REGIO Cafébaas wil burgemeester aanklagen Bankklanten in Oegstgeest bang voor water in kluizen Oegstgeestse Wereldwinkel handelt in certificaten etstocht ^jngs A4 HSL Toekomst van het Groene Hart: moeras ofmegaboer R3 jegatief advies tad van State er Teylingen Zwartboek over Zonnevylle rrari wil dat Veens bedrijf stopt ;'ït import van nagemaakte raceauto's Zegen van een Pool uit het noorden voor een Pool uit het zuiden ichtenbundel Voorschoten rschoten - De Socialisti- Partij in Voorschoten gaat iten verzamelen over de jen onroerendezaakbelas- (ozb). De bezwaren wor- in een zwartboek gebun- 1!a De SP-klachtenlijn is mor- tussen 19.00 en 21.30 uur ikbaar op de nummers 5280483 en 071-5219153. woensdag 23 maart 2005 la fc Ike 'e oegstgeest - Tientallen klanten van de ABN/Amro in Oegst geest hebben de inhoud van hun kluisje geïnspecteerd op waterschade. De bank op de hoek van de Geversstraat en de De Kempenaerstraat stondeind vorige week deels blank. Geen klant heeft schade gerappor teerd. Eind vorige week werd de wa termeter in het bankgebouw vervangen. Dat is niet helemaal goed gegaan. Uiteindelijk liep één ruimte vol water. „Niet de kluisruimte maar die daar voor", meldt woordvoerder Bri gitte Zeegers vanuit het hoofd kantoor in Amsterdam. De ves tigingsleider in Oegstgeest mag over de 'watersnood' niet met de pers praten. Voor een reactie moet contact worden gelegd met de officiële zegsvrouw. „Het tapijt loopt wel van de ene in de andere ruimte over", schetst Zeegers het beeld. „Daardoor was er mogelijk ook water in de kluisjes gelopen." De Huishouders kregen afgelo pen weekeinde een brief thuis gestuurd met de uitnodiging om de inhoud van hun kluis te komen bekijken. Sommige klanten beleefden een onrustig weekeinde, bang dat iets van hun waardevolle spullen be schadigd was geraakt. Zeegers: „Wat de mensen zoal in hun klusje bewaren? Daarover doe 'yjjenheim/voorhout - De 1 van State heeft negatief viseerd over de fusie Voor- Sassenheim en War- kid. Dat blijkt uit het advies ■isteren bekend werd, maar december werd gegeven, adviesorgaan heeft vooral lemen met de nog niet taande gemeentegrenzen Zj de nieuwe gemeente Tey- in. :abinet heeft het oordeel Ie Raad van State maar ten gebruikt. Een paar weken en besliste het kabinet na- 'c dat Voorhout, Sassen- en Warmond de gemeen tel eylingen moeten vormen. lud bij de Klinkenbergerpias de grens met Oegstgeest zigd. In de komende jaren (jten beslissingen worden h, men over mogelijke grens- jjj gingen met Alkemade, Lis 1 wellicht ook Rijnsburg. deze gemeenten staan aan jtoravond van een herinde- Het kabinet vindt dat de gUncie daar mogelijke grens- (j. cties aan de orde moet esl n' de Raad van State was de bJcerheid over de buiten- en van Teylingen reden wetsvoorstel 'niet rijp' emen. Het gaf het kabinet ook het advies om het roorstel niet naar de Twee- mer te sturen. 'Een verhuizing kost altijd meer dan je denkt' door Marieke de Kok oegstgeest - Aandelen Wereld winkel? In Oegstgeest kan het. De winkel verhuist binnenkort naar het nieuwe winkelcentrum aan de Lange Voort en heeft geld nodig om de inrichting te betalen. De stichting achter de wereldwinkel heeft een ingeni eus plant bedacht om snel en goedkoop aan geld te komen. Het lijkt op een aandelencon- structie: mensen kopen een certificaat van 50 euro en bin nen vier jaar betaalt de Wereld winkel het volledige bedrag te rug. Wethouder Dirk-Jan de Ruyter ontving begin deze week het eerste certificaat. Hij heeft toegezegd het geld niet te le nen, maar te schenken. In 1971 begon de Wereldwinkel Oegstgeest door eenmaal in de week rietsuiker en koffie te ver kopen in het Gemeentecen trum. Later verhuisden de vrij willigers naar een tweedehands SRV-wagen die op de markt stond. Nu huist de winkel in een noodgebouwtje aan de Flo ralaan, rustig wachtend tot de nieuwe winkel in de nog te bouwen passage open kan. Ma- riet Radder, voorzitter, en Elly Koerten, secretaris, staan te springen om het 'echte winkel pand' te betrekken. „Maar een verhuizing kost al tijd meer dan je denkt", zegt Radder. En dus moest de stich ting op zoek naar startkapitaal. „Omdat de Wereldwinkel geen winstoogmerk heeft, kan hij niet zo gemakkelijk naar de bank om geld te lenen", valt Koerten haar bij. Het certificatensysteem met de slogan 'Bouw mee aan de We reldwinkel' werkt perfect. Men sen lenen 50 euro uit en krijgen het binnen vier jaar weer terug, renteloos. Eigenlijk zijn er geen verliezers: de Wereldwinkel komt snel aan liquide midde len, de leners verliezen niets. Een nieuw kassasysteem, een pinautomaat en verlichting. Omdat het nieuwe pand casco wordt opgeleverd, moeten de vrijwilligers van de Wereldwin kel alles bij elkaar sprokkelen. Bovendien is de landelijke ver eniging van Wereldwinkels zo juist overgestapt op een ander logo, wat ook de nodige kosten met zich meebrengt. Het oude logo was een wereldbol, nu zijn het drie gele maskers. „De mas kers staan voor de drie wereld delen waar onze producten vandaan komen: Afrika, Latijns- Amerika en Azië", zegt voorzit ter Radder. Bij het nieuwe logo horen ook nieuwe kleuren: okergeel en diep paars. „Het meubilair van de nieuwe winkel komt in de nieuwe stijl", zegt Koerten enthousiast. Het nieuwe pand komt op het hoekje bij de ingang van de passage en wordt zo groot als een klaslokaal, 60 vierkante me ter. Radder: „We kunnen dan ook grote producten als vazen, schalen en tuinbeelden verko pen." Nu bestaat het assorti ment voornamelijk uit eetwaar 'ffe g' dorp - De nieuwe fiets- langs het tracé van de zo!uid en de A4 is gereed, fer etstocht over diverse1 'èf- :h£en van 10 tot 40 kilometer gepast aan de huidige si- sla, is het fietsen krijgen de ze s via de routebeschrijving en ïatie en foto's over wat zij het tracé. Er zijn rou- Jte noordelijke en zuidelijke idd ]g, in noordelijke richting ffe tion Nieuw-Vennep het e 1 unt. Het is niet nodig om de e route in één keer te rij- v )p meerdere punten, bij at etering, Roelofarendsveen 1 c lingvaart is het eenvoudig dlo irtere route te rijden. Er is el %n zuidelijke route, die de richting Zoetermeer, ngHjk tot in Rotterdam ordHet vertrekpunt is bij het jiatiecentrum in de Bo- gr in Leiderdorp. Daar is itebeschrijving ook gratis ïijgen. formatiecentrum is eerste .lag overigens geopend. 1.00 tot 16.30 uur kunnen [stellenden zich laten in- over alles wat met de itiefc van de HSL-Zuid en de injding van de A4 te maken 0( Over beide projecten is «formatie beschikbaar. Er films over de aanleg ïm hogesnelheidslijn (HSL). D informatiecentrum staan ere computers die de be- s zelf eenvoudig kunnen len. Voor de jeugd wordt bu eciale film over het boren noten tunnel gedraaid. Zelf lemen in de cockpit van igesnelheidstrein en een aken behoort tot de mo leneden. Met het bekijken \bevn serie 3-dimensionale 'sl waant de bezoeker zich nd in werknemer op het ls, errein. Op tweede paas- tai het informatiecentrum jvi n. 5 at Koeien in de polder bij Hoogmade. Volgens onderzoekers van de landbouwuniversiteit Wageningen kunnen veehouders in de toekomst in het Groene Hart overleven door zich sterk op toerisme te richten of door juist sterk te groeien en zich te specialiseren. Archieffoto: Hielco Kuipers door Ruud Sep regio - Hoe ziet het Groene Hart er over 25 jaar uit? Lopen er koei en en zitten er nog boeren? Slibt de binnentuin van de Randstad dicht of wordt het straks één groot moerasgebied dat wordt gedomineerd door uitgestrekte rietlanden? In opdracht van het ministerie van landbouw hebben onderzoekers van de landbouw universiteit Wageningen een aantal mogelijke ontwikkelingen uitgestippeld. Hun conclusie: boeren in het Groene Hart blijft waarschijnlijk mogelijk, maar dan moeten de agrariërs duide lijke keuzes maken. Bijna dagelijks houdt in het Groene Hart een boer het voor gezien. Door de dalende melk prijs is het bijna niet meer mo gelijk om in het gebied met zijn smalle kavels en hoge grondwa terstand een boterham te ver dienen met het melken van koeien. Daardoor is het onont koombaar dat er de komende decennia veel gaat veranderen op het platteland. Boeren, die nu al massaal op zoek gaan naar bijverdiensten, gaan zich nog meer richten op toeristi sche activiteiten en kaas ma ken. De onderzoekers schetsen drie nogal verschillende scenario's, en merken daar meteen bij op dat in de praktijk alle drie de toekomstbeelden naast elkaar kunnen bestaan. In het eerste scenario is de boer helemaal uit het Groene Hart verdwenen. De veenweidege- bieden hebben plaatsgemaakt voor moerassen en rietvelden - een landschap dat vergelijkbaar is met het gebied bij de Nieuw- skoopse plassen. Om die veran dering mogelijk te maken koopt de overheid de boeren massaal uit. Die kostbare operatie wordt gefinancierd door op een be perkt deel van de grond wo ningbouw mogelijk te maken. In het tweede scenario storten de boeren zich massaal op het toerisme. Dat kan bescheiden in de vorm van een winkeltje waarin zelfgemaakte kaas wordt verkocht, of meer uitgebreid met pretboerderijen als 't Geer tje in Zoeterwoude of met boe ren dip hun oude stallen ver bouwen tot luxe hotelkamers en er alleen nog wat vee op na houden om hun plattelandsho tel een authentieke uitstraling te geven. De onderzoekers zien ook nog een vrij verrassende derde mo gelijkheid. Daarin ontstaan melkveehouderijen van een schaal zoals die in dit deel van Nederland nergens voorkomen: megaboerderijen met 600 tot 700 koeien die bovendien nog eens nauw samenwerken met andere bedrijven van gelijke omvang. Om een zo efficiënt mogelijk bedrijf te creëren dat kan concurreren met de we reldmarkt, wordt het houden van melkvee volledig losgekop peld van het opfokken van het jongvee, en zorgt nog weer een andere ondernemer met wind molens en energiegewassen voor de eigen energievoorzie ning van de boerderijen. Verder worden de modernste technie ken ingezet om het bedrijf te stroomlijnen, waaronder mo biele melkrobots en virtueel schrikdraad: een GPS-gestuurd systeem dat werkt op de hals band van de koe en waarmee de boer als het ware van achter de computer hekken open en dicht kan doen. De Wageningse onderzoeker Oene de Jong is vast van plan om ervoor te zorgen dat de stu die niet in de la terecht komt met tientallen andere vergeten studies naar de toekomst van het Groene Hart. „We zitten er in elk geval aan te denken om het idee van de grootschalige veehouderij dit jaar nog verder uit te werken. Misschien dat het lukt om een paar ondernemers ervoor te interesseren om sa men zoiets op te zetten", zegt hij. „Elders in het land zie je al dat veehouders samenwerken om op die manier de kostprijs omlaag te krijgen. Ik verwacht dat zoiets ook in het Groene Hart van de grond kan komen. Ik denk dat dit een uitnodiging kan zijn voor de melkveehou ders die er nog zitten." ik geen mededeling. Per slot van rekening heeft een bank een vertrouwensrelatie met zijn klanten." Gisteren werd aan het einde van de ochtend de honderdste klant geteld die na een uitge breide kluisschouw opgelucht weer vertrok „De mensen heb ben vooral met ons te doen", zegt woordvoerder Brigitte Zee gers. „Zodra ze hebben ontdekt dat hun spullen onaangetast zijn gebleven, steken ze onze medewerkers een hart onder de zoals koffie, thee en suiker van Max Havelaar, wat de boeren in ontwikkelingslanden een hoge re prijs oplevert. Daar horen ook snoepjes, wijnen, chutneys en andere lekkernijen bij. De Wereldwinkel verkoopt ech ter ook steeds meer kunstnij verheid: sierraden, speelgoed, beelden en dromenvangers. „Die dromenvangers lopen goed", zegt Koerten. „We zijn ondertussen een cadeauwinkel geworden. Maar we staan niet zonder ideaal vrijwillig elke week in die winkel." Koerten doelt op de eerlijke prijs die de kleine producent in ontwikke lingslanden krijgt voor zijn pro ducten. „Zo kunnen zijn kinde ren naar school en kan hij zijn levensstandaard verhogen." De kemphanen Zonnevylle (links) en Postma. Archieffoto's: Henk Bouwman en Hielco Kuipers. door Loman Leefmans leiderdorp - Eigenaar Hylke Postma van het Leiderdorpse ca fé Tam Tam heeft het helemaal gehad met burgemeester Zonne vylle. Hij onderzoekt of hij tegen de burgemeester aangifte kan doen wegens 'smaad, laster, be lediging en belemmering van de bedrijfsvoering', aldus Postma. Hij gaat in elk geval een schade claim indienen. Ook dreigt Postma een zwartboek dat hij over Zonnevylle heeft bijgehou den openbaar te maken. Aan leiding voor de boosheid is een nieuwe brief die de eigenaar van de gemeente ontving. Daarin wordt gedreigd met een forse dwangsom omdat in het café regels zouden zijn overtre den. De gemeente en Tam Tam wa ren in een langlopend conflict verwikkeld over de aanwezig heid van twee speelautomaten in het café aan de Zijlbaan. Vo rige week besloot de rechter in het voordeel van Postma. De uitspraak was nog niet gedaan of er plofte een nieuwe brief, door de burgemeester onderte kend, op de deurmat van het etablissement. Over de fruitau tomaten werd met geen woord gerept. De gemeente meldt nu dat er in het café activiteiten worden gehouden in strijd met het zogeheten bestemmings plan. „Een lachertje", vindt Postma. „En als dit is afgelopen komen ze weer langs om te melden dat er fiets buiten ver keerd staat. Ik weet niet waar ik dit aan heb verdiend." Volgens de gemeente houdt Postma dansfeesten. De politie constateerde dat er housemu ziek werd gedraaid die ook bui ten hoorbaar was ('niet bij een eetgelegenheid passende volu mes') en dat er een discolamp brandde. „Ja, ik draai dance- muziek, ja er hangt een disco lamp en ja, je hoort de muziek buiten. Het voordeel van een industrieterrein is dat niemand daar last van heeft. Er is ook nog nooit een proces-verbaal over opgemaakt, Is dat nou het DïëWijs dat ik aparte feesten geef? Gaat de gemeente nu ook bepalen wat voor muziek ik op zet en hoe ik de zaak aankleed? Raadsman Hospes van Postma ziet een nieuwe gang naar de rechter met nog meer vertrou wen tegemoet dan de vorige keer. „Daar gaan we weer", zegt hij. De gemeente heeft ook een lijstje bijgevoegd waarin staat wat Postma wel mag: een eetge legenheid met beperkte kaart en een cateringbedrijf met af- haalbalie. „Kunnen ze wel wil len, maar zo is dat nooit door het gemeentebestuur besloten. Ze komen er nu plotseling mee, terwijl de situatie al een jaar be staat en ik ze er nooit eerder over heb gehoord. Dat zegt toch al genoeg. Ik heb een cafévergunning en ik voldoe keurig aan de voorwaarden die daarmee verband houden. Postma heeft zich geërgerd aan de passage in de brief over de dwangsom. Die bedraagt 2500 euro per geconstateerde over treding met een maximum van 50.000 euro. 'Wij hebben dit be drag gerelateerd aan de ernst van de overtreding cq aan de (onrechtmatige) inkomsten die u hiermee binnenhaalt'. „Schandelijk. Het suggereert dat hier allerlei illegale activitei ten worden gehouden." Dat laatste heeft Hospes en Postma ertoe gebracht om niet langer elke plaagstoot van de plaatselijke overheid te pareren, maar de aanval te kiezen. Het duo studeert op de mogelijkhe den om Zonnevylle persoonlijk aan te klagen. De burgemeester wilde niet op de zaak ingaan, maar ontkende vorige week met klem dat hij een persoonlij ke campagne voert tegen Tam Tam. iag/ roelofarendsveen - De autofabrikant 3 wil dat het bedrijf Asian Gear uit Roelof een stopt met de verkoop van een af- stuurbare raceauto, omdat het speelgoed lijkt op een formule 1-wagen van Ferrari, sleepte het Italiaanse bedrijf de speel- n' aporteur daarom voor de kortgedingrech- )en Haag. mule 1-wagen wordt door Asian Gear ge ëerd vanuit China. Volgens Ferrari is het ...p van de raceauto auteursrechterlijk be id en maakt de speelgoedimporteur in- pp dat recht. Zo zouden de kleuren van de kea de manier waarop de reclames zijn aan- ipliit veel lijken op de racewagen van Ferrari, r een stikker met een schelp opgeplakt die lijkt op die van Shell en heeft de speel goedfabrikant nauwkeurig de reclame van Voda- fone nagebootst. Beide merken komen op dezelf de plekken ook voor op de Fl-auto van Ferrari. Volgens importeur Asian Gear is er geen sprake van inbreuk op het auteursrecht. De raadsvrouw van het bedrijf, Bergen, voerde gisteren aan dat alle formule 1 -auto's op elkaar lijken en er van rechten op het ontwerp van één bepaalde wagen geen sprake kan zijn. Volgens de importeur heeft het ontwerp van de auto's alleen een technische functie, namelijk om ervoor te zorgen dat ze zo snel mogelijk rijden. Op ontwerpen met een technisch doeleinde gelden geen auteursrechten. .Anders zou je ook auteursrechten kunnen aan vragen op het ontwerp van een schroefje", zo merkte de raadsvrouw van Asian Gear op. De rechter doet over twee weken uitspraak. vervolg van voorpagina lisse - De inmiddels vaste le verancier - sinds 1992 - van de bloeiende bloembollen voor het Vaticaan is Lissenaar Bart Bergman. En hij vindt dat toch wel iets bijzonders, ver telt hij dinsdagmorgen na de zegening in zijn schuur tegen over de Lissese Engelbewaar- derskerk. Dat de sierteeltproducten en hun begeleiders worden geze gend voor hun vertrek is niet nieuw - vorig jaar gebeurde dat ook al in Boskoop. Maar deze keer heeft de zegen over de speciaal voor de gelegen heid ingerichte minibloemen- tuin in zijn schuur iets bijzon ders: het is de zegen van een Pool voor een Pool. Al is het van een Pool uit het noorden voor een Pool uit het zuiden. „Dus zo heel veel hebben we niet gemeenschappelijk." De Hillegomse pastoor, die nu acht jaar in de Martinuskerk in zijn woonplaats staat en sinds 1 januari ook De Zilk onder zijn hoede heeft, is na zestien jaar helemaal verne derlandst. En hij heeft ook wat met de bollen. Toen hij na zijn aankomst uit Polen zestien jaar geleden twee jaar in de Lissese Mariaparochie had gestaan, verhuisde hij naar Vlaardingen. „Maar toen ik daar na een aantal jaren mocht kiezen waar ik heen wilde, koos ik voor de Bollen streek. Het is een mooi gebied en het is leuk volk", vindt hij. Al zijn Hillegommers wel iets je stugger en zakelijker dan Lissers en Sassenheimers, is zijn ervaring. De parallel tussen bloemen en Pasen is snel getrokken, zo blijkt uit zijn gebed. „In deze goede week overwegen we de dood, de begrafenis en de herrijzenis", zegt hij. En geldt dat niet ook voor bollen, die lijken afgestorven, worden be graven in de grond maar daar weer als herboren uit te voor schijn komen? Voor Van der Voort en de zij nen begint de lange rit naar Rome. Twee dagen rijden, donderdagmorgen de aan komst in Rome, vrijdag de ar rangementen maken, zater dag alles neerzetten en zon dag misschien een hand en een rozenkrans van de paus. „Vorig jaar dachten we al: zul len we nog gehaald worden? Maar toch, na afloop van de mis werden we toch weer ge vraagd om langs de zijkant te gaan staan en kwam de paus langs in zijn pausmobiel om ons allemaal een hand te ge ven." En dit jaar? „Nou, het schijnt niet geweldig te gaan met de paus", zegt hij met gevoel voor understatement. „Maar goed, het is wel de bedoeling dat hij de zegen geeft, dus we wachten af."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15