Annan wil de VN hervormen el EI3ID Bush onderbreekt vakantie voor noodwet comapatiënte Ajax-talentjes zijn te licht voor PSV utatie in het buitenland' n sms, vijf keer over de kop TIEWËEK TÉKROKET €urocent Plan voor actiever beleid terrorismebestrijding Katachtige wereldkampioene Dubbeldikke 'Lentegenieten' Het Leidsch Dagblad is gestart met een unieke abonneewervingsactie. Leidsch Dagblad eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 21 maart 2005 Couturier Addy van den Krommenacker kleedt Glennis Grace Historische Leidse winkelpuien mogen gezien worden Quick Boys: van boerenkool- naar zaalvoetbal Zonnige perioden zo 4-5 43801 LOSSE NUMMERS 1,20 ZATI G 1,70 Ifred Simons De uitspraak van de laad over de zaak Kelly gt in het buitenland het van Nederland als land dom en Gomorra'. Dat Leidse hoogleraar Ne- ls Recht Carel Stolker in ictie. „We waren in de [de Staten al een land uderen en gehandicapt baby's gedood mogen Nu komt daar het ij van een land waar het in zwaar gehandicapten k niet de moeite waard ileefd te worden." Stolker zich wel vinden tspraak in de 'zaak Kei hij noemt deze 'héél end'. De Hoge Raad vrijdag dat het le kosten voor levens- lud voor het meervou- idicapte meisje levens iet betalen. De Leidse vroegen tijdens de :hap om testen van- erfelijke afwijking in lie, maar de verloskun- nd het niet nodig om nderzoek te laten doen. luders hadden geweten kind meervoudig ge- pt geboren zou worden, dan hadden zij de vrucht laten weghalen. „Ik ken maar één an der voorbeeld waarin de 'wrongful life-claim', de eis dat iemand niet geboren hoeft te worden, is toegewezen", zegt Stolker. „Dat is Frankrijk. Na die uitspraak in 2002 was de woede van gehandicaptenorga nisaties zo groot, dat de Franse regering deze claims op een heel bruuske wijze heeft verbo den." Stolker vindt de uitspraak 'rechtvaardig' en 'goed gemoti veerd'. „Natuurlijk zullen ook in Ne derland gehandicaptenorgani saties met het verwijt komen dat hun leven kennelijk niet de moeite waard is om geleefd te worden, 'dat zij er niet mogen zijn'. Met die uitspraak schieten zij zichzelf in de voet. Het wordt nu principieel mogelijk om voor een handicap vergoe ding te krijgen, als die door aantoonbaar fout medisch han delen is ontstaan. Door aan het oude standpunt vast te houden, belemmeren zij de mogelijk heid voor hun leden om scha devergoeding te krijgen." Pagina Ri: 'Dit heeft verstrekkende gevol gen voor de medische praktijk' ic - Voor één sms'je vijf r de kop. Dat over- in Rijnsburgse automo- gisteravond op de terweg in zijn woon de berm raakte, voners schrokken zich gens hen vloog de wa- misschien wel vijf keer op. „Ik dacht dat bij sr de bliksem insloeg, ie gaf het", zegt Martin :rk. De auto kwam vlak uis tot stilstand. Tot (advertentie) an ma 21 t/m zon 27 maart tb..! Heemskerks verbazing kroop de bestuurder ongedeerd uit het wrak. Gedronken had de automobilist niet, zo bleek uit de blaastest. Heemskerk weet wat de oor zaak van het ongeluk wél was. „Hij heeft bij ons nog even een glaasje water gedronken om bij te komen. Hij vertelde dat hij met zijn telefoon bezig was, dat hij even een sms zat te verstu ren. Die jongen heeft ongelofe lijk veel geluk gehad." Akkoord EU over begrotingsregels brussel/gpd - De ministers van financiën van de EU zijn het gisteravond zo goed als eens geworden over versoepeling van de Europese begrotingsre gels. Alle 25 landen onderschre ven een compromistekst. Alleen over enkele details van het be grotingsbeleid werd nog ge sproken, maar die kunnen vol gens een diplomaat het ak koord niet meer kapotmaken. De EU gaat rekening houden met kosten die sommige lan den maken voor hereniging, zo als Duitsland. Maar het begro tingstekort mag slechts tijdelijk een half procent hoger liggen dan de tot nu toe maximaal toegestane 3 procent van het bruto binnenlands product. Pagina economie: EU-ministers akkoord met soepeler begrotingsregels COMMENTAAR VERPLEEGHUIZEN «ghuizen zitten in het )ekje. En niet zonder Onderzoeksrapporten, ïven, reportages in i op tv tonen aan dat nis is in de sector. En van klachten en ver- de signalen houdt ondanks de vele be- beterschap. De laatste vekken- llen - te ens een van het nma No nden de de situa- aan: bewoners die overleden door on- en uitdroging. Voor ";eld land dat zorg et vaandel heeft staan amend beeld, zijn patiëntenvereni- litici en betrokkenen loog in de boom ge- om hun nood te kla- Jit is al de vraag ge- ïet zo ver heeft kun- n. Maar ook waarom moet duren alvorens e maatregelen wor- len. itssecretaris Ross-Van Dorp (volksgezondheid) moet zich alle kritiek aantrekken. Zij is uiteindelijk verantwoordelijk en moet schoon schip maken. Eerdere toezeggingen over nieu we onderzoeken, het openen van een kliklijn en uittrekken van extra geld moeten worden toegejuicht, maar er moet meer gebeuren. Veel meer. Van het ministerie mag in elk geval worden verwacht dat het snel het kaf van het koren scheidt en daar waar nodig krach tig ingrijpt. Voor ver pleeghuizen waar over duidelijk een organisatorische wanorde heerst, mag geen par don meer gelden. De al geopperde suggestie om instellingen die structureel ele mentaire zorgafspraken negeren maar te sluiten, is misschien te draconisch. Het onder curatele stellen van verpleeghuizen die hun boekje ver te buiten gaan, verdient daarentegen aanbeve ling. De grens van het toelaatba re is in veel gevallen al ver over schreden. Adriaan Brandenburg washington/gpd-anp - Secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties presenteert vandaag een hervormingplan, dat nieuwe regels geeft voor de inzet van militairen en een actie ver beleid voor terrorismebestrij ding voorstaat. Annan wil tege moetkomen aan de VS, die vin den dat de VN in het verleden te weinig daadkracht aan de dag hebben gelegd in de strijd tegen het terrorisme. De secretaris-generaal wil dat de Veiligheidsraad snel wordt uitgebreid van vijftien naar vierentwintig leden. Anan wil dat de uitbreiding al voor het eind van het jaar geregeld is, al dus de Washington Post. Ook moet de mensenrechtencom missie van de VN worden gere organiseerd om landen met 'vuile handen' te weren. Dat melden Amerikaanse kranten, die beslag wisten te leggen op een concept van het rapport dat Annan vandaag in New York presenteert. Annan heeft de afgelopen maanden advies ingewonnen over hervorming van de VN, zo dat het instituut zijn geloof waardigheid als internationale bewaker van vrede en veiligheid kan herwinnen. Het geloof in de VN heeft een opdoffer gekre gen door een reeks schandalen en het onvermogen van de le den van de Veiligheidsraad, twee jaar geleden, om het met elkaar eens te worden over actie tegen Irak. Annan streeft naar een apart in ternationaal verdrag tegen ter rorisme en wil dat er regels ko men voor preventief gebruik van geweld, aldus de Los Ange les Times. Annan meent volgens de krant dat naties die de men senrechten schenden niets te zoeken hebben in de commis sie die op de mensenrechten toeziet. Ook is beter toezicht nodig op contracten en sanc ties, zodat een nieuw olie-voor- voedsel-schandaal zoals in Irak, voorkomen wordt. In het kader van het schoon schip maken wil Annan een be leid van 'zero tolerance' voeren inzake seksuele intimidatie door VN-personeel (zoals in de zaak Lubbers) en seksuele mis dragingen van naar brandhaar den uitgezonden VN-militairen. Het rapport van Annan is onder meer bedoeld om Amerikaanse kritiek op de VN te pareren. Conservatieve Congresleden zijn een eigen onderzoek be gonnen naar het oüe-voor- voedsel-schandaal, en vragen zich met hardop af welk belang er gediend is met lidmaatschap van de VN. John Bolton, een man die zich in het verleden kritisch heeft uitgelaten over de VN, is onlangs door president Bush voorgedragen als perma nente vertegenwoordiger bij de VN met het doel om verande ringen bij de organisatie op gang te brengen. moskou - Een in catsuit gestoken Irina Sloetskaja, de nieuwe wereldkampioene kunst rijden, laat zondag in de ijsshow na afloop van het WK zien waartoe ze allemaal nog meer in staat is op de schaats. Sloetskaja (26) pakte een dag eerder in haar geboorte plaats Moskou voor de tweede keer in haar loopbaan de wereldtitel kunstrijden. De kampioene van 2002 leidde al na de korte kür en won zaterdag ook de vrije oefening. Foto: EPA/Yuri Kochetkov jml r' |l|| Éj| Deze week verschijnt bij uw krant de dikke bijlage Lentegenieten. Het is een veelkleurig magazine dat uit gebreid aandacht besteedt aan de verlokkingen van het voorjaar: de nieuwe mode voor vrouw, man en kind: aandacht voor tuin en wonen. En voorts: vakanties, pretparken, uitjes en wandelingen en natuurlijk de paasdis. 'Lentegenieten' wordt in de loop van de week verspreid. Als het goed is hebt u de bijlage uiterlijk zaterdag 26 maart in huis. Stel probeert kind te verkopen londen - De Britse politie heeft zaterdagavond de aan drugs verslaafde Lindsey Stone en John Carwithen gearresteerd omdat ze hun 2-jarige dochter voor 22.000 euro aan een jour nalist van de krant News of the World wilden verkopen. De krant lichtte de politie in. De 18-jarige Stone zei tegen de journalist dat ze nooit om haar dochter had gegeven. Ze had het geld nodig om amfetamine te kopen en rekeningen te beta len. De politie heeft Charleigh aan de kinderbescherming overgedragen. Weer operatie voor Verkerk alphen aan den rijn - Proften nisser Martin Verkerk onder gaat over een week in New York een tweede operatie aan zijn schouder. Een rustperiode van vier weken maakte de 25-jarige Alphenaar niet pijnvrij. „Ik heb geen keus", aldus Verkerk over de nieuwe tegenslag. „Het is buitengewoon vervelend maar ik ben ook blij dat er nu wat ge beurt. Rust houden is niets als het niet tot verbetering leidt." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gaan. Artsen hebben tijdens de 'i A rechtszaken getuigd dat de her- 1 'wff senen van de vrouw zo zijn be- door onze correspondent Ans Bouwmans Op de vaste stoel van Rinus Michels in de Arena lag gisteren een bos bloemen. Foto: GPD/Hans van Weel amsterdam/anp - Bondscoach Marco van Basten heeft in zijn selectie voor de wedstrijd tegen Roemenië van aanstaande za terdag liefst vijf Ajax-talenten opgenomen, die gisteren alle maal speelden tegen PSV. De Eindhovense ploeg was in Am sterdam echter verreweg de beste en versloeg de talentvolle verzameling voetballers van de debuterende trainer Danny Blind met liefst 4-0. Volgens uitblinker Van Bom mel, die drie doelpunten maak te, is er in Eindhoven geen re den voor frustratie over het se lectiebeleid van Van Basten. „Wij geven slechts antwoord op de vragen die blijkbaar leven bij de media. Als een speler van PSV teleurgesteld is dat hij niet wordt opgeroepen, mag hij daar iets van zeggen. Maar daarna is het voorbij. De bondscoach bepaalt de selectie. Niet wij." De PSV-aanvoerder wilde het maar even gezegd hebben. De overmacht van vooral Van Bommel was in de Arena wel heel groot. De inter national, bij Oranje slechts bankzitter, zette het duel volle dig naar zijn hand. Over rancu ne wilde hij niet spreken. „Ik probeer altijd zo goed mogelijk te spelen en wat Van Basten daarmee doet, moet hij in prin cipe natuurlijk zelf weten." Meer nieuws op de sportpagina's washington/gpd - De emoties in de Verenigde Staten lopen hoog op over de vraag of een 41- jarige vrouw met een zware her senbeschadiging mag sterven - zoals haar man wil - of mag blij ven leven, zoals haar ouders wil len. President Bush heeft zijn va kantie in Texas onderbroken om een noodwet te tekenen. De Re publikeinse partij wil per se uit stel, zodat nog een rechter zich over de zaak kan buigen. Afgelopen vrijdag werd de maagsonde van Terri Schiavo op gezag van een rechter in Flo rida verwijderd. Zonder kunst matige toediening van vocht en voeding overlijdt ze naar ver wachting binnen twee weken. Republikeinse leiders in het Congres bereikten zaterdag een compromis over een wet die het mogelijk maakt voor de ou ders van Terri Schiavo om hun zaak voor te leggen aan een fe derale rechter. Echtgenoot Michael Schiavo is tijdens zeven jaar procederen in de staatsrechtbanken van Florida telkens in het gelijk ge steld. De zaak wordt zeer serieus ge nomen door Republikeinse po litici, die in de meerderheid zijn in de Amerikaanse Senaat en Huis van Afgevaardigden. Het Congres ging eind vorige week met reces, maar de leiders be sloten te blijven om een oplos sing te vinden. De moeder van Teni Schiavo had zaterdag een dringend be roep gedaan op Washington om het er niet bij te laten zitten. „President Bush, politici in Washington, alsjeblieft, alsje blieft, red mijn kleine meid", zei Mary Schindler op weg naar het verzorgingstehuis in Pinel las Park, Florida, waar Terri ligt. Daar werd de afgelopen dagen gebeden door mensen die te gen het versterven van de vrouw zijn. Vier mensen wer den gearresteerd toen ze de monstratief water en brood naar binnen wilden smokkelen. De familie zegt dat Terri met therapie vooruit zou kunnen schadigd dat haar denkvermo gen is verdwenen en niet meer 1 kan terugkeren. I Zja, ik neem een vast Michael Schiavo en zijn advo- kwartaalabonnement en ontvang caat zijn uitgevaren tegen Was- J 08 eerste 2 weken gratis! hington. Politici bemoeien zich 1 hotflal met iets waarvan ze niets weten a automatisch 56.20) en zouden zich moeten scha- J per acceptgiro i€ 56.7o> men, zei hij. Schiavo zegt er Naam dm/dv 'honderd procent' van over- 1 tuigd te zijn dat Terri niet in de- 1 Adre8: ze vegetatieve toestand wilde Postcode leven en dat ze nu in vrede is. 1 piaats: Het is uitzonderlijk dat het 1 Tyfoon Congres zich met een familie- 1 1 conflict bemoeit. In een uitge- g®6001"1808111111 lekt memo aan Republikeinse 1 e~m*ü: senatoren werd er melding van Bank/giro* gemaakt dat de zaak veel los Handtekening maakt bij conservaüeve christe- nen, die belangrijk zijn bij ver- stIIrl,m wM,r. kiezingen. 1 de envelop naar Leidsch Dagblad, tav I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar, of bel OBOO-1711 (gratis) 1- E-mail leceraaervioe0hdc.nl of surf (advertentie) l naar www leidschdagblad nl Deze aan- I bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens. In het colofon van de krant vindt u nadere Informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Kijk elders in deze krant hoe u kans maakt op unieke cadeaus! 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1