SPORT 10 Vet-tax Oranje onbegrijpelijk? Wales dronken van geluk na rugbysucces HOC 990 maandag 21 maart 200; Wij zijn te dik. Dat stelde de voor zitter van de Gezondheidsraad in het tv-programma 'Buitenhof. Zijn kop spetterde haast van het beeldscherm af, zijn buik zat hem danig in de weg. Hij was te dik, dat wist ik zeker. Zesenveertig procent van de Nederlanders is te dik, zo stelde minister Hoogervorst iets later in hetzelfde programma en dat is verontrustend. Mensen met overge wicht drukken zwaar op de begro ting, maken meer kans op een be zoek aan het ziekenhuis als gevolg van chronische aandoeningen zoals hart- en vaatziekten, suikerziekte en astma. Ook zoeken dikke mensen vaker psychische hulp. Ik schrok me de pleuris. Ben er altijd van uitgegaan dat dikke mensen ge zellig zijn, maar volgens de minister van volksgezondheid zijn de meeste getikt. Gezellig getikt, maar toch ge tikt. Hij stelt dus voor om een zogenaam de vet-tax in te voeren. Ordinair ge zegd: de patat, de chips, de hambur gers en nog meer van dat spul duur der te maken. Goed voor de staats kas en goed voor de burgers, want die gaan gezonder eten. Mijn kleindochter Esmée, vijf jaar, is niet te dik. Houdt van een patatje op zijn tijd en ook een hamburger werkt ze snel weg. Als ze zit te smikkelen kijk ik er met genoegen naar. Ze moest vorige week een toets zwem men. Dat ging niet van school uit, want schoolzwemmen is wegens be zuinigingen uit het pakket gehaald. Om je kind er nu voor te behoeden dat ze als ze te water raakt verzuipt, kan ze les krijgen van het Sportbe- drijf van de gemeente Leiden of van een zwemvereniging. Dat kost niet weinig en menig ouder heeft het er moeilijk mee. Toch zijn de wachtlijs ten lang, want niemand wil dat zijn kind verzuipt. Ik heb met genoegen zitten kijken naar de zwemtoets, van achter het glas in zwembad De Zijl. Het was net alsof je in een aquarium keek. Naast mij veel ouders en vooral grootou ders. We hadden allemaal hetzelfde probleem: wie is wie. Natte kinderen in hetzelfde zwembroekje of bad pakje lijken op elkaar, zoals donder- kopjes of stekelbaarsjes. Beneden ons zagen wij trotse vaders en moeders met foto- en filmtoestel len de verrichtingen van hun kroost vastleggen, leuk voor later.Na twin tig minuten werd het mij te moede. Steeds moest ik vragen 'waar is Es mée', maar op dat moment was ze net onder wtaer. Gelukkig kwam ze weer boven, dat is nou het voordeel van zwemles. Ik besloot een versnapering te nutti gen, een biertje, geen patat. Ik re kende af en dat was niet misselijk. Hoogervorst had waarschijnlijk hier de bier-tax ingesteld. Ik keek eens om mij heen en zag dat in de keuken de patat gebruind werd. Na een kwartier kwamen de eerste kinderen met natte haren en een diploma bin nen. Van vroeger wist ik dat zwemmen hongerig maakt en ik vroeg of Esmée wat wilde eten. „Een patatje", ant woordde ze. Ik bestelde een patatje met veel mayonaise, dat vindt ze lek ker. Naast mij namen twee ronde dames plaats met een groot bord pa tat. Ze waren gezellig, niet getikt. Hadden waarschijnlijk te weinig ge zwommen. Henk Piket LINKS BUITEN PETER WISGERHOF mag niet trouwen in stadion De Wagen ing- se Berg. De verdediger van NEC had daartoe een verzoek inge diend bij de gemeente Wagenin- gen. ,,lk ga op 18 juni trouwen en zocht een plek om een grote tent op te zetten. Het mocht niet omdat ze nog geen bestemming - voor het stadion hebben. Maar volgens mij hebben ze dat al meer dan tien jaar niet." De Wa- geningse verdediger trouwt nu in Lent, gemeente Nijmegen. De Duitse voetballiefhebbers zijn er onaangenaam door verrast dat een NEDERLANDS BEDRIJF de GRASMATTEN mag leggen in ze ven van de twaalf stadions waar in 2006 het WK voetbal wordt gespeeld. ,,Een slecht voorte ken", noemde de boulevardkrant Bild Zeitung het gisteren dat 'voetbal-aartsvijand Holland on ze WK-grasmatten levert'. Niet alleen in het Olympisch Stadion in Berlijn, waar op 9 juli 2006 de finale wordt gespeeld, maar ook in de stadions in Leipzig, Hamburg, Hannover, Gelsenkir- chen, Dortmund en Keulen ko men grasmatten te liggen van het Nederlandse bedrijf Hen driks Graszoden, meldde Bild. De krant vraagt zich af of de Duitse bondstrainer Jürgen Klinsmann daarmee wel kan le ven. Zeker is dat het Duitse elftal alleen al in de voorronden twee maal op 'Holland-Rasen' moet spelen. ,,En dat alleen maar om dat de Hollanders goedkoper wa ren", klaagt de krant. Klinsmann heeft er geen twijfel over laten bestaan dat zijn elftal in de WK- finale moet komen. Bild wijst er op dat het Duitse elftal graag op Duits gras speelt en dat het tij dens het WK in 1990 in Italië de finale tegen Argentinië won op een Duitse grasmat. Cheltenham National Hunt Festival. Cheltenham, maart 2005. - De spelers en fans van Wales vieren feest na het eerste grandslam in 27 jaar. Foto: Reuters In de straten van Cardiff klonk het gezang, de pubs zaten vol en het bier vloeide rijke lijk. Wales vierde zaterdag uitbundig feest. Eindelijk had het trotse rugbyvolk weer de titel in het zeslandentoernooi binnen. Ein delijk ook was de hegemonie van Frankrijk .en Engeland doorbroken. Iedereen was dronken van geluk. En dat was ook wel logisch. Wales kroop zaterdag uit de donkerste spelonken van het internationale rugby op tot het erepo dium. Nog maar twee jaar geleden waren de Welshmen kanonnenvlees in de Six Na tions, het meest prestigieuze rugbytoernooi van het noordelijk halfrond. Nu, met de ze ge op Ierland (32-20) op zak, voltooide het team van coach Mike Ruddock een missie met louter overwinningen, een grand slam. Dat gaf alle reden om trots te zijn. „We hebben met deze groep spelers zware tijden achter de rug", zei toprugbyer Dway- ne Peel na de prijsuitreiking in het kolken de Millenniumstadion. „Maar deze keer stonden we er. Alles viel op zijn plaats. Al les klopte. Dit is fantastisch. We zijn in de zevende hemel." Wales maakte natuurlijk ook indruk in het zeslandentoernooi. De campagne begon nog schoorvoetend, met een kleine thuis zege op Engeland (11-9). Maar vervolgens stond er geen maat meer op de Welshmen. Dat Italië en Schotland werden verslagen, was nog niet eens een verrassing, de uit- overwinning op Frankrijk gold daarentegen als een regelrechte sensatie. De mannen van Ruddock kwamen terug van een ach terstand en lieten Fransen verbluft achter (18-24). Omdat zaterdag voor 72.500 toeschouwers ook Ierland werd verslagen, kon Wales na elf jaar weer eens de titel begroeten. Een grand slam had het kleine land intussen al 27 jaar niet meer meegemaakt. „Er zijn nu zo veel emoties", zei aanvoer der Michael Owen na afloop. „Ik ben dood op, maar ook opgelucht en intens blij. Deze euforie zinkt waarschijnlijk pas over een paar weken weg. Drie jaar geleden pres teerden we nog zo slecht en nu vieren we met de beker in de hand volop feest. Dat geeft bijzonder veel voldoening." Het hele team vierde feest, coach Ruddock kreeg volop complimenten. Hij bleef er nuchter onder. „Voor de begeleiding was het allemaal heel makkelijk", stelde de trai ner. „We hebben ditmaal gewoon gezegd dat ze het veld op moesten stappen en moesten strijden voor de zege. Dat hebben ze gedaan." Daarna, met meer emotie: „Dit is een prachtige prestatie. Het herinnert aan de glorierijke jaren zeventig. Het rugby van Wales staat er nu weer. Dit team heeft doorzettingsvermogen en ruggengraat. Dat hebben we in Parijs wel laten zien. Bij rust stonden we nog met 15-6 achter. Tegen de titelverdediger. We hebben in de Six Na tions ontzettend goed gespeeld." En daarom deden de andere wedstrijden in de slotronde nergens meer toe. Frankrijk versloeg volgens verwachting Italië met rui me cijfers (56-23) en eindigde in deze editie van het zeslandentoernooi als tweede. Door een beter doelsaldo werd Ierland nog achterhaald. Engeland kwam uit op de te leurstellende vierde plaats en werd de schlemiel van 2005. De gevallen wereld kampioen won in het slotstuk nog van nummer vijf Schotland (43-22). Maar dat interesseerde niemand meer. De aandacht ging uit naar Cardiff. Daar was het feest. Zeer uitbundig feest. Lex Lammers Wat doet hij nü weer?! Bondscoach Marco van Basten heeft Hedwiges Maduro van Ajax geselecteerd voor de belangrijke WK-kwalificatiewedstrijden tegen Roemenië en Armenië. En Ryan Babel. De twee spelers van Ajax hebben samen minder speelminuten in de eredivisie dan bijvoorbeeld PSV's André Ooijer in het Oranjeshirt. En die is er dan weer niet bij, net als Davids en Seedorf. Is het selectiebeleid van de bondscoach nog te begrijpen? Of is Van Basten helemaal de weg kwijt? Geert-Jan Bakker, trainer van Noordwijk en in het verleden vaak met Van Basten op de golf baan te vinden: ,,Voor alle keuzes die hij tot nu toe maakte had hij een goede verklaring. Zo snap ik dat hij Mark van Bommel niet opstelde. Aanvallend is hij goed, maar als hij een keer instapt is hij wel zijn man kwijt. Eigenlijk doet Van Basten heel slim me dingen. Hij is een bondscoach die risico's durft te nemen en daarmee anders dan coaches die het gevoel dat wij iets kunnen halen niet konden beantwoorden. Ik zie Marco niet vaak meer. Vroeger golfde hij elke dag maar hij heeft nu als bondscoach andere prioriteiten. Ik heb wel het idee dat hij anders over het voetbal is gaan denken. Toen hij nog in Italië speelde pleit te hij voor twee spitsen. Het hoefde allemaal niet zo mooi, als zijn ploeg maar won. Misschien mede door de invloed van Johan Cruijff is zijn opvatting veranderd. Nu hoor je hem praten over dominant spel en de Hollandse school. Alfons Groenendijk uit Leiderdorp, assistent trainer bij Sparta: „Ik denk niet dat hij de weg kwijt is. Maar som mige namen in de selectie zijn natuurlijk wel verrassend. Ik vind dat je een uitverkiezing voor het Nederlands elftal moet verdienen door jaren lang goed te spelen. Gisteren heb ik Ajax-PSVge zien. Er was een schrijnend verschil tussen de middenvelders van de twee clubs. Van der Vaart en Sneijder kunnen op dit moment absoluut niet tippen aan het duo Van BommeUCocu. En die spelen al jaren goed. Het Nederlands elftal moet iets speciaals blijven, toch niet zoiets van 'we zien iets in je voor de toekomst, ookal weten we niet of het er ooit uit komt'? Maar goed, ik weet zeker dat Marco van Basten er wel over na denkt. Hij heeft zijn redenen en daar kun je van vinden wat je wilt. Het zij zo, hij is bondscoach, ik niet. Bij zijn aanstelling is trouwens gezegd dat het WK 2006 niet per se gehaald hoefde te worden. Doen we het wel, dan is dat mooi mee genomen, maar het doel voor Van Basten ligt verder in de toekomst. Als je het zo bekijkt, is het wel te verdedigen wat hij doet.. Barry Opdam uit Lisse, de enige verdediger van AZ die niet in de voorselectie zat: „Natuurlijk was ik teleurgesteld dat ik niet in de voorselectie was opgenomen. Trainer Adriaanse had verwacht dat ik er als eerste bij zou komen. En nu is het zo dat ik er als enige niet bij zit. Dat vind ik erg jammer. Ik ken Babel en Maduro niet goed genoeg om te beoordelen of ze in de selectie horen. Toen ik hoorde dat ze in de voorselectie zaten, dacht ik dat het was om die jongens te sti muleren, om hen te laten zien dat ze goed bezig zijn. Maar dat ze in de definitieve selectie zitten, vind ik verrassend. Wat ik vreemd vind, is dat Seedorf er niet bij zit. Dat is een jongen met zo veel ervaring. Het gaat om kwalifikatie voor het WK, het lijkt me dat je hem dan beter kan ge bruiken dan een jongen die drie wedstrijden in de eredivisie heeft gespeeld. Roelant Oltmans uit Oegstgeest, bondscoach van de hockeymannen: „Ik heb helemaal niet het idee dat Van Basten de weg kwijt is. Sterker nog, ik kan me helemaal vinden in zijn selectiebeleid. Ik heb in mijn leven ook tientallen selecties moeten doen, het belang rijkste daarin is dat je een duidelijke visie voor ogen hebt. En ik heb het idee dat Van Basten die heeft. Van Basten kijkt per positie wat hij nodig heeft en is dus van mening dat Maduro een van de beste mensen op die plek is. En daarbij vind ik de vergelijking Maduro wel en Ooijer niet, ap pels met peren vergelijken. Ooijer is toch een rechtsback? Leeftijden zeggen me helemaal niets. Ik heb ooit Sander van der Weide geselecteerd die nog maar zes wedstrijden in de hoofdklasse had gespeeld. Sander heeft inmiddels meer dan honderd interlands achter zijn naam staan, dat geeft wel aan dat de leeftijd van een speler niets zegt over zijn kwaliteiten. Wout Holverda uit Leiden, ex-Spartaan, een keer geselecteerd voor Oranje: „Ik kan het selectiebeleid van Marco van Basten billijken. Hij wil met jonge jongens een team sa men stellen, ook met het oog op de toekomst. Hij is van alles aan het uitproberen om de poppetjes op de goede plek te krijgen. Niks ten nadele van bijvoorbeeld jongens als Davids, Seedorf en Klui- vert, maar ik heb zo'n donkerbruin vermoeden dat het spelen in Oranje voor deze jongens meer een verplichting wordt, te gewoon is geworden. De jonge jongens zijn denk ik veel gretiger, voor hen is het meer een eer. Toen ik werd geselec teerd, door een blessure van Van Basten, heb ik getraind als een bezetene. Ik kreeg vleugels. De nieuwelingen krijgen hetzelfde gevoel, schat ik. Volgens mij is het vooral voor een niet-voetbal- kenner vreemd dat sommige jongens worden ge selecteerd van wie ze weinig hebben gezien. Ik kon het beleid van Dick Advocaat juist minder goed begrijpen. Dick is mijn trainer geweest en ik heb ook nog met hem gespeeld, maar hij bleef te lang doorgaan met de oude garde. Die spelers waren allemaal doorgewinterde profs, maar de gretigheid was weg. UIT GESPROK Inmiddels hoort van der St tot de se van Will ei In Nummi „Ik kan me nog herin dat we een brief thuis}, waarin werd gevraagd op proef wilde kome vroeg aan mijn ouders, is Willem II'. Zij vertelé dat het een profclub u Tilburg." Vader Ramon van der) in de Volkskrant: 1 „Geen enkele speler hei veel over zich heen gel\ j als Rafael. Cruijff ra/ssj 1 maar in zijn tijd keh\ wekelijks een uur naari f Sport. Nu heeft iederetj mening over mijn zoonj 1 Oud-Ajacied Jan van in de Volkskrant: f, „Ik wil alleen de genii f, ties van Rafael zien. h Halstjes in het voetbali c ten het vuile werk o/j j pen, zodat artiesten al ei der Vaart kunnen erflej n Ik weet zeker dat Rafa\ g< Iers als Galdsek en njre mist." [bi M Bokster Ilonka Elmd N« Sportweek: Ei „In de ring zet ik dik om. Dan ben ik een At| lang een jongen. Maan na ben ik weer het vri hoor. Mino Raiola, begeleid r* topvoetballers en tr in Nummer 14: Pff, ik ben FIFA-age\ ik moet verstand van hebben. Wat een onzin C)i je dat het hele FIFA-d ilijk helemaal niets waard mij betreft mogen ze afschaffen. Opnieuw Mino Raiola Iedere analfabeet - ei 4 Pi niets tegen analfabete n bij directeur worden vtB Pc miljoenenbedrijf, zowt i^01 betaalde voetbal als ii wone maatschappij. TIC recht. Maar als je een 1 NV/ Ier wilt begeleiden, 1 d®u( een diploma halen 1 JU gens op slaat. Dat nsoi vreemd?" ,D® 7.40 18.1! Wielrenner Tom .35 onderging vorig ja je zware buikoperatie.CAI^ Telegraaf: „Als je in een kritieke Weel nog aan je carrière deihalir heb je volgens mij zond verstand. Je ki gelukkig zijn zon genr sport.09.< Ierse AZ-coach Co Adria *12. Sportweek: 5 AF „De complimentei S32'1 Cruijff zijn leuk en d maar ze gaan alleef.00 1 over het team, over I essci bal dat we spelen. Mij 7g^ wordt nooit genoen 0 mand kent me. Mohammed Allacl Venlo) in Nieuwe Rej „Het gekke is: zodra K geld gaat, is het voi eens helemaal niet c tief meer, maar pl$ heel vooruitstrevend krachtig. Dan willet1 gen veranderen, iffijgenm ondernemend, durvei 09.oj co's te nemen. MaarW Ti over de normale waarden, dan blijft fischel bal ver achter.igsmai Pd. 14' Vitesse-keeper Hai*'H1e5u penaar in Nummer fege zi „Natuurlijk heb ffclalloD wat de financiën Mjq'vv" te klagen, maar ijourch geldt ook nog steedsis Rote zit veel lekkerder a/sM- 22 de uitverkoop heb gelfa qq 20 Die Rabobank-coureur 102.2c Horillo in de Volksk^ ^ah „Koeien krijgen een].^ hun oor met daarojkeren. ta: hun naam, hun |Deuts datum. Dat gebeurt het wielrennen, als vee gebrandmeL mens heeft dat kentf dig." 'EST Opnieuw Pedro Hoi „Veel renners kern maar renners. Ze ze niet fietsen, prati fietsen. En als ze n\ of praten, dromen fietsen. Oud-international I ters, nu assisted van Glasgow Voetbal Internatiorf „Die extreme wil oit tien mis ik bij de Nel voetballers. Vaak u/112.00" wel in woorden, mafl Actu veld zie ik het niet /i heeft waarschijnlijk samenleving te trui ken en dan ben /jUTRE daar zelf ook sc/uc'^wa dig aan ten opzicht de' van mijn dochtei 17.00 want ik verwei haar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22