Stabiel PSV overklast wankel Ajax 'Laat Marco van Basten zijn gang maar gaan' balanceert tussen hoop en vrees VAN PH AZ ontmoet Villareal in UEFA Cup - SPORT maandag 2i maart 2005 Bondscoach is eigenzinnige erfgenaam van Kees Rijvers den haag/gpd - De wegen van een bondscoach zijn vaak on doorgrondelijk en Marco van Basten houdt met overgave die traditie in stand. De chef van Oranje tovert keer op keer een selectie uit de hoge hoed die een nationaal debat uitlokt. Aan de vooravond van de interlands tegen Roemenië en Armenië kwam de voorlopige climax. De gepasseerden (Castelen, Yïldi- rim, Van Persie, Ooijer) dansten over het gras, de miskende (Van Bommel) vernederde de con currentie. Het ongelijk van San Marco? Of een geniale zet? Een beetje bondscoach presen teert een selectie die vele uren aan borrelpraat, verhitte dis cussies en hartmassages ople vert. Zeker in Nederland, zo leert de geschiedenis. Al in 1925 stond het land op zijn kop toen de jonge Puck van Heel, nota bene reserve van Feyenoord, plots opdook in het grote Oran je. Mental coach Karei Lotsy had de sierlijke middenvelder tijdens een demonstratiewed strijdje gezien, praatte de toen malige keuzecommissie om en prompt werd het Rotterdamse broeide opgesteld. Later haalde Lotsy zijn gelijk: Van Heel speelde liefst 64 interlands. Het was niet de eerste en niet de laatste keer dat het volk - vaak verdeeld in de kampen Ajax, Feyenoord en PSV - zich verbaasde. Hoogtepunt: het de buut van ene Willy Janssen. Nummer-zoveel in de brede se lectie van PSV en vooral kap pend en draaiend op kille maandagavonden, in het twee de elftal. Bondscoach Kees Rij vers trok zich er niks van aan en zette 'Willy Wie?' begin jaren tachtig zomaar in de basis van Oranje. Tot op de dag van van daag heeft de eigenzinnige Bra bander daar geen spijt van. Willy was een enorm talent. Maar door een knieblessure heeft hij het nooit laten zien. Kijk, een bondscoach moet zo wel naar de korte als lange ter mijn kijken. Dus niet alleen de stenen selecteren, ook de aan stormende generatie. Niks mis mee." Rijvers (78), al jaren levend als God in Frankrijk, volgt het Ne derlandse voetbal nog op de voet. Dus ook Oranje. Dus ook Marco van Basten, een van zijn erfgenamen. De man die a la Willy Janssen ene Hedwiges Maduro selecteert, scrabble lijkt te spelen met de gevestigde na men en dé man in vorm (Mark van Bommel) niet waardig ge noeg vindt voor een basis plaats. Dubieus, menen de ken ners. Geniaal, oordeelt Rijvers. „Hij zet de spelers zo op scherp. Heb je Van Bommel gezien? Of die andere jongens die dit weekeinde uitblinken? Als je bent gepasseerd, ben je ge brand om het ongelijk van de coach te bewijzen. Van Basten denkt al een stap verder. Maar niet iedereen heeft dat in de ga ten." De ex-trainer van PSV, FC Twente en het Nederlands elftal wijst er op dat een selectie wel iets anders is dan 22 namen op papier krabbelen. Selecteren is wikken en wegen. Slapeloze nachten. Maar één ding zeker niet: met alle winden meewaai en. „Je moet je eigen weg vol gen. En Van Basten volgt zijn eigen weg. Hij doet hetzelfde wat ik ook deed. Je probeert in de voorbereiding zo veel moge lijk spelers uit, zodat je zo veel mogelijk keuze hebt. En dan bepalen de mannen op het veld zelf de ideale elf. Veel moeilijker is het als je je gedwoqgpn voelt vervelende keuzes te maken. Zoals het passeren van een spe ler met een enorme staat van dienst. Die meent zelf dat hij nog maximaal presteert, maar anderen zien dat hij op zijn re tour is. Dat zijn cruciale mo menten voor een trainer." Van Basten lijkt dat pad met doornen nu al, glimlachend welhaast, te bewandelen. Edgar Davids en Clarence Seedorf, Champions League-klanten toch, niet erbij. André Ooijer gepasseerd. Geen Van Hooij- donk, maar ook geen Van Per sie. En wat gebeurt er straks met Mark van Bommel, giste ren de absolute vorst in de prestigestrijd tussen PSV en Van Bastens oude liefde Ajax? Vragen, vragen, vragen. Kees Rijvers maakt er ach geen se conde druk over. „Laat Marco zijn gang maar gaan. En Van Bommel? Die heeft hij nu écht wel gezien. op Roma I Charité rARC |irg - Berry Charité gaat Tlijnsburgse Boys. De fler kwam vijf jaar uit hoofdklasser uit Rijns- II nieuwe club is ARC. _Egt niet te kunnen op- li met trainer Ted Ver bot. Naar ARC vertrekt Jisburg-aanvaller Jasper lOok Robbert van Wijk an Maurice Langstraat Ji uit Rijnsburg. Eerder ie Nick Schnater de te naar Spakenburg be- Heusden 'Rijnsburg «Arjan van Heusden jend seizoen onder de jnsburgse Boys. De Al- nhvas de afgelopen tien |in Engeland bij onder rt Vale, Exeter City en United. Daarvoor lij onder meer bij ARC wijk. i is drie pn kwijt Go Ahead Eagles ide KNVB drie punten ring gekregen omdat 'oor 1 maart niet aan j| eft voldaan een finan- )p de begroting te Iet leverde de eerste- ib uit Deventer een ele kaart op van de li- K omissie van de KNVB, eerde in de puntenaf- ihead gaat niet in be- m de puntenaftrek. rint ?taltitel 1m- De korfballers van 3»en zaterdag voor de keer in de clubhistorie :1 veroverd. In een uit- hhoy' bleek de forma- bb lendrecht met 21-11 aal ior DOS'46. Bij rust lig! C al met 11-4. Het be- M korfbalduel van het rerd eigenlijk nooit trijd. PKC was in ar duizenden toe- s voor een mooie den, twee maten te r DOS'46. boekarest/gpd - AZ moet in de kwartfinale van de UEFA Cup afrekenen met een oud pupil van Louis van Gaal, het Argentijnse wonderkind Ri- quelme. De aanvaller, met de naam Romén op het shirt, is de grote man van Villar- real, de Spaanse ploeg die gisteravond via Steaua de laatste acht bereikte: 2-0. In Boekarest was het 0-0 ge worden. Riquelme is de opvallendste naam en man bij Villarreal. Enkele jaren geleden werd de toen nog frêle, maar in middels behoorlijk stevige Riquelme voor enkele tien tallen miljoenen euro's naar Barcelona gehaald, min of meer tegen de wens van trai ner Louis van Gaal in. Feite lijk had Van Gaal helemaal geen behoefte aan de Argen tijn, die dan ook rap sneuvel de en werd verhuurd. Bij Vil larreal is Riquelme danig op geleefd, zoals hij gisteravond nog eens liet zien. Riquelme is de nummer 10 van Villarreal, spelend overi gens met nummer 8. Met en kele verbluffende staaltjes van techniek gaf hij, met de langharige, linksbenige mid denvelder Sorin, vorm aan het spel van de Spanjaarden die verdiend wonnen, lekker gesteund door een gelukkige, vroege voorsprong. Na drie minuten was het al 1-0, uit een comer, getrapt door Jose Mari. De bal stuitte bij de eerste paal op, raakte licht een inkomende speler en verdween tussen de be nen van doelman Khomuto- vski tegen het net. Kort na rust was het Riquelme die de kwalificatie veiligstelde, uit een strafschop, of beter, uit twee strafschoppen. De eer ste, terecht toegekend, ging hard, zuiver en laag in de rechterhoek, maar moest worden overgenomen omdat een Spanjaard te snel was in gelopen. De tweede trapte Riquelme rustig, bijna dwars door het midden tegen de touwen: 2-0. AZ zal een hele kluif hebben aan Villarreal, een ploeg die met veel man achter de bal blijft, achterin conservatief speelt, maar vanaf het mid denveld kundig combineert en snel gevaarlijk is. De kale Lucho speelt voorin een rol van betekenis als duivelstoe jager. Riquelme is echter de man om wie het draait. Misschien dat Van Gaal nog een waar devolle tip heeft voor zijn nieuwe club, als het gaat om het bestrijden van de handi ge Argentijn. 1,1- 'wint, maar concurrentie pakt ook punten 1 van der Hulst 3H De spelers van Kat oen zich niet echt een Je geven. Enerzijds wa- fclimet de ruime en zeer 5-2 thuiszege op gen, anderzijds drup- n de andere velden j)beurende berichten juizen, concurrent in gen degradatie, won terwijl de Katwijkers comben op teletekst dat Voorschoten [bij Spakenburg. Uit- erloor de hekkenslui- [aan de boorden van ïr, maar daarmee is degradatie nog gewend. eft alle problemen in gaande weken over geroepen. De komst ,d Grootscholten leek 1 jjk een louterende [hebben op het elftal, igen op rij deden de op sportpark De )orslags omslaan, [erbarmelijke pot in liet een enorme het zelfvertrouwen en dat was zater- eerste helft goed te ;en maakte niet de %>notiveerde indruk, ✓VI zwalkende Katwijk a van profiteren. De leed binnen een lijd balverlies en om- igen daar vrolijk eed, viel er voor de iëhfrs wehfig te genie- jet diep graven, maar k^bch een positief ding nen, is het dat we (07pen weggaven", oor deelde Grootscholten realis tisch. „We hebben te weinig mensen in de ploeg die voor rust zorgen. Dit is een jong en druistig team met weinig erva ring." De centrale verdedigers Toine l'Ami en Jerry van Won deren kunnen die rol aan, maar zijn geblesseerd. Dreun Jerry de Groot toonde ongewild aan wat zijn trainer bedoelde. Onbeholpen legde hij Danny Voskuil in het strafschopgebied neer, waarna Steven Kenepa zijn oud-ploeggenoot Dave de Heiden kansloos liet. Een zo veelste dreun voor Katwijk, maar de spelers lieten dit keer de kop niet hangen. Bovendien kwam het Katwijk goed uit dat de aanvallers weer eens met scherp schoten. Sander Mole naar, die eerder al met de bal de paal toucheerde, deed de bange vermoedens van Scheve- ningen-trainer John Blok uitko men. Bij een vrije trap waar schuwde Blok voor de 'lopende mensen bij de tweede paal'. Molenaar, tot zaterdag clubtop scorer met slechts zeven tref fers, liep inderdaad weg bij Wesley van Manen en tikte sim pel de gelijkmaker binnen. Het gaf de burger duidelijk moed. Katwijk ontbeert dan klasse, lef kon het elftal na rust niet worden ontzegd. De tegen stander werd vroeger onder druk gezet en dat resulteerde in een curieus doelpunt van Ro nald Pronk. Hij liep met zijn li chaam een kopbal van Mole naar over de lijn. Zelf profiteer de de spits even later van een verre uittrap van zijn doelman. De buitenspelval van Scheve door André Hoogeboom Amsterdam - Na een week van vreugde, ontspanning en vooral hooggespannen verwachtingen, volgde gisteren de ontmaske ring. In de directe confrontatie met lijstaanvoerder PSV bleek Ajax een achterstand van lichtja ren te hebben opgelopen. Het werd 0-4 in de Arena, en dat was een magere afspiegeling van de krachtsverhoudingen. PSV kan zich opmaken voor het kampi oenschap, Ajax moet zich tevre den gaan stellen met de troost prijs, nu zelfs de tweede plaats uit zicht dreigt te raken. Het was de week van uitersten, de week van optimisme versus realiteit, de week van uithuilen en opnieuw beginnen. Maar een slechtere start had Danny Blind zich niet kunnen inden ken. PSV bleek gisteren in de Arena, die nog aangedaan was door een indrukwekkend eer betoon aan Rinus Michels, vele maten te groot. „Er is gebeurd waar ik vooraf bang voor was", sprak de nieuwe coach van Ajax berustend. Blind repte van een doemsce nario en hoopte vooraf dat het mee zou vallen, zoals Guus Hiddink vooraf rekening hield met een strijdbaar Ajax. „Je ver wacht een ploeg die een impuls heeft gekregen, waar rust en enthousiasme is teruggekeerd. Maar dat heeft zich niet ver taald in effectiviteit." Ajax - PSV was een wedstrijd tussen de jongens en de echte mannen, tussen dodelijk realis me en dromerig idealisme. Tus sen een gearriveerde en geres pecteerde coach en een nieuw komer die nog alles moet bewij zen. Nee, hij was niet geschrok ken van het niveau van zijn ploeg. Ajax - PSV was voor Dan ny Blind de bevestiging van wat hij al wist. „Ik weet echt wel waar het aan schort", sprak hij na afloop. „We staan weliswaar in punten op grote achterstand, maar ik denk dat we qua voet bal nog verder achterliggen." Blind kijkt met jaloerse blikken naar het evenwichtige en sta biele PSV, waar spelers als Van Bommel, Vogel en Cocu het middenveld bestieren als ge routineerde prijsvechters. Hij probeerde de huisstijl nieuw le ven in te blazen. Met een num mer 10, Rafael van der Vaart, te rug op zijn geliefde plaats. Maar dat wil nog helemaal niet zeg gen dat Ajax dit seizoen zo zal blijven spelen. Deze opstelling werd hem ingegeven door de tegenstander, die met een con trolerende middenvelder (Vo gel) speelde, zodat hij een voor uitgeschoven pion nuttiger achtte. Maai' Van der Vaart kwam er niet aan te pas, zoals Sneijder er niet aan te pas kwam. Maduro was nog de bes te aan Amsterdamse kant, maar hij was ook veel te licht voor de Eindhovense oppositie. De hand van Blind was wel zichtbaar. Dat was hij ook ver plicht aan zijn stand, aan zijn achterban, die smeekt om een herkenbaar Amsterdams ge zicht. Het was achteraf gezien naïef, maar dat was ook zijn be doeling. Ajax gaat spelen zoals Ajax hoort te spelen. En als dat dit seizoen schade veroorzaakt, dan moet dat maar. „In princi pe is onze doelstelling nog al tijd gelijk. We gaan proberen de Champions League te halen, maar de UEFA Cup is ook goed." Blind botst met de lange en de korte termijn. Daarom was het op momenten werkelijk dood stil in de Arena, omdat voor de gekwelde fans de lange termijn onzichtbaar is. Alleen de PSV- aanhang roerde zich. „Danny bedankt", klonk het uit het Eindhovense supportersvak. Dodelijk cynisme, dat meestal is voorbehouden is aan Amster dammers. Maar die zwegen, zochten ver voor tijd besmuikt de uitgang. De zalvende woor den van Danny Blind na afloop klonken vastberaden. „Het komt goed. Deze spelers kun nen verschrikkelijk goed voet ballen. Het kost alleen tijd om een ploeg ook daadwerkelijk als een ploeg te laten spelen." Het was in feite onverkapte kri tiek op het beleid. Sinds Ajax de Arena bewoont, heeft de waan van de dag geregeerd. Ronald Koeman had niets te maken met de opbouw van een ploeg. Zijn voorganger, Co Adriaanse, probeerde het, maar werd afge rekend omdat het te lang duur de. Nu gaat Danny Blind probe ren te bouwen aan een elftal dat Nederland moet veroveren. Op termijn, en die tijd krijgt hij. Of neemt hij. Want dit seizoen is min of meer door hem afge schreven. Het eerste doelpunt van PSV in wording. Phillip Cocu is Hatem Trabelsi te snel af en kopt de bal uit een voorzet van André Ooijer in het doel van Ajax. Foto: Hans van Weel Of de opbouw met dezelfde spelers gaat gebeuren, is nog maar de vraag. Nog altijd hun kert Ajax naar een type Van Bommel. De Eindhovenaar was gisteren opnieuw de luis in de Amsterdamse pels. Drie keer scoorde hij, hij maakte het le ven zuur van alle Ajacieden, wist Van der Vaart weer op de kast te krijgen, zoals wel vaker is gebeurd. Van Bommel is transfervrij aan het einde van het seizoen en zou in Amster dam een welkome versterking zijn. Jammer alleen dat hij niet zo populair is in de Arena. Zo ver als Van Bommel zijn Van der Vaart, Sneijder en Maduro nog lang niet. „Maar kijk even naar het verschil in leeftijd", temperde Blind de kritiek. Ruud Krol had inmiddels zijn vertrouwde plek langs de lijn weer ingenomen. Bescheiden, achter de brede rug van Gerard van der Lem. Hij won als inte rim-coach drie keer op rij, on der moeilijke omstandigheden. Danny Blind kwam en verloor. Maar krijgt voorlopig wél het krediet van de achterban. Voor zolang het duurt. AJAX: Lobont; Trabelsi, Heitinga, Es- cudé en Maxwell; Sneijder, Maduro en Van der Vaart (71. Pienaar); Rosales, Babel en Boukhari (62. Mitea). PSV: Gomes; Ooijer, Alex, Bouma en Lee; Van Bommel, Vogel en Cocu (46. De Jong); Park, Vennegoor of Hesse- link (62. Beasley) en Farfan. Sport 3: Van Bommel laat zijn voeten spreken Arie Jonker legt aan voor zijn tweede en Katwijks vijfde treffer. Foto: Nico Ouwehand ningen haperde, waarop Mole naar uit de pass van De Heiden simpel 3-1 maakte. De wedstrijd was daarmee al in de knip. Punten die hard nodig zijn, want Katwijk heeft nog een zwaar programma voor de boeg. Degradatie moet in de duels met Huizen, IJsselmeer- vogels, Quick Boys en Spaken burg worden voorkomen. Voor Grootscholten is het daarom plezierig dat hij een goede twaalfde man op de bank heeft zitten. Arie Jonker zorgde eer der al tegen Rijnsburgse Boys in blessuretijd voor de gelijkma ker. Dit keer had Jonker, die in de 83ste minuut inviel, slechts vier minuten nodig om twee keer te scoren. Eerst kopte hij een strakke voorzet van Chris de Bie prach tig tegen de touwen en de 5-1 tegen Scheveningen was nog mooier. De pass van Wouter Verheij was op maat, alleen kwam hij voor de verkeerde been van de 20-jarige aanvaller. „Ik kreeg 'm voor mijn linker, terwijl ik een echte rechtspoot ben." Jonker dacht niet na en dirigeerde de volley, onhoud baar voor doelman Rody Hoe- gee, tussen de palen. „Dit is geen toeval", oordeelde Groot scholten. „Arie kan een heel grote voetballer worden." Scheveningen kreeg wat het verdiende. De ploeg van Blok had zelfs niet klagen over het feit dat scheidsrechter Van der Werff slechts oog had voor piet luttigheden en zware overtre dingen onbestraft liet. Zo deel de Sander Klapwijk eerst een el leboogstoot uit aan Molenaar en ging hij vervolgens hard door op Pronk. Hij kwam er zonder een kaart vanaf. Met elf man nog op het veld kon Hen drik Grünholz de uitslag in blessuretijd een ietsje draaglij ker aanzien geven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13