technologie in politiewerk BINNENLAND Stenengooiers willen geen psychisch onderzoek Leidende rol iiiHiHmifliüBni Halve bekentenis in Baarnse moordzaak 'Waarom nu ineens 62 tipsV Infoavond Op jacht naar een tweede huis C0ND HOME BEURS - jaarbeurs utrecht 'Van Anraat wist van chemische wapens' jJ Investeer in kennis OpenjUniversiteit Nederland Deskundigen zetten vraagtekens Energieconcerns blijven strijden tegen splitsing Verpleegtehuis verwerpt beschuldigingen familie bij Van Til r vantiMira» omst 70% endum EU Het in juni te hou- •rendum over de Euro- jndwet leeft. Zo'n ze rocent van de Neder- is van plan te gaan >n, zo blijkt uit onder- I de regering. Tegelijk procent van de onder- n geen idee waar de ret over gaat. Het kabi- dat uitleggen. il van open II ziekenhuis IM - Bij een medewer- Ziekenhuis Hilversum lag open tbc gecon- Er bestaat volgens de loi Vechtstreek en het is geen gevaar voor ing van patiënten en >rs. De open dag van gaat gewoon door. goeding voor andonatie' Lm - Mensen die laten len wat na hun dood 1 organen moet gebeu- eten daarvoor een ver- I krijgen. Ze kunnen een ste krijgen op hun ziekte erzekering of bij verlen- nhun paspoort of rijbe- "]s it bepleitte directeur TOn de Nederlandse antatie Stichting (NTS) j 1 in het tv-programma e winst Wilders um - Na de publicatie beginselprogramma reede-Kamerlid Wilders riets beter bij de kie- er nu verkiezingen worden gehouden, kan nen op vijf zetels, een in vorige week. Eind vo- tond hij nog op meer zetels. Dat blijkt uit de barometer die het tv- ia NOVA gisteren lubliceerd. iiw dood door aonoxide - Een 18-jarige vrouw is igavond in haar wo- jUtrecht overleden aan boxidevergiftiging. Poli- hen troffen de vrouw le- t aan in de badkamer, na g van wateroverlast liderburen. Volgens de de koolmonoxide vrij- ftn door een defect aan lieblad na aar ter ziele tc - Het Algemeen Poli- verdwijnt in de loop van nadat het ruim 150 jaar lenen. Dat kondigde dacteur Van Schie deze n in het jongste num- ihet vaktijdschrift. Ook lerche Magazine, dat in- vier jaar bestaat, wordt ven. De vaktijdschriften in één nieuw blad. Kruis zoekt |e EHBO'ers - Het Rode Kruis is fe op zoek naar jonge fcrs. Dit vrijwilligerswerk 1 vooral gedaan door 1. Om evenementen in jomst veilig te laten ver- s er dringend behoefte b jonge generatie eerste- edewerkers. Tijdens de wedstrijden die vandaag jiten worden gehouden, ht het Rode Kruis jonge- perven. waar lastiger asielzoekers *0 - Het wordt moeilij- r een asielzoeker om be en n te tekenen tegen de gvan zijn verbüjfsver- 5. Voor de bezwaar-aan- üjk loeten leges worden be- el 11 de asielzoeker moet te en r zijn land van herkomst iej aaide papieren aan te )ap Dit heeft het kabinet me1 besloten. Minister Ver- reemdelingenzaken) lat asielzoekers nu veel- ïp aantekenen met als gmerk Nederland te zolang de procedure )at vindt zij onterecht. zaterdag 19 maart 2005 den haag/gpd - De Haagse rechtbank bepaalt komende dinsdag of de vier Rijswijkse 'stenengooiers' naar het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht worden doorverwezen voor een onderzoek naar hun geestesge steldheid. De Rijswijkers wor den verdacht van het doden van een 30-jarige automobiliste uit Uden. De vrouw veronge lukte op 9 januari nadat haar auto vanaf een viaduct over de A4 bij Rijswijk door de verdach ten met brokstukken steen was bekogeld. De advocaten van de vier man nen toonden zich gisteren tij dens de eerste pro-formazitting mordicus tegen de doorverwij zing naar het rijkspsychiatrisch onderzoekscentrum. Zij spra ken de vrees uit dat het PBC op de stoel van de rechter zal gaan zitten en wezen de rechtbank erop dat geen van de vier ver dachten lijdt aan een persoon lijkheidsstoornis. De getuigen-deskundigen Bul lens en Degen hielden de recht bank voor dat het PBC ophelde ring zou kunnen verschaffen over de schuldvraag. „Het is niet duidelijk wie van de vier mannen iets heeft gedaan, wie de dodelijke steen heeft ge gooid en wat er ten grondslag aan hun daad heeft gelegen", aldus Degen. „Het PBC kan antwoord geven op de vraag: waar zit de crux? Advocaat Westendorp reageer de alsof hij door een horzel was gestoken. „Is dat nou net niet de taak van de rechtbank", riep hij verontwaardigd uit. Zijn confrère Franken knikte in stemmend en zei ook 'geen en kele behoefte' te hebben aan een doorverwijzing van zijn 22- jarige cliënt naar het PBC. „Waar het in deze rechtszaak om draait is: wat is er feitelijk gebeurd in de late avond van 9 januari? Dat is niet aan het PBC om uit te maken, maar aan de rechtbank", aldus Franken. De derde advocaat, mr. Stoet, wees de rechtbank op het feit dat de leden van de groep nu heel anders tegenover elkaar staan dan op die fatale zondag avond. „Na de 9de januari heeft minimaal één verdachte de an der bedreigd en alle contacten verbroken. Dat zal het onder zoek hoe dan ook beïnvloe den", aldus Stoet. Franken beaamde de slechte onderlinge verhoudingen. „Mijn cliënt is boos op de anderen en wil niets meer met hen te maken heb ben. Hij heeft het gevoel dat ze hem erin hebben geluisd.' Frankens cliënt liet er zelf geen twijfel over bestaan dat hij on der geen beding zal meewerken aan een doorverwijzing naar het PBC. „Ik vind het eng en niet nodig", aldus de 22-jarige Rijswijker. Het openbaar ministerie hield ondanks de kritiek vast aan een gezamenlijke opname in het PBC, omdat het groepsproces in deze zaak 'weieens van door slaggevende aard zou kunnen zijn geweest'. „Wij hebben de Forensisch Psychiatrische Dienst (FPD) zelf om een con sult gevraagdbekende de offi cier van justitie. „Op de vier mannen rust de verdenking dat zij als groep de stukken steen naar beneden hebben gegooid. De FPD denkt dat de mannen eikaars gedrag op de fatale avond sterk hebben beïnvloed. Dit is bevestigd door de des kundigen Bullens en Degen. Ik denk dat als de mannen die avond alleen waren geweest, dit niet had kunnen gebeuren. De vrouw is vermoord door een groep. Het proces-verbaal is een opeenstapeling van inci denten. Het lijkt erop alsof de groep heeft toegewerkt naar een cli max. Wie is de sterkste in de groep? Wie de zwakkere? Wie is de meeloper? Ik denk dat het belangrijk voor het proces is om op deze vragen een ant woord te krijgen." utrecht - In de Utrechtse Jaarbeurs kijken twee mensen naar een hele muur vol twee de woningen. Zo'n driehonderd makelaars en projectontwikkelaars uit dertig landen proberen dit weekeinde hun droompaleisjes aan de man te brengen. Sombere econo mie of niet, direct na de opening was het gisteren al volle bak. Een grote groep 50- plussers blijkt over een stevige spaarpot te beschikken en met dat geld moet iets leuks worden gedaan. Niet alleen het tweede huisje in Frankrijk, Spanje of Italië is in trek, maar ook een tweede onderkomen in Dubai. Als het privé-strand daar verveelt, is er bijvoorbeeld nog de langste skibaan ter wereld. Op de stand waar de Dubai-projecten worden verkocht, we gisteren kort na het mid daguur de champagnekoelers al klaar gezet. „Dubai is gewoon het Monaco van het Midden-Oosten en dan in het kwadraat", zegt Marco de Baat van AA Properties Dubai. „In 2010 moet het zo'n 15 miljoen toeristen trekken, drie keer zoveel als nu. Er loopt straks voor 50 miljard dollar aan bouwprojecten." En wie het na een tijdje wel heeft gezien en toch de voorkeur geeft aan Toscane, kan gerust zijn. Op dit moment gaan de vakantievilla's in het oliestaatje binnen een jaar over de kop. Vorig jaar gekocht voor 300.000 euro of een miljoen, vandaag verkocht voor 600.000 of twee miljoen. Tijd voor champagne. Foto: GPD/Koen van Weel arnhem/anp - De 60-jarige Paul de Rijk heeft gisteren het ge rechtshof in Arnhem verrast met een gedeeltelijke bekente nis in de zogeheten Baarnse moordzaak. De Rijk, die tot dusver niets heeft willen verkla ren over de gewelddadige dood van het echtpaar Hans en Ria Muller uit Baam, biechtte giste ren volkomen onverwacht op dat hij Hans Muller eind 1999 in diens woning heeft gewurgd. Vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Utrecht De Rijk tot levenslang wegens de moord op het echtpaar-Muller. Hun stoffelijke overschotten werden begin vorig jaar gevonden in een geïmproviseerd graf op het terrein van de kinderboerderij in Baam die De Rijk beheerde. De rechtbank stelde vast dat de man het echtpaar eind 1999 heeft gedood om onder meer de bankrekeningen van de Mul- lers te kunnen plunderen. De voorzitter van het hof, Nun- nikhoven, onderwierp De Rijk gisteren aan een uitvoerig ver hoor. De man zei dat hij 'op een zondag, eind 1999' bij de Mullers was langsgegaan. Toen bleek dat Ria dood op bed lag, boven in de slaapkamer. De Rijk is daarop naar eigen zeg gen in woede ontstoken en heeft Hans in de keuken ge wurgd. De lichamen van het paar heeft hij vervolgens in een vuilcontainer gestopt en naar de kinderboerderij vervoerd, al waar hij een graf heeft gedol ven. Waarom hij dacht dat Hans zijn echtgenote had ver moord, kon hij niet goed aan geven. De Rijk was eerder betrokken bij een gelijksoortige verdwij ningszaak, in 1970 in Haarlem. Daar verdween toen de wedu we Tina Akersloot. Na haar ver dwijning trok De Rijk in haar huis. Om de man strafrechtelijk aan te pakken was er onvol doende hard bewijs. Pogingen om Akersloots stoffelijke resten te vinden zijn op niets uitgelo pen. Hofvoorzitter Nunnikho- ven vroeg De Rijk gisteren of hij de weduwe Akersloot heeft ge dood, maar de man ontkende dit. De vernissende verklaring lijkt een listig verhaal. Het hof gaf aan hem niet zonder meer te geloven. De Rijk wil mogelijk onder zijn levenslange gevan genisstraf uitkomen. De verkla ring die hij nu heeft afgelegd, komt neer op een enkelvoudige doodslag. Daarop staat geen le venslang. De rechter commissaris zal de man nader horen, naar aanlei ding van zijn gedeeltelijke be kentenis. Ook zal er hernieuwd onderzoek worden verricht om de nieuwe verklaring te contro leren. (advertenties) 'A'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 18, 19, 20 MAART akelaars uit 35 landen - Gratis seminars - za/zo kindercrèche - info 035 6282422 - www secondhome.nl putten/gpd - Iedere ochtend gaat Herman du Bois (44) naar zijn stamcafé in Putten een kopje koffie drinken. „In de hoop dat ik wat hoor. Iets dat meer licht op de zaak kan wer pen." Want de Puttense moordzaak houdt hem con stant bezig. „Ik sta ermee op en ga ermee naar bed." Momenteel staat de onopgelos te moordzaak in Putten weer volop in de belangstelling. Na een uitzending van Opsporing Verzocht, waarin een recon structie werd getoond, volgden 62 tips. Het maakt Du Bois kwaad: „Waarom nu wel en toen niet? Of zijn het tips die er toen ook al lagen, maar waar niets mee is gedaan?" Met zijn zwager Wilco Viets (34) naast hem op de bank, vertelt hij hoe het hen is vergaan na de vrijlating en vrijspraak van de moord op Christel Ambrosius uit Putten. Ogenschijnlijk heb ben ze de draad weer opgepakt. Viets heeft een vaste baan in Barneveld, is inmiddels ge trouwd en heeft twee dochter tjes. Du Bois werkte tot voor kort ook, maar is nu op zoek naar een andere baan. Zijn zo nen van 17 en 20 jaar wonen nog thuis. Bij hem en zijn vrouw Anja. Geldzorgen hebben ze niet meer. Na uitbetaling van de schadevergoeding (negen ton de man) kochten Viets en Du Bois elk een huis in Putten. De rest staat op de bank. Om leuke dingen van te doen. „Het ergste dat mensen kunnen zeggen is: daar had ik ook wel voor willen zitten. Ze weten niet wat ze zeggen. Ik zou het geld zo weer in willen leveren ais ik die zeven jaar van mijn leven terug kon krijgen. Je zit daar binnen en bent afgesloten van de buitenwereld. Je bestaat ge- Herman Dubois (links) en Wilco Viets. Foto: GPD woon niet. En vergeet niet hoe zwaar het is als je weet dat je onschuldig vast zit. Andere ge detineerden weten waarvoor ze zitten. Ik niet." Het onrecht dat hem is aangedaan voelt hij nog dagelijks. Het uit zich onder meer in lichamelijke pijn. Wilco Viets heeft er, zo lijkt het, minder last van. „Uiterlijk ja", glimlacht hij. „Maar ik ben een binnenvetter. Het zit er wel hoor." Hij bedoelt de woede en het gevoel van onrecht. '„Maar ik kon de knop beter omdraai en. Herman verrekte het om zich er bij neer te leggen." Hij kijkt opzij naar zijn zwager. „Nee, ik kon dat niet", beaamt Herman. „Ik kon het niet vatten dat wij voor die zaak waren op gepakt." Wilco neemt weer het woord: „Voor mij was het ook heel ingrijpend, maar ik had toen nog geen kinderen, zoals Herman. Direct na mijn veroor deling heb ik tegen mijn vrien din gezegd: Zoek alsjeblieft een andere vent. Maar dat wilde ze niet. Ze heeft altijd in mijn on schuld geloofd. Na mijn vrijla ting zijn we getrouwd en nu hebben we twee dochtertjes." Het hernieuwde politie-onder zoek in de zaak Putten brengt alles weer boven. Du Bois pro beert geen uitzending te missen waarin de kwestie aan de orde komt. Misdaadverslaggever Pe ter R. de Vries is een goede vriend geworden van het Put tense duo. Hij heeft een belangrijke rol ge speeld door de zaak telkens op nieuw aan te zwengelen, totdat in 2002 de vrijspraak volgde. „We gaan ieder jaar met elkaar uit eten, zo rond de datum van de vrijspraak." De haat jegens hun verhoorders zit diep. Vooral bij Du Bois: „Ik sta niet voor mezelf in als ik één van hen op straat tegenkom. Ik zal geen geweld gebruiken, maar zou hem er wel stevig op aan willen spreken. De twee van Putten hopen vu rig dat door het hernieuwde onderzoek de dader of de da ders bekend zullen worden. „Pas dan kunnen we het boek sluiten." 23 maart presentatie 19.30 uur Studiecentrum Amsterdam Amstelveenseweg 390,020-5788411 rotterdam/anp - De Nederlandse zakenman Van Anraat wist dat de grote hoeveelheid chemische stoffen die hij leverde aan het regime van Sad dam Hussein, zouden worden gebruikt voor de productie van chemische wapens. Dat benadruk te officier van justitie Teeven gisteren tijdens de pro forma-zitting over de strafzaak tegen de Ne derlander. Het OM vermoedt dat Van Anraat tussen 1984 en den haag/gpd - Deskundigen waarschuwen voor blind geloof in nieuwe technieken voor spo renonderzoek bij misdrijven. De politie wil de komende tien jaar miljoenen euro's investeren in forensische opsporing. De tech nieken zijn volgens de politie be trouwbaarder dan bijvoorbeeld getuigenverklaringen. Maar vol gens deskundigen kunnen ook met nieuwe methoden fouten worden gemaakt. Het gebruik van DNA en andere technologieën zal in de nabije toekomst het klassieke recher chewerk, zoals buurtonderzoek en het horen van getuigen, veel meer gaan ondersteunen. Mo gelijk zelfs vervangen, conclu deert de Raad van Hoofdcom missarissen in de nota 'Spelver deler in de opsporing', die gis teren is verschenen. De hoofd commissarissen willen dat nieuwe technieken een 'gelijk waardige of zelfs leidende func tie' krijgen binnen het opspo ringsproces. Critici waarschuwen echter voor miskleunen. „Forensisch onderzoek is een hulpmiddel en moet dat ook blijven", zegt Marq Wijngaarden van de Co- ornhert Liga, de vereniging van juristen die opkomt voor de be langen van verdachten. „Getui genverklaringen zijn nooit hon derd procent betrouwbaar, maar forensisch onderzoek is dat evenmin." De Leidse hoogleraar bewijs en bewijsrecht Hans Nijboer is blij' dat de politie serieus werk gaat maken van forensisch on derzoek, omdat er 'nu te veel op getuigen wordt vertrouwd'. Toch plaats hij een kantteke ning: onderzoekers moeten alert zijn op de fouten die ze kunnen maken. „Een echte cri mineel zorgt er wel voor dat het DNA van een katvanger, zeg maar een stromannetje die toch niet veel meer heeft te verlie zen, onder zijn naam in een da tabank komt. Dat is in het ver leden ook met vingerafdrukken gebeurd." amsterdam/anp - Essent, Ene- co, Nuon en Delta blijven zich verzetten tegen het kabinetsbe sluit om hun energiebedrijven op te splitsen in een onderne ming die het netwerk beheert en een deel dat de energie le vert. De vier grote energieleve ranciers stellen in een geza menlijke reactie dat het kabinet 'slordig omgaat met het belang van de Nederlandse energie voorziening'. De concerns richten hun pijlen vooral op minister Brinkhorst (Economische Zaken), die zich sterk heeft gemaakt voor de splitsing. Volgens hem is de maatregel nodig om de energie markt beter te laten functione ren. Nuon, Essent, Eneco en Delta vrezen 'hapklare brokken' te worden voor buitenlandse concurrenten die een greep wil len doen naar de Nederlandse energiemarkt. Volgens de vier kijken buitenlandse concerns echt niet het eerst naar de be langen van de Nederlandse consument, als in de toekomst een stroomtekort optreedt. De vier partijen dringen aan op een onafhankelijke bemidde laar. Mochten alle inspannin gen niets opleveren en mocht het kabinetsbesluit ook de toets van de Raad van State en het parlement doorstaan, dan slui ten de vier juridische stappen niet uit. TenneT, de landelijke beheer der van het hoogspanningsnet, is tevreden. „Wij zijn blij dat er nu eindelijk één landelijk trans portnet komt. Het neutrale be heer garandeert hogere veilig heid en grotere leveringszeker heid", aldus een woordvoerder. groningen/anp - Medewerkers, patiënten en de directie van verpleeghuis Innersdijk in Gro ningen zijn geschrokken van de zware beschuldigingen die fa milie van een overleden be woonster donderdag in tv-pro gramma NOVA uitte. Een vrouw beweerde dat haar moe der door slechte zorg en uitdro ging was gestorven. Directeur Van Daal van Inners dijk herkent zich niet in de aan tijgingen. Om privacyredenen kan hij niet ingaan op de be schuldigingen. „Ik kan in alge mene zin wel melden dat alle regels zijn nageleefd." Innersdijk, dat gevestigd is in het noordoosten van de stad Groningen, biedt verpleegzorg aan mensen met psychogeria trische problemen en aan lang durig zieken. Het verpleeghuis kent zeven af delingen die worden bemand door 245 personeelsleden en meer dan honderd vrijwilligers. Er verblijven ruim 250 patiën ten. Twee van de vrijwilligers zijn de negatieve publiciteit zat en beginnen een tegenoffensief. „We sturen een brief naar de media. De patiënten worden hier met alle geduld en liefde behandeld en verzorgd", aldus F. Piest van wie de moeder twee jaar verbleef op de psychogeria trische afdeling van Innersdijk. VrijwilligerReinders sluit zich daar bij aan. „Mijn moeder ligt hier al sinds 2002. Ze wil vaak niet drinken of eten. Als ik dan het geduld al heb op gegeven, blijft het verplegend personeel het net zolang probe ren tot ze wel eet of drinkt", vertelt ze. De twee vrijwilligers hopen met hun brief twijfels over de kwaliteit van de zorg weg te kunnen nemen. Directeur Van Daal zegt wel dat er veel te verbeteren valt aan de zorg. „We moeten hier met het zelfde budget steeds ziekere mensen verplegen. De staatsse cretaris loopt voor die proble men weg." (advertentie) Vaardige vingers knopen in Nepal schitterende vloerkleden naar exclusief Van Hl-ontwerp. 128 000 knopen zuivere scheerwol per vierkan te meter in de nieuwste kleurstellingen en motieven Een unieke collectie traditioneel vak werk op de speciale afdeling Woningtextiel bij Van Til Door de hechte samenwerking en rechtstreekse import bijzonder scherp geprijsd. 1988 duizenden tonnen grondstoffen voor che mische wapens aan Irak heeft geleverd. Dat de verdachte wist waarvoor de stoffen die hij leverde dienden, blijkt ook nog uit verklaringen uit het dossier van de Amerikaanse douane. „Daaruit komt naar voren dat de verdachte de soort stof fen alsmede de bestemming heeft geprobeerd te versluieren", verduidelijkte Teeven. Van Anraat blijft in voorarrest. Openings tl|derc Noortertade 1036 Ma-Ol-Wo 9 1823 CJ Alkmaar Do-Vr S 30-21 Telefoon (072) 5112760 Za 9 Volg di Oorden Zondags gesloten QEigen parkeerterrein m 170x240 cm van 1.515,- NU 845.- 200 x 250 cm van 1.845,- NU 1.045,- DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3