Huilende Italiaan op Via Roma SPORT 2 Renault neemt in Formule 1 rol van Ferrari over Bekele met overleden verloofde in hart naar WK-goud veldlopen Clijsters wint op pl waar ellende bego Petacchi eindelijk voor vol aangezien na winst in Milaan-San Remo Rijker vecht om miljoen d a Albers haalt finish, rq,. daar is alles mee gez|e Eddy Merckx krijgt museum maasmechelen - De legendari sche wielrenner Eddy Merckx krijgt een eigen museum. Het paviljoen wordt onderdeel van het nieuwe wielren-themapark Velocity in het Belgisch-Lim burgse Eisden, waarvan de eer ste delen komende zomer ope nen. Het museum bestaat voor al uit foto's en filmbeelden van Merckx. De Belg heeft heel veel van zijn originele fietsen en truien al weggegeven aan goede doelen. Federer ook beste in Indian Wells Indian wells - Roger Federer is bijkans niet te verslaan op de tennisbaan. De Zwitser voegde gisteren de toernooizege in In dian Wells aan zijn imposante erelijst toe. Federer bleek in fi nale duidelijk te sterk voor de Australiër Lleyton Hewitt: 6-2 6- 4 6-4. Van zijn laatste acht toer nooien won de Zwitser er ze ven. Dennis van Scheppingen heeft een challengertoernooi in Ecuador op zijn naam geschre ven. De Nederlander versloeg tijdens het Salinas Open in de finale de Braziliaan Franco Fer- reiro met 6-2 en 6-4. Romören vliegt liefst 239 meter planica - De Noorse schans springer Einar Romören heeft gisteren in Planica (Slovenië) de finale wereldbeker skivliegen gewonnen. Hij deed het met een wereldrecord van 239 me ter. In de kwalificatie had hij het oude wereldrecord van de Fin Matti Hautamaki al met 3,5 meter verbeterd tot 234,5 me ter. In de wedstrijd overtrof Hautamaki het record uit de kwalificatie, maar Romören ging er met 3,5 meter overheen naar 239 meter. Vijfde WB-zege turner Van Celder cottbus - Turner Yuri van Gel der heeft gisteren in Cottbus aan de ringen zijn vijfde we reldbekerzege op rij behaald. De Waalwijker behaalde de sco re 9,600. Het was voor Van Gel der zijn twaalfde medaille bij een WB-wedstrijd, zeven keer won hij een wedstrijd. Jeffrey Wammes werd eerder op de dag zevende op het onderdeel sprong. Zaterdag had de 17-ja- rige turner uit Zoetermeer zilver behaald op vloer. Duitse amazone wint in Brabant den bosch - Indoor Brabant heeft gisteren een bijzondere paardensportversie van Duits land - Nederland opgeleverd, van amazone tegen ruiter en zelfs van familieleden tegen el kaar. De uitslag viel niet uit in het voordeel van Oranje, wel in het voordeel van de vrouwen. Een van oorsprong Amerikaan se maakte het verschil. Mere dith Michaels-Beerbaum legde met Shutterfly in de barrage zo'n dwingend tempo op dat de poging van Gerco Schroder (tweede) om de hoofdprijs van 30.000 euro te pakken, ge doemd was te mislukken. maandag 21 maart 2005 door Pim van Esschoten den haag/saint-galmier - „Ongelooflijk. Niet van deze wereld." Manager Jos Hermens is wel zo'n beetje door zijn superlatieven heen als het om Kenenisa Bekele gaat. De Ethiopi sche topper uit zijn stal won dit weekeinde voor de vierde keer op rij de dubbel tijdens het WK veldlopen. Uniek, zeker gezien de ge beurtenissen in de afgelopen maanden. De olympisch kampioen van Athene (10.000 meter) was op de vierde januari dit jaar met zijn verloofde Alem Techale op weg voor een duurloop, toen de negentienjarige wereld kampioene bij de jeugd in elkaar zakte. Voor Bekele haar bij een hospitaal kreeg, was ze overleden. Bekele (22) was niet langer De Kannibaal, zo als Hermens hem vorig jaar noemde omdat hij altijd en overal wil winnen. Bij indoorwed- strijden in Boston en Birmingham won hij niet eens. Bekele leek er met zijn hoofd niet bij te zijn. Hermens: „Hij is normaal al wat gesloten. Nu was hij ook zo klein." Volgens de gebruiken van zijn geloof had Be kele tijdens de veertig dagen van rouw niet mogen rennen. „Maar ja, dat deed hij natuur lijk wel. Zoals wij dat ook zouden doen, wilde hij het van zich aflopen. Dat zorgde wel voor kritiek in zijn omgeving. En dus voor druk." Optimaal gingen die trainingen niet. Vaak maakte Bekele ze niet eens af. Pas sedert drie weken trainde hij weer als vanouds. Her mens: „Te kort eigenlijk voor dit WK. Beter was het om het in drie maanden op te bou wen. Ik heb hem ook afgeraden hier te lopen. Maar zijn coach Tolossa, ook bondscoach, besliste anders. En de ervaring leert dat ik die strijd niet altijd aan moet gaan. In Saint-Galmier, even buiten Saint-Etienne, dachten zijn opponenten te strijden met een kwetsbare Kannibaal. Hermens: „En hij was zeker minder getraind dan de afgelopen ja ren. Voor de wedstrijd van zaterdag vertelde hij me nog moe te zijn. Hij voelde zich niet lekker." Stephen Cherono, die onder de naam Saif Saaeed Shaheen voor Qatar uitkomt en zich de beste steeple-loper ter wereld mag noe men, viel hem zaterdag aan. „Misschien", zei Shaheen later, „is hij niet zo sterk, dacht ik. Maar mentaal was hij beter dan ooit." En blijer dan ooit. „Dit is mooier dan mijn olympisch goud", zei Bekele zaterdag. „Na tuurlijk dacht ik aan Alem. Ik ben haar niet kwijt, ze is in mijn hart." En: „Ik liep hier met verdriet en blijdschap in gedachten." Na die zege op de korte cross volgde gi een even indrukwekkende winst op de Wat Shaheen op zaterdag deed, deed d nyaan Eliud Kipchoge een dag later. Aa len. En opnieuw vergeefs. Bekele nam val over en liep alles en iedereen naar Hermens: „Dit is zo... geweldig. Verdrit hij natuurlijk ook nu nog, maar hij liep met een grote lach rond. De ommekeei snel gekomen. Anders was dat misschii Hengelo gebeurd." Want natuurlijk isfc bedoeling dat De Kannibaal bij de FBK Games wederom aan de start staat. door Ad Pertijs san remo - Niks mooier dan een huilende Italiaan op de Via Roma van San Remo. Helemaal als hij Alessandro Petacchi heet. De man die doorgaans emotieloos van overwinning naar overwin ning spurt, liet er zaterdag zijn tranen de vrije loop toen hij na het winnen van Milaan-San Re mo in de armen viel van zijn va der en ploegmaats van Fassa Bortolo. Niks mooiers ook dan de chaos op de Via Roma als daar een Italiaan zojuist de Primavera heeft gewonnen. Achter de fi nishlijn knokt iedereen zich een weg naar de held van de natie. Cipollini stapte er enkele jaren geleden zo fier als een Romein se veldheer terug in de richting van de streep om daar gehul digd te worden. Etappes winnen in Tour, Giro en Vuelta is leuk, maar de grote droom van iedere Italiaan is het winnen van Milaan-San Remo. Petacchi besefte dat op het git zwarte asfalt in de bloemen stad. Iedereen besefte het, en de iets later gefinishte renners moesten op motorkappen van vastgereden volgauto's vluch ten om niet onder de voet te worden gelopen door de Petac- chi-tsunami. „Nu ik een monument van een wedstrijd heb gewonnen, hoor ik er echt bij", zei de man op wiens snelheid ook dit jaar geen maat staat, nadat hij een kwar tiertje na de spurt weer zijn ei gen bescheiden zelf was. Petac chi (31) spurt even majestueus als Cipollini naar zijn zeges. Rechttoe-rechtaan. Als mens is hij echter de tegen pool van de man in wiens voet sporen hij zaterdag getreden is. 'Cipo' maakt van elke zege een ware mediashow. De hang naar aandacht was zijn doping. De bescheiden, introverte Petacchi praat en doet zoals hij spurt: vlak en zakelijk. Op het saaie af. Twee jaar geleden verscheen hij zuchtend en balend op een persconferentie nadat hij even ervoor zijn tweede Tourrit had gewonnen. Omdat het hem niet Alessandro Petacchi valt na zijn zege huilend in de armen van ploegmaat Fabio Baldato (links) Foto: Reuters/Stefano Rellandini lekker zat dat hij de dag daar voor gelost was op een heuvel tje. Tobben deed Petacchi ook het afgelopen jaar. Ondanks de 21 zeges. Hij verloor Milaan-San Remo aan Oscar Freire en dat zat de renner uit La Spezia niet lekker. „Er kwam - zoals altijd - weer de kritiek dat ik geen wed strijden boven de 200 kilometer aan kan. (Milaan-San Remo is bijna 300 kilometer, red.) Maar denk niet dat die kritiek me ge stimuleerd heeft. Wel de ma nier waarop ik verloren had. 2004 leerde me dat ik te weinig gedaan had voorafgaande aan Milaan-San Remo. Te weinig getraind in de winter en te wei nig koersen gereden. Ik begon vermoeid aan de spurt. Dat moest anders, vond ik. Ik heb deze winter nog harder gewerkt en heb dit voorjaar al 25 koer sen gereden. Daarnaast ben ik vier kilo afgevallen. Dat moet me helpen gemakkelijker over de heuveltjes te komen. Het werkt." Alessandro Petacchi won in zijn eerste vier profjaren welgeteld één koers, een etappe in de Ronde van Maleisië. Zijn wie lerleven veranderde toen hij in 2000 werd ingelijfd door Fassa Bortolo, de ploeg van Giancarlo Ferretti. „Hij liet me het eerste jaar veel meer met rust dan die andere ploegleiders deden. Achteraf kun je stellen dat ik in het begin vooral mentaal nog niet volwassen genoeg was om koersen te winnen. Fysiek wel. Ferretti heeft dat goed gezien." Eind 2000 won hij zijn eerste etappe in een grote ronde, die van Spanje. Het jaar erop strooide een gebroken sleutel been roet in het eten en in 2002 verscheen hij naar eigen zeggen uitgeblust aan de start van de Giro. De echte doorbraak kwam in 2003. Met onder meer zes rit- zeges in de Giro, vier in de Tour en vijf in de Vuelta. Sindsdien was het voor hem wachten op de dag van zater dag. De dag dat hij eindelijk foutloos de Cipressa en Poggio overkwam. „Maar ik heb ook een beetje geluk gehad", zei Petacchi over die winnende spurt. Bettini, die Boonen wilde lanceren, ging na de laatste bocht plots van kop af en daar mee zette hij Petacchi vol in de wind. „Even dacht ik dat alles verloren was. Ik heb nog even gewacht tot iemand anders in beweging kwam en toen ben ik op 250 meter van de streep zelf maar gegaan." En hoe. De anderen wisten on middellijk waar ze -aan toe wa ren: „Spurten voor de tweede plek", zei Danilo Hondo, de winnaar van dat gevecht. Num mer drie Thor Hushovd was al dolblij met zijn derde plek. „Petacchi is niet alleen de sterkste spurter van ons alle maal, hij heeft ook nog eens de sterkste ploeg." Autosportklasse staat voor een machtsovername door Ivo Op den Camp den haag/sepang - De Formule 1 staat voor een machtsoverna me. Aan het jarenlang Italiaans commando van Ferrari lijkt een einde gekomen. De regie van het snelheidsspektakel is nu in Franse handen. Renault is heer en meester. Na de overwinning van Giancarlo Fisichella twee weken geleden in Australië was het gisteren in Maleisië diens teammaat Fernando Alonso die de dienst uitmaakte. Zelfs voor de gebruikelijke champagnedouche ontbrak na afloop de energie. De uitputting nabij onderging Alonso de plichtplegingen die bij een Grand Prix-winnaar horen. In nerlijk bruisend van vreugde, fysiek meer dood dan levend. De Spanjaard moest letterlijk flink door de knieën op het mo ment dat zijn volkslied klonk, anders .was hij wellicht van het podium getuimeld. „Pff, wat een prachtige overwinning", pufte de 23-jarige Renault-cou- reur. „Ik had maar één pro bleem: het drinksysteem was kapot, waardoor ik het de helft van de race zonder drank moest stellen. Ik was op het laatst helemaal kapot." Gevoed door het prachtige re sultaat was Alonso weer redelijk snel op de been. De coureur uit Oviedo kon amper bevatten wat de gevolgen van de overwin ning in zijn thuisland zullen zijn. Waar doorgaans Real Ma drid en FC Barcelona de voor pagina's van de sportkranten sieren, ligt het hele land nu aan Fernando Alonso gaat juichend over de finish van de GP van Maleisië. Foto: Reuters/Bazuki Muhammad de voeten van de doorgaans zo rustige Alonso. Niet alleen boekte hij zijn tweede Grand Prix-overwinning, tevens leidt voor het eerst in de geschiede nis een Spanjaard de strijd om de wereldtitel. „De euforie zal enorm zijn", besefte Alonso. „Maar het seizoen is nog heel erg pril en het lijkt erop dat veel teams aan elkaar gewaagd zijn." Of dat laatste juist is, moet nog blijken. Voorlopig is Renault in het voetspoor getreden van Fer rari en dat betekent dat de geel- blauwe bolides bijna onver slaanbaar zijn. Werd de over winning van Fisichella in Mel bourne - geholpen door de weersomstandigheden tijdens de kwalificatie - nog bestem peld als ietwat gelukkig; de su prematie van Alonso in Sepang was verre van een simpele toe valstreffer. De combinatie van superbe stuurmanskunst, feilloze Re- nault-techniek en uitmuntende Michelin-banden deed denken aan de hegemonie die Michael Schumacher in zijn Ferrari ja ren- en jarenlang tentoon spreidde. Hoe veranderlijk de Formule 1 kan zijn, bewijst de ontluiste rende teloorgang van Ferrari. Zes jaar lang veegde de Itali aanse renstal, met Michael Schumacher als paradepaardje, de vloer aan met de concurren tie. Gisteren restten er twee schamele WK-puntjes voor de wereldkampioen, na een zwaarbevochten strijd met Red Bull-coureur Christian Klien. Deed de Ferrari-leiding het slechte optreden aanvankelijk af als toeval, na de race beken de teambaas Jean Todt dat er meer aan de hand is. „Het to taalpakket is momenteel onvol doende. We zullen sneller dan gepland met de nieuwe auto op de proppen moeten komen." Todt wil het niet hardop zeg gen, maar het grootste pro bleem zijn de Bridgestone-ban- door Gertjan van Geen den haag/indian wells - Het toernooi dat haar een jaar na righeid bracht, bleek het juiste podium om de wederopstan ding gestalte te geven. Kim Clijsters won zaterdag het be langrijke toernooi van Indian Wells door in de finale nummer één van de wereld Lindsay Da venport te kloppen: 6-4,4-6, 6- 2. Clijsters is terug op het hoog ste niveau. „Het afgelopen jaar heeft me rijper gemaakt", zei de Belgische. Een mysterieuze polsblessure had haar bijna een jaar aan de kant gehouden. In Indian Wells, het toernooi dat ze in 2003 won, begon de ellende. Ze trok zich vorig jaar terug voor haar partij in de derde ronde. Twee keer deed de voormalig aan voerster van de wereldranglijst een poging tot een rentree, twee keer moest ze voortijdig afhaken. Pas begin februari was ze echt fit. Van een glorieuze rentree als titelverdedigster in Antwerpen kwam het niet. Ve nus Williams, afgehaakt als se rieus topspeelster, was haar in de kwartfinale simpel in twee sets de baas. Alsof al het blessureleed haar jaar nog niet genoeg versjteerd had, verbrak ze ook nog eens de verloving met Lleyton Hewitt. Het tennispaar zou dit jaar in het huwelijk treden. Op het sportieve vlak moest ze toezien dat drie Russinnen de Grand Slam-toemooien domineerden. Clijsters zelf bereikte de hoog ste positie op de wereldranglijst zonder ooit een van de vier Grand Slams te winnen. Het behalen van een Grand Slam-titel is ongetwijfeld de grootste motivatie om terug te keren geweest voor de pas 21- jarige Limburgse, die bijna ne gen miljoen dollar aan prijzen geld bij elkaar sloeg. „Dat heeft altijd door mijn hoofd gi n Er is nog zo veel wat ik v hi reiken. Misschien is diel r{ re juist daarvoor wel go< Ic weest. Ik ben rustiger ge n den. En ik heb de juiste I oi singen genomen. Al het il werken betaalt zich nu i n Tot geluk van de Belgen langstelling voor tennis! een hoge vlucht genomi g zuiderburen sinds de su van Clijsters en Justine I Ook de Waalse is al lang uit de roulatie. De twijfel of Clijsters ha la niveau weer zou kunnei [e ken bleef, maar ze nam tit weg. De pols hield het z F partijen lang goed. Afge t naar de 134ste plaats op ni ranking behoorde ze nis iu het selecte gezelschap 32 speelsters met een b eerste ronde. In de halve finale plette u trainde Clijsters Roland o Analiste Jelena Dementi e 6-2. Ia In de eindstrijd zag ze I ei port een superstart mal l* Amerikaanse, die in de nale Wimbledon-winna it ria Sjarapova had gedel o (6-0 6-0), leidde met 4-(pi op de service van Clijst kan ongelooflijk tenniss dat liet ze zien", zei Cli „Ik moest zorgen dat ze makkelijke punten mee maken om de zaken oe draaien." Dat lukte. Clijsters won publiek op haar hand, games op rij. Ze leverdt tweede set nog wel in, i was in de beslissende r )V weer bij positieven. „Hfejj onbeschrijflijk gevoel d n gewonnen heb. Ik kon niet geloven dat het wa 1 j nadat we elkaar de han e€ den geschud", aldus Öjj( die vandaag weer in de )r( derd te vinden is. den. Het Japans rubber paste jarenlang perfect bij de eigen schappen van de Ferrari, maar Bridgestone lijkt (nog) niet de juiste formule gevonden te heb ben goed om te gaan met de nieuwe reglementen. De nieuwe regelgeving staat geen bandenwissels meer toe tijdens de wedstrijd. Prompt kampt Ferrari, met een auto die in 2004 nog onverslaanbaar was, met een gebrek aan grip. De nieuwe Bridgestone-banden brengen de oude Ferrari uit evenwicht, reden waarom Schumacher en tweede rijder Rubens Barrichello nog deze week in Europa uitvoerig zullen gaan testen met de 2005-auto. Alles wordt nu in het werk ge steld om over twee weken in Bahrein al te debuteren met het nieuwe model. Dan kan Ferrari misschien weer gaan denken aan een overwin ning, ofschoon de concurrentie dit jaar niet alleen uit de hoek van Renault lijkt te komen. McLaren en Williams zijn op de weg terug, terwijl Toyota de rol die BAR vorig jaar vervulde lijkt te kunnen overnemen. Jarno Trulli bezorgde met zijn tweede plaats Toyota de eerste podi umplaats in de Formule 1 sinds het Japanse automerk drie jaar geleden debuteerde in de hoog ste klasse van de autosport. De vijfde plaats van Raff Schuma cher, achter Nick Heidfeld (der de) in de Williams en Juan Pa- blo Montoya in de McLaren, bewees dat de prestatie van Trulli niet op toeval was geba seerd. los angeles/anp - De Neder landse wereldkampioene kick boksen Lucia Rijker vecht op 9 juli om een miljoen dollar tegen haar Amerikaanse rivale Christy Martin. Het is volgens Rijker de eerste keer in de geschiedenis dat de winnaar van een vrou wengevecht een miljoen dollar gaat verdienen. Rijker heeft de deal gesloten in de golf van publiciteit die volg de op haar belangrijke bijrol in de film en viervoudige Oscar winnaar Million Dollar Baby. Zij speelt de grote rivale van een serveerster die carrière maakt in de boksring, een rol die vertolkt wordt Hilary Swank. Rijker trainde Oscar winnares Swank voor de film. „Het is een droom die waarheid wordt", stelt de 38-jarige Rijker. „Ik heb Martin al in 1996 uitge daagd, maar ze heeft het nooit aangedurfd. Sinds mijk1 Million Dollar Baby marktwaarde echter gestegen dat een gevi 'e haar toch wel erg irfld werd." De verliezer vï#e< vecht verdient 250.000 I Het gevecht is volge om meerdere redenf Niet alleen stond er dd zo'n groot bedrag op^ tijdens een vrouwe dj het is ook de eerste kei ja Nederlander in Ame 's groot gevecht aa heel raar gevoel dat ii?re denis kan gaan schrij el kent Rijker. „Ik hoo{ nf derland trots op me j Het zou ook geweldig op 9 juli word geste een enorm Oranjelegii tribunes van het Stapl - Ik kan alle steun gebi deze zege binnen te sl den haag/sepang - Christijan Albers deed wat hij moest doen - de finish bereiken - maar daar was dan meteen ook alles mee gezegd. De 25-jarige Nederlan der eindigde bij de Grand Prix van Maleisië als dertiende en laatste, op vier ronden achter stand van winnaar Fernando Alonso in de Renault. Albers ging door een fysieke hel tijdens de race, bij een tempe ratuur van 36 graden in de schaduw. Doordat zijn gordels te strak zaten, kwam de bloed- doorstroming van de benen in de knel. „Op een gegeven mo ment begon alles te tintelen", gaf Albers na afloop aan. De problemen waren zo groot dat de coureur uit Laren na afloop door zijn knieën zakte, op de grond werd gelegd en enige tijd nodig had om letterlijk weer op de been te komen. Albers kende een moeilijke weekeinde. Constant moest hij zijn meerdere erkennen in Pa trick Friesacher, de Oostenrijke teamgenoot van wie werd ge zegd dat hij een redelijk makke lijke prooi zou moeteijnli Albers. In de eerste kv sli bedroeg het verschil t nj twee meer dan een set de tweede tijdtrainingi n altijd 0,6 seconde. „H v niet goed. Ik kreeg de i van de auto niet goed lig kaar", bekende Alberét 1 Na een goede start in was Albers snel gedwi ec kansloos achter de mten rijden. Ook een gevec sp Friesacher zat er niet ip de Oostenrijker al in tlia ronde uitgleed over eissi en in de grindbak bel! de stokoude Minardi, md h middelen aangepast h< nieuwe reglementen, l d drocht en stelt Albers s staat een eerlijk gevet ijd ren. ijk Snakkend kijkt onze lfed uit naar de nieuwe bok i over vijf weken bij de n. Prix van San Marino ten debuteren. „De g ;ri uit de windtunnel zijnde vend", wilde Albers ale klappen. da an

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14