'Plannen IRA voor nieuwe aanslagen' BUITENLAND Dode en gewonden door zware aardbeving Japan Bosbranden in zuiden Europa door aanhoudende droogte Cowboys van de modder in wilde westen van Brazilië Britse politie komt om in bureaucratie Israël draagt militair gezag in Tulkarm over Donor worden? Laat het weten! Antwerpen weer half jaar moeilijk bereikbaar Waarschuwing MI 5 en politie Auto-ontwerper John DeLorean overleden Een oudere bewoonster van het eiland Kyushu wordt na de aardbeving opgevangen in een tent. Foto: EPA tokyo/anp-rtr-dpa - Door een zware aardbeving in het zuiden van Japan is gisteren zeker een dode gevallen. Minstens 400 mensen zijn gewond ge raakt. De dode is een 75-jarige vrouw die on der een instortende muur werd bedol ven, meldde het Japanse persbureau Kyodo. Veel mensen vluchtten in paniek de straat op. De beving, die een kracht had van 7,0 op de schaal van Richter, richtte op het zui delijke eiland Kyushu veel materiële schade aan. Het treinverkeer kwam stil te liggen en op sommige plaatsen viel de elektriciteit uit. Water- en gasleidingen barstten. Het telefoonverkeer werd on derbroken. De luchthaven van Fukuoka werd tijdelijk gesloten, maar na inspec ties bleek daar niets aan de hand. De meteorologische dienst gaf een tsunamiwaarschuwing uit, maar die werd na een uur alweer ingetrokken. Het epicentrum van de beving lag op 9 kilometer diepte in zee op ongeveer 70 kilometer van de stad Shimonoseki. De beving was zelfs te voelen in de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul. Weinig tijd voor misdaadbestrijding londen/anp - Britse politie agenten zijn maar 10 procent van hun tijd bezig met mis daadbestrijding. De rest van de tijd brengen zij door met het „invullen van formulieren en andere, te simpele taken". Dat heeft de hoofdcommissaris van de politie in het graafschap Sur rey, Bob Quick, gezegd in een interview met de krant The Sunday Telegraph. Quick vindt het 'bizar' dat de opleiding van een agent in de eerste vier jaar van zijn loop baan „eenderde van 1 miljoen pond" (bijna een half miljoen euro) kost en dat deze agent vervolgens 90 procent van zijn tijd bezig is met simpele taken, die ver onder zijn niveau liggen. De hoofdcommissaris van Sur rey wil met zijn uitspraken steun betuigen aan zijn collega Steve Green uit Nottinghamshi re, die een week geleden inter view met dezelfde krant een fel le aanval deed op de steeds toe nemende bureaucratisering van de politie. Green vértelde dat hij geconfronteerd werd met een toenemend aantal moor den en dat zijn korps die alleen kan onderzoeken, als recher cheurs van buitenaf worden aangetrokken. De regering kon digde meteen een onderzoek aan naar het korps van Green en noemde de problemen daar 'plaatselijk'. Quick maakte dui delijk dat veel meer korpsen met hetzelfde probleem kam pen. Daarmee zet hij de regering- Blair onder druk. Quick vindt het onzin dat een agent bijna eenderde van zijn tijd besteedt aan bureaucratie en bijna tweederde aan veel voorkomend werk, waarvoor hij is overgekwalifïceerd. Als de regering niet meer geld voor de politie uittrekt, is de enige oplossing volgens Quick grotere financiële flexibiliteit. Korpsen zouden de vrijheid moeten krijgen meer admini stratieve assistenten aan te ne men, waardoor er misschien iets minder geld is voor agen ten, die dan echter wel vaker met hun eigenlijke werk bezig zijn: misdaad bestrijden. Dat is nu niet mogelijk zonder dat de korpsen hun speciale toeslag uit het Crime Fighting Fund van de regering verliezen. Voor Quicks korps zou dat een verlies van omgerekend 125 agenten zijn. parijs-lugo-lissabon/anp-dpa - De winter is nauwelijks voorbij of in Frankrijk, Spanje en Por tugal woeden al weer bosbran den. Dat is het gevolg van de aanhoudende droogte sinds de herfst. In Frankrijk woedden gisteren bosbranden in de Dor- dogne en in het Baskenland. Het land kampt met gebrek aan water, omdat het sinds septem ber niet meer veel geregend heeft, zei Grégory Boinel van de Franse nationale directie voor de watervoorziening. In een aantal gebieden in het zuidwes ten van het land zijn de herfst en de winter in geen vijftig jaar zo droog geweest. Niet alleen daar, maar ook in het zuidoosten en ten noorden van de hoofdstad Parijs is het grondwaterpeil veel te laag. In de westelijke departementen Deux-Sèvres en Vienne zijn al beperkende maatregelen inge voerd. Auto's wassen is er ver boden, evenals sproeien van de tuin. Ook elders heeft de over heid de bevolking opgeroepen zuinig te zijn met water. In het noordwesten van Spanje woeden ook bosbranden, voor al in de omgeving van Lugo en Ourense in de regio Galicië, waar op meer dan tien plaatsen brand uitbrak. De brandweer zet blusvliegtuigen in, maar de wind wakkert de vlammen aan. Op veel plaatsen proberen be woners met tuinslangen en em mers de schade te beperken. Portugal kampt met de ergste droogte in zeventig jaar en heeft eveneens te lijden onder bosbranden. Sinds oktober vo rig jaar heeft het in het land amper geregend. Daardoor be draagt de schade voor de boe ren inmiddels naar schatting 1 miljard euro. (advertentie) Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0.10 p/min). N|G2 ntallen doden gevechten Irak Zeker 24 Iraakse op- ilingen zijn gisteren ge- tijdens een vuurgevecht Amerikaanse militairen in oorstad van de hoofdstad id. Zes soldaten raakten nd. Eerder op de dag kwa- •r Iraakse politiemensen Dor een aanval op een po- ïreau in Baquba, ten van Bagdad. In het ge lat daarna uitbrak tussen in en opstandelingen, vier rebellen gedood. ?n bij aanslag ikistan - Zeker 35 mensen zijn amen door een bomaan- ij de graftombe van een "ische heilige in het zuid- van Pakistan. Provincia- ders zeiden dat dui- irake was van een 'ter- id', maar dat het nog te om te zeggen wie ach- 'aanslag zat. Er zijn ook gewonden gevallen. niet bij mis almzondag Voor de eerste keer in 26-jarige pontificaat 84-jarige paus Johan- ,us II op Palmzondag mis opgedragen. De erscheen gisteren wel <r het raam van zijn ap- tnt aan het Sint Pieters- n de daar verzamelde ;n te zegenen. De paus B de 50.000 mensen op tie sin met een palmtak. oenen Franse .j iwijzen vals' - In Frankrijk circuleren nen vervalste rijbewijzen, Parijse criminoloog p n. In zijn boek 'Alias' stelt enschapper dat er zeker joen valse Franse rijbe- in omloop zijn. Van die 6 ite rijbewijzen wordt vol- P®n audin eenderde gebruikt j" bl vijs' voor de bevoegd- jn een auto te besturen, dient als 'bewijsstuk' bij of voor het verkrijgen dere identiteitsbewijzen. akje na aanslag «hooi Oatar Een Bri is zaterdag om en door een aanslag met obom op het theater Britse school in de tad Doha van de golf- atar. Zeker zestien per- :aakten gewond, onder I andere Brit. De dader is ila de autoriteiten van het Egyptenaar. In het brak brand uit. üderden doden stortregens [Ruim tweehonderd ijn de afgelopen da- c nighanistan om het le- €pmen door stortregens. a Hen huizen in verschei- po's van het land zijn t. Het zwaarst getroffen ieden in het midden en van het land. I Darfur komt 'bij bevolking' Van al het geld dat jmers van het door ge- teisterde Darfur ter be- aralhg wordt gesteld, komt 10 procent terecht bij de in de Sudanese provin- heeft gouverneur al- van het zuidelijke deel fur gezegd in een inter - de Sudanese krant al- Volgens hem besteden irganisaties bijna 90 van de budgetten aan tratieve zaken en aan [en van pefsoneel. in door rellen iden Kirgizië Bij rellen gisteren in Dzalal-Abad in het zui- Kirgizië zijn mogelijk ïsen om het leven ge- Aanhangers van de op- lestormden het politie- n Dzalal-Abad. Daarna len schermutselingen e politie en de beto- demonstranten protes tegen de uitslagen van nentsverkiezingen. de officiële cijfers zijn ite van de 75 zetels in r'ipment gewonnen door 11 die loyaal zijn aan pre- cajev. De oppositie rep- hude en omkoping. Jer bezoekers Ven van Han 001 iesse - De Grotten van ;end om zijn histori- (pstenen, trokken vorig ninder toeristen. De attractie kreeg •ezoekers, 13,5 procent een jaar eerder, zijn werkzaamheden lurige snelweg en de lingen over de Olym- /lpelen. De exploitant 11 I een beter resultaat in antwerpen/anp - De stad Ant werpen is vanaf vandaag op nieuw moeilijk bereikbaar per auto. Alle op- en afritten blijven enkele maanden gesloten. De stad is alleen bereikbaar via de Singel, een binnenroute die tijdelijk is uitgebreid. Automo bilisten moeten rekening hou den met flinke omleidingen en vertragingen. De maatregel hoort bij de op knapbeurt van de ringweg, die zijn tweede helft ingaat. De ringweg was na 35 jaar tot op de draad versleten. Tot en met september wordt vooral ge werkt aan de ringweg richting Gent. Vorig jaar werd in dezelfde pe riode de weg richting Neder land aangepakt. De voorspelde extra files bleven toen overigens grotendeels uit. new york/anp - John DeLore- an, die in de jaren tachtig furo re maakte als ontwerper van ex travagante sportwagens, is op 80-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een beroerte. Dat berichtte CNN gisteren op gezag van de uitvaartonderne ming die zijn begrafenis regelt. De Lorean begon zijn carrière als automaker op 24-jarige leef tijd bij Chrysler. Later stapte hij over naar General Motors (GM). Voor dat bedrijf ontwierp hij een aantal van de bestverkoch te modellen van het merk Pon- tiac. Op zijn 44ste was DeLore an hoofd van de enorme afde ling Chevrolet van GM. Hij werd getipt als toekomstige topman van de Amerikaanse autogigant. In 1973 besloot DeLorean, die bekend stond als iemand die grote risico's niet schuwde, zijn eigen bedrijf op poten te zetten. Het verbaasde niemand dat hij de sportwagen die hij daarvoor ontwierp, zijn eigen naam gaf. De opvallende wagen, met naar boven openslaande deuren, flopte echter jammerlijk. door onze correspondent Frans Lindenkamp altamira - De aanleg van de Transamazone, de weg door het oer woud van Brazilië, werd ooit in één adem genoemd met het landen van de eerste mens op de maan. Voor velen was het een huzarenstukje van het mensdom om de natuur de wil op te leggen. Maar wat bedoeld was als een 'snelweg' is drie decennia later niet meer dan een breed uitgevallen zand pad in een gebied waar de wet nog moet worden uitgevonden. Buschauffeur George Sarmento legt samen met zijn collega Bobelin Carlos wekelijks drieduizend kilometer af over de Transamazone-weg. Nu is hij op weg naai- Anapu. Sarmento beleef de al drie roofovervallen op zijn bus. Carlos kreeg zes maal een pistool op zijn slaap gedrukt om passagiers tot meer spoed te manen bij het afgeven van hun bezittingen. „De rovers ver schuilen zich onder de reizigers. Of ze houden de bus aan als afgeremd wordt bij de houten bruggetjes over de rivier tjes. Na de overval vluchten ze de wil dernis in", vertelt Sarmento. In de bestuurderscabine heeft Carlos een spreuk opgehangen: 'Vandaag sprak ik met Jezus'. Helpt dat? Hij londen/gpd - De Britse politie en inlichtingendienst Ml 5 heb ben bedrijven in Londen gewaar schuwd voor mogelijke aansla gen van dissidente Ierse republi keinen. Volgens zondagskrant The Observer is sprake van een 'substantiële bedreiging' door splintergroepen van het verbo den leger IRA, nu de vredeson derhandelingen in Noord-lerland zijn stilgezet. Vrijdag ging een e-mail uit naar bedrijven in en om de Britse hoofdstad met de waarschu wing dat 'meldingen aangeven dat dissidente republikeinse terroristen op dit moment plannen maken voor aanslagen op het Britse vasteland'. Ter reurmethodes die momenteel in Noord-lerland worden ge bruikt, worden ook in Engeland verwacht. Te denken valt aan bombrieven en schietpartijen. Reden voor de toenemende vrees voor aanslagen is het ge staakte vredesproces in Noord- lerland. Vijf zussen van de in Belfast vermoorde katholiek Robert McCartney begonnen vijf weken geleden een campag ne voor IRA's definitieve ont manteling. Ze beschuldigen IRA-leden van McCartneys dood en het intimideren van getuigen, en tolereren niet dat het IRA nog altijd de scepter zwaait in de katholieke wijken van Noord-lerland. Toen het IRA reageerde met de bereid heid de moordenaars om te brengen, was dat voor de inter nationale gemeenschap het be wijs dat de paramilitairen nog altijd het recht in eigen hand nemen. De zussen van McCartney wer den donderdag ontvangen door de Amerikaanse president Bush. De overweldigende aan dacht voor hun zaak heeft zo wel IRA als diens spreekbuis Sinn Fein flink in het nauw ge dreven. Wereldleiders spreken hun afschuw uit over het para- leger. Vrijdag maakte de Britse minister van Noordierse zaken Murphey duidelijk dat er 'geen enkele hoop' op een politieke afvaardiging in Noord-Ierlarvi is zolang IRA's criminele activi teiten niet eerst zijn aangepakt. Een maand geleden waar schuwde de Britse politie al voor IRA-aanslagen in Enge land. Een regeringsambtenaar stelde toen dat een onderscheid moet worden gemaakt tussen IRA en dissidenten. De Ierse politie weerlegde dat, en zegt zich ernstige zorgen te maken om de 'kruisbestuiving' tussen het IRA en dissidente leden. Ze denkt dat dissidenten dienen als dekmantel voor het IRA-le- ger. tel aviv/gpd - Israël zal van daag het militaire gezag over Tulkarm overdragen aan de Pa lestijnse politie. Het is na Jeri cho de tweede stad op de Wes telijke Jordaanoever die weer in handen komt van het Palestijn se Bestuur. Israël heeft bij de topconferentie in Sjarm el- Sjeik, begin februari, beloofd het militaire gezag in vijf steden aan de Palestijnen terug te ge ven. Het zegt met de overdracht in de drie overige te willen wachten tot duidelijk is hoe de Palestijnse politie zich opstelt in Jericho en Tulkarm. Onder tussen begint de terugtrekking uit de Gazastrook vastere vor men aan te nemen. Het afgelo pen weekeinde is een verbod afgekondigd voor Israëlische burgers zich in de strook te ves tigen. En over twee weken be gint het leger met het weghalen van niet-noodzakelijk materieel uit bases in het gebied. Het vestigingsverbod is bedoeld om een massale toestroom van rechtse activisten naar de Gaza strook te voorkomen. De afgelopen paar maanden is de 'emigratie' naar nederzettin gen van het Katif-blok duidelijk toegenomen. De nieuwe kolonisten komen niet in aanmerking voor finan ciële compensatie, maar heb ben zich solidair verklaard met de 7500 veteranen die hun hui zen uit moeten. Tot nu toe heeft slechts een minderheid van die laatste groep zich bereid getoond geld te aanvaarden in ruil voor ver trek. haalt zijn schouders op. „Kwaad kan het zeker niet. Voor het begin van de trip bid ik altijd om weer heelhuids thuis te mogen komen. Want deze job is niet zonder gevaar." Collega Sarmento beaamt het. Hij kijkt naar boven. De donkere hemel voor spelt weinig goeds. Het is volop regen tijd en vannacht kwam het met bakken naar beneden. Wordt het duwen ge blazen? Sarmento moet erom lachen als hij de kaartjes controleert. „Rond deze tijd van het jaar is de Transama zone spiegelglad. De kans is groot dat de bus in de blubber vastraakt. Of er ger nog, kapseist. Als we vastzitten, moet iedereen eruit en helpen duwen. Ook vrouwen." Even buiten Altamira begeeft de tou ringcar zich op de Transamazone. De weg doet denken aan een immens rood lint dwars door de jungle. Maar wel poreus. Het traject zit vol gaten en kuilen. Om de paar minuten krijgt de wervelkolom een flinke opdonder, wanneer de bus met hels kabaal door zijn vering klapt. De schokbrekers gaan maar één maand mee, zei Sar mento al, en dat klinkt heel aanneme lijk. Naarmate de heuvels steiler worden, moeten man en bus meer krachtin spanningen leveren. Zigzaggend - en duwt het gaspedaal diep in. Van de motor wordt het uiterste gevraagd, maar de banden krijgen geen vat op het glibberige slijk. Rookdampen van smeulend rubber trekken door de openstaande ramen binnéfc en ver mengen zich met de geur van zweet en voedsel. De passagiers werpen een blik naar buiten, maar niemand die zich ook maar enigszins verbaast. Na vijf minuten komt de bus op eigen kracht los en bereikt de top. Nu naar beneden. Maar de banden missen grip op de spekgladde, lemen ondergrond. Het is duidelijk waarom Carlos stee vast bidt. Weer zwenkt de bus alle kan ten op. Hevig tegensturend glijdt hij de heuvel af. Het ritueel herhaalt zich et telijke malen tot aan Anapu. Anapu is letterlijk de brandhaard van de Amazone: het gebied rond dit jung leplaatsje staat permanent in vuur en vlam om ruimte te maken voor exten sieve veeteelt. Bij aankomst spreekt Sarmento van mazzel. „Tot dusver geen duwen. Maar wij hebben nog ze venhonderd kilometer voor de boeg", zegt hij tegen de passagiers die hun reisdoel hebben bereikt. Had hij niet liever over asfalt gereden? Collega Car los valt in de rede. „Bespaar me dat, dan wordt mijn baan saai. Dan is het met het avontuur afgelopen." Een reis over de Transamazone is voor de weggebruiker een ware overlevingstocht. Foto: GPD/Frans Lindenkamp de passagiers hevig van links naar plotseling de achterwielen weg in de rechts slingerend - baant het voertuig modderige berm. zich een weg naar boven. Dan zakken Maar Carlos kent zijn machine. Hij

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5