NCRV-baas Kees Klop treedt terug MEDIA Iedere zondagavond is het oorlog op tv De magie van het onverklaarbare Krantenuitgever Houwert: 'Natuurlijk komen er emoties los' Voorkeur voor tv in eigen taal britse modepolitie loufleert dikke kont Positie onhoudbaar na zaak personeelscursus emoriam o bij NCRV m - De NCRV presen- rgen op Radio 1 na acht de In Memoriam Zietor Posthuma pre- de lijst van liedjes die troost geven. De Top lengesteld op basis van ïummers bij uitvaart- appijen. In de uitzen- duurt tot zes uur gochtend, vertellen irs over hun muzikale ingen aan overlede- emoriam Top 50 is on- ran het project Doden stil, dat plaatsvindt in Week voor Pasen. De at zo merken dat over- nog steeds zeggings- ebben. shoudt [tpions League Op het digitale iaal van UPC zijn tot alle wedstrijden in ions League recht- zien. Het Nederland- drijf heeft de uit- :en verworven voor de riode van 2006 tot huidige contract van de UEFA loopt door 2006. Kijkers kunnen tbalkanaal van UPC ing alle duels in de is League aanschou- kunnen op een speel- ezen voor één duel of icheidene wedstrijden, oinnen ze ook het fa- ommentaar uitzoeken, op van de uitzend- roor het open net in ld zijn de tweede bied- gegaan. Voor 1 april de diverse kandidaten, er de huidige rechten- JOS, reageren. chrapt extra banen Bij de Britse radio- en tender BBC verdwijnen 11 nende drie jaar nog 0 arbeidsplaatsen. De Qductie moet de groot- eke omroeporganisatie d een besparing van ien pond (circa 288 iuro) opleveren. Dat liverse Britse media gemeld. De BBC liet it er maandag een ver- ou komen voor het tl. De bezuinigingsope- betrekking hebben op ies van de BBC die ma's maken. De BBC lecember vorig jaar la- n dat 2900 van de erknemers bij de om eten verdwijnen. zaterdag ig maart 2005 door Berrit de Lange Hilversum - De videorecorders draaien sinds een week of twee overuren op zondagavond. Na de gedoodverfde kijkcijfertop per Studio Sport stemmen zo'n 2,5 miljoen mensen af op Ne derland 1 voor Boer zoekt vrouw. Maar een groot deel van die massa kijkers wil wellicht ook wel Rozengeur en Wodka lime (RTL 4), Meiden van de Wit (Net 5) of CSI New York (Yorin) zien. Moeilijk kiezen is het ook tus sen populaire reeksen als Pe king Express (Net 5), de Ach- mea Kennisquiz (RTL 4), Toen was geluk heel gewoon (Neder land 1) en Postcodeloterij 1 te gen 100 (Nederland 2). Sinds vorige week staan ook de favo rieten Hart in Aktie (SBS 6) en ER (Nederland 2) in het toch al overvolle zondagse uitzend schema. „Er wordt op zondagavond in derdaad stevig geprogram meerd", zegt Erland Galjaard, programmadirecteur van Yorin. Voor zijn zender was het een bewuste keuze om nieuwkomer CSI New York op de wekelijkse rustdag te vertonen: „Uit on derzoek is gebleken dat zon dagavond voor onze kerndoel groep, mensen tussen 20 en 34 jaar, een prettige avond is om tv Strijd om de kijker losgebarsten op rustdag te kijken. De kans op verplich tingen, zoals etentjes, cursus sen of overwerk, is dan het kleinst. Zaterdagavond is ieder een op pad, op zondag wordt er meer dan op andere momenten in de week gezamenlijk tv geke ken. CSI trekt bovendien een ander kijkerspubliek dan con currenten als Peking Express en Hart in Aktie." De nieuwe zondagse program mering op Yorin blijkt goed uit te pakken, aldus Galjaard. „We zenden nu na CSI New York door onze mediaredactie Hilversum - NCRV-voorzitter Kees Klop is gisteren om 'per soonlijke redenen' per direct op gestapt. Dat heeft de omroep bekendgemaakt. De NCRV wil verder niets kwijt over de kwes tie. Klop vertrekt omdat eerder het managementteam het ver trouwen in hem opzegde en er kritiek was van de onderne mingsraad. Klop trad in 2001 aan en werkte voordien op het partijbureau van het CDA. Vice-voorzitter Jan Greven neemt voorlopig zijn taken waar. Klop heeft als NCRV-voorzitter herhaaldelijk onhandige uitspraken gedaan. Zo vond hij dat NCRV-Netwerk te veel een 'linkse Volkskrant' was. Vorige maand zei hij in een in terview met het Nederlands Dagblad dat NCRV-medewer- kers een cursus protestantisme moeten volgen. Ook moest er bij het aannemen van nieuw personeel strenger gelet wor den op verbondenheid met het protestantse geloof. Het NCRV-personeel reageerde boos op zijn uitlatingen. Pre sentator Sjors Fröhlich zei: „Ik vind het schandalig, een beledi ging voor het personeel. De enige die een cursus nodig heeft is Klop zelf, een cursus communicatie." Ruim een week geleden zegde het managementteam van de NCRV het vertrouwen in Klop Hilversum - Turken en Marok kanen met een satellietschotel kijken liever naar programma's in de eigen taal of uit het land van herkomst. Niet omdat zij de Nederlandse taal niet goed be grijpen, zoals vaak als reden wordt gezien, maar omdat ze de kwaliteit van deze program ma's beter vinden dan die op de Nederlandse televisie. Dit blijkt uit onderzoek van onder zoeksbureau MCA Communi catie. Bij de Marokkanen die naar Ne derlandse zenders kijken, staat de televisie het meest op de pu blieke netten. Turken hebben m - Dikke kont? Bal- 1? Zwembandjes? Geen edere vrouw kan er tzien, ook al heeft ze erfecte maten, vinden foodall en Susannah ine. Iedere zaterdag :ij een vrouw om tot ie, goedgeklede dame Dgramma What not to alles onder het motto: er wat goed is, verdoe- echt is. malisten Woodall en ine zijn de eersten om (even dat ook zij niet cte figuur hebben, s naar die enorme luik", zegt Susannah met twee handen het 3a d haar navel vastpakt, elemaal geen bor- ept de magere Trinny brede grijns, levering staat één ntraal, opgegeven nden of familie, en Constantine volgen ermoedende slachtof- veken met een gehei- ra, zodat ze weten wat s ze in de kuip heb ben. Dan beginnen de lessen. De garderobe wordt doorgespit, er worden kledingstukken afge kraakt, tips gegeven en tenslotte krijgt de kandidate 2000 pond mee om te gaan shoppen. Daarbij wordt ze wederom scherp geobserveerd door de twee presentatrices, die hard komen aangerend als hun leer ling weer de fout in dreigt te gaan. Het commentaar van de dames is niet mals. Als hun slachtoffer voor de zoveelste keer terug naar de kleedkamer wordt ge stuurd, omdat ze de verkeerde neklijn of kleur heeft uitgeko zen, kan deze het vaak niet la ten even haar irritaties tegen de camera uit te spreken. Maar ondanks de strenge woorden van Woodall en Constantine en de frustraties die daarop vol gen, is het eindresultaat elke keer weer fantastisch. Die harde kritiek is soms nodig, vindt Constantine. „Dat kan hard aankomen, maar we geven er meteen een oplossing bij. Ik zal nooit zeggen 'je hebt een dikke kont, punt'. Ik leg dan De dames van de Britse modepolitie Susanna Constantine (links) en Trinny Woodall. Foto: GPD ook uit hoe je die dikke kont kunt camoufleren." Er goed uit zien heeft weinig te maken met de laatste mode, maar met kle den naar je eigen lichaam. „Je moet uitzoeken welke kleding je niet moet dragen en waarom niet." Dus geen te kleine bh, geen overdaad aan kleuren, geen minirok en laag decolleté bij elkaar. What not to wearsteekt met kop en schouders uit boven het Ne derlandse programma Mode politie, het programma waarin Nada van Nie en Patty Zomer hoog boven de gewone burger verheven lijken. Woodall en Constantine schre ven een boek met de titel What not to wear, waarin de twee uit leggen welke kleding je het bes te aan kunt bij bijvoorbeeld korte beentjes, brede schouders en grote borsten. Dat zij hun ei gen schoonheidsfoutjes niet over het hoofd zien, is wel dui delijk: op vrijwel iedere pagina hebben ze zich in een uiterma te onflatteus kledingstuk gesto ken om te laten zien hoe be langrijk goede kleding is. Een heerlijk stukje zelfspot waai' het hun Nederlandse collega's nog wel eens aan wil ontbreken. Ruth van Beek What not to wear, Yorin, iedere zaterdag, 19.00 uur Yorin Travel uit. Dat program ma werd wel gewaardeerd, maar heel wisselend bekeken in de vooravond. Dat begint nu aan te trekken." Nederland 2 en Net 5 heersten tot voor kort op de zondag avond, stelt Eric van Stade, pro grammadirecteur van SBS. „Andere zenders zijn daar op ingesprongen omdat ze er lucht van kregen dat er nog markt aandeel braak lag." Volgens van Stade wordt alle§ zo veel moge lijk afgestemd op de wensen van de kijkers. „Zo gaan we na tuurlijk niet met onze eigen zenders concurreren. Maar we zijn ons er wel van bewust dat dramaliefhebbers graag naar zowel Rozengeur en Wodka Li- me bij de concurrent als naar Meiden van de Wit bij ons kij ken." De goede bedoelingen ten spijt overlappen deze programma's elkaar. „Zenders willen natuur lijk wél kijkers bij de concurren tie weg snoepen", zegt Tanya Joustra van mediabureau Zeni th Optimedia, dat reclamezend tijd inkoopt voor adverteerders. „Maar als de éne zender een heel sterk programma heeft staan, wil de ander niet achter blijven." Adverteerders kijken vooral naar het 'doorkijkeffect' op de zender, zegt Joustra. „Zij zien graag dat kijkers voor meerdere programma's op één zender blijven hangen. Door zoveel populaire series op dezelfde avond te vertonen, is de kans om kijkers te verliezen groter." Adverteerders proberen daar om met vooral kortlopende campagnes zoveel mogelijk te profiteren van het hoogseizoen dat begin maart in tv-land is aangebroken. Joustra: „Als de zomer aanbreekt zul je zien dat ook de zondagavond weer flink inzakt." Na de zomerluwte is het tijd voor een nieuwe concurrentie slag in de strijd om de markt aandelen. Maar nu op woens dagavond, voorziet Van Stade. „Op maandag wordt al een flin ke slag geleverd en ook op dins dag is de strijd om de kijkers hevig. Op woensdag valt nog wel wat te halen. Inderdaad, een avond met veel Europa Cup-voetbal. Maar daar kun nen we prima mee leven. Er is genoeg ruimte voor alternatie ven." Egypteweek bij Discovery Channel op. De ondernemingsraad schreef tegelijk een bezorgde brief aan het bestuur van de omroep met het verzoek zich te beraden. Naar nu blijkt, trekt Kees Klop daaruit zelf de con clusie dat hij niet langer kan blijven. Schade NCRV-directeur Coen Abben- huis heeft zijn personeel ge vraagd niets over de zaak naar buiten te brengen. In een e- mail schrijft hij: 'tussen partijen is dwingend afgesproken dat wij hierover op geen enkele wij ze verder commentaar geven. Dit omwille van het minimali seren van eventuele schade aan de NCRV en/of betrokken per sonen'. een lichte voorkeur voor Neder land 1. Volgens onderzoeker Cees van Eyk kijken deze groe pen in ieder geval regelmatig naar het NOS Journaal. Hun voorkeur voor Turkse televisie zenders staat de integratie van Turken in Nederland niet in de weg. Amsterdam - Mummies, botten en schedels, farao's, sfinxen, pi ramides en goudschatten: in de Egypte-week zoomt Discovery Channel met dagelijks meerde re documentaires uitgebreid in op de mysteries van het oude Egypte. Archeoloog en Egyptoloog Kent Weeks geeft met 'Ramses, the great Pharaoh' de aftrap. In de ze film zoekt hij met journalist Charles Sennot naar de oor sprong van een schedel, in 1990 gevonden in KV5, een graf in de wereldberoemde Vallei der Ko ningen. Onder meer door de inscripties in de tombe vermoedt Weeks dat de schedel het overblijfsel is van de eerste zoon van Ramses II, kroonprins Amun-her-Khe- peshef. Volgens de bijbel stierf de troonopvolger echter door de hand van God. Omdat de fa rao zijn Hebreeuwse slaven, ge leid door Mozes, niet wilde la ten gaan, riep God tien plagen over Egype af. Toen de laatste plaag over het land trok, bezweek de jonge prins. Maar de schedel die Weeks gevonden heeft vertoont duidelijk een gat, dat er op duidt dat hij door geweld om het leven is gekomen. In de documentaire zoeken Weeks en Sennot naar ant woorden, ondermeer door het gebruik van allerlei forensische technieken die we inmiddels kennen van een detective-serie als CSI. „Het werk van een ar cheoloog lijkt in feite veel op dat van politiemensen", zegt Weeks. „Je komt op een plaats delict en zoekt naar sporen die het bewijs kunnen leveren voor wat er op die plek is gebeurt. Het frustrerende is soms wel dat elke vondst, hoe klein ook, meestal meer vragen oproept dan beantwoordt. Aan de ande re kant maakt dat het vak ook zo uitdagend." De Amerikaan, die al 43 jaar in Egypte woont en werkt, ver gaarde in 1995 wereldroem met de vondst van de tombe waarin hij sindsdien aan het graven is. Bij een project om de hele Val lei der Koningen in kaart te brengen, stuitte Weeks op in formatie dat er nog een ingang van een vergeten graftombe zou moeten zijn. Weeks: „We wilden de ingang in kaart bren gen en vertrekken. Het zou vol gens de beschrijving immers gaan om een ongedecoreerd, niet zo interessant graf." Tijdens het graven ontdekte het team echter inscripties die erop wezen dat het graf voor de zoon van Ramses II bestemd was. „We ontdekten een gang met daaraan vast nog meer gangen, als een ondergrondse parkeer garage. Uiteindelijk bleek het te gaan om het grootste graf in de vallei, bestemd voor meerdere zonen, wat ook al zeer onge bruikelijk is. We hebben inmid dels 125,130 kamers ontdekt en we vinden nog steeds nieuwe." Hoeveel zonen er in KV5 liggen Archeoloog Kent Weeks vermoedt dat de schedel het overblijfsel is van de eerste zoon van Ramses II, kroonprins Amun-her-Khepeshef. Foto: GPD/pr is niet duidelijk. De graafwerk zaamheden kunnen nog jaren duren. Daarnaast wordt met al lerhande technieken als com puteranalyses en röntgen ge probeerd de vondsten te dui den. DNA-onderzoek is (nog) geen optie, omdat door het mummificeren chemische pro cessen ontstaan die dat werk bemoeilijken. „Over vijf of tien jaar kan het wel. Dan is het bij voorbeeld mogelijk met zeker heid te bepalen of de gevonden overblijfselen werkelijk de zo nen van Ramses zijn. Nu heb ben we niet echt 100 procent bewijs, we hebben de familie band statistisch aannemelijk gemaakt. Het feit dat we nog maar zo weinig zeker weten over het le ven in de tijd van de farao's, maakt het mysterie er alleen maar groter op, denkt Weeks. Niet voor niets schenken zen ders als National Geographic en Discovery zoveel zendtijd aan dit onderwerp. „Egypte heeft een romantisch, avontuurlijk aura. Dromen van goud, mum mies, geheimzinnige piramides, heel Indiana Jones allemaal. Wat mensen weieens vergeten is natuurlijk het vuile werk: voor elke tien minuten opwin ding staat tien uur graven, door donkere holen kruipen en zand happen. Ik ben er overigens van overtuigd dat er nog veel meer onontdekte graven in de vallei liggen. Vijfmaal in de afgelopen honderd jaar werd aangeno men dat nu echt alles gevonden was, en steeds bleek dat niet te kloppen. Er ligt dus nog mini maal voor honderd jaar werk op me te wachten." Monique Brandt Ramses, the Great Pharaoh, morgen, Discovery Channel, 21.00 uur ers Wegener en PCM en een nieuwe krant e in de Randstad zowel als lokaal lat bieden. Wegener- oorzitter Jan Houwert: in op de oude basis 1 zin als je de voortdu- ide oplagen ziet." jt van der struus en IVreede In - Het boordje is [gezicht ontspannen, g na de persconferen- )p Wegener en PCM aakten samen een •*jant te beginnen. Een kaarin acht bestaande ten opgaan. Jan Hou- de grote tafel in zijn Apeldoorn. Acht ti- [ijnen en ruim 300 loeten weg. Toch iteren van een glori- l„We maken een nieu we start. In plaats van de voort durende, negatieve spiraal van dalende oplagen van de kran ten hebben we nu een kans. Dat maakte het tot een vreug devolle dag." Waar zit voor u de vernieu wing? „We gaan op een heel andere manier een krant maken. Het kleinere formaat springt in het oog, maar dat is slechts vorm. Belangrijker is dat we de vaste indeling van binnenland, regio naal of lokaal loslaten. Door flexibel te zijn kan de nieuwe krant veel beter inspelen op de behoeftes van de lezer." Is voor die vernieuwing perse een fusie nodig? „Ja. Die veranderingen kunnen niet bij de afzonderlijke kranten worden doorgevoerd. Daar zijn ze te klein voor. Samen kan het wel. Voortgaan op de oude ba sis heeft geen zin als je de voortdurend dalende oplagen ziet. Ik geloof niet dat er in het Uitgever van de Wegener-kranten Jan Houwert. Foto: GPD grootstedelijke gebied als de Randstad nog bestaansrecht is voor regionale kranten in de huidige vorm. Dat geldt ook voor Het Parool. De Volkskrant en de Telegraaf zijn dé kranten in Amsterdam." Waarom zouden mensen de nieuwe krant dan wel kopen? „Omdat de benaderingswijze anders wordt. De lezer wil in zijn krant gewoon lezen wat het nieuws uit zijn stad en regio is. Hij vóelt zich wel Hagenaar of Rotterdammer, maar wil daar door de krant niet op worden aangesproken. Het bindend element is de Randstad. Ieder een staat er in dezelfde file. Ie dere stad kent dezelfde grote- stedenproblematiek. Hoe ziet die nieuwe lezer eruit? „Doelgroep van de nieuwe krant zijn mensen van rond de 35 jaar met een gezin." Is dat te combineren met de hui dige lezer? Die is veelal veel ou der. „Nee. Als je dat doet, kom je weer in de spagaat terecht, dat je iedereen tegemoet wilt ko men." Dus? „Natuurlijk is elke lezer waar devol, maar ik vind het minder erg als de oude lezer afhaakt. Ik moet naar de toekomst kijken. Maar bedenk dat we aan regio nieuws hetzelfde blijven bie den. Als de lezers zijn ver knocht aan de oude krant, dan zullen ze ook de nieuwe krant lezen. Veronica had de slogan 'Je bent jong en je wilt wat.' Daar keken ook heel wat oude ren naar!" Is dat geen enorm risico? Abon nees ben je sneller kwijt dan dat je ze binnenhaalt. „Dat is een risico. Maar als we niets doen. krijgen we het ver loop ook. Wel gaan we een goe de campagne voeren." La chend: „En we gaan het lezers héél onaantrekkelijk maken om op te zeggen. We gaan ze het bijna verbieden. Losse verkoop wordt een speer punt. Waarom? „Een vast abonnement blijkt steeds minder te werken. We denken aan nieuwe manieren om de krant in de losse verkoop aan de man te brengen. We gaan de krant op straat uitven ten. In andere Europese steden kan je op elke straathoek een krant kopen. Daar moeten we in de Randstad ook naar toe, de mensen opzoeken en ze een krant aanbieden." Wanneer gaat de opUute van de nieuwe krant groeier# „Ik ben realistisch, De oplage ontwikkelt zich langzaam. We houden rekening met een dal in het begin, maar volgend jaar moeten we groei hebben. An ders zou ik er niet in geloven." De redacties hebben sceptisch gereageerd op het fusieplan. Trekt u zich die kritiek aan? „Natuurlijk komen er emoties los bij het loslaten van jarenou de producten en namen. Maar we kunnen niet iets nieuws doen én het oude behouden. Er is mij de afgelopen periode vaak liefdeloosheid verweten, maar dat is niet zo. Ik vind ook dat de krant een nuttige rol speelt in de samenleving. Maar dat kan alleen als genoeg men sen die krant kopen. Dan: de naam. „De discussie over de naam van de nieuwe krant vind ik niet be langrijk. Wel dót er een nieuwe naam komt."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29