f4 REGIO 'Hier maakt niemand je belachelijk' Meester DK verklaart het leven, het universum en de rest Jongeren steunen God en elkaar op Palmzondag in Oegstgeest Het boerenland i hier al mooi genot Grokken mmm I IER BOVEN VRAAG Een nieuw voorjaar, een nieuw geluid. Vandaag, op de eerste (ka derjdag van de lente, presenteert de stichting Nederlands Cultui landschap haar 'Deltaplan voor het landschap'. Doel daarvan is om het boeren land aantrekkelijker te maken voor recreanten. Navraag bij ANNABELLE VAN DER HEDEN uit Oud Ade, die met man een boerenbedrijf runt en één van de drijvende krachten de agrarische natuurvereniging Vanade. Een kerk bomvol jongeren zie je 250 jonge katholieken uit het bis- ze samen op de boot naar Keulen 16 tot 30 jaar - worden gehouden. niet vaak. Maar gisteren volgden in de Oegstgeestse Willibrordkerk dom Haarlem en Rotterdam de heilige mis. In augustus stappen waar de Wereldjongerendagen - een festival voor katholieken van Wie zijn deze jonge gelovigen en wat houdt hen bezig? Jeroen van Es uit Zoetermeer (20) werkt als politieagent in Leiden: „Als ik mijn uniform draag, moet hij af. Anders heb ik altijd mijn rozen krans om. Ook als agent in burger. Die ketting is eigenlijk een trucje. Als ik ermee rondloop, komen er altijd mensen op mij af met vragen over het geloof. Op het politiebureau ke ken collega's aanvankelijk raar op. Nu zijn ze eraan gewend maar ik voel me wel een vreemde eend in de bijt. Als je er klaar voor bent, komt God vanzelf op je pad. Daar ben ik van overtuigd. Het is niet iets waar naar je op zoek moet gaan." De Amsterdamse Marije van der Knaap (24) is actrice: „Het lijkt me geweldig om met jongeren uit alle delen van de wereld God te eren en te danken. Ik hoop dat we in Keulen nog dichter bij Hem komen. Tijdens de Wereldjongerendagen zal ik on dervinden dat het katholieke geloof echt een wereldreligie is en verder reikt dan de eigen parochie. Voor de paus heb ik veel bewondering. Hij vindt het belangrijk dat je de gave die je van God hebt gekregen ook daadwerkelijk gebruikt. Weet je dat de paus vurige brieven schrijft om kunstenaars en acteurs zoals ik te steunen? Ik zou vaker voor hem moeten bidden nu hij zo ziek is." Matthijs Jansen (15) zit op de mid delbare school en woont in Hond- selersdijk: „Ik twijfel nog een beetje over God. Toch is Hij belangrijk voor me. Want hoe weet ik zonder Zijn hulp wat goed en slecht is? Ik bid re gelmatig, op de fiets naar school en thuis, maar contact met Hem heb ik nog niet gehad. Ik ben nu wel erg naar God op zoek. Op mijn school reageren ze daar slecht op. Ik word soms door klasgenootjes voor pries ter uitgescholden. Vandaag ben ik onder mensen die me begrijpen. Hier maakt niemand je belachelijk omdat je gelooft." HTS'er Edwin Groot (24) uit Enk huizen deelt na de mis palmtakken uit: „Ik help de reis naar Keulen te organiseren. Zo hoop ik jongeren bij de kerk te houden en ze wat leuks te bieden. Zelf heb ik dat erg gemist in mijn parochie. Daar gebeurde niets. Ik merk dat geloven weer mag. Men sen doen er niet langer lacherig over. Zelfben ik de hele dag met God be zig. Ik leef naar de bijbel en bid vaak. Ook tijdens de lunch op school. Maar het heeft meer gevolgen voor mijn leven. Zo woon ik niet samen met mijn vriendin. Eerst wil ik trou wen. Samenwonen is samen twijfe len. Je kiest wel helemaal voor eikaar of je doet dat niet." De Wassenaarse Bianca Knijnen- burg (16) is middelbare scholiere: „Ik ben vandaag als enige van mijn parochie hier naar toe gekomen. Ge lukkig heb ik snel vrienden gemaakt. Ze komen uit Zoetermeer. Of ik in God geloof, weet ik niet. Ik ben er nog niet uit. Ik geloof in iets. Maai' is dat God? Wie zal het zeggen? In mijn kerk ben ik misdienaar. Ik heb ook erg veel zin om in de zomer mee naar Keulen te gaan. Vandaag is ook leuk. Niet zozeer de Mis, hoor, maar vooral de spelletjes. Touwtrekken is mijn favoriet." Floor Ligtvoet Ronald Jan Heijn filmt in Leiden documentaire over hiernamaals Schizofrenie, de Big Bang, de pressie, abortus, euthanasie, het atoom, het ontstaan van het leven, de opwarming van de aarde, armoede en zelf moord. Ronald Jan Heijn neemt nogal wat hooi op zijn vork voor zijn nieuwe film, waarin al deze thema's worden verklaard aan de hand van kosmische principes. In de Leidse schouw burg maakte hij gisteren opna mes, begeleid door de onzicht bare Meester DK. Heijn, oprichter van het New Age-centrum Oibibio, gunt zich krap een minuut om elk van de 24 onderwerpen te in troduceren. Daarna is het aan het publiek om vragen te stel len aan Harry Beckers op het podium. Alle vragen mogen. Hoe ziet het hiernamaals er uit? Hoelang duurt het voor een ziel incarneert? Waarom is depressie eigenlijk iets posi tiefs? Is het doneren van orga nen schadelijk, uit astraal oogpunt? Kan abortus het karma beschadigen? Bedoeling is dat het geheel, gemonteerd met animatie filmpjes, een documentaire oplevert die het verband blootlegt tussen 'enkele tien tallen grote maatschappelijke mysteries en wereldproble men'. De nadruk van het pro ject "Voorbij de dood' ligt op wat er na de dood gebeurt met onze zielen. Heijn en Beckers schuwen geen enkele kwestie. Zo komt het publiek aan de weet dat een beschadigd 'voorhoofd- koord' ten grondslag ligt aan dementie. En dat tijd niet be staat in het hiernamaals. „Het is slechts een droom, niets goddelijks, maar een mense lijke creatie. Je creëert zelf de sfeer waar je in terechtkomt." Ook precaire onderwerpen gaan Heijn en Beckers niet uit de weg. Kinderen met Down zijn zo omdat hun ziel er even aan toe is om een leven lang langs de zijlijn te staan, tot nut van volgende incarnaties. De opwarming van de aarde heeft niets te maken met C02, maar met het feit dat we 'dichter bij de zon van be wustzijn komen'. Als we een maal verder stijgen naar een hoger bewustzijn, kunnen we zelfs op een andere planeet belanden. „Er is wel degelijk intelligent leven op Mars", weet Beckers. „Een gasachtige stof. Zo zie je, het bewustzijn wordt steeds fijner." Bewijzen voor dit alles zou den er niet op tafel komen, had Heijn van tevoren al ge waarschuwd. „Daar hebben we geen tijd voor. Je kunt nu eenmaal geen oceanen ver kennen als je vasthoudt aan het land." Waar komt de kennis van het leven, het universum en de rest dan vandaan? Het ant woord heeft Heijn al aan het begin gegeven. Hij en Beckers staan in contact met Meester DK, ofwel Djwal Khul, 'een van de meesters van de hië rarchie'. Meester DK is een buitengewoon ver gevorderde ziel, die in een vorige incarna tie als de vijfde Dalai Lama op aarde verbleef. Nu inspireert en adviseert hij Heijn onzicht baar bij het filmproject. Bij het onderwerp "Visie op de dood' wordt het Beckers alle maal even teveel. „Ik ben net ziek geweest", verklaart hij en zakt in elkaar, daarbij bijna de laptop met powerpoint-pre- sentatie omver duwend. De opnames worden een halfuur stilgelegd, waarna Beckers ('ik was even buiten de tijd getre den') met hernieuwde kracht ziel en kosmos verklaart. Silvan Schoonhoven Waarom is ons landschap zo hard aan een opknapbeurt tot „Dat vraag ik mij nou ook af. Ik vind het hier al mooi genoeg, kunt altijd de lucht zien." Is het Deltaplan met zijn pleidooi voor wallen, sloten, bloei ken of heggen in plaats van betonnen paaltjes en prikkeldi] dan helemaal uit de lucht gegrepen? „Dat zeg ik niet. Maar ik denk dat het over andere delen van derland gaat. Landschappen verschillen nogal. Kijk maar naa gebied als de Haarlemmermeer, waar ik ben geboren. Daar h uitgestrekte kale akkers, maar dat landschap heeft ook zijn cl me. Ik ben een akkerbouwdochter en kon 's avonds uren ove paden lopen om te kijken hoe alles op de akkers groeide." Een ander gebied, andere plannen. Wat heeft u in petto voc hebbers van het boerenland? „Wij proberen, schrik niet, het platteland te vermarkten. Er n een gebiedsfonds komen met medewerking van gemeenten, terschappen, boeren en burgers. Dan kunnen we aan de klai bieden waaraan hij behoefte heeft. Een voorbeeld: Vanade p moot wandelingen door het gebied. Stel dat daarvoor bruggi nodig zijn, dein kunnen die uit dat fonds worden betaald. Oo streekmarkten en groenonderhoud willen wij zo coördinerei VET COOL Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Zeven weken lang heb ik mijn snoeplust kunnen beteugelen. Soms had ik wel trek in een Mars, maar dan ging ik een rondje lopen zodat ik niet meer aan mijn grote verleider dacht. Zeker vijftig dagen heb ik uiterst gedisciplineerd inge nomen. Dit weekeinde is het misgegaan. Ik schaam me om het te moeten melden maar ik heb een zak yoghurtgums leeggegeten. Dat was bijna niet te verteren (in meerdere opzichten). Een schrale troost: tegen woordig snoep ik natuurlijk wel heel wat minder dan mijn gemiddelde landgenoot. De Nederlander knaagt elk jaar meer. Onlangs publiceerde het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren zijn nieuwe cijfers. De omzet van de zout- en zoetfabrikanten steeg in 2004 (in vergelijking met het jaar daarvoor) met 2,1 procent naar 2,776 miljard euro. De gemiddelde Nederlander heeft in 2004 32 kilo lekkers gesnaaid. Pinda's, pringles en pepsels. Spekkies, schuimpjes en soft caramels. En die ver rekte yoghurtgums dus. Waarom heb ik toch die zak (200 gram) gekocht en 'm in een half uur tijd leeggegeten? Mijn collega Marieta (naast journalist ook afgestudeerd diëtiste) heeft me een tijdje geleden uitgelegd dat snoep- drang dikwijls samenhangt met een verkeerd voedingspa troon. Doordat je onvolwaar dig eet, krijg je een tekort aan essentiële voedingsstoffen en 'gebeurt' er iets met je. Marie ta is groot voorstander van drie gezonde maaltijden per dag. Het ontbijt overslaan is volgens haar het slechtste wat een snoepkous kan doen. Door normaal en op tijd te eten, schommelt het suikerge halte in je bloed minder hevig en dat helpt de snoeplust te onderdrukken. Regelmatig en volwaardig eten, dat moet el ke zoetekauw doen. Dat heb ik de afgelopen tijd dus ook gedaan. Ik heb toch zó gezond gegeten. Ik heb ook voldoende gegeten. (Mini maal 1200 calorieën per dag, anders gaat het lijf vet spa ren.) Ik pieker me suf. Ik probeer te begrijpen waarom ik plots geen weerstand kon bieden tegen die enorme trek in yog hurtgums. Ben ik depressief geworden? Of heb ik last van andere opgekropte onlustge voelens? Nee, dat is het niet. Zit in dat snoep soms iets dat mijn lichaam nodig heeft? Sommige mensen hanteren immers de theorie dat je li chaam schreeuwt om de voe dingsmiddelen die het tekort- komt. Nu ik hierover toch zo zit te prakkiseren; zouden al die gasten op het feestje van Leontien van Moorsel afgelo pen donderdag massaal een groot tekort aan docosahexa- eenzuur (vetzuur) hebben ge had? Bij de officiële opening van haar sporttoko moeten er zeker duizend broodjes zalm doorheen zijn gegaan. Ik heb gezien hoe mensen het ene (witte) broodje met het vol gende door hun keelgat duw den. Met liters witte wijn werd alles weggespoeld. „Vis moet zwemmen", grapte een soap ster origineel. Ook de sportbazen en de top sporters zag ik flink bunkeren. Ondertussen werd verteld dat je samen met Leontien kunt gaan werken aan een verbete ring van je levensstijl door ge zonder te eten en meer te be wegen. Geen feestje zonder hapjes, ook de party van een sportdi- va kan niet zonder. En zelfs bij een uitvaart wordt er te genwoordig flink uitgepakt en ingenomen, is mijn ervaring. Het laatste afscheid krijgt op de planeet altijd een kanniba listisch tintje, als we de scien cefictionschrijver Robert A. Heinlein geloven. Door de overleden man of vrouw met elkaar op te eten (en onder tussen met z'n allen over de dode te praten) 'grokken' de marsbewoners de overledene. Grokken staat voor intens be leven en/of totaal begrijpen. Ik wil de yoghurtgums grok ken. Want ik begrijp absoluut niet hoe het komt dat ik de fout in ben gegaan. En ik wil het zo graag wél snappen. Want op dat moment weet ik meteen wat ik de volgende keer moet doen om de lok roep van de yoghurtgums te weerstaan. Nancy Ubert Reageren? N.Uberl@hdc.nl Ronald Jan Heijn: Je bént bewustzijn, en je hébt toevallig een lichaam." Foto: Hielco Kuipers Hoe verloopt de samenwerking met de overheden tot op ht „Wij hebben slechte ervaringen met alle regeltjes. Zo was d< tuurcompensatie voor de aanleg van HSL en de verbreding! A4 rond, maai' bleek er geen geld voor te zijn. Bij de ruilverk ging het precies eender. I lijk vind ik dat zoiets niet kunnen. Afspraak is afspi Tot slot: wanneer begint de lente? „Ik let erg op de lucht en de enkele weken geleden het eerst de weidevogels f dag. Begin april, als de zi wen er zijn, wordt het no lente voor mij. En daarn; 1 koeien de wei in, maar di hangt vooral af van de sti 1 heid van het grasland. Want een koe kan het wel hebben on hele winter buiten te staan, maar het gras kan dat niet hebb UIT DE ARCHIEVEN tekst: Tim Brouwer de Koning ANNO 1955, Maandag 21 Maart Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertier plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gi 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermJu Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante I [Ja de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krij binnen drie weken thuisgestuurd. !nl COLOFON r' lit LEIDEN - Het Comité dat de 5 Mei-viering moest voorbereide tiende na de bevrijding, is er in geslaagd een programma neer ten, dat in zijn samenstelling al even gevarieerd als origineel er ruimte gelaten voor de opvoering van een openluchtspel op terskerkplein, puzzeltochten, een opmars van deputaties van se verenigingen, terwijl nog de mogelijkheid onder ogen wordt11 om ëen Canadese Drumband, welke momenteel in Hannover is, die dag naar Leiden te krijgen. LEIDEN - De Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote Sophie hebben gistermiddag een kort bezoek aan Leiden ge >P De koning hield tijdens het bezoek een redevoering in het :e ditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Foto: archief Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per postelc worden verzonden geldt een ,oepa aan portokosten per verschijnda .l Voor zaterdagabonnementen ge zaterdag. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail. fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. GEEN KRANT ONTVANGEN? g Voor nabezorging: 0800-1711 (gr Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 0 '8 (als op zaterdag voor 12.00 uur v e wordt de krant dezelfde dag nat gr tussen 12.00 en 13.00 uur belt, 0 j krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen 1 yj: schriftelijk, uiterlijk één maand de abonnementsperiode, t a v a lezersservice, postbus 2,1800 AJ» Voor leveringsvoorwaarden abo TOi www.leidschdagblad.nl of KvK-i be 37014187- )a. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanft J; aanzien van (de inhoud van) de yy worden uitdrukkelijk voorbehou rechten berusten bij HDC Uitgev c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werke alf beeldende kunstenaars aangesl CISAC-organisatie zijn geregeld Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de j gegevens van abonnees van di gegevens kunnen tevens wore" gerichte informatie over voore en te geven, zowel door onszei derden Heeft u hier bezwaar t( u dat laten weten aan HDC Lezersservice, postbus 2,1800 ANNO 1980, vrijdag 21 maart

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8