'Ik vond het meteen prSbm mm KUNST CULTUUR Wie is nu eigenlijk de ware weduwe van John Lennon? Alle hoeken van de dansvlo Choreografie voor tw abstracte vrouwen zaterdag ig maart 2005 Mammoetresten in Nagoya. Foto: Reuters Mammoet in Nagoya nagoya - In Nagoya in Japan begint op 25 maart de Wereld Tentoonstelling. Nederland kijkt vooruit en komt daar met een waterpaviljoen op de prop pen en zet ter promotie kanon nen in als kroonprins Willem- Alexander en staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Me- lanie Schultz. De Russen daar entegen gingen terug in de tijd met de schedel en slagtanden van een 18.000 jaar oude mam moet, gehakt uit de permafrost van de republiek Sakha. De ex positie duurt 185 dagen. Kwarfinale van Voorleeswedstrijd leiden - De Openbare Biblio theek Leiden organiseert op woensdag 23 maart de regiona le kwartfinale van de Nationale Voorleeswedstrijd voor leerin gen van groep zeven en acht van de basisschool. In de Turn zaal van Sociëteit De Burcht treden vanaf 14.00 uur de win naars van de voorronden in Leiden, Sassenheim, Zoeter- woude, Hillegom, Leidschen- dam, Voorburg, Katwijk en Lei- muiden voor het voetlicht. De winnaar gaat door naar de pro vinciale finale in Den Haag. MET verwerft collectie foto's new york - Het Metropolitan Museum of Art in New York (MET) heeft een van de grootste collecties oude foto's ter wereld verworven. Het betreft de foto verzameling van de Gilman Pa per Company, een unieke parti culiere verzameling uit de pe riode 1839-1939. De 8500 af beeldingen maken het museum meteen tot een van de belang rijkste centra van de fotoge schiedenis wereldwijd. Wat het museum ervoor heeft betaald is een geheim van beide betrok ken partijen. Personeel Scala contra dirigent milaan - Het personeel van het wereldberoemde operahuis La Scala in Milaan heeft zich mas saal gekeerd tegen muzikaal lei der Riccardo Muti. Meer dan zevenhonderd medewerkers hebben een motie van wan trouwen ingediend tegen de ge renommeerde dirigent. Slechts twee personeelsleden steunen hem nog. Dirigent Muti ligt al geruime tijd onder vuur. Hij zou zich veel te autoritair ge dragen en aan vriendjespolitiek doen. Directe aanleiding voor de huidige crisis is het ontslag drie weken geleden van een ho ge bestuurder van La Scala, omdat die niet met Muti door een deur zou kunnen. amsterdam/gpd - Wie is de echte weduwe van John Lennon? Is dat de door hem verlaten Cyn thia, moeder van Julian Lennon, of is dat Yoko Ono, moeder van Sean Lennon? Beiden maken aanspraak op het ware verhaal over hun ex-man. Dit jaar verschijnen twee biografisch getinte wer ken waarin twee Lennons opduiken: de Lennon van Cynthia en die van Ono. Het ene is een boek van Cynthia, eenvoudig John getiteld, dat in sep tember uitkomt. Op 7 juli komt op Broadway een musical over Lennon uit, onder auspiciën van Ono. Cynthia heeft beloofd 'eerlijk' over Ono te zijn in haar boek. Zij heeft weliswaar enkele jaren gele den al een boek over Lennon gepubliceerd, maar ze zegt dat dit nieuwe boek veel zal bevatten dat nog niet eerder is gezegd. Cynthia (65) ontmoette John Lennon in 1958 op de Kunstacademie in Liverpool. Ze trouwden vier jaar later. Hun huwelijk wordt altijd als ongelijk waardig beschreven, omdat Cynthia haar man veel meer was toegewijd dan andersom. Toen Lennon een verhouding kreeg met Yoko Ono, kreeg, moest Cynthia dat in de krant lezen. Len non en Ono trouwden in 1969. In de Britse krant The Daily Telegraph zegt zij: „Alleen ik weet wat tussen ons is voorgevallen - waarom we uit elkaar zijn gegaan en welke prijs ik ervoor heb moeten betalen dat ik de vrouw van John ben geweest. Ik weet dat ik altijd be kend zal staan als Johns eerste vrouw." In Lennon the musical wordt bijna alles gene geerd dat Lennon samen met Paul McCartney heeft gemaakt. De musical gaat voornamelijk over Lennons leven met Yoko Ono. De officiële website van de musical noemt Cynthia slechts in het voorbijgaan en betitelt Ono als Lennons ware liefde. Dat Lennon zijn beste werk voor The Beatles zou hebben gemaakt, wordt door de regisseur en schrijver van de musical Don Scardino ontkend. Daarom bevat de musical hooguit enige zeer vroeg liedjes van Lennon uit de Beatles-tijd, die hij niet met McCartney heeft geschreven. Scardi no zegt: „Lennon was niet erg geïnteresseerd in de muziek van The Beatles. Het leven van Len non zal worden verteld aan de hand van zijn ei gen woorden en 27 van zijn liedjes, waaronder Instant Karma, Give peace a chance en natuurlijk Imagine. Yoko Ono zegt op de website: „Wat we op het toneel laten zien, zou de mensen weer in zicht moeten geven, moed, inspiratie en plezier, zodat ze met enig vertrouwen en hoop verder kunnen gaan met hun leven." Try-outs van Lennon the musical worden vanaf volgende maand gehouden in San Francisco. Yoko Ono. Foto: Reuters Anne-Wil Blankers in 'Trouw' bij Het Nationale Toneel door Bert Jansma den haag - Ze kreeg het stuk toegestuurd met de vraag: lees het eens. „En ik vond het meteen prachtig. Het is zo'n mooi, scherp, helder en schoon stuk." Actrice Anne-Wil Blankers over 'Trouw' van de Australische schrijfster Joanna Murray-Smith waarin ze de hoofdrol speelt bij Het Nationale Toneel. Anne-Wil Blankers is niet de enige en eerste die zo enthousi ast is over dat werk van de hier zo goed als onbekende schrijf ster. 'An absolute gem', een ju weel, roemden de Engelse criti ci na de première in 2003 het stuk dat oorspronkelijk 'Hon our', heet naar de Engelse naam van de vrouw in de hoofdrol. Terwijl dat begrip eer ook een rol speelt in de verhou dingen in dat spel. 'Trouw' gaat over een schrij versechtpaar. „De man is een literair journalist, schrijft onder meer boekkritieken. Zijn vrouw was of eigenlijk is schrijfster, ze heeft ooit een gedichtenbundel gepubliceerd. Maar toen ze trouwden is haar carrière op een laag pitje beland. Eigenlijk een heel gezellig, goed warm huwelijk", vertelt Anne-Wil Blankers. „Als het stuk begint komt er een jongedame op be zoek die een boek over de man wil schrijven en diverse inter views met hem zal hebben. En daar zie je 't gebeuren. Die man en dat heel jonge meisje." Het is qua thema niets nieuws wat Joanna Murray-Smith in haar in 1995 geschreven toneel stuk laat zien, maar overal kreeg ze of voor de manier waarop. Zelf liet ze in een BBC- interview weten absoluut geen 'politiek' of 'feministisch' stuk te hebben willen schrijven. Maar een stuk waar je de be weegredenen, het denken en handelen van alle personages kan begrijpen. „Het is bijna tennissen," om schrijft Anne-Wil Blankers, „wat zegt hij, hoe reageert zij daarop, wat zegt-ie nu weer. Als publiek maak je alle kleine bommetjes, alle bominslagen mee. Je volgt de personages op de voet, je ziet hoe dingen lang zaam uit balans raken. Iedereen zal er wel iets in herkennen. En er zullen in de zaal wel diverse ellebogen aangestoten worden, den haag/gpd - Dolores Zorre- guieta, de zus van prinses Maxi ma, opent op vrijdag 25 novem ber haar eerste solotentoonstel ling op het Europese continent. De Argentijnse kunstenares zal in het Cobra Museum voor Mo derne Kunst in Amstelveen re cent werk tonen. Dolores Zor- reguieta maakt videokunst, multi-media installaties en fo to's. Het hoofdthema van haar werk is 'het ambivalente karak ter van verlangen en liefde'. Op haar website meldt ze dat haar werk zich concentreert op de 'eerste wonden die we in on ze jeugd oplopen en de durende wisselwerking l ons en die verwondingeilorc£ weid is een doorlopend in haar werk. Zorreguieta werd in 1965 enos Aires geboren en st de in 1987 af aan de kuir-ee demie. In 1992 vestigdejj »ra in New York waar ze ei ms volgopleiding afrondde R| jaar later kocht ze haar computer en ging ze zich houden met digitale kui |anis AVRO zendt ter geleg arj, van de expositie een doe taire uit over haar werk. 3 Anne-Wil Blankers. Je ziet 't gebeuren. Die man en dat heel jonge meisje." Foto: GPD/Susanne Middelberg denk ik. Van: Ja Jan, dit is een gedeelte voor jou. Of andersom. Het is het oude verhaal." Uit de Londense kritieken op 'Trouw' concludeer je dat dit een stuk is dat acteurs volop de ruimte geeft. ,,Jda', absoluut" .beaamt Anne-Wil Blankers vol mondig. „Je hoeft eigenlijk al leen maar twee stoelen op het toneel te zetten en dan: praten maar. Wij moeten dat heel goed doen, zodat de zaal wil luiste ren en met ons mee wil gaan. Gijs de Lange regisseert het. Een man met verstand van za ken en een goed theatergevoel. Hij duwt niet, trekt niet, kijkt, geeft aan waar je wel of niet goed op het spoor zit." Anne-Wil Blankers speelt zes maanden per jaar toneel, stond vijf jaar onder contract bij Joop van den Ende en Jacques Senf en werd enkele malen 'uitge leend' aan Het Nationale To neel. „Dit is m'n laatste jaar van dat contract", vertelt ze. „Nu heb ik een nieuw contract geac cepteerd voor drie tot vier maanden per jaar. Ik ga steeds ietsje minder doen. Ik vind het leuk om te blijven spelen, maar niet meer negentig of honderd voorstellingen door het land." „Ja, ik vind mijn privé-leven even belangrijk. Ik heb in de loop van mijn leven al zoveel concessies gedaan. Ten opzich te van mijn man, ten opzichte van mijn kinderen. Ik heb altijd alles wel goed in de gaten ge houden, maar toch. Ik heb veel aan hen gemist. En zij aan mij. Mijn man werkt nu al tien jaar niet meer en die roept wanneer kom je nou eens thuis." Ze schiet zelf in de lach bij die tekst. „Hij vraagt niet: wil je op houden. Hij weet dat ik het veel te leuk vind. En weet dat de mensen me nog steeds willen zien. Dus: oké. Maaar, ons huis in Frankrijk lokt óók." Trouw* van Het Nationale To neel - Te zien o.a.: 31/3 t/m 2/4, 22/4 t/m 24/4, 31/5 t/m 4/6 en 21 t/m 25/6 Schouw burg, Den Haag; 15 en 16/5 Stadsschouwburg, Amster dam; 21 en 22/5 Rotterdamse Schouwburg; 14 en 15/6 de Meerse, Hoofddorp theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Omvallen van Sanne van Rijn. Spel: Lotte Dunselman en Anna Schoen. Vormgeving: Leo de Nijs en Inge Roseboom. Gezien 18/3, LAKtheater, Leiden. Vanavond herhaling. Elke minuut koekoekt de koe koeksklok één keer. In 'Omval len' van Sanne van Rijn is het permanent één uur. De tijd ver strijkt er als in natuurfilms met één beeldje per minuut: zaadjes ontkiemen en de spruiten schieten de grond uit, wolken racen langs de hemel, knoppen bloeien open en uit in enkele seconden. Onder de koekoeksklok spelen zich de ingedikte levens af van twee vrouwen, vol van de her haling waar ieder leven van vol is. Die herhaling, het ritueel, is het thema van de voorstelling. De vrouwen zijn abstracties: twee gemaskerde poppen met bewerkelijke kapsels in identie ke zwart/witte jurken, groene netpantykousjes en zwarte pumps. Ze lopen mechanisch en moeizaam, met gebogen knieën, en ze herhalen steeds dezelfde acties: ze sluiten de deur op dezelfde'manier, kijken uit het raam, zetten de stoel van en weer bij de tafel, knippen het licht aan, verplaatsen de bromelia, brengen kopjes en halen ze weer weg. En intussen koekoekt de klok elke minuut. Als de kijkers gewend zijn aan het patroon, werkt elke veran dering komisch. Opkomen met ingi at0*1 een roodwitte koffiepot 0 een groen gietertje wordt reden om te lachen. Herl en humor hebben altijd met elkaar te maken. Soms gebeuren er ingrijp) dingen. Intern vertoont de vrouwen soms afwijkf drag en zijgt vervolgens de. Dit is van een slordig! die niet te tolereren is, di andere vrouw sleept haa deur uit, en even later dr weer mee in de tredmolc de buitenwereld zich aai in de vorm van gebons 0 deur, is dat bedreigendei vrouwen schrikken, maa een tijdje herneemt het 1 zijn gewone gang. Het werk van Sanne van tussen beeldende kunst ater in, dus komt ergens de buurt van de perform De Haar nieuwe voorstellin] grafisch sterke choreogr de sleur, minimal music het oog, met een overhe behang van uitvergrote liatakken. Alle elemente je aan het denken; in he ten kamertje lijken de vi het voor het zeggen te h maar de natuur stijgt als gevende en bepalende 1 ver boven hen uit. Ze kl zich vast aan hun gewo zijn ontroerend machte De verleiding is groot 01 twee geabstraheerde vri de mensheid te zien, en vallen' als een soort Bei zonder woorden, maar klinkt nogal groots en p eus voor deze kleine, si zorgvuldig vormgegeve stelling. DE Z H Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge schreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waar mee is Melanie Schultz van Haegen, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en woonachtig in Leiden, in de zevende hemel? Beste Boek? „Dat is best ingewikkeld. Er zijn van die perioden dat je veel van een bepaalde schrij ver leest. Zoals recentelijk in mijn geval nog Paulo Coelho. Maar raad je een ander wat aan, dan kies ik in dat geval voor Wilde Zwanen van Jung Chang. Het is het verhaal van drie generaties vrouwen tij dens de Culturele Revolutie in China. Een blik in de hel. Hoe het leven is als alle vrijheid je is afgenomen. Het geeft een prachtig inzicht in een andere maatschappelijke constellatie. Waarin de groep belangrijker is dan het individu. Het is be angstigend in die zin dat het nog maar zo kort geleden was dat Mao een heel volk zó wist te knechten." EVENDE EMEL Mooiste muziek? „Muziek moet een bepaald emotioneel gevoel oproepen. Zoals bijvoorbeeld het num mer My Friend van Groove Ar mada. Telkens als ik het draai, word ik er weer blij van. Ik hou van lounge. Niet van rock. Lekker buiten zitten met vrien den en dan de jazzlounge van de Blue Note. Of Moby. Ook goed." Beste film? „Ook al zo moeilijk om voor één film te moeten kiezen. Ik ben een bewonderaar van Pe ter Greenaway, die vooral be kend is geworden van The Co ok, The Thief His Wife Her Lover. Maar naar deze, The Belly of an Architect uit 1987, gaat mijn voorkeur uit. De ar chitect in kwestie heeft een obsessie voor rond. Alles moet rond. Al pratend over dat ob sessieve, dat uiteindelijk een vernietigende werking heeft, vind ik het eigenlijk toch weer vreemd dat ik deze film noem. Misschien komt het omdat ik zelf tamelijk realistisch ben. Maar ik heb wel wat met die passie van die man, de manier waarop hij is gegrepen." Mooiste kunstwerk? „De Tuin der Lusten van Je roen Bosch. Het hangt in het Prado in Madrid. Gemaakt nog voor de Verlichting, in een tijd dat schilders alleen gods vruchtige prenten mochten af beelden. God ziet toe, hemel en hel bepalen het lot. Bij Bosch heb je de idee dat hij schildert met een knipoog. Zo van: is dat wel zo? Geweldig trouwens wat er allemaal te zien is op dat drieluik van die tuin. Beneden het paradijs alias de schone schijn daar van, in het midden de lust en begeerte en bovenin wat er van komt als je je te buiten gaat. Al die figuurtjes, al die symbolen. Had ik maar een hoekje ervan hier in de kamer hangen. Jeroen Bosch was zijn tijd ver vooruit." tekst: Ad van Kaam foto's: Hielco Kuipers beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Dansschetsen van Anita Gaasbeek. Prijzen: 100 tot en met 430 euro. Te zien: t/m 31/3, wo t/m vrij 12-18 uur, do avond ook 19-21 uur, za 10 -17 uur, zo 13-17 uur, eerste paasdag gesloten, galerie Zóne, Nieuwstraat 17b, Leiden. Wat is de essentie van bewe ging? Een vraag die al onnoe melijk veel beeldend kunste naars heeft beziggehouden, want misschien is dat wel het moeilijkste om weer te geven. In de wereld om ons heen is al les in beweging: de wolken in de lucht, het water in de grach ten, de blaadjes aan de bomen die bewogen worden door de wind, de auto's op straat en na tuurlijk de mensen, die van alle levende wezens de meeste con trole hebben over hoe ze bewe gen. Sommigen hebben er zelfs hun beroep van gemaakt, zoals sporters en dansers. Met name deze laatste groep vormt een belangrijke inspiratiebron voor beeldend kunstenaars, met als bekendsten Edgar Degas en Au- guste Rodin. De dansschetsen die Anita Gaasbeek bij galerie Zone ten toonstelt staan dus in een lange traditie. Gaasbeek maakt haar tekeningen vaak tijdens repeti ties, bijvoorbeeld bij het Scapi- no Ballet Rotterdam. Zo zien we in de expositie een aantal schetsen die zij maakte bij het instuderen van 'Paramount', D3 een nieuw ballet van Ed Wub- be. Met enkele luchtige pen seelstreken in aquarel en inkt legt zij de bewegingen van de dansers vast. Bewust houdt Gaasbeek het eenvoudig. We zien steeds slechts een of twee dansers die helemaal opgaan in hun pas sen. Zij gebruikt nooit meer dan twee kleuren en beeldt niet meer af dan absoluut noodza kelijk is. Haar stijl van schilde ren is los en soepel, maar tege lijkertijd trefzeker. Vaak bestaan de dansers slechts uit een paar lijnen, die armen, benen, romp en hoofd aandui den. Het lijkt kinderlijk eenvou dig, maar dat is schijn. Met die paar penseelstreken weet Gaas beek namelijk overtuigend de suggestie te wekken dat hier a*f echt mensen aan het 1 zijn. Hoewel door de voudiging niet altijd dij of het om mannen ofi gaat. We zien hen sprii zich uitrekken, een pt dansen, balanceren, sti zweven. En de dansers altijd veel ruimte om waardoor het accent 1 ker op hun expressie 1 liggen. Een enkele keer heeft 1 een serie bij elkaar bel tekeningen als groep gen. Dat is bijvoorbeell val bij vier schetsen ml een man en een vrouv tango dansen. Hun pa draaiingen zijn te zienl verschillende hoeken, prachtig de hele dans 1 volgen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18