SERVICE SPEURDERS Crème frite, zoals in Beverwijk Prettige temperaturen Dé oplossing voor uw zoektocht! I HDC 160 maandag 2i maart 2005 CD VAN DE DAG Genre: wereldmuziek/gipsy/Balkan Royal Gipsy Orchestra Tata Mirando/& Nello Mirando Hungarian Gipsy Ensemble Dadesko Waszt Music Words MWCD 4035 Prachtig document van een historisch concert. Op 14 augustus 1999 troffen drie generaties van de zigeunerfamilie Mirando en twee van hun ensembles elkaar tijdens de eerste Gipsy Night in het Amsterdams Concertgebouw. Voor de pauze trad het Koninklijk Zigeuner Orkest Tata Mirando aan, daarna het Hungarian Gipsy Ensemble. Verbindende schakel tussen beide combo's is de veerti ger Nello. Hij is, afwisselend met zijn oom Moro, primas (concert meester) van het combo van zijn vader Tata. In de andere, veel jeugdiger band is hij de allesbepalende orkestleider. Door beide ensembles stroomt echter dezelfde multiculturele samenleving van de Balkan en zelfs de Kaukasus: Roemeens, Armeens, jiddisj - csardas, hora en het drinklied. Het jonge ensemble is driester, am bitieuzer en spectaculairder dan het nogal op het sentiment mik kende orkest van Tata. De cymbalist Ürmos Sandor is zelfs een unieke snelheidsduivel. De cd heet De Hand van de Vader, maar belooft een glorierijke toekomst. BOEK VAN DE DAG F. S F R I N G R B A N l< O K «11 clericv/j Genre: novelle F. Springer Bangkok, een elegie Uitg. Ouerido Prijs: 15,90 F. Springers novelle Bangkok, een elegie werd eerder opgenomen in de bundel Allemaal gelogen, de herinnering als mooi verhaal, verschenen ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de schrijver-diplomaat. Omdat het verhaal alom werd geprezen, brengt Querido het nu als apart, mooi gebonden boekje uit. Re censent Wim Vogel van deze krant oordeelde in 2002: 'Prachtig van sfeer en hilarisch-treurig van inhoud is Bangkok, een elegie. Mooie beelden van een Nederlandse kolonie, suggestieve beschrij vingen van een wereldstad waarin alles voortdurend lijkt te veran deren en een ontroerend verhaal over de geheimzinnige en wee moedige liefde tussen een vijftigjarige vereenzaamde Nederlandse zakenman en een twintig jaar oudere flamboyante Australische di va.' Kortom, dat kan geen miskoop zijn. KOKKERELEN Brunch- of nagerecht, ca. 12 stuks Pas jaren later kwam ik er achter dat de 'gebakken griesmeel' van mijn grootmoeder in Beverwijk als 'crème frite' in vrijwel alle klassieke Franse kookboeken voorkwam. Crème frite is niet al leen in Frankrijk maar ook in Spanje en Italië populair. In ons land is het voor zover ik weet niet zo ver geko men. U kunt de crème frite, die ook met cus- tardpoeder en/of eier dooiers kan worden ge maakt, als nagerecht opdienen maar ze smaakt ook, samen met een compote van (verse) vruchten, goed na een brunch en zal het zeker goed doen tijdens een kinderpartijtje. Ingrediënten 7.5 dl melk 1 eetl.; 125 gram griesmeel; 2 stukjes sinaasappel- en lof citroen schil (samen ca. 6 cm2); 4 eie ren; 55 gram suiker; 2 zakjes va nillesuiker (samen tenminste 10 gram); ca. 125 gram kruim van oudbakken witbrood (zonder korsten); 1 eetl bruine basterd suiker; ca. 100 gram boter. Bereiding Breng in een pan met dikke bo dem 3/4 liter melk en de stukjes sinaasappel- en/of citroenschil langzaam aan de kook Strooi de griesmeel er over en laat al les onder voortdurend roeren tot een vrij stijve vla koken. Temper de warmtebron. Laat de griesmeelvla nog enkele mi nuten zachtjes sudderen. Ver wijder sinaasappel- en/of ci troenschil. Klop in een kom 3 eieren, 50 gram suiker en vanillesuiker los. Roer het mengsel door de griesmeelvla. Neem onmiddel lijk daama de pan van de warmtebron en blijf er nog 30 seconden in roeren. Stort de griesmeelmassa in een met koud water omgespoelde lage vorm (schaal of quiche- vorm). Strijk het oppervlak met de bolle kant van een lepel glad. Strooi er een beetje suiker over (ca. 5 gram) om de vorming van een vel tegen te gaan. Laat de massa volkomen koud wor den. Plaats de vorm, afgedekt met plastic folie, hierna nog 2 uur in de koelkast. Roer in een lage kom 1 ei en 1 eetlepel melk los. Stort het broodk ruim eveneens in een lage kom. Schep de •bruine basterdsuiker er luchtig door. Verhit een pannetje met dikke bodem en laat de boter smelten. Wacht tot een schuimlaag op de bo ter is gevormd. Neem het pannetje van de warmtebron en laat het ca. 15 minuten staan. De vaste bestanddelen zullen intussen naar de bodem van het pannetje zijn gezakt. Schenk het hete botervet ge klaarde boter) in een kommetje en houd het apart. Snijd de griesmeelmassa in 12 (of meer) punten. Haal ze door het losgeroerde ei en druk ze daarna vrij stevig aan alle kan ten in het broodkruim, Verhit intussen een koekenpan en laat de geklaarde boter heet wor den. Bak de griesmeelpunten er snel aan alle kanten goudbruin Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A27 tussen knooppunt Lunetten en knooppunt Eemnes en A58 tussen knoop punt de Baars en knooppunt Galder. Vandaag wordt er ook gecon troleerd op de A12 Arnhem - Duitse grens, bij Duiven, en op de A28 Zwolle - Groningen, bij Hoogeveen. Morgen op de A30 Barne- veld - Ede, bij Barneveld en op de A59 Zierikzee - Oss, bij Moerdijk HET WEER door Jan Visser Het ziet er naar uit dat het kwik vandaag ten zuiden van de rivieren tot omstreeks 16 graden stijgt, afhan kelijk van de snelheid waarmee een koufront van een depressie boven Biskaje-Ierland tot onze streken doordringt, kan het morgen in het oosten lokaal een graad of 19 worden. Doordat het front waarschijnlijk gaat slepen blijft woensdag met name het oosten van het land kwetsbaar voor bewolking en enige re gen. Bij ons geregeld zonneschijn. Donderdag is er een buienkans. Ten opzichte van vorige week vol trekken zich dezer dagen trouwens geen belangrijke veranderingen in de heersende luchtdrukverdeling. Op het Europees vasteland blijft de luchtdruk hoog, op de Atlantische Oceaan laag. Daardoor waait de wind hoofdzakelijk uit zuidelijke richtingen hetgeen ook na dinsdag uitzicht geeft op aangename tempe raturen. Vandaag wordt met een oost tot zuidoos tenwind droge lucht aangevoerd. Dat betekent over wegend zonnig weer en na een koude start wordt het vanmiddag 12-14, onder de rivieren zijn maxima tot 16-17 graden mogelijk. Morgen is het eerst zon nig, later komt er van het zuidwesten meer bewol king en in de middag is er kans op enige regen of een bui. De temperatuur komt in het oosten 's mid dags boven 15 graden uit. Vertraagt het front dan zou het ook bij ons zo zacht kunnen worden. Tij dens het afgelopen weekeinde was het zaterdag somber en druilerig maar wel stil weer. In Nieuw Beerta werd het maar 7,4 graden. Gisteren in de meeste regio's vooral 's middags zonnig maar met uitzondering van het noordoosten wel wat flets door sluierbewoliang. De temperatuur liep op Soester- berg op tot 12,5 graden. Maart blijft verbazen. Afgelopen zaterdag werd in het Zwitserse Locamo een maximumtemperatuur van 28,0 graden gemeten. Niet eerder is het in Zwit serland in maart zo warm geweest. De maartse top per is vooral zo bijzonder omdat op 3 maart in Lo camo nog een record lage maximumtemperatuur werd geregistreerd. SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Zwitersland week 13 n A dal V A berg dal V Adelboden 160 35 Grindelwald 150 40 r 0 C Andermatt 300 100 La Vue-des-Alpes 80 40 Vy Champery 130 40* Leysin 140 35 Chatel-St-Denis 40 20 Rigi 80 80 Davos 160 85 Saas-Fee 228 23 10 Disenb's 220 40 Santis 450 120 vfC Elm 150 30 St. Moritz 95 25 I Verwachting voor morgen DE RECHTER 'IAJ RoTrere BAAI VJ»U AABAJ e^AJ \/OOR vJeRSU/AAFPeVG. ^2) 1 BC 15 SYNDICATE INC. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen Plaats nu uw speurder via wnww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inj moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Deel van een boom; 5. grondsoort; 7. k\ schelding van straf; 8. brandstof; 9. kampeerartikel; 11. snoer; 14. vordering; 16. voorschrift; 17. rijstdrank; 18. 19. hoogtepunt; 20. drinkbakje; 22. door water omgeven!*%etl 25. loog; 27. god van de liefde; 29. wondverband; 30. hiP12*1*4 o 1 1*. P voni 31. voertuig. J idee Verticaal: 2. Spraak; 3. gezamenlijk; 4. oxidatie; 5. grutitisme v.d. voet; 8. tijdelijk gebruik; 10. op dat moment; 12. w< 13. bezitten; 15. ongespannen; 16. varken; 19. bewusteli 21. knaagdier; 22. larve van de langpootmug; 23. allerli 24. deel van een drukpers; 26. tweetal; 28. regelmaat. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Kopij; 4. Aral; 7. in; 8. las; 10. Io; 13. verdaj 16. ra; 17. se; 18. Java; 19. akte; 20. te; 22. ot; 23. vormeloos;! 27. Ali; 29. SA; 30. gaaf; 31. snip. 1 schoi Verticaal: 1. Kiev; 2. on; 3. ijl; 4. as; 5. ai; 6. loog; 9. arak; lijn te li ij; 12. miskoop; 14. Erato; 15. netto; 21. seal; 23. veeg; 24. slaprken 26. ga; 27. af; 28. is; 29. si. J was fisieam

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24