Het ongeduld van Jos Koemans SI foorschotense tennistrainer wil met Robin Haase naar de top Doodsbedreiging Braamhaar liet PSV-Ajax ontaarden in een veldslag, niet voor kinderen, zwakken van hart en zwangere vrouwen geschikt SPORT zaterdag tg maart 2005 jor Willem Spierdijk Dbin Haase (17) is een van dé ten- stalenten van Nederland en Jos temans (40) uit Voorschoten is zijn ainer. Beiden koesteren een oom, de tennisser wil bij de beste anderd van de wereld horen, zijn ainer wil mee de mondiale tennis- ernooien af. „Het zijn spannende den", vertelt Koemans. „Gaat Ro- n doorbreken of niet? Ik wil de top ireiken en met Robin kan ik dat lerzetten. Daar zit mijn ongeduld." de gang van zijn woning in lorschoten hangt een collage met antenartikelen. Die beschrijven successen van Koemans als ten- sser. Het zijn knipsels uit regio- ile kranten, want landelijk bleef in doorbraak van de Voorscho- se tennisser uit. Koemans was als tennisser een itbloeier. In zijn jeugd behoorde j nooit tot de landelijke top. Maar jemans wilde maar één ding: de ite van de wereld worden. Dat te niet, de Voorschotenaar :1de zich wel bij de beste 20 van Ierland. Hij werd een vaste de voor het eerste team van Haagse De Metselaars. „Ik was itikke fanatiek, ik denk dat ik les uit heb gehaald. Maar ik b nooit geleerd serieus met ten- om te gaan. Toen ik 's middags n districtsfinale moet spelen, liep 's ochtends op de pier in Scheve- 4 ngen nog een patatje weg te hap- :n. Toen ik 18 was, raakte ik raar geblesseerd aan mijn knie een potje zaalvoetbal. Als Ro- I nu zou zeggen: ik ga voetbal- ■n i, gaat dat niet gebeuren natuur- i" Daarnaast had hij als speler II belangrijke technische tekort - ming. Zijn backhand paste niet zijn speelstijl van achteruit. Met 1 slag kon hij de bal terugslaan, lar geen punten maken. „Nu s, na mijn loopbaan als speler, n ik een betere backhand slaan. Met m'n kennis als trainer heb ik die kunnen verbeteren, al is het na tuurlijk nog niet mijn beste slag." Als speler van het eerste team van De Metselaars begon hij af en toe een paar uurtjes les te geven. In tussen is hij bij de Scheveningse club in vaste dienst, runt een ten- niswinkel bij de Mets-banen en heeft hij veel tennistalent uit ver schillende leeftijdscategorieën on der zijn hoede. Bovendien is hij coach van het eredivisieteam met door de club zelf opgeleide talen ten. Techniek is het sleutelwoord in Koemans opvatting over de ten- nisopleiding. „Mijn beperking als speler was mijn backhand. Daar om weet ik dat als je technisch te kort komt, je op een zeker moment niet verder komt. Daarnaast vind ik communicatie belangrijk, ik praat veel met mijn pupillen, wil proble men meteen uitspreken en mijn ervaring is dat ik er zo ook altijd uitkom." Als coach is hij 'totaal anders' dan hij als speler was. „Ik was een tem peramentvolle speler, maar ik ben nu veel rustiger. Een heel enkele keer raak ik wel eens emotioneel, maar ik zal dat nooit laten merken. Ik denk dat het belangrijk is om rust uit te stralen." De afgelopen jaren heeft hij zijn vi sie op tennis steeds verder ontwik keld. „In het begin dacht ik: ik had zelf een goede service en een goe de forehand. Als ik dat nu aan een tennisser leer en ik voeg er een goede backhand aan toe, dan heb je een goede tennisser. Maar er komt zo veel meer bij kijken. Hoe speelt iemand tactisch? Weet hij op welk moment hij in de rally welke bal moet slaan?" Op internationale jeugdtoernooien en Challenger-toernooien zuigt hij de informatie op die nodig is om tennistalent naar de top te leiden. „Daar zie je wat er nodig is om in het mondiale tennis een topper te zijn. Het tennis is veranderd. Rai ley's duren tegenwoordig zelden langer dan tién tot vijftien slagen, afhankelijk van de ondergrond. Dan heeft een van de spelers al ge probeerd van achteruit het punt te scoren. Het heeft geen zin meer om op training die bal vijftig keer op 60 procent over het net slaan, je moet het tien keer of meer op 90 procent kunnen." Het belang van service en return is toegenomen. „Vorig jaar trainde een Nederlandse topspeler tegen Mario Ancic, de huidige nummer 20 van de wereld. Ze speelden rai ley's waarbij de bal onderhands in het spel werd gebracht. De Neder lander won dat spelletje. Toen gin gen ze een gewoon partijtje spelen, Ancic won met 6-0, 6-1. Dan gaan dus opslag en return een rol spe len. De return is zo belangrijk, je ziet in het toptennis dat spelers toch een antwoord hebben gevon den op servicekanonnen zoals Becker en Ivanicevic. Maar hoe vaak trainen we op de return? Het vervelende is dat het zo oersaai is. Na tien minuten heeft een speler dat wel gezien, terwijl er zoveel meer tijd in gestoken moet wor den." Aan de andere kant vindt hij dat er ook niet al te moeilijk moet wor den gedaan over tennistactiek. „Je moet snelheid hebben en je moet als speler het tempo aankunnen. De Oostenrijkse tennisser Thomas Muster zei altijd over zijn tactiek: ik sla de bal hard daarheen waar de tegenstander hem niet wil heb ben." Haase Op 6-jarige leeftijd stapte Robin Haase bij hem de tennisles binnen. Koemans had niet veel tijd nodig om in te schatten dat het hier om een bijzonder talent ging. „Ik heb toen ikzelf een jaar of 17 was, een paar keer getraind met Richard Krajicek. Die was toen 10, 11 jaar. Tegen Richard kon je al een be hoorlijke harde service slaan zon der dat hij er van in de war raakte. Dat had Robin ook. Ik zag al snel dat hij speciaal was. Je moet als tennisser ook 'snelle ogen' hebben. Jos Koemans: „Het heeft geen zin meer om op training die bal vijftig keer op 60 procent over het net slaan, je moet het tien keer of meer op 90 procent kun nen." Foto: Dick Hogewoning Jij zal nooit een service van 200 ki lometer kunnen terugslaan mid den op je racket, ik ook niet. Maar als iemand dat talent wel heeft, is dat een indicatie." Haase ging tot de nationale jeugd- top behoren, bestormde ook de in ternationale jeugdranglijsten. Hij moest daarvoor de zogenaamde ITF-toernooien, internationale jeugdtoernooien spelen. Koemans: „Sommige trainers in Nederland plaatsten vraagtekens bij deelname aan die jeugdtoernooien. Toen heeft de tennisbond het nut laten onderzoeken. Van de spelers die in de top-30 van de ITF hebben ge staan, heeft dertig procent ook bij de profs de tophonderd gehaald. Er is gekeken over een periode van tien jaar. Deelame aan de toer nooien heeft dus wel nut." Op de wereldranglijst voor de jeugd staat Haase inmiddels derde. „Ik heb hem niet zo goed ge maakt", zegt de Voorschotenaar daarover. „Maar we vormen wel een goede combinatie. Je moet met Robin communiceren, hem moti veren voor oefeningen waar hij in eerste instantie het nut niet van in ziet. Ik probeer bij al mijn leerlin gen de motivatie van binnenuit te laten komen, ik heb geen zin om als een politieagent te controleren of de oefeningen wel worden uitge voerd. Robin is een getalenteerde jongen, die zo economisch moge lijk wil spelen. Dat zie je vaker bij grote talenten. Het gaat er om aan dat talent de goede werklust toe te voegen. Aan werklust alleen heb je niets, dan haal je nooit de tophon derd. En met talent alleen kom je er ook niet. Daar zijn in Nederland ook zat voorbeelden van." Haase hoopt dit jaar zijn vwo-op- leiding af te ronden. Pas als dat ge lukt is, mag hij zich van zijn ouders fulltime op tennis concentreren. Ervaring met buitenlandse trips heeft hij wel al als jeugdspeler kun nen opdoen. „Met Robin ben ik af gelopen jaar een paar weken in Zuid-Amerika geweest, daarna is hij alleen doorgereisd naar Austra lië. Daar is hij ziek geworden, maar heeft het laatste toernooi, de Au stralian Open, toch weer de halve finale gehaald. Dat kan hij dus ook. Weggaan, teleurstellingen verwer ken, jezelf blijven verzorgen en niet de toerist uithangen." Voor Koemans zal het de eerste tijd nog niet zijn weggelegd om Haase fulltime te begeleiden. „Dat risico kan ik niet nemen. Ik heb een goe de baan bij de Mets, ik heb veel ta lentvolle leerlingen. Dat kan ik niet opgeven als niet zeker is dat Robin gaat doorbreken. Uiteindelijk moet hij me ook een fatsoenlijke boter ham kunnen betalen. Ik hoop die begeleiding in stappen te kunnen opbouwen, het eerste jaar ga je 10 weken mee, het tweede jaar 15." Het verwezenlijken van zijn droom komt dus dichterbij. „Toen Robin jong was, werd steeds gezegd: de kans dat jullie bij elkaar blijven is maar klein. Dat is ook logisch, want de kans dat het allemaal niet lukt, is ook groter. Het zou fantas tisch zijn als het zou lukken. Het is toch anders wanneer je vanaf je zesde met een speler bent, dan dat je als trainer door een of ander ma nagementbureau aan een tennisser wordt gekoppeld." Moeite om huis en haard in Voor schoten achter te laten, heeft Koe mans niet. „Mijn vriendin vindt het leuk om wel eens mee te reizen. Ze geeft mij op dit vlak alle ruimte, ze steunt die ambitie om als trainer de top te halen." VOOR MEKAAR -oby Kuijt 60 inisvereniging Zee en Duin in ben bent u al betrokken bij gauw een jaar of dertig. Ik ben p latere leeftijd betrokken ge- deze verenging. Ik ben begon- speelster, dat doe ik nu nog 'erigens, en sinds tien jaar doe nog wat vrijwilligerswerk naast, g de ledenadministratie. Een van mij schoof door naar het waarna ze mij vroeg om haar Ie administratie over te nemen. Het zou in eerste instantie voor een jaar tje zijn, maar zo stilletjes aan doe ik het alweer tien jaar." Wat houden uw werkzaamheden in? „Ik zorg ervoor dat alle leden hun reke ning krijgen en het lidmaatschapspasje. Nou moet ik zeggen dat Gijs van Rijn daar ook een grote rol in speelt hoor. Hij zorgde voor een prima computersys teem, het werk werd daardoor een stuk makkelijker. Naast mijn werk bij de le denadministratie, maak ik ook deel uit van de recreatiecommissie. Wij verzor gen dan de toernooitjes en andere leuke activiteiten naast het tennissen zelf. Wat ook altijd leuk is om te organiseren, zijn de avonden wanneer wij alle leden door elkaar husselen en dan tegen elkaar la ten spelen." Wat voor club is Zee en Duin? „Een vereniging die naast gezelligheid prestaties ook heel erg belangrijk vindt. Onze talenten worden bijvoorbeeld uit stekend begeleid. We zijn een grote ver eniging (800 leden, red.), maar deson danks is er absoluut een zekere knus heid binnen de club." is er wat minder te doen en dan kom ik denk ik op een uur of vier uit." Hoe lang gaat u nog door? „Ik vind het hartstikke leuk om te doen. Maar als er ooit iemand uit de jeugd komt om het van me over te nemen, zou ik dat niet erg vinden. Als die er de ko mende jaren nog niet komt, vind ik het geen enkel probleem om nog even door te gaan." "Voor Mekaar' is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u Hoeveel tijd steekt u in de club? „Dat hang ervan af. In het voorjaar is het heel druk, dan ben ik er wel een uur of brieraan het Leidsel, Dagblad, postbus 54, acht in de week mee bezig. In het najaar ab in Leiden. aanmelden via sportredactie.ld@hdc.nl of per 11,2300 Bernard Layec is met de dood bedreigd. Hij heeft niemand in het open baar beledigd, noch heeft hij omstreden standpunten ver kondigd en evenmin oefent hij een beroep uit waarbij doods bedreigingen als het ware 'all in the game' zijn. Layec is geen president van de Verenigde Staten, bedoel ik maar te zeg gen. Bernard Layec is scheidsrech ter. Op een voetbalgala riepen de voetballers van alle Franse ere divisieclubs Layec vorig jaar uit tot hun scheidsrechter van het jaar. Layec floot onlangs nog de UEFA Cup-wedstrijd van AZ tegen Shakhtar Donetsk, door de Alkmaarders met 3-1 ge wonnen. Dat Bernard Layec en zijn fa milie met de dood zijn be dreigd, is een paar dagen gele den door Bernard Layec zelf wereldkundig gemaakt. Zijn 'coming out' moet worden gezien als een steunbetuiging aan de Zweedse scheidsrechter Anders Frisk, die zijn fluit voorgoed opborg. Frisk zwichtte voor doodsbe dreigingen, afkomstig uit Lon den. Opgestookt door hun trai ner keken Chelsea-sympathi- santen de Zweed aan op een nederlaag van hun team. Het lukte Frisk en zijn gezin (vrouw, 4 kinderen) de dagen daarna niet de draad van hun normale bestaan op te pakken, wat hem bracht tot een rigou reuze maatregel. Layec schijnt hierover mee te kunnen praten. Hij en zijn ge zin zijn per telefoon meer dan eens met de dood bedreigd. Layec heeft de publiciteit ge zocht om duidelijk te maken dat Frisk niet de enige is. Layec: „Trainers en managers moeten evenwichtigheid vinden in hun commentaar en niet alleen ui tinggeven aan hun woede. Je hoeft maar terug te denken aan het wanstaltig gedrag van Vitesse-trainer Edward Sturing, wat aanleiding was voor het (tijdelijk) staken van Vitesse- PSV, of aan de woede-uitbar sting („Lamzak!") van Willem II-trainer Robert Maaskant richting Fred Sterk,na het on derbreken van Willem II-AZ, om je te realiseren wat Layec bedoelt (dit zijn nog maar de uitwassen, ik zou de hele pagi na met voorbeelden kunnen vullen). Ik benijd Eric Braamhaar dan ook niet. Hij scheidsrechtert morgen Ajax-PSV. Het is zijn tweede zogenaamde 'Klassieker'. Een jaar geleden sprak ik scheidsrechtersbaas Jaap Ui lenberg. die te gast was op onze redactie. Uilenberg gaf hoog op over Braamhaar. Ik deel dit enthousiasme wel - Braamhaar heeft talent. Tussen neus en lippen door vertelde Uilenberg ook nog dat de eerste klassieker waarvoor een talentvol arbiter in aan merking komt, die tussen Ajax enPSVis. Ajax-Feyenoord is moeilijk, zei Uilenberg en PSVen Feyenoord willen tegen elkaar nog wel eens door het lint gaan. Ajax en PSV echter, respecteren elkaar. Ja ja, dat bleek toen later dat jaar, op 26 oktober 2003. Eric Braamhaar PSV-Ajax liet ont aarden in een veldslag - niet voor kinderen, zwakken van hart en zwangere vrouwen ge schikt. Voetbal International gaf Braamhaar voor zijn optreden die dag het rapportcijfer 3. wat eerder te hoog dan te laag was, maar de-scheidsrechter trof het ook niet dat de spelers en trai ners van Ajax en PSV die dag in Eindhoven, om Bernard Layec te citeren, er alleen maar op uit waren om uiting te geven aan hun woede. Anders Frisk gaf deze week voor het eerst na zijn zelfverko zen afscheid een interview. Door Ruud van Nistqjmoij was hij in Portugal voor Mes wat mooi en lelijk is uitgemaakt, in Rome werd hij in het najaar dooreen aansteker geveld, hij had dus al het één en ander over zich heen gekregen: „Maar na Barcelona-Chelsea is een grens overschreden. Tot hier en niet verder. Daarom ben ik ge stopt. Al denkt Uilenberg dat het de minst beladen der Klassiekers is, beladen is Ajax-PSV toch. Het is de provincie versus 020, een stammenstrijd die met geen scheidsrechter mededogen kent. Ik ben neutraal en hoop dat in elk geval de scheidsrechter wint, maar Braamhaar zal hiervoor in topvorm moeten steken en dan nog valt niet uit te sluiten dat hij en zijn familie een lastige week tegemoet gaan. Amen. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21