AZ fysiek en sportief niet te kloppen Lazovic scheldt uit vreugde SPORT 3 Romario danst de samba in Engels slaapstadje Van Bommel laat zijn voeten spreken wim van der Giip overleden eresse PSV >r Hongaar Aises Drogba ^arbiter Frisk Servische spits bevrijdt Feyenoord in blessuretijd indts trainer Volendam ndam - Ernie Brandts het voetbalseizoen af als dtrainer van FC Volendam. J ud-international, die voet evoor PSV, Roda JC en De 1 Jschap, is de opvolger van gj, )ragtsma die onlangs is [e lagen. In de tussentijd na- IJ Marcel Bout en Johan r de honneurs waar. n dts heeft ervaring als trai- r j ls assistent bij PSV. De eer- jj, redstrijd van FC Volendam Brandts als hoofdtrainer is aart thuis tegen Fortuna d. De laatste vier wedstrij - s I in de eerste divisie gingen rerloren. in Maradona Boca Juniors os aires - De voormalige I itijnse voetbalster Diego dona gaat werken voor Juniors, de club in Buenos r ivaar hij 24 jaar geleden Ide. Het is niet duidelijk Ie 44-jarige Maradona bij g( moet gaan doen en wan- c v hij daarmee begint. Hij ie rging twee weken geleden ;o( lombia een operatie waar- ge n maag werd verkleind, te du de vraatzucht van de et i Diego moeten intomen, u i n maanden tijd moet hij en. van 116 naar 72 kilo. isl celona wint su 0 e tien man ni iuna - FC Barcelona heeft ha lagavond een belangrijke ;eboekt op de weg naar de m itel. De formatie van t z Rijkaard, die bijna de vol- ge tweede helft met tien op noest spelen, boekte een nif iwde uitzege op Deporti- p v loruna: 0-1. Barcelona i bi na tien minuten op voor- g dankzij een doelpunt tte iuly. Na de pauze kreeg ona-speler Marquez zijn e gele kaart. Concurrent ladrid versloeg gisteren e I en veld Malaga met 1 -0. ïlverdediger Roberto Car lorde in de 61ste minuut, ma iterstand op Barcelona lel odoende elf punten. In 4-1 nera Division zijn nog jst speelrondes af te wer- ïisi 3i maandag 2i maart 2005 Winst Alkmaarders op Vitesse n,J e 1 >ven/gpd - Guus Hiddink ijn oog laten vallen op d d welder Zoltan Gera van 3n romwich Albion. De trai- wa 1 PSV zag de Hongaar vo- iar eek aan het werk in de tegen Chelsea. Gera he irdt gezien als een kandi- n Mark van Bommel aan ide van het seizoen te gen. Als West Bromwich d degradeert uit het Pre- ip, is de 22-voudig inter- al voor een redelijk be- mi koop. by jelse club nam hem een 3r leden voor twee miljoen ;evi 'er van Ferencvaros. Ge- irflde vier jaar voor de club va edapest, waar hij uit- t°t aanvoerder van de irse nationale ploeg. Hij en< ekend als een aanvallend 11de middenvelder. In opizoenen bij Ferencvaros lij tot 32 treffers. Bij het kei lasseerde WBA is Gera me isspeler. ngak bevestigde zijn interes- Lt iïjren. „Gera is een veelzij- hrij eler, die iets aanvallen- 30j ngesteld dan Van Bom- ne j speelt meer tussen de een beetje zoals Park. len zien of het iets kan egi apli ebrj L aVanp/rtr - Didier Drog- t openlijk excuses aan- 7A1 aan de Zweedse rechter Anders Frisk. De 1 van Chelsea deed dat van het plotse- kv sluit van Frisk na talloze t ngen als arbiter te stop- se mijn verontschuldigin- „Hd voor het feit dat ik zijn de a van het voetbal heb jeddigd", zei Drogba. „Ik Derat hij van gedachten ver- i in Voetbal heeft grote dwifechters nodig en hij is mten." veqspeelde met Chelsea in öipions League tegen FC in (ha. In de eerste wed- eóssen beide clubs kreeg beli de rode kaart. Barcelo- ma het eerste duel, maar het tweede toch uitge- 1 door Chelsea. •ers s coach Jose Mourinho ;vectijds dat Barea's coach ijkaard in de rust met ze lJad gesmoesd. Drogba e b< t na de hervatting weg- I de n. Chelsea boycotte na no e persconferentie, g Frisk verklaarde in het zijnde dat hij niet van zijn rs ale stoppen zal terugko- danks bemiddelingspo- •an de UEFA en FIFA. door Ruud Ramler alkmaar - De kracht van het collectief betaalt zich al een sei zoen lang uit. Zaterdagavond tegen Vitesse speelde AZ de vierde wedstrijd in tien dagen. Maar ook deze aanslag op het fysiek werd gezamenlijk moei teloos doorstaan: 3-0. Het is een seizoen waarin alles voor AZ vanzelf lijkt te gaan. Met een onverwachte hoofdrol in eigen land en ver daarbuiten, plus een belangrijk aandeel in de Oranje-selectie. Maar zelfs voor een superfitte selectie als van AZ heeft de drukte en het gestel zijn grenzen. Daarom wenste Co Adriaanse zijn voet ballers zaterdagavond na de achttiende competitiezege een prettige vakantie. Omdat het, voorzag de trainer, op weg naar de afrekening van het seizoen wel eens de laatste mogelijk heid kon zijn om op adem te komen. Het kwintet dat in Alkmaar de Oranje-brigade vormt, had dat aanlokkelijke vooruitzicht van vijf dagen voorgeschreven rust niet. Het scheelde Jan Krom kamp nog het minst omdat de tegen Vitesse geschorste back al een paar dagen door zijn trai ner werd ontzien. Voor Martijn Meerdink, zater dagavond tamelijk anoniem, geeft de gedachte aan een mo gelijk debuut in Oranje alleen al energie genoeg om op de been te blijven. En Henk Timmer, de keeper die er vooral een fase lang na rust voor zorgde dat de dreiging uit Arnhem geen echte kansen opleverde, is gewend zichzelf scherp te houden. Adriaanse vreest dat het gebrek aan rust vooral Denny Landzaat en Joris Mathijsen parten kan gaan spelen. Als hij ermee ge confronteerd wordt, wimpelt de laatste dat nog steeds weg. En aan zijn uitmuntende spel te gen Vitessé viel wederom niets van vorm- of krachtverlies af te lezen. Opnieuw nagenoeg zon der overtredingen neutraliseer de Mathijsen de vijandige spits Igor Gluscevic. En als altijd legde aanvoerder Landzaat ook zaterdagavond weer de meeste meters af van iedereen op het veld. Onver moeibaar naar het scheen, maar de mindere precisie in zijn passes sprak soms andere taal. Zoals Landzaat zich woensdag ook tegen Sjachtar Donetsk al minder nadrukkelijk met de gang van zaken kon be moeien dan hij gewend is. Met zijn benutte penalty, tien minu ten voor tijd, was zijn aandeel tegen Vitesse niettemin weer zeer bepalend. De strafschop was discutabel omdat Stijn Vreven de bal meer op zijn borst dan met de arm beroerde. Tussen de heftig pro testerende Vitesse-spelers legde Landzaat de bal onverstoorbaar neer voor zijn 25ste succes nummer vanaf de stip op rij. Veel later dan eerder dit seizoen in Arnhem besliste AZ daarmee de wedstrijd. En net als thuis mocht Vitesse, dat binnen een jaar van potentiële degradant veranderde in kandidaat voor Europees voetbal, enige tijd de illusie koesteren mee te doen. Voor rust hadden Kenneth Perez en Stein Huysegems het positivisme van de bezoekers al kunnen indammen. Perez kreeg de beste kans, maar ook de Deense international gaat fysiek gebukt onder het zware pro gramma. In de wetenschap dat bijkomen er met de dubbel te gen Kazachstan en Oekraïne voor hem evenmin in zit. Kew Jaliens, de onberispelijke vervanger van Kromkamp, zette AZ vlak voor de wissel alsnog op het spoor van een nieuwe zegetocht. Die door de penalty van Landzaat en een verrader lijke uithaal van Olaf Linden- bergh pas in de slotfase vorm kreeg. Edward Sturing vond dat geen schande. Vooral omdat AZ in de beleving van de trainer een paar stappen verder is dan zijn Vitesse. Het goede gevoel van AZ kreeg een dag later in de Arena nog een impuls. De af stand met het onaantastbare PSV bleef weliswaar onveran derd, maar de voorsprong op de derde plaats groeide naar ze ven punten. En dat is met uit wedstrijden tegen Ajax en Fey enoord op de rol een fijne buf fer in slopende tijden. AZ: Timmer; Jaliens, Mathijsen, Op dam en De Cler; Landzaat, Van Galen (71. Ramzi) en Lindenbergh; Meer dink, Nelisse (24. Huijsegems) en Perez (65. Sektioui). VITESSE: Wapenaar; Vreven, Van den Berg, Dingsdag en Jansen; Hersi, Knopper, Janssen en Frankel; Glusce vic (72. Rojer) en Amoah. EREDIVISIE Danko Lazovic staat amper vijf minuten in het veld of hij heeft gescoord voor Feyenoord. Links Karim Saidi. Foto: GPD/Pro Shots door Hans Leber waalwijk - Feyenoords duurste aankoop aller tijden zit zater dagavond als eerste in de bus na de met 2-4 gewonnen wedstrijd tegen RKC Waalwijk. Danko La zovic is druk in de weer met zijn mobiele telefoon. In het Man- demakers-stadion klinkt dan nog steeds de vraag of zijn hevige re actie richting trainer Ruud Gullit, na zijn voor Feyenoord bevrij dende doelpunt, kwaad was be doeld. „Nee", zegt zijn trainer. „Nee", zegt Lazovic bij de bus. Bijna zeven miljoen euro kostte in de zomer van 2003 zijn over gang van Partizan Belgrado naar Feyenoord. Afgelopen de cember, anderhalf jaar van sportieve deernis later, dook de jonge spits even onder in de luwte van Mario Beens Jong Feyenoord. Hij had het gehad met Ruud Gullit en de zijnen, die hem immers te min achtten voor speeltijd. Lazovic stond zelfs op de nominatie te wor den verhuurd aan ADO Den Haag. Maar hij wilde niet. Wie bij hem informeerde, hoorde een hartstochtelijk pleidooi van een jongen die niet van huis ge stuurd wilde worden. Feyenoord verkocht in de win ter Thomas Buffel aan Glasgow Rangers en verhuurde Ebi Smo- larek aan Borussia Dortmund. Lazovic schoof op in de lijn der opvolging en stond in 2005 al een paar keer in de basis. De laatste weken moest hij welis waar zijn plaats weer afstaan aan Salomon Kalou, maar Gullit heeft hem belangrijker ge maakt. Welgeteld vijf minuten stond Lazovic zaterdag in het veld toen hij Feyenoord in blessure tijd met een afstandsschot op 2-3 bracht. Waar de Rotterdam mers op een punt rekenden, bracht hij de volle winst. De ontlading bij de spits was im mens en behelsde vooral het gefulmineerde Servische scheldwoord 'picku', dat klinkt als pietsjkoe; een platte bena ming voor het vrouwelijk ge slachtsdeel. Pietsjkoe dus. Richting Gullit. „Nee, dat was niet kwaad be doeld. Zo noemen de spelers en de trainers me vaak, het is mijn koosnaampje bij de club. Ik heb heel veel respect voor Gullit. Ik was gewoon ontzettend blij. Feyenoord is mijn club, ik wil hier slagen", verklaart Lazovic als hij is uitgebeld. Na de vraag wie hij zo nodig moest spreken, blijkt dat de 21-jarige niet al leen de last van een haperende voetbalcarrière draagt. „Mijn moeder is erg ziek. Ik wilde haar en mijn vriendin laten we ten dat ik succes had van avond." Patrick Lodewijks, de doelman die werd vervangen door Gabor Babos omdat hij vlak voor de wedstrijd een spier verrekte, vertelt waarom de Feyenoor- ders na zijn doelpunt zo osten tatief om hun pietsjkoe heen stonden. „Die jongen heeft veel meegemaakt. Zijn moeder heeft maagkanker en hij regelt de he le medische toestand. Hij haalt de artsen overal vandaan, ook uit Engeland geloof ik. Het kost hem bakken geld. Dat weten we natuurlijk, als groep." Danko Lazovic zit dan allang weer in de bus te bellen. In de kleedkamer van Feyenoord sor teert de 69-jarige verzorger Ge rard Meijer de clubspullen on der luide dance-klanken. Fey enoord is na zes gewonnen competitiewedstrijden op rij in een winning mood. De selectie gaat in Rotterdam iets drinken, wat dit jaar nog maar zelden voorkwam. „De groep wordt steeds hechter", zegt Dirk Kuijt als hij naar de bus loopt. De topscorer (22 goals) trof geen doel, maar legde wel de 2-2 panklaar op het hoofd van Ka lou. Kuijt speelt de komende week met Oranje tegen Roemenië en Armenië. Feyenoord heeft vrij tot 3 april als de winning mood in de topper thuis tegen AZ écht iets moet opleveren. Ro meo Castelen, tot dusver vaste keus voor bondscoach Marco van Basten, is opgeroepen voor Jong Oranje. De kleine rechts buiten scoorde in Waalwijk de 1-1 en ramde kort na de bevrij dende 2-3 van Lazovic in de al lerlaatste seconden van de wedstrijd prachtig de 2-4 bin nen. Hij is teleurgesteld, zegt Castelen, maar met revanche hebben zijn doelpunten niets te maken. „Daar ben ik helemaal niet mee bezig. Ik respecteer de keuze van de bondscoach en ga me bewijzen in Jong Oranje. RKC WAALWIJK: Sinouh; Greene, Ver- maelen en Van Hintum; Van Diemen, Fuchs, Krohn-Dehli en Molhoek (90. Elmas); Oost (64. Fung-A-Wing), Vas concelos (73. Putter) en Hoogendorp. FEYENOORD: Babos; östlund, Gibbs, Saldi en Basto (46. Bosschaart); Caste len, Hofs, Ono en Goor (84. Lazovic); Kuijt en Kalou. Ajax - PSV 0-4 (0-2). 24. Cocu 0-1. 45 Van Bommel 0-2, 54. Van Bommel 0-3 (strafschop), 59. Van Bommel 0-4. Scheidsrechter: Braamhaar. Toeschou wers: 50.765. Gele kaart: Vogel (PSV), Sneijder, Maxwell (Ajax). De Graafschap - RBC Roosendaal 0-1 (0-0). 68. De Groot 0-1. Scheidsrech ter: Jol. Toeschouwers: 11.000. Rode kaart: 62. Fortes Rodriguez (RBC Roo sendaal). RKC Waalwijk - Feyenoord 2-4 (2-2). 6. Vasconcelos 1-0, 24. Castelen 1-1, 26- Krohn-Dehli 2-1. 33. Kalou 2-2. 90 Lazovic 2-3. 90. Castelen 2-4. Scheids rechter: Van Egmond. Toeschouwers: 6500. Rode kaart: 59. Greene (RKC Waalwijk). Gele kaart: Vasconcelos (RKC Waalwijk). AZ - Vitesse 3-0 (1-0). 44. Jaliens 1-0, 80. Landzaat 2-0 (strafschop), 89. Lin denbergh 3-0. Scheidsrechter: Wiede- meijer. Toeschouwers: 8.559. Gele kaart: Janssen. Amoah, Vreven (Vitesse) NAC Breda - NEC 1-2 (0-0). 68. Mert- des da Silva 1-0, 78. Tininho 1-1, 86. Ebbinge 1-2. Scheidsrechter: Koop man. Toeschouwers: 12.389. Gele kaart: Heije (NEC). FC Groningen - Willem II 1-1 (0-1). 22. Bobson 0-1, 86. Nevland 1-1. Scheids rechter: Van der Hilst. Toeschouwers: 11.570. Gele kaart: Elshot, Florén (FC Groningen), Bobson, Agustien, Srpit (Willem II). FC Utrecht - Heerenveen 0-1 (0-1). 25. Yildirim 0-1. Scheidsrechter: Haverkort. Toeschouwers: 20.545. Rode kaart: 44. Tanghe (FC Utrecht, 2x geel). Gele kaart: Seip, Samaras, VSyrynen (Hee renveen). FC Twente - ADO Den Haag 2-1 (1-0). 5. Cziommer 1-0, 48. Zomer 1-1 (eigen doel), 90. N'Kufo 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Sterk Toeschouwers: 13.000. Rode kaart: 45. Van der Leegte (ADO Den Haag/2x geel). Gele kaart: Van der Gun (AD0). Topscorers: 1. Kuijt (Feyenoord) 22, 2. Vennegoor of Hesselink (PSV), Kalou (Feyenoord) 14, 4. Huntelaar (SC Hee renveen), N'Kufo (FC Twente) 12. 6. Hoogendorp (RKC Waalwijk), Perez (AZ) Van Bommel (PSV) 11,9. Hofs (Fey enoord). Boussaboun (NAC Breda). Landzaat (AZ) 10, 12. Nevland (FC Gro ningen), Castelen (Feyenoord), Cristia- no (Roda JC), Den Ouden (AD0 Eten Haag), Amoah (Vitesse) 9. PSV 26 21 4 1 67 70-13 AZ 25 18 6 1 60 59-18- Ajax 25 16 5 4 53 51-25 Feyenoord 25 15 5 5 50 70-30 Vitesse 26 13 4 9 43 43-36 FC Twente 26 12 5 9 41 35-29 Heerenveen 26 12 5 9 41 42-42 FC Utrecht 26 10 6 10 36 29-29 RKC 26 9 7 10 34 34-38 Roda JC 26 9 6 11 33 45-43 Groningen 26 9 6 11 33 35-41 NAC 26 8 6 12 30 34-51 Willem II 26 8 5 13 29 29-49 NEC 26 6 8 12 26 27-36 ADODenHaag 26 7 5 14 26 30-43 RBC 26 6 2 18 20 25-58 Graafschap 26 4 6 16 18 27-58 Den Bosch 25 2 3 20 9 13-69 door Mark Caldenhoven Amsterdam - Een paar keer had Mark van Bommel een tikkeltje euforisch naar het reusachtige scorebord in de Arena gekeken. Ajax 0, PSV 4. En daaronder stond zomaar drie keer de naam van de Limburgse vorm gever. „Mooi hè?" Maar in het hol van de dolende Amsterdamse leeuw, de club die tot ongenoegen Van Eind hoven en omstreken door keu zeheer Marco van Basten was omgetoverd tot hofleverancier van Oranje, wilde Van Bommel van geen remmingen, wraak of zelfs maar een lange neus we ten. „Sterker nog: ik wil uit de wereld hebben dat PSV een rel maakt." Aan de polemiek tussen Eind hoven en Amsterdam werd gis teren alleen door de fans een hoofdstukje toegevoegd. Waar Ajacieden aanvankelijk 'ze spe len nooit voor Oranje' aanhie ven, sloeg de aanhang van PSV in de slotfase terug, toen de Arena het zwijgen was opgelegd en zelfs gedeeltelijk al was leeg gelopen: 'Van Basten zet je brü eens op'. Voor de spiedende ogen van de bondscoach en diens assistent John van 't Schip liet PSV, en Van Bommel in het bijzonder, vooral de voeten spreken. Ajax drentelde ideeënloos over de eigen grasmat en werd door de aanstaande landskampioen ste vig op zijn nummer gezet. Dat was genoeg, vond Van Bommel. De regisseur wilde van geen Eindhovense calime- rogevoelens weten na het om streden selectiebeleid van Van Basten. „Waarom - en op wie - zouden wij wraak moeten ne men? Wij hebben echt nooit ge reageerd op Oranje. Sommigen die niet geselecteerd waren, hebben na vragen hun teleur stelling kenbaar gemaakt. Dat mag toch? Daarmee was de kous af. De bondscoach be paalt. Niemand bij PSV wil iets creëren wat er niet is. We willen op het veld onze kandidatuur rotterdam/gpd - Oud-interna- tional Wim van der Gijp is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 76-jarige leeftijd overleden. Hij kreeg bekendheid als speler van Emma, Sparta en DHC. Bij Emma speelde hij in een elf tal met zijn broers Freek, Cor en Janus. Met Sparta, waarvoor hij 128 duels afwerkte, verover de de midvoor de landstitel in 1959. Van der Gijp was enkel voudig international; hij debu teerde op 30 mei 1954 tegen Zwitserland (3-1-verlies). Na zijn actieve loopbaan werd Wim van der Gijp, de vader van René van der Gijp, trainer van de zaterdagamateurs van Zwart Wit '28. Onder zijn leiding wer den de Rotterdammers in 1971 en 1972 landskampioen van het zaterdagvoetbal en in 1971 ook algeheel landskampioen. Programma: vrijdag 1/4: Vitesse - FC Twente; zaterdag 2/4: ADO Den Haag - RKC Waalwijk, Willem II - De Graaf schap, SC Heerenveen - Ajax, PSV - FC Utrecht; zondag 3/4: Roda JC - NAC Bre da, Feyenoord - AZ, RBC Roosendaal - FC Den Bosch, NEC - FC Groningen. EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. Van den Bergh (Sparta) 20, 2. Mustapha (Sparta) 19, 3. Koever mans (Sparta) 17, 4. Hofstede (WV-Ven- lo) 15, 5. Derksen (Fortuna Sittard) 14, 6. Hamming (BV Veendam) 13, 7. Cvet- kov (Helmond Sport). El Hamdaoui (Ex celsior) 11, 9. Berger (FC Zwolle), Monteiro (AGOW Apeldoorn) 10. 11. Ja cobs (VW-Venlo), Kantelberg (Stormvo gels/Telstar) 9. Programma: vandaag: Helmond Sport - FC Dordrecht, Emmen - Fortuna Sittard, MW - VW Venlo, TOP Oss - Veendam, Haarlem - AGOW, Excelsior - Heracles Almelo, FC Zwolle - FC Eindhoven; vrij dag 25/3: FC Zwolle - Sparta, Excelsior - Helmond Sport, FC Volendam - Fortuna Sittard, Haarlem - Heracles Almelo, Cambuur Leeuwarden - Stormvogels Tel star, Eindhoven - VW Venlo, TOP Oss - AGOW, MW - Veendam, Emmen - Go Ahead Eagles. Mark van Bommel raakt Wesley Sneijder. De aanvoerder van PSV groeide uit tot man van de wedstrijd. Foto: GPD/Koen van Weel stellen en elke wedstrijd win nen." En, met een knipoog: „Met zo mooi mogelijk voet bal." In de directe confrontatie met Wesley Sneijder, een concur rent toch voor een plek in de basis zaterdag tegen Roemenië, zadelde de ritmebepaler van PSV de bondscoach niettemin met een luxeprobleem op. Vond ook zijn tegenstander. Het duel was een minuutje on derweg, zo zei Sneijder, toen plots het onderwerp 'Neder lands elftal' werd aangesneden. „In de lacherige sfeer. Wat er in die paar seconden is gezegd, is niet belangrijk. Maar ik zei hem wel dat hij een kansje in Oranje verdient. Dik een uur later kwam hij weer een keer langs. Hij had drie keer gescoord en liet dat met een tilckie op mijn hoofd fijntjes weten. 'Bedankt', zei hij alleen maar." Het gebaar was illustratief voor de Eindhovense hegemonie in Amsterdam. WaarVan Bom mel, die een lichte enkelblessu re opliep („Roemenië is nog ver weg"), zich weer eens in dienst van het elftal plaatste en zijn momenten subtiel doseerde, was voor Sneijder weinig meer weggelegd dat een controleren de rol zonder piekmomenten. De Utrechter speelde in het Oranje van zijn stadgenoot Marco van Basten meer achter de spitsen, maar die taak was gisteren bij het debuut van Danny Blind weggelegd voor Rafael van der Vaart. „Positioneel konden we op de beginfase na geen vuist maken. We kwamen er bij PSV gewoon niet doorheen", zei Sneijder. Van Bommel: „Dat is onze kracht ook. Er zijn geen echte uitschieters. Iedereen scoort een dikke voldoende. Het mooie is dat we niet in paniek raken als we een kwartiertje on der druk staan." PSV vernederde Ajax, de lands kampioen die gisteren alvast van zijn troon werd gestoten. Van Bommel, die de beslissing over zijn toekomst weer met minimaal een weekje uitstelde, had op de kepér beschouwd een agressiever Ajax verwacht. De komst van Danny Blind had de Amsterdamse verhoudingen op scherp gesteld, dacht PSV. Van Bommel maakte zich daar om op voor een lastige kluif, niet een hapklare brok. „Ajax begon zeer agressief, maar na onze goal was het ineens voor bij. Wat het grootste verschil is tussen Ajax en PSV? Veertien punten. Nee, zonder gekheid: wij zijn veel verder dan Ajax." Sneijder: „Het is een trieste middag, maar tegen dit PSV was geen kruid gewassen. Het is zo degelijk. Of zijn degelijkheid en topvorm goed zijn voor een plek in het keurkorps van Van Basten, wil de hoofdrolspeler Van Bommel niet beamen. „Ik meld me bij Oranje met de instelling dat ik tegen Roemenië begin. Klaar. Zo niet, dan stel ik me in dienst van de rest. Van de twintig spe lers zijn er negen ontevreden. Of ik me kan voorstellen dat ik niet speel? Ja, dat kan ik. Ik loop niet gefrustreerd rond, hoor." eindhoven/gpd - Garforth Town AFC was een onbeduidend amateurclubje uit een voorstad van Leeds. Totdat Simon Clifford zich met de za ken ging bemoeien. De Britse manager wil Enge land veroveren met swingend voetbal, geïnspi reerd op de Braziliaanse speelstijl. Om die ambi ties kracht bij te zetten heeft hij Romario gecon tracteerd. Is hier een dwaas aan het werk? Nee, integendeel: Britse voetbalkenners nemen Clif ford uiterst serieus. Het persbericht van Garforth Town rept over de 'moeder alle coups". Romario de Souza Faria speelt vanaf volgend seizoen in het stadionnetje van de amateurs. Zijn contract bij Vasco da Ga- ma loopt in april af, waarna de oud-PSV'er mee doet aan de wereldkampioenschappen beach- voetbal. Vervolgens begint hij aan zijn 'Engelse avontuur', meldt Garforth Town. De 39-jarige topschutter is hoogstpersoonlijk door eigenaar/manager Simon Clifford gestrikt. In de lokale pers reageerde Garforth-secretaris Gary Webster euforisch: „We hadden het bezoek van Socrates net verwerkt, toen we dit nieuws vernamen. Of we opgetogen zijn? Dat is nog te zwak uitgedrukt." Socrates, de legendarische middenvelder uit Bra zilië, maakte in november vorig jaar als gastspe- ler zijn opwachting bij Garforth Town. Hij was door Clifford uitgenodigd 'om de club onder de aandacht te brengen'. De dertiger is idolaat van het Braziliaanse sambavoetbal sinds hij als sup porter van Middlesbrough bevriend raakte met middenvelder Juninho. Via hem maakte Clifford kennis met 'futebol de salao', een soort straat- voetbal dat wordt gespeeld met een kleine, harde bal. Het speeltuig stuitert niet en stimuleert daar door de technische vaardigheden. „De verre pass is geen optie. Een speler heeft nu maar twee mo gelijkheden: een dribbel of een slim steekbal letje", vertelde Clifford in dagblad de Telegraph. Hij liet dertig ballen uit Brazilië overkomen en gebruikte ze in de sportlessen op de school waar hij als onderwijzer werkte. Niet lang daarna zeg de Clifford zijn baan op om zich te wijden aan zijn missie: het opzetten van een voetbalinstituut naar Braziliaans voorbeeld. Hij begtMi in 1996 met enkele jongens, negen jaar latens de Inter national Confederation of Futebol de Salao uit gegroeid tot een imperium met filialen in Singa pore en Australië. Alleen al in Engeland krijgen circa tweehonderdduizend voetballertjes les vol gens de methode van Clifford. In speelgoedmul- tinational Lego vond hij een gulle sponsor. De voetbalverslaafde gaf demonstraties bij Engel se profclubs en beroemde spelers als Michael Owen en Jay-Jay Okocha toonden zich enthousi ast over de Braziliaanse voetballessen. Clifford had zelfs een ontmoeting met toenmalig bonds- .coach Glenn Hoddle en diens assistent. „Ze wil den Engeland hetzelfde laten spelen als Brazilië. Ik zei: 'Je kunt beter met kinderen beginnen'. Ze antwoordden dat ze geen jeugdspelers hadden. 'Wij zitten met dit verdomde team en over vijf maanden begint het WK'." Als iemand een Engelse ploeg op zijn Braziliaans kon laten spelen, dan was hij het, besefte Clifford na dit onderonsje. Hij probeert sinds 2003 zijn droom te verwezenlijken via Garforth Town. Daar kreeg de oud-leraar de touwtjes in handen nadat hij voor 150.000 euro de schulden van de club wegpoetste. In een 25-jarenplan ontvouwt hij zijn ambities: hij wil in 2020 promoveren naar het Premiership en acht jaar later de landstitel pakken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15