REGIO 'Ben ik geen slachtoffer dan?' Krulder staat alleen de afgelopen viJf een verkeerde plek cent gedaald, oat Dertig cent VRAAG minder leerlingen volgen het openbaar basisonderwijs. Het aantal leerlingen is 7 7 j 7 j jaar met twee pro- zijn 12.000 leerlin- ftewel 477 klassen. Navraag bij MENNO VISSER, directeur van de ire basisschool De Krulder in Katwijk. zaterdag 19 maart 2005 Wereld van spanning en ellende gaat schuil achter mishandeling door getergde Kooi-bewoner Krulder ook getroffen door een terugloop? wij ontkomen er niet aan. We zitten al jaren onder de norm 12 leerlingen. We kunnen opheffing voorkomen door een fusie e openbare basisscholen Duin- en Bollenstreek, cholen in Noordwijk en jm zitten onder de e om doen de ouders hun \iet op De Krulder? n wel een paar oorzaken 4 »n. In Katwijk doen ou- N un kind vanwege het ge- 1 een school met bijzon- iderwijs. Er zijn ook ou- die de dichtstbijzijnde C kiezen." tv mee dat er op uw school kinderen van allochtone ouders er. Omdat die kinderen hier les krijgen, kiezen andere ouders en zogeheten witte school." t het met de normen en waarden op De Krulder? Ouders ver- in de veronderstelling dat op scholen met bijzonder onder- >l trenger' met de leerlingen wordt omgegaan. estrijd ik. Ik durf te beweren dat onze leerlingen beter zijn op- I dan op andere scholen. Wij hebben voor de groepen vijf tot t acht speciale programma's. Daar zijn we heel alert op. Ik zou 1 van de daken willen schreeuwen, maar dat komt zo huilerig oet het nu verder met De Krulder? 1 toekomst voor het openbaar basisonderwijs. De Krulder staat op een verkeerde plek. Als we een nieuw gebouw zouden krij- een kinderrijke buurt, bijvoorbeeld De Zanderij, zouden we eer leerlingen trekken." ia affiob Onderwater foto: ANP 'P UIT DE ARCHIEVEN ol n 1955, Zaterdag 19 Maart COLOFON Leidsch Dagblad T Klein en H. de Wit nil: directie.hdcuz@hdc.nl dredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg Htiail: redactie.ld@hdc.nl rooR Sp aat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden. •tijden van de receptie zijn: ten met donderdag 6.30 uur 0830 -12.30 uur >rg| 071-5 356 415 tax 071-5 356 325 hten overlijden, geboorte, jubilea milieberichten, desgewenst met ed beelding, via www.hdcmedia.nl of imilieberichten@nhd.hdc.nl. Mnail: fax 072-5196696, tel. 072- EVERKOOP rat m.bt >01 S,i66' oed: 023-5150 543 15-6813677 ilhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 17 f ;ratis) 5196800 (TEN aling (acceptgiro) j illeen aut ine) e"4' ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar ,,Voor wat, hoort wat." Van deze gedachte ging het Leids 3e ntebestuur uit toen het het personeel van de Stedelijke Lichtfa- in de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het gereedkomen van de nieuwe electri- En daarvoor was alle reden: vijf jaar van breken en bou- aan het personeel grote inspanning om het bedrijf normaal functioneren. in geslaagd en daarvoor had burgemeester Van Kinschot, die opende, dan ook bijzondere waardering. Zijn woord van dank richtte zich mede tot de dames van de personeelsleden, iedere morgen weer opnieuw een stimulans ga- aan de slag te gaan." Na deze woorden begon dan het 'feest van licht en humor. Het personeel van de fabrieken uiteraard voor het licht, de humor was afkomstig van een ca- 1980, woensdag 19 maart Wilma Hempen, Marijke Dooper en An Soels (v.l.n.r.) uit Lei hebben een werkgroep gevormd die de situatie van vrou- gastarbeiders wil verbeteren. „Die vrouwen zitten meestal erdomhoekje", zeggen ze. „Ze mag de deur niet uit en alle :n lopen via haar man. Haar kinderen spreken zelfs beter Ne- dan zij, omdat ze naar school gaan." :hief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Jongen (16) met hamer mishandeld leiden - De politie heeft gister ochtend rond vier uur een 54- jarige Lcidenaar aangehouden wegens mishandeling van een plaatsgenoot (16). De jongen zou met twee vrienden hebben aangebeld bij een woning in de ■omgeving van de Parkstraat. De drie liepen door maar merkten even later dat ze door de 54-ja- rigc werden gevolgd. De drie zetten het op een lopen, maar de verdachte zou de 16-jarige met een hamer hebben gesla gen waarbij deze gewond raak te aan het hoofd. Door het af weren van de hamer liep de jongen ook een verbrijzelde vinger op. eentje pas ech het speld) van haar 7. herentoilet De poort tussen de twee huizen in De Kooi waar geregeld jongeren rondhangen. Foto: Hielco Kuipers Zelf noemt hij het een godsgeschenk dat hij plotseling werd vrijgelaten uit de gevangenis in Scheveningen. „De zaak tegen mij is geschorst", denkt Mohammed Ouribi, „het is een ca deautje van Allah." „Welnee", helpt zijn advocaat Evers hem hardhandig uit de droom. „Meneer moet te zijner tijd gewoon voorkomen. Alleen de ge vangenneming is opgeschort omdat zijn persoonlijk belang voorrang heeft gekregen." De zaak: In de nacht van 9 op 10 ja nuari wordt Mohammed Ouribi (54) gearresteerd in zijn huis in De Kooi. Hij zou een minderjarige jongen op straat met een hamer hebben gesla gen en wordt eerst opgesloten in het politiebureau in Leiden en een paar dagen later in de gevangenis in Scheveningen. Daar krijgt hij te ho ren dat hij nog dertig dagen moet wachten op zijn proces, maar hij wordt na bijna twee weken vrijgela ten. Vanwege persoonlijk belang. Het persoonlijk belang: een zwaar spastische jongen van acht in een rolstoel. Die jongen kan de verzor ging niet missen van zijn vader, die ter bescherming van zijn zoon ach ter belletjetrekkers aanging en terug sloeg toen hij geslagen werd. Met een hamer, zo wil het verhaal, maar Ouribi blijft dat heftig ontkennen. „Ik had geen hamer, die jongen had wondjes maar die kwamen door mijn ring." Jongen (16) met hamer mishan deld. Er gaat een wereld van spanning en ellende schuil achter het korte be richt. Ouribi geeft de achtergrond en schetst het decor. De geslagen jon gen zou die bewuste nacht met twee maten opnieuw aan belletje trekken hebben gedaan bij de invalidenwo- ning van het gezin (vrouw, vier kin deren) van de Marokkaan. Aanvan kelijk reageert Ouribi daar niet op. Net als zijn Nederlandse buurman die later aanschuift bij het gesprek, is hij wel wat gewend. De tussen hun huizen gelegen poort is, zoals zoveel overdekte doorgan gen in De Kooi, al jaren een hang plek voor wisselende groepen jonge ren van allerlei nationaliteiten. Die trekken zich niets aan van anderen. Ze laten de motoren van hun brom fietsen loeien, bonken met de sturen tegen de huismuur en tikken treite rend op de ramen. Ze plassen in de poort, steken reclamefolders in brand en laten altijd rommel achter. een jaar of negentien. Hij begon te worstelen om los te komen en die twee andere jongens kwamen hem helpen. Het werd drie tegen één en in dat gevecht kreeg ik twee schop pen in mijn rug van een jongen met een capuchon over zijn hoofd. Zon der dat ik zijn gezicht kon zien, heb ik teruggemept en nu zeggen ze dat ik een minderjarige heb mishan deld." Hij ontkent het niet. „Ik heb gesla gen en ik heb een fout gemaakt als die jongen minderjarig was. Maar hoe kon ik dat zien? En waarom wordt er niet gepraat over die schop pen in mijn rug die hij eerst gaf, en over die twee jongens van ne gentien die er ook bij be trokken waren? Het gaat alleen maar over die minderjarige en die hamer, die ik nooit heb gebruikt. Maar ik word wel beticht van doodslag en hij wordt behandeld als het slachtoffer. Ben ik dan geen slachtoffer?" Een paar citaten uit een brief die een Leidse vrouw schreef aan B en W en de raadsleden van Leiden. Ze deed dat in een ultieme poging om de ge arresteerde man vrij te krijgen. 'On dergetekende heeft als vrijwilligster te maken met een familie in De Kooi. die al jarenlang eerst zeer veel over last ondervond en daarna veel peste rijen te verduren kreeg van jongeren die zich ophouden op een 'ideale' hangplek naast hun huismuur. De (ook vaak nachtelijke) De (wijk)politie kent de situatie, maar bewonersverzoeken om hulp worden zelden gehonoreerd en een enkele bemiddelingspoging levert al leen een klacht op van Ouribi. De twee jonge agenten die dan wel ko men om de overlast te bespreken, gaan 'gezellig over voetbal staan pra ten met de jongeren' en sturen Ouri bi die hen daarop aanspreekt weg met de mededeling dat hij zijn mond moet houden. De Marokkaan voelt zich beledigd en gekleineerd en dient een klacht in. Die wordt afgehandeld, maar verder gebeurt er weinig. Met de bewoners suggestie de poort te versmallen, zo dat er geen ruimte meer is om met een groep rond te hangen, wordt niets gedaan door woningbouwver eniging Portaal. Wel wordt de ver lichting in de doorgang gemaakt, maar de jongeren blijven samen scholen. Vanuit de verpauperde poort ('het stinkt hier zo naar de uri ne, meneer, en soms smeren ze de stenen in met stront'), komen ook de drie tieners, die belletje trekken in de nacht als een leuk tijdverdrijf be schouwen. De Nederlandse buurman, fors en welbespraakt, laat zich niet intimi deren. Hij stapt geregeld naar buiten om de jongeren te vragen of het iets je minder kan. Soms helpt het, ande re keren laat hij de scheldwoorden laconiek van zich afglijden. Ouribi, kleiner, ouder, minder bespraakt en niet gezond (hij is diabeet en heeft een hartafwijking), voelt zich geter roriseerd en hem wordt het die nacht te veel. De kans dat zijn zwaar spastische zoontje weer niet kan sla pen, trekt zijn zenuwen steeds strak ker. „Elke keer als hij wakker wordt, be vuilt mijn jongen zich en zijn we an derhalf uur in de weer om hem on der de douche te zetten en te ver schonen", klinkt het uit een smal ge zicht tussen hoog opgetrokken schouders. „Dat had ik al zo vaak meegemaakt sinds ik hier in 2000 ben ko men wonen. Die keer ben ik achter ze aan gegaan." Hij buigt zijn hoofd, berus tend. „Ik kreeg er een te pak ken", zegt de Marokkaan, die hooguit 1,70 me ter boven de grond uitsteekt. „Een Surinaam- overlast is onverdraaglijk voor deze mensen, die een gehandicapt kind hebben dat ze 's morgen zeer vroeg moeten verzorgen. Klachten bij poli tie en woningbouwvereniging heb ben niets geholpen. Nadat er drie keer in een week 's nachts belletje is getrokken is de heer des huizes in woede ontstoken, heeft zowaar een van de daders te pakken gekregen en hardhandig aangepakt. 'Het hamerverhaal schijnt nergens op te slaan. De ambulance die er door toedoen van de vrouw des huizes en haar oudste zoon werd bijgehaald, heeft de politie gebeld met het gevolg dat meneer dezelfde nacht (zonder dat hij kans kreeg kleren en dergelij ke mee te nemen) werd opgepakt. 'Na een week hoorde mevrouw van haar man dat hij nog 30 dagen moest wachten in de gevangenis. In middels liep het 'zwaar gewonde slachtoffer' al weer fluitend rond. Sinds Ouribi na twee weken werd vrijgelaten 'valt het mee met de overlast' bij zijn huis. „Misschien wel door deze zaak", oppert de buurman. „De politie controleert va ker en misschien zijn die jongens zelf ook wel geschrokken. Hoewel... Ze rijden hier nog net zo gemakkelijk over de stoep. Het lijkt soms de A4 wel. Maar ja, als je er een grijpt, zit je zo in Scheveningen." Ouribi wil het liefst verhuizen. „Maar het is een probleem om dit soort aangepaste huizen te krijgen. Dit is een mooie, ruime vijfkamer woning en voor het huis hoef ik ook niet weg. Wel voor de problemen en de overlast. Het is wat minder nu, maar wie zegt me dat het helemaal voorbij is?" Voor zijn zaak geldt dat in elk geval niet. „Die zal na de zomer nog ter zitting komen", zegt advocaat Evers. „Bij de politierechter. Het zal hope lijk met een sisser aflopen, want dit is echt een triest geval." Paul de Tombe se jongen van LEIDEN, 15.00 UUR De jonge vader heeft zich, vraag niet hoe, met kinder wagen een weg omhoog gebaand op de roltrap van de Hema. Soe pel was anders, maar het is een kwestie van wennen. Hij is er dui delijk door zijn eega op uitge stuurd: in zijn hand houdt hij het reclamegidsje met een omcirkel de aanbieding. Borden, zijn het. Goedkope borden met een mo tiefje. Niemand praat hard, toch hangt een mist van geroezemoes over de ruimte. Boven aan de roltrap kijkt hij een paar keer om zich heen, om zijn positie te bepalen en om een idee te krijgen waar hij het beste kan beginnen met zoeken. Het is makkelijker dan het lijkt. Bijna rechtstreeks loopt hij op de juiste schappen af. Even staat hij met de borden in zijn handen. Twee verschillende motiefjes, welke zou ze nou willen? Met de hopelijk juiste keuze ver voegt hij zich bij de kassa. Hij gaat afrekenen met VW-bonnen. Bonnen ter waarde van 25 euro, de borden kosten 23,70. De cais sière vertelt hem dat dét dus niet kan. „Ik mag u maximaal een eu ro wisselgeld geven als u met bon nen betaalt." De jonge vader ziet het probleem niet zo. „Is goed, geef dan maar een euro terug." Maar ook zó is de caissière niet getrouwd. Dan klopt het namelijk allemaal niet meer en dat mag niet. Terwijl de caissière het onbegrij pelijke probeert uit te leggen en de jonge vader het onuitlegbare probeert te begrijpen, vormt zich een lange rij achter hem, de kin derwagen, de borden en de bon nen. „Ik hóéf die dertig cent niet terug." „Ik móg u die dertig cent ook niet geven." „Geef me die dertig cent dan maar niet." „Maar dan kunt u ook de borden niet krijgen." Hij krijgt een briljante ingeving. „Doe dan maar iets van dertig cent erbij." Even valt het stil. De simpele genialiteit van deze op merking slaat de caissière met tij delijke stomheid. „Wat wilt u dan hebben voor dertig cent?" „Maak me niet uit, doe maar iets." „Ja maar wat dan?" „Wat heeft u voor dertig cent?" „Dat weet ik alle maal niet uit mijn hoofd hoor." De rij wachtenden groeit, maar er zijn maar weinigen die zich be ginnen op te winden. Het is een vermakelijk schouwspel. De jonge vader plukt een dingetje van de toonbank. Dat kost veertig cent, maar ach, dan krijgt hij nog steeds bijna een euro terug. En dat is in een mum van tijd gere geld. Met de borden en de kinder wagen klungelt hij zich weer via de roltrap naar beneden, naar de deur, de verfrissende buitenlucht in. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17