Ch!pz wil de wereld veroveren GESPREK VAN DE DAG E-mail neemt al ruim een uur per dag in beslag Utrechtse Bruna volgt klanten met drie webcams Mode voor de donkere dagen 'We zijn geen kinderbandje' Neeeeeeee DAGELIJKS LEVEN Een Utrechtse boekhandelaar heeft een eigen oplossing bedacht tegen winkeldiefstal: in zijn Bruna-winkel hangen drie webcams, die de klan ten 'live' op internet uitzenden. Een overzichtscamera en twee bij de toonbank brengen de klanten duide lijk in beeld. Ook bij het afrekenen. Via bruna-utrecht.nl gaan de beel den internet op. Eigenaar J. Verharen, franchise-ne- mer bij Bruna, hing de webcams op E. Smelik (anno 1966!) Er is een zo grote verscheidenheid in de godsvoorstelling dat er steeds wel een volksgroep zal zijn die zich gekwetst voelt door wat een ander ervan zegt als reactie op winkeldiefstallen en een inbraak. „Ik was het helemaal beu. Ik wil mijn winkel 24 uur per dag vanaf elke plek ter wereld in de gaten kunnen houden. Het heeft ook al een paar keer succes opgeleverd. Zo hebben we iemand betrapt die el ke ochtend kranten stal van de stapel voor de winkel." Een woordvoerder van Bruna Neder land vind het idee van de webcams goed, maar de uitvoering niet. „Be wakingscamera's zijn okee, ook als het webcams zijn, maar dan moet de winkelier er wel voor zorgen dat hij ze alleen zelf kan bekijken", zegt hij. „Wij staan er niet achter dat die beel den voor iedereen toegankelijk zijn. Dat is niet ons beleid. We gaan de winkelier vragen er iets aan te doen." Verharen: „Bruna is ouderwets. De tijden veranderen. Mijn personeel heeft er ook geen enkele moeite mee, dat ze op hun werk via internet te volgen zijn." En de klanten? Die wor den via stickers op de winkeldeur at tent gemaakt op de webcams. „En de beelden mag je op internet zetten. Dat heb ik laten uitzoeken." gpd 'Ga ALratBUlEFT WEC7, 6'p.iez-eL MENSELIJK De Noorse KONING HARALD moet na pasen een HARTOPERATIE ondergaan. Hij heeft last van een hartklep, meldt het paleis. Harald (68) moet twee weken in het ziekenhuis blijven en zal daarna minstens twee maanden moeten revali deren. Kroonprins Haakon treedt in die periode op als regent. Dat deed hij eer der al toen zijn vader eind 2003 een operatie voor blaaskanker moest onder gaan. De ziekte van de koning is extra vervelend omdat juist de komende maan den Noorwegen het eeuwfeest van de onafhankelijkheid viert. Harald zou bij de festiviteiten een belangrijke rol moeten spelen. De kans dat wij allemaal komend najaar zó over straat zullen gaan, lijkt niet heel erg groot. Maar je weet het natuurlijk nooit. De Por tugese mode-ontwerper Dino Al- ves hoopt in elk geval van wel. Hij laat momenteel op het grote 4- daagse modespektakel van Lissa bon zien wat hij interessante kle dij vindt voor het einde van dit jaar. De stijl is op zich herkenbaar, maar of het er allemaal veel vrolij ker op wordt op straat als we ons zo gaan aankleden, is de vraag. Foto's: Reuters Nederland krijgt er een nieuw VROUWENTIJDSCHRIFT bij over entertainment, mode, schoonheid en media. Het blad, waarvan de titel nog niet bekend is, moet vanaf me dio dit jaar wekelijks gaan verschij nen. MTV Networks Nederland gaat het uitgeven in samenwerking met Quote Media en Sanoma Uitgevers. ,,Het glossy tijdschrift gaat over voornamelijk buitenlandse sterren, maar het wordt geen roddelblad", zo liet een woordvoerster weten. Marte Kau wordt hoofdredacteur van het nieuwe blad. Een 80-jarige Japanner heeft zijn vrouw VERMOORD omdat ze TE VEEL GERECHTEN voor hem had gekookt. Yoshifumi Aoki wurgde zijn 73-jarige echtgenote Setsuko met een handdoek in hun keuken. Het paar had ruzie gekregen omdat de man zich beklaagde over de grote hoeveelheid schotels die was klaar gemaakt. De politie heeft de ondank bare man uit Sapporo gearresteerd. Op de atol van MARLON BRANDO wordt een ECOLOGISCH HOTEL ge vestigd, genaamd The Brando. De legendarische acteur kocht het ei land bij Tahiti in 1965 na de verfil ming van de Mutiny on the Bounty. Brando overleed vorig jaar op 80-ja- rige leeftijd. Het hotel, bestaande uit 30 luxe villa's, zal worden ge bouwd van natuurlijke materialen. Met verscheidene technieken moet het in haar eigen energiebehoefte kunnen voorzien. Tahiti pleitte eer der voor een beschermde status voor het atol van Brando wegens de „schoonheid en historische waar de". Op het eiland woonden in de 19de eeuw leden van de Tahitiaan- se koninklijke familie. In de huidige plannen wordt hier rekening mee gehouden. Het hotel moet in 2008 opengaan. Prinses Margriet is vandaag in Paleis Het Loo aanwezig bij de opening van de tentoonstelling Voor Ons en Ons Huis: Honderd jaar HUISORDE van ORANJE, 1905-2005. Op 19 maart is het 100 jaar geleden dat koningin Wilhelmina de Huisorde van Oranje stichtte ter beloning van mensen die verdienstelijk zijn geweest voor het Koninklijk Huis. Foto: GPD De dancegroep FAITHLESS en jazz- artiest Jamie CULLUM treden op 1 april op tijdens de uitreiking van de TMF AWARDS. Ook de hardcore- groep Scooter, R&B-zanger Mario en meidengroep Girls Aloud staan op het podium van Ahoy' in Rotterdam. Eerder werd al bekend welke Neder landse artiesten aanwezig zijn, on der anderen dj Tiësto, Kane en Wit hin Temptation. „Over vijfjaar zingt de halve we reld onze liedjes mee", zegt zange res Cilia van de band Chlpz. „En over nog eens vijfjaar de hele we reld", vult haar collega Kevin aan. Aan ambitie ontbreekt het niet bij het viertal van de Nederlandse band. Sinds gisteren ligt hun tweede album in de winkel met de titel The World of Chlpz. De single daarvan, One, Two, Three, staat al op nummer 1 in de top-40. Behal ve Nederland wil het viertal nu ook andere landen laten kennis maken met hun vrolijke muziek. „Eerst Scandinavië, Engeland en daarna Azië. Misschien daarna zelfs wel Amerika" zegt Kevin. In Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk stond de muziek al hoog in de hitlijsten. Chlpz werd in juli 2003 opgericht na een auditie onder vele jonge ren. Uiteindelijk werden vier jon ge mensen geselecteerd, te weten Rachel (21), Cilla (19), Peter (20) en Kevin (20). De eerste single die werd uitgebracht, Chlpz in Black, kwam gelijk op nummer 1 terecht. Daarna volgen nog meer nummer 1 hits zoals Cowboy, 1001 Arabian Nights en op dit moment One, Two, Three. De liedjes worden niet door het viertal zelf geschreven, maar door een team van producenten die ook werken met artiesten als A- teens, Westlife en de Nederlandse zanger Boris. „Misschien gaan we over een tijdje wel zelf nummers schrijven, maar nu hebben we het nog veel te druk" zegt Rachel. „We hebben wel altijd inspraak op de nummers die we uiteinde lijk gaan gebruiken. We moeten ons wel lekker voelen bij een lied je" vult Peter aan. De groep is tevreden met hun nieuwe cd. „Op de eerste cd stond vooral vrolijke popmuziek. Nu zijn er een heleboel stijlen in de liedjes verwerkt, zoals latin en een beetje rock" aldus Rachel. De groep heeft in het begin erg moeten knokken tegen het imago van kinderbandje. „Met name in Nederland werd onze muziek erg lang kinderpop genoemd, terwijl we in bijvoorbeeld Duitsland veel serieuzer werden behandeld" zegt Cilla. „Op Nederlandse muziek zenders en op de radio wilden ze onze muziek niet spelen. Gelukkig hebben we toen veel steun van onze fans gehad die vele brieven naar de radio hebben gestuurd waarin ze schreven dat ze echt geen kinderen meer zijn en toch onze muziek ook leuk vinden." Ondernemers over de hele wereld besteden per dag gemid deld anderhalf uur aan hun e-mail. Ze zijn dus per week zo'n tien uur kwijt aan het verwerken van elektronische post. Uit schieters zijn de Filipijnen, Hong Kong, India en de Verenigde Staten waar men dagelijks ruim twee uur bezig is met e-mai- len. Nederlandse bedrijfseigenaren besteden gemiddeld 1,2 uur per dag aan e-mail. Met zo'n 48 minuten maken ondernemers in Rusland en Griekenland het minst gebruik van elektronische post. De cijfers zijn afkomstig uit een rapport van adviseursbureau Grant Thornton. Opmerkelijk is dat in technologisch hoog ontwikkelde landen als Japan en Taiwan gemiddeld niet meer dan een uur per dag besteed wordt aan het versturen en lezen van mailtjes. Volgens Wendy Hart van Grant Thornton heeft dit deels te maken met het feit dat Japanse zakenlui hun klanten liever lijfelijk ontmoeten. „E-mail wordt vooral gebruikt voor het uitwisselen van informatie en documenten. Maar als het aankomt op overleg met een klant en het sluiten van een deal, wordt e-mail niet ge schikt geacht", aldus Hart. Uit het onderzoek van Grant Thornton wordt verder dui delijk dat heel verschillend gedacht wordt over het nut van internet voor zaken doen. Bedrijven in India, Spanje en de Filipijnen oordeelden dat hun omzet dankzij internet met sprongen omhoog was gegaan. Franse en Nederlandse on dernemers daarentegen lieten zich sceptisch uit over de voordelen van het wereldwijde web. Wereldwijd ziet Hart de tijd dat mensen met e-mail zijn verder toenemen naarmate het aantal dingen toeneemt. Ze meent echter dat twee uur uiteindelijk ongeveer de bovengrens zal blijven. Wat betreft het beschermen van computers tegen vir eer lopen landen als Nederland, de Verenigde Staten enM^te land voorop bij de rest van de wereld. In Taiwan en '8 va land maken ze zich hier nauwelijks druk om. Uit een ander onderzoek onder de Britse jeugd zich voor hun communicatie tegenwoordig vrijwc verlaten op technologische hoogstandjes als pc's biele telefoons. Ruim de helft van de ondervraagde gens tussen de 16 en 19 jaar heeft nog nooit een brief geschreven aan een vriend of familielid. Bij geldt dat voor eenderde van de ondervraagden. Nee hè, nee toch, laat het niet waar zijn. Ik had het al weer verdrongen. Peter R. de Vries en zijn politieke ambities. Waarom moet hij zo nodig? Succesvol programmamaker, nooit een stap in de politieke arena gezet, middelbare leeftijd. En toch wil hij naar Den Haag. Goed, je kunt altijd lid worden van zo'n club. Er zijn politieke partijen te over. Voor elk wat wils. Links, rechts, boven, onder en met of zonder speldje. En dan maar zien dat je op een lijst komt. Maar dat willen de Peter R. de Vriesen van deze wereld nooit. Ze willen een eigen partij omdat hun idealen gek genoeg door alle an dere partijen verkwanseld worden. En die eigen idealen zijn altijd: meer oog voor de mensen in het land. Of zoiets. De eerste bekende Nederlander die het met een eigen partij gemaakt heeft, moet ik nog tegenkomen maar dat schrikt de heren kenne lijk niet af Heren, meervoud. Jawel. Peter R. is niet meer alleen. Op de voorpagina van onze ei gen krant stonden de namen van zijn broeders in de strijd. Mensen met wie hij te Bussum in restau rantjan Tabak achter gesloten deuren gesprekken heeft gevoerd. Niet gelezen dat bericht? Raadt u dan eens wie er aanwezig waren. Jan Nagel, zegt u? In één keer goed mensen. Nieuw links geweest en oud rechts en alles wat daar op of tussen zit. Prima programmamaker geweest ook trouwens. Betere politieke show dan zijn 'In de rooie haan' heeft de Nederlandse radio nooit meer gehad. Maar als politicus toch meneer Net Niet. Hele maal niet eigenlijk. Nagel binnen, weg gezellig heid! Zwijgen we verder over. Wie waren er verder bij Peter op bezoek? Van der Louw? Mis maar warm. Die andere oud-burge meester uit de havenstad. Bram Peper, inderdaad. Bram Peper, beetje ridder van de droevige figuu r. Misschien niet helemaal netjes behandeld door zijn eigen PvdA. Beetje slachtoffer van zichzelf ook. Ziel onder de arm de laatste tijd. Don Qui- chote met alle windmolens in zijn eigen tuin. Maar nu dus arm in arm met Peter en Jan in Jan Tabak. Nog iemand present geweest daar? Zeker Kevin, Rachel, Cilla en Peter, ofwel Chlpz: „Over tien jaar zingt de hele wereld onze liedjes mee". Foto: De vergelijking met de Belgische band K3 gaat dan ook niet echt op volgens Cilla. „Onze fans zijn over het algemeen wel iets ouder dan de fans van K3. Alhoewel de Ne derlandse fans jonger zijn dan die uit andere landen." Toch duurde het in Nederland volgens de groep langer voordat de band werd geaccepteerd dan in andere landen. „Misschien ligt het eraan dat we uit Nederland komen. Mensen hier dachten „oh daar heb je weer zo'n Nederlands bandje". Terwijl het in andere landen wel speciaal werd gevon den dat we „helemaal uit het bui tenland komen," zegt Kevin. Peter noemt dat echter geen reden om voor andere muziek te kiezen om dat de band dan wellicht serieu zer wordt genomen. „Wij voelen ons prettig bij deze muziek." De groep ziet het echter wel zitten om, net als K3, in een film te gaan spelen. „Maar dan moet het wel echt een goede film zijn, het mag geen flop worden", zegt Peter. Net als vele andere Chlpz zich ook in voor het doel. In mei heeft de optreden samen met Frans voor Villa Pardoes en ~:*"4 jaar werd meegewerkt zamenlijke single voor voor de slachtoffers van ving in Azië. „We pro Deren mogelijk te doen voor goec. len, maar voorlopig zijn er geen plannen om ons voor specifiek goed doel in te ze zegt Rachel, anp I en ik verklap zijn naam maar meteen: Klaas Wil ting. U kent hem vast nog. Woordvoerder van de politie geweest. Als het woord ooit vlees geworden is dan heet het nu Klaas Wilting. Bij Waku Waku en zoveel andere programma's in de weer dat zijn eigen bazen op de rem gingen staan. Klaas Wilting voerde niet alleen het woord na mens de politie maar altijd ook een beetje namens Klaas Wilting. Met pensioen maar nog vol idealen en op de bres voor de mensen in het land. Vooral ook als dié mensen Klaas Wilting heten. Zie daar de wild bunch van Peter R. De Vries: Peter, Jan, Bram en Klaas. Waarover spraken zij, die vier daar in Tabak? Zaken van landsbelang, vrienden. Zaken die op termijn alleen maar in uwen mijn voor deel zullen zijn. Daar staan zij borg voor. De belhamels in Bussum, de buitenbeen tjes voor de burger. Ober, de bitterballen graag.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2