REGIO Onderzoek naar bewoning park De Watertuin 'ia Woede over Verkeerschaos' in Warmond Klachtenregen over Leiderdorpse sporthal De Bloemerd Een lila tennisbaan of een gouden golfbal i r i bij Lisses eentehuis R3 stgeest net de kosten Rijnfront enheimse |C-finale eim - De Sassenheimse w Tamlni heeft zaterdag in Itui de finale van de BBC ipeaker Awards bereikt, ig van het Rijnlans Ly- >fde met haar betoog ^■rjnpus van de Universi- icht vijf tegenstanders lere scholen af. Ook Di- ?t h etser van het Rijnlands 1 j in Wassenaar drong s de finale. Met vier an alisten gaan de twee op i het Haagse Vredespa- indstrijd aan. De Ne- t0i se winnaar van de BBC B& doet mee aan de inter- |e eindstrijd in Londen r h e brandweer is zater- i cl it rond één uur uitge- )V( een brandende contai- er het Lissese gemeen- i blussen. Ook de dak- 'Joc ihet gemeentehuis vat- De brandweer kreeg de iel onder controle, wel sn, jet enige tijd voordat Jai uit het gebouw was i. De brandweer ver- het vuur is aangesto- OoT linepomp allen Jm - Het Esso tanksta- 1de Provinciale weg in n is afgelopen zater- d overvallen door lende man. De over- kte een onbekend g buit. Bij de overval mand gewond. maandag 2i maart 2005 bint idei - De grondexploi- nieuwbouwwijk is krap. Zo krap dat ruimte is om finan- envallers op te van- i gemeente Oegst- wacht dat geplande landen in waarde oor de aanleg van de ,uwe Lijn en houdt }f!j j laar plannen ook re- waardevermeerde- er tegen, dan kan de iel meer kosten dan ibrengt. Met de mil- :huld van Poelgeest chterhoofd bezorgt "~j iciële plan de raads- Oegstgeest kopzor- huivert Van Dijk baar Oegstgeest. met een beetje een lang traject bij oppositiepartij het zweet op het Fractieleider houdt zijn hart vast. Gouwe Lijn is van ;enerlei waarde. Ik pet dat onroerend zo'n lijn zoveel jrd wordt." 1 van de twee par- ften eventuele mee- 1 ook niet gebruikt oor de sociale wo- Nu staat het per- wonin- gepp 23 procent. Hui- deert dat elke mee- I tegenvaller kent en op. Van Dijk ziet een eventueel de lasten van vermindert. „Als iders doen met het nteödat in het dorp niet •"l in." nken Progressief t (PrO) en het CDA |er. Zij wijzen op de vorig jaar is ge- naar 30 procent oningbouw moet streefd. De ge- I procent zit vooral telde woningen en partijen hopen op bsidieerde eenge- gen. Nu zijn dat er 1 {g" sieven denken t verstandig is om ker te gaan lig- grondexploitatie erdaad krap, maar die jaarlijks na- Van der Post Mu ben ik positief, |vijk blijkt betaal- Blaeij wijst erop iene middenge- •ehoorlijke waar- Dat park kan altijd jn voor woning- abanjt hij een tikje pla- het aan hem jrtgJ de «ijk op zo'n lericht, dat hij ze- svend is. Wethou- jter is van mening verkejalen en de leefba- n8esl| bang hoeven te :êeldblan is evenwich- fe met elkaar ver- et defebben. En mocht 3ndii grote financiële ^°rrd1 voordoen, dan nszeiflde gemeenteraad t«n." CMel 800 4 Warmond vindt verbod te duur en te tijdrovend door Bas de Rue warmond/ oud ade - De provincie on derzoekt of permanente bewoning van het Warmondse bungalowpark De Wa tertuin is toegestaan. Warmond heeft weinig trek in legalisering, maar ziet geen andere mogelijkheid. Handha ving van een verbod op permanente bewoning is duur en kost te veel tijd. Op het bungalowpark staan ongeveer zeventig huisjes. Naar schatting van de gemeente is ongeveer de helft per manent bewoond. Bewoning van het vakantiepark mag officieel niet, maar wordt gedoogd. Al jaren geldt een 'uitsterfbeleid'. Mensen die voor 1 juli 1999 op het terrein woonden, mogen blijven. De rest niet. Aan deze situatie komt binnenkort wellicht een einde. „We hebben er voor gekozen bewoning van De Wa tertuin toe te staan, omdat handha ven van het verbod niet haalbaar is", zegt wethouder De Vroomen. „War mond heeft daarvoor te weinig geld. Ook ligt de zaak juridisch lastig. De bewijslast ligt namelijk bij de ge meente. Wij moeten aantonen dat ie mand ergens permanent woont. Dat is moeilijk. Je kunt niet elke dag de aanwezige tandenborstels tellen." Of Warmond van De Watertuin een echte woonwijk mag maken, hangt af van de provincie. Die wil echter eerst nog wat meer informatie van de re creatiegemeente. Hoe zit het bijvoor beeld met de stank die twee agrari sche bedrijven in de buurt produce ren, vragen gedeputeerde staten zich af. Als het park een woonbestemming krijgt, dan gelden andere normen voor stankoverlast. Een woonwijk mag minder last hebben van stank dan een bungalowpark. De Vroomen: „Warmond staat vierkant achter de belangen van de twee agrarische be drijven. We willen niet dat een van de twee het veld moet ruimen." Ook is Warmond erop gebrand dat toestaan van bewoning geen schade lijke effecten voor de natuur met zich meebrengt. „De Watertuin ligt in een kwetsbaar natuurgebied", aldus de wethouder. Gedeputeerde staten vragen zich te vens af of permanente bewoning niet in tegenspraak is met de Warmondse wens tot meer recreatie. Bouwen van meuwe recreatiewoningen mag na melijk niet volgens het streekplan van de provincie. Opgeven van De Water tuin kan dus pijn doen. Daar kan wethouder De Vroomen kort over zijn. Voor Warmond is toe staan van permanente bewoning in derdaad 'zuur'. Maar omdat handha ven niet kan. heeft de recreatiege meente volgens De Vroomen weinig keuze. „We hebben dit besloten uit puur pragmatische overwegingen." Kloosterwei tegen parkeerverbod Bezoekers aan de open dag bekijken de bovenmaatse staalkaart in het nieuwe onderkomen van Ton de Rooij. Foto: Hielco Kuipers door Marieke de Kok zoeterwoude-dorp - Van afge schreven golfbal tot vleugel. An tieke kastjes, tennisbanen of een motor. Ton de Rooij applicatiebe drijf spuit al 25 jaar de gekste dingen in alle kleuren van de re genboog. Afgelopen weekend stond het nieuwe pand aan de Europaweg in Zoeterwoude- Dorp open voor gasten. Zo konden klanten, maar ook omwonenden, eens een kijkje nemen in de spuithal van Ton de Rooij. Ook konden zij de speciale toplagen voor tennis banen voelen en zien wat voor materiaal De Rooij gebruikt. 'Spuit alles behalve auto's', dat is de slogan van Ton de Rooij. Antieke meubeltjes worden als nieuw gemaakt, een poppen huis in de vorm van een kasteel krijgt een extra sterke laklaag. Mensen kunnen thuis natuur lijk ook gewoon een kwast en een potje verf nemen. Maar vol gens René van Vliet, al twintig jaar lang werkzaam bij De Rooij, is de kwaliteit daarvan stukken slechter. „Je moet de lak die wij op een stoel of tafel spuiten vergelijken met de lak op een auto. Die kan ook twin tig jaar lang buitenstaan zonder te gaan roesten." Bovendien zie je op de gespoten stukken geen verfstreken of kwastharen. Een kwart eeuw geleden begon De Rooij een klein bedrijf dat tennisbanen spoot. In korte tijd specialiseerde het bedrijf zich en ontwikkelde zelfs een nieu we bovenlaag voor tennisbanen die uniek is in de wereld. Dit is een speciale acrylachtige laag die over een betonnen of hou ten vloer gelegd kan worden. Doordat deze 'Kushion Kourt' poreus is, laat het water goed door. Bovendien dempt de laag waardoor gewrichten ontzien worden. Door het spuiten van tennisba nen werd De Rooij beroemd. Het bedrijf maakte eens een lila tennisbaan voor Proximus Dia mond Games in het Sportpaleis in Antwerpen. Maar hij zocht het ook verderop: van Japan, Egypte, China en de Verenigde Staten tot Saoedi-Arabië en Si berië aan toe. Dertien jaar geleden kwam pas het applicatiegedeelte bij het bedrijf van De Rooij. Van Vliet: „In het begin was het spuiten alleen bedoeld om de winter stop in het werken aan tennis banen te overbruggen. Maar langzamerhand is het groter ge worden." De nadruk blijft echter liggen op tennisbanen. De mannen van De Rooij verven banen voor de Nederlandse tennisbond, de Davis Cup en de Fed Cup. Meer dan dertig nationale en interna tionale toernooien staan op naam van De Rooij. „Bij elke wedstrijd wordt opnieuw beke ken wat voor baan er nodig is", zegt Van Vliet, die het tennison- derdeel leidt met de jongste zoon van Ton de Rooij. „Som mige tennissers willen bijvoor beeld graag een snelle, gladde baan. Anderen hebben liever een trage baan van gravel. En je kijkt natuurlijk ook naar wat de tegenstander vooral niet wil." door Bas de Rue warmond - Parkeren op de Warmondse Kloosterwei is tijd rovend. Het vereist engelenge duld of stevige wandelschoe nen. Bewoners zien zich ge dwongen hun auto honderden meters van huis neer te zetten. Nu wil de gemeente ook nog een parkeerverbod op de nabij gelegen Oude Dam instellen. Auto's die daar staan, zullen hun toevlucht zoeken in de Kloosterwei, vrezen boze bewo ners. Zij schreven een brand brief naar de gemeente. Maar die is aan handen en voeten ge bonden. Eigenlijk is het al jarenlang ver boden te parkeren op de Oude Dam, het zandpad naast ver zorgingstehuis Mariënhaven. Bewoners van de appartemen ten aan het pad doen het toch, want zij hebben geen eigen parkeerplaatsen. Dit heeft de gemeente altijd gedoogd. Door gaans staan een stuk of vijftien personenwagens tussen de bo men op het pad. Daar komt nu een einde aan. Volgens wethouder Van Klin ken is het voor zwaar verkeer lastig om over het zandpad tus sen de geparkeerde auto's door te rijden. Een vuilniswagen raakte onlangs nog vast in de berm. „De wagen moest een auto passeren die ver achteruit geparkeerd stond. Eenmaal in de zanderige berm kon de vuil niswagen er niet meer uit", al dus de gemeentebestuurder. Om soortgelijke toestanden te vermijden, wil de gemeente met controleurs het parkeerver bod handhaven. De bewoners van de Klooster- wei zijn hier niet blij mee. Au to's aan de Oude Dam zullen uitwijken naar hun straat en daar is met geen mogelijkheid plek voor, schrijven zij. 'Par- keerchaos en 'hinderlijk par- keergedrag' zijn het onvermij delijke gevolg. De Kloosterwei heeft al genoeg eigen parkeerproblemen, zegt bewoonster C. Schenk. „Het is hier lastig om je auto kwijt te raken en dan woon ik nog aan de rustige kant. Ik moet mijn auto regelmatig buiten de par keervakken neerzetten of aan de straat. En ik ben niet de eni ge. Soms moet je je auto op honderden meters van je huis parkeren. Als er op een drukke dag een ambulance door de straat moet, dan sluit ik proble men niet uit." Bereikbaarheid voor hulpdien sten is ook iets wat bewoner W. Groen in 't Wout zorgen baart. De Warmonder werkt bij de brandweer. „Op sommige pun ten is het hier heel krap. Auto's staan op de hoek, op straat. Als brandweerman vraag ik me wel eens af: blijft dit goed gaan?" In hun brief reiken de Klooster- weibewoners de gemeente een oplossing aan: bestraat de Ou de Dam en leg daar extra par keerplaatsen aan. Volgens Groen in 't Wout is dat geen gekke oplossing, te meer omdat de Oude Dam bij slecht weer in een modderpoel verandert. Maar wethouder Van Klinken weet het zo net nog niet. „Be straten van de Oude Dam kan een oplossing zijn, maar dat moeten we eerst onderzoeken. Bovendien is het maar de vraag of er geld voor is." Volgens de wethouder is het op het ge meentehuis niet bekend dat de parkeerproblemen op de Kloos terwei de spuigaten uit lopen. „Het is er inderdaad wat krap, auto's staan er vaak verkeerd. Dat sommige bewoners een eindje moeten lopen, dat is na tuurlijk jammer, maar het is niet anders." Warmond onderzocht onlangs hoeveel extra plaatsen de ge meente kan aanleggen. Dat zijn er drie of vier, zegt Van Klinken. „Dat biedt geen soelaas. Ik zou niet weten waar ik meer plek ken vandaan kan halen." door Loman Leefmans leiderdorp - De douches drup pelen koud water, een omroep- hok staat in de weg, de beheer der is zelden aanwezig en de zaaltemperatuur is consequent te laag. De gebruikers van sporthal De Bloemerd, nog geen vier jaar oud, klagen steen en been over het Leiderdorpse sportcomplex. De bezwaren vallen in twee ca tegorieën uiteen. Het grootste deel van de klachten vloeit voort uit de constructie van de hal. Zo staat er een omroephok annex radiokamer - een ver plichte voorziening volgens richtlijnen van NOC*NSF - plompverloren en ongebruikt in de weg. „Je kunt je afvragen of het hok op die plaats moest. Het is een onnodige pukkel", aldus voorzitter Michael Breel van basketbalclub BVL. Verder ontbeert de zaal een tri bune. Er staan enkele vaste banken, maar die zijn ontoerei kend bij wedstrijden die veel publiek trekken. Door het ont breken van voldoende zitplaat sen is het voor met name BVL - het vrouwenteam speelt op het hoogste niveau - vrijwel onmo gelijk zich kandidaat te stellen voor het organiseren van lande lijke finales. Voorzitster Juul Mulder van volleybalvereniging Leython en Breel sommen meer nadelen op van de constructie van het complex. „Het filtersysteem van de douches werkt zo goed dat het water niet constant stroomt", aldus Breel. „Het schijnt geen klusje te zijn voor de 'loodgieter op de hoek'. Als het licht uitvalt, zoals onlangs, dan weet niemand een oplos sing. Verder is de hal niet warm te krijgen. Er zijn blowers, maar daar hebben de badmintonners weer last van." Mulder vult aan: „Er is iets met de bouw verkeerd gegaan. We hebben er regelmatig contact over gehad. Maar ja, als wij de hal een keer niet goed hebben opgeruimd, krijgen we daar di rect een opmerking over. Om gekeerd moeten we een stuk langer wachten op een reactie." Daarmee raakt Mulder aan het tweede gedeelte van de klach- tenstroom, die over het toe zicht. Dat heeft de gemeente uitbesteed aan Sportfondsen Leiderdorp. In wij wel alle sporthallen in de regio is per manent een zaalbeheerder aan wezig, in De Bloemerd niet. Be heerders in andere centra zor gen voor EHBO en hebben een opleiding gevolgd hoe te han delen bij calamiteiten. Verder ruimen ze op, houden ze een wakend oog op de kleedruim ten en installeren ze sporttoe- stellen zoals baskets en netten. „Na een scholentoernooi was het onlangs een bende", herin nert Breel zich. „Kan ook niet anders met honderden kinde ren in de zaal, maar je struikel de daarna over de chips. Wie ruimt dat op? Dat soort zaken komt dan toch neer op het bar- personeel en dat is daar volgens mij niet voor." Dat ziet Breel verkeerd, meent manager Remco Pielstroom van De gebruikers van sporthal De Bloemerd zijn allesbehalve tevreden over hun hal. Archieffoto: Hielco Kuipers Sportfondsen. „Bij De Bloe merd is gekozen voor de dub belfunctie van horecamedewer- ker en beheerder. In de eerste plaats scheelt dat in de exploi tatie en daarbij heeft ons bar- personeel een erkende cursus voor calamiteiten gevolgd. Zij zijn ook het aanspreekpunt bij problemen. Verder is er voor de beveiliging een intern came rasysteem en zijn de verenigin gen volgens het huurcontract verantwoordelijk voor EHBO. Die dubbelfunctie werkt. Dat blijkt uit sporthal De Does, waar het al sinds 1989 zo gaat. Dat het een keer een bende is, dat kan een keer gebeuren. Maar doorgaans is er bij grote evenementen wel een aparte sporthalbeheerder aanwezig." De aankleding van de zaal is volgens de BVL-voorzitter even eens punt van discussie. „We hebben nog steeds het gevoel gast te zijn in eigen hal. Clubs mogen geen banieren in de zaal ophangen." Pielstroom kan daar niets aan veranderen. „De clubs mogen sponsorborden of -vlaggen ophangen wat ze wil len, maar aan het einde van hun huurtijd moeten die weer worden weggehaald. In de voormalige sportzaal Op Dreef konden- de verenigingen hun gang gaan, hier niet." De derde grote huurder van het complex, badmintonclub Spot vogels, heeft naast de genoem de waslijst nog specifieke pro blemen. „Ook wij hebben te maken met koude douches, een slechte verwarming en de ra diokamer die ons in de weg zit. Maar ons grootste probleem is de felle verlichting", zegt be stuurslid Gerrit Hoek. „Tegen standers beginnen steevast elke wedstrijd met een protest van wege het licht. Als je er tegenin kijkt - en dat doe je bij badmin ton nu eenmaal vaak - raak je even verblind. En de blauwe lij nen op de vloer zijn deels on zichtbaar door de schittering." De problemen werden in het verleden regelmatig aangekaart. „Er was overleg, maar doordat we kennelijk te kritisch waren, is dat er de laatste tijd niets meer van gekomen", aldus Hoek. Wethouder Molkenboer is verbaasd over de reacties. „Er waren veel problemen bij de oplevering. Daar was ook bij ons de nodige irritatie over; een drama. Zachtjes aan hebben we de problemen onder de knie gekregen. Laten de clubs nu niet wat roepen, maar het bij Sportfondsen melden. Dan ko men we vast tot een oplossing."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9