Commotie laat debutanten koud SPORT Computer: Van Bommel-Cocu-Landzaat in Oranje ockeyers staan voor inhaalslag Maart gekte Tristan Hoffman fietst alweer, een beetje Babel, Maduro en Meerdink maken zich op voor de reservebank Goede kans Van Bommel op basisplaats n United wil andere opzet Champions League nnaro Gattuso Igert bloedtest - Italiaans international aro Gattuso mag zaterdag [ijk niet meespelen in de ivalificatiewedstrijd tus- alië en Schotland. De invelder van AC Milan rde zondag vrijwillig af te staan om hem te :n controleren op het ge- van EPO. De Italiaanse heeft gedreigd om spelers et willen meewerken aan itrole uit te sluiten voor ationaal voetbal. Gatusso echter sterk te staan om- test niet verplicht is. i Bommel r Barcelona' lona - Volgens de Spaan- nten tekent Mark van iel binnenkort een con- net FC Barcelona. Barna tter Joan Laporta wil het 5 bevestigen noch ont- n. „Wij noemen geen 1 e namen vóór het einde t seizoen." De midden van PSV zou een con- oor drie jaar tekenen. La- jevestigde wel dat zijn j zoek is naar versterking t middenveld. erdam wil e tijden f dam - Met William Kipla- ift de marathon van Rot- die op 10 april wordt len, een derde atleet aan j i toegevoegd die een tijd op de afstand heeft nder van twee uur en ze- nuten. De 32-jarige Ke- die in 2002 al in Rotter- on met 2.07.42, liep zijn nlijk record van 2.06.50 Kiplagat wordt volgens nisatie een belangrijke ;nt van de al eerder *de troeven Felix Limo tijd 2.06.14) en Titus 2.06.15). Aeier: zware Mourinho urt - Voormalig top rechter Urs Meier wil lefa een zware straf uit- in Chelsea-coach José a ho. Op 31 maart moet ugees voorkomen bij de I chtcommissie naar aan- van zijn opruiende op- ;en in de marge van de ions Leaguewedstrijd na-Chelsea. Als gevolg werd de scheidsrechter wedstrijd, de Zweed 3risk, met de dood be- ,Een straf moet hard ien," aldus de Zwitser lie zelf met de dood dreigd door Engelse 1 is. door Frans van den Nieuwenhof Groningen - Het Nederlands elftal heeft zaterdag in Roe menië de meeste kans op succes als Mark van Bommel en Phillip Cocu op het middenveld spelen. Zij zijn de meest effectieve spelers op die positie. De Ajacieden John Hei- tinga, Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart scoren in Oranje veel minder goed. Dit is de conclusie die de Rijksuniversiteit Groningen trekt na grondige analyses van alle wedstrijden die het Neder lands elftal het afgelopen jaar speelde. De universiteit ontwikkelde een methode om de effectiviteit van voetbal lers te meten. De computer berekent de inbreng van spe lers op het spel van hun team. Elke actie wordt daarbij ge waardeerd. In het Nederlands elftal kwam Van Bommel sinds het EK van vorige zomer in Portugal als meest effec tieve middenvelder uit de bus. Hij scoort gemiddeld een 6,49. Cocu doet met 6,44 nauwelijks voor hem onder. Derde op de lijst is Denny Landzaat van AZ met 6,21. Vol gens de computer zou het middenveld zaterdag dus uit deze drie spelers moeten bestaan. Ter vergelijking: Heitin- ga komt tot een waardering van 5,23, Sneijder scoort 5,76 en Van der Vaart 5,83. Saillant is dat Van Bommel, Cocu en Landzaat nog nooit eerder gezamenlijk het middenveld van Oranje vormden. Sneijder is de middenvelder die het afgelopen jaar van bondscoach Marco van Basten de meeste speeltijd kreeg. Van Bommel dankt zijn hoge score vooral aan zijn spel in oefenwedstrijden tegen Zweden (7,89) en Liechtenstein (7,58). In de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Macedonië haalde hij, ook volgens de computer, een dikke onvol doende (4,89). De prestatiecurve van Cocu vertoont veel minder pieken en dalen. De allerbeste prestatie van afge lopen seizoen werd geleverd door doelman Edwin van der Sar in de wedstrijd tegen Tsjechië (7,96), de slechtste was die van Van der Vaart tegen Macedonië (3,35). door Marcel van der Kraan) katwijk - Met de jonge debu tanten Babel, Maduro en Meer dink, maar zonder de routiniers Van Bommel en Cocu, begon het Nederlands elftal gisteren aan de voorbereiding op de WK-kwalifi- catie-interlands tegen Roemenië en Armenië. De eerste drie wer den gadegeslagen door de halve voetbalwereld, de routiniers van PSV zaten in de lappenmand. Van het drietal nieuwelingen maakte Martijn Meerdink de meest onwennige indruk. AZ- spelers lijken van alle Oranje klanten nog het meest de last van een gebrek aan internatio nale ervaring met zich mee te dragen als ze het statige Huis ter Duin binnenwandelen. „Hier kom je toch opeens grote jongens tegen", zei de rechts buiten van AZ 's avonds na de eerste training. „Ik was nerveus toen ik me meldde in het hotel, ja. Pas toen ik met de jongens tegen een bal ging trappen, ver dween dat. Maar het jongens- droomgevoel heb ik nog steeds." Het is ook geen alledaagse stap. Van de Vijverberg naar de Alk- maarderhout en dan in het die pe bij Oranje. Voor de bonds coach, zo weet half Nederland inmiddels, maakt dat nauwe lijks uit. Bondscoach Marco van Basten: „Meerdink is een posi tieve gozer. Hij verzet bergen werk en kan ook nog goed voet ballen." Meerdink verdrong in de voor bije weken Feyenoorder Romeo Castelen van de rechtervleugel. Van Basten denkt dat het karak ter van de voormalige Super boer beter van pas komt in de klei vah' BOékafest ais de nood aan de man komt. Al zal Meer- Debutant Martijn Meerdink verovert de bal tijdens een spelletje handbal. Arjen Robben, Ryan Babel, bondscoach Marco van Basten, Dirk Kuyt, Denny Landzaat en Wesley Sneijer (v.l.n.r.) kijken toe. Foto: Hans van Weel dink hooguit een invalbeurt dat hij op hen een beroep kan doen. Daarnaast moet het drie tal op de trainingen van Oranje topprestaties leveren om het le ger critici de mond te snoeren. Maduro en Babel lijken zich in het gezelschap van de andere krijgen met Dirk Kuijt als 'valse' rechterspits voor zich. Het basiselftal van Oranje ligt in grote lijnen al vast. Net als voor Meerdink gloort voor Ryan Ba bel (18) en Hedwiges Maduro (20) hooguit de reservebank, internationals nauwelijks druk Toch moet Van Basten weten te maken om de last die er door alle publiciteit rond hun uitver kiezing op hun schouders ligt. Op het veld van Quick Boys, waar Oranje gisteravond in de stromende regen een partijspel (negen tegen negen) deed, eta leerde Maduro zich als de corri- reserves. Babel zocht als een van de twee aanvallers voortdu rend de duels op met Khalid Boulahrouz. Dat laatste deed de Amster dammer met een brutaliteit die je alleen in de betere jaren van Ajax bij jonge spelers zag. Van Basten verloor vanaf de zijkant zijn pupillen geen seconde uit het oog. „Zondag was hij tegen PSV wat ongelukkig in de spits", sprak de bondscoach. „In het Nederlands elftal gaat hij wat anders spelen. Wij vin den dat hij beter uit de voeten kan aan de linkerkant." Als back-up voor de nog niet topfit- te Arjen Robben dus. Het gemak waarmee de twee Ajacieden hun eerste werkdag afwerkten, ontging Van Basten ook niet. „Maduro maakt een volwassen en evenwichtige in druk." Aan alle commotie, denkt de bondscoach, zal bij een aardig resultaat wel weer een einde komen. „Maar wat iedereen vergeet", zei Maduro, „is dat hij veel meer van ons weet dan alle an dere voetbalkenners. Wij heb ben met Van Basten en Van 't Schip in de jeugd gewerkt. Ze ven dagen per week, het hele jaar door. We hebben prachtige dingen meegemaakt. Mijn mooiste herinnering bewaar ik aan de kampioenswedstrijd met Jong Ajax tegen PSV uit. Wonnen we met 2-1, speelde ik als verdedigende middenvelder een van mijn beste partijen te gen de Braziliaanse spits Leandro en vierden we na af loop met de trainers feest in de kleedkamer en de bus. Dat is al lemaal bagage." Niet op het allerhoogste niveau, dat weet Maduro. „Ik heb alle ophef gehoord en gelezen. Ze zeggen dat ik een record heb gebroken omdat ik na drie wed strijden bij Ajax al in Oranje zit. Dat is de keuze van Van Basten geweest, dat heb ik niet zelf ge daan. Ik kan hier alleen maar ontzettend mijn best doen. Van Basten weet wat ik kan. En ik ken hem goed als trainer. Daar om ben ik geen seconde ner veus." KATwiJK/GPD - De topper tussen PSV en Ajax borrelde nog na drukkelijk na, toen Oranje gis teren in Katwijk zijn eerste trai ning afwerkte. Ook de bonds coach ontkwam er niet aan even stil te staan bij de wed strijd, waarin zijn selectiebeleid zo nadrukkelijk centraal kwam te staan. „PSV is duidelijk een stuk verder dan Ajax", conclu deerde Marco van Basten la chend. De gebeurtenissen van zondag in de Arena zullen echter geen bepalende rol spelen in de op stelling van het Nederlands elf tal. „Het idee hoe wij willen spelen, verandert niet. De spe lers die daarbij horen, hebben wij al wat langer in ons hoofd." Mark van Bommel, uitgegroeid tot het brandpunt in de discus sie rond de keuzes van Van Basten, liet net als clubgenoot Phillip Cocu (hamstringblessu re) de eerste training van Oran je aan zich voorbijgaan. De PSV'er heeft last van een knie. De medische staf gaat er van uit dat het tweetal op tijd fit is. De bondscoach liet wel door schemeren dat Van Bommel dichter tegen de basis aan zit dan bij de laatste interlands. „Hij maakt een goede kans om te spelen, dat is duidelijk. Hij maakt een gedreven indruk en heeft de dingen die we met hem hebben besproken goed opgepakt", aldus Van Basten, die eerder al eens liet doorsche meren dat hij vooral ontevre den is over de manier waarop Van Bommel omschakelt van de aanval naar de verdediging. Als iedereen inzetbaar is én Van Bommel in de basis start, zou dat betekenen dat Oranje zater dag tegen Roemenië zonder Ajax-spelers begint. Van Basten rekent er op dat Ar jen Robben deze week zo fit wofdt; dat hij in Boekarest vol ledig inzetbaar is. UITSLAGEN BASKETBAL VOETBAL rtijn Krullaars - Paniek? Nee. Zorgen? Irie verloren finales op t niet meer dan logisch vraagtekens geplaatst bij de staat van het Ne- ;e hockey. Winnen erliezen nooit. En dus 1 iets gebeuren, roepen roerder en de nieuwe ach. dscoach is Roelant Olt- lij en Oranje speelden 1 ri al drie oefenduels in naar gisteravond vierde 'tgeester zijn rentree op bodem. Op het 1 Tilburg werd Argenti- 14-1 verslagen door een 1 ;ewijzigd Nederlands latthijs Brouwer (2x), iver en Teun de Nooijer f le doelpuntenmakers. Assures was de selectie plaatsen veranderd ten van de Champions n december, maar Olt- t daar allerminst mee: ft anderen de kans zich ien." itteerde oefenzege is :egenomen, maar veel ïeeft hij niet. Oltmans, Thomas gisteravond liet debu- 1 pas een goede twee p onderweg en weet [jog veel werk aan de Nederland later dit k voor de dag komen jK en volgend jaar op De bondscoach hoeft iar de resultaten van tijken om te conclude er iets niet helemaal De laatste drie finales e speelde, gingen stuk verloren, tegen drie nde tegenstanders, abobank Trophy was Karei Klaver (rechts) viert de openingstreffer tegen Argentinië met Matthijs Brouwer. Foto: ANP/Marco Hofste Duitsland te sterk, tijdens de Olympische Spelen Australië en op de Champions Trophy was Spanje de verrassende winnaar. En dat deed pijn, want als het om finales gaat is Nederland behoorlijk verwend geraakt de laatste jaren. De prijzen werden aaneengeregen, maar ondertus sen zat de concurrentie niet stil. „We zien nu dat we op diverse ontwikkelingen niet tijdig gean ticipeerd hebben", betoogt Olt mans. „Op fysiek, tactisch en technisch vlak. Waarom dat niet gebeurd is? Tja. Misschien wel omdat we, ondanks het feit dat we er niet tijdig op zijn in gesprongen, toch heel succes vol zijn geweest." Nu die successen niet meer vanzelfsprekend zijn, moet er iets gebeuren. Vindt ook Jeroen Delmee. .Andere landen zijn ons voorbijgestreefd", wijst de aanvoerder jaloers naar Austra lië, Duitsland en Spanje. „Zij zijn verder dan wij, omdat wij een periode hebben stilge staan." Nu, in het post-olympische jaar, is er tijd voor bezinning en heropbouw. „We moeten be seffen dat het basisniveau van de Nederlandse competitie niet meer volstaat", stelt de aan voerder. .Anderhalve maand trainen na de competitie is niet voldoende om topniveau te be reiken, dus is het ook belangrijk om tijdens de competitie te trainen met Oranje. Hockey wordt steeds fysieker." Oltmans is het er hartgrondig mee eens. „Er zal meer arbeid geleverd moeten worden, van daar die extra trainingen. Alleen dan krijg je de vastheid die zo belangrijk is. Twintig jaar gele den werd ik coach in de hoofd klasse en toen werd er al net zo veel getraind als nu door de clubs. Terwijl de meeste andere toplanden er veel meer uren in steken." De nieuwe aanpak moet snel effect sorteren. „De vraag is of het EK net te vroeg komt of niet, maar ik hoop dat we dan al op het gewenste niveau zit ten", zegt Oltmans. „In elk ge val moeten we er volgend jaar weer staan, op het WK. Ons doel is weer prijzen te pakken." Gelredome wil Champions Tropy Na de Amsterdam Arena is ook het Gelredome in Am- hem geïnteresseerd in het huisvesten van de Champions Trophy 2006. Het Arnhemse stadion heeft zich volgens KNHB-directeur Johan Wak- kie zelf bij de hockeybond ge meld. Overigens is het nog aller minst zeker of Nederland daadwerkelijk de organisatie krijgt toegewezen in 2006. Een Spaanse internetsite meldde deze week dat de kogel al door de kerk is, maar Wakkie weet nergens van. Bovendien is het goed mogelijk dat de wereldhockeybond FIH de Champions Trophy liever in de zomer wil organiseren, als voorbereidingstoemooi op het WK in Duitsland. k/londen/gpd - Manchester Uni- |at de opzet van de Champions fordt veranderd. De Engelse voet- onlangs in de tweede ronde uitge- door AC Milan, pleit voor een Ssysteem waarmee de belangrijk- in worden beschermd, iestuursvoorzitter David Gill is het r bij gebaat dat zo veel mogelijk naam ver reiken in het Europese hooi. „Het is niet goed voor de ps, voor de televisie en de spon sors dat bijvoorbeeld geen enkele Spaanse club is vertegenwoordigd in de kwartfina le", aldus Gill. Hij doelde op de Spaanse grootmachten Barcelona en Real Madrid, die evenals de Engelse toppers Manchester United en Arsenal sneuvelden in de achtste finales. Gill ziet wel iets in een systeem waarbij de zestien clubs die de eerste ronde overleven, in de knock-outfase een plaatsingsnummer krijgen dat wordt bepaald door hun resul taten uit het verleden. De nummer 1 zou Amerikaanse profcompetitie. NBA: Charlotte Bobcats - Orlando Magic 102-97, New York Knicks - San Antonio Spurs 88-75. Chicago Bulls - Atlanta Hawks 105-91, Dallas Mave ricks - New Orleans Hornets 103-86. LA Clip pers - Portland Trailblazers 96-89 HOCKEY Tilburg. Oefeninterland, mannen Nederland - Argentinië 4-1 (2-1) 8. Klaver 1- 0. 12 Matthijs Brouwer 2-0. 15. Cammareri 2-1, 50. Matthijs Brouwer 3-1. 69. De Nooijer 4-1 Nederland: Vogels-, Westerhout, Koops, Geert- Jan Derikx en Boerma; Evers, Delmee en De Nooi|er; Klaver, Weusthof en Matthijs Brouwer Vliegende wissels: Van Kessel, Van Esseveldt en Hoyng. Vrouwen, overgangsklasse B MEP - Schaerweijde 2-2 PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3661, d.d. 22.03.2005 1.6.9.16.24 28.31.32.35,40.46.47.53.54. 57.58.59.69 77.80 (Onder voorbehoud van typefouten) Betaald Voetbal Beloften: Eerste divisie A: Cambuur Leeuwarden - Haarlem 1 - 2. FC Zwolle - Veendam 0-3, Stormvogels Telstar - Jong AGOW uitgesteld. Eerste divisie B: MW - WV 0 - 0. TOP - Dordrecht 0-1. Hel mond Sport - Fortuna Sittard 2-3, RBC - Eindhoven 7-0 WIELRENNEN Madrid. Catalaanse Week. Tweede etappe, Lloret de Mar - Empüriabrava: 1 Corioni (Ita) 168 kilometer in 4.05.02. 2 Arrieta (Spa), 3. Jufre (Spa), 4. Bileka (Oek), 5. Llorente (Spa), 6. Murn (Slv). Stand: 1. Corioni, 2. Murn, 3. Bileka. Riccione. Internationale Week. Eerste etappe: 1. Bongiorno (Arg) 95 kilometer in 2.16 33, 2. Chicchi (Ita), 3. Napolitano (Ita), 4. Bettini (Ita), 5. Krzeszowiec (Pol), 6. Haussier (Dui), 120. Moerenhout 1.36, 141. Engels 2 49. Ploegentijdrit: 1. Fassa Bortolo 12 kilometer in 13.44, 2 Liquigas 0.06, 3. Navigators 0.17, 4. Davitamon, 5. Quick Step 0.18, 6. Miche 0.21. Algemeen klassement. 1 Chicchi, 2. Velo (Ita) 0.05,3. Kirchen (Lux), 21. Moerenhout 0.21. dan tegen de nummer 16 spelen, de num mer 2 tegen de nummer 15, enzovoort. Manchester United maakte gisteren be kend dat de winst van het voetbalbedrijf het afgelopen half jaar is gehalveerd van 26,8 miljoen pond tot 12,4 miljoen pond. De omzet bedroeg 91,6 miljoen pond. De club was 5 miljoen pond meer aan salaris sen kwijt, een stijging die onder meer werd veroorzaakt door de nieuwe contracten voor manager Alex Ferguson en spits Ruud van Nistelrooij. door Ad Pertijs nieuwmoer - In Nieuwmoer kun je Tristan Hoffman alweer tegenkomen op de fiets. Op een gewone fiets weliswaar („die zit wat lager en dus veiliger"), maar toch. Drieënhalve week geleden brak hij zijn been op twee plekken bij een val in de Omloop Het Volk. „Er staat zes weken voor de heling van het been. Af en toe hoor ik het nog piepen en kraken, maar volgens de artsen kan dat geen kwaad", zegt de CSC-renner, die aan zijn laatste seizoen als profwiel renner bezig is. Na die zes weken kan Hoffman pas echt beginnen met de reva lidatie en het weer opbouwen van conditie en spiermassa. „Nu ben ik zo'n twee uurtjes per dag bezig met dingen als elektrostimulatie, trappen op de hometrainer en een klein rit je op een gewone fiets. Het lijkt veel, maar voor een wielrenner stelt het niets voor. Het enige dat ik nu doe, is de spieren on derhouden. Zorgen dat ze niet nog minder worden. Alles wat ik nu niet verlies, hoef ik er straks niet meer bij aan te trai nen." Tristan Hoffman (35) ziet on dertussen zijn favorieten ver vliegen. Hij is de man die vorig jaar tweede werd in Parijs-Rou- baix. Gisteren vroeg hij zijn vrouw Vera hem naar Gent te brengen, waar de ploeg van CSC zich voorbereidt op Dwars door Vlaanderen, de semi-klas- sieker die vandaag gereden wordt tussen Kortrijk en Ware- gem. Hoffman won die koers twee keer, in 1996 (voor TVM) en 2000 (voor Memory Card, de voorloper van CSC). „Voor mij is het dus een speciale wed strijd. Ik heb de jongens be loofd nog een keer langs te ko men. Daarnaast wil ik er een aangepaste racefiets ophalen. Eentje met gewone pedalen. Da's weer een volgende stap." Nu hij er zelf niet bij is, moet Lars Michaelsen volgens hem de koers zien te winnen voor CSC. Die moet dan, net als Hof fman in 2000, proberen de spurters voor te blijven. Tom Boonen is op de papier de snel ste sprinter in de koers en hij is dan ook de favoriet voor de ze ge. Boonen kan rekenen op de steun van twee Nederlandse ploeggenoten: Knaven en Lotz. Rabobank en Shimano komen ook aan het vertrek in Dwars door Vlaanderen. Als je Amerikaanse vrienden of kennissen hebt, dan heb je, de afgelopen week, iets geks in hun doen en laten geconsta teerd. Je hebt ze ook bezig gezien met een papier waarop een sym metrische tekening en de namen van een groot aantal universi teiten staan. Wij Hollanders snappen niets van dat alles en er zijn Ameri kanen die daarvan reuze opge wonden raken. Het heet officieel March Mad ness, de gekte van de maand maart - en het heeft betrekking op college basketball, een groot heid die hier ten lande ook vol komen onbe kend is. Wij kennen de NBA en vinden dat mooi, 't einde of alleen maar show, maar wij we ten niet dat de NBA-spe- lers allen af komstig zijn uit de NCAA (de organisa tie van Ame rikaanse op leidingsinsti tuten waar men topsport doceert') en dat dus die competitie heel belangrijk is. Georganiseerde sport in de VS vindt plaats op de scholen en de NCAA finales zijn bijzonder en de basketballcompetitie heel bij zonder. Er bestaan meer dan 260 uni versiteiten waar men z.g. Divi sion I niveau speetten van die scholen worden er door een spe ciale commissie 64 geselecteerd voor de z.g. bracket. Dat is dat eerdergenoemde te keningetje waar bijna iedere in sport geïnteresseerde Amerikaan er wel eentje van bij zich draagt dezer dagen. Hier kan je precies lezen welke universiteit (of college) tegen wie speelt en hoe de voortgang van de winnende ploegen gaat. Van 64 ploegen blijven er na een weekend nog zestien over (The Sweet Sixteen) en die beginnen komend weekend te spelen. Ver volgens houden we de Final Four over en dan volgt het laat ste weekend. Het maffe is dat de Amerikaanse televisie alle wedstrijden live uitzendt, hetgeen betekent dat er (let wel) in een lang weekend 32 wedstrijden uitgezonden wor den. Inderdaad van het einde van de ochtend tot diep in de nacht. CBS doet dit alles en heeft met de NCAA een miljar dencontract afgesloten; iedereen immers kijkt naar dit basketball dat niet het showachtige en het massale van de profs in zich draagt, maar veel meer enthou siasme en speelsheid in zich her bergt. Dat, in samenhang met de fanatieke fans, het lawaai en de bijna heerlijke sfeer bij alle wedstrijden maakt van dit toer nooi iets heel speciaals. Maar nu de vraag waarom veel Amerika nen met zo'ti papier met het bracket erop in de zak lo pen. Velen steeds hun ou de school, hun 'alma mater' en als die school er niet meer bij is, rest er altijd wel een ploeg uit dezelfde conference waar men dan zijn of haar onvoorwaardelijke steun aan geeft. Natuurlijk wordt er ook flink gegokt, vooral op de z.g. blinde bracket, maar het is vooral de lol om een favo riete ploeg te kiezen ofte hebben en die in het toernooi geheel te volgen. De March Madness zie je ook in kranten en tijdschriften; de competitie wordt levend gehou den door de gehele Amerikaanse pers. Beroemde oud-leerlingen van scholen schrijven columns, zelfs de president en vele oud presidenten spreken zich uit en zo blijft het land even in de ban van een ietwat uit de hand gelo pen toernooi. Uhh, mijn favoriet voor dit jaar? Het was Gonzaga, een on bekende school. Helaas, eruit gespeeld afgelopen zondag. Nu maar hopen dat Duke het nog goed blijft doen. want dat was mijn eigenlijk eerste keuze. Wijze les: nooit switchen. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21