GESPREK VAN DE DAG Tegen Maxima is geen kruid gewassen Drijvend bordeel in het Fries Scheepvaartmuseum Duitse paaseieren zijn oud en niet te eten Minder vloekenmaar wel meer scheldwoorden op tv Op wielen Brabantse republikeinen zagen met een budget van 500 euro aan de stoelpoten van Oranje Fikkie en Poekie vaak geliefder dan pa of ma woensdag 23 maart 2005 DAGELIJKS LEVEN "om SB.MT VE-EX- TE AAEXDI G- TH Et? PM|J. HOt/OEAf MEI-SJES TJtS SAsK/A M <£T V/)M MENSELIJK De NEDERLANDSE inzending voor de vijftigste aflevering van het Eurovisie SONGFESTIVAL treedt op 19 mei als NEGENDE aan tijdens de voorronde van de wedstrijd. Dat bepaalde de organisatie gisteren middels een loting in Kiev. In de voorronde strijden 25 landen om tien finaleplaatsen. Die finale is op 21 mei. Veertien landen hebben zich al voor de eindronde geplaatst, waardoor het totaal aantal deelnemers op 39 komt, een record. Zangeres Glennis Grace verdedigt de Nederlandse eer met het liedje 'My impossible dream'. Actrice ELLE VAN RIJN en regisseur KAJA WOLFFERS verwachten hun eerste kind. Van Rijn vertelde giste ren dat ze half september is uitgere kend. De Goede Tijden Slechte Tij- den-actrice heeft twee kinderen uit een vorige relatie. Van Rijn (37) en Wolffers (32), de zoon van schrijf ster Marion Bloem en arts/schrijver Ivan Wolffers, ontmoetten elkaar op de set van de soapserie. De actrice speelt de rol van Valerie en Wolffers deed er tot driekwart jaar geleden de regie. Op 19 november vorig jaar traden de twee in het huwelijk. Wolffers was eerder getrouwd met zangeres Birgit. Foto: United Photo's de Boer Een beeld voor koningin JULIANA zou in DEN HAAG zeker niet mis staan. Dat vindt de CDA-fractie in de Haagse gemeenteraad. De partij heeft het college gevraagd wat de mogelijkheden zijn om zo'n monu ment te realiseren. Zondag was het een jaar geleden dat de oud-vorstin overleed. Voor raadslid A. Kaland het moment om te pleiten voor een (stand)beeld van de vrouw die 'een bijzondere plaats heeft in de harten van de generatie van de wederop bouw die tijdens haar regeerperiode opgroeide'. Waar het moet komen? Bij het paleis staat koningin Wil- helmina al, dus dat wordt waar schijnlijk te druk. Misschien moeten we eens aan het Buitenhof den ken." Foto: ANP BNN reikt vanavond de BNN HOOFDPRIJS uit aan Goede Tijden Slechte Tij den. De soap heeft gewonnen van Costa! en Rozengeur Wodka Lime. In de categorie buitenland strijdt titelverdediger Friends tegen Sex and the City en Gilmore Girls. Er zijn ook nog awards te winnen in de categorie muziekpro gramma's en infotainment (Het Blok, Jensen of I love the 90's.) In de laatste categorie amusement strijdt titelverdediger Idols tegen Expeditie Robinson en Patty's Posse. BNN's awardshow in de Westergasfabriek in Amsterdam is van avond te zien vanaf 20.40 uur op Nederland 2. Naast De Hoofdprijzen worden ook de Bart Award, de Gouden Kliko en De Rookie Award uitgereikt. De laatste award gaat naar het meest originele programma van het afgelopen jaar. In 2004 werd er minder gevloekt maar meer gescholden op de Neder landse televisie dan in het jaar er voor. Gemiddeld waren er op de Ne derlandse zenders 1850 grove woor den per week te horen tegen ruim 1600 in 2003. Dat blijkt uit een on derzoek van TNS NIPO in opdracht van de Bond tegen het Vloeken. Voor de zogeheten Vloekmonitor tel den de onderzoekers drie weken lang zestien uur per dag op alle Neder landse televisiezenders het aantal vloeken, verbasterde vloeken, ver wensingen en scheld- en schutting woorden. Gemiddeld klonken 1,3 Jan Blokker De essentie van democratie: niet het geloof, maar de twijfel, niet het vertrouwen, maar de argwaan grove woorden per uur, tegen 1,2 in 2003. BNN spande net als vorig jaar de kroon met 5,1 grove woorden per uur. Grof taalgebruik op de televisie be staat vooral uit scheldwoorden (38 procent) en schuttingtaai (30 pro cent). Het aandeel scheldwoorden nam fors toe (in 2003 was dat nog 27 procent). Het percentage vloeken nam juist af, van 24 naar 18. Bij BNN, dat ook de vloekranglijst aanvoert, werd juist iets meer gevloekt. Een opmerkelijke bevinding was dat in kinderprogramma's veel grove taal wordt gebezigd. Die nemen net als vorig jaar 15 procent van alle geturf de grove woorden voor hun rekening, maar net iets minder dan series, met 16 procent de lijstaanvoerder. Grove taal kwam bij de EO en de NOS het minst voor (0,3 per uur). Tot vloeken rekenen de onderzoekers ook het gebruik van God en Jezus als stopwoord. Bastaardvloeken zijn bij voorbeeld potverdorie en jeetje. Tot verwensingen behoren uitingen als 'val dood'. In de categorie schutting woorden vallen ook uitdrukkingen als 'er is geen zak aan', anp Over-, over-, over-, over-, over-, overgrootvader De With nam het bloe- menscheepje vanuit de oost mee naar Friesland. Foto: GPD Het Friese Scheepvaartmuseum in watersportstad Sneek heeft een drijvend minibordeel gekregen. Het zogenoemde bloemenschip is 75 centimeter lang, bestaat uit ivoor en staat sinds deze week in het mu seum. De Ottema Kingma Stichting kocht het kunst voorwerp op een veiling en het Fries Scheepvaart museum mag er mee pronken. Dat deelde registra tor Meindert Seffinga van het museum gisteren mee. Het ivoren scheepje is wonderschoon en zeker 40.000 euro waard, maar het verhaal erbij is nog veel mooier en misschien wel waardevoller. Begin 18e eeuw toog de 14-jarige Jens True met zijn twee broers uit Denemarken naar Nederland om in de vaart 'op oost' een fortuin te maken. Om meer kans te maken veranderde Jens zijn naam in Jan de With. Met succes, want zijn ster binnen de del :id he Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) st< SP' 1746 was hij zelfs bevelhebber over een vloot v:en gen schepen die uit het oosten naar Nederland n z rugkeerde. Voorafgaande aan deze reis kocht Ej^ With in de Chinese stad Kanton het ivoren sch Deze bloemenschepen bestonden destijds ech waren een dekmantel voor bordelen. De schep voeren op de Parelrivier bij Kanton heen en we Kanton was halverwege de 18e eeuw de enige se stad waar westerlingen mochten verblijven i|3| handel te drijven. Het lukte De With heelhuids uit China terug te 'F! ren, waarna hij trouwde met een vrouw uit Do en in het Friese Oentsjerk ging wonen. Negen generaties De With hadden het scheepjle' bezit. Afgelopen zomer werd het geveild, anp roe: Fori Kinderen heb je je leven lang. Dat is een cliché van in drukwekkende afmeting, maar daarom nog geen on zin. Ouders zijn de eersten om dat te beamen. Een nieuwe lente en een nieuw geluid scoren ook hoog op de Richterschaal van gemeenplaatsen. Maar nu de luchten weer licht worden en stralen van het ijle blauw, de poes zijn luie stoel bij de venvarming heeft ingeruild voor de tuin, ontkom ik er niet aan: nieuw geluid hoort bij de lente. De kalender doet deze week de rest. Ik herinner me als de dag van gisteren, hoewel het al weer negen jaar geleden is, dat ik mijn dochter hielp verhuizen. Ze ging op kamers en studeren, in die volg orde. Het grote leven lonkte. Het had bordenvol in petto. Bij een autoverhuurbedrijf zocht ik een mooie bestelbus uit. Daarmee bracht ik de tastbare zaken van een nog pril leven over naar een nieuwe habitat. Het was een optrek helemaal op zolder. Het gebinte had tropenjaren achter de rug, want het was in een overbevolkt studentenhuis. Je bent vader en je bent melancholiek, want niet alleen je kind begint een nieuw bestaan, maar jij ook. Mét het schrijfbureau, de leeslamp, knuffelbeesten en het bed op wielen, wordt ook onherroepelijk een levensfase het huis uit en het busje binnengedragen. Ik heb er in die tijd uit- Als het al ooit tot een republikeinse revolutie komt, is de kans erg klein dat-ie in Brabant begint. In het Til- burgse Odulphus-Lyceum presen teerde zich maandagavond de Bra bantse afdeling van het Nieuw Re publikeins Genootschap. De belangstelling was uitermate gering, met het aantal aanwezigen hadden op zijn best twee kaart - groepjes van vier gevormd kun nen worden. „We weten dat we heel veel geduld moeten hebben", sprak bestuurslid Jos van Oijen, ondernemer te Vlijmen, in de pauze. „Tegen Maxima is eigenlijk geen kruid gewassen". Maar de liefde voor het koninklijk huis zit bij de meesten niet bijster diep, denken de Brabantse repu blikeinen. Van Oijen: „Het is koekhappen en zaklopen, verder houdt het op. Ze lopen net zo hard uit voor René Froger als voor de koningin". Het Nieuw Republi keins Genootschap (niet te ver warren met het besloten Republi keins Genootschap) telt nu 1.500 leden, van wie er 125 in Brabant wonen. De Brabantse republikei nen beschikken dit jaar over een budget van 500 euro, waarmee geknabbeld kan worden aan de fundamenten van het Huis van Oranje. Rustig aan, want in de sta tuten staat dat de republiek er op 'democratische wijze' moet ko men. De republikeinen hadden uit de startblokken willen schieten met een debat over de monarchie, maar het genootschap kon nie mand vinden die het in het open baar wilde opnemen voor de ko ningin. Vandaar dat Gert-Jan Leenknegt, hoofddocent staats recht aan de universiteit in Til burg, nu een lezing hield over de voor- en nadelen van een gekozen staatshoofd. Want de monarchie opheffen is één ding, maar hoe ga je daarna verder? Zoals in Duits land, waar de president maar wei nig bevoegdheden heeft? Of zoals in Amerika, waar de president na genoeg alles voor het zeggen heeft? En denk niet dat een repu bliek veel goedkoper zal zijn dan een koningshuis, waarschuwde Leenknegt. Afdelingsvoorzitter Van Velzen had meteen paraat hoeveel de Oran jes nu kosten: jaarlijks 95 miljoen euro, wat neer komt op 5 euro 87 per Nederlander per jaar. „Veel van die kosten zul len blijven", erkende his toricus Cees Lafeber, „maar het regeringsvlieg tuig zal dan in elk geval niet meer worden gebruikt om mevrouw Zorreguieta een tasje te laten kopen in Mi laan". Aan de vooravond van het zilve ren jubileum van koningin Beatrix wilden de Brabantse republikei nen ook wel toegeven dat majes teit 'haar vak goed verstaat'. „Maar als straks prins Willem- Alexander op de troon komt zitten, zijn de rapen gaar. Da rj wordt het pas echt dramatis) René van der Lee gebreid over geschreven. Nostalgie, stille pijn en wat voorbij is vormen vruchtbare grond voor gedrukte be spiegelingen op wat vierkante centimeters krantenpa pier. Mijn dochter leefde en leerde tussen de spannende be drijven door. Liefde kwam en liefde ging en liefde kwam en liefde ging. Toen ze anderhalfjaar terug met haar lief ging samenwonen in een echt huis, was mijn rol als ouder al drastisch ingebonden. Er was geen sprake meer van het huren van een bestelbus. De jongelui hadden hun eigen modus voor dat proces en sterke schouders om de kaptafel te vervoeren. Het schrijfbureau en de leeslamp bleven in het studenten huis achter. Wél kwam het bed op wielen terug naar de ouderlijke woning, waar het onmiddellijk goede diensten bewees aan het ouderpaar als slapeloosheid van de één de ongelijke strijd aanging met gesnurk van de ander. Ook werd ik ingeschakeld bij het schu ren van de plinten in het nieuwe huis. Schuren is in de hiërarchie van het schilderen de laagste trede op de ladder, maar het brengt je op de hoogste trede van diezelfde ladder als de plinten tegen het plafond zit ten. Boven je macht werken, heet dat. Dat is niet makkelijk en tamelijk vermoeiend. Men blijkt tussen de bedrijven door een dagje ouder geworden. Ik herinner me de housewarming party vorige len te toen alles klaar was. Veel pasta en veel wijn en heel veel mooie dingen voor het interieur. God, wat een prachtige schalen en vazen brachten die vrienden en vriendinnen allemaal mee. Bij het konijn Joep dat mijn dochter al op haar stu dentenkamer had en dat was meeverhuisd, voegden zich nu ook nog twee jonge katjes, broer en zus. Allebei te bestemder tijd 'gehol pen'. Begin deze week is mijn dochter tijde lijk bij een vriendin ingetrokken. Het sprookje is namelijk uit. Een mooie droom is voorbij. Dat van de poezen en het konijn is triest, maar dat van jonge mensen is nog veel triester. Ik hoor dat Wouter Bos ons allemaal zonder aanzien des persoons 200 euro wil geven, ge lukkig of niet. Wat moet een mens ermee? Ik ben benieuwd of het bed op wielen binnenkort opnieuw de trappen af ons huis zal verlaten, met God weet welke bestemming. Kinderen heb je je leven lang. Waag niet, dit cliché te ontkennen. Bont geschilderde, glimmende Duitse paaseieren vormen een ge vaar voor de gezondheid. Uit een door het dagblad Bild georgani seerde steekproef bleken bijna al le eieren veel te lang in de winkel schappen te hebben gelegen. „De meeste eieren zijn te oud, sommi gen ruiken zelfs al bedorven", concludeerde expert Waldemar Hollert van het Instituut voor Le- vensmiddelenonderzoek in Ham burg. Omdat de eieren zijn ge verfd en hardgekookt vallen zij niet onder de strenge voorwaar den die gelden voor de verkoop van verse eieren, maar onder de minder strenge algemene levens middelenwet. De bonte, hardge kookte eieren dragen daardoor geen 'sempel', bovendien hoeft de herkomst en de kwaliteit van de eieren niet op de verpakking te worden aangegeven. Volgens Bild draait het hier om een gat in de wet, waardoor de ei- erindustrie de mogelijkheid krijgt om oude waar voor Pasen nog snel te verkopen. Verse eieren mogen 21 dagen na de legdatum niet meer worden verkocht. De gekookte eieren mogen echter tot zes weken daarna ter verkoop worden aangeboden. Elk jaar worden in de Bondsrepubliek zo'n 118 miljoen paaseieren ver- Zo kan het ook. Maar deze paaseieren zijn niet om op te eten, ze zijn voor het mooi. Deze paaseikunst was de afgelopen dagen te zien op de Internationale Paasei Dagen in Keulen. Honderd kunstenaars uit twintig landen presenteerden er hun visie op het beschilderde ei. Op het ei links op de foto is een Indische inzending en de afbeelding is van het Wolkenmeisje van Sigiriya; het rechtse ei heeft meer met het christelijke paasfeest te maken: het Laatste Avondmaal, dat morgen 1972 jaar geleden plaatshad. Foto: EPA inl De liefde voor een dier kan ver gaan. Bijna een jai de drie huisdierbezitters houdt net zoveel van ve huisdier als van zijn familie of vrienden. Een b zegt net zoveel verdriet te hebben als zijn huist m dood gaat als wanneer een familielid of vriend n sterft. Sommige mensen houden zelfs meer va m hun huisdier dan van hun naasten: 4 procent. procent heeft meer verdriet na het verlies van: dier dan na het verlies van familie. Dat bleek d jn, week uit een onderzoek van Maurice de Hond 5 z der Nederlanders en onder huisdierbezitters, i |b( opdracht van een bedrijf dat verzekeringen afs voor honden en katten. Verder blijkt dat iets ra ij dan de helft van de Nederlanders (58 procent) vindt dat de dierenrechten in de Nederlandse gi grondwet moeten komen. Van de huisdierenb ters is dat 70 procent. Het kabinet onderzoekt op aandringen van GroenLinks in m Tweede Kamer. Reden hiervoor moet volg 45 procent van de vooi ak standers zijn dat di lzj beschermd moete s k worden tegen de ]g, wreedheden van Vo mens. Ruim 10 p jtif cent meent dat diei lch net zoveel rechten h Va ben als mensen. 1 p t kocht. Volgens het Bundesver- band Deutsches Ei wordt voor de paaseieren alleen gebruik ge maakt van 'goede klasse-A eieren, die vier tot zes minuten zijn ge kookt'. Ook voldoen de gebruikte verf en lak, volgens het Bundes- verband, aan de wettelijke nor men. Tijdens het onderzoek trof Hollert in een groot aantal eieren bacterieën aan, waaronder E.coli 100, maar geen salmonella. Elf van de twaalf geteste eieren waren ouder dan vier weken. „Ik zou die eieren beslist niet eten", waar schuwde Hollert. Wierd Duk Het huisdier scoort op de affectieladder vaak hoger dan eigen familie, zo blijkt uit een onder zoek van Maurice de Hond. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2