de WW uitvoert, niet 'op voor hand uitsluiten' dat een aanbod van werk als prostituee passend is. In de praktijk zal het dan gaan om mensen die vroeger als prostituee gewerkt hebben en bovendien aangeven er geen problemen mee te hebben. Het UWV zal dit 'extra zorgvuldig' beoordelen. In hoeverre dit voorkomt is niet bekend. Noch de WW-aanvragen van prostitu ees, noch de aanbiedingen van werk in de prostitutie, worden afzonderlijk geregistreerd. De Wegenwacht in actie tijdens een gevalletje van pech in 1970, toen had in Nederland. de organisatie nog het rijk alleen Archieffoto: ANP den haag/anp - De ANWB gaat met zijn concurrent Route Mo biel rond de tafel zitten om te proberen een einde te maken aan hun hoog opgelopen ruzie. Dat zei ANWB-directeur G. van Woerkom gisteren. De ANWB eist dat de nieuwe pechhulp- dienst stopt met het voeren van de geel-blauwe kleur op zijn auto's, omdat er sprake zou zijn van merkinbreuk. Bovendien wil de ANWB dat Route Mobiel stopt met 'oneerlijke' prijsver gelijkingen. Ook de bewering van de concurrent sneller ter plekke te zijn dan de Wegen wacht is bij de ANWB verkeerd gevallen. Het gesprek vindt plaats op uit nodiging van Route Mobiel. „Dus ze zullen wel een oplos sing hebben. Als dat niet zo is, staan we binnen tien minuten buiten", zegt Van Woerkom. In dat geval is een gang naar de rechter waarschijnlijk. Route Mobiel is blij dat de ANWB op de uitnodiging in gaat. „Maar ze moeten niet denken dat ze langs kunnen ko men en dat wij op de knieën gaan", zei directielid M. Schro der. „Wij houden vast aan onze reclame- uitingen. De kans dat die rechtszaak er komt, lijkt me zeer reëel." Rou te Mobiel zegt in een halfjaar tijd ruim 100.000 klanten te hebben geworven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5